Pre požiar a výbuchy v muničnom sklade v Kazachstane evakuovali 45-tisícové mesto. “Ako z Černobyľu,” píše český portál

Nursultan 24. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)

 

Na základni kazašskej armády v meste Arys došlo v pondelok k výbuchu v muničnom sklade. Úrady vyhlásili v meste stav núdze a nariadili evakuáciu približne 45.000 obyvateľov, informovala v pondelok agentúra Interfax

Na snímke výbuch v muničnom sklade v Kazachstane

Interfax dodal, že v muničnom sklade najprv vypukol požiar a následne došlo k viacerým výbuchom.

Reklama

Do nemocnice v Aryse previezli už 34 ľudí. Stav troch z nich označili lekári za veľmi vážny.

V susednom meste Šymkent aktivovali záchranný plán a v miestnej nemocnici pripravili do 200 lôžok pre zranených.

Reklama

Evakuovaných obyvateľov mesta Arys úrady umiestnili v dočasných táboroch zriadených úradmi okolitých miest alebo im pomohli s presunom k príbuzným.

Český portál iDnes.cz prirovnal evakúciu ku Černobyľu.

 

 

 

 

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:31

Polícia v americkom štáte New York zadržala muža, ktorý vo štvrtok strieľal pri synagóge v meste Albany len niekoľko hodín pred židovského sviatku svetiel Chanuka. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

V budove synagógy sa v čase udalosti nachádzala skupina detí v predškolskom veku. Objekt počas incidentu, ktorý si nevyžiadal žiadne zranenia, preventívne uzavreli a deti následne odovzdali rodičom.

09:17

Slovenské florbalistky prehrali vo štvrťfinále MS v Singapure s favorizovanými Švajčiarkami 4:8 a cez víkend budú hrať o konečné 5.-8. miesto. V sobotu sa o 4.00 SEČ stretnú s Lotyškami.

08:57

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu opäť dôrazne varoval libanonské proiránske hnutie Hizballáh pred rozpútaním vojny s Izraelom. Toto varovanie prišlo niekoľko hodín po tom, ako protitanková strela vypálená z Libanonu zabila na severe Izraela 54-ročného farmára. V reakcii na to izraelská armáda podnikla útoky, pri ktorých údajne zasiahla infraštruktúru Hizballáhu.

08:53

Ceny ropy v piatok ráno posilnili, za celý týždeň však smerujú opäť k strate, už siedmy raz po sebe. Dôvodom sú obavy zo spomalenia čínskej ekonomiky a celkového oslabenia dopytu na svetovom trhu.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v januári sa v piatok o 7.53 h SEČ predával po 70,73 USD (65,67 eura).

08:40

Taiwanské ministerstvo obrany v piatok uviedlo, že ponad stredovú líniu Taiwanského prielivu vo štvrtok preletel čínsky meteorologický balón. V taiwanskom parlamente to novinárom oznámil tamojší minister obrany Čchiou Kuo-čeng.

Ako pripomenula agentúra AFP, k najnovšiemu incidentu s balónom došlo približne mesiac pred prezidentskými a parlamentnými voľbami, ktoré sa na Taiwane budú konať 13. januára.

08:20

Japonská ekonomika klesla v treťom štvrťroku výraznejšie, ako sa pôvodne odhadovalo. Vývoj negatívne ovplyvnila najmä domáca spotreba.

Hrubý domáci produkt (HDP) sa počas júla až septembra na medziročnej báze zmenšil o 2,9 %, zatiaľ čo pôvodne úrad japonskej vlády uvádzal pokles o 2,1 %.

08:19

Najmenej tri rakety dopadli v piatok ráno neďaleko veľvyslanectva Spojených štátov v prísne stráženej Zelenej zóne v irackom hlavnom meste Bagdad. 

K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil. Ako objasňuje AFP, takéto útoky sa často pripisujú proiránskym skupinám, ktoré požadujú stiahnutie všetkých amerických jednotiek z Iraku.

08:14

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval vo štvrtok večer na solidaritu a súcit so židmi v Nemecku, keď v pri Brandenburskej bráne v Berlíne zapálil prvú sviecu na úvod Chanuky, židovského Sviatku svetiel. Informovala agentúra DPA.

Kancelár označil za priliehavé, aby tento svietnik stál v srdci nemeckého hlavného mesta – “ako symbol nádeje a dôvery a ako symbol neoddeliteľnej príslušnosti židovskej viery a židovských spoluobčanov k našej krajine”.

Kancelár Scholz na úvod Chanuky vyzval na spolupatričnosť so židmi v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a rabín Jehuda Teichtal (vľavo) zapaľujú prvú z ôsmich sviec chanukovej deväťramennej menory (svietnika) na úvod Chanuky

07:25

Slovenský hokejový útočník Marek Hrivík si vo štvrtkovom zápase švédskej SHL pripísal bod za asistenciu, jeho Leksand však prehral na domácom ľade s Frölundou 1:2.

07:24

Saudskoarabská futbalová federácia (SAFF) predstavila svoj prvý ženský národný tím do 20 rokov.

“Tím sa netrpezlivo chystá na svoj prvý prípravný zápas v marci 2024, ktorý je dôležitý míľnik v príprave na budúce súťaže,” citovala z vyhlásenia SAFF agentúra DPA.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke vianočný stromček, ktorý rozsvietili vo Varšave

Autor: TASR/AP-Czarek Sokolowski

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

René Pavlík

Gustáv Murín

Marek Brna

Radovan Hrádek

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali