Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Putin a Macron žiadajú inšpekciu v Záporožskej elektrárni

Bratislava 19. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP-Andrii Marienko, Telegram, Screenshot)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Raketový útok na Charkov
Na snímke hasiči prehľadávajú trosky budovy zničenej pri raketovom útoku v druhom najväčšom ukrajinskokm meste Charkov počas 178. dňa ruskej invázie na Ukrajinu

20:25 – Situácia na Ukrajine a na Donbase do tejto hodiny, z ruskej strany:

 • 70 % bytov DPR je pripravených na zimnú sezónu
 • Ministerstvo školstva Ruskej federácie: Donbass bude do 5 rokov integrovaný do jednotného vzdelávacieho systému s Ruskom
 • USA poskytnú Ukrajine vojenskú pomoc vo výške 775 miliónov dolárov
 • Putin a Macron telefonicky diskutovali o situácii okolo Záporožskej jadrovej elektrárne
 • Ukrajinskí diverzanti sa pokúsili vyhodiť do vzduchu elektrické vedenie pri Melitopole
 • Rakúske ministerstvo obrany: Rusko do jari odreže Ukrajinu od Čierneho mora
 • Dodávky americkej munície Phoenix Ghost na Ukrajinu sa začnú v auguste

 

19:25 – Biely dom dnes oznámi dodatočnú vojenskú pomoc Ukrajine vo výške 775 miliónov dolárov.

Na brífingu to oznámil zástupca amerického ministerstva obrany.

Uvádza sa, že Spojené štáty v rámci nového balíka pomoci poskytnú Ukrajine muníciu HIMARS, 15 bezpilotných lietadiel Sky Eagle, antiradarové strely Harm, protitankové systémy TOW.

Zaznelo tiež, že Spojené štáty americké skúmajú možnosť zásobovania Ukrajiny novými typmi zbraní, ktoré umožnia zmeniť situáciu na juhu a východe krajiny.

 

19:23 – Cvičenia bieloruskej armády sa predĺžili minimálne do 27. augusta. Informovala o tom monitorovacia skupina “Bieloruský Gayun”.

“Bieloruský Gayun” poznamenáva, že bieloruská armáda sa stala pripravenejšou na obranné operácie, ale stále nie je pripravená na rozsiahlu ofenzívu kvôli nedostatku skutočných bojových skúseností.

 

19:20 – Vojna na Ukrajine je v „operačnej stagnácii“ a Rusko čelí nedostatku munície. Informovala o tom CNN s odvolaním sa na nemenovaných západných predstaviteľov.

Ani jedna strana konfliktu nemôže vyvinúť dostatočné pozemné bojové schopnosti, aby ovplyvnila priebeh vojny, tvrdia predstavitelia.

 

19:17 – Poradca ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mykhailo Podolyak pre poľský portál Wirtualna Polska povedal, že organizácie ako Medzinárodný výbor Červeného kríža “by mali biť na poplach, že Rusko šikanuje, znásilňuje a zabíja”.

 

16:46 – Kazašský prezident Kassym-Jomart Tokajev pricestoval do Soči na stretnutie s Vladimirom Putinom

 

 

 

16:44 – Francúzsky prezident Emmanuel Macron zavolal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Bol to ich prvý rozhovor od 28. mája.

Prezidenti “konštatovali dôležitosť čo najskoršieho vyslania” misie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu do Záporožskej jadrovej elektrárne. Vladimir Putin povedal Emmanuelovi Macronovi, že ukrajinské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne hrozí “rozsiahlou katastrofou”.

Obaja lídri rokovali aj o dohode o vývoze ukrajinského obilia, ktorá bola uzavretá 22. júla v Istanbule. Ruský prezident uviedol, že “stále existujú prekážky pre vývoz ruských výrobkov z čiernomorských prístavov”.

Macronov úrad: Putin súhlasí s vyslaním inšpekcie MAAE do Záporožskej jadrovej elektrárne.

Vladimir Putin po telefonáte s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom súhlasil s inšpekciou Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu.

Francúzsky líder vyjadril obavy z bezpečnostných rizík v Záporožskej jadrovej elektrárni v Ruskom okupovanom Energodare.

 

16:42 – Generálny tajomník OSN António Guterres pricestoval do Odesy, kde bude pokračovať v rokovaniach s ukrajinským a tureckým prezidentom Vladimírom Zelenským a Tayyipom Erdoganom o dodávkach ukrajinského obilia cez Čierne more, informovala ukrajinská televízia Dom.

 

16:40 – Situácia na frontoch 19. augusta 2022

 

13:44 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

 • Nacionalisti z Krakenu zastrelili preukázateľne 100 ukrajinských vojakov, ktorí opustili pozície pri osade Udy
 • Spojenecké sily porazili jednotky 58. motorizovanej pechotnej brigády AFU pri Udine
 • Ruské letectvo zničilo viac ako 50 azovských (v Rusku zakázaných) a aidarských nacionalistov údermi na ich bašty v DĽR
 • Ruské ozbrojené sily zasiahli pozície 14. mechanizovanej brigády AFU v Charkovskej oblasti, čo si vyžiadalo straty viac ako 100 ľudí
 • Ruská armáda zničila americkú húfnicu M777 pri obci Primorske v Záporožskej oblasti
 • Ruské ozbrojené sily potlačili v DĽR a v Záporožskej oblasti dve čaty raketometov Smerč a jednu čatu SAU Gvozdika
 • Ruská protivzdušná obrana zachytila 12 rakiet HIMARS a dve protiradarové rakety americkej výroby
 • Ruské letectvo zničilo vyše 15 ukrajinských obrnených vozidiel v sklade 65. mechanizovanej brigády AFU

 

13:42 – Ruské vojská obsadili obce Zajcevo a Dača.

 

13:40 – Aby potlačili paniku v ukrajinských radoch, ktorá vznikla pod náporom ruských vojsk v Charkovskej oblasti, nacionalisti z Krakenu demonštratívne zastrelili 100 vojakov ukrajinskej 58. motorizovanej pešej brigády, ktorí opustili svoje pozície.

 

11:54 – Gorlovka-Bachmut (Artemovsk) (19.08.22)

Sú tu informácie o obsadení Dače a Zajceva (pri Gorlovke). Podľa overených údajov z rána bola Dača skutočne obsadená (včera neskoro večer), zatiaľ čo severozápadná časť Zaiceva je stále pod ukrajinskou kontrolou.

Podľa Kodemeho od včerajšieho večera boje pokračujú. Približne 50 % dediny bolo obsadených a AFU sa ešte nestiahla a ďalej bojuje.

 

11:48 – Turecký prezident Recep Erdogan povedal, že ponúkol Vladimírovi Zelenskému, aby sa stretol s Putinom v Turecku.

Deň predtým povedal, že Zelenskyj a Guterres sa zhodli na tom, že situácia na Ukrajine by sa mala riešiť za rokovacím stolom. Zároveň uviedol, že má v úmysle rokovať s ruským prezidentom o výsledkoch rozhovorov vo Ľvove.

Samotný Zelenskyj po skončení rokovaní uviedol, že rokovania s Ruskom sú možné len vtedy, ak ruské vojská opustia územie Ukrajiny.

 

11:26 – Tajomník Ruskej bezpečnostnej rady Patrušev vystúpil na zasadnutí ŠOS v Taškente s niekoľkými vyhláseniami – aj o Ukrajine:

 • Na Ukrajine sa Západ “snaží balansovať medzi hybridnými akciami a otvoreným ozbrojeným konfliktom s našou krajinou, na ktorý sa neprestáva pripravovať”.
 • “Na podnet Američanov” na Záporožskú jadrovú elektráreň útočia údajne ukrajinské jednotky (Kyjev, naopak, obviňuje Rusko). “Ak dôjde ku katastrofe spôsobenej človekom, jej dôsledky pocíti každý kúsok sveta.”
 • Patrušev označil protesty v Bielorusku, Kazachstane a nedávne nepokoje v Uzbekistane za “farebné revolúcie” inšpirované Západom.
 • Japonsko sa stáva “lídrom globálneho rusofóbneho hnutia”.

 

11:24 – Podľa dnešnej rannej správy Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny ruské jednotky od rána aktívne útočia v smere na Barvankov

 

10:38 – Západné dodávky zbraní na Ukrajinu sa stali otvorenými a prakticky neobmedzenými, ale konečný výsledok nezmenia, povedal pre RIA Novosti Novikov, jeden z vodcov záporožskej domobrany s prezývkou “Alabaj”.

 

9:46 – Britská spravodajská služba v novom zhrnutí informuje o situácii v Charkove:

Hoci sa frontová línia v tejto oblasti od mája posunula len málo, Charkov bol od začiatku invázie jedným z najčastejšie ostreľovaných miest, pričom ruské sily sa pravdepodobne snažili dosiahnuť jeho predmestia v priebehu 24 hodín.

Charkov, ktorý sa nachádza približne 15 km od ruskej frontovej línie, utrpel, pretože zostáva v dosahu väčšiny ruského delostrelectva.

Viaceré raketomety a všeobecne nepresné zónové zbrane spôsobili deštrukciu vo veľkých častiach mesta.

Ruské sily relatívne ľahko udržiavajú sektor Charkova, ale pokračujú v lokálnych útokoch proti ukrajinským silám. Pravdepodobne sa snažia prinútiť Ukrajinu, aby na tomto fronte ponechala značné sily a zabránila tak ich použitiu na protiútok inde.

 

9:44 – Situácia na Ukrajine a na Donbase do tohto času z pohľadu ruskej stran:

 • Systém protivzdušnej obrany sa spustil v Belbeku pri Sevastopole
 • Ochranný systém Záporožskej jadrovej elektrárne bol posilnený kvôli ukrajinskej hrozbe
 • Miestni obyvatelia hlásili ďalšie ostreľovanie Kachovskej vodnej elektrárne jednotkami AFU
 • Ruské ozbrojené sily zasiahli nepriateľské objekty v troch okresoch Charkova
 • Orgány Chersonskej oblasti vyzvali OSN, aby zaručila právo na referendum v regióne
 • Štátna duma pripraví program denacifikácie vzdelávania na oslobodených územiach

 

8:37 – Záporožské regionálne orgány tvrdia, že posilnia systémy ochrany ZJE

“V tento deň sme plne vyzbrojení, pretože od Zelenského režimu sa dá očakávať všetko,” povedal člen hlavnej rady regionálnej správy Vladimir Rogov.

Generálporučík Igor Kirillov, veliteľ vojsk radiačnej, chemickej a biologickej ochrany, predtým povedal, že konanie Kyjeva v Záporožskej jadrovej elektrárni môže vyústiť do podobnej situácie, aká nastala v Černobyle a Fukušime.

 

8:35 – Za posledných 24 hodín zahynulo pri ostreľovaní územia Donbasu kontrolovaného Ukrajinou päť civilistov.

Dvaja boli zabití v Avdijevke a po jednom v Pervomajsku, Družbe a Zelenopoli, uviedol gubernátor Pavlo Kirilenko.

Donecká ľudová republika hlási podobný počet obetí na svojej strane.

Počet zranených civilistov za deň sa počíta na desiatky. Ukrajinské úrady hlásia desať obetí, nepriateľ 23.

 

8:14 – Britský časopis The Economist odporučil Ukrajine, aby sa vzdala plánov na oslobodenie Chersonu v tomto roku.

Dôvod – “Rusko presunulo vojská do Chersonu a upevnilo sa”. Preto by ukrajinské ozbrojené sily mali radšej počítať s dlhším obliehaním ako s “bleskovou vojnou v stepi”.

Noviny uviedli, že Zelenskyj sa rozprávaním o ofenzíve na Cherson snaží ukázať pokrok západným spojencom a domácim skeptikom. A tiež narušiť “referendum” na dobytých územiach.

Teraz je však situácia na frontoch patová, pretože obe armády sú unavené z boja. A ukrajinské ozbrojené sily sa z tejto slepej uličky môžu dostať až začiatkom budúceho roka, keď sa v Británii vyškolí nový personál a vytvoria sa ďalšie brigády.

The Economist tiež vyzýva Západ, aby bol “trpezlivý”, pretože sa začína “opotrebovacia vojna”.

Článok zároveň pripúšťa, že západné vlády “môžu byť nervózne z udržania verejnej podpory pre Ukrajinu, keďže účty za kúrenie v zimných mesiacoch prudko rastú”.

 

8:02 – Ruské médiá citujú “orgány” kontrolované Ruskom Záporožská oblasť informovala o ostreľovaní obytných oblastí mesta Energodar, kde sa nachádza Záporožská jadrová elektráreň. Rusi z ostreľovania obviňujú ukrajinské ozbrojené sily.

Dnes pred šiestou hodinou ráno bol Charkov ostreľovaný. Zásahy zasiahli Kyjevský, Osnovjanský a Nemyšliansky obvod.

“V jednom prípade sme zaznamenali zásah do obytnej budovy, predbežne bola zranená jedna osoba. Zásah sa týka aj zariadenia infraštruktúry. Je tam požiar,” informoval starosta Igor Terechov.

Podľa Natálie Popovej, poradkyne predsedu regionálnej rady, je jedna obeť.

 

7:55 – Najdôležitejšie informácie z dnešného ranného brífingu generálneho štábu Ukrajiny:

 1. Juhozápadne od Izjumu nepriateľ obnovil ofenzívu smerom na Barvenkovo: od Barabašovky po Karnauhovku a od Suligovky po Dubravnoje a Novú Dmitrovku. Výsledok týchto útokov nie je známy.
 2. V blízkosti Bachmutu viedol nepriateľ útočné boje na týchto smeroch: Spornoe – Vjemka, Strjapovka – Soledar, Vladimirovka – Soledar, Klinovo – Bachmut, Veršina – Kodema. Všade podľa generálneho štábu nemali Rusi úspech a stiahli sa. Ale od Pokrovského po Bachmut (východne od Bachmutu a južne od Soledaru) boje pokračujú.
 3. Pokračuje ofenzíva na osadu Pervomajskoje pri Avdijevke (Rusi prichádzajú zo smeru Lozovoje, t. j. z juhovýchodu).
 4. Tankové boje pokračujú pri Ugledare a Veľkej Novosielke

 

7:13 – Hlavné body zo Zelenského večerného vyhlásenia:

 1. Videoposolstvo nahral vo Ľvove, kde počas celého dňa viedol rozhovory.
 2. Po samotných rokovaniach s tureckým prezidentom a generálnym tajomníkom OSN uviedol, že misii MAAE už nič nebráni v ceste do Záporožskej jadrovej elektrárne, ale len cez územie kontrolované Ukrajinou.
 3. Zároveň uviedol, že naliehavo vyzýva generálneho tajomníka OSN, aby vyvinul maximálne úsilie v otázke ukrajinských vojnových zajatcov. Dohodli sa s ním na vyslaní misie OSN do Jelenivky, kde boli zabití zajatci ukrajinských ozbrojených síl.
 4. Rozprával o rokovaniach s Erdoganom, ktorý informoval o pripravenosti Turecka prevziať záštitu nad obnovou Charkova a regiónu.
 5. Uviedol, že požiadal Erdogana a Guterresa, aby boli čo najtvrdší voči pseudoreferendám, ktoré pripravuje Rusko.

Oleksij Arestovyč, poradca vedúceho úradu Vladimíra Zelenského, nesúhlasí s návrhom zakázať všetkým Rusom dostávať víza. Uviedol to v komentári pre denník Washington Post.

“Stále nie som zástancom kolektívnej zodpovednosti,” povedal Arestovič.

Výber osôb, ktorým by mali byť zamietnuté víza, musí byť podľa neho “selektívnejší”.

Ako príklad tých, ktorým by mal byť odopretý vstup, uviedol tých, ktorí podporujú ruského prezidenta Vladimira Putina. Zelenského poradca sám priznal, že by bolo “technicky ťažké” to určiť.

Ruské telegramové kanály uviedli, že miestna protivzdušná obrana v Kerči zostrelila ukrajinský dron. Údajne bol zostrelený v blízkosti Kerčského mosta. Neexistujú o tom žiadne oficiálne informácie.

 

7:00 – Situácia s ťažbou plynu na Ukrajine je čoraz nejasnejšia.

Šéf spoločnosti Naftohaz Jurij Vitrenko uviedol, že približne 50 percent produkcie sa nachádza vo vojnovej zóne. V skutočnosti ide o polovicu vlastnej produkcie plynu na Ukrajine.

A skutočne, ako vidíte na mape, najväčšie ukrajinské pole, Šebelinskoe, sa nachádza veľmi blízko frontovej línie v Charkovskej oblasti.

Prečo je situácia v oblasti domácej ťažby plynu dôležitá práve teraz?

Predtým, keď sa robili prognózy o tom, koľko plynu je potrebné, odborníci predpokladali, že krajina bude potrebovať oveľa menej plynu ako v predchádzajúcich rokoch, pretože Rusko obsadilo časť Ukrajiny a veľká časť jej priemyslu bola odstavená. Preto bude možné stráviť zimu vlastnou výrobou plynu. A ak bude potrebné nakúpiť dovoz, nebude to vôbec veľa.

Ak však vezmeme do úvahy údaje, ktoré uviedol Vitrenko, ukazuje sa, že veľmi významná časť našej vlastnej ťažby plynu sa nachádza v rizikovej zóne kvôli bojom. A to znamená, že jeho množstvo môže byť výrazne nižšie, ako sa predpokladalo.

 

6:58 – V noci bola ostreľovaná vodná elektráreň Kachovka. Zatiaľ nie je známe, či došlo k poškodeniu hrádze a vozovky.

Záporožská jadrová elektráreň nebola zasiahnutá nočným ostreľovaním Energodaru, úroveň radiácie je normálna, tvrdia regionálne úrady.

USA sa chystajú poskytnúť Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc vo výške 800 miliónov dolárov, čo môže byť oznámené 19. augusta, informovala agentúra Reuters.

 

6:46 – Situácia na Ukrajine a na Donbase 18. augusta 2022 z pohľadu ruskej strany:

 • Erdogan, Zelenskyj a Guterres diskutovali o možnostiach ukončenia konfliktu na Ukrajine
 • Zelenskyj pripúšťa rozhovory po stiahnutí ruských síl z kontrolovaných území
 • Erdogan bude rokovať s Putinom o výsledkoch rokovaní vo Ľvove
 • Kuleba: Turecko a OSN sa na rozhovoroch vo Ľvove nesnažili presvedčiť Kyjev, aby Rusku v čomkoľvek ustúpil
 • Ankara a Kyjev podpísali memorandum o obnove infraštruktúry na Ukrajine
 • Guterres: Ukrajinská jadrová elektráreň by mala byť demilitarizovaná, nemal by tam byť umiestnený žiadny vojenský personál
 • Záporožský poslanec Rogov: Ukrajina môže čeliť energetickej kríze, ak sa odstaví jadrová elektráreň
 • Orbán: konflikt na Ukrajine ukončí nadvládu Západu
 • Poslanec Železňak: Ukrajina dostala pomoc vo výške 589 miliónov dolárov namiesto šiestich miliárd
 • V Chersonskej oblastnej správe boli vymenovaní noví manažéri z Ruska

 

6:30 – Vojna na Ukrajine, 18. augusta 2022. Hlavné z pohľadu ruskej strany:

 • Kyjevský režim pripravuje na piatok počas návštevy generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa na Ukrajine závažnú provokáciu v jadrovej elektrárni v Záporoží.
 • Situáciu v Záporožskej jadrovej elektrárni budú v piatok filmovať drony a všetky prípadné “prílety” budú zaznamenané online, povedal Rogov, člen hlavnej rady Záporožskej oblasti.
 • Situácia v jadrovej elektrárni sa stala jednou z tém rokovaní tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom.
 • Guterres uviedol, že na žiadosť ukrajinských a ruských orgánov sa rozhodol zriadiť misiu na zistenie skutočností týkajúcich sa ostreľovania väznice v Jelenovke. Vyzval tiež na dosiahnutie dohody o obnovení civilného štatútu Záporožskej jadrovej elektrárne a zabezpečení bezpečnosti tejto zóny.
 • Zelenskyj uviedol, že sa s Guterresom dohodol na parametroch možnej misie MAAE do Záporožskej jadrovej elektrárne.
 • Erdogan po stretnutí uviedol, že má v úmysle diskutovať s Putinom o výsledku rozhovorov.
 • Vysoko presné pozemné zbrane zasiahli dočasnú základňu zahraničných žoldnierov v Charkove a zničili viac ako 90 militantov.
 • Na Donbase pokračujú boje a ostreľovanie zo strany ukrajinských bezpečnostných síl: pri ostreľovaní obytnej štvrte Stroitel v Horlivke zahynulo dieťa a ďalšie dve osoby boli zranené.
 • Na mieste ostreľovania v meste Svetlodarsk v DĽR sa našli úlomky nábojov s cudzími znakmi, uviedol vojak Ľudových milícií DĽR. Dvaja zabití vrátane dieťaťa, 12 zranených.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Prezidentka prijala nových veľvyslancov Švajčiarska a Slovinska

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok prevzala poverovacie listiny od nového veľvyslanca Švajčiarska Petra Nelsona a Slovinska Stanislava Raščana "Verím, že švajčiarsky veľvyslanec Peter Nelson bude so Slovenskom naďalej rozvíjať vzťahy najmä v oblasti ekonomiky a inovácií. Počas tohtoročnej návštevy Švajčiarska som sa…

Slováci podľahli v odvete Ukrajincom 0:3 a nepostúpili

0 icon

Bielsko-Biala 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov sa neprebojovala na ME 2023. V utorňajšej odvete baráže v poľskom meste Bielsko-Biala prehrala s ukrajinskými rovesníkmi 0:3 a nezúročila náskok 3:2 z domáceho úvodného stretnutia. Hrdinom súpera bol autor hetriku Danylo Sikan. Slováci nerozšírili svoje…

Dve mestá, dve armády: Čo sa deje na dvoch najhorúcejších miestach na fronte

0 icon

Kyjev 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)   Dve mestá, dve armády: New York Times priniesol reportáže z Limanu a Bachmutu, dvoch najhorúcejších miest na fronte. Reportáž ukazuje aj to, čo si Ukrajinci nechcú pripustiť, že sa im nedarí. Uvádza sa v ňom aj to, že boje sú prudké, pretože obe…

Matovič večer pred schôdzou k jeho odvolávaniu: Spolu sme vo veľmi veľmi ťažkej situácii …

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Schôdza parlamentu o návrhu na odvolávanie Igora Matoviča z postu ministra financií bude v stredu 28. septembra o 14:00. Návrh na vyslovenie nedôvery šéfovi rezortu financií iniciovala strana Sloboda a Solidarita (SaS). Matovič v utorok večer na sociálnej sieti zverejnil status…

Dobré pocity nebo změna?

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/petrhampl/Foto:Twitter)   Na Litterate jsem včera upozornil, že existují dva druhy politické činnosti. Buď mohu postupovat tak, abych se cítil dobře, abych si připadal ušlechtile, abych měl pocit, že měním dějiny a prožíval opojný pocit vítězné sounáležitosti Ten pocit mohu mít bez ohledu na reálný stav…

Západ pochopil, prečo Rusko potrebuje ďalších 300 000 vojakov

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service) Zelenskyj odpovie na čiastočnú mobilizáciu Ruska mogilizáciu (pochovaním) ďalšieho milióna ľudí Hlavný americký denník New York Times a súčasne "práčka mozgov" Demokratickej strany USA zverejnili prognózu plebiscitu v štyroch regiónoch - DĽR, LĽR, časti Záporožskej a Chersonskej oblasti - o ich…

Odborníci zaznamenali na Slovensku vzácny jav

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Molter)   Na viacerých druhoch stromov možno v súčasnosti pozorovať sekundárne pučanie listov, ktoré počas leta opadli. V klimatických podmienkach Slovenska ide podľa odborníkov o veľmi vzácny jav, typický skôr pre subtropické oblasti Európy. K rýchlej obnove suchom a vysokými teplotami oslabenej vegetácie prispelo ochladenie…

Premiér ponúkol prezidentke na post ministra školstva nového nominanta. Pre liberálov sklamanie, pre konzervatívcov zatiaľ výhra

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANE  (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) ponúkol v pondelok (26. 9.) popoludní prezidentke SR Zuzane Čaputovej na uvoľnený post ministra školstva, vedy, výskumu a športu nového nominanta - Jána Horeckého "Termín vymenovania nového ministra školstva ešte nie je stanovený," uviedol hovorca prezidentky SR Martin…

Potýčka medzi poslankyňami má dohru. Padol návrh, aby Cigániková skončila na čele parlamentného výboru. Reaguje aj Tabák

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Na čele parlamentného výboru by nemala stáť žena, čo v noci vymetá bary a bije sa tam, vyhlásil poslanec Tomáš Taraba (Život-NS). Reagoval tak na potýčku medzi poslankyňami Janou Bittó Cigánikovou (SaS) a Romanou Tabák (Sme rodina) Pripomeňme, že minulý týždeň…

Ženy rodičky budú mať právo na sprevádzajúcu osobu

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Miroslav Košírer)   Ženy rodičky budú mať zo zákona právo na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok schválili "Návrh zákona priznáva žene - rodičke právo…

NAJNOVŠIE

BLOG

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prezidentka prijala nových veľvyslancov Švajčiarska a Slovinska

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok prevzala poverovacie listiny od nového veľvyslanca Švajčiarska Petra Nelsona a Slovinska Stanislava Raščana "Verím, že švajčiarsky veľvyslanec Peter Nelson bude so Slovenskom naďalej rozvíjať vzťahy najmä v oblasti ekonomiky a inovácií. Počas tohtoročnej návštevy Švajčiarska som sa…

Slováci podľahli v odvete Ukrajincom 0:3 a nepostúpili

0 icon

Bielsko-Biala 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov sa neprebojovala na ME 2023. V utorňajšej odvete baráže v poľskom meste Bielsko-Biala prehrala s ukrajinskými rovesníkmi 0:3 a nezúročila náskok 3:2 z domáceho úvodného stretnutia. Hrdinom súpera bol autor hetriku Danylo Sikan. Slováci nerozšírili svoje…

Dve mestá, dve armády: Čo sa deje na dvoch najhorúcejších miestach na fronte

0 icon

Kyjev 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)   Dve mestá, dve armády: New York Times priniesol reportáže z Limanu a Bachmutu, dvoch najhorúcejších miest na fronte. Reportáž ukazuje aj to, čo si Ukrajinci nechcú pripustiť, že sa im nedarí. Uvádza sa v ňom aj to, že boje sú prudké, pretože obe…

Matovič večer pred schôdzou k jeho odvolávaniu: Spolu sme vo veľmi veľmi ťažkej situácii …

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Schôdza parlamentu o návrhu na odvolávanie Igora Matoviča z postu ministra financií bude v stredu 28. septembra o 14:00. Návrh na vyslovenie nedôvery šéfovi rezortu financií iniciovala strana Sloboda a Solidarita (SaS). Matovič v utorok večer na sociálnej sieti zverejnil status…

Dobré pocity nebo změna?

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/petrhampl/Foto:Twitter)   Na Litterate jsem včera upozornil, že existují dva druhy politické činnosti. Buď mohu postupovat tak, abych se cítil dobře, abych si připadal ušlechtile, abych měl pocit, že měním dějiny a prožíval opojný pocit vítězné sounáležitosti Ten pocit mohu mít bez ohledu na reálný stav…

Západ pochopil, prečo Rusko potrebuje ďalších 300 000 vojakov

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service) Zelenskyj odpovie na čiastočnú mobilizáciu Ruska mogilizáciu (pochovaním) ďalšieho milióna ľudí Hlavný americký denník New York Times a súčasne "práčka mozgov" Demokratickej strany USA zverejnili prognózu plebiscitu v štyroch regiónoch - DĽR, LĽR, časti Záporožskej a Chersonskej oblasti - o ich…

Odborníci zaznamenali na Slovensku vzácny jav

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Molter)   Na viacerých druhoch stromov možno v súčasnosti pozorovať sekundárne pučanie listov, ktoré počas leta opadli. V klimatických podmienkach Slovenska ide podľa odborníkov o veľmi vzácny jav, typický skôr pre subtropické oblasti Európy. K rýchlej obnove suchom a vysokými teplotami oslabenej vegetácie prispelo ochladenie…

Premiér ponúkol prezidentke na post ministra školstva nového nominanta. Pre liberálov sklamanie, pre konzervatívcov zatiaľ výhra

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANE  (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) ponúkol v pondelok (26. 9.) popoludní prezidentke SR Zuzane Čaputovej na uvoľnený post ministra školstva, vedy, výskumu a športu nového nominanta - Jána Horeckého "Termín vymenovania nového ministra školstva ešte nie je stanovený," uviedol hovorca prezidentky SR Martin…

Potýčka medzi poslankyňami má dohru. Padol návrh, aby Cigániková skončila na čele parlamentného výboru. Reaguje aj Tabák

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Na čele parlamentného výboru by nemala stáť žena, čo v noci vymetá bary a bije sa tam, vyhlásil poslanec Tomáš Taraba (Život-NS). Reagoval tak na potýčku medzi poslankyňami Janou Bittó Cigánikovou (SaS) a Romanou Tabák (Sme rodina) Pripomeňme, že minulý týždeň…

Ženy rodičky budú mať právo na sprevádzajúcu osobu

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Miroslav Košírer)   Ženy rodičky budú mať zo zákona právo na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok schválili "Návrh zákona priznáva žene - rodičke právo…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Armádny Magazín

Prioritou bude bezpečnosť Rusov. Špeciálna vojenská operácia na Ukrajine sa po vstupe nových republík stane protiteroristickou

0 icon

Rusko, 27.september 2022 (AM) – Armádnemu generálovi Dmitrijovi Bulgakovovi nemožno vyčítať prácu námestníka ministra obrany Ruskej federácie pre logistiku, domnieva sa vedúci Katedry politológie a sociológie Ruskej ekonomickej univerzity. G.V. Plechanov a Andrey Koškin, expert Asociácie vojenských politológov. Tak okomentoval vyhlásenie Ministerstva obrany Ru

Pouličné nepokoje v Iráne – americká pomsta za dodávku útočných bezpilotných lietadiel Rusku

0 icon

Irán, 27.september 2022 (AM) – Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan 16. júla pre CNN povedal , že USA majú informácie naznačujúce, že Irán sa „pripravuje poskytnúť Rusku niekoľko stoviek bezpilotných

V Záporoží sa rozhodli sformovať tri dobrovoľnícke prápory

0 icon

Zaporožie, 27.september 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   V dôsledku masívneho palebného zásahu miesta nasadenia 14. mechanizovanej a 95. výsadkovej útočnej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny v obciach Senkovo ​​​​a Červonyj Oskol v

Pripravujú "vlkov" na nacistov? Bývalých čečenských militantov chcú z väzníc vypustiť na Ukrajinu

0 icon

Čečensko, 27.september 2022 (AM) – Neoficiálne zdroje informujú o najnovšom "prekvapení" pre ukrajinských nacistov v podobe vypustenia „vlkov“. Na vykonávanie špeciálnej operácie sa vo väzniciach chystá verbovanie bývalých čečenských bojovníkov.   Podľa zdroja majú bývalí militanti, ktorí bojova

"Nejdú do vojny": Izraelský expert Jakov Kedmi vysvetlil čo vlastne čaká zmobilizovaných Rusov

0 icon

Izrael, 27.september 2022 (AM) – Rusi povolaní v rámci čiastočnej mobilizácie väčšinou nebudú vyslaní na front, ale zostanú na druhej a následnej línii obrany. Uviedol to vojensko-politický expert Jakov Kedmi.   Rusi mobilizovaní od 21. septembra nie sú určení na vyslanie na líniu dotyku, ale najmä na zabezpečenie kontroly nad o

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali