Predsednícky špeciál RTVS s Richardom Sulíkom: Riešením pre Grécko je opustiť eurozónu

Bratislava 18. septembra 2016 (HSP/Foto:YouTube)

 

Richard Sulík bol hosťom relácie Predsedníctvo SR v Rade Európskej únie. Hlavnými témami predsedníckeho špeciálu na Dvojke bola budúcnosť eurozóny a Grécka. S europoslancami Richardom Sulíkom (SaS) a Vladimírom Maňkom (SMER-SD) sa rozprával Martin Strižinec.

Richard Sulík (na snímke vpravo) bol hosťom relácie Predsedníctvo SR v Rade Európskej únie
Richard Sulík (na snímke vpravo) bol hosťom relácie Predsedníctvo SR v Rade Európskej únie

Prepis rozhovoru s Richardom Sulíkom

Martin Strižinec: Pán Sulík, čo s tým, keď sa nedodržujú pravidlá? Na čo ich vlastne máme?

Richard Sulík: To je ten veľký problém Európskej únie, ktorá roky nedodržuje svoje pravidlá, keby ich dodržiavala, tak začiatkom roka 2010 Grécko jednoducho skrachuje. Zrejme by opustilo eurozónu, lebo euro je pre Grécko príliš silné a dnes už mohli byť z najhoršieho vonku. Takto sú vo väčších problémoch ako kedykoľvek predtým, dlhy rastú, priemyselná produkcia klesá. Grécko sa takto z toho nespamätá. No a nás, tie ostatné krajiny, to doteraz stálo vyše 300 miliárd eur.

Martin Strižinec: Pripúšťate, že sa začne debata o odpustení časti dlhu? Existuje aj nejaké iné riešenie?

Richard Sulík: Určite sa nezačne debata pred najbližšími parlamentnými voľbami v Nemecku. To je o rok, lebo pani Merkelová veľmi jasne sľúbila nemeckým voličom, že žiaden dlh Grécku nebude odpustený. A to by tak ešte chýbalo k tej migrantskej kríze. Čiže ak sa tá debata začne, bude to najskôr o rok, ale tie peniaze sú aj tak preč. Je jedno či dlh odpustíme alebo neodpustíme a Grécko skrachuje, tie peniaze sú preč a Slovensko prispelo vďaka strane Smer, vďaka našim bývalým koaličným partnerom dvomi miliardami eur, s ktorými sme sa už dávno mohli rozlúčiť.

Martin Strižinec: Očakáva sa, že Jean-Claude Juncker, keď bude mať budúci týždeň Správu o stave Európskej únie, navrhne flexibilné uplatňovanie rozpočtových pravidiel, že podľa neoficiálnych správ sa hovorí, že výdavky na vzdelávanie alebo investičné náklady by už potom nemali byť zarátavané buď do dlhu, alebo do deficitu krajín. Ráta sa s tým v zákulisí?

Richard Sulík: To je opäť len klamanie, lebo vy môžete povedať, že vyberieme výdavky na vzdelanie, na ochranu hraníc, môžete akékoľvek výdavky vybrať a potom už nejakých pár čo ostane, sa už dostanete do deficitu. To je opäť len porušenie pravidiel, klameme sami seba. Pán Maňka sa odvoláva na rôzne analýzy. Tie analýzy nemajú cenu toho papiera, na ktorom sú napísané a vytlačené. Si pozrite pár rokov dozadu. A konkrétne Gréci toto už majú všetko za sebou, že musia investovať. Gréci už toľko nainvestovali do cestnej infraštruktúry, že na obyvateľa majú viac diaľnic ako Nemci. Majú 3000 km diaľnic. My nemáme ani len diaľnicu z Bratislavy do Košíc, lebo sme tie peniaze poslali do Grécka. Takto to skrátka nefunguje. Grécko nemá v eurozóne čo hľadať. Stratili sme 6 rokov, stálo to miliardy eur a keď budú ľudia ako pán Juncker a pán Maňka o tom ďalej rozhodvať, tak to bude stáť ďalších x miliárd eur a ďalšie roky. Ale toto skončí tým, že Grécko musí opustiť eurozónu, lebo euro je pre Grécko príliš drahé.

Martin Strižinec: Čiže vy očakávate, že raz to príde, že Gréci budú musieť opustiť eurozónu?

Richard Sulík: Nemajú šancu v tomto prežiť. A tá situácia v Grécku je stále horšia. Navyše, Gréci nereformujú. To je dookola stále tá istá pesnička. Uvoľníme ďalšiu splátku, keď splnia nejaké úlohy, ale oni vždy veľa úloh nesplnia, nejaké áno, ale nejaké nesplnia a vždy sa zaviažu k novým. Evidentne to nefunguje, prešlo 6 rokov. Keby boli vtedy skrachovali, už dnes mohli byť z najhoršieho vonku. Mali by svoju Drachmu, tá by mohla devalvovať. Pán Maňka, spomínali ste Britov, ktorí by do Grécka peniaze neposlali, lebo sú rozvážni. Veď Briti ani nič neposlali. Oni nie sú v eurozóne. Britov celé to dobrodružstvo s Grékmi nestálo nič, ani Čechov, ani Poliakov, lebo nie sú v eurozóne, to po prvé. A po druhé, že sme do Grécka neposlali ani cent, no pán Maňka, my sme vystavili neodvolateľné a bezpodmienečné záruky vo výške 1,2 miliardy eur a tieto záruky išli v plnej miere do nášho štátneho dlhu. To je akoby sme boli tie peniaze fyzicky poslali a za ďalších 650 miliónov sa zúčastňujeme trvalého eurovalu a tam sa tie peniaze tiež strácajú, lebo posledný, už tretí záchranný balík pre Grékov, 86 miliárd eur z minulého roku, to už išlo z toho. Čiže nás reálne to Grécko niečo stojí.

Martin Strižinec: Máme tu politiku ECB, hovorí sa o tlačení peňazí. Podľa viacerých analytikov sa koncom roka znovu znížia úroky a ešte sa to obdobie predĺži prílevu nových peňazí do ekonomiky. Pomáha to?

Richard Sulík: Úroky sú dnes na nule. Mario Draghi rok a pol dozadu veľmi obhajoval ďalšie porušenie pravidiel, mimochodom, že teda Európska centrálna banka bude vykupovať štátne dlhopisy. Za 18 mesiacov ECB vykúpila štátne dlhopisy v hodnote 1000 miliárd eur, ale investície súkromného sektora nestúpli. To len zachraňujeme na papieri banky tým, že ECB preberá riziká zo štátnych dlhopisov. Banky sa zbavujú štátnych dlhopisov tým, že ich predávajú Európskej centrálnej banke. Tá na to dala 1000 miliárd eur. Teraz ona to má vo svojich aktívach. Je to komplexná téma, ale celé, čo pán Draghi nastváral, nič neprinieslo. Nemáme menej nezamestnaných, nemáme vyšší hospodársky rast.

Martin Strižinec: Prečo tá politika nevyšla a čo treba robiť?

Richard Sulík: Napríklad dodržiavať pravidlá. ECB nemá čo vykupovať štátne dlhopisy a to, že základná úroková sadzba je 0 %, to je obrovská krádež na budúcich dôchodcoch, lebo oni si, samozrejme, všetci šetria. 150 miliónov ľudí v Európe bude reálne poškodených o 10 alebo 20 rokov. Len to je, bohužiaľ, moc dlhá doba na politikov, ktorí rozmýšľajú len v štvorročných obdobiach. Pán Maňka hovorí, že treba naštartovať Európu. Veď už 6 rokov sa štartuje a nič nie je. Pán Draghi nalial tisíc miliárd eur do kolobehu a iba 4 % podnikov má dosť peňazí k dispozícii. Evidentne tieto metódy nefungujú. Na čo chceme ešte čakať?

Martin Strižinec: Hovorí sa aj o tom že talianske banky majú problém, že ohrozená môže byť aj jedna z najdôležitejších bánk v Európe Deutsche Bank, čo by znamenalo obrovskú krízu.

Richard Sulík: Deutsche Bank je vytunelovaná skrachovaná banka. Možno, že to bude o 3 mesiace úplne zjavné, možno o 6 mesiacov.

Martin Strižinec: Čiže očakávame veľkú krízu?

Richard Sulík: Zálaží od toho, kde. Taliansko sa rúti do veľkých problémov, keď talianskemu premiérovi Renzimu neprejde zmena ústavy. Taliansky dlh dosahuje stále nové rekordy. Momentálne sú skoro pri 137 %. To isté Španielsko alebo Portugalsko, tie dlhy všade masívne narástli. Jedného dňa toto skončí veľmi zle. My len skrátka naťahujeme čas.

Martin Strižinec: A koľko času nám ešte ostáva?

Richard Sulík: To neviem odhadnúť, ale vám garantujem, že toto je skrátka zlá, nepoctivá, nefunkčná cesta a za tých 6 rokov to už mali všetci súdni ľudia vidieť. A ešte raz, to, čo treba robiť je dodržiavať pravidlá a Grécko musí opustiť eurozónu. To aj zvýši tlak na Španielsko alebo Portugalsko, aby konečne začali šetriť

Martin Strižinec: Dá sa to z politického hľadiska docieliť?

Richard Sulík: Zmluvy nedovoľujú opustenie eurozóny, ale zmluvy prikazujú, že každá krajina ručí za svoje záväzky sama . Čiže keby sa dodržiavali pravidlá, Gréci nedostanú už žiadne peniaze od európskych daňovníkov a musia vyhlásiť bankrot, a potom nech si teda grécki občania povedia, chceme tu ostať alebo chceme odísť. Ja tipujem, že ak Gréci prestanú dostávať peniaze, tak odídu z eurozóny. Oni sú tam len preto, lebo tí ostatní sú natoľko hlúpi, že im stále nové a nové peniaze posielajú.

Martin Strižinec: Už sa tu otvorila aj téma daňových únikov. Už sa tu hovorilo o plánoch, aby firmy zdaňovali zisky tam, kde pôsobia a podobne. Je to reálne, že to prejde, aby sa nestrácali miliardy na DPH a práve pri zdaňovaní ziskov?

Richard Sulík: Keď firmy zdaňujú tam, kde im je to výhodnejšie, keď existuje daňová konkurencia medzi štátmi, to neznamená, že sa strácajú miliardy. Vôbec žiadne miliardy sa nestrácajú, naopak, skôr sa tvorí viac hodnoty, lebo je tam konkurenčné prostredie. Miliardy sa strácajú pri DPH, lebo tam, ako je systém nastavený, je veľmi zlý. Tam sa treba začať baviť o tom, že či by sme sa nevrátili k dani z obratu. Ale pýtali ste sa, kde by sa dala prehĺbiť tá integrácia, no tak napríklad pri bankovej únii, ktorú pán Maňka spomínal a tam treba upozorniť na to, že keď bude banková únia dokončená, tak slovenskí sporitelia budú ručiť za napríklad grécke vklady. To je tá hlbšia integrácia, že už nebudeme platiť len zo štátneho rozpočtu, ešte aj tí, ktorí si ušetrili nejaké peniaze a šetria aj do bankového rezervného fondu, no tak z toho potom budeme zachraňovať grécke vklady. Toto celé, čo sa deje, je stále viac socializmus. S týmto treba prestať. To neskončí dobre.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

KSČM ukončila toleranciu vlády Andreja Babiša

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) ukončila toleranciu menšinovej vlády Andreja Babiša. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz, ktorému to potvrdil predseda komunistov Vojtěch Filip. Ďalšiu spoluprácu s Babišovým hnutím ANO vylúčil. Ústredný výbor KSČM odhlasoval ukončenie tolerancie vlády už pred týždňom.…

Mukačevská eparchia slávi jubilejný rok pri 250. výročí jej zriadenia

0 icon

Mukačevo 14. apríla 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)   Rok 2021 slávi Mukačevská gréckokatolícka eparchia ako jubilejný. Hlavný dôvod osláv a celý rad ďalších aktuálnych výročí priblížil pre Vatikánsky rozhlas páter Oleksij Kurzakov SJ, ktorý pochádza zo zakarpatskej Ukrajiny a je členom Slovenskej provincie Spoločnosti Ježišovej. V súčasnosti je doktorandom v…

Ukrajina: náboženskí predstavitelia apelujú na mier na východe krajiny

0 icon

Ukrajina 14. apríla 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)   Z dôvodu zhoršenia situácie na ukrajinsko-ruských hraniciach požiadala Ukrajinská rada cirkví a náboženských organizácií všetkých, ktorí majú vplyv na to, čo sa tam deje, o hľadanie riešení, ktoré povedú k mierovému riešeniu ozbrojeného konfliktu, ktorý trvá už sedem rokov Zástupcovia cirkví a…

Chmelár analyzoval debatu poslancov o Ukrajine: „Hoci dnes vlastizradcovia typu Osuský, Klus či Naď vtĺkajú do hláv príslušníkov Ozbrojených síl SR, že sú vojakmi NATO, žiadam slovenských vojakov, aby mali v sebe viac vlasteneckej hrdosti a nepodľahli týmto bludom. Členom NATO je štát, nie jednotlivec.“

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Politológ Eduard Chmelár si v utorkovom komentári posvietil na nedávnu diskusiu poslancov parlamentu v spravodajskej televízii TA3, kde rozoberali situáciu okolo vakcíny Sputnik V a napätie na východnej hranici Ukrajiny. Eduard Chmelár sa o danej diskusii vyjadril ako o "eldoráde jednostrannej propagandy", v…

Exstarostu obce Drienovec odsúdili za podvod na dvojročný podmienečný trest

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Exstarostu obce Drienovec Tibora Kočiša odsúdil v utorok Najvyšší súd (NS) SR v prípade subvenčného podvodu na dvojročný podmienečný trest odňatia slobody so skúšobnou dobou na dva roky. TASR o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Ako uviedla hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková,…

Biden bude mať prejav na spoločnom zasadnutí Kongresu 28. apríla

0 icon

Washington 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Patrick Semansky)   Americký prezident Joe Biden prednesie svoj prvý prejav na spoločnom zasadnutí Kongresu 28. apríla. V stredu o tom informovala tlačová agentúra AP. Bidena pozvala do Kongresu v utorok predsedníčka Snemovne reprezentantov (dolnej komory) Nancy Pelosiová. Prezidentovi navrhla, sa "prišiel podeliť o svoju víziu,…

Kremský a Pročko: „Za posledný rok sa tu odohráva sústredený, premyslený a podpásový lov na človeka, ktorý tiež má rodinu, ktorý nasadil svoj život v boji proti mafii“

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Expremiér a v súčasnosti minister financií Igor Matovič na utorkovej tlačovej konferencií s premiérom Eduardom Hegerom (obaja OĽaNO) a ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským neodpovedal na niektoré otázky médií najmä v súvislosti s kontraktom a dovoz vakcín Sputnik V. Matovič uviedol, že o tejto…

Kabinet by sa mal v stredu vrátiť k zrušeniu niektorých úloh pre agroministra Mičovského

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Vláda by sa mala v stredu na rokovaní vrátiť k zrušeniu a zmene niektorých úloh pre ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jána Mičovského. Tento bod programu mal byť prerokovaný už minulý týždeň, ale rokovanie o ňom bolo prerušené, pretože po diskusii členov…

Alžbeta II. sa štyri dni po smrti manžela vrátila ku kráľovským povinnostiam

0 icon

Londýn 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ben Stansall)   Britská kráľovná Alžbeta II. sa v utorok, štyri dni po smrti svojho manžela princa Philipa, vrátila ku kráľovským povinnostiam. Prišla na ceremóniu pri príležitosti odchodu najvyššie postaveného predstaviteľa svojej domácnosti do dôchodku. Informovali o tom tlačové agentúry PA Media a Reuters Panovníčka bola…

Jozef Mikloško o najnovšej knihe Strieborná ruža i tej desiatej v poradí: Som Salieri, nie Mozart

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (HSP/Foto: archív Jozef Mikloško)   Obrazne povedané, v aktuálnom kovidovom období sa na pulty kníhkupectiev dostala v poradí deviata kniha bývalého politika a učiteľa Jozefa Mikloška. Autor sa v nej zamýšľa nad príbehmi troch generácií predkov a troch generácií nasledovníkov. Pre Hlavné správy tiež prezradil, prečo…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Kto sú nepriatelia ľudu, ako ich identifikovať a viesť proti ním nenásilný odpor. Časť II.

0icon

Občania SR na svojej strane nemajú ani zákonodarnú moc, ani vládnu moc, ani prezidentský úrad. Nemajú na svojej strane ani Ústavný súd, ktorý rozhodol, že predlženie núdzového stavu je v súlade s Ústavou SR. Toto rozhodnutie Ústavného súdu má svoje zázemie v usmernení, ktoré prezidentka Zuzana Čaputová predložila ešte v…

Ivan Lehotský st.

Ich miesto je v prvých líniách

0icon

Stretol som Jana z búdy. Má len základnú školu, ale má zdravý sedliacky rozum, proste je normálny. Hneď som videl, že zahorel spravodlivým hnevom. Takmer do nepríčetnosti ho vytočili výroky Naďa, Korčoka, Osuského o neslýchanej ruskej provokácii, že pozdĺž svojej hranice, na ruskom území, sa z dediny do dediny presúvajú…

Milan Marko

Riešenie pre Slovensko: Vznik 6-mesačnej politickej strany, s cieľom zmeniť systém

0icon

Ľudia sú mentálne unavení a to nie len z opatrení proti korone, zákazov a lockdownov, ale hlavne z našich neschopných politikov a stratou nádeje na lepšiu budúcnosť. Na Slovensku sa ľudia o politiku nikdy nejako zvlášť nezaujímali, lebo neverili, že by mohli niečo zmeniť. Preto raz za 4 roky volili…

Ivan Malý

PROKREMEĽSKÉ NARATÍVY

0icon

Konflikt na Donbase je dlhé roky predmetom záujmu verejnosti a aktívne sa tejto téme venujú aj mnohí pro-ruskí aktéri na Slovensku.

René Pavlík

Komentár

0icon

Úbohosť. Iba niekoľko dní uplynulo od úctyhodného jubilea. Historik našej, najmä národnej a štátnej  minulosti oslávil 95. narodeniny. Musím priznať, že keď som si dovolil jeho osobu spomenúť verejne, očakával som aj negatívne reakcie. Sud fekálií, ktoré  nazbierali vyberaní  "demokrati" ma však zaskočil. Keď nečušali, mali právo vyjadriť pochybnosti o…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Prečo niektoré deti majú vlasy a iné nie?

0 icon

Existuje povera, ktorá hovorí, že žena, ktorá počas tehotenstva zažíva pálenie záhy, bude mať dieťa s množstvom vlasov. V roku 2006 to vedci naozaj preskúmali a zistili, že z 28 žien, ktoré zažívali pálenie záhy, malo 23 deti s dlhými vlasmi. Verili, že hormóny uvoľňované počas tehotenstva môžu tiež riadiť to, ako rastú deťom…

10 prípadov, kedy si spoločnosti zo zákazníkov spravili dobrý deň

0 icon

Celý účel marketingu je spraviť výrobok žiaducim a dať zákazníkovi niečo, čo naplní jeho potreby. No na druhej strane existujú spoločnosti, ktorým je blaho zákazníkov ukradnuté. Marketingové techniky, ktoré nájdeš v tomto článku, rozhodne nie sú vhodné pre podniky, ktoré si potrpia na budovaní dôvery a férovosti podnikania. Práve naopak, ide o nehanebné pokusy získať čo najviac peňazí od…

Ľudovít XIV. a jeho prvé dni na svete

0 icon

V rámci nasledujúceho článku z minisérie „muži robia dejiny“ sa tentokrát pozrieme na Ľudovíta XIV. a.k.a kráľa Slnko. Narodil sa 5.9.1638 v Saint-Germain-en-Laye, 14.5.1643 sa stal francúzskym kráľom, plnoletosť nadobudol 7.9.1651 a v roku 1654 bol pomazaný a korunovaný v Remeši. Zomrel 1.9.1715 vo Versailles a následne bol pochovaný do hrobky Bourbonovcov v bazilike v Saint-Denis. Ľudovít XIV., ktorý…

Slnko má zmysel pre humor. Tieto fotografie ti to dokážu

0 icon

Slnko má zrejme zmysel pre humor. Aspoň to dokazujú nasledujúce fotografie, ktoré ti dnes ukážeme. Takmer každý z nás sa snaží v lete opáliť. Niekto to robí na dovolenke a niekto zasa ťažko pracuje v práci alebo na svojej záhrade. Ak si však nedáme pozor, tak potom pocítime silu tejto…

TOP10+: Otec prekresľuje maľby svojho syna do reálnych stvorení

0 icon

Deti majú rôzne oblasti záujmu. Niektoré rady spievajú a iné zasa tvoria maľby a umelecké diela. Každá činnosť detí rozvíja ich motoriku. Jemnú motoriku si deti môžu rozvíjať pri varení a pečení, napríklad vaľkaním a miesením cesta, vykrajovaním koláčikov, osievaním múky, prisypávaním surovín, šúpaním vajíčka či krájaním banánu. Deti tiež môžu osoliť polievku štipkou soli a naberať jedlo pomocou lyžice alebo naberačky.…

Vo svete IT

Bezdrôtové slúchadlá Haylou T33 sú najhorúcejšou novinkou na trhu, ktorá ničí všetkých konkurentov

0 icon

Výrobca Haylou je už aj v našich končinách dobre známy svojou naozaj dostupnou spotrebnou elektronikou, pričom primárne sa zameriava na inteligentné hodinky a bezdrôtového slúchadlá. Stále populárnejšia značka, ktorá patrí pod krídla čínskeho giganta Xiaomi, však najnovšie na trh prináša ďalší naozaj zaujímavý model. Ide o úplne nové slúchadlá Haylou…

Výsledky, na ktoré čakala celá vedecká komunita: Objavili vedci z Fermilab nové fyzikálne procesy?

0 icon

Vedci dlho očakávali výsledky z amerického laboratória Fermi National Accelerator Laboratory, ktoré je známe aj pod názvom Fermilab. Tie mali priniesť dôkazy, týkajúce sa úplne nových fyzikálnych zákonov, píše portál IFL Science. Pokus totiž ukázal, že sa elementárne častice nesprávajú tak, ako tvrdí Štandardný model časticovej fyziky, najlepšia teória, akú v súčasnosti…

K Neptúnu za 10 rokov? Motor na princípe jadrovej fúzie to zvládnuť môže

0 icon

Nová štúdia prináša spôsob, ktorý by mohol dostať ľudí k Neptúnu do 10 rokov, píše portál Popular Mechanics. Vedci pracujú s novým systémom pohonu, ktorý by fungoval na princípe priamej fúzie. Projekt sa nazýva Direct Fusion Drive a je to jadrový reaktor, na ktorom pracuje Princeton Plasma Physics Laboratory a Princeton Satellite…

Ceny kryptomien idú opäť raketovo nahor. Populárny Bitcoin láme svoje doterajšie maximá

0 icon

Najpopulárnejšia kryptomena na svete Bitcoin zažíva opäť masívny nárast hodnoty. Už tradične ju však nasleduje drvivá väčšina veľkých kryptomien a tzv. altcoinov, čiže menších alternatívnych mien. Ako vyplýva z informácií populárnej burzy Coinbase, trh s kryptomenami v priebehu posledných 24 hodín narástol o viac ako 4,5%. Samotný rast cien väčšiny…

Unikla voda na Marse do vesmíru, alebo ju môžeme nájsť niekde inde? Nový výskum prináša odpovede

0 icon

Predpokladá sa, že pred niekoľkými miliardami rokov Mars vyzeral úplne inak. Dôkazy naznačujú, že v tom období sa na jeho povrchu nachádzali jazerá, rieky a aj oceány, píše portál SciTech Daily. Dnes je Mars úplne inou, suchou planétou a vedci sa pýtajú, kam sa všetka voda podela. Podľa nového výskumu vedcov z Caltech a NASA’s…

Armádny Magazín

Čínsky drak a vojna na Donbase — pohľad Číny na budúcnosť Ukrajiny

0 icon

Čína, 14. apríl 2021 (AM) - Raz som sa v Telegrame nevdojak zmienil o zatiaľ nepreskúmanej úlohe Číny v konflikte na Donbase. Je zrejmé, že Nebeská ríša hrá úlohu pozorovateľa celého tohto procesu. Samozrejme, hlúpi ľudia sa môžu pozrieť na mapu a povedať, že Čína je od Ukrajiny veľmi ďaleko, čo jej…

Čo slovenská diplomacia nechápe?

0 icon

Slovensko, 14.apríl 2021 (AM) –To, čo tak jednoducho vysvetľuje komentátor časopisu National Interest Mark Episkopos. Že ani pre Rusko a ani pre Ukrajinu nie je výhodné zaútočiť v Donbase ako prvý!   Komentátor NI vidí „vojnovú“ situáciu na Donbase

Lavrov varoval ostatné krajiny pred podporovaním militaristických nálad Kyjeva

0 icon

Rusko, 143. apríl 2021 (AM) – Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov vyhlásil, že Ruská federácia dôrazne odporúča zodpovedným krajinám vrátane Turecka, aby analyzovali militantné vyhlásenia Kyjeva a neumožnili prikrmovanie militaristických nálad.   „Hneď na začiatku poviem, že všetkým zodpovedným štátom, s ktorými komunikujem

Napätie v Čiernom mori. Turecko stojí pred katastrofálnou voľbou

0 icon

Turecko, 14. apríl 2021 (AM) - Zvyšovanie napätia na Donbase a ruská vojenská intervencia na ukončenie ukrajinskej agresie sú v záujme Spojených štátov, ktoré majú záujem o kontrolu v Čiernom mori. Luhanská a Donecká ľudová republika čelia narastajúcej ukrajinskej agresii. Režim prímeria, na ktorý bol prezident Ukrajiny Zelenskij taký

Viac zbraní, peňazí a NATO — ukrajinský prezident Zelenskij dal Bidenovi ultimátum

0 icon

USA, 13. apríl 2021 (AM) - Vladimir Zelenskij požaduje, aby jeho americký kolega Joe Biden preukázal, do akej miery sú USA pre Ukrajinu priateľom. Takáto výzva zaznela v komentári pre novinárov CNN počas prezidentovej návštevy v časti Donbasu, okupovanom ukrajinskými jednotkami.   „USA sú dobrým priateľom Ukrajiny, ale prezident Biden

Svetlo sveta

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

Arcibiskup Sokol v knihe podrobne odhalil zákulisie intríg a klamstiev, ktorým čelil po nástupe Bezáka

0 icon

Žiadna kresťanská láska a milosrdenstvo, ale špinavosti, intrigy a klamstvá. Takto by sa dali dali zhodnotiť pomery po nástupe Roberta Bezáka voči arcibiskupovi Sokolovi od samotného jeho nástupu, tak ako ich arcibiskup Sokol podrobne rozpísal vo svojej knihe pamätí pod názvom „Je čas mlčať a čas hovoriť.“ Arcibiskup Sokol uviedol, že vymenovanie Bezáka…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali