icon

Predáme napokon celé Slovensko za 100 miliónov dolárov?

11. januára 2022iconiconicon

Bratislava 11. januára 2022 (HSP/Foto:Pixabay)

V priebehu Vianoc, najkrajších sviatkov roka, rýchlym tempom prebehlo pripomienkové konanie k návrhu dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi slovenskou vládou a vládou Spojených štátov. Teda ľudskou rečou povedané, k zmluve o zriadení vojenských základní USA na našom území. Pripomienkovanie sa skončilo už v druhý pracovný deň roka, 4. januára a zdá sa, že niektoré rezorty, ako napríklad ministerstvo spravodlivosti, pripomienky ani nestihli vzniesť. Alebo ich vôbec nemajú? Ani si ich nepripravili? Mali vôbec čas si dohodu prečítať? Nebolo aj náhlenie sa príčinou, že sa hneď v druhý pracovný deň nového roka zdvihla vlna odporu?

Dohoda má umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné zariadenia a priestory na celom Slovensku bez toho, aby platili nájomné. Záberom na celé Slovensko – a to nie je len názor bývalého predsedu vlády Jána Čarnogurského – by „prekonala“ aj slovensko-nemeckú dohodu, ktorú Tisovi vnútil Hitler. Tento typ zmluvy znamená stratu suverenity nad vlastným územím. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná, alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

Na slovenské pomery dosť búrlivú diskusiu k dohode odštartovalo zásadné stanovisko, ktoré oznámil generálny prokurátor Maroš Žilinka: Generálna prokuratúra ju odmieta ako celok. Zdôvodnil to tým, že v medzirezortnom pripomienkovom konaní uplatnila pri tomto návrhu 35 zásadných pripomienok. Je to rovná polovica z celkového počtu 70 pripomienok.

Zvuk: Žilinka

Prokurátor Žilinka hovorí o nevyváženosti zmluvy a upozorňuje aj na ďalšie body dohody, ktoré vytvárajú právne problémy alebo ktoré príslušníkov USA neprimerane zvýhodňujú na úkor občanov Slovenska. „Návrh dohody v predloženom znení má prvky, ktoré majú potenciál ohroziť zvrchovanosť Slovenskej republiky, ako aj ohroziť práva a zákonom chránené záujmy fyzických a právnických osôb na území a v jurisdikcii Slovenska, a sú potenciálne v rozpore s Ústavou SR,“ pripomenul. „Preto by bolo žiaduce, aby vláda alebo prezidentka po skončení medzirezortného pripomienkového konania využili svoje ústavné oprávnenia a podrobili návrh bilaterálnej dohody ústavnému prieskumu,“ zdôraznil Žilinka, čím akoby vypustil gina z fľaše.

Predkladatelia zmluvy – naďovci a korčokovci na čele s predsedom vlády – sú, samozrejme, presvedčení o užitočnosti zmluvy. Ako si všimol nielen Eduard Chmelár, stanoviská predsedu vlády Hegera a veľvyslankyne USA na Slovensku Bridget Brink sú veľmi podobné. „Ak premiér Slovenskej republiky nazýva čisté fakty, ktoré si môže prečítať každé dieťa, za konšpirácie a preberá zavádzajúcu propagandistickú rétoriku Spojených štátov, ak v jeho argumentácii necítite ani štipku nášho štátneho záujmu, koho zastupuje?“ – pýta sa Chmelár.

Stanovisko k postoju Eduarda Hegera vyjadril aj predsedu Smeru Robert Fico. Počas jeho vlády v roku 2019, keď sa pripravovala slovensko-americká dohoda, boli rokovania o nej zastavené. Podľa Andreja Danka ide o tú istú zmluvu, len s kozmetickými úpravami aj teraz.

Zvuk: Fico

Na druhej strane mladý podpredseda Zaľudí Juraj Šeliga je presvedčený, že vojenská dohoda medzi Slovenskom a Amerikou prispeje „k väčšej bezpečnosti krajiny“ a „Slovensko si musí vybrať, či chce USA ako spojenca, alebo chce zostať zaseknuté niekde v medzipriestore.“

Zvuk: Šeliga 1

Debaty súvisiace so zmluvou Šeliga očakával, tému podľa neho využívajú najmä tí, ktorí radi klamú. Ale Šeliga má problém aj s tým, že generálny prokurátor Žilinka sa zúčastní na oslavách 300. výročie vzniku prokuratúry v Rusku. Podľa neho by do Ruska cestovať nemal – kvôli gulagom, v ktorých po vojne zahynulo aj viac ako 7000 ľudí z Česko-Slovenska.

Šeliga priamo spochybnil stanovisko Ľuboša Blahu, ktorý vo svojich internetových príspevkoch nazýva pripravovanú dohodu „judášskou zmluvou, ktorá likviduje našu národnú suverenitu“. Dokonca žiada generálnu prokuratúru, aby prešetrila prepojenia súčasných vládnych predstaviteľov Slovenska s USA a podal na Šeligu trestné oznámenie za hanobenie ruského národa.

Vráťme sa však k slovensko-americkej zmluve.

Šeligova stranícka šéfka a odborníčka na investície Remišová  Žilinkovi odkázala, aby nerobil politiku. Žilinkovu iniciatívu jej však objasnil bývalý stranícky kolega, dnes podpredseda parlamentu za obyčajných Gábor Grendel: „Presne na toto slúži medzirezortné pripomienkové konanie. Pomenovať výhrady a následne ich prerokovať s dotknutým ministerstvom, teda v tomto prípade s ministerstvom obrany.“ Aj on sa však posťažoval na „festival konšpiračných nezmyslov,“ ktorý Žilinkove výhrady spustili.

Ide o najmä problematickosť stíhania prípadných trestných činov amerických vojakov, ktoré nie sú ničím výnimočné. Ako napísala Gazeta wyborcza, opitý americký vojak z jednotky vyslanej do Poľska udrel do tváre gdanskú policajtku, jej kolegovi zlomil ruku a ďalšiemu nos. Incident v prístavnom meste Gdaňsk sa stal pred Silvestrom. A čo, ak sa takéto veci prihodia na území Slovenska? Vyjadril aj k tomu aj Juraj Šeliga.

Zvuk: Šeliga 2

Eduard Chmelár však v tejto súvislosti pripomenul príklad zabitia desiatich civilistov, z toho siedmich detí v afganskom Kábule v auguste minulého roka. „Vojenský súd USA skonštatoval, že za to nikto nenesie vinu. Ale aj na zabitie vyše 60 civilistov dronom v sýrskom meste Baghúz v marci 2019, za ktoré americká armáda taktiež odmietla prevziať zodpovednosť. Spojené štáty sa usilujú pre svojich vojakov vytvoriť právny stav, že môžu beztrestne zabíjať kdekoľvek na svete, ak majú správne vyplnené formuláre. Ich motivácia je pochopiteľná. Ale prečo im to dovoľujeme my?“ – pýta sa Chmelár.

Chmelár patrí medzi najväčších kritikov tejto zmluvy. Bol iniciátorom jednej z hromadných pripomienok proti návrhu zmluvy občianskym združením „Zjednotení za mier“, ktorú za pár hodín podpísalo vyše 20-tisíc ľudí. „Najdôležitejším cieľom je odmietnuť návrh vojenskej dohody s USA v celom rozsahu, a to pre zjavný rozpor s Ústavou a so štátnymi záujmami Slovenskej republiky,“ hovorí Chmelár.

Zvuk: Chmelár

Chmelár sa zúčastnil na – podľa neho – šokujúcom rokovaní na ministerstve obrany k hromadnej pripomienke. Napísal, že ho neprekvapil výsledok rokovania, ale spôsob, akým k nemu pristupovala vládna strana. Jeho delegáciu vyzvala vojenská polícia odovzdať všetky nahrávacie zariadenia, vrátane fotoaparátov, telefónov, diktafónov a notebookov. „Aký je dôvod, aby sa v demokratickom štáte konalo rozporové konanie k prijímanej legislatíve v utajenom režime?“ pýta sa Chmelár a pokračuje: „Atmosféra na rokovaní bola veľmi napätá až nepríjemná. Bezpečnostnú agendu štátu ovláda proamerická sekta politických extrémistov, ktorí nemajú úctu k našej vlasti.“ Doslova uviedol: „Všetci – či už je to minister obrany Naď, jeho štátny tajomník Majer, jeho poradca Breiner, jeho riaditeľka kancelárie Masáriková, predseda branno-bezpečnostného výboru parlamentu Krúpa – všetci pochádzajú z Naďovho proamerického think-tanku Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku, ktorý dostával štedré dotácie od Spojených štátov. Ministerstvá obrany a zahraničných vecí manažujú byrokrati, ktorým sú štátne záujmy Slovenskej republiky ukradnuté. V médiách sú analfabeti, ktorí nerozumejú triviálnym veciam.“

To, čo Chmelára šokovalo, bol spôsob argumentácie zástupcov ministerstva obrany. „Občas sa zdalo, že tí páni čítali iný text,“ napísal. „Kým oni opakovali naučené všeobecné frázy, nereagovali na žiadnu konkrétnu námietku, ktorou som ich tvrdenia vyvrátil alebo dokonca popierali čierne na bielom. A keď som mal už tých klamstiev dosť a vyzval som ich, aby mi citovali konkrétny článok zmluvy, ktorý umožňuje to, čo tvrdia, dostal som odpoveď, že nie sú moji študenti…“ To najhoršie bolo, že sa bránili akýmkoľvek zmenám a doplnkom, ktoré by explicitne vyjadrovali štátne záujmy Slovenskej republiky. Keď ich žiadal, aby v texte výslovne vylúčili rozmiestnenie jadrových zbraní na našom území, ako to urobili napríklad Nóri, ich odpoveď bola, že prečo inak by to tí Američania robili. Aj keď upozornil na možnosť, že nemusia nahlasovať trestné činy, kládli rovnakú otázku, že prečo by to robili.

Odmietavé stanovisko zaujali aj opoziční politici, vrátane mimoparlamentnej SNS, ktorá v minulom volebnom období podpisu takejto zmluvy zabránila. Ocenila stanovisko generálnej prokuratúry a verí, že materiál bude stiahnutý, pretože „táto zmluva je protiústavná, v rozpore s medzinárodnými predpismi a nie je na jej podpis žiaden dôvod.“

Voči dohode sa ohradil aj exminister vnútra Vladimír Palko, podľa ktorého je súhlas s pobytom cudzích vojsk na Slovenskom území popretím odkazu udalostí z novembra 1989. „Budú tu americkí vojaci a budú vykonávať vojenské činnosti na našom území. Možno si predstaviť, že v čase krízy nasadené americké stíhačky budú pred bojovým nasadením či po ňom pristávať a tankovať na Slovensku. Ale prečo nemáme potom nazývať takéto zariadenia vojenskou základňou či základňami? Najmä, ak vieme, že v politike sa všetko deje postupnými krokmi, nič sa nestane celé odrazu,“ tvrdí exminister Palko, ktorý zároveň spochybňuje aj vážnosť hrozby zo strany Ruska.

S návrhom dohody zásadne nesúhlasí ani Konfederácia odborových zväzov a na svojej webovej stránke to odôvodňuje tým, že v dohode sa píše o využití súkromných pozemkov a zariadení armádou USA v prípade, ak o to požiada. Spomína sa v nej takisto zákaz kontrolovať akékoľvek jej vozidlá na území celého štátu, zriadenie vlastných telekomunikačných systémov, či zamestnávanie civilných osôb nešpecifikovanými organizáciami podľa americkej legislatívy. „Nemyslíme si, že nejaká úzka skupina ľudí, ktorá je momentálne pri moci, by mala mať také právo zaviazať na celé roky Slovenskú republiku k takým vážnym aktom, aké obsahuje dohoda,“ uviedol pre RTVS prezident odborárov Marián Magdoško.

Zvuk: Magdoško

Okrem diplomatického potvrdenia partnerstva medzi Slovenskom a Spojenými štátmi, zdôrazňujú koaliční politici najmä 100 miliónov dolárov, ktoré by malo Slovensko dostať z amerických vládnych zdrojov, konkrétne z amerického programu „Európska iniciatíva odstrašenia“. Ten je súčasťou posilňovania východnej hranice NATO. Investované by mali byť do modernizácie dvoch vojenských letísk na Sliači a v Kuchyni. Išlo by najmä o úpravu letiskových plôch, zvýšenie kapacity pohonných hmôt a vybudovanie skladových priestorov.

A práve to veľmi nadchýna bývalého štátneho tajomníka obrany za stranu Most-Híd a v súčasnosti veľvyslanca v Británii Róberta Ondrejcsáka. „Tá dohoda je veľmi užitočná vec, lebo sa modernizuje naša infraštruktúra a naše základne. Keď nás nedajbože niekto napadne, tak vďaka modernizovanej infraštruktúre k nám môžu prísť naši spojenci oveľa rýchlejšie a efektívnejšie nás môžu brániť,“ tvrdí Ondrejcsák.

Takže zase: o peniaze ide až na prvom mieste. Na záver ponúkame názor generála vo výslužbe Jozefa Viktorína. Zamýšľa sa nad otázkou, či je Slovensko na predaj.

Zvuk: Viktorín

Dozvedeli sme tiež, že hnutie Republika bude v Národnej rade iniciovať referendum o tejto dohode. Na tlačovej besede sa k referendu prihlásil aj Smer.

A čo ďalej? Ako uviedol minister Naď, v prípade schválenia zmluvy vládou, ktoré sa očakáva v najbližších dňoch, pôjde už obojstranne podpísaný kontrakt na potvrdenie do Národnej rady. Platnosť však zmluva definitívne nadobudne až v prípade jej ratifikácie, zatiaľ mĺkvou prezidentkou Čaputovou, ktorá to všetko zrejme „citlivo vníma“.

Igor Matovič je rád, že prebieha diskusia a že na konci rozhodne jeden človek, prezidentka.

Zdá sa teda, že dnes vládnuca garnitúra chce, aby sa Slovensko za každú cenu „podieľalo“ na stupňovaní geopolitického napätia. Akoby naozaj nebol v záujme slovenských občanov mier a výhodná spolupráca so všetkými štátmi sveta, ale prilievanie oleja do tlejúcej pahreby. V čase, keď vláda míňa stámilióny na nezmyselné lotérie pre zaočkovaných, a ďalšie stámilióny na testy, ktoré sa aj tak neberú do úvahy, a na neodskúšané vakcíny, stojí oných 100 miliónov dolárov, teda okolo 90 miliónov eur za to? Naozaj, je Slovensko na predaj? A má iba takú nízku hodnotu, akú mu naše terajší vládcovia pripisujú?

Sto miliónov dolárov, teda 90 miliónov eur???

Dagmar Vanečková

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Šéf Lesov SR Tibor Kőszeghy ponúkol odstúpenie zo svojej funkcie

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Tibora Kőszeghy ponúkol ministrovi pôdohospodárstva Samuelovi Vlčanovi (nominant OĽANO) odstúpenie zo svojej funkcie. Kőszeghy o tom informoval vo štvrtok na tlačovej konferencii Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Správu aktualizujeme  

Vlčan: Verejnosť bude môcť kontrolovať obchod s drevom priamo v aplikácii

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:MPRV SR)   Verejnosť bude môcť kontrolovať obchod s drevom v štátnom podniku Lesy SR priamo v aplikácii. Informoval o tom vo štvrtok na tlačovej konferencii šéf Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Samuel Vlčan (nominant OĽANO) a generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Tibor…

Boris Kollár priznal, že osobne “nemá problém podporiť” vojenskú zmluvu s USA. Chce však záruky. Uviedol, koľko poslancov Sme rodina bude hlasovať proti

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) tento týždeň v Národnej rade prijal zástupcov občianskeho združenia Zjednotení za mier, ktorí sa zúčastňujú protestov proti vojenskej dohode SR so Spojenými štátmi. Známy politológ Eduard Chmelár po tomto stretnutí vyhlásil, že podľa jeho informácii by mohla…

Právna analýza týkajúca sa povinného očkovania je hotová. Fiala: Povinné očkovanie by bol skôr sociálny experiment

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Právna analýza týkajúca sa zavedenia povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 na Slovensku je zo strany Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR hotová. Vo štvrtok to potvrdila hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová "V priebehu štvrtka analýzu odovzdáme príslušným subjektom a následne po oboznámení všetkých zainteresovaných, vrátane…

Lexmann: Čínsky nátlak na Litvu je zároveň útokom na jednotný trh EÚ

0 icon

Brusel/Štrasburg 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Skupina 41 poslancov Európskeho parlamentu (EP) v reakcii na neakceptovateľné obchodné kroky Číny voči Litve vyzvala najvyšších predstaviteľov EÚ k spoločnému postupu List, ktorý v priebehu tohto týždňa počas plenárneho zasadnutia EP v Štrasburgu podpísalo 41 europoslancov z 18 členských krajín a piatich rôznych…

Lukašenko sa nakazil omikronom, chorobu “prechodil”

0 icon

Minsk 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nikolay Petrov/BelTA)   Západom neuznaný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko sa nedávno nakazil koronavírusovým variantom omikron, pričom choroba COVID-19 mala uňho ľahký priebeh. Informovala o tom vo štvrtok agentúra BelTA. Variant omikron v Bielorusku detegovali prvýkrát pred tromi týždňami, dodal web Belsat.eu Lukašenko povedal, že koronavírusom sa…

Konfederácia odborových zväzov vyzvala prezidentku, aby sa obrátila na Ústavný súd s novelou zákona o štátnej službe. Varuje pred výraznou politizáciou

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR listom vyzvala prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby sa obrátila na Ústavný súd (ÚS) SR v súvislosti s prijatou novelou zákona o štátnej službe. TASR o tom informovala hovorkyňa KOZ Martina Nemethová Prezident KOZ Marián Magdoško v liste prezidentke…

Havanský syndróm u diplomatov USA nespôsobila kampaň iného štátu

0 icon

Washington 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) v predbežnej správe zhodnotila, že diplomati Spojených štátov, u ktorých sa v rôznych častiach sveta vyskytli príznaky tzv. havanského syndrómu zahŕňajúceho napríklad bolesti hlavy či nevoľnosť, sa nestali cieľom globálnej kampane iného štátu. V stredu to s odvolaním sa…

Ukrajinské Ministerstvo zahraničných vecí žiada Sulíka, aby vyvrátil slová o škodlivosti sankcií voči Ruskej federácii

0 icon

Kyjev 20. januára 2022 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Pavel Neubauer )   Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí považuje za neprijateľné vyjadrenia ministra hospodárstva slovenskej vlády a šéfa strany Sloboda a Solidarita Richarda Sulíka o účelnosti predĺženia sankcií voči Ruskej federácii. V stredu to oznámil oficiálny hovorca ministerstva Oleg Nikolenko "Je zarážajúce, že predstaviteľ spriateleného štátu,…

Heger k Sulíkovým vyjadreniam: Odsúdenie anexie Krymu je oficiálna línia našej zahraničnej politiky

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Johanna Geron)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) potvrdzuje postoj Slovenskej republiky v súvislosti s anexiou Krymu a uvalením sankcií na Ruskú federáciu. Odsúdenie anexie je podľa jeho slov oficiálna línia našej zahraničnej politiky, na ktorej sa nič nezmenilo. Označil ju zároveň za zaväzujúcu pre členov jeho…

NAJNOVŠIE

BLOG

Pavel Jacz

Scestný argument Naďa, Korčoka, a Krúpu: 23 krajín má dohodu s USA a my nie!!!

0icon

(Zdroj SputnikNews) Nasledujúce porekadlo určite poznáte: Keď dvaja robia to isté, tak to nie je to isté! A z tohto by som sa chcel v nasledujúcich riadkoch odpichnúť. V nedeľu sme unisono v diskusných reláciách v televíziách TA3, STV a Markiza od zástupcov OĽaNO Naďa a Krúpu i diplomata nominovaného…

Boris Mesár

Sprisahanie proti ľudskosti. Plán ,,aristokracie" pre XXI STOROČIE.

0icon

Vo svojej podstate je svetová špička západného sveta alianciou mocných, chamtivých, amorálnych ľudí, ktorých spája jediný záujem - vytvoriť pre seba a svojich blízkych privilegovaný spôsob života na večné časy na úkor drancovania a vykorisťovania národov.... Dvadsiate prvé storočie však, žiaľ, nie je  "zlatým vekom

Ivan Lehotský st.

Ujo, ja mám vši!

0icon

Tak sa popýšil môj malý syn môjmu priateľovi, lekárovi, keď v istej africkej krajine ich dostal od domorodých detí. Myslel si, že je to čosi dobré, keď o tom hovoria aj „dospeláci“. Táto historka mi prichádza na rozum, keď počujem, ako sa vládna hegeromatovičovská chrapač pýši nejakými úspechmi.  Napríklad keď…

Ján Droppa

Vojna a Mier

0icon

   Dovolil som si požičať tento názov veľkého spisovateľa na názov tohoto článku - kritiku, vzburu ku konaniu vlády a prezidentky SR.    Už niekoľko dní pred Vianocami sa v TV prejavoch (obzvlášť TA3), okrem iných, vládnych činiteľov, sa objavila prezidentka SR. Avizovala prijatie "tvrdých zákonov", podľa pravidiel EÚ. A nepriamo…

Ivan Štubňa

Nejde o liečbu, ale o biznis smrti!!!

0icon

Výzva lekárom, zdravotným sestrám a ostatným pracovníkom v zdravotníctve... V súčasnosti sú občania Slovenskej republiky vystavovaní totalitár

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Lamy huanako počas konzumácie nepredaných vianočných stromčekov v košickej zoologickej

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Šéf Lesov SR Tibor Kőszeghy ponúkol odstúpenie zo svojej funkcie

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Tibora Kőszeghy ponúkol ministrovi pôdohospodárstva Samuelovi Vlčanovi (nominant OĽANO) odstúpenie zo svojej funkcie. Kőszeghy o tom informoval vo štvrtok na tlačovej konferencii Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Správu aktualizujeme  

Vlčan: Verejnosť bude môcť kontrolovať obchod s drevom priamo v aplikácii

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:MPRV SR)   Verejnosť bude môcť kontrolovať obchod s drevom v štátnom podniku Lesy SR priamo v aplikácii. Informoval o tom vo štvrtok na tlačovej konferencii šéf Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Samuel Vlčan (nominant OĽANO) a generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Tibor…

Boris Kollár priznal, že osobne “nemá problém podporiť” vojenskú zmluvu s USA. Chce však záruky. Uviedol, koľko poslancov Sme rodina bude hlasovať proti

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) tento týždeň v Národnej rade prijal zástupcov občianskeho združenia Zjednotení za mier, ktorí sa zúčastňujú protestov proti vojenskej dohode SR so Spojenými štátmi. Známy politológ Eduard Chmelár po tomto stretnutí vyhlásil, že podľa jeho informácii by mohla…

Právna analýza týkajúca sa povinného očkovania je hotová. Fiala: Povinné očkovanie by bol skôr sociálny experiment

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Právna analýza týkajúca sa zavedenia povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 na Slovensku je zo strany Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR hotová. Vo štvrtok to potvrdila hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová "V priebehu štvrtka analýzu odovzdáme príslušným subjektom a následne po oboznámení všetkých zainteresovaných, vrátane…

Lexmann: Čínsky nátlak na Litvu je zároveň útokom na jednotný trh EÚ

0 icon

Brusel/Štrasburg 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Skupina 41 poslancov Európskeho parlamentu (EP) v reakcii na neakceptovateľné obchodné kroky Číny voči Litve vyzvala najvyšších predstaviteľov EÚ k spoločnému postupu List, ktorý v priebehu tohto týždňa počas plenárneho zasadnutia EP v Štrasburgu podpísalo 41 europoslancov z 18 členských krajín a piatich rôznych…

Lukašenko sa nakazil omikronom, chorobu “prechodil”

0 icon

Minsk 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nikolay Petrov/BelTA)   Západom neuznaný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko sa nedávno nakazil koronavírusovým variantom omikron, pričom choroba COVID-19 mala uňho ľahký priebeh. Informovala o tom vo štvrtok agentúra BelTA. Variant omikron v Bielorusku detegovali prvýkrát pred tromi týždňami, dodal web Belsat.eu Lukašenko povedal, že koronavírusom sa…

Konfederácia odborových zväzov vyzvala prezidentku, aby sa obrátila na Ústavný súd s novelou zákona o štátnej službe. Varuje pred výraznou politizáciou

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR listom vyzvala prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby sa obrátila na Ústavný súd (ÚS) SR v súvislosti s prijatou novelou zákona o štátnej službe. TASR o tom informovala hovorkyňa KOZ Martina Nemethová Prezident KOZ Marián Magdoško v liste prezidentke…

Havanský syndróm u diplomatov USA nespôsobila kampaň iného štátu

0 icon

Washington 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) v predbežnej správe zhodnotila, že diplomati Spojených štátov, u ktorých sa v rôznych častiach sveta vyskytli príznaky tzv. havanského syndrómu zahŕňajúceho napríklad bolesti hlavy či nevoľnosť, sa nestali cieľom globálnej kampane iného štátu. V stredu to s odvolaním sa…

Ukrajinské Ministerstvo zahraničných vecí žiada Sulíka, aby vyvrátil slová o škodlivosti sankcií voči Ruskej federácii

0 icon

Kyjev 20. januára 2022 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Pavel Neubauer )   Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí považuje za neprijateľné vyjadrenia ministra hospodárstva slovenskej vlády a šéfa strany Sloboda a Solidarita Richarda Sulíka o účelnosti predĺženia sankcií voči Ruskej federácii. V stredu to oznámil oficiálny hovorca ministerstva Oleg Nikolenko "Je zarážajúce, že predstaviteľ spriateleného štátu,…

Heger k Sulíkovým vyjadreniam: Odsúdenie anexie Krymu je oficiálna línia našej zahraničnej politiky

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Johanna Geron)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) potvrdzuje postoj Slovenskej republiky v súvislosti s anexiou Krymu a uvalením sankcií na Ruskú federáciu. Odsúdenie anexie je podľa jeho slov oficiálna línia našej zahraničnej politiky, na ktorej sa nič nezmenilo. Označil ju zároveň za zaväzujúcu pre členov jeho…

Podkasty

Šokujúce: Američania priznali, budú u nás cvičiť ukrajinských žoldnierov a budú ich „preklzávať“ cez hranice. Smutné: naši vládcovia to neberú vážne

icon

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP) Predtým, ako vláda v stredu 12. januára odsúhlasila prijatie dohody o spolupráci so Spojenými štátmi v oblasti obrany, bola dohoda schválená Bezpečnostnou radou. Teraz ju ešte musí schváliť Národná rada a ratifikovať Grasalkovičov palác. A bude. Vypočuli sme si v poslednom čase veľa názorov. Na jednej strane takých, že o nič nejde, nič...

Je odsúdený biskup Vojtaššák kontroverznou osobou? Uplynulo 71 rokov od monsterprocesu s tromi slovenskými biskupmi

icon

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš) Pravda je taká, že katolícka cirkev bola jedným z hlavných terčov represií počas bývalého režimu, opierajúceho sa o marxizmus. Zdá sa však, že aj v súčasnosti vidia liberáli jeden zo svojich hlavných terčov v kresťanstve vôbec. O čom inom svedčia útoky dvoch vychýrených „demokratov“ z denníka SME na speváčku Simu a momentálne na biskupa Haľka...

Zasmejme sa, aby sme sa nezbláznili

icon

Bratislava 17. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Má pravdu Dušan Jarjabek? Zvuk: Jarjabek (zbláznime sa…) Poslanec Jarjabek má asi pravdu, hrozí, že táto republika sa zblázni. Ale aby ju nemal, aby sme nehovorili len o covide, pozrime sa na dnešný svet a dnešných politikov z nadhľadu. Humoristicko-satirický Roháč už dávno zanikol, a ani Kocúrkovo už v stánkoch nevidieť, a tak sme sa pozreli...

“Yankee go home!” Znelo na proteste proti zmluve SR a USA

icon

Bratislava 17. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martina Kriková) Na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí, vedľa budovy veľvyslanectva Spojených štátov, sa v sobotu popoludní zišlo viac ako tisíc ľudí – podľa vyjadrenia europoslanca Milana Uhríka – aby vyjadrilo jasne negatívny postoj v spojitosti s vojenskou zmluvou medzi SR a USA, ktorá tento týždeň prešla vládou. Podľa jedného z proamerických denníkov „na mieste...

Osem miliárd korún. Toľko nás stojí očkovacia prémia seniorov

icon

Bratislava 14. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Minister financií s paličkou v ruke pred veľkou tabuľou v miestnosti, kde ešte na stene zostalo heslo „Daňová revolúcia plní vaše sny“ – to ako keby naozaj národ slovenský sníval o krčahu vody k jedlu a o zdanení tringeltov, lebo toto sú jedny z najrevolučnejších Matovičových návrhov. A z tej tabule sa dá vyčítať, že všetkých seniorov nad 60...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Scestný argument Naďa, Korčoka, a Krúpu: 23 krajín má dohodu s USA a my nie!!!

0icon

(Zdroj SputnikNews) Nasledujúce porekadlo určite poznáte: Keď dvaja robia to isté, tak to nie je to isté! A z tohto by som sa chcel v nasledujúcich riadkoch odpichnúť. V nedeľu sme unisono v diskusných reláciách v televíziách TA3, STV a Markiza od zástupcov OĽaNO Naďa a Krúpu i diplomata nominovaného…

Boris Mesár

Sprisahanie proti ľudskosti. Plán ,,aristokracie" pre XXI STOROČIE.

0icon

Vo svojej podstate je svetová špička západného sveta alianciou mocných, chamtivých, amorálnych ľudí, ktorých spája jediný záujem - vytvoriť pre seba a svojich blízkych privilegovaný spôsob života na večné časy na úkor drancovania a vykorisťovania národov.... Dvadsiate prvé storočie však, žiaľ, nie je  "zlatým vekom

Ivan Lehotský st.

Ujo, ja mám vši!

0icon

Tak sa popýšil môj malý syn môjmu priateľovi, lekárovi, keď v istej africkej krajine ich dostal od domorodých detí. Myslel si, že je to čosi dobré, keď o tom hovoria aj „dospeláci“. Táto historka mi prichádza na rozum, keď počujem, ako sa vládna hegeromatovičovská chrapač pýši nejakými úspechmi.  Napríklad keď…

Ján Droppa

Vojna a Mier

0icon

   Dovolil som si požičať tento názov veľkého spisovateľa na názov tohoto článku - kritiku, vzburu ku konaniu vlády a prezidentky SR.    Už niekoľko dní pred Vianocami sa v TV prejavoch (obzvlášť TA3), okrem iných, vládnych činiteľov, sa objavila prezidentka SR. Avizovala prijatie "tvrdých zákonov", podľa pravidiel EÚ. A nepriamo…

Ivan Štubňa

Nejde o liečbu, ale o biznis smrti!!!

0icon

Výzva lekárom, zdravotným sestrám a ostatným pracovníkom v zdravotníctve... V súčasnosti sú občania Slovenskej republiky vystavovaní totalitár

TopDesať

TOP10: Čo sa stane, ak prestaneš úplne jesť cukor?

0 icon

"Face Sugar", fúzy nad hornou perou, a dokonca aj neplodnosť  - to sú len niektoré účinky, ktoré sú spojené s konzumáciou zákernej bielej kryštalickej látky, ktorá sa volá cukor. Keď ho dáme preč z našich tanierov a pohárov, nemusí sa z nás stať superhrdina, ale určite to môže zlepšiť náš život a zdravie. A tak sme…

Ako rýchlo vyliečiť ťažký a pretrvávajúci kašeľ?

0 icon

Pretrvávajúci kašeľ u dieťaťa sa môže počas chladných zimných mesiacov stať bežnou vecou. Našťastie existuje veľa rýchlych a ľahkých receptov, ktoré môžu tvoje dieťa zachrániť v každom prípade. Od účinných nápojov a kloktadiel, cez zábaly si každý môže nájsť niečo, čo funguje pre jeho dieťa a použiť kedykoľvek to potrebuje. Obdobie soplikov…

Fascinujúce mesto Jeruzalem: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o meste Jeruzalem. Tí, ktorí čítali prvú časť už históriu mesta ovládajú, pozrime sa však na to - okrem iného - z pohľadu súčasnosti. Dnes z Herodesovho chrámu stojí len Západný múr, ktorý je pre židovský národ najposvätnejším miestom na celom svete. Jeho známejší názov, „Múr…

TOP10: Toto sú tie najstrašidelnejšie a najzáhadnejšie miesta Slovenska

0 icon

Ak máš rád strašidelné príbehy, záhadné a tajomné miesta, staré legendy, si na správnom mieste. V tomto rebríčku sa pozrieme na tie najzáhadnejšie miesta Slovenska, ktoré sú miestami doslova až desivé. Nemáš náhodou jedno z nich niekde poblíž?  1. Katov dom v Trenčíne 

Ploštice: Ako zistíš, či sú aj v tvojej posteli?

0 icon

Aj keď ploštice v posteli neprinášajú žiadne infekčné choroby, stále môžu byť nepríjemné a dokonca spôsobiť určité zdravotné problémy. Od fyzických reakcií, ako sú vyrážky alebo alergie, až po psychologické účinky, ako sú úzkosť, stres a nespavosť - tieto dôvody sú viac než dostatočné na to, aby sa ploštice stali nevítanými hosťami v tvojej…

Armádny Magazín

Vojenské letectvo v Kuchyni má nové letiskové rádiolokátory

0 icon

Slovensko, 20. januára 2022 (AM,MOSR) – 46. krídlo Kuchyňa, ako prvé zo slovenských vojenských letísk, už zabezpečuje riadenie letovej prevádzky novými letiskovými rádiolokátormi. Táto moderná a spoľahlivá technika tak konečne nahradila poruchové radary, ktorých technická životnosť skončila v roku 2015 a ich modernizácia by bola nerentabilná – rovnala by sa cene n

Čím ide Irán zvádzať Rusko

0 icon

Irán, 20. januára 2022 (AM) – Návrh rozsiahlej strategickej dohody prináša do Moskvy iránsky prezident Ibrahim Raisi. Prečo je pre Teherán také dôležité nadviazať obchodné vzťahy s Moskvou, aké budú hlavné ťažkosti pri dosahovaní dohôd o predaji ruských zbraní Iránu a o čom budú okrem toho hovoriť lídri oboch krajín?  …

Čo je za pozvaním ministra obrany Šojgua do Londýna. Vojenský expert vysvetlil skryté motívy Británie

0 icon

Rusko, 20. januára 2022 (AM) – Ruský minister obrany Sergej Šojgu by mal odmietnuť pozvanie svojho britského kolegu Bena Wallacea na bilaterálne rokovania v Londýne. Tento názor zdieľa vojenský ruský pozorovateľ Viktor Baranec.   Britský minister obrany Ben Wallace počas svojho prejavu v parlamente pozv

Nová slovenská húfnica Zuzana zaujala gruzínsku armádu

0 icon

Gruzínsko, 20. januára 2022 (AM) – Prvá kolesová samohybná húfnica Zuzana 2 bola dodaná slovenským vojakom v lete 2021. V prvej polovici decembra 2021 bolo v rámci silového kontingentu NATO v Lotyšsku nasadených niekoľko delostreleckých systémov. O Zuzanu už prejavuje záujem množstvo potenciálnych zákazníkov, vrátane Gruzínska.  

K 89. výročiu nástupu Hitlera k moci. Prečo zaň ľudia hlasovali?

0 icon

Nemecko, 19. januára 2022 (AM) – Adolf Hitler sa chopil moci 30. januára 1933, keď vo voľbách do Ríšskeho snemu v júli 1932 získala jeho NSDAP 37,4 % hlasov, v novembri 1932 vyše 3

Svetlo sveta

Kde sa nachádzajú Traja králi dnes?

0 icon

Po narodení Ježiša nám Sväté písmo predkladá príbeh, ako králi alebo inak nazývaní aj mudrci z východu, prišli do Betlehema, aby sa Kristovi poklonili. Nový zákon kladie dôraz na skutočnosť, že na základe hviezdy na oblohe muži prišli až do Betlehema. Biblia nehovorí koľko týchto kráľov bolo ani z akej…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

Prečo si Cirkev na Vianoce pripomína sv. Štefana a evanjelistu Jána?

0 icon

Pre veriaci ľud je častokrát ťažko pochopiteľné, prečo počas oktávy na Vianoce hneď po oslávení Narodenia Pána, Cirkev predkladá na oslavu martýra sv. Štefana a evanjelistu sv. Jána. Ako prišlo k tomu, že najveselšie sviatky roku sa veľmi rýchlo menia na pripomienku umučenia človeka? Je opodstatnené, aby sv. Štefan ako…

26.12. Svätý Štefan, mučeník pri obhajobe pravého učenia Cirkvi

0 icon

Svätý Štefan je považovaný v Katolíckej Cirkvi sa prvého mučeníka, ktorého sviatok sa slávi 26.12. Tento deň boli totiž nájdene relikvie svätého Štefana. Stalo sa tak na základe videnia, ktoré mal v roku 415 kňaz menom Lucian. V roku 439 relikvi boli prenesené do nového kostola postaveného pri Damašskej bráne v Jeruzaleme. Krížiaci volali…

Narodenie Ježiša Krista – vianočné sviatky a okruh ich slávenia

0 icon

Na Vianoce kresťania slávia narodenie Ježiša Krista. Sú to sviatky Božieho vtelenia, sviatky vykúpenia, pokoja a lásky. Vianoce oslávia na celom svete dve miliardy veriacich. Presný dátum narodenia Pána známy nie je. Slávenie 25. decembra ako narodenie Ježiša je doložené po prvý raz z roku 336 v Ríme. Na základe…

FOTO DŇA

Lamy huanako počas konzumácie nepredaných vianočných stromčekov v košickej zoologickej

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali