Podľa Hrabka a Chmelára Zeman využil Drahošovu chybu, chce ho poraziť debatami

Bratislava 19. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:Eduard Chmelár Facebook)

 

Hoci Miloš Zeman so ziskom 38,56 percenta vyhral prvé kolo prezidentských volieb pred Jiřím Drahošom (26,6 percenta), bolo to víťazstvo s otáznikom, keďže Drahoš má opticky oveľa väčší potenciál získavať pred druhým kolom nových voličov. Ale Drahoš urobil hneď na prvej tlačovej konferencii politickú chybu, keď svojho rivala vyzval na televíznu diskusiu v situácii, keď ju oveľa viac potrebuje Zeman ako on sám. „V pre mňa nepochopiteľnej eufórii z postupu do druhého kola vyzval Zemana na verejnú debatu.

Na snímke Eduard Chmelár

Dnes, keď vidíme, ako to dopadlo, sa iba potvrdzuje, že to bol politicky chybný krok,“ povedal v TABLET.TV v diskusii s politickým analytikom Eduardom Chmelárom publicista Juraj Hrabko.

„Lebo Miloš Zeman opakovane hovoril, že sa nezúčastní na televíznych debatách ani pred prvým, ani pred druhým volebným kolom. Ale keď videl výsledky prvého kola, tak mu výzva pána Drahoša prišla vhod a hneď aj blahosklonne reagoval, že prosbu pána Drahoša vypočuje. A teda pôjde,“ vysvetľuje Hrabko. „Ak by Drahoš počkal a Zemana nevyzýval, musel by to byť Miloš Zeman, ktorý by zrazu navrhol aj verejnú debatu. A loptička by bola na strane Drahoša,“ dodal.

Hoci sa spočiatku zdalo, že vzhľadom na skoršie vyhlásenia Miloša Zemana neprebehne medzi oboma kolami volieb ani jedna televízna diskusia, prezident už v čase prijímania Drahošovej výzvy hovoril rovno o dvoch diskusiách a aktuálne prijal pozvanie až do štyroch televízií.

Hrabko v tejto súvislosti upozornil, že Drahoš zatiaľ súhlasil len s dvoma diskusiami. Ak neprijme pozvanie aj od ďalších dvoch televízií, je teoreticky možné, že budú akceptovať ako partnera na rozhovor aj samotného Zemana.

„Debaty budú podľa môjho názoru kľúčové,“ poznamenal Chmelár, podľa ktorého prvé kolo dopadlo nádejnejšie pre Drahoša. „Ak ma niečo prekvapilo, tak to bol príliš nízky výsledok Miloša Zemana. Je to, samozrejme, relatívne, lebo výsledok je číselne, aj oproti minulým voľbám, stále úctyhodný, získať 38 percent a takmer dva milióny hlasov, to na jednej strane vyzerá veľmi dobre. Na druhej strane očakávania, aj samotného štábu Miloša Zemana, že bude atakovať víťazstvo v prvom kole, boli ďaleko vyššie,“ pripomenul Chmelár.

Zatiaľ čo prvé kolo bolo podľa neho „referendum o Zemanovi“, v druhom už budú vďaka televíznym duelom voliči porovnávať dvoch konkrétnych kandidátov. Určitú výhodu môže mať aktuálny prezident, keďže má skúsenosti z politických diskusií, ktoré sa od akademických výrazne líšia okrem iného tým, že neprebiehajú v korektnom duchu. V tomto zmysle Chmelár upozornil na billboard Zemanových priaznivcov s textom „Stop imigrantům a Drahošovi, tato země je naše“, ktorý podľa neho nie je férový a útočí „na prvú signálnu sústavu voličov“.

„Paradoxné na tom billboarde bude to, že Miloš Zeman môže dať od neho ruky preč, ak to bude pre neho výhodné,“ upozornil Hrabko (M. Zeman už medzitým naznačil, že o billboarde nevedel a vyhlásil, že podľa neho mu v kampani nepomôže, pozn. Teraz.sk).

„Nejde tu o ‘ľudovosť’, Miloš Zeman je ľudový, ale o podpásovosť. Je asi naivné čakať od Zemana rytiersky súboj, ale toto môže mať presne opačný efekt. Videli sme to v súboji Fico – Kiska, že keď sa podpásovo útočí, ľudia majú tendenciu chrániť, v tomto prípade Drahoša,“ poznamenal Chmelár. Na druhej strane, rovnako kontraproduktívne môžu byť podľa neho útoky na Zemanov zdravotný stav. Jeho voliči vedia, že trpí ťažkou cukrovkou a útoky v tomto zmysle môžu mať na nich podľa Chmelára mobilizačný efekt.

„Aj podľa mňa budú tieto debaty kľúčové. Ale koľko ich bude? V tomto je podľa mňa Miloš Zeman nepredvídateľný. Debaty budú ťažké, lebo Zemanovým heslom v poslednom čase je, že iba blbec nemení svoje názory. S týmto heslom dokáže odpáliť čokoľvek, akýkoľvek argument. Podľa toho, čo sa mu bude hodiť,“ poznamenal Hrabko.

Dodal, že pre Drahoša nemá zmysel snažiť sa osloviť aktuálnych voličov Miloša Zemana, jeho úlohou je získať voličov porazených kandidátov z prvého kola.

„Šancou Zemana je zneistiť Drahošových voličov, aby aspoň časť z nich nešla voliť,“ reagoval Chmelár. „Vyvolať v nich otázniky, či je tento muž schopný riadiť túto krajinu a zastávať jej záujmy v zahraničí. Lebo Zeman sa vie postaviť proti establishmentu a byť hlasom tých, ktorí majú pocit, že ich nepočuť. V Európe sa už všetko, čo ide proti mainstreamu, považuje za protieurópske, alebo proti NATO či proruské. Pritom Zeman síce provokuje, ale nikdy nešiel proti Európskej únii ani proti NATO,“ tvrdí Chmelár, podľa ktorého sa Zeman môže pokúsiť mobilizovať časť nevoličov. „Rozhodovať bude aj voličská účasť,“ povedal.

„Podľa mňa prvé kolo nebolo referendum o Zemanovi. A pri niektorých voličoch mohol zohrať úlohu aj ten fakt, že sa s istotou očakával postup Zemana do druhého kola, ak nevyhrá už v tom prvom. Tak si povedali, že netreba ísť voliť. Uvidíme, ako sa zachovajú v druhom kole,“ poznamenal na margo volebnej účasti Zemanových voličov Hrabko.

Zároveň dodal, že témou debaty nemusia byť len zahraničnopolitické vzťahy Česka s Ruskom, ale aj to, či Rusi nezasahujú do kampane.

„Drahoš musí debatu zvládnuť so cťou, musí sa veľmi dôkladne pripraviť a nesmie prijať témy a spôsob rétoriky, ktorý bude nadnášať Miloš Zeman. Pretože to, že vie akademicky diskutovať, neznamená, že ovláda politickú diskusiu. Bude to mať veľmi ťažké. Miloš Zeman vie, že mu ide o všetko. A všetky svoje dobré aj zlé stránky v debatách použije,“ upozornil Hrabko.

„Jedným je drahý Miloš a druhým je milý Drahoš. Voliči Miloša Zemana sa do značnej miery podceňujú. Sú to ľudia, ktorí cítia neistotu a strach z vývoja, ktorý sa deje nielen v Českej republike, ale v celej Európe. Na tieto strachy by mala vedieť reagovať aj druhá strana a nepodceňovať ich,“ poznamenal Chmelár.

Zeman môže podľa neho v debatách spochybniť kompetentnosť protikandidáta vykonávať funkciu a zároveň obrátiť pozornosť na jeho poradcov, ktorých úloha by v prípade politicky neskúseného prezidenta významne vzrástla. „Drahošovi poradcovia, najmä na zahraničnú politiku či ekonomiku, naznačujú, že až taký umiernený jeho štýl nebude,“ odhadol.

Podľa Chmelára však v kampani jedna z dôležitých tém takmer absentuje. „Podstata, o ktorú sa tu hrá, nie je Zeman, ale Babiš. Už pri prvom kole ma prekvapilo, že sa to vôbec nerozoberalo. Nie je jedno, ako sa budú vyvíjať vzťahy medzi premiérom a prezidentom a ako bude prebiehať zostavenie vlády,“ povedal.

Českí poslanci v prvom hlasovaní dôveru vláde nevyslovili. „Prvý pokus rokovaní o vláde bol podľa mňa hrou, možno ani nebol myslený celkom vážne. Rozhovory o zostavení vlády, to nie je len sadnúť si, opýtať sa, či ideme spolu. Pozrite sa na Nemecko, tam odborné tímy stovky a stovky hodín rozoberajú jednotlivé problémy. Celé mesiace.

Keďže sa toto neuskutočnilo, predpokladám, že seriózne rozhovory sa začnú až teraz,“ reagoval Chmelár.

„A podobne ako v Nemecku platí, že na niektoré veci musíte utvoriť atmosféru. Zo začiatku aj v Nemecku bolo pre voličov sociálnej demokracie nepredstaviteľné, že utvoria vládu s kresťanskými demokratmi. Ale až vývoj, kde im ukázali, ako by to mohlo vyzerať, a tá jamajská koalícia bola strašná, prinútil ľudí rozmýšľať inak,“ povedal.

„Myslím si, že aj v Česku sú hrany tých počiatočných veľmi radikálnych vyjadrení už otupené. V tejto chvíli sa ako najpravdepodobnejší scenár ukazuje koalícia ANO – ČSSD – KSČM. Ale tých variantov je viac,“ dodal Chmelár.

Podľa Hrabka sa čaká na výsledok prezidentských volieb. „Od toho sa bude odvíjať celá politika. Čo sa týka prvého pokusu, dávno sme všetci vedeli, že dôveru v parlamente nedostane,“ poznamenal Hrabko. V záujme Andreja Babiša podľa Hrabka je, aby ho prezident opäť vymenoval za premiéra. To by Miloš Zeman ešte stihol aj v prípade, že by nebol zvolený za prezidenta. „A ďalší pokus má potom v rukách predseda snemovne, ktorý je tiež z ANO. Takže by mal Andrej Babiš až tri pokusy. Ale aj on vidí, že na to musí ísť inak. Ak bude zvolený pán Drahoš, mohol by robiť prieky a mohlo by prísť aj k politickej kríze. Karty budú rozdané úplne inak, ak bude prezidentom Miloš Zeman, a inak, ak to bude Jiří Drahoš,“ zdôraznil Hrabko.

Obaja analytici považujú za problém takmer štyri milióny exekúcií na slovenských súdoch. Chmelár v tejto súvislosti upozornil, že ľudia v dlhovej pasci sa obávajú legálne zamestnať, aby im výplatu nezobral exekútor. Z tohto pohľadu je vládna iniciatíva na exekučnú amnestiu podľa neho namieste, aj keď je to z právneho hľadiska veľmi citlivá záležitosť.

Gesciu nad rokovaniami má ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most–Híd). Vopred však ľudí varuje, aby si od exekučnej amnestie na dlhy voči štátu nesľubovali nereálne veľa. Peter Pčolinský zo Sme rodina upozornil, že s touto myšlienkou prišla jeho strana a jej predseda Boris Kollár zasa naznačil, že za vládnu iniciatívu zahlasujú.

„Za dôležitejšie ako vyhlásenie pána Pčolinského považujem vyhlásenie Borisa Kollára, že za to, napriek tomu, že to bola ich agenda, zahlasujú. Toto považujem za dôležité a férové. Je to veľmi citlivá, ale aj dôležitá téma. Na Slovensku sú štyri milióny exekúcií.

To už je problém, ktorý sa nedá zhodiť zo stola s ideologickým odsudkom, ako SaS, že je to proti princípom trhového hospodárstva,“ reaguje Chmelár.

„Je to vážny problém, ktorý treba riešiť tak, aby právo neutrpelo. Veď sú oprávnené aj námietky veriteľov. Ale úroky vyrástli už do takých výšok, že to bežní ľudia nevládzu splácať. Nemôže sa to stať pravidlom, ale toto riešenie muselo prísť,“ dodal Chmelár.

„Je to na odbornú debatu. Právo určite utrpí, ide o to, do akej miery. Druhá vec je otázka, čo robili predchádzajúce vlády pre to, aby k tejto situácii predišlo. Ak sa dnes neprijmú nové pravidlá, situácia so štyrmi miliónmi exekúcií sa môže o štyri, päť či osem rokov zopakovať,“ reagoval Hrabko.

Obaja kritizovali pripravované opatrenia rezortu vnútra, ktorý chce zvýšiť dohľad na oblasťami s rómskymi osadami. Mali by sa zvýšiť kompetencie policajtov, aby mohli zakročiť nielen pri páchaní trestnej činnosti alebo priestupku, ale aj pri narúšaní verejného poriadku. V pláne je vytvorenie integrovaných policajných oddelení s vyšším počtom policajtov, ktoré budú zodpovedné za situáciu v príslušnej osade.

Zaviesť sa majú aj občianske hliadky, ktoré by dohliadali na bezpečnostnú situáciu v rómskych osadách. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) tiež oznámil potrebu vedenia štatistických údajov o tzv. rómskej kriminalite.

„Pripravovať zákon proti jednému etniku je protiústavné, aj proti medzinárodným dohodám. Ja si nerobím ilúzie, u časti voličov sa to stretne s veľkým nadšením, ale to je práve rozdiel medzi koncepčnou politikou a tým, keď sa predháňate s extrémistami,“ reagoval Chmelár.

Kaliňák podľa neho nehovorí pravdu, keď tvrdí, že policajti nemajú dostatočné kompetencie alebo sa dokonca boja. „Problém je, že ministerstvo vnútra robí samo sebe inšpekciu. Ak by mal niekto dostať viac kompetencií, tak by to mali byť rómski komunitní špecialisti, ktorí sa týmto problémom budú zaoberať komplexne,“ povedal Chmelár.

„Naozaj tu bol problém kriminality dlhodobo podceňovaný a kto povedal niečo proti, bol hneď rasista. Treba citlivo vnímať to, že ľudia žijúci v blízkosti týchto osád majú svoje negatívne skúsenosti. Ale riešenie problému rómskych osád a skupín obyvateľstva, ktoré dnes žijú na Slovensku v horších podmienkach ako v treťom svete, nie je primárne represívne a policajné, ale sociálne a ekonomické. Veď títo ľudia nezmiznú. Pamätáte sa, ako musela zasiahnuť armáda, keď sa za druhej Dzrurindovej vlády rozhodli, že pôjdu po nich tvrdo?“ opýtal sa Chmelár.

„Právnik nemôže prísť s niečím takým, ako sú „rómske trestné činy“. Ľudí nesmiete značkovať podľa rasy, farby pokožky či náboženského presvedčenia,“ reagoval Hrabko.

Dodal, že ak by niekto spočítal sumu, ktorú Slovensko v priebehu svojej existencie vynaložilo na riešenie tohto problému, asi by sa mnohým zatočila hlava. A otázkou je, kde tieto peniaze skončili.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Americkí kongresmani sa snažia vylúčiť Rusko z významnej organizácie a tlačia na Bidena

0 icon

Washington 25. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin, Facebook/President Joe Biden)   Americkí kongresmani pripravujú dvojstrannú výzvu prezidentovi Joeovi Bidenovi, aby sa usiloval o vylúčenie Ruska z Bezpečnostnej rady OSN, uviedol republikánsky kongresman Brian Fitzpatrick "Bude to dvojstranná výzva spolupredsedov skupiny na podporu Ukrajiny v Kongrese - natrvalo vylúčiť Rusko…

Tabák sa po obvineniach z fyzického napadnutia vyjadruje záhadne

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/Foto:FB)   Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková podáva trestné oznámenie na Romanu Tabák (Sme rodina). Tvrdí, že ju fyzicky napadla v bratislavskom podniku. Aj keď sa Tabák ešte oficiálne nevyjadrila, na sociálnej sieti zdieľa záhadné odkazy Tabák krátko potom, ako Cigániková zverejnila status na sociálnej sieti…

Poslankyne sa pobili v bare. Cigániková skončila na pohotovosti

0 icon

Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová, Martin Baumann)   Medzi poslankyňami Romanou Tabak (Sme rodina) a Janou Bittó Cogánikovou to v poslednom období vrie. Najnovšie prekvapila Cigániková, ktorá v sobotu podvečer oznámila, že podáva trestné oznámenie Cigániková uviedla, že problémy medzi nimi začali po tom, ako napísala kritický blog o…

Brit, ktorého prepustili z ruského zajatia, hovorí o pekle na zemi. 24 hodín ABBA a mučenie elektrickým prúdom

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/thesun/Foto:screenshot)   "Posledných šesť mesiacov boli najhoršie dni môjho života. Na fronte bolo toľko mŕtvol, že to vyzeralo ako v zombie apokalypse," priznal v rozhovore pre denník The Sun Brit Sean Pinner, ktorého tento týždeň prepustili z ruského zajatia Podľa Pinnera sa vzdal, pretože ho obkľúčili…

Kipchoge prekonal v Berlíne vlastný svetový rekord v maratóne

0 icon

Berlín 25. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Christoph Soeder)   Kenský vytrvalec Eliud Kipchoge zlepšil vlastný svetový rekord v maratóne. V nedeľu zabehol čas 2:01:09 h a dosiahol štvrté víťazstvo v Berlíne, čím vyrovnal rekord podujatia v nemeckej metropole. Predchádzajúce maximum 2:01:39 h držal od roku 2018 na rovnakej trati Medzičasy 37-ročného…

Evenepoel suverénne majstrom sveta, Peter Sagan skončil na 7. mieste

0 icon

Wollongong 25. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manu Fernandez)   Belgický cyklista Remco Evenepoel suverénne triumfoval v nedeľňajších pretekoch s hromadným štartom na MS v austrálskom Wollongongu. Slovenský reprezentant a trojnásobný majster sveta Peter Sagan finišoval na siedmej priečke, keď v závere trate dlhej 266,9 km špurtoval o medailu. Striebro si vybojoval…

Lavínová nehoda pod Bradavicou sa stala v rekordne najskoršom období

0 icon

Vysoké Tatry 25. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Adriána Hudecová)   Tohtotýždňová lavínová nehoda pod Bradavicou vo Vysokých Tatrách sa stala v rekordne najskoršom období. Informovalo o tom Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (SLP HZS) s tým, že najskoršou tragédiou, ktorú spôsobila lavína, bola doposiaľ udalosť v Belianskych Tatrách pod Kopským sedlom…

Podporí Smer-SD alebo Za ľudí návrh za odvolanie Igora Matoviča?

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:screenshot)   Strana Za ľudí by nepodporila odvolanie ministra financií Igora Matoviča (OĽANO). Vyplýva to z vyjadrenia predsedníčky strany a vicepremiérky Veroniky Remišovej v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Poslanec parlamentu za opozičný Smer-SD Richard Takáč reagoval, že Smer by za odvolanie Matoviča hlasoval aj…

Čo si, do pekla, myslel Washington?

0 icon

Washington 25. septembra 2022 (HSP/ronpaulinstitute/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)   Čo si, dočerta, mysleli títo krvaví washingtonskí neoconi? kladie otázku David Stockman z Ron Paul Institute Kedykoľvek za posledných deväť mesiacov mohli mať diplomatickú dohodu s Ruskom, ktorá by: - umožnila sa vyhnúť vojne na Ukrajine, čím by sa ušetrili desaťtisíce ukrajinských životov…

Politici prirovnávajú potýčku dvoch poslankýň k filmu Slunce, seno… SNS ich vyzýva, aby sa bezodkladne vzdali mandátov

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 AKTUALIZOVANE (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Ako sme vás v sobotu večer informovali, poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková podáva trestné oznámenie na Romanu Tabák (Sme rodina). Tvrdí, že ju fyzicky napadla v bratislavskom podniku. Na incident sa rozhodol zareagovať poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) a Milan Uhrík…

NAJNOVŠIE

BLOG

Slavěna Vorobelová

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

0icon

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku prebiehať predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali…

Pavel Pakoš

Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

0icon

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“. Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonick&yacut

Patrik Spišiak

Rast cien prekvapil väčšinu ekonómov napriek tomu, že bol ľahko predpovedateľný

0icon

Tento článok som publikoval už v apríli, ale dnes je ešte aktuálnejší.  

Marek Brna

Pred 1989 a po

0icon

Súčasná situácia je vyslovene chaotická. Už pekných pár rokov krysy mútia vodu. Takto lovia. Zmätok a napätie. O čo ide? Vážení, zorientujme sa. Stručne k podstate veci. Z nášho pohľadu mali pred 89.rokom USA vplyv (profit) po východnú hranicu Rakúska a Západného Nemecka. Teraz majú už cca 3 desaťročia vplyv…

Erik Majercak

Ideme prvou fázou deindustrializácie. Ciele špeciálnej operácie sa nedosahujú?

0icon

Máme na výber. Likvidácia slniečkárstva a slniečkárov v EU, zrušenie sankcií voči Rusku a nákup dostupných a lacných energií v Rusku, alebo deindustrializáciu SR. Môžeme ísť aj samostatnou cestou a nerešpektovať niektoré nariadenia EU a nakúpiť v Rusku bez toho, aby sme likvidovali slniečkárov v EU. To bude mať možno…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke hríby nazbierané v Malej Fatre v obci Strečno, okres Žilina

Autor: FOTO TASR - Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Americkí kongresmani sa snažia vylúčiť Rusko z významnej organizácie a tlačia na Bidena

0 icon

Washington 25. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin, Facebook/President Joe Biden)   Americkí kongresmani pripravujú dvojstrannú výzvu prezidentovi Joeovi Bidenovi, aby sa usiloval o vylúčenie Ruska z Bezpečnostnej rady OSN, uviedol republikánsky kongresman Brian Fitzpatrick "Bude to dvojstranná výzva spolupredsedov skupiny na podporu Ukrajiny v Kongrese - natrvalo vylúčiť Rusko…

Tabák sa po obvineniach z fyzického napadnutia vyjadruje záhadne

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/Foto:FB)   Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková podáva trestné oznámenie na Romanu Tabák (Sme rodina). Tvrdí, že ju fyzicky napadla v bratislavskom podniku. Aj keď sa Tabák ešte oficiálne nevyjadrila, na sociálnej sieti zdieľa záhadné odkazy Tabák krátko potom, ako Cigániková zverejnila status na sociálnej sieti…

Poslankyne sa pobili v bare. Cigániková skončila na pohotovosti

0 icon

Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová, Martin Baumann)   Medzi poslankyňami Romanou Tabak (Sme rodina) a Janou Bittó Cogánikovou to v poslednom období vrie. Najnovšie prekvapila Cigániková, ktorá v sobotu podvečer oznámila, že podáva trestné oznámenie Cigániková uviedla, že problémy medzi nimi začali po tom, ako napísala kritický blog o…

Brit, ktorého prepustili z ruského zajatia, hovorí o pekle na zemi. 24 hodín ABBA a mučenie elektrickým prúdom

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/thesun/Foto:screenshot)   "Posledných šesť mesiacov boli najhoršie dni môjho života. Na fronte bolo toľko mŕtvol, že to vyzeralo ako v zombie apokalypse," priznal v rozhovore pre denník The Sun Brit Sean Pinner, ktorého tento týždeň prepustili z ruského zajatia Podľa Pinnera sa vzdal, pretože ho obkľúčili…

Kipchoge prekonal v Berlíne vlastný svetový rekord v maratóne

0 icon

Berlín 25. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Christoph Soeder)   Kenský vytrvalec Eliud Kipchoge zlepšil vlastný svetový rekord v maratóne. V nedeľu zabehol čas 2:01:09 h a dosiahol štvrté víťazstvo v Berlíne, čím vyrovnal rekord podujatia v nemeckej metropole. Predchádzajúce maximum 2:01:39 h držal od roku 2018 na rovnakej trati Medzičasy 37-ročného…

Evenepoel suverénne majstrom sveta, Peter Sagan skončil na 7. mieste

0 icon

Wollongong 25. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manu Fernandez)   Belgický cyklista Remco Evenepoel suverénne triumfoval v nedeľňajších pretekoch s hromadným štartom na MS v austrálskom Wollongongu. Slovenský reprezentant a trojnásobný majster sveta Peter Sagan finišoval na siedmej priečke, keď v závere trate dlhej 266,9 km špurtoval o medailu. Striebro si vybojoval…

Lavínová nehoda pod Bradavicou sa stala v rekordne najskoršom období

0 icon

Vysoké Tatry 25. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Adriána Hudecová)   Tohtotýždňová lavínová nehoda pod Bradavicou vo Vysokých Tatrách sa stala v rekordne najskoršom období. Informovalo o tom Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (SLP HZS) s tým, že najskoršou tragédiou, ktorú spôsobila lavína, bola doposiaľ udalosť v Belianskych Tatrách pod Kopským sedlom…

Podporí Smer-SD alebo Za ľudí návrh za odvolanie Igora Matoviča?

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:screenshot)   Strana Za ľudí by nepodporila odvolanie ministra financií Igora Matoviča (OĽANO). Vyplýva to z vyjadrenia predsedníčky strany a vicepremiérky Veroniky Remišovej v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Poslanec parlamentu za opozičný Smer-SD Richard Takáč reagoval, že Smer by za odvolanie Matoviča hlasoval aj…

Čo si, do pekla, myslel Washington?

0 icon

Washington 25. septembra 2022 (HSP/ronpaulinstitute/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)   Čo si, dočerta, mysleli títo krvaví washingtonskí neoconi? kladie otázku David Stockman z Ron Paul Institute Kedykoľvek za posledných deväť mesiacov mohli mať diplomatickú dohodu s Ruskom, ktorá by: - umožnila sa vyhnúť vojne na Ukrajine, čím by sa ušetrili desaťtisíce ukrajinských životov…

Politici prirovnávajú potýčku dvoch poslankýň k filmu Slunce, seno… SNS ich vyzýva, aby sa bezodkladne vzdali mandátov

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 AKTUALIZOVANE (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Ako sme vás v sobotu večer informovali, poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková podáva trestné oznámenie na Romanu Tabák (Sme rodina). Tvrdí, že ju fyzicky napadla v bratislavskom podniku. Na incident sa rozhodol zareagovať poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) a Milan Uhrík…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

0icon

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku prebiehať predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali…

Pavel Pakoš

Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

0icon

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“. Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonick&yacut

Patrik Spišiak

Rast cien prekvapil väčšinu ekonómov napriek tomu, že bol ľahko predpovedateľný

0icon

Tento článok som publikoval už v apríli, ale dnes je ešte aktuálnejší.  

Marek Brna

Pred 1989 a po

0icon

Súčasná situácia je vyslovene chaotická. Už pekných pár rokov krysy mútia vodu. Takto lovia. Zmätok a napätie. O čo ide? Vážení, zorientujme sa. Stručne k podstate veci. Z nášho pohľadu mali pred 89.rokom USA vplyv (profit) po východnú hranicu Rakúska a Západného Nemecka. Teraz majú už cca 3 desaťročia vplyv…

Erik Majercak

Ideme prvou fázou deindustrializácie. Ciele špeciálnej operácie sa nedosahujú?

0icon

Máme na výber. Likvidácia slniečkárstva a slniečkárov v EU, zrušenie sankcií voči Rusku a nákup dostupných a lacných energií v Rusku, alebo deindustrializáciu SR. Môžeme ísť aj samostatnou cestou a nerešpektovať niektoré nariadenia EU a nakúpiť v Rusku bez toho, aby sme likvidovali slniečkárov v EU. To bude mať možno…

Armádny Magazín

Ukrajina spustila raketový útok na hotel v centre Chersonu. Zelenského kritik bol zabitý

0 icon

Ukrajina, 25.september 2022 (AM) – Kyjev spustil raketový útok na Cherson, cieľom bol hotel Play v centre mesta, kde boli novinári RT, ako aj bývalý poslanec Najvyššej rady Alexej Žuravko, ktorý bol horlivým odporcom Zelenského režimu a post-Majdanského vedenia Ukrajiny.  

Ďalšia ofenzíva? Napriek obrovským stratám sa ozbrojené sily Ukrajiny sa rozhodli pre protiútok na Svatovo z viacerých smerov

0 icon

Ukrajina, 25.september 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   V dôsledku rozsiahleho ostreľovania 14. a 92. mechanizovanej brigády pri meste Kupjansk v Charkovskej oblasti, ako aj 66. mechanizovanej brigády v obci Ščurovo v D

Je Európa zodpovedná za rozpútanie druhej svetovej vojny? Stará predvojnová Európa urobila obrovskú a v mnohom trestuhodnú chybu!

0 icon

Slovensko, 25.september 2022 (AM) – 1. Na základe versailleskej zmluvy v podstate spôsobila nástup Hitlera k moci. 2. Doviedla ho na prah vojny a obrátila jeho pozornosť na východ.   Nová, už povojnová Európa akoby prekonala staré chyby, hitlerovské zlo, nacizmus, vystavala európsky bezpečnostný systém, ktorý má predísť obrodeniu

September vo vojnových dejinách

0 icon

Slovensko, 24.september 2022 (AM) – Aj september patrí k mesiacom, ktoré sa veľakrát zapísali do dejín vojenstva. Napríklad z hľadiska jeho techniky tu výrazne prehovorila už bitka na Kulikovom poli medzi Rusmi a Mongolmi 21. 9. 1380, keď Rusi ako prví na svete použili prvok záložného pluku. Alebo hneď

Bitka pri Kadeši

0 icon

Egypt, 25.september 2022 (AM) – Bitka pri Kadeši bola jednou z najvýznamnejších bitiek staroveku. V bitke sa stretli vojská Egypta a Chetitov, oba národy bojovali medzi sebou o ovládnutie Blízkeho východu. Egyptské vojská viedol významný faraón Ramzes II. a chetitské vojská viedol chetitský pan

FOTO DŇA

Na snímke hríby nazbierané v Malej Fatre v obci Strečno, okres Žilina

Autor: FOTO TASR - Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali