Týždeň mobility v slovenských mestách

Prešov 16. septembra 2020 AKTUALIZOVANÉ  (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová, Denisa Horváthová, Milan Kapusta, Pavel Neubauer, Pixabay, TASR-František Iván, Lukáš Grinaj, Michal Svítok)

 

Počas Európskeho týždňa mobility, ktorý sa koná od 16. do 22. septembra, spúšťa Prešovský samosprávny kraj (PSK) súťaž Zbieraj zelené kilometre. Súťaž prebieha v spolupráci so zmluvnými dopravcami kraja – SAD Prešov, SAD Poprad, SAD Humenné a BUS Karpaty Stará Ľubovňa a potrvá do konca roka. Hlavnou myšlienkou je zbierať takzvané zelené kilometre a šetriť tak životné prostredie

Týždeň mobility
Na snímke cyklisti počas podujatia Týždeň mobility

Ako informovala Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu PSK, do súťaže sa môže zapojiť každý cestujúci, ktorý zaregistruje svoju dopravnú čipovú kartu prímestskej autobusovej dopravy (PAD) alebo študentskú kartu cez mobilnú aplikáciu alebo web ubian.sk. Identifikačné číslo karty nájde cestujúci na cestovnom lístku, ktorý mu vydá dopravca pri platení alebo na svojej dopravnej karte.

„Cestujúci sa môže zapojiť do súťaže len so svojou dopravnou kartou. Meno v profile Ubian totiž musí byť totožné s menom držiteľa karty, v opačnom prípade sa zelené kilometre nezaznamenávajú,“ vysvetlila Heilová.

nové autobusy SAD
Ilustračné foto

Dodala, že následne stačí, aby cestujúci aktívne využíval PAD a platil dopravnou alebo študentskou kartou. Počas každej jazdy autobusom tak bude zbierať zelené kilometre, ktoré sa na základe definovaného koeficientu prepočítavajú na ušetrený oxid uhličitý (CO2). Zelené kilometre môže cestujúci zbierať od 16. septembra až do 31. decembra tohto roku.

„Kto nazbiera najviac zelených kilometrov u dopravcov PSK, získa hodnotné ceny. Hrá sa napríklad o bicykel, elektrickú kolobežku či kredit na dopravnú čipovú kartu,“ konkretizovala Heilová.

Cieľom Európskeho týždňa mobility je motivovať jednotlivcov, aby využívali na prepravu iné prostriedky ako auto. Témou ročníka 2020 je Čistejšia doprava pre všetkých. Téma naráža na ciele uhlíkovo neutrálneho kontinentu do roku 2050, s ktorým prišla Európska komisia.

 

Počas týždňa mobility bude v meste Spišská Nová Ves bezplatné MHD

 V termíne od 16. do 22. septembra sa každoročne koná celoeurópska kampaň pod názvom Európsky týždeň mobility (ETM). Pravidelne sa do nej zapája aj mesto Spišská Nová Ves. Cestovanie mestskou hromadnou dopravou (MHD) tak bude 22. septembra, ktorý je v rámci týždňa mobility vyhlásený ako Deň bez áut, pre všetkých ľudí zadarmo. Informovala o tom Edita Gondová z tamojšieho mestského úradu

 automat, cestovné lístky
Na snímke automat na cestovné lístky

Kampaň v tomto roku pozostáva z troch okruhov aktivít – organizovanie aktivít súvisiacich s udržateľnou dopravou, zavedenie jedného alebo viacerých trvalých opatrení, ktoré boli alebo budú realizované v priebehu celého roka, napríklad vybudovanie bezpečného pruhu pre cyklistov, rozšírenie chodníkov, nová cyklotrasa, podpora integrovanej dopravy či utlmenie motorovej dopravy v zónach. Ďalej zapojenie sa do Dňa bez áut vyčlenením jednej či viacerých zón, ktoré sú v roku bežne využívané len motorovou dopravou, minimálne na jeden deň výhradne pre chodcov, cyklistov a verejnú dopravu.

Mesto Spišská Nová Ves sa do kampane zapojí v dvoch okruhoch aktivít, konkrétne bezplatným cestovaním v prostriedkoch MHD počas Dňa bez áut a bezplatným vydávaním dopravných kariet.

„Na základe porady s predsedom Košického samosprávneho kraja Rastislavom Trnkom budú 16. až 22. septembra v rámci ETM všetky dopravné karty dopravcov eurobus, a. s., a ARRIVA Michalovce, a. s., vydávané zadarmo. Týka sa to predaja cez e-shop, aj osobného vybavovania na všetkých zákazníckych centrách dopravcov,“ informoval riaditeľ spišskonovoveského dopravného závodu eurobus, a. s., Ľubomír Pastiran.

Druhým okruhom aktivít je implementácia jedného alebo viacerých trvalých opatrení, v rámci ktorých má mesto vypracovanú projektovú dokumentáciu k verejnému obstarávaniu na realizáciu výstavby cyklotrasy Ferčekovce – Novoveská Huta v celkovej sume 739 584,22 eur, prestavby cyklochodníka pri bývalých kasárňach – 1. etapa v celkovej sume 347 397,83 eur a cyklistickú radiálu: Duklianska ulica, železničná a autobusová stanica, sídlisko Západ I v celkovej sume 214 214,09 eur.

Európsky týždeň mobility je celoeurópska kampaň organizovaná Európskou komisiou od roku 2002. Jej cieľom je povzbudiť nielen samosprávy členských štátov Európskej únie k podpore opatrení udržateľnej mestskej mobility a umožniť občanom vyskúšať alternatívne spôsoby dopravy k užívaniu osobných áut. Motto aktuálnej kampane Čistejšia doprava pre všetkých odráža ambiciózne ciele uhlíkovo neutrálnej Európy do roku 2050.

 

Počas týždňa mobility v Žilinskom samosprávnom kraji bude dopravná karta zadarmo

Žilinskí krajskí autobusoví dopravcovia budú počas Európskeho týždňa mobility vydávať dopravné karty bezplatne. Používanie karty prinesie vyššie zľavy na cestovnom. Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) o tom informoval na sociálnej sieti

Stretnutie predsedov VÚC v Bratislave
Na snímke uprostred predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová

„Cestujúci si ich budú môcť zaobstarať v zákazníckych centrách u dopravcov počas trvania týždňa mobility od 16. do 23. septembra,“ priblížila predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

ŽSK chce takýmto spôsobom motivovať ľudí na používanie udržateľných spôsobov dopravy.

 

Európsky týždeň mobility vyvrcholí v meste pod Urpínom aktivitou Deň bez áut

Banskobystričania sa od dnešného dňa môžu zapojiť do aktivít v rámci Európskeho týždňa mobility (ETM) s témou „Čistejšia doprava pre všetkých“

autá
Ilustračné foto

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, okrem podujatí môžu všetci cestujúci mestskej hromadnej dopravy (MHD) súťažiť o bicykel, kredit na prepravu autobusmi alebo trolejbusmi a iné hodnotné ceny. Súťaž trvá do 15. októbra a zapojiť sa môžu všetci po nabití čipovej karty kreditom 10 eur a viac, prípadne zriadením novej karty.

Počas celého týždňa si budú môcť záujemcovia odmerať svoju ekologickú stopu pomocou interaktívneho samoobslužného modelu Zeme – Ekomerač, ktorý predstaví Slovenská agentúra životného prostredia.

„Ide o metódu merajúcu vplyv ľudských aktivít na planétu Zem prostredníctvom plochy zemského povrchu, na ktorú si nárokujeme svojimi každodennými aktivitami a konzumným životným štýlom,“ objasnila hovorkyňa.

Na piatok 18. septembra pripravila samospráva večernú cyklojazdu pre malých a veľkých cyklistov. Vojenskú históriu a 75. výročie ukončenia druhej svetovej vojny pripomenú sobotňajšie cyklopotulky spojené so zastávkami pri vojnových pamätníkoch v Majeri, Kremničke a Badíne. V sobotu a v nedeľu 19. a 20. septembra bude možné spoznávať náročnejšie či ťažšie prístupné cyklotrasy vďaka banskobystrickému cyklobusu. Počas víkendu sa tak záujemcovia môžu odviesť na Donovaly, Malý Šturec, Šachtičky, Hrochoť – Kyslinky a Chatu nad Tajovom.

Posledný deň aktivít ETM sa začne 22. septembra každoročnými raňajkami pre tých, ktorí ráno nasadajú na bicykle, aby sa dostali do práce či školy. Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica ich bude podávať od 6:00 do 9:00 na Dolnej ulici a olovrant od 14:30 do 17:00 pri SC Point. V ten istý deň od 10:00 do 18:00 vyvrcholí akcia aktivitou Deň bez áut, v rámci ktorej budú môcť Banskobystričania vidieť a zažiť, ako by v budúcnosti vyzerala plánovaná pešia zóna pred SC Point na Námestí H. Vajanského.

„Deň bez áut privíta záujemcov v relax zóne s hernými konzolami, zelenej osvetovej zóne a športovej zóne s detským dopravným ihriskom. Každý, kto na mieste vyplní anketový lístok na tému mobilita v meste sa dostane do žrebovania o hodnotné ceny,“ uzavrela Marhefková s tým, že podrobnejšie informácie nájdu Banskobystričania na stránkach www.banskabystrica.sk a www.ocibb.sk.

 

Košický kraj chce počas týždňa mobility motivovať obyvateľov k využívaniu ekologickej dopravy

Košický samosprávny kraj (KSK) sa rozhodol počas Európskeho týždňa mobility motivovať obyvateľov, aby si zvolili ekologickejší spôsob dopravy

korčule
Ilustračné foto

Tých, ktorí pred autom uprednostnia bicykel, kolobežku, korčule či pešiu chôdzu, pozýva od 16. do 18. septembra na podujatie NABI SA – Raňajky s Košickým samosprávnym krajom. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Séria troch podujatí NABI SA – Raňajky s Košickým samosprávnym krajom štartuje už dnes v Košiciach pri Jakabovom paláci. Vo štvrtok sa raňajkový stánok presunie na Radničné námestie do Spišskej Novej Vsi a akciu kraj ukončí v piatok na Námestí osloboditeľov v Michalovciach. Kávou, čajom, jablkom či sladkou maškrtou si budú môcť nemotoristi dobiť energiu od 7:00 do 12:00.

Kampaň Európsky týždeň mobility na národnej úrovni koordinuje Slovenská agentúra životného prostredia. Témou aktuálneho ročníka je Čistejšia doprava pre všetkých. Okrem raňajkových stánkov pripravila košická župa pre svojich obyvateľov aj ďalšie výhody. Počas trvania Európskeho týždňa mobility od 16. do 22. septembra budú zmluvní dopravcovia Košického samosprávneho kraja, spoločnosť eurobus a ARRIVA Michalovce vydávať nové dopravné karty integrovaného dopravného systému IDS Východ bezplatne. Dopravné karty IDS Východ môžu cestujúci využívať u všetkých dopravcov prímestskej autobusovej dopravy v rámci východného Slovenska, teda v Košickom aj v Prešovskom samosprávnom kraji. Zároveň platí aj v mestskej doprave v Košiciach, Spišskej Novej Vsi, Trebišove, Rožňave a v Michalovciach.

Zastupiteľtvo KSK, Rastislav Trnka
Na snímke predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka (uprostred)

„Dopravné zápchy či problémy s parkovaním sú témou už takmer vo všetkých, nielen krajských mestách. Do Európskeho týždňa mobility sme sa zapojili, aby sme východniarov motivovali k úvahe, či je auto naozaj najlepšou možnou formou každodennej dopravy. Veľké zmeny sa začínajú malými krokmi, preto ak chceme obmedziť emisie a prejsť na trvalo udržateľný typ dopravy, teraz je ten čas, skúsiť to inak,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

 

Dopravný podnik Košice ponúka počas týždňa mobility mestskú kartu za jedno euro

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) ponúka v rámci Európskeho týždňa mobility možnosť kúpiť si mestskú kartu za jedno euro. Informovala o tom Vladimíra Petrušová z DPMK

minca euro eura
Ilustračné foto

„V rámci Európskeho týždňa mobility, ktorý sa každoročne koná od 16. do 22. septembra, má DPMK pripravenú ponuku pre cestujúcich, ktorí si doteraz neobstarali mestskú kartu. Bezkontaktnú čipovú kartu (BČK) si môžu kúpiť za zvýhodnenú cenu jedno euro. Akcia trvá v období od 17. do 22. septembra,“ uviedla Petrušová.

Vybaviť BČK je možné v Zákazníckom centre DPMK na Bardejovskej 6 a na Rooseveltovej 3 počas otváracích hodín, kde ju každému novému cestujúcemu vydajú na počkanie. Bežná cena mestskej karty je 6,80 eura.

 

 Lístky na autobus sú zároveň vstupenkou do divadla, múzea alebo galérie

Cestovné lístky z prímestských autobusov v Trnavskom samosprávnom kraji môžu cestujúci použiť ako vstupenky do kultúrnych inštitúcií kraja

Divadlo Jána Palárika v Trnave
Na snímke javisko a hľadisko Divadla Jána Palárika v Trnave

Platí to pre lístky kúpené od 16. do 22. septembra, tie je potom možné až do 16. októbra použiť na voľný vstup do Divadla Jána Palárika v Trnave, do šiestich múzeí alebo dvoch galérií v kraji. Trnavská župa sa aj týmto spôsobom zapojí do Európskeho týždňa mobility. V utorok 22. septembra, počas Dňa bez áut, budú môcť ľudia cestovať prímestskými autobusmi zadarmo, ak sa preukážu vodičským preukazom.

„Rozvoj ekologických a nemotorových foriem dopravy je jedna z našich najväčších župných i globálnych výziev. Darí sa nám zavádzať inovácie vo verejnej autobusovej doprave, čím prispievame k jej zatraktívňovaniu. Ľudia si obľúbili a využívajú najmä službu Autobus na zavolanie či rodinný cestovný lístok za symbolické jedno euro. Mimoriadne ma teší, že naše tradičné zapojenie sa do Európskeho týždňa mobility je po prvýkrát prepojené s kultúrnym vyžitím,“ povedal predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič
Na snímke predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič

Cieľom Trnavskej župy je znižovať nepriaznivé vplyvy dopravy na životné prostredie, preto v rámci aktivít Európskeho týždňa mobility popularizuje medzi verejnosťou verejnú autobusovú dopravu.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

V popradskej nemocnici je pozitívne testovaných 10 zamestnancov

0 icon

Bratislava 24. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák )   V Nemocnici Poprad je aktuálne na ochorenie COVID-19 pozitívne testovaných 10 zamestnancov. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová Naďalej testujú personál, ktorý prišiel do epidemiologicky rizikového kontaktu s pozitívnymi. "Minister zdravotníctva Marek Krajčí dostal z nemocnice informáciu, že…

Združenie miest a obcí Slovenska podporilo novelu zákona o odpadoch z dielne MŽP

0 icon

Bratislava 24. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Stabilizovanie vzťahov v rámci systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov i zálohovanie plastových fliaš a plechoviek v pôvodnom termíne. To prináša navrhovaná novela zákona o odpadoch, ktorú parlament včera posunul do druhého čítania. Novele dnes vyjadrilo podporu i Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) Novela…

V Banskej Bystrici horel autobus MHD

0 icon

Banská Bystrca 24. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   V Banskej Bystrici horel dnes popoludní autobus MHD. Ako informovala banskobystrická krajská polícia, presná príčina zatiaľ známa nie je, dôležité je, že sa pri požiari nikto nezranil Podľa operačného strediska Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskej Bystrici ide o…

Orbán po schôdzke V4 v Bruseli: Kvóty sú kvótami, aj keď ich EK premenovala

0 icon

Brusel/Budapešť 24. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-John Thys)   Migračné kvóty zostávajú kvótami, aj keď ich Európska komisia (EK) vo svojom návrhu utečeneckého balíčka nazýva inak - Maďarsko migračné kvóty aj naďalej odmieta, vyhlásil vo štvrtok v Bruseli po schôdzke premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) s predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou…

Fico: Mimoriadna schôdza k plánu obnovy nebola, lebo nič nemajú

0 icon

Bratislava 24. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR k plánu obnovy vo štvrtok nebola, lebo vládna koalícia nič nemá. Uviedol to predseda Smeru-SD a poslanec Robert Fico na tlačovej konferencii pred parlamentom. Opozičný Smer-SD, ktorý schôdzu inicioval, chcel, aby parlament prijal stanovisko k tomuto dokumentu…

Hrubala naďalej prešetruje únik informácií o hlasovaní senátu 2T

0 icon

Bratislava 24. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Predseda Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ján Hrubala naďalej prešetruje únik informácií o hlasovaní senátu 2T vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. TASR to potvrdila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková Hrubala upozornil, že podľa predsedníčky senátu Ruženy Sabovej medializované informácie o hlasovaní sudcov…

Výbor na kontrolu Národného bezpečnostného úradu sa zaoberal previerkou Bonulu aj aplikáciou Národného centra zdravotníckych informácií

0 icon

Bratislava 24. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Odobratie bezpečnostnej previerky spoločnosti Bonul aj únik informácií z aplikácie Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) boli témami stredajšieho (23. 9.) rokovania Osobitného kontrolného výboru Národnej rady (NR) SR na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Pre TASR to uviedol predseda výboru Martin Beluský…

Nicholsonová neuspela: Prokurátor zrušil obvinenie v súvislosti so statusom Ľuboša Blahu

0 icon

Bratislava 24. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Poslanec Národnej rady (NR) SR Ľuboš Blaha (Smer-SD) už nečelí obvineniu v súvislosti so statusom na sociálnej sieti, v ktorom mal obhajovať zločiny komunizmu Prokurátor vyhovel jeho sťažnosti proti vzneseniu obvinenia, ktoré napokon zrušil. TASR to potvrdila hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.…

Vakcína proti COVID-19 by podľa belgickej ministerky zdravotníctva mala byť k dispozícii v marci

0 icon

Brusel 24. septembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Matthys)   Belgická ministerka zdravotníctva Maggie De Blocková uviedla, že vakcína proti ochoreniu COVID-19 by mala byť v Belgicku a v ostatných členských krajinách Európskej únie k dispozícii v marci Pre rozhlasovú stanicu La Premiere ministerka povedala, že pôjde o vakcínu, ktorú bude poskytovať francúzska…

„Prokurátor akoby videl len na jedno oko.“ Rafaj komentoval oslobodenie publicistu Havrana

0 icon

Bratislava 24. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Rafael Rafaj z Inštitútu národnej politiky okomentoval nedávne rozhodnutie Generálnej prokuratúry (GP), ktorá zrušila obvinenie voči liberálnemu publicistovi a teológovi Michalovi Havranovi. Ten pred dvoma rokmi vo svojom komentári urazil kresťanov a najmä kňaza o. Mariana Kuffu "Názorová slovná vendeta je v médiách…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Švec

Liberálni antištátnici potrebujú chaotický zbor intrigánov a donášačov, vlastenci opak. Formovanie dôstojníkov 9. časť

0icon

Pokračujem v publikovaní série blogov, ktorých zámerom je prispieť do eliminácie nepodloženého a nemúdreho sebapodceňovania malých národov a odstránenia šírenia klamstiev, neraz manipulácie. Rozsah problémov spojených s reformou systému vojenského vzdelávania bol mimoriadne veľký a mnohé problémy boli v minulosti hrubo zanedbané. Proces si neraz vyžadoval aj odvahu a osobnú statočnosť ľudí, ktorí často museli…

Martin Borguľa

Exekučná amnestia – nádej na lepší život

0icon

Takmer milión ľudí v tomto štáte má na svojich pleciach exekúciu. Tí šťastnejší len jednu, tí menej šťastní päť aj viac. Úroky a poplatky z dlhov sa často vyšplhajú do výšok, ktoré niekoľkonásobne prekračujú výšku istiny. S týmto musíme ľuďom pomôcť.  Exekúcie sa dotýkajú každého štvrtého dospelého obyvateľa Slovenska. To je alarmujúce číslo. Napriek…

Štefan Kuffa

Peniaze Bielorusku, alebo ako zabrániť, aby sa za naše peniaze nekupovali zbrane.

0icon

Už dlhšiu dobu sa v médiách objavuje informácia o pláne ministra zahraničných vecí I. Korčoka, poslať do Bieloruska peniaze slovenských daňových poplatníkov vo výške 750 000 EUR. Dodnes som sa však nedozvedel, komu a za akým účelom majú byť naše peniaze poslané. Keď chce dnes obec, podnikateľ alebo skupina občanov dostať príspevok zo…

Štefan Harabin

Nezákonne zavretí do karantény nemusia za ňu platiť, ale majú nesporný nárok na náhradu škody okrem iného i za izoláciu 3333 EUR za 4, resp. 1666 za 2 týždne.

0icon

Viete si predstaviť situáciu, že vrah znásilni a zavraždí rodičom dcéru a potom ich drzo vyzve, aby mu za jeho láskavosť zaplatili? Detailne o tom hovorím vo videu, link ktorého pripájam: https://www.youtube.com/watch?v=X3HKxv9S5VU&feature=youtu.be

Slavěna Vorobelová

Matovičova schizofrénia?

0icon

Trošku si zaspomínajme, čo Matovič vyvádzal, keď sa prevalil škandál s Dankovou plagiátorskou rigoróznou prácou. V skratke, bol v takom pre neho špecifickom tranze, kde mohol dokonale uspokojovať svoje vyšetrovateľské, prokurátorské a sudcovské dopamínové receptory. Matovič svojim svojským populistickým štýlom neustále prilieval olej do ohňa tejto spravodajskej hry rozohranej na diskreditáciu…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ako ceruzka spôsobí, že budeš šťastný?

0 icon

Psychológovia naznačujú, že môžeš byť šťastnejší, keď sa budeš viac usmievať. Vedci tvrdia, že aj napriek mnohým stresujúcim faktorom môže tvoju náladu napraviť obyčajná ceruzka. Buďme teda tvorcami svojho vlastného šťastia a nedovoľme, aby sa niekam stratilo. Ako na to? Naše emócie môžu formovať jednoduché kroky a cielené správanie

Prečo ľudia potrebujú spánok? Závisí to od nášho veku

0 icon

Vedci už po celé desaťročia vedia, že spánok je pre náš mozog zásadnou premennou jednotkou. Jeho funkcia sa však dramaticky posúva v závislosti od nášho veku. Spánok... Náš mozog zostáva aj počas neho stále zaneprázdnený. Hlavnou hypotézou je, že počas hodín, ktoré strávime mimo reality, sa náš mozog buď sám opravuje a…

Toto sú tie najinteligentnejšie zvieratá na Zemi. Niektoré priečky prekvapia

0 icon

Premýšľal si niekedy o tom, aké najinteligentnejšie zvieratá sa nachádzajú na našej planéte? Ako prvé by ti možno napadli delfíny, šimpanzy a psy. Nuž, v skutočnosti je inteligentných zvierat oveľa viac. Výskum ukázal, že zvieratá sú oveľa múdrejšie, než si o nich myslíme. V niektorých ohľadoch môžu byť dokonca múdrejšie ako…

Veľký brat vás vidí: 1. časť

0 icon

Edward Snowden, ktorého meno pre mnohých z vás nie je otáznikom, je bývalý agent CIA, ktorý prešiel na druhú stranu a prijal azyl v Rusku. S týmto pánom sa taktiež spája množstvo konšpiračných teórií a niet sa preto čudovať, že mu budeme venovať hneď niekoľko článkov. Edward Snowden, ktorý v očiach Národnej bezpečnostnej služby (NSA) teraz…

Japonsko začne oficiálne dokumentovať stretnutia s UFO

0 icon

Vyzerá to tak, že Japonsko začína brať stretnutia s UFO vážne. Minister obrany Taro Kono v polovici septembra predstavil nové protokoly o tom, čo robiť, ak sa japonské vojenské sily stretnú s neidentifikovanými lietajúcimi objektmi alebo UFO. Spoločnosť Kono požiadala pracovníkov zodpovedných za ochranu vzdušného priestoru Japonska, aby dokumentovali všetky javy UFO…

Vo svete IT

Xiaomi neplánuje spraviť z MIUI nezávislý operačný systém od Androidu. Pozrite sa, čo ešte prezradili vývojári nadstavby o vývoji MIUI

0 icon

Xiaomi prostredníctvom svojho oficiálneho blogu zverejnilo jeden z ďalších rozhovorov zo série „Engineer Face to Face Round“, kde vyspovedali inžinierov pracujúcich na nadstavbe MIUI, Adama Jianga a Boqinga Yanga. The post Xiaomi neplánuje spraviť z MIUI nezávislý operačný systém od Androidu. Pozrite sa, čo ešte prezradili vývojári nadstavby o vývoji…

Došiel vám v Google Drive úložný priestor? Preneste si fotografie a videá do OneDrive

0 icon

Google patrí medzi spoločnosti, ktoré ponúkajú značnú časť svojich služieb bezodplatne. Jednou z nich je aj Gmail, na ktorý je naviazaná služby Google Drive. Ide o cloudovú službu, ktorú mnohí z nás využívajú hlavne za účelom zálohovania dát, hlavne zo smartfónu. Ide napríklad o fotografie, či videá. Problémom však je,…

Pozrite sa, ako si môžete nahrať do Android smartfónu widgety v štýle iOS 14

0 icon

Hoci väčšinu funkcií, ktoré nájdeme v novom iOS 14, Android používatelia už dlhú dobu poznajú, tak aj napriek tomu vzhľad a prepracovanosť jednotlivých prvkov je skvelo vyladená obzvlášť v prípade widgetov. A práve preto by sme vám chceli dať do pozornosti návod, ako je možné „preniesť“ iOS widgety (resp. miniaplikácie)…

Google pridáva do aplikácie Mapy novú COVID-19 vrstvu. Bude informovať o vývoji pandémie v jednotlivých krajinách

0 icon

Spoločnosť Google prostredníctvom svojho blogu informuje, že do aplikácie Mapy pridáva novú vrstvu máp. Ide konkréte o COVID-19 vrstvu, ktorá už asi ako tušíte, tak bude informovať o aktuálnom vývoji pandémie naprieč jednotlivými krajinami. Dostupnou bude pre 220 krajín a území. Google ďalej dodáva, že táto nová vrstva máp, bude…

YouTube začne už čoskoro vyžadovať overenie veku pre vybraných používateľov v Európskej únii

0 icon

Videoplatforma YouTube len pred niekoľkými hodinami oznámila dôležité zmeny v rámci nových požiadaviek na overenie veku, ktoré sa budú týkať Európskych používateľov. Služba zavádza nové opatrenia, na základe ktorých môže od určitých používateľov v krajinách Európskej únie požadovať dodatočné overenie veku prostredníctvom občianskeho preukazu alebo prostredníctvom platobnej karty, informuje na…

Armádny Magazín

V Líbyi sa zrútil vrtuľník s bojovníkmi ruskej žoldnierskej skupiny PMC Wagner

0 icon

Líbya, 24. september 2020 (AM)  - V stredu sa zrútil vrtuľník v strednej časti Líbye neďaleko vojenskej leteckej základne Al-Jufra, jednej z hlavných základní líbyjskej národnej armády generála Haftara. Podľa televízneho kanálu Al Jazeera s odvolaním sa na vlastné zdroje boli na palube bojovníci z ruskej súkromnej vojenskej

Stíhačka Su-30SM, ktorá spadla predvčerom, mohla byť náhodne zostrelená inou stíhačkou

0 icon

Rusko, 24. september 2020 (AM) - Multifunkčnú stíhačku Su-30SM, ktorá spadla 22. septembra neďaleko Tveru, podľa predbežných údajov náhodne zostrelil ďalší stíhač počas cvičenia. Informuje o tom agentúra TASS s odvolaním sa na zdroj v záchranných službách.   Podľa predbežnej verzie bolo lietadlo náhodne zasiahnuté výstrelom z druhej st

India sa vyzbrojuje pre konflikt s Čínou: Z USA objednáva 6 dronov MQ-9B Guardian na prieskum aj na útoky raketami

0 icon

India, 24. september 2020 (AM) - Americký General Atomics nenechal na seba dlho čakať, kým sa spamätá zo sklamania z toho, že sa francúzsko-nemecký pár definitívne zaviazal k programu Eurodrone, a nie k ich MQ-9B Guardian. Defense Acquisition Council, orgán, ktorý potvrdzuje

Američania chcú predávať „menej tajné“ lietadlá F35 menejcenným krajinám

0 icon

USA, 24. september 2020 (AM) - Washington chce predať „menej tajné“ lietadlá F35 Spojeným arabským emirátom Po dosiahnutí dohody o normalizácii vzťahov medzi Abú Dabí a Jeruzalemom očakávali vodcovia Emirátov kladnú odpoveď na ich žiadosť o získanie stíhačiek F35 z USA. Podľa agentúry Reuters by Was

Lietajúca pevnosť - vojnový bombardér B-17 Flying Fortress bol objavený po rozmrazení ľadovca na Islande

0 icon

Island, 23. september 2020 (AM) - Na Islande na ľadovci Eyafjallajökull na juhu ostrova sa objavili fragmenty bombardéra B-17 Flying Fortress, ktorý havaroval pred 76 rokmi, oznámil 23. septembra The Daily Mail. V správe 

Svetlo sveta

Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

0 icon

Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

0 icon

Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

Arcibiskup Fulton Sheen: Pád a návrat Šimona Petra

0 icon

Šimon Peter je najmilovanejšou postavou Nového zákona. V charaktere svätého Petra sa stretajú dve podstaty. Jedná je tá svätá, ktorú dostal od Boha a druhá je tá ľudská, ktorú dostal od svojich rodičov. Poznáme príbeh, ako Ježiš Kristus pri stretnutí so Šimonom mení jeho identitu tým, že mu zmení meno…

Prečo mal Páter Pio stigmy?

0 icon

Jeden z najväčších svätcov modernej doby, páter Pio, je známy nielen ako muž modlitby, zázrakov a hlbokej nábožnosti, ale vonkajší znak jeho svätosti sa prejavil viditeľnými stigmami na tých častiach tela, ktoré človek spôsobil pri ukrižovaní Ježišovi. Vo víziach svätej Kataríny Emmerichovej sme našli opis, že okrem známych piatich rán…

Po kázni Kuffu bude musieť vystúpiť vždy Havran

0 icon

Licenčná rady udelila televízii TV Lux sankciu za to, že na Trnavskej novéne pri kázni otca Mariána Kuffu „nezabezpečila informačnú všestrannosť a názorovú pluralitu v primeranom rozsahu a v relevantnej časovej nadväznosti.“ Toto rozhodnutie je najväčším útokom na náboženské slobody na Slovensku od roku 1989 a som presvedčený, že pošliapava ústavné…

icon FOTO DŇA