Prečo na Bradle nevystúpili zástupcovia z Českej republiky? Pokračuje vojna o pravdu o Štefánikovi aj po sto rokoch?

Brezová pod Bradlom 6. mája 2019 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

 

Oslavy stého výročia úmrtia Milana Rastislava Štefánika pri jeho mohyle na Bradle boli dôstojné, pekne pripravené a prilákali veľké množstvo návštevníkov. Vyvolali však aj otázky. Bola česká ignorácia osláv iba náhodou, chybou organizátorov, alebo mala nejaký iný dôvod?

Celonárodná spomienková slávnosť pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle 4. mája 2019. Na snímke zľava predseda NR SR Andrej Danko, prezident SR Andrej Kiska, predseda vlády SR Peter Pellegrini a minister obrany SR Peter Gajdoš pri Mohyle Milana Rastislava Štefánika na Bradle

Veľkolepé oslavy storočnice od smrti malého veľkého rodáka z Košarísk sa stali dôstojnou celonárodnou púťou, ktorá spojila Slovákov bez ohľadu na pôvod, vierovyznanie či politické názory. Vystúpili na nich všetci traja najvyšší ústavní činitelia (prezident Kiska ako jediný nespieval hymnu a ľudia ho vypískali, ale to je škoda aj komentovať), pekný prejav mala francúzska ministerka obrany Florence Parlyová, stručne a výstižne hovoril evanjelický biskup Ján Hroboň. Na stožiaroch viali vlajky piatich štátov: slovenská, česká, talianska, francúzska a americká (prečo americká?…).

 

Prečo nevystúpil aj zástupca Českej republiky?

Je však ťažko pochopiteľné, že na oslave nevystúpil aj zástupca Českej republiky. Veď Štefánik bol jedným zo kľúčových zakladateľov Česko-slovenskej, a teda aj českej štátnosti, bol veľmi dôležitým politikom Česko-slovenského štátu. Hoci mainstreamoví historici, politici a novinári v oboch republikách vychvaľujú rolu Masaryka a Beneša pri vzniku spoločného štátu a vynechávajú alebo zľahčujú rolu, ktorú Štefánik zohral pri oslobodzovaní Slovákov, Moravanov, Slezanov a Čechov zo žalára národov Rakúsko-Uhorska, treba otvorene povedať, že bez Štefánika by aj história českej štátnosti vyzerala celkom inak.

Práve Štefánik uvádzal Masaryka a Beneša do lepšej spoločnosti na Západe. Kým im vo vplyvných kruhoch veľmocí nepripravil pôdu tento francúzsky generál, snúbenec talianskej šľachtičnej, ich snaha o budovanie českej štátnosti nemala žiadny efekt – dovtedy boli iba bezvýznamnou súčasťou kŕdľa, obliehajúceho štáby mocností, ktoré hľadali dohodu o povojnovou usporiadaní Európy.

Napriek tomu na oslavách stého výročia nevystúpil žiadny politik, ba ani veľvyslanec  z krajiny našich českých bratov. Bola to iba náhoda? Naozaj nikomu z našich politikov nenapadlo pozvať aj hostí z Českej republiky? Alebo to bolo celé inak? Báli sa azda organizátori reakcií davu?

 

Bola za tým obava z reakcií davu?

Nebolo v programe osláv zaradené vystúpenie zástupcu Českej republiky z obavy pred nepriateľskou reakciou zhromaždeného davu? Bolo by to logické vysvetlenie, pretože časť národa je už sto rokov presvedčená, že Štefánikova smrť nebola náhodná, ale išlo o atentát objednaný vtedajším ministrom zahraničia Edvardom Benešom.

Oficiálna mainstreamová historiografia stále tvrdí, že lietadlo havarovalo pravdepodobne následkom zlých poveternostných podmienok, nečakaného poryvu vetra, prípadne v dôsledku náhlej Štefánikovej nevoľnosti, ktorý mohol padnúť na riadiacu páku a tým spôsobiť haváriu, alebo že príčinou bol niektorý z ďalších podobných scenárov.

Ibaže je tu dosť indícií naznačujúcich, že to mohlo byť aj celkom inak.

 

Históriu písali čechoslovakisti… Ako sa to stalo naozaj?

Väčšina historikov sa dnes prikláňa k verzii, že lietadlo spadlo nešťastnou náhodou. Áno, pri skúškach to museli hovoriť práve takto. Lenže problém je, že históriu píšu víťazi, a to veľmi často aj takým spôsobom, že cenzurujú, opakujú lži a mlčia o nepohodlnej pravde. A faktom je, že oficiálnu históriu o Štefánikovi od roku 1919 písali takmer výlučne iba čechoslovakisti a komunistickí internacionalisti, ktorým sa verzia o atentáte nehodí.

Ťažké je dopátrať sa objektívnej pravdy o histotrických udalostiach: klasická školská historiografia pracuje najmä s nazhromaždenými dobovými dokumentmi z archívov, ktoré sú však práve také, aké ich tam nechajú tí, ktorí majú kľúče od archívov. A na druhej strane, o svedectvách z ústneho podania sa dá rovnako dobre tvrdiť, že sú to tendenčné výmysly. Treba sa zmieriť s tým, že o máloktorej časti histórie budeme niekedy mať stopercentnú istotu. Jedna vec je však istá: je lepšie poznať viac verzií, než len tú jednu oficiálnu.

Informácie z dobových zdrojov o samotnej katastrofe sú rozporuplné, ako to už býva. Slovenský týždenník napríklad napísal, že lietadlo padlo z výšky asi 70 metrov, ale príčina nie je jasná. Slovenský denník naproti tomu písal, že lietadlo padalo z výšky asi 400 metrov a horelo už vo vzduchu.

Aj priamy účastník nešťastnej udalosti Jozef Švarc, ktorému Štefánik skonal v náručí, tvrdil, že z lietadla ešte vo vzduchu vyšľahli plamene a následne vybuchlo a zrútilo sa k zemi. To však odporuje dnešnej hlavnej oficiálnej verzii, podľa ktorej príčinou havárie bol poryv vetra či podobný dôvod súvisiaci s riadením a letovou trajektóriou stroja.

 

Strieľalo sa?

Švarc potom hovoril tiež to, že na lietadle nebolo vidieť stopy po guľkách. Lenže on nebol oficiálnym obhliadačom trosiek – ako teda mohol niečo také povedať bez podrobného preskúmania tej hŕby ohorených triesok a zdrapov, ktorá z lietadla zostala? Naopak, po katastrofe sa objavilo množstvo svedectiev ľudí, ktorí tvrdili, že v čase pádu lietadla počuli streľbu. Aj preto sa bezprostredne po Štefánikovej smrti vo verejnosti rozšírila verzia, že lietadlo bolo zostrelené, pravdepodobne na príkaz ministra zahraničných vecí prvej ČSR Dr. Edvarda Beneša.

Taktiež bývalý minister obrany SR Pavol Kanis, ktorý sa dlhodobo venuje téme Štefánika, spomína vyšetrovanie z roku 1927, ktoré sa konalo na podnet istého Michala Lechtu. Aj táto správa konštatuje, že na lietadlo so Štefánikom sa strieľalo. Z vyšetrovacej správy podľa Kanisa vyplýva, že na lietadlo skutočne vystrelil jednu ranu vojak Jozef Meško, ktorý držal stráž pri delostreleckých kasárňach. Občania zhromaždení na letisku však počuli tých výstrelov viac.

 

Čierna kniha minulosti

Informačných zdrojov o Štefánikovi je veľa, popísalo sa toho o ňom už naozaj dosť. Pred časom však vyšla, napodiv práve v Českej republike, pozoruhodná kniha, ktorá prináša zaujímavú verziu svedčiacu o tom, že oficiálna (čechoslovakistická) verzia nemusí byť tak celkom pravdivá.

Publikácia s názvom „Černá kniha minulosti“ a podnadpisom „Zločiny proti lidskosti na území ČSR po roce 1945 a po únoru 1948 – kruté vzpomínky a svědkové století – vyprávění prominentú za mřížemi a dráty – dokumentace“ prináša vzácne svedectvá, pamäti a dokumenty protikomunistických bojovníkov a trýznených väzňov. Tieto zozbierali a vydali autori-exulanti Václav Bureš a Zbyněk Ludvík, ktorí strávili dlhý čas ako väzni v uránových baniach v Jáchymove a inde. Jedna kapitola tejto knihy je venovaná svedectvám a dokumentom o generálovi M. R. Štefánikovi.

Tieto svedectvá priamych účastníkov udalostí, pri ktorých vznikal česko-slovenský štát, pomerne presvedčivo opisujú, čo mohlo byť dôvodom Štefánkovej tragickej smrti – a dokonca aj vtedy, ak tragédia Štefánikovho lietadla bola naozaj nešťastnou náhodou, môžu byť dôležitým opisom vnútropolitického kontextu, v ktorom sa to všetko dialo.

 

Prečo bol Štefánik nepohodlný

Podľa Bureša a Ludvíka, pred Štefánikovým odletom do Ruska v roku 1918 sa konalo vo Švajčiarsku stretnutie vrcholných predstaviteľov česko-slovenskej politickej reprezentácie, na ktorom Štefánik dôrazne žiadal od Beneša vysvetlenie, kam zmizli peniaze zo zbierky amerických Čechov a Slovákov, ktoré Benešovi Masaryk zveril.

Beneš nebol ochotný to vysvetliť, ale vtedy organizátor stretnutia major Ivan Štefl vytiahol noviny „Le Petit Parisien“, a prečítal z nich článok o tom, ako Dr. Beneš, nazývaný „roy de roulette” (kráľ rulety) prehral Monte Carle obrovské peniaze. Článok sa končil otázkou, odkiaľ tie peniaze boli. Beneš začal vrieskať, že to je falošné obvinenie a Štefánik vtedy mal povedať: „Tu sme v cudzine, tu sa hádať nebudeme. Vyjasníme si to pred národným súdom za prítomnosti prezidenta Masaryka.“

Prešlo niekoľko mesiacov a Štefánik sa vracal z Ruska, cez Taliansko. Vtedy jeden z účastníkov spomenutého stretnutia, Alberto Vojtěch Frič, napísal Šteflovi, ktorý sa medzitým stal konzulom ČSR v Paríži, že Beneš robí všetko pre to, aby nebol súdený za defraudáciu, a že sú dokumenty o tom, že pri Štefánikovom plánovanom návrate vlakom do vlasti má byť na neho spáchaný atentát.

Tieto informácie boli posununuté aj Štefánikovi, a ten sa preto rozhodol použiť radšej lietadlo. Netušil však, že smrť si na neho počká práve v tom lietadle…

 

Príkaz znel: zostreľte maďarské výzvedné lietadlo!

Presný čas odletu Štefánika z Talianska sa priebežne menil, vzhľadom na nestabilné počasie a iné okolnosti, čo obhajcovia oficiálnej verzie používajú na dokazovanie, že eventuálni vrahovia v Bratislave nemohli vedieť, kedy presne Štefánik priletí. Na letisku ho však čakal dav ľudí – nie je to žiadny div, keďže prvá telefónna sieť v Bratislave začala fungovať už v roku 1884 (v Prahe v roku 1881).

Bureš a Ludvík píšu, že určenej vojenskej jednotke bola daná inštrukcia, že má priletieť maďarské výzvedné lietadlo, a príkaz, že musí byť zostrelené. Vojaci vraj už z diaľky mali spozorovať, že lietadlo má na krídlach nie maďarské, ale talianske znaky, ale príkaz je príkaz… Pri prelete lietadla nad delostreleckými kasárňami, keď bolo vo výške asi 100 metrov, vojaci dostali príkaz k paľbe, najprv salvou a potom jednotlivo. Lietadlo začalo horieť a zrútilo sa.

Bureš a Ludvík ďalej opisujú, ako po čase niektorí z vojakov začali o celej veci rozprávať, hoci boli viazaní mlčanlivosťou, a následne sa s nimi začal tajný proces. Bol prerušený, avšak títo vojaci postupne začali umierať za záhadných okolností. Bureš a Ludvík píšu o tom, ako niektorí zo strachu utiekli do zahraničia a vrátili sa až neskôr. Napokon ostali z celej jednotky nažive iba štyria, ktorí boli uväznení až v roku 1945 na 16 až 20 rokov.

 

Komisie menované Prahou povedali, že išlo o nehodu

Štefánikov brat Igor, evanjelický kňaz z Palanky v Juhoslávii, napísal v liste uverejnenom v Slovenských národných novinách v Martine: „Generálovu smrť nezapríčinila náhoda, to bola úkladná vražda! Na to poukazujú mnohé stopy, ktoré čakajú na vyšetrenie.“

Igor Štefánik veril, že vec sa bude vyšetrovať a vyšetrovatelia dospejú k objektívnemu záveru. Praha skutočne vymenovala na šetrenie postupne niekoľko komisií, a tie všetky dospeli k rovnakému záveru: išlo o nešťastnú náhodu. Že prečo bolo tých komisií niekoľko? Dôvodom je, že napriek oficiálnym výsledkom tohto pražského vyšetrovania verejná mienka na Slovensku sa nezmenila: ľudia ostali presvedčení, že za Štefánikovu smrť je zodpovedný Beneš.

V roku 1928 bola slávnostne odhalená Štefánikova mohyla na Bradle. Vystúpil tam aj Igor Štefánik, ktorý opätovne protestoval proti tomu, že sa nič nevyšetrilo a poukázal aj na neprítomnosť Beneša na akcii. Na veci sa však už nič nezmenilo a príbeh Štefánikovej smrti sa postupne stal iba smutnou kapitolou histórie.

Beneš sa v nasledujúcich rokoch stal kľúčovou postavou českej imperiálnej politiky voči Slovensku a mal svoj podiel aj na tom, čo sa dialo po druhej svetovej vojne. Burešova a Ludvíkova kniha opisuje zákulisie jeho zradnej a dvojtvárnej politiky, spomína jeho telegram legiónárom v Rusku, zakazujúci im bojovať proti boľševikom, odmietnutie prevozu zbraní cez naše územie pre Poliakov na ich boj proti boľševikom, a pod. A spomínajú tiež celý rad prípadov, kde dal Beneš nejakým spôsobom odstaviť nepohodlných ľudí, ako boli Antonín Švehla, Ivan Štefl, Karel Pergler, Jan Masaryk, Alberto Vojtěch Frič, Antonín Sum, generál Radola Gajda a ďalší. Bol napokon jednou z jeho obetí aj generál Milan Rastislav Štefánik?

Istotu o tom, ako sa to naozaj stalo, asi nebudeme mať nikdy, ale neúčasť českého zástupcu na storočnici Štefánikovej smrti nie je dobrou vizitkou a podporuje skôr nedôveru k oficiálnej verzii. Zdá sa, že boj za pravdu o Štefánikovi neustal ani sto rokov po jeho smrti…

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Špecializovaný trestný súd zamietol predĺženie väzby pre Tibora Gašpara a obvinených v kauze Očistec, prokurátor sa odvolal

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ(TASR/HSP/Foto:TASR - Ján Krošlák)   Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, exšéf Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Peter Hraško, niekdajší riaditeľ protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer aj ďalší bývalí policajní funkcionári Marián Zetocha a Milan Mihálik, obvinení v rámci policajnej akcie Očistec, majú zostať vo väzbe do 5. novembra.…

Gerd Müller sa in memoriam stane Legendou športu, cenu za neho prevezme Bonhof

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/DPA-picture alliance,Karl Schnörrer)   Niekdajší skvelý nemecký futbalový reprezentant Gerd Müller sa stane laureátom ocenenia "Legenda športu“. Keďže tento velikán nemeckého futbalu skonal 15. augusta 2021 po dlhom boji s Alzheimerovou chorobou, cenu za neho prevezme jeho niekdajší reprezentačný kolega Rainer Bonhof Stane sa tak na…

Igor Kašper: Nedovolíme zrušiť Krajský súd v Banskej Bystrici

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Michal Svítok)   Poslanec NR SR Igor Kašper (Sme rodina) rázne odmieta zrušenie Krajského súdu v Banskej Bystrici, čo by ohrozilo nielen pracovné miesta v regióne, ale aj zhoršilo výkon spravodlivosti Poslanec NR SR Igor Kašper zastáva názor, že zrušenie Krajského súdu v Banskej…

Slávnostné odovzdávanie Nobelovej ceny mieru sa uskutoční za účasti laureátov

0 icon

Oslo 26. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko and Aaron Favila)   Slávnostné odovzdávanie Nobelovej ceny mieru, ktoré sa minulý rok pre pandémiu konalo online, sa uskutoční v decembri v Osle za účasti oboch laureátov. Uviedol to v utorok Nórsky Nobelov výbor. Správu priniesla agentúra AFP "Obaja tohtoroční laureáti, filipínska žurnalistka Maria…

Ruský torpédoborec zmaril útok pirátov

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Ruské námorníctvo zmarilo pri pobreží západnej Afriky pokus pirátov o únos nákladnej lode. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany Kontajnerová loď MSC registrovaná v Paname bola na ceste z Toga do Kamerunu, keď v pondelok vyslala núdzový…

V Taliansku majiteľom domov preplatia 110 % nákladov, ak prerobia svoje nehnuteľnosti na ekologické bývanie

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Talianska vláda ponúka všetkým majiteľom domov refundáciu 110 % stavebných nákladov na rekonštrukciu ich existujúcej nehnuteľnosti na ekologické bývanie. Ako uvádza web euronews.com, cieľom schémy s názvom „Superbonus“ je pomôcť Talianom i zahraničným vlastníkom domov zlepšiť energetickú hospodárnosť a znížiť riziko škôd pri seizmickej…

Obnoviteľné zdroje sa vlani v únii stali hlavným zdrojom výroby elektriny

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/DPA-Oliver Berg)   Hlavným zdrojom výroby elektriny sa v Európskej únii v roku 2020 prvýkrát stali obnoviteľné zdroje, čiže predbehli fosílne palivá. Z obnoviteľných zdrojov sa vlani v EÚ vyrobilo 38 percent elektriny, pričom z fosílnych palív sa vyprodukovalo 37 percent elektriny Konštatuje to Správa o…

Kolíková chce odchod známej advokátky Mišíkovej zo Súdnej rady. Tá upozorňuje, že na rozdiel od ministerky má 47-ročnú prax z pojednávacích miestností

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Na ministerku spravodlivosti SR Máriu Kolíkovú sa valí kritika nie len kvôli reforme súdnej mapy a realitnému biznisu, ktorý sa údajne za ňou skrýva, ale taktiež kvôli jej najnovším vyjadreniam na adresu členky Súdnej rady, bývalej dlhoročnej prokurátorky a skúsenej advokátky Evy Mišíkovej.…

Čínsky prezident Si Ťin-pching nepríde osobne na summit G20 v Ríme

0 icon

Rím/Peking 26. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andy Wong)   Čínsky prezident Si Ťin-pching sa osobne nezúčastní na rímskom summite skupiny dvadsiatich najsilnejších ekonomík sveta (G20). Agentúre Reuters to v utorok potvrdil nemenovaný zdroj oboznámený s touto záležitosťou Čínu bude na stretnutí v sobotu a v nedeľu zastupovať minister zahraničných vecí Wang I,…

Európska únia pohrozila Sudánu pozastavením finančnej podpory

0 icon

Brusel 26. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Brittainy Newman)   Európska únia pohrozila v utorok pozastavením finančnej podpory Sudánu, ak armáda, ktorá tam uskutočnila vojenský prevrat, okamžite nevráti k moci civilnú vládu. Informovala o tom agentúra AFP "Tento pokus podkopať prechod Sudánu k demokracii je neprijateľný. Ak sa situácia okamžite nezvráti, bude to…

Podkasty

krajniak

icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Substitúcia

0icon

Orchester V základnej škole sme používali pojem – substitúcia. Kto si nepamätá, pripomeniem. Je to spôsob zastupovania. Komplikovaný výraz nahradíme jednoduchším a keď príde vhodný čas, vyriešime aj ten komplikovaný. Podobné to je aj v štáte. Na riešenie množstva každodenných, ale aj dlhodobých problémov sme zvolili substitúciu v podobe národnej rady a vlády. Očakávame, že…

Erik Majercak

Hlad a chlad nás možno prinúti zmeniť myslenie a život. Možno prestaneme žiť virtuálny život v ilúziách, vo viere v hlupákov a pristaneme na zem. Pripravte sa

0icon

Jaguár, Volkswagen, Duslo Šaľa zastavili výrobu pre nerentabilitu alebo chýbajúce komponenty, klub 500 tu hovorí o medzimesačnej strate majiteľov podnikov v miliónoch. Po celom svete idú správy aké základné problémy sú v ekonomike. Ešte stále to našim liberálnym pseudo ekonómom, oligarchom a miestnej elite nedopína čo sa deje, pretože liberálna propaganda beží na plné…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VIII.

0icon

Základným zmyslom občianskej neposlušnosti má byť myšlienka ochrany demokratického a právneho štátu a jeho posilňovania v prospech občanov.   Konanie sudcu Miľana má byť pre nás, občanov SR, dostatočným impulzom  k využitiu získanej skúsenosti. Základná

Boris Mesár

1.Putin sa uchádza o post svetového ideologického lídra 2.USA sa opäť dohadujú s Ruskom o Ukrajine 3. Zelená energia na Ukrajine zhltne ľudí

0icon

1. Prejav ruského prezidenta na Valdajskom fóre alebo Mníchov 2 Prejav Vladimíra Putina na Valdajskom fóre opäť zdôraznil konzistentnosť postoja ruského lídra k viacerým otázkam medzinárodnej aj domácej agendy. Z toho vyplýva, že tento postoj je výsledkom premyslenej voľby a dlhého uvažovania, ktoré v priebehu zhoršovania mnohých svetových problémov získava nové…

Ivan Holek

Plnosť času nastáva! Predpovede konca sveta sa napĺňajú!

0icon

Iste si pamätáte, že rok 2012 bol spájaný s koncom sveta. Koniec sveta však neprišiel a tí, čo ho očakávali, boli obrátení na posmech. Podľa známeho mayského kalendára však rok 2012 nemal byť presným označením dňa a hodiny súdu, ale iba určením obdobia, v ktorom súd nadíde. To znamená, že…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 fascinujúcich faktov o prírode, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel

0 icon

Príroda je skutočne zaujímavá. Niektoré veci, ktoré pre nás pripravila, nám doslova vyrážajú dych. Preto sme sa rozhodli poskladať rebríček desiatich fascinujúcich prírodných faktov, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul. Je skutočne z čoho vyberať, preto môžeš v budúcnosti očakávať pokračovanie tohto seriálu. 1. Nechty na rukách rastú štyrikrát rýchlejšie ako…

Poznávací výlet po nebesiach: 3. časť

0 icon

O jednej zo zaujímavých častí slovanskej verzie Enocha sme si už povedali v rámci prvých dvoch častí. Existuje aj zaujímavejšia časť, ktorá je o dosť konkrétnejšia ako predchádzajúce rozprávanie Enocha. Pokračujeme záverečnou treťou časťou článku. Enoch tvrdí, že leteli ďaleko na sever, kde bolo veľa snehu a šadu a predovšetkým…

10 fascinujúcich psychologických faktov, vďaka ktorým lepšie porozumieš nielen sebe

0 icon

Naučiť sa niečo nové o sebe je vždy zaujímavé a v neposlednom rade aj zábavné. Porozumenie psychológie ľudského správania sa k ostatným môže byť náučnejšie a zábavnejšie, než sa na prvý pohľad zdá. V dnešnom článku sa pozrieme na niekoľko najzaujímavejších psychologických faktov, vďaka ktorým lepšie porozumieš nielen sebe, ale aj ostatným ľuďom…

10 fascinujúcich faktov o zvieratách, ktorým dokážeš len ťažko uveriť

0 icon

Zdieľame planétu s týmito divnými a zároveň nádhernými bytosťami, ale ako dobre ich vlastne poznáme? Dnes sa ti budeme snažiť trocha priblížiť niektoré z najzaujímavejších a nezvyčajných faktov o zvieratách. Väčšina z nich je naozaj neuveriteľná a fascinujúca. Niektoré z nich ťa priam až zaskočia natoľko, že budeš pochybovať o…

Noe ako vnuk nebies: 1. časť

0 icon

V prvej kumránskej jaskyni sa okrem iného našiel aj pomerne dobre zachovaný zvitok písaný v aramejskom jazyku, ktorý hovorí o rovnakých udalostiach ako kniha Genesis. Práve preto sa mu zvykne hovoriť Apokryf Genesis. V časti, ktorú sa podarilo reštaurovať a prečítať, hovorí v prvej osobe praotec Lámech a je vidieť,…

Armádny Magazín

Video: Piráti utiekli z unesenej kontajnerovej lode keď sa objavil vrtuľník s ruskou námornou pechotou

0 icon

Guinea, 26. október 2021 (AM) – Posádka protiponorkovej lode  Viceadmirál Kulakov potlačila pirátsku činnosť v Guinejskom zálive. Pirátska skupina pri západnom pobreží Afriky sa pokúsila uniesť loď plaviacu sa v tejto oblasti pod vlajkou Panamy.  

Bieloruskí zbrojári predstavili hlbokú modernizáciu ostreľovacej pušky Dragunov

0 icon

Bielorusko, 26. október 2021 (AM) – Novú ostreľovaciu pušku môže prijať bieloruská armáda, aby nahradila už zastaranú ostreľovaciu pušku Dragunov (SVD). Podľa Štátneho vojensko-priemyselného výboru Bieloruskej republiky špecialisti Štátneho výboru pre leteckú dopravu vyvinuli ostreľovaciu pušku SCR-1200.  

Ďalšia slovenská technologická spoločnosť sa zúčastní výroby nemeckých bojových vozidiel

0 icon

Slovensko, 26. októbra 2021 (AM) – Dňa 22. októbra 2021 podpísali spoločnosti Neways Electronics International (Neways) a Rheinmetall zmluvu o nákupe zariadení Controller Area Network (CAN Bus) pre vojenské vozidlá. CAN Bus je kľúčovým komponentom každého moderného vojenského vozidla – umožňuje totiž vzájomnú komunikáciu medzi aplikáciami mikrokontrolérov a z

Česko chce zlepšiť pripravenosť jadrového odstrašujúceho arzenálu NATO proti prípadnej agresii z Ruska

0 icon

Česko, 26. október 2021 (AM, MOČR) – Po viac ako 20 mesiacoch sa minulý týždeň v Bruseli osobne stretli ministri obrany členských krajín NATO. Sedemnásť štátov vrátane Českej republiky na zasadnutí schválilo vznik Inovačného fondu. Až miliardu eur bude mať Aliancia k dispozícii na vývoj duálnych technoló

Prečo kubáňski kozáci nie sú Ukrajinci

0 icon

Ukrajina, 26. október 2021 (AM) – Ukrajinskí nacionalisti si veľmi často robia nároky na Kubáň. Hovorí sa, že tam žijú kubáňski kozáci, tí istí Ukrajinci, čo znamená, že Kubáň je Ukrajina!   Ale tu je problém. Aj keď pochádzajú od Záporožských kozákov, aj keď dokonca majú veľmi podobné ukrajinské priezviská, Kubáňci…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali