Prečo na Bradle nevystúpili zástupcovia z Českej republiky? Pokračuje vojna o pravdu o Štefánikovi aj po sto rokoch?

Brezová pod Bradlom 6. mája 2019 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

 

Oslavy stého výročia úmrtia Milana Rastislava Štefánika pri jeho mohyle na Bradle boli dôstojné, pekne pripravené a prilákali veľké množstvo návštevníkov. Vyvolali však aj otázky. Bola česká ignorácia osláv iba náhodou, chybou organizátorov, alebo mala nejaký iný dôvod?

Celonárodná spomienková slávnosť pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle 4. mája 2019. Na snímke zľava predseda NR SR Andrej Danko, prezident SR Andrej Kiska, predseda vlády SR Peter Pellegrini a minister obrany SR Peter Gajdoš pri Mohyle Milana Rastislava Štefánika na Bradle

Veľkolepé oslavy storočnice od smrti malého veľkého rodáka z Košarísk sa stali dôstojnou celonárodnou púťou, ktorá spojila Slovákov bez ohľadu na pôvod, vierovyznanie či politické názory. Vystúpili na nich všetci traja najvyšší ústavní činitelia (prezident Kiska ako jediný nespieval hymnu a ľudia ho vypískali, ale to je škoda aj komentovať), pekný prejav mala francúzska ministerka obrany Florence Parlyová, stručne a výstižne hovoril evanjelický biskup Ján Hroboň. Na stožiaroch viali vlajky piatich štátov: slovenská, česká, talianska, francúzska a americká (prečo americká?…).

 

Prečo nevystúpil aj zástupca Českej republiky?

Je však ťažko pochopiteľné, že na oslave nevystúpil aj zástupca Českej republiky. Veď Štefánik bol jedným zo kľúčových zakladateľov Česko-slovenskej, a teda aj českej štátnosti, bol veľmi dôležitým politikom Česko-slovenského štátu. Hoci mainstreamoví historici, politici a novinári v oboch republikách vychvaľujú rolu Masaryka a Beneša pri vzniku spoločného štátu a vynechávajú alebo zľahčujú rolu, ktorú Štefánik zohral pri oslobodzovaní Slovákov, Moravanov, Slezanov a Čechov zo žalára národov Rakúsko-Uhorska, treba otvorene povedať, že bez Štefánika by aj história českej štátnosti vyzerala celkom inak.

Práve Štefánik uvádzal Masaryka a Beneša do lepšej spoločnosti na Západe. Kým im vo vplyvných kruhoch veľmocí nepripravil pôdu tento francúzsky generál, snúbenec talianskej šľachtičnej, ich snaha o budovanie českej štátnosti nemala žiadny efekt – dovtedy boli iba bezvýznamnou súčasťou kŕdľa, obliehajúceho štáby mocností, ktoré hľadali dohodu o povojnovou usporiadaní Európy.

Napriek tomu na oslavách stého výročia nevystúpil žiadny politik, ba ani veľvyslanec  z krajiny našich českých bratov. Bola to iba náhoda? Naozaj nikomu z našich politikov nenapadlo pozvať aj hostí z Českej republiky? Alebo to bolo celé inak? Báli sa azda organizátori reakcií davu?

 

Bola za tým obava z reakcií davu?

Nebolo v programe osláv zaradené vystúpenie zástupcu Českej republiky z obavy pred nepriateľskou reakciou zhromaždeného davu? Bolo by to logické vysvetlenie, pretože časť národa je už sto rokov presvedčená, že Štefánikova smrť nebola náhodná, ale išlo o atentát objednaný vtedajším ministrom zahraničia Edvardom Benešom.

Oficiálna mainstreamová historiografia stále tvrdí, že lietadlo havarovalo pravdepodobne následkom zlých poveternostných podmienok, nečakaného poryvu vetra, prípadne v dôsledku náhlej Štefánikovej nevoľnosti, ktorý mohol padnúť na riadiacu páku a tým spôsobiť haváriu, alebo že príčinou bol niektorý z ďalších podobných scenárov.

Ibaže je tu dosť indícií naznačujúcich, že to mohlo byť aj celkom inak.

 

Históriu písali čechoslovakisti… Ako sa to stalo naozaj?

Väčšina historikov sa dnes prikláňa k verzii, že lietadlo spadlo nešťastnou náhodou. Áno, pri skúškach to museli hovoriť práve takto. Lenže problém je, že históriu píšu víťazi, a to veľmi často aj takým spôsobom, že cenzurujú, opakujú lži a mlčia o nepohodlnej pravde. A faktom je, že oficiálnu históriu o Štefánikovi od roku 1919 písali takmer výlučne iba čechoslovakisti a komunistickí internacionalisti, ktorým sa verzia o atentáte nehodí.

Ťažké je dopátrať sa objektívnej pravdy o histotrických udalostiach: klasická školská historiografia pracuje najmä s nazhromaždenými dobovými dokumentmi z archívov, ktoré sú však práve také, aké ich tam nechajú tí, ktorí majú kľúče od archívov. A na druhej strane, o svedectvách z ústneho podania sa dá rovnako dobre tvrdiť, že sú to tendenčné výmysly. Treba sa zmieriť s tým, že o máloktorej časti histórie budeme niekedy mať stopercentnú istotu. Jedna vec je však istá: je lepšie poznať viac verzií, než len tú jednu oficiálnu.

Informácie z dobových zdrojov o samotnej katastrofe sú rozporuplné, ako to už býva. Slovenský týždenník napríklad napísal, že lietadlo padlo z výšky asi 70 metrov, ale príčina nie je jasná. Slovenský denník naproti tomu písal, že lietadlo padalo z výšky asi 400 metrov a horelo už vo vzduchu.

Aj priamy účastník nešťastnej udalosti Jozef Švarc, ktorému Štefánik skonal v náručí, tvrdil, že z lietadla ešte vo vzduchu vyšľahli plamene a následne vybuchlo a zrútilo sa k zemi. To však odporuje dnešnej hlavnej oficiálnej verzii, podľa ktorej príčinou havárie bol poryv vetra či podobný dôvod súvisiaci s riadením a letovou trajektóriou stroja.

 

Strieľalo sa?

Švarc potom hovoril tiež to, že na lietadle nebolo vidieť stopy po guľkách. Lenže on nebol oficiálnym obhliadačom trosiek – ako teda mohol niečo také povedať bez podrobného preskúmania tej hŕby ohorených triesok a zdrapov, ktorá z lietadla zostala? Naopak, po katastrofe sa objavilo množstvo svedectiev ľudí, ktorí tvrdili, že v čase pádu lietadla počuli streľbu. Aj preto sa bezprostredne po Štefánikovej smrti vo verejnosti rozšírila verzia, že lietadlo bolo zostrelené, pravdepodobne na príkaz ministra zahraničných vecí prvej ČSR Dr. Edvarda Beneša.

Taktiež bývalý minister obrany SR Pavol Kanis, ktorý sa dlhodobo venuje téme Štefánika, spomína vyšetrovanie z roku 1927, ktoré sa konalo na podnet istého Michala Lechtu. Aj táto správa konštatuje, že na lietadlo so Štefánikom sa strieľalo. Z vyšetrovacej správy podľa Kanisa vyplýva, že na lietadlo skutočne vystrelil jednu ranu vojak Jozef Meško, ktorý držal stráž pri delostreleckých kasárňach. Občania zhromaždení na letisku však počuli tých výstrelov viac.

 

Čierna kniha minulosti

Informačných zdrojov o Štefánikovi je veľa, popísalo sa toho o ňom už naozaj dosť. Pred časom však vyšla, napodiv práve v Českej republike, pozoruhodná kniha, ktorá prináša zaujímavú verziu svedčiacu o tom, že oficiálna (čechoslovakistická) verzia nemusí byť tak celkom pravdivá.

Publikácia s názvom „Černá kniha minulosti“ a podnadpisom „Zločiny proti lidskosti na území ČSR po roce 1945 a po únoru 1948 – kruté vzpomínky a svědkové století – vyprávění prominentú za mřížemi a dráty – dokumentace“ prináša vzácne svedectvá, pamäti a dokumenty protikomunistických bojovníkov a trýznených väzňov. Tieto zozbierali a vydali autori-exulanti Václav Bureš a Zbyněk Ludvík, ktorí strávili dlhý čas ako väzni v uránových baniach v Jáchymove a inde. Jedna kapitola tejto knihy je venovaná svedectvám a dokumentom o generálovi M. R. Štefánikovi.

Tieto svedectvá priamych účastníkov udalostí, pri ktorých vznikal česko-slovenský štát, pomerne presvedčivo opisujú, čo mohlo byť dôvodom Štefánkovej tragickej smrti – a dokonca aj vtedy, ak tragédia Štefánikovho lietadla bola naozaj nešťastnou náhodou, môžu byť dôležitým opisom vnútropolitického kontextu, v ktorom sa to všetko dialo.

 

Prečo bol Štefánik nepohodlný

Podľa Bureša a Ludvíka, pred Štefánikovým odletom do Ruska v roku 1918 sa konalo vo Švajčiarsku stretnutie vrcholných predstaviteľov česko-slovenskej politickej reprezentácie, na ktorom Štefánik dôrazne žiadal od Beneša vysvetlenie, kam zmizli peniaze zo zbierky amerických Čechov a Slovákov, ktoré Benešovi Masaryk zveril.

Beneš nebol ochotný to vysvetliť, ale vtedy organizátor stretnutia major Ivan Štefl vytiahol noviny „Le Petit Parisien“, a prečítal z nich článok o tom, ako Dr. Beneš, nazývaný „roy de roulette” (kráľ rulety) prehral Monte Carle obrovské peniaze. Článok sa končil otázkou, odkiaľ tie peniaze boli. Beneš začal vrieskať, že to je falošné obvinenie a Štefánik vtedy mal povedať: „Tu sme v cudzine, tu sa hádať nebudeme. Vyjasníme si to pred národným súdom za prítomnosti prezidenta Masaryka.“

Prešlo niekoľko mesiacov a Štefánik sa vracal z Ruska, cez Taliansko. Vtedy jeden z účastníkov spomenutého stretnutia, Alberto Vojtěch Frič, napísal Šteflovi, ktorý sa medzitým stal konzulom ČSR v Paríži, že Beneš robí všetko pre to, aby nebol súdený za defraudáciu, a že sú dokumenty o tom, že pri Štefánikovom plánovanom návrate vlakom do vlasti má byť na neho spáchaný atentát.

Tieto informácie boli posununuté aj Štefánikovi, a ten sa preto rozhodol použiť radšej lietadlo. Netušil však, že smrť si na neho počká práve v tom lietadle…

 

Príkaz znel: zostreľte maďarské výzvedné lietadlo!

Presný čas odletu Štefánika z Talianska sa priebežne menil, vzhľadom na nestabilné počasie a iné okolnosti, čo obhajcovia oficiálnej verzie používajú na dokazovanie, že eventuálni vrahovia v Bratislave nemohli vedieť, kedy presne Štefánik priletí. Na letisku ho však čakal dav ľudí – nie je to žiadny div, keďže prvá telefónna sieť v Bratislave začala fungovať už v roku 1884 (v Prahe v roku 1881).

Bureš a Ludvík píšu, že určenej vojenskej jednotke bola daná inštrukcia, že má priletieť maďarské výzvedné lietadlo, a príkaz, že musí byť zostrelené. Vojaci vraj už z diaľky mali spozorovať, že lietadlo má na krídlach nie maďarské, ale talianske znaky, ale príkaz je príkaz… Pri prelete lietadla nad delostreleckými kasárňami, keď bolo vo výške asi 100 metrov, vojaci dostali príkaz k paľbe, najprv salvou a potom jednotlivo. Lietadlo začalo horieť a zrútilo sa.

Bureš a Ludvík ďalej opisujú, ako po čase niektorí z vojakov začali o celej veci rozprávať, hoci boli viazaní mlčanlivosťou, a následne sa s nimi začal tajný proces. Bol prerušený, avšak títo vojaci postupne začali umierať za záhadných okolností. Bureš a Ludvík píšu o tom, ako niektorí zo strachu utiekli do zahraničia a vrátili sa až neskôr. Napokon ostali z celej jednotky nažive iba štyria, ktorí boli uväznení až v roku 1945 na 16 až 20 rokov.

 

Komisie menované Prahou povedali, že išlo o nehodu

Štefánikov brat Igor, evanjelický kňaz z Palanky v Juhoslávii, napísal v liste uverejnenom v Slovenských národných novinách v Martine: „Generálovu smrť nezapríčinila náhoda, to bola úkladná vražda! Na to poukazujú mnohé stopy, ktoré čakajú na vyšetrenie.“

Igor Štefánik veril, že vec sa bude vyšetrovať a vyšetrovatelia dospejú k objektívnemu záveru. Praha skutočne vymenovala na šetrenie postupne niekoľko komisií, a tie všetky dospeli k rovnakému záveru: išlo o nešťastnú náhodu. Že prečo bolo tých komisií niekoľko? Dôvodom je, že napriek oficiálnym výsledkom tohto pražského vyšetrovania verejná mienka na Slovensku sa nezmenila: ľudia ostali presvedčení, že za Štefánikovu smrť je zodpovedný Beneš.

V roku 1928 bola slávnostne odhalená Štefánikova mohyla na Bradle. Vystúpil tam aj Igor Štefánik, ktorý opätovne protestoval proti tomu, že sa nič nevyšetrilo a poukázal aj na neprítomnosť Beneša na akcii. Na veci sa však už nič nezmenilo a príbeh Štefánikovej smrti sa postupne stal iba smutnou kapitolou histórie.

Beneš sa v nasledujúcich rokoch stal kľúčovou postavou českej imperiálnej politiky voči Slovensku a mal svoj podiel aj na tom, čo sa dialo po druhej svetovej vojne. Burešova a Ludvíkova kniha opisuje zákulisie jeho zradnej a dvojtvárnej politiky, spomína jeho telegram legiónárom v Rusku, zakazujúci im bojovať proti boľševikom, odmietnutie prevozu zbraní cez naše územie pre Poliakov na ich boj proti boľševikom, a pod. A spomínajú tiež celý rad prípadov, kde dal Beneš nejakým spôsobom odstaviť nepohodlných ľudí, ako boli Antonín Švehla, Ivan Štefl, Karel Pergler, Jan Masaryk, Alberto Vojtěch Frič, Antonín Sum, generál Radola Gajda a ďalší. Bol napokon jednou z jeho obetí aj generál Milan Rastislav Štefánik?

Istotu o tom, ako sa to naozaj stalo, asi nebudeme mať nikdy, ale neúčasť českého zástupcu na storočnici Štefánikovej smrti nie je dobrou vizitkou a podporuje skôr nedôveru k oficiálnej verzii. Zdá sa, že boj za pravdu o Štefánikovi neustal ani sto rokov po jeho smrti…

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Zomrel Abdal Kádir bin Sálih, dočasný prezident po Buteflikovi

0 icon

Alžír 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Alžírsky politik Abdal Kádir bin Sálih, ktorý niekoľko mesiacov v roku 2019 zastával post dočasného prezidenta, zomrel v stredu vo veku 79 rokov po dlhej chorobe. Oznámil to úrad prezidenta, uviedla agentúra AFP Dočasným prezidentom Alžírska sa stal bin Sálih po tom, ako pod…

Korčok v New Yorku rokoval s ministrom zahraničných vecí Gruzínska

0 icon

New York 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Gruzínsko je jednou z troch prioritných krajín oficiálnej rozvojovej pomoci, ktorú poskytuje SR, vyhlásil šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok po stredajšom rokovaní s ministrom zahraničných vecí Gruzínska Davidom Zalkalianim v New Yorku TASR o tom informoval komunikačný odbor ministerstva zahraničných vecí a…

Ingrid Brocková: Slovenská podpora Grécka má podobu konkrétnych a adresných činov

0 icon

Atény 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)   Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková je v dňoch 21. – 23. septembra 2021 na návšteve Grécka, kde sa okrem programu v Aténach stretla s miestnymi predstaviteľmi požiarmi spáleného ostrova Evia, na ktorom zasahovali aj slovenskí hasiči…

Ankara varovala grécku loď, aby nevstupovala do jej teritoriálnych vôd

0 icon

Istanbul 22. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)   Turecká vojnová loď v stredu vyslala varovanie smerom ku gréckemu výskumnému plavidlu, aby mu zabránilo vplávať do územia, ktoré Ankara považuje za svoje teritoriálne vody. Udialo sa tak približne rok po tom, čo napätie medzi oboma štátmi vo východnom Stredomorí takmer prerástlo do…

Orbán s Babišom si boli pozrieť zabezpečenie maďarsko-srbskej hranice

0 icon

Budapešť 22. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Szilard Koszticsak/MTI via AP)   Afganci opúšťajúci svoju vlasť sa pokúšajú dostať ďalej do Európy cez Maďarsko, pričom sa očakáva, že tlak na jeho južné hranice bude stúpať. Povedal to v stredu predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po tom, čo sa bol spolu s českým…

Slováci v súťažiach hliadok získali tri medaily, dlhá zlatá šnúra kanoistov sa skončila

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   V úvodný deň súťaží na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v bratislavskom Čunove získali slovenskí reprezentanti tri medaily. V hliadkach sa to podarilo kajakárkam (bronz) aj kajakárom (striebro), bez cenného kovu zostali kanoistky, ale bronz si vyjazdili kanoisti Skutočnosť, že singlisti brali…

Macron a Biden spolu telefonovali po prvý raz od vypuknutia sporu o ponorky

0 icon

Washington/Paríž 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ian Langsdon/ Pool photo via AP)   Francúzky prezident Emmanuel Macron nariadil v stredu veľvyslancovi svojej krajiny v USA, aby sa na budúci týždeň vrátil do Washingtonu. Urobil tak po telefonáte s americkým prezidentom Joeom Bidenom Cieľom rozhovoru bolo zmierniť napätie medzi oboma krajinami súvisiace s…

Pod rúškom ochrany policajtov si politici chcú zaviesť obmedzenie svojej kritiky. Pokuta má byť až 500 eur. Čo si o tom myslia niektorí z nich?

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Pixabay, TASR-Jakub Kotian, Martin Baumann, Pavol Zachar, Facebook)   Ministerstvo vnútra SR predložilo novelu zákona o Policajnom zbore. Voči jednotlivým bodom novely boli vznesené viaceré pripomienky. Jednou zo sporných častí zákona je aj návrh, podľa ktorého by sa priestupku dopustil ten, kto „uráža verejného činiteľa…

Poslanci v závere dňa rokovali o návrhoch nezaradených poslancov

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, SITA-Branislav Bibel)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v závere štvrtého dňa 40. schôdze parlamentu rokovali o viacerých novelách z dielne nezaradených poslancov - odídencov z ĽSNS Plénum v stredu večer rokovalo o návrhu nezaradených poslancov okolo Milana Mazureka. Do parlamentu predložili novelu zákona…

Kotleba v parlamente prirovnal dnešnú situáciu k časom kolaborácie cirkvi v Pacem in terris

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Dnes v parlamente bežala rozprava o návrhu novely zákona z dielne ĽSNS, ktorým by sa financovali registrované cirkvi ale aj ďalšie treťosektorové aktivity odvodom ďalších 2% daní. Podľa predkladateľov by prijatie zákona zaistilo potrebnú mieru nezávislosti cirkví, aby nemuseli prisluhovať štátnej moci a…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 4. časť: Povedz mi, kto je tvoj priateľ a ja...

0icon

... a ja ti poviem, kto si. Riešenie tejto výzvy ešte na chvíľku odložíme. Tretie zamyslenie „na okraj“ sme ukončili otázkou, na koho asi František myslel, keď v bratislavskej Katedrále sv. Martina povedal „niečo, čo sa stalo pred nejakým časom, ide o list od biskupa, v ktorom hovorí o nunciovi: –…

Boris Mesár

Aké svinstvo obsahujú vakcíny (jedy) ?

0icon

Celá americká a tiež nemecká alternatíva žije v posledných hodinách závermi a dozvukmi absolútne šokujúcej pondelňajšej tlačovej konferencie rakúskych výskumníkov z radov súdnych a forenzných patológov, ktorí sa rozhodli, že prestanú mlčať a odhalia svetu, čo sa v skutočnosti nachádza vo vakcínach proti COVID-19 a čo robí s ľudskou krvou. Tlačová…

Gustáv Murín

Ilúzie o Žilinkovi skončili na kauze Tódovej

0icon

Loď, ktorej kapitán vypne všetky kontrolky, nutne raz stroskotá. Nezodpovedný neoliberálny experiment urobil z novinárov „strážnych psov demokracie“. Ale pretože najnovšie vďaka eko-fašistom (tento termín po drastických skúsenostiach s agresivitou „ochrancov zvierat“ vznikol na Západe) psy nesmú byť na reťazi, aj tí mediálni sa z tej reťaze utrhli a nie je nateraz toho statočného,…

Andrej Sablič

Ako merať spoločenskú hlúposť?

0icon

Na to je potrebné použiť peniaze. Je to síce najhlúpejší nástroj na meranie, aký ľudstvo vymyslelo, ale pre tento účel je ideálny. Potom už stačí iba poznať hodnotu majetku najbohatšieho člena spoločnosti a najchudobnejšieho a tento rozdiel je presná hodnota spoločenskej hlúposti národa či sveta. Zároveň táto hodnota ukazuje o…

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Dunkerque a 2. svetová vojna (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku o francúzskom meste Dunkerque, ktorý bol roky roky, vďaka svojej strategickej polohe, zmietaný rôznymi vojnami či väčšími a menšími bitkami. Trvalo tri dni, kým francúzskemu veliteľovi generálovi Mauricemu Gamelinovi došlo, ako vážna situácia vôbec je. Nielen že sa Nemecko chystalo napadnúť Paríž, ale britské a francúzske…

5 miest na svete, kde je zákaz fotografovania

0 icon

Dovolenka je dlho očakávaný (zvyčajne rok ťažkej práce) čas cestovania a voľného času. Počas tejto doby by sme si mali zanechať čo najviac spomienok a samozrejme k tomu patria aj fotografie. Avšak v niektorých krajinách platia určité zákony. Medzi ne patrí aj napríklad zákaz fotografovania. Ten sa vzťahuje na ľudí,…

20 ľudí našlo svojho dvojníka v múzeu. Nemohli uveriť vlastným očiam

0 icon

Obľúbená webová stránka Boredpanda zhromaždila týchto 20 fotografií, na ktorých môžeš vidieť obyčajných ľudí, spoločne so svojimi neobyčajnými dvojníkmi. Zbytočne ti to budeme opisovať, tú podobu musíš jednoducho vidieť. Tomu sa teda povie poriadna náhoda! Tvárou tvár v múzeu

Ako vyzerali najznámejšie produkty kedysi?

0 icon

Dnes sa nájde zrejme minimálne množstvo ľudí, ktorí nevedia ako vyzerá zariadenie od Applu alebo Samsungu. Avšak tieto ale aj ostatné značky a ich produkty vyzerali kedysi úplne inak. Dnes si preto ukážeme, ako vyzerali kedysi tie najznámejšie produkty. A takto vyzerali najznámejšie produkty kedysi: Prvý počítač Apple 1

Toto sú krajiny s najvyšším priemerným IQ. Je medzi nimi aj Slovensko?

0 icon

Premýšľal si niekedy o tom, aká inteligentná je naša krajina v porovnaní so zvyškom sveta? Mnoho ľudí sa túto  otázku pýta a počas mnohých rokov sa uskutočnilo hneď niekoľko prieskumov priemerného IQ. Jeden z najnovších a najkomplexnejších výskumov IQ vykonal v roku 2016 štatistický výskumný ústav Statistic Brain Research Institute, medzinárodný vzdelávací…

Armádny Magazín

Lapin: "Aj keď do útoku pôjdu tisíce Talibancov, ich sily budú zničené za menej ako hodinu"

0 icon

Rusko, 22.september 2021 (AM) – Vedúci dočasnej vlády Afganistanu Mullah Mohammad Hasan Akhund, vymenovaný radikálnym Talibanom, má v Kábule stretnutie so zástupcami Ruska, Číny a Pakistanu. Oznámila to 21. septembra agentúra TASS s odvolaním sa na twitterovú stránku predstaviteľa radikálov Ahmadullaha Muttakiho.   K správe sú pripojené fotog

Irán a Azerbajdžan uviedli armády do plnej pohotovosti. Video

0 icon

Irán, 22.september 2021 (AM) – Sťahovanie iránskej vojenskej techniky a ťažkých zbraní do oblastí hraničiacich s Azerbajdžanom hrozí potenciálnym ozbrojeným konfliktom.   https://twitter.com/i/status/1439872195052793862   Podľa dostupných informácií potom, čo iránske jednotky začali vykonávať vojenské manévre pomocou tanko

Ján Čarnogurský odkazuje všetkým Rusom: "Nemôžete si byť istí spravodlivosťou krajín Európskej únie"

0 icon

Slovensko, 22.september 2021 (AM) – Bývalý predseda vlády Slovenska hodnotil zadržanie ruského občana Alexandra Frančhettiho v Českej republike na žiadosť Ukrajiny. Expremiér a bývalý šéf Ministerstva spravodlivosti Slovenska, vedúci Koordinačnej rady medzinárodného združenia „Priatelia Krymu“ Ján Čarnogurský sa vyjadril k zadržaniu občana Ruska Alexander Franch

Alexander Rogers: Ako USA zhodili Francúzsko (dvakrát)

0 icon

Ukrajina, 22.september 2021 (AM) – Pred niekoľkými dňami britský premiér Boris Johnson, austrálsky premiér Scott Morrison a americký prezident Joe Biden oznámili vytvorenie nového partnerstva obrany a bezpečnosti AUKUS.   Čo je na tom tak skvelé? Po prvé, táto aliancia, na rozdiel od NATO, ktoré bolo vytvorené proti ZSSR a v posled

Čo by mali kontinentálni Európania vedieť o rodiacom sa pakte?

0 icon

Rusko, 22.september 2021 (AM) – Prvoplánoví európski politici sa vyjadrujú o konaní trojstranného bezpečnostného paktu (Austrálie, V. Británie a USA) len ako o „biznis“ projekte, ktorý vraj urazil Francúzsko a neopodstatnene rozdeľuje Západ.   Čo je však v druhom pláne tohto projektu? To, že priamo pred očami sa nám tvorí fenomén 21. storočia, vznik etnickej koalí

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali