Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine: Načasovanie ukončenia vojny závisí od sankcií voči Rusku a dodávok potrebných zbraní na Ukrajinu

Bratislava 6. júla 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:FB,Screenshot,Wikimedia)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny. Pohľady z ruskej a ukrajinskej strany

vojaci, Ukrajina
Ilustračné foto

19:15 – Načasovanie ukončenia vojny závisí od sankcií voči Rusku a dodávok potrebných zbraní na Ukrajinu.

Volodymyr Zelenskyj to povedal na spoločnej tlačovej konferencii s írskym premiérom.

Na otázku, ako dlho bude vojna trvať, prezident odpovedal, že to závisí od toho, kedy si Rusko uvedomí, čo urobilo, a začne opúšťať ukrajinské územie.

“Skutočne neverím, že to dokážu pochopiť sami. Druhá vec je, ako celý svet tlačí na Rusko a vytláča ho z našej krajiny. Sme na bojisku so zbraňami a celý svet nás podporuje politicky, sankciami, pomocou a rýchlymi dodávkami zbraní,” povedal.

Zelenskyj dodal, že načasovanie ukončenia vojny závisí aj od občanov Ukrajiny – od ich podpory ozbrojených síl a domácej ekonomiky.

 

19:10 – Najdôležitejšie informácie z večerného zhrnutia generálneho štábu Ukrajiny:

1. V Charkovskej oblasti sa Rusi pokúsili zaútočiť z Kozacej Lopane na Sosnovku, ale AFU útok odrazila.

2. Na slavjanskom smere sa ruské sily snažia zlepšiť taktickú situáciu a vytvoriť podmienky pre ofenzívu v smere Izjum – Slavjansk.

Tu Rusi postupovali od Dolgeňkova k Mazanovke, ale boli odrazení.

3. Na východe Doneckej oblasti sa ruské sily pokúšajú obsadiť Verchnekamenskoje (východne od Severska) a Gregorievku (severovýchodne od Severska).

4. Na bachmutskom smere sa Rusi snažia zlepšiť svoje taktické postavenie a získať úplnú kontrolu nad trasou Bachmut – Lysyčansk.

Ruské jednotky tu viedli ofenzívu z Mironovky do Luhanskeho a z Gošmovského do Novoluganského, ale AFU ich zastavila.

 

18:05 – Kyjev už neočakáva, že mu západní partneri poskytnú lietadla, ale stále očakáva, že dostane systémy protivzdušnej obrany, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij

“Možno som veľmi dotieravý, ale bezpečnosť oblohy je predsa len prioritou. A nikto už neočakáva to či ono letectvo, ale všetci očakávame a máme potvrdené, zatiaľ teoreticky, ale počítame s dodaním výkonných systémov protivzdušnej obrany na Ukrajinu,” povedal na brífingu po stretnutí s írskym premiérom Micholom Martinom.

 

18:00 – Prejav hovorcu ruského ministerstva zahraničných vecí Alexeja Zajceva:

-️ V Mariupole sa rýchlym tempom stavajú obytné domy a civilná infraštruktúra. Do konca roka vojenskí stavitelia sľubujú dodať viac ako 1 000 bytov;

– Loď Žibek Žoly, ktorá sa plaví pod ruskou vlajkou, nebola v Turecku zadržaná ani konfiškovaná; nachádza sa na prístavnej plavebnej komore a prebiehajú na nej štandardné postupy;

– Vzájomné vzťahy medzi Moskvou a Pekingom, ktoré dosiahli bezprecedentne vysokú úroveň, úspešne testujú svoju silu;

 

17:55 – Ukrajina pripravuje sériu sabotáží a útokov na svojej severnej hranici. Útokom by sa mohli stať aj Brjanská a Kurská oblasť Ruska, ako aj územie Bieloruska.

Podľa správ by dnešný údajný útok na vojenskú jednotku v Klincoch mohol byť začiatkom série ukrajinských sabotážnych útokov v ruskom tyle.

“Aj v súčasných podmienkach AFU neustále udržiava na severných hraniciach bojovo pripravené diverzné jednotky. Nepotrebujú významné zásoby a majú vybavenie a výcvik, ktorý absolvovali pred začiatkom SSO,” uviedol zdroj kanála.

ukrajina
Mapa bojov

Malý kontingent ruskej pohraničnej stráže pritom problém nerieši a pohraničné územia Černigovskej a Sumskej oblasti, z ktorých sa ruské ozbrojené sily stiahli, okamžite obsadili ukrajinskí bojovníci ostreľujúci mestá a terorizujúci civilistov.

Hovoríme o 61. armádnej brigáde AFU, SDF a zvyškoch špeciálnych jednotiek Národnej gardy. Tieto jednotky nie sú také účinné v riadnom boji, ale môžu byť mimoriadne nebezpečné pri sabotážach. Najmä proti civilistom.

ukrajina
Mapa bojov

Ak teda ruská armáda neprevezme kontrolu nad severnou časťou hraníc a frontovými územiami Ukrajiny, sabotážne útoky budú nielen pokračovať, ale aj narastať.

 

16:15 Situácia na Ukrajine a v Donbase do tejto hodiny:

– Úrady Záporožia oznámili oslobodenie 73 % územia regiónu

– Šéf poľského ministerstva obrany Blaszczak kritizoval veľvyslanca Ukrajiny Melnyka za jeho škandalózne vyjadrenia

– Podplukovník Ľudových milícií LĽR Maročko: Kyjev využíva zahraničných žoldnierov ako potravu pre delá

– Na oslobodených územiach Charkovskej oblasti je pre správu dokumentov zavedený ruský jazyk

– Záporožské orgány majú v úmysle povzbudiť Ukrajincov, ktorí sa odmietli zúčastniť na bojoch na strane ozbrojených síl Ukrajiny

– V Chersone zadržali organizátorov pokusu o atentát na hlavu USIN Jevgenija Soboleva

– Janukovyč vyzval Kyjev, aby prestal klamať o “víťazstvách” a začal primerane vyhodnocovať situáciu v krajine
TZ

– Vstup Švédska a Fínska do NATO zúži priestor pre mierový dialóg v pobaltskom regióne a skomplikuje tamojšiu situáciu.

 

15:45 – Podpredseda Ruskej bezpečnostnej rady a bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev v stredu naznačil možnosť rozpútania jadrovej vojny, ak sa Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu rozhodne vyvodiť dôsledky voči Rusku za vojnové zločiny páchané na Ukrajine.

“Nápad potrestať krajinu, ktorá disponuje najväčším jadrovým arzenálom, je sám osebe absurdný,” vyhlásil Medvedev na sociálnej sieti Telegram. Dodal, že takýto krok by znamenal potenciálne nebezpečenstvo pre celé ľudstvo.

 

13:45 – Najnovšie správy:

1. Poľská vetva plynovodu, ktorou nás Heger ohuroval, že nás bude zásobovať, nefunguje.

2. Nórski plynári štrajkujú, čo spôsobí nárast cien o ďalších 56%. Doposiaľ v Európe narástol plyn o 700%. Oproti USA je približne 5 násobne drahší.

3. Gazprom si nerezervoval kapacitu na prepravu plynu od 1.10. do Európy. Tým dal jasne najavo, že so zásobovaním Európy plynom už neráta. Ak budú aj Nemci bez plynu, kto nám prejaví tú “európsku solidaritu” na ktorú sa verejne Heger a Čaputová odvolávali, keď lobovali po Európe za odrezanie sa od ruských energií? Kde nič nie je, ani smrť neberie.

Heger s Čaputovou spáchali na Slovensku svojou servílnou a hlúpou politikou ekonomickú vlastizradu. Nielen, že ochudobnili Slovákov, zaťažili ich penaženky, spôsobili infláciu, ale dnes už ohrozujú fungovanie celého priemyslu. Naplno sa to prejaví najbližšie mesiace.

 

12:20 – Rusko má niekoľko scenárov vedenia vojny na Ukrajine, uviedla námestníčka ministra obrany Anna Maljarová pre televíznu stanicu Channel 24.

Podľa Maljarovej je ťažké predpovedať priebeh vojny, pretože ju ovplyvňuje mnoho faktorov a okrem toho Ruská federácia nemôže predvídať konanie Ukrajiny:

“Ak plánujú svoje vojenské operácie podľa toho, čo vieme – aj oni stanovujú majú pripravených niekoľko scenárov,” povedala.Podľa Maljarovej je ťažké predpovedať priebeh vojny, pretože ju ovplyvňuje mnoho faktorov a okrem toho Ruská federácia nemôže predvídať konanie Ukrajiny:

Podľa Maljarovej je ťažké predpovedať priebeh vojny, pretože ju ovplyvňuje mnoho faktorov a okrem toho Ruská federácia nemôže predvídať konanie Ukrajiny:

“Riadime sa aj tým, ako budú konať, a tak budeme pôsobiť proti nim,” dodala.

Podľa Maljarovej má Ruská federácia aj niekoľko scenárov integrácie ukrajinských území obsadených po 24. februári, ale tieto procesy narážajú na odpor miestnych obyvateľov.

Maljarová si myslí, že zdroje Ruskej federácie budú čoskoro vyčerpané. “Dá sa predpokladať, že v tejto intenzite sa im bude bojovať čoraz ťažšie,” povedala.

 

12:10 – Približne milión Ukrajincov buď bojuje, alebo je na to cvičených, uviedol na Twitteri tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov.

“Približne milión Ukrajincov získava bojové a vojenské skúsenosti. “Ide Putinov plán podľa plánu? Ukrajinská kvalita určite prevýši ruskú kvantitu,” napísal.

Treba poznamenať, že ruské invázne zoskupenie sa považuje za početne menšie ako sily AFU, ktoré mu stoja v ceste.

Danilov tiež povedal, že počas štyroch mesiacov vojny namiesto “demilitarizácie Ukrajiny”, ktorú deklarovalo Rusko, došlo k “maximálnej militarizácii krajiny”.

 

12:05 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské letectvo zasiahlo dočasný motorizovaný peší prápor v Charkove, zničilo do 100 nacionalistov

– Ruské letectvo zničilo v DĽR dva raketomety HIMARS americkej výroby s vysoko presnými raketami

HIMARS
Ilustračné foto

– Ruské stíhacie lietadlo Su-35 zostrelilo počas vzdušného boja v Mykolajivskej oblasti dva vrtuľníky Mi-24 a jedno lietadlo Su-25 ukrajinských vzdušných síl

– Ruské ozbrojené sily zničili navádzacie stanovište S-300 a dočasnú pozíciu zahraničných žoldnierov v Mykolajivskej oblasti

– Ruská protivzdušná obrana zachytila deväť ukrajinských rakiet Tochka-U v Chersonskej oblasti, DĽR a LĽR, ako aj osem striel MLRS

 

10:50 – Na okupovaných územiach Charkovskej oblasti budú vytvorené štyri okupačné správy – Kupjanskaja, Izjumskaja, Volčanskaja a Charkovskaja.

Agentúre TASS to oznámil Ruskom vymenovaný “šéf Charkovskej VGA” Vitalij Gančev.

Gančev dodal, že už bola vytvorená „regionálna dočasná civilná správa“.

Podľa neho “úrady a obyvatelia Charkovskej oblasti sa usilujú o to, aby sa región stal súčasťou Ruska”.

 

10:45 – Spornoe pri Seversku sa dostalo pod kontrolu ruských síl, medzitým dochádza k zrážkam v okolitých dedinách.

 

8:20 – Ukrajinské a ruské telegramové kanály informovali, že jednotka Bielorusov, ktorá bojovala v radoch ukrajinských ozbrojených síl, utrpela straty počas bojov o Lysyčansk.

Stalo sa známe, že 26. júna bol zabitý veliteľ bieloruského práporu Volat Ivan Marčuk, prezývaný “Brest”. Prápor bol súčasťou pluku “Kastusa Kalinovského”, v ktorom bojujú prevažne rodáci zo susednej krajiny.

V Lysyčansku je údajne nezvestných ešte niekoľko Bielorusov a jeden bol zajatý (video s ním zverejnili ruské zdroje).

Mimochodom, pred niekoľkými dňami prezident Lukašenko povedal, že bolo zabitých asi 20 Bielorusov.

“Dostali sa pod paľbu, začali bojovať – a utekali spolu s Ukrajincami. Našich je tam niekoľko desiatok, utečencov a Ukrajincov. Zostalo tam dvadsať ľudí z Kalinovského pluku,” povedal bieloruský prezident.

 

8:00 – Ruské vojská obsadili už približne 22 % poľnohospodárskej pôdy na Ukrajine, vyplýva zo štúdie NASA Harvest.

Analýza satelitných snímok ukázala, že Ruská federácia kontroluje polia, na ktorých je zasiatych 28 % ozimín a 18 % jarných plodín vrátane kukurice a slnečnice.

ukrajina
Mapa Ukrajiny

7:45 – Ukrajinské úrady vyzývajú civilistov, aby sa urýchlene evakuovali z mesta Sloviansk, ku ktorému sa presúvajú ruské jednotky snažiace sa ovládnuť celý Donbas na východe Ukrajiny.

 

7:35 – Ďalšou kľúčovou bitkou v boji o Donbas by mohla byť podľa britských tajných služieb bitka o Slavjansk.

Rusi pokračovali v posilňovaní kontroly nad Lysyčanskom a Luganským regiónom a presunuli väčšinu zostávajúcich jednotiek východnej a západnej skupiny síl do smeru Izyum.

Za posledný týždeň ruské sily pravdepodobne postúpili o ďalších 5 km smerom na Slavjansk pozdĺž hlavnej cesty E40 z Izyumu, uviedla britská spravodajská služba.

 

07:10- To najdôležitejšie z brífingu Ministerstva obrany Ruskej federácie:

– V Charkove bolo vysoko presnými zbraňami zničených až 150 vojakov a 12 jednotiek vojenskej techniky Ozbrojených síl Ukrajiny

– Vysoko presné zbrane zasiahli 2 veliteľské stanovištia Ozbrojených síl Ukrajiny v DĽR, 4 sklady v Charkovskej oblasti, pracovnú silu a techniku ​​v 18 okresoch

– V rámci boja s protibatériou boli zasiahnuté 4 delostrelecké čaty MLRS „Hurikán“ a „Grad“ Ozbrojených síl Ukrajiny v DĽR, delostrelecká čata húfnic „Gyatsint-B“ v Chersonskej oblasti.

– Operačno-taktické a armádne letectvo, raketové sily a delostrelectvo zasiahli 3 veliteľské stanovištia Ozbrojených síl Ukrajiny, 2 muničné sklady v Nikolajevskej oblasti a DĽR, radar protivzdušnej obrany S-300 v Nikolajevskej oblasti, živú silu a techniku ozbrojených síl Ukrajiny v 63 okresoch

– V Chersonskej oblasti bolo v dôsledku leteckej bitky zostrelené lietadlo Su-25 ukrajinských vzdušných síl

– Systémy protivzdušnej obrany zostrelili 3 ukrajinské UAV v Chersonskej a Charkovskej oblasti a LPR, 3 Tochka-U v Chersonskej oblasti a LPR, 8 granátov MLRS v Charkovskej oblasti

 

6:45 – Situácia na Ukrajine a Donbase do tejto hodiny:

Ukrajinský premiér Shmygal uviedol, že podal žiadosť o vstup krajiny do OECD.

Johnson: Veľká Británia dodá Ukrajine 10 samohybných delostreleckých laní v najbližších týždňoch.

Švajčiarsky prezident Cassis sa vyslovil proti zabaveniu ruských aktív v prospech Ukrajiny.

RT: Azovskí velitelia, ktorí sa vzdali v Mariupole, boli prevezení do špeciálneho zariadenia v Rusku.

Vysoký komisár OSN bol znepokojený zatýkaním Ukrajincov zo strany SBU za podporu Ruska.

Súd vo Ľvove zakázal činnosť Komunistickej strany Ukrajiny a strany Šťastná Ukrajina.

The Telegraph: West obmedzí pomoc Ukrajine kvôli nezmyselnosti podporovať Kyjev.

Šojgu: Kyjev už dostal viac ako 28 tisíc ton vojenského nákladu zo Západu.

Turecko má v úmysle dohodnúť sa do 10 dní s Ruskou federáciou a Ukrajinou na vytvorení obilného koridoru.

– Ministerstvo informácií DĽR: bývanie pre obyvateľov Mariupolu bude obnovené bezplatne.

ukrajina vojna
Mapa bojov

6:00 – “Špeciálna operácia bude pokračovať, kým sa nesplnia úlohy stanovené najvyšším veliteľom,” povedal Šojgu

– Ukrajinskú armádu treba “zatlačiť” do oblasti Kyjeva, aby prestala ohrozovať Donbas, uviedla LPR.

– Ukrajinská armáda, ktorá ustupuje, husto zamínuje územie zakázanými protipechotnými mínami “Petal”.

Obyvatelia Mariupolu budú bezplatne obnovené bývanie, informovali v DĽR.

– V DĽR pri ostreľovaní ukrajinských jednotiek zahynuli traja civilisti, 9 bolo zranených, pri ostreľovaní v Donecku zahynulo aj 10-ročné dievča.

– Ukrajinskí militanti pripravujú v DĽR provokáciu s chlórom, aby obvinili ruské ozbrojené sily z nevyberaných útokov na chemicky nebezpečné zariadenia.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA Čína sa po odchode predsedníčky Kongresu Nancy Pelosiovej (číslo tri vo vládnej hierarchii USA) z Taiwanu nehodlá uvoľniť. Masívne cvičenie, ktoré Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) začala v okolí…

Slováci chcú v Kanade uspieť, Feneš: “Cítime veľa energie”

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)   Po tom, čo pre šírenie koronavírusu v zime zrušili MS do 20 rokov, dostali mladí hokejisti druhú šancu. V marci Medzinárodná hokejová federácia IIHF rozhodla, že šampionát sa budú konať v kanadskom Edmontone v auguste. Zmenil sa však menoslov účastníkov, keďže Rusov…

Krajniak: Progresívci, liberáli, červené denníky, keď už principiálne bojujete proti fašizmu, odpovedzte mi na jednu otázku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak na sociálnej sieti požiadal progresívcov, liberálov, červené denníky, ktoré už principiálne bojujú proti fašizmu, aby mu odpovedali na jednu otázku. Je maďarský Jobbik fašistický? Krajniak zároveň upozorňuje, že slovenskí liberáli podporovali koalíciu s fašistickým Jobbikom.…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Podoljak ozrejmil, kedy Ukrajina začne s Ruskom mierové rozhovory

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:14 - Dodávky stíhačiek F-16 na Ukrajinu nebudú dodané v krátkodobom horizonte. Na brífingu to…

Hamilton zvažuje pokračovať v kariére aj po skončení budúcej sezóny

0 icon

Londýn 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Giuseppe Cacace)   Sedemnásobný majster sveta Lewis Hamilton zvažuje pokračovať v motoristickom seriáli F1 aj po skončení budúcej sezóny. Magazínu Vanity Fair na otázku o jeho budúcnosti odpovedal, že stále je na "misii" získať ôsmy titul, ktorým by sa osamostatnil na čele historického poradia Britský jazdec…

Zoznámte sa s ruským architektom Putinovho ekonomického protiútoku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Bloomberg/Foto:TASR/AP-Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin)   Prinášame vám článok, ktorý pôvodne vydal Bloomberg, v ktorom predstavil ekonomického poradcu ruského prezidenta Maxima Oreškina. Kremeľský poradca Maxim Oreškin je podľa článku Bloomberg, autorom kľúčových myšlienok ako napríklad plyn za ruble. Kedysi bol vnímaný ako západniar, teraz vedie obranu Keď…

Sulík prezradil, koho si vie predstaviť ako ministra financií, na odchode Matoviča trvá

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   SaS trvá na odchode ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z vlády. Šéf liberálov a rezortu hospodárstva Richard Sulík si na mieste ministra financií vie predstaviť súčasného štátneho tajomníka Marcela Klimeka Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak považuje za najhorší spôsob rozbitia vzťahov…

Biden je znepokojený z rozšírenia čínskych vojenských cvičení

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Prezident USA Joe Biden je podľa agentúry Reuters znepokojený tým, že Čína rozširuje vojenské cvičenia okolo Taiwanu Čína v pondelok ohlásila nové vojenské cvičenia v okolí Taiwanu, hneď po ukončení predchádzajúcich, čo vyvolalo znepokojenie amerického prezidenta Joea Bidena, píše agentúra. Čínske velenie oznámilo,…

Novinár a režisér Viktor Baroš: Problémy po očkovaní nie sú tabu, budeme o nich hovoriť. Každý z nás by mal v dnešnej dobe odmietnuť návrat totality. Máme moc, tak nemlčme!

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:HSP,Pixabay)   Novinári by podľa jeho slov mali byť pilierom demokracie, novinárska obec má však voči občanom dlh. Nahromadil sa jej počas „pandémie“. Redakcia nezávislých žurnalistov vznikla, aby sa pokúsila vyrovnať misky váh. Už viac ako rok hľadá odpovede na „nepohodlné“ otázky, snaží sa podnietiť  neexistujúcu…

Generálna prokuratúra: “ĽSNS nemá potenciál a príležitosť na politické zmeny ohrozujúce demokraciu.” Kolíková reaguje

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Politická strana ĽSNS nemá reálny potenciál a príležitosť zrealizovať politické zmeny ohrozujúce demokraciu, a teda nehrozí bezprostrednosť rizika pre demokraciu. Vyplýva to zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR k dôvodom nepodania žaloby na rozpustenie tejto politickej strany. TASR ho poskytol hovorca prokuratúry Dalibor Skladan…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA Čína sa po odchode predsedníčky Kongresu Nancy Pelosiovej (číslo tri vo vládnej hierarchii USA) z Taiwanu nehodlá uvoľniť. Masívne cvičenie, ktoré Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) začala v okolí…

Slováci chcú v Kanade uspieť, Feneš: “Cítime veľa energie”

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)   Po tom, čo pre šírenie koronavírusu v zime zrušili MS do 20 rokov, dostali mladí hokejisti druhú šancu. V marci Medzinárodná hokejová federácia IIHF rozhodla, že šampionát sa budú konať v kanadskom Edmontone v auguste. Zmenil sa však menoslov účastníkov, keďže Rusov…

Krajniak: Progresívci, liberáli, červené denníky, keď už principiálne bojujete proti fašizmu, odpovedzte mi na jednu otázku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak na sociálnej sieti požiadal progresívcov, liberálov, červené denníky, ktoré už principiálne bojujú proti fašizmu, aby mu odpovedali na jednu otázku. Je maďarský Jobbik fašistický? Krajniak zároveň upozorňuje, že slovenskí liberáli podporovali koalíciu s fašistickým Jobbikom.…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Podoljak ozrejmil, kedy Ukrajina začne s Ruskom mierové rozhovory

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:14 - Dodávky stíhačiek F-16 na Ukrajinu nebudú dodané v krátkodobom horizonte. Na brífingu to…

Hamilton zvažuje pokračovať v kariére aj po skončení budúcej sezóny

0 icon

Londýn 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Giuseppe Cacace)   Sedemnásobný majster sveta Lewis Hamilton zvažuje pokračovať v motoristickom seriáli F1 aj po skončení budúcej sezóny. Magazínu Vanity Fair na otázku o jeho budúcnosti odpovedal, že stále je na "misii" získať ôsmy titul, ktorým by sa osamostatnil na čele historického poradia Britský jazdec…

Zoznámte sa s ruským architektom Putinovho ekonomického protiútoku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Bloomberg/Foto:TASR/AP-Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin)   Prinášame vám článok, ktorý pôvodne vydal Bloomberg, v ktorom predstavil ekonomického poradcu ruského prezidenta Maxima Oreškina. Kremeľský poradca Maxim Oreškin je podľa článku Bloomberg, autorom kľúčových myšlienok ako napríklad plyn za ruble. Kedysi bol vnímaný ako západniar, teraz vedie obranu Keď…

Sulík prezradil, koho si vie predstaviť ako ministra financií, na odchode Matoviča trvá

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   SaS trvá na odchode ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z vlády. Šéf liberálov a rezortu hospodárstva Richard Sulík si na mieste ministra financií vie predstaviť súčasného štátneho tajomníka Marcela Klimeka Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak považuje za najhorší spôsob rozbitia vzťahov…

Biden je znepokojený z rozšírenia čínskych vojenských cvičení

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Prezident USA Joe Biden je podľa agentúry Reuters znepokojený tým, že Čína rozširuje vojenské cvičenia okolo Taiwanu Čína v pondelok ohlásila nové vojenské cvičenia v okolí Taiwanu, hneď po ukončení predchádzajúcich, čo vyvolalo znepokojenie amerického prezidenta Joea Bidena, píše agentúra. Čínske velenie oznámilo,…

Novinár a režisér Viktor Baroš: Problémy po očkovaní nie sú tabu, budeme o nich hovoriť. Každý z nás by mal v dnešnej dobe odmietnuť návrat totality. Máme moc, tak nemlčme!

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:HSP,Pixabay)   Novinári by podľa jeho slov mali byť pilierom demokracie, novinárska obec má však voči občanom dlh. Nahromadil sa jej počas „pandémie“. Redakcia nezávislých žurnalistov vznikla, aby sa pokúsila vyrovnať misky váh. Už viac ako rok hľadá odpovede na „nepohodlné“ otázky, snaží sa podnietiť  neexistujúcu…

Generálna prokuratúra: “ĽSNS nemá potenciál a príležitosť na politické zmeny ohrozujúce demokraciu.” Kolíková reaguje

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Politická strana ĽSNS nemá reálny potenciál a príležitosť zrealizovať politické zmeny ohrozujúce demokraciu, a teda nehrozí bezprostrednosť rizika pre demokraciu. Vyplýva to zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR k dôvodom nepodania žaloby na rozpustenie tejto politickej strany. TASR ho poskytol hovorca prokuratúry Dalibor Skladan…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

Armádny Magazín

V Rusku rastie záujem o vojenskú službu na Ukrajine. Pribudlo vyše 40 dobrovoľníckych práporov

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – V Rusku už bolo vytvorených viac ako 40 dobrovoľníckych práporov, ktoré sa majú zúčastniť vojny na Ukrajine. Dnes o tom píše Kommersant. Podľa publikácie formovanie takýchto jednotiek prebieha v ruských regiónoch od jari, informácie o nich sú zverejnené v médiách a sociálnych sieťach úradov. Názvy práporov…

Väčšina zbraní, ktoré Západ poskytuje Ukrajine končí na čiernom trhu. Švédski inštruktori sa pridávajú

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) –  Darcovské krajiny nemôžu kontrolovať, či s

Ako Irán predpovedal Gorbačovovu globálnu chybu

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – Rusko sa čoraz viac približuje k Iránu – od riešenia problémov globálnej politiky až po spoluprácu v oblasti letectva – čo opäť prinútilo diskutovať o možnosti rusko-iránskej strategickej aliancie. Táto téma je pomerne stará. A za daných okolností a pri súčasných štátnych úlohách by rusko-iránska aliancia…

Zelensky pripravuje Európe druhý Černobyľ. Ukrajinská armáda neprestáva v ostreľovaní jadrovej elektrárne

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) – Ukrajinské ozbrojené formácie pokračujú v úderoch na jadrovú elektráreň Záporožie, po včerajších delostreleckých úderoch bolo na zariadenie strieľané z raketometov Uragan. Podľa správy Energodaru sa ukázalo, že v postihnutej oblasti sa nachádza sklad vyhoreného jadrového paliva.   Ozbrojené sily Ukrajiny odpálili n

Izrael zlikvidoval v Gaze veliteľa Islamského džihádu. Vojna s Palestínou pokračuje

0 icon

Izrael, 8.august 2022 (AM) – Izraelské obranné sily oznámili likvidáciu Khaleda Mansura, jedného z vojenských veliteľov skupiny Islamský džihád, v pásme Gazy. Mansur bol považovaný za druhého najdôležitejšieho veliteľa v skupine. Mal na starosti aktivity skupiny v južnej časti pásma Gazy. Taysir al-Jabari, ktorý bol zabitý v piatok, mal na sta

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali