KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

Posolstvo predvolebnej debaty Denníka N

Bratislava 14. januára 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

 

Denník N zorganizoval predvolebnú debatu, ktoré sú medzi voličmi celkom populárne. Výber politikov tohto denníka bol, ako vždy, v medziach preferovanej ideologickej tradície, ktorá nedovoľuje poskytnúť mediálny priestor tým reprezentantom politických strán, proti ktorým ideologicky tento denník bojuje v mediálnom priestore

Na snímke Alojz Hlina, Michal Truban, Andrej Kiska, Igor Matovič a Richard Sulík

Debaty totiž poskytujú voličom a sympatizantom strán, ktoré sú zo strany voličov preferované, možnosť utvrdiť sa v tom, že sa rozhodli správne. V debate sa predstavili Hlina, Matovič, Kiska, Sulík a Truban. Je však otázkou, čo zistili voliči alebo sympatizanti týchto politických subjektov, za predpokladu, že majú nejakú mieru kritického myslenia?

Kvalitatívnu úroveň predvolebnej debaty predznamenalo feministické uvedenie (moderátora) debaty do oblasti, ktorá je nepodstatná z hľadiska schopnosti predstaviteľov politických strán či kandidátov konceptuálne riadiť štát. Bezobsažné vyjadrenia na tému účasti žien v politike, respektíve ich percentuálneho zastúpenia na kandidátke, kvalite predvolebnej debaty rozhodne nepridali. Je tragické, že intelektuálne schopnosti diskutérov vyjadriť nejaké zásadné či dokonca principiálne  postoje k pálčivým problém Slovenska  neprekročili úroveň žiakov základnej školy.

Ak sa teda za zásadné a principiálne postoje nepovažujú ideologické frázy a sľuby. Tu však treba poznamenať, že moderátor tiež nepredstavoval šťastnú voľbu viesť túto debatu, keďže jeho otázky nasmerovali debatu na intelektuálnu a tematickú úroveň miestami až štvrtej cenovej skupiny. Napriek časovej dĺžke debaty neboli prezentované žiadne konceptuálne vízie riadenia spoločnosti a štátu, ba dokonca ani odstránenie tých systémových prvkov, ktoré znefunkčňujú chod štátu v dôležitých sférach riadenia.

Aj keď si Truban pomáhal výraznou gestikuláciou, ktorou chcel vyvážiť prázdnotu toho,  čo verbálne prezentoval, nepomohlo to, aj keď možno pochopiť, že nie každý politik má dar reči. Infantilné rozoberanie príčin neúčasti Matoviča na Kiskovom novoročnom obede, spolu s feministickými frázami Kisku len poukázalo na skutočnú úroveň debaty, ktorá by mohla sympatizantom či potenciálnym voličom konečne otvoriť oči. Okrem nadviazania na feminizmus a občasný slovník (nielen Matoviča ale najmä Hlinu) štvrtej cenovej skupiny, nič neponúkli.

Skôr to pripomínalo stretnutie dospievajúcich chlapcov, ktorí by sa radi pohádali a vzájomne obvinili z čohokoľvek kompromitujúceho, čo na seba vedia. Ale vediac, že by sa tým definitívne zničili, a keďže sa nechceli nepochovať pred svojimi voličmi, tak sa radšej rozhodli byť tolerantní a „vtipní“. Kabaretnému charakteru debaty prispel tradične Hlina so svojimi bonmotmi, ktorými chcel upútať naivných voličov KDH, ktorí mu ešte zostali ale bol presvedčivý ako oravský bača, ktorého žena našla v šenku,  namiesto toho, aby bol na salaši. Paradoxne práve Sulík nechcel, aby sa debata niesla v duchu feminizmu a pokúsil sa odviesť debatu na povolebné vyjednávanie.

Moderátor odporným spôsobom vyniesol do centra debaty duchov zavraždených mŕtvych, čo síce neprekvapilo, ale jednoznačne prvoplánovo prihralo najmä Kiskovi, ktorý sa radosťou a pátosom jemu vlastným, vrhol na tému, ako pes na predhodenú kosť.  Mediálne vďačná téma ( ktorú je možné zneužiť na všetko), ktorú Kiska využil na sugestívne prezentovanie fráz o extrémizme a marazme, pričom chorobnou gestikuláciou (naznačujúcou vnútornú neistotu) sa pokúsil presvedčiť voličov, aby nestrácali nádej a išli voliť. Populistické výzvy, ktoré mali naštartovať voličov, vyšperkoval fabuláciou o budúcej vláde Smeru a tzv. extrémistov, pričom sa vyhol zásadnému problému vlastnej morálnej integrity, o ktorej sa už na vlastnej koži presvedčili mnohí občania SR.

V konečnom dôsledku doslova nekrofilný primitivizmus, hraničiaci s hyenizmom, prezentoval opäť najmä Kiska (všetci si pamätajú na Matovičov míľnik), keď paraziticky zneužil vraždu novinára a jeho priateľky. Populistické tvrdenie Kisku, že za všetko (i vraždu) môže Fico a Smer SD, ktorí vraj majú zodpovednosť za to, čo sa stalo. Populizmus Kisku spočíva v tom, že komplexný systém, ktorý je v SR a jeho patologické symptómy, nevytvoril iba Fico a Smer, ale všetky vlády po roku 1989. Legislatívne budovanie tohto systému bolo kontinuálne a žiadna z doterajších vládnych koalícii neprejavila záujem o jeho zreformovanie na princípe spravodlivosti. Ba dokonca tieto vládne koalície skôr konzervovali pretrvávajúci komatózny stav spravodlivosti v SR. Reakcia na „starú dobrú múdrosť“ Kisku o tom, že „na to, aby zlo zvíťazilo, stačí, aby dobrí ľudia neurobili nič“ nenechala dlho čakať. Pohotovo ale zhovievavo zareagoval Matovič, keď poukázal na skutočného autora použitého citátu, čím voličom Kisku opäť ukázal, kým Kiska vlastne je. Prázdnou nádobou naplnenou frázami a emocionálnymi výzvami s agresívnou gestikuláciou. Anglickou fonetikou síce Matovič neoslnil, ale účel to splnilo. Kiskova reakcia bola prejavom emocionálnej nestability a nekritického egocentrizmu, ktorý iste využijú jeho oponenti v budúcich debatách.

To, že Truban v celej debate nič neponúkol, okrem jednoduchých až slaboduchých  komentárov okolo Kočnera a slávnej aplikácie v jeho mobile, divákov vôbec neprekvapilo. Skôr to potvrdzuje, aký intelektuálny elektorát má PS/Spolu, keď dokážu skočiť na Trubanove pubertálne alebo postpubertálne výroky k realite slovenskej spoločnosti. Tragické, či skôr symptomatické je, že mu výborne sekundoval Hlina, keď sa venovali alebo podľa ich slov „bavili sa“ o „vážnej“ téme volebných videí Smeru, ktoré žiaľ vyjadrujú pravdu o pätici diskutujúcich (baviacich sa). Nakoniec sa ku kabaretu pridal aj Matovič so Sulíkom a Kiskom, čo sa dalo očakávať, len to neuspokojuje realisticky zmýšľajúcich voličov, ktorých trápi otázka: kto a ako dokáže nahradiť Smer v zmysle alternatívu v podobe konceptuálneho riadenia štátu? Z debaty vyplýva len jedno: zúfalstvo hľadajúcich slovenských voličov (s veľkou pravdepodobnosťou) bude pokračovať. Totiž Truban sa vytešuje z potlesku pubertálneho a nekritického publika, čo mu evidentne zdvíha drogami naštrbenú sebaistotu, Sulík vychvaľuje dohodu o neútočení  a o vylúčení povolebnej spolupráci s istými stranami, ktoré podľa neho predstavujú zlo, Kiska blúzni o vysielaní signálov, že dokážu vládnuť, o Kočnerovej moci a jeho ovládaní štátu, Matovič fabuluje o inteligencii vlastných voličov, Hlina spomína videá a ich účinok na voličov.

Následné delenie riadiacich postov na ministerstvách pripomínalo začínajúcich poľovníkov, ktorí sa pred začiatkom poľovačky dohadujú o tom, aké časti koristi budú komu patriť, pričom lovnú zver ešte ani nestretli a ani nevideli. Nesklamal nikto z diskutujúcich vrátane moderátora. Divadelné predstavenie detí v škôlke, kde divákmi nie sú ich rodičia, ale voliči, ukázalo tragickú podstatu politiky, ovládanej ideologickými záujmovými skupinami v pozadí, kde je problém nájsť politický subjekt, ktorý nie je riadený z úzadia. Ten, kto nacvičil tieto hrajúce deti (predsedovia strán) evidentne urobil zlý výber, lebo celé predstavenie dopadlo horšie ako grécka tragédia. Sulík síce zapochyboval o delení ministerských postov pre predsedov  politických strán (a mal pravdu) ale neveľmi presvedčil ostatných, vrátane moderátora.

Infantilný slovník diskutujúcich o delení koristi, ktorú ešte neulovili, spolu s Kiskovými frázami o pripravenosti, spolu s preberaním Kollárovej účasti na delení koristi, Hlinove a Trubanove vtipkovanie o jeho priateľke, Sulíkove slabikovanie a riešenie Lučanského, poprípade Hlinove rozseknutie väzieb, sú tragickým obrazom úrovne terajšej opozičnej politiky. Budúce personálne obsadenie riadiacich postov v systéme, riešené piatimi zúfalcami, nevzbudzuje veľké nádeje pre zlepšenie situácie.  Moderátorove „kolečko o generálnej prokuratúre“ nič nezachránilo, lebo kabaret len pokračoval, pričom pozitívne nepriniesol. Kiska vraj päť rokov bojoval o ústavný súd (súdny človek vie prečo) a spolu s Trubanom navrhujú zmeny voľby do niektorých funkcií, k čomu sa ľudovou rečou  pridal Sulík s ilúziou o odpolitizovaní fukcií (napr. policajný prezident) čo zaklincoval Hlina, milujúci ľudí, ktorí sa zrazu zjavili, chcejúci procesne upraviť postup politických nominácií.

Moderátor na počudovanie otvoril otázku obvinenia Kisku, načo Kiska začal porovnávať zrušenia Ficovho obvinenia s vlastným obvinením, pričom poukázal, že jeho strana chce jeden z mocenských postov – ministerstvo vnútra. Infantilná reakcia Matoviča o konflikte záujmov (strana Za ľudí a jej nominant na MV – Remišová) bola zakončená slovami „treba si to vybaviť“ aby sa to do volieb ukončilo. Zvláštne predstavy Matoviča o spravodlivosti, ale neprekvapujúce, ak si voliči spomenú na hľadanie účtovných dokladov   jeho vlastnej firmy, jej predaj či 600km za deň. Nikto hercov kabaretnej tragédie neprotestoval, čim bola voličom ukázaná „nová“ koncepcia „spravodlivosti“, po „zmene“, ktorú sľubujú po voľbách: treba si to vybaviť! Úbohé Trubanove a Hlinove (nielen ich) miešanie slovenčiny s angličtinou je asi v móde, a je len nepodstatnou vedľajšou epizódou. Sulík bol vraj Kočnerovou obeťou, vraj sa ospravedlnil a pre neho je to uzavretá téma, a teda Sulík je teda vraj dôvoryhodný. Matovič sa prezentoval ako bojovník proti korupcii, ktorý súčasne odporúča dpháčkarovi a pozemkovému (atď.) expertovi Kiskovi, že si to treba vybaviť. Kiska opakovane vytváral o sebe dojem, že jeho daňové a pozemkové pády by neexistovali, keby tu nebol Smer pri moci. Znalci právneho a daňového systému v SR asi nevychádzajú z údivu nad Kiskovou aroganciou.

Témou kabaretu sa na záver stala i strana ĽS Naše Slovensko, čo diváci netrpezlivo očakávali a moderátor im vyhovel. Hlinove lamentácie nad postupnou legitimizáciou a zvykaním si na istú politickú stranu, nepresiahli jeho zvyčajnú úroveň  verbálnej komunikácie, prešli do plamenného verbovania do vojny s tzv. extrémizmom a do konštatovania o smrti Smeru a o potrebe dezinfekcie. Hlinove fabulácie o vyprataní bojiska,  o raste novej hydry, ktorá ešte nie  je  v Bratislave, poukazuje na jeho strach z toho, že súčasní či bývalí voliči KDH už KDH voliť nebudú. Moderátorove vtipy o kukuričných partizánoch nepomohli pozdvihnutiu úrovne, ale skôr podporili presný opak.  Truban sa zahral na hrdinu, ktorý sa rozprával s ľuďmi v Richňave, pričom Kiska nazval „Kotlebovcov“ zlom, proti ktorému sa treba postaviť. Zlo je podľa Kisku princípom tejto strany, avšak  Sulík kontroval , že Smer je oveľa väčšie zlo, a s nimi do diskusie Kiska ide bez problémov. Výčitky Sulíka voči Kiskovi boli extrémne silné, načo po výzve moderátora vzápätí reagoval Matovič, že poukázal na iné problémy, ktoré vraj spôsobujú nárast extrémizmu, pričom nepovažoval Kiskove tvrdenia a skutky v minulosti  za správne. Kiska, zjavne podráždený nesúhlasnými stanoviskami, sa snažil zachrániť situáciu tvrdením, ktoré predniesol zvýšeným hlasom spolu s divokými gestami, že ĽSNS sú fašisti a že s nimi nikdy. Následne sa Hlina prezentoval tvrdením, že ĽSNS je založené na nenávisti, pričom aj on nesúhlasí s tým, že ich treba nechať tak. Treba vraj bojovať a nájsť formu.  Truban sebe vlastným spôsobom zopakoval, že zlu sa treba postaviť…atď. a že vraj potom ľudia nebudú voliť fašistov a ĽSNS, načo reagoval Sulík otázkou na konzistentnosť postojov tých, ktorí odmietajú ĽSNS, keď poukázal na komunistov, Smer atď. Záverečné a posolstvá slová nositeľov zmeny je zbytočné analyzovať, lebo naďalej absentovala konceptuálna vízia riešení problémov a riadenia štátu.

Toto je budúcnosť, férovosť, zmena, slušnosť a spravodlivosť pre  Slovensko? Ak áno, potom je lepšie vyhlásiť štátny smútok a vyvesiť čierne zástavy, ak voliči tohto štátu nevedia vygenerovať nič lepšie, ako to, čo diváci v tejto debate videli. Je to potvrdením, že slovenské školstvo je v katastrofálnom stave, v ktorom sú žiaci na ZŠ a SŠ cez ideologické predmety, ako je náuka o spoločnosti, ideologicky tak dôkladne indoktrinovaní, že nie sú schopní pochopiť podstatu toho, čo sa na Slovensku deje, ani po absolvovaní VŠ. Dlhé predstavenie prinieslo jedno jediné posolstvo: nihilizmus plodiaci zúfalstvo slovenských voličov.

René Balák

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Spravodajca OSN pre slobodu prejavu obvinil Trumpa z útokov na médiá

Ženeva 14. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Osobitný spravodajca OSN pre slobodu prejavu David Kaye obvinil prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa z "prudkých útokov" na americké aj svetové médiá. V pondelok o tom informovala agentúra Reuters. "Hlavným problémom posledných štyroch rokov je očividne spôsob, akým sa tento konkrétny prezident správa…

Čína považuje výroky Pompea o Juhočínskom mori za neoprávnené

Peking 14. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Caballero-Reynolds)   Čína v utorok odmietla výroky amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea, ktorý nároky Číny v oblasti Juhočínskeho mora označil za nezákonné. Podľa Pekingu ide zo strany Washingtonu o "úplne neoprávnené" obvinenia, píše agentúra Reuters "Spojené štáty nie sú krajinou, ktorej sa tieto spory…

Evanjelickí biskupi vyzvali na odchod liberálnu farárku Polckovú, ktorá podporuje homosexuálne zväzky a tvrdí, že Ježiš by dnes bol gay

Bratislava 14. júla 2020 (HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Konečne sa odhodlali. Evanjelickí biskupi si povedali "dosť!". Liberálna farárka Anna Polcková vo svojich kázniach aj v liberálnych médiách hlásala tézy podporujúce LGBTI agendu, čo je v rozpore s učením kresťanskej cirkvi. Biskupi preto zverejnili stanovisko, v ktorom kritizujú homosexuálne praktiky a Polckovú…

Z bankomatu v Pezinku bez jeho poškodenia ukradli takmer 60-tisíc eur

Bratislava/Pezinok 14. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Bratislavský kraj)   Policajti vyšetrujú krádež takmer 60-tisíc eur z bankomatu v Pezinku. Hotovosť ukradli 3. júla v noci na Svätoplukovej ulici. Ako informovala bratislavská krajská polícia, neznámy páchateľ bez zjavného mechanického poškodenia ukradol hotovosť 59 650 eur Vyšetrovateľ prípad vyšetruje ako zločin krádeže a…

Ziolkovský vyzýva, aby sme odmietli postupné kroky k zavedeniu eutanázie: „Venujme sa paliatívnej starostlivosti. Neotvárajme Pandorinu skrinku“

Bratislava 14. júla 2020 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Bývalý výkonný kancelár Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a hovorca Trnavskej arcidiecézy Anton Ziolkovský zareagoval na rozhovor so štátnym tajomníkom ministerstva zdravotníctva, Petrom Stachurom v Denníku N, ktorý ho podľa jeho slov nemilo prekvapil. Štátny tajomník v rozhovore totiž uviedol, že podľa…

VideoTop 5 najnebezpečnejších hackerov všetkých čias. Ich mená, príbehy a skúsenosti

Bratislava 14. júla 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot YouTube)   V dnešnej dobe stále sa zdokonaľujúcich informačných technológií ruka v ruke rastie aj počet hackerov či tzv. crackerov, ktorí hľadajú najrôznejšie štrbinky v systémoch Na Youtube si získalo veľkú popularitu video, v ktorom autori svojim divákom ponúkajú možnosť spoločne sa pozrieť na päť…

Profesor Lorber a jeho pacienti, žijúci úplne normálne, a to bez mozgov

Bratislava 14. júla 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:Pixabay)   Lekár, profesor John Lorber v roku 1982, keď pracoval na University of Sheffield, tak nechcel veriť vlastným očiam, keď pri vyšetrovaní jedného pacienta s úžasom musel zistiť, že nemá prakticky žiadny mozog. Išlo pritom o inteligentného študenta matematiky na vysokej škole. Veda tu…

V jazere v Kalifornii našli telo herečky Riverovej známej zo seriálu Glee

Los Angeles 13. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Invision-Dan Steinberg)   Telo 33-ročnej americkej herečky Nayi Riverovej našli v pondelok v kalifornskom jazere Piru, kam sa minulú stredu vydala na výlet na člne so svojím štvorročným synom. Informovala o tom miestna polícia, píše agentúra AFP Po prvotnej obhliadke tela neboli nájdené nijaké znaky…

Merkelová: Dohoda o obnove EÚ si vyžaduje ešte veľké úsilie

Berlín 13. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Tobias Schwarz)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová v pondelok vyhlásila, že dohoda o pláne na obnovu EÚ po koronakríze si vyžaduje ešte veľké úsilie. Informovali o tom agentúry AFP a DPA To, či lídri EÚ dosiahnu túto dohodu už na tohtotýždňovom summite v Bruseli, nie je…

Oficiálne výsledky potvrdili Dudovo víťazstvo v prezidentských voľbách

Varšava 13. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Úradujúci poľský prezident Andrzej Duda sa stal víťazom nedeľňajšieho druhého kola prezidentských volieb so ziskom 51.03 percenta hlasov. Potvrdila to v pondelok večer poľská Štátna volebná komisia, informovala agentúra  PAP Dudov súper, varšavský primátor Rafal Trzaskowski, získal podľa oficiálnych konečných výsledkov 48,97 percenta odovzdaných…

Šeliga: Mrzí ma, že je tu opäť téma záverečných prác, odpovedať musí minister

Bratislava 13. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   Podpredsedu Národnej rady (NR) SR Juraja Šeligu (Za ľudí) mrzí, že sa na slovenskej politickej scéne opäť rieši téma záverečných prác. Myslí si, že občania už toho majú "plné zuby". Napísal to na sociálnej sieti v reakcii na medializované pochybnosti o diplomovej práci…

Ministerstvo práce chce vytvoriť mechanizmus, aby sa systém štátnej podpory na osobnú asistenciu nezneužíval

Bratislava 13. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR počíta s príspevkom na osobnú asistenciu aj do budúcnosti. Cieľom rezortu je podľa ministra práce Milana Krajniaka zlepšiť systém starostlivosti, a preto pristúpili k zvýšeniu príspevku na opatrovanie. Zároveň ministerstvo chce, aby pomoc bola nastavená spravodlivo…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Nepýtajme sa KTO má byť budúci líder nacionalistov, pýtajme sa AKÝ má byť.

Pri výbere budúceho predsedu akejkoľvek politickej strany dostávame médiami v rukách „nezávislých“ oligarchických zoskupení podsúvané komentáre. V týchto sa prakticky bez výnimky čitateľom prezentujú „zaručené“ informácie z „overených“ zdrojov o tom, KTO má byť budúcim predsedom strany. Následne poslušní novinárski manipulátori popisujú údajné predpoklady jednotlivých budúcich sluhov oligarchov vo funkciách predsedov a masírujú vedomie…

Otvorený list poslancom NR SR: Majte srdce pre deti!

Vážený pán poslanec, v súčasnosti sa prerokúvajú v parlamente štyri návrhy zákonov, ktoré môžu zlepšiť situáciu či už matiek alebo ich nenarodených detí v ťažkej situácii, v ktorej sú nenarodené deti ohrozené potratom. Prosíme Vás, podporte svojim hlasovaním všetky návrhy zákonov,

V parlamente pôjde tieto dni O ŽIVOT. Poslanci - kresťania, nech je vaše áno - ÁNO, nie -NIE, lebo všetko, čo je navyše, je od zlého!

Aktuálne tento týždeň pôjde v našom parlamente skutočne O ŽIVOT. Na prebiehajúcej schôdzi sú predložené štyri návrhy zákonov na obmedzenie umelých potratov na požiadanie a pomoc tehotných matkám. Otázka ochrany života je principiálna a nemôže stáť na politickom tričku. Toto nie je diskusia o výške DPH a podobne. Ak raz…

Sú členovia SNS politickí samovrahovia?

Členovia a funkcionári SNS by museli byť  politickí samovrahovia a nepríčetní masochisti, keby si  na sneme za predsedu strany opäť zvolili človeka, ktorý:  za štyri roky vedenia zničil národnú stranu, jej značku, potenciál a rešpekt v spoločnosti dosiahol ako predseda najslabší volebný výsledok v novodobej histórii strany nemá ani minimálny politický talent a netuší ako…

Matovič cez Korčoka cielene likviduje slovenskú štátnosť.

Matovič cez Korčoka cielene likviduje slovenskú štátnosť.   V súčasnosti je ľudstvo na svete organizované približne do asi dvesto navzájom v rôznej intenzite spolupracujúcich štátov. Vzťahy medzi nimi sú v záujme zachovania mieru regulované zo strany OSN dohodnutými všeobecnými medzinárodnými princípmi. Všetky štáty ich musia rešpektovať a svedomito plniť. Silu…

Riešenie potravinovej sebestačnosti - využitie geotermalnej energie na Slovensku

Riešenie potravinovej sebestačnosti Slovenska využitím jeho geotermálnej energie Slovensko vo svojej histórii už od čias Samovej ríše a neskôr aj Veľkomoravskej ríše bolo silno agrárne nastavené a potravinovo sebestačné. Obrábali sme si polia a pestovali obilie, ktoré bolo použité na pekárenské výrobky a chov zvierat pre mäso. Vznikom Čes

TopDesat

Prečo niektorí muži trávia na záchode tak veľa času?

0

Ak si aj ty zvedavý, prečo sa mužom tak veľmi páči na záchode pri vykonávaní potreby a sú tam tak dlho, máme odpoveď. Toaleta je pre nich bezpečným miestom na zamyslenie sa nad veľkými otázkami života. Takže nejde o anatomický pôvod. V skutočnosti môžu byť muži pri výkone svojich defektačných…

Kráľ Artuš: Panovník hradu Kamelot. 2. časť

0

V Británii 5. a 6. storočia, pustošenej nájazdmi Sasov a rozdelenej do nespočetného množstva malých kráľovstiev, vládol kráľ Artuš hradu Kamelot. Rozprávanie o jeho živote a dejinách jeho kráľovstva sa však zakladá viac na legendách než na skutočných historických faktoch. V prvej časti článku sme sa pozreli na vcelku zložitú genézu dejín Britských ostrovov, ktoré v minulosti…

Prečo mačky krútia zadkom skôr, ako zaútočia?

0

Veľa majiteľov domácich zvierat iste potvrdí, že keď sa ich mačky pripravujú  na útok, najskôr pokrútia zadkom. Prečo to robia? Vynaliezavé mačky takýto akt robia iba pár sekúnd pred útokom. Vtedy sa prikrčia a začnú krútiť zadkom skôr, ako vyrazia na svoj označený cieľ - čo sú niekedy tvoje nohy…

Tvoj pes by ťa chcel naozaj zachrániť, ak by vedel, ako na to

0

Určite si aj ty už videl zopár videí na YouTube, na ktorých sa snažia domáci miláčikovia zachrániť svojho majiteľa pred utopením v bazéne. Vedci sa rozhodli preveriť, či je to tak naozaj a či existujú psy, ktoré sú ako Lassie. Zistenie hovorí, že tvoj pes by ťa naozaj zachránil, jediným…

Triky s telom, ktoré sa ti môžu hodiť 1. časť

0

Priznajme si to, o našich telách prakticky nevieme nič. Chceme tým povedať, že dýchame a spíme, jeme a pijeme a berieme to ako normálne, nezamýšľame sa nad tým. Existuje však aj každodenná mágia, ktorú môžeme urobiť s našim telom a nemali sme o tom ani potuchy. Ľudské telo je jeden neobyčajný…

Jedlo, ktoré môžeš jesť bez výčitiek aj v noci

0

Dobrou správou je, že vedci a lekári tvrdia, že je prospešné a dokonca nevyhnutné večer jesť. Ale aby si sa vyhol ťažkostiam so žalúdkom, zlému spánku a priberaniu na váhe, je dôležité múdro si vyberať jedlo, ktoré si dáš na večeru. A samozrejme nezabudni na rozumnú veľkosť porcií. Tieto produkty ti môžu…

Vo svete IT

Americká NASA sa obracia na ľudí s ďalšou súťažou. Dokážete navrhnúť distribúciu elektriny na Mesiaci?

0

Americká vesmírna agentúra NASA má v súčasnosti plné ruky práce s prípravou letu na južný pól Mesiaca, do oblasti Aitken Basin. Ich program, Artemis, si dal za cieľ vrátiť ľudí na Mesiac do roku 2024 a do roku 2028 vytvoriť na Mesiaci trvalú posádku, prostredníctvom vesmírnej stanice Lunar Gateway a…

Dron SG906 Pro s 2K videom a dobou letu až 25 minút aktuálne kúpiš za najnižšiu cenu od uvedenia na trh

0

Hľadáš ideálneho drona pre natáčanie amatérskych záberov, no zároveň hľadáš výbornú kvalitu za dostupnú cenu? Osvedčený dron SG906 Pro je v tom prípade ideálnou voľbou, keďže ponúka možnosť natáčania videa v 2K rozlíšení, pričom zároveň umožňuje vytváranie fotografií v skvelom 4K rozlíšení. Hodiť sa určite bude aj skvelá výdrž na…

Vedci v novej štúdii navrhujú existenciu častice, ktorá by určovala tikanie vesmírnych hodín

0

Teória všetkého je hypotetická teória, ktorá by bola schopná zlúčiť dokopy svet kvantovej mechaniky, ktorý študuje najmenšie objekty vo vesmíre a Einsteinovej teórie relativity, ktorá sleduje, naopak, tie najväčšie. Tieto dve odlišné teórie prinášajú so sebou protichodné spôsoby, ako sa môžeme pozerať na čas. Kvantová mechanika vníma plynutie času ako…

MediaTek má byť údajne pod tlakom, aby obmedzil dodávky procesorov pre Huawei

0

Asi už ako viete, tak spoločnosť Huawei je dlhodobo pod tlakom americkej vlády, pričom v posledných mesiacoch došlo k zvýšeniu tlaku, ktorý obmedzil spoločnosti Huawei možnosti obchodovania aj so spoločnosťami, ktoré využívajú na výrobu svojich produktov americké technológie. Ide tak aj o firmy, ktoré sídlia mimo územia USA. Najväčší dopad…

Donald Trump potvrdil, že v roku 2018 povolil kybernetický útok voči Ruskej agentúra pre internetový výskum

0

Kybernetický útok je niečo, s čím sa mnoho krajín nechváli a skôr sa to snaží ututlať, ako sa k takejto činnosti verejne priznať. O to viac sú prekvapujúce slová amerického prezidenta, prostredníctvom ktorých pre washingtonpost.com potvrdil, že autorizoval útok na Ruskú agentúru pre internetový výskum (RIA) v roku 2018. Na…

Huawei sa v Česku púšťa do spolupráce so Seznamom

0

Huawei rozvíja svoje obchodné vzťahy aj mimo domácej Číny. V susednej Českej republike bude aktívne spolupracovať so Seznamom, ktorý je aktuálne jediným relevantným konkurentom voči vyhľadávaču Google a zároveň konkuruje americkému gigantovi vo viacerých oblastiach podnikania. Podľa dát, ktoré sú verejne dostupné, Seznam pokrýval ku konci februáru približne 11% trhu.…

KAMzaKRÁSOU

Vyhraj 5x Eucerin Krémový gél na opaľovanie Dry Touch Oil Control SPF 30

0

Správnu odpoveď nájdete tu: eucerin.sk Súťažíme od 14.7 do 28.7.2020

Tichý zabijak! Ako odhaliť plesne v tele a ako sa ich zbaviť?

0

Niekedy si ani neuvedomíme, že žijeme s niečím, čo nášmu organizmus škodí. A pritom plesne v tele spôsobujú mnoho zdravotných problémov. Viac v článku!

Chystáš letný filmový večer? Tu sú tipy na najlepšie rodinné filmy!

0

Nie je nič krajšie ako príjemný letný večer strávený s rodinou pri dobrom filme. Čo premietať? My sme si pre vás pripravili tie najlepšie rodinné filmy!

Video Perfektné cviky na doma so stoličkou: Spevnia každý sval na tele!

0

Ako si vyformovať postavu aj v pohodlí domova? Ak vás nebavia prístroje v posilňovni, tak skúste cviky na doma so stoličkou - vhodné aj pre začiatočníkov!

Ako vybrať kvetináč pre izbovú rastlinu? Dopraj kvetom to najlepšie!

0

Bežné izbové rastlinky možno pestovať v nádobách z rôznych materiálov a v podstate to nemusí mať na ne nejaký zásadnejší vplyv. Jednotlivé druhy kvetináčov však mávajú iné typy vlastností a rôzne výhody a nevýhody, ktoré treba zvážiť. Snáď najrozšírenejšie sú plastové kvetináče, ktorých ponuka je skutočne široká. Tento druh kvetináčov má…

3 tipy, ako odvodniť telo: Zbav sa tohto najväčšieho letného problému

0

Ak máte pocit, že ste ako nafúknutý balón, ledva si obujete svoje obľúbené letné topánky, tak nie ste v tom samé. Zistite preto, ako odvodniť telo!

Svetlo sveta

Turecko rozhodlo, že Hagia Sofia bude mešitou

0

Konštantínopolská Bazilika Božej Múdrosti – Hagia Sofia – sa stane mešitou. Rozhodol o tom v piatok 10. júla dekrétom prezident Turecka po tom, ako Štátna rada zrušila rozhodnutie z roku 1934 o premene miesta kultu na múzeum. Prezident Erdogan oznámil, že 24. júla sa v Hagii Sofii uskutoční prvá moslimská…

Z globálneho otepľovania sa stalo falošné náboženstvo. Svetoznámy aktivista sa ospravedlnil.

0

Popredný svetový aktivista v boji proti globálnemu otepľovaniu sa ospravedlnil svetovej verejnosti “za paniku, ktorú za posledné rokoy tejto oblasti enviroaktivisti spôsobil.” Týmito slovami Michael Shellenberger charakterizoval to, čo sa v tejto oblasti deje. Shellenberger poukázal na obrovské finančné zdroje, ktoré sa dostávajú enviroaktivistom a medzičasom jeho článok bol z…

Svätý Otec František v júlovom úmysle pozýva k modlitbe za rodiny

0

Modlime sa, „aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny“. To je modlitbový úmysel pápeža Františka na mesiac júl. Svätý Otec zároveň upozorňuje, že rodiny potrebujú osobitnú ochranu zo strany štátov. V krátkom videu Apoštolátu modlitby Svätý Otec v španielčine hovorí: „Rodina potrebuje byť chránená. Je mnoho…

Kardinál Pell sa rozhodol vydať knihu zo súdneho procesu

0

Kardinál Pell sa rozhodol uverejniť knihu myšlienok a spomienok, ktorá vznikla počas jeho 13 mesačného väzenia. Kardinál Pell sa stal obeťou vyfabulovaného procesu zneužívania. Proces bol pozorovateľmi definovaný ako nespravodlivý. V roku 2017 mala byť zaznamenaná výpoveď, podľa ktorej údajne arcibiskup Pell v katedrále Melbourne mal zneužiť chlapca v sakristii kým celý kostol bol…

V Spišskej Kapitule vysvätili nového pomocného biskupa Jána Kuboša

0

Spišská diecéza má nového pomocného biskupa. Stal sa ním rodák z Nižnej na Orave, doterajší farár a dekan v Kežmarku Mons. Ján Kuboš, ktorého do funkcie menoval v marci Svätý Otec František (25. 3. 2020). Vysvätili ho dnes vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule.…

Nemecko 30 rokov financovalo pedofilný projekt na zneužívanie detí

0

Systematicky organizovaný pedofílny projekt, kedy deti bez domova boli dávané do domácnosti pedofilov, ktorí ich mali vychovávať a sexuálne zneužívať ako súčasť údajného výskumu, len dokazuje legalizáciu pedofílie v kruhu svetových elít. Diabolský experiment, ako ho v súčasnosti nazývajú, sa začal realizovať v roku 1970 tzv. Kentlerov projekt, ktorý mal dokázať, že aj pedofilní…

Armádny Magazín

Video - Americká vojnová loď USS Bonhomme Richard v plameňoch. Zatiaľ je 18 zranených

0

USA, 13. júl 2020 (AM) - Požiar vypukol na americkej vojenskej lodi USS Bonhomme Richard na námornej základni v San Diegu. Zo 160 námorníkov, ktorí boli na palube, bolo najmenej 18 zranených. Informujú o tom v americkom námorníctve. Zranení boli prevezení do miestnej n

Azerbajdžan informoval o ozbrojenom strete na hranici s Arménskom

0

Arménsko, 13. júl 2020 (AM) - Ministerstvo obrany Azerbajdžanu informovalo o bojoch na hranici s Arménskom. Uvádza sa, že sú aj nejaké straty na ľudských životoch. Informovali o tom ruské médiá.   Azerbajdžanské ministerstvo obrany oznámilo ostreľovanie svojich pozícií a straty na oboch

"Cena víťazstva" a cena svedomia. V Česku sa natočil nový film o vojne a oslobodení Prahy. Mainstream si ho nevšimol

0

Česko, 13. júl 2020 (AM, Sputnik) - Na českom internete sa nedávno objavil unikátny film svojho druhu. Český manistream o ňom však (zatiaľ, pre každý prípad) mlčí. Ide o krátkometrážnu dokumentárnu snímku Cena víťazstva,

Čo sú to "lietajúce radary" a načo ich Rusko potrebuje?

0

Rusko, 13. júl 2020 (AM, Sputnik) - Tieto stroje sa vyrábajú na základe civilných lietadiel, ale vojaci ich mimoriadne potrebujú. Skvelé "oči" na oblohe potrebuje každá krajina, ktorá dbá na ochranu svojich hraníc, zvlášť, k

Vietnam by rád nové jednomotorové stíhačky, ktorými by nahradil MiGy-21, Rusko ako tradičný dodávateľ, ale nič podobné nevyrába

0

Rusi však chystajú do výroby nový prúdový motor Klimov RD-93MA, ktorý je vhodný do ľahkých jednomotorových stíhacích lietadiel... Vietnam / Rusko, 13. júl 2020 (AM, topwar/top

Vedúci srbskej polície: Medzi podnecovateľmi nepokojov boli britskí občania

0

Srbsko, 12. júl 2020 (AM, RG.ru) - Riaditeľ srbskej polície Vladimir Rebič v sobotu informoval verejnosť, že občania Veľkej Británie, Tuniska, Čiernej Hory, Bosny a Hercegoviny boli zadržaní za účasť na nepokojoch v Belehrade, Novom Sade, Nise a Kragujevaci. Vyšší úradník činný v trestnom konaní tak nepriamo potvrdil tvrdenie srbského vodcu Alexandra…

Tvoja Svadba

Dlhý, čipkovaný, vintage? Ktorý svadobný závoj si vybrať?

0

Dlhý, čipkovaný, vintage? Svadobný závoj je krásnym doplnkom svadobných šiat. Ktorý svadobný závoj si vybrať? Ktorý sa hodí k svadobným šatám? 

Tipy, ako zvládnuť letné horúčavy na svadbe: Čo pripraviť hosťom?

0

Plánujete svadbu v mesiacoch júl a august, no neviete, ako zvládnuť letné horúčavy na svadbe? Poradíme vám, na čo by ste nemali zabudnúť!

Metalické doplnky vo svadobnej výzdobe: Stavíš aj ty na tento trend?

0

Nesmieme zabudnúť na sladký vrchol vášho veľkého dňa – svadobnú tortu. Správnou kombináciu farieb a ozdôb môžete dosiahnuť priam majstrovské dielo. Metalické torty sú veľmi elegantné a zaujmú na prvý pohľad. Ak nie ste zástancom klasiky a hľadáte niečo modernejšie, určite vsaďte na svadobnú tortu so zlatými pásmi, s rôznymi…

Neónové nápisy na svadbe: Horúci trend, ktorý musíš mať aj ty!

0

Neónové nápisy sú jedným z najhorúcejších svadobných trendov tohto roku. Dokážu krásne oživiť každú svadobnú výzdobu. Necháte sa aj vy inšpirovať?

Ako využiť jutovinu na svadbe? Inšpiruj sa tými najlepšími nápadmi!

0

Je to najhorúcejší trend, ktorý je v kurze už nejaký ten rok. Ako využiť jutovinu na svadbe a mať dokonalú rustikálnu svadbu? Inšpirujte sa skvelými nápadmi!

TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou: Bez tohto sa nezaobídeš!

0

Posledná možnosť, ako sa pred svadbou odreagovať a užiť si ten najlepší večer. Pred opicou vás zachráni táto TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou!

Tvoje Zdravie

TOP recepty z mäty: Skúsite domáci odvar, olej či mätový ocot?

0

Z mäty je možné v prvom rade pripraviť skutočne lahodný čaj, podobne ako z mnohých iných bylín. A verte, že domáci čaj z vlastnej čerstvej či nasušenej mäty je ten najlepší. Na jednu šálku čaju vám postačí pár čerstvých lístkov, podľa veľkosti 5 až 10, prípadne jedna až dve lyžičky doma nasušenej…

Toto sú najväčšie chyby pri behaní. Dopúšťate sa ich aj vy?

0

Ako sme už načrtli v úvode, medzi najzávažnejšie a najčastejšie chyby pri behu radíme nesprávnu a zlú techniku. Častými problémami v súvislosti s technikou je napríklad zvieranie rúk do pästí počas behu, zakláňanie trupu dozadu, kývanie tela do strán, príliš dlhý krok či zlé došľapovanie. Veľkým problémom je aj nesprávne…

Správny pitný režim počas leta: Čo by sme mali vedieť a dodržiavať?

0

Základnou otázkou pravdepodobne je, koľko tých tekutín by sme vlastne počas dňa mali vypiť. Vo všeobecnosti sa hovorí o priemernom objeme okolo 2 až 2,5 litra na dospelého človeka, môže však ísť aj o 1,5 až 3 litre tekutín denne. Spravidla sa počíta s objemom 20 až 40 ml tekutín na…

Otrava slnkom verzus spálenie: Ako ich rozoznať a ako sa im vyhnúť?

0

Príliš dlhý a nechránený pobyt na slnku môže vyvolať oveľa viac ako len obyčajné spálenie pokožky. Otrava slnkom je totiž úplne reálna. Ako sa prejavuje?

Trápi ťa alergia na prací prostriedok? Možno robíš túto chybu!

0

Ako sa prejavuje alergia na prací prostriedok? Prečo k nej dochádza a ako jej predísť? Zistite všetko dôležité o praní a pracích prípravkoch v článku!

Čím nahradiť maslo? Čo použiť pri pečení a čo natrieť na chlieb?

0

Čím nahradiť maslo v rôznych receptoch a pokrmoch? Čo si okrem neho natrieť na chlieb? V článku si predstavíme rozličné zdravšie náhrady klasického masla.