Peter Staněk: Nord Stream 2 je kľúčový pre ekonomické prežitie Nemecka i EÚ. Aj SR zarobí na tranzite plynu

Peter Staněk: Nord Stream 2 je kľúčový pre ekonomické prežitie Nemecka i EÚ. Aj SR zarobí na tranzite plynu

Bratislava 7. augusta 2020 (HSP/napalete.sk/Foto:Pavel Kapusta, napalete archív)

 

Projekt plynovodu Nord Stream 2 (Severný prúd 2), ktorý prepojí Rusko a Nemecko, sa buduje od roku 2016. Už od samého začiatku čelí negatívnym reakciám zo strany Spojených štátov amerických

Na snímke Peter Staněk

Tie sa snažia za každú cenu zabrániť jeho dokončeniu politickým nátlakom a ekonomickými sankciami proti firmám, podieľajúcim sa na výstavbe. Ani to však nedokázalo Nemecko odradiť od zámeru dokončiť plynovod vedený dnom Baltského mora. Na túto tému sme sa zhovárali s ekonómom a prognostikom Slovenskej akadémie vied, profesorom Petrom Staněkom.

Reklama

Prečo vlastne vznikol stavebne extrémne náročný projekt Nord Stream 2?

K jeho vzniku viedla predovšetkým nestabilita politického vývoja na Ukrajine. Nemci, ktorí potrebujú istotu energetických tokov, hľadali alternatívne riešenie. Preto vznikla myšlienka Nord Streamu 1 i Nord Streamu 2 v exteritoriálnych vodách Baltského mora. Plynovod takto priamo vstupuje do Nemecka, ktoré vzhľadom na vývoj cien energií potrebovalo stabilný energetický zdroj.

Reklama

Prečo Spojené štáty vytvárajú enormné úsilie, aby projekt prekazili?

Musíme sa vrátiť ešte do obdobia vlády prezidenta Obamu, keď sa rozbehlo strategické projektovanie ťažby plynu frakovaním a ťažby ropy z ropných pieskov priamo na americkom území. Tento systém viedol k oživeniu hutníckeho a ťažkého priemyslu a zmenil pozíciu USA z čistého odberateľa ropy a plynu na jedného z významných vývozcov týchto komodít.

Keďže do rozvoja technológií sa investovalo okolo 520 miliárd dolárov, následkom bolo, že v druhom volebnom období prezidenta Obamu sa ceny energií pre podnikateľský sektor a domácnosti znížili o 40 percent.

To bolo jednou z príčin nárastu spotreby a rastu konkurencieschopnosti amerických firiem. Výrazné zníženie cien energií zároveň “nakoplo” rozvoj ďalších odvetví  a umožnilo obnoviť ekonomickú trajektóriu hospodárskeho rastu. USA tiež výrazne znížili závislosť krajiny od dodávok energií z iných, najmä arabských krajín.

Zároveň však zostala otvorená otázka, čo s obrovským množstvom ropy a plynu, ktorý začali USA ťažiť a nemohli ho všetok spotrebovať. Preto Američania postavili obrovský závod na skvapalňovanie plynu, ktorý by sa v tankeroch mohol exportovať do ďalších krajín. Predpokladalo sa, že najväčším odberateľom tohto plynu by mohla byť EÚ.

Reklama

Objednala sa flotila tankerov na jeho prepravu, začali sa budovať transmisné centrá v Terste, Marseille, Kodani a inde, ktoré mali umožniť spätnú konverziu plynu z kvapalného na plynné skupenstvo.

Toto všetko je však v protiklade s Nord Streamom 2, pretože ten má transportovať ruský plyn, ktorý je o 30 až 40 percent lacnejší ako americký kvapalný plyn. Čiže ak v Spojených štátoch za prezidenta Obamu pokles ceny energií “nakopol” americkú ekonomiku, naopak, zvýšená cena plynu dovážaného z USA by mohla európsku ekonomiku doslova “podkopnúť”.

Na snímke Peter Staněk

 

Takže je logické, že Nemecko napriek americkému nátlaku Nord Stream 2 preferuje a nemá veľký záujem o skvapalnený plyn spoza oceánu…

Áno, je to úplne jasné. Je to dôkaz nezávislosti, ktorej sa po 75 rokoch od skončenia 2. svetovej vojny Nemecko domáha. Nemecké priemyselné kruhy si nevyhnutnosť dovozu ruského plynu uvedomujú. Predpokladá sa, že do roku 2050, možno až do roku 2070 zostane zemný plyn hlavným energetickým médiom.

Reklama

Nord Stream 2, transportujúci podstatne lacnejší ruský plyn, by vniesol istotu do finančných a rozpočtových tokov, ale aj do parametrov podnikateľského prostredia. Ak by totiž boli náklady na energie vysoké, nemohli by fungovať plánované európske gigapodniky, ktoré sú kľúčové, aby bola EÚ schopná konkurovať na svetových trhoch Číňanom a Američanom.

Ceny energií budú v budúcnosti veľmi dôležité aj preto, že pri zavádzaní nových revolučných technológií v 21. storočí sa predpokladá doteraz nevídaný nárast spotreby elektrickej energie doslova do astronomických výšok.

Ako súvisia ceny elektriny s plynom?

Dnes preferované alternatívne zdroje nárast spotreby elektriny nezvládnu zabezpečiť, najviac pokryjú tak 30 percent spotreby. Preto sa objavujú úvahy o pozdržanie odstavovania tepelných a jadrových elektrární. V tejto situácii je dôležité mať stabilný zdroj elektrickej energie.

Chýbajúcu kapacitu výroby elektriny môže nahradiť iba zemný plyn ako kľúčové energetické médium. Najmä pre Nemecko je vytvorenie paroplynových cyklov a kogeneračných jednotiek, produkujúcich teplo i elektrickú energiu, otázkou ekonomického prežitia. S drahým americkým plynom by to však bolo ekonomicky nezvládnuteľné.

Nord Stream 2 bude skutočne stabilizujúci fenomén pre budúci rozvoj nemeckého hospodárstva a nemeckého spoločenstva. No a ak platí, že keď si nemecká ekonomika “kýchne”, európska ekonomika začne mať ťažké klinické problémy, tak by sa americkým nátlakom oslabilo nielen Nemecko, ale aj celá EÚ.

Treba si uvedomiť, že takáto oslabená Európa by sa nevzpierala americkým predstavám o budúcom geopolitickom usporiadaní sveta. Aj o toto USA zjavne ide. Ekonomicky si podmaniť Európu a zároveň ju ovládnuť aj geopoliticky. Preto má Nord Stream 2 aj geopolitický význam.

Keď sa v roku 2015 začalo hovoriť o Nord Streame, vtedajší premiér Robert Fico projekt kritizoval, poukazujúc na to, že obídením Ukrajiny Slovensko príde o poplatky za tranzit plynu. Nedávno však šéf spoločnosti Eustream Rastislav Ňukovič povedal, že Nord Stream už nie je pre Slovensko problém. Argumentoval tým, že ruský plyn bude Eustream prepravovať z nášho územia ďalej do západnej, respektíve južnej Európy…

Premiér Fico Nord Stream kritizoval preto, že vtedy ešte nebolo jasné, ako bude fungovať distribúcia plynu cez naše územie. Treba si uvedomiť, že poplatky za prepravu plynu boli jedným z najdôležitejších stabilizujúcich faktorov pre štátny rozpočet.

Bolo to “zlaté prasa v chlieve”, ktoré chcel vtedajší premiér zachovať za každú cenu.  Medzitým sa však zmenili podmienky, pribudla možnosť reverzného chodu plynu a zistilo sa, že poplatky za tranzit získame tak či tak – či je to z východu na západ, alebo opačne.

Reklama

Ako to bude fungovať?

Z Nemecka bude plyn prepravovaný severojužným smerom. K nám príde cez Moravu a bude pokračovať smerom na Rakúsko či Ukrajinu. Slovensko sa stane križovatkou dodávok zo západných aj z južných plynovodov. Cez územie SR pôjdu dodávky plynu na Ukrajinu v opačnom smere ako doteraz, čím opäť získame spomenuté tranzitné poplatky. Bude to pre nás rovnako ekonomicky výhodné ako predtým.

Článok pôvodne vyšiel na napalete.sk

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:33

Na Slovensku budú aj v stredu (17. 7.) platiť výstrahy pred búrkami a vysokými teplotami. S búrkami treba počítať na väčšine Slovenska, výnimkou je západné Slovensko. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe.

20:14

Francúzsky premiér Gabriel Attal v utorok večer podal demisiu do rúk prezidenta Emmanuela Macrona. Jeho vláda však zostáva v úrade do vymenovania nového kabinetu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a AP.

Dočasná vláda bude mať na starosti iba bežný chod krajiny. Nebude môcť predkladať návrhy zákonov ani prijímať zásadné zmeny. Jej úlohou taktiež bude zabezpečiť riadny chod letnej olympiády v Paríži, ktorá sa začne 26. júla.

Premiér Attal oficiálne podal demisiu, jeho vláda dočasne pokračuje
Na snímke francúzsky premiér Gabriel Attal
19:41

Vo Vranove nad Topľou vyhlásili v utorok mimoriadnu situáciu z dôvodu prívalového dažďa a veternej smršte.

Najväčšie škody počasie napáchalo v severnej časti mesta, časti Čemerné a centre, uviedla Eva Fedorňáková z tlačového odboru mestského úradu.

19:32

Členské štáty Európskej únie (EÚ) vyjadrili v nezáväznom hlasovaní o clách na dovoz elektrických vozidiel (EV) vyrobených v Číne zmiešané názory. Uviedli to v utorok zdroje oboznámené s hlasovaním, ktoré nechceli byť menované. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Za clá hlasovalo 12 členov EÚ, štyria boli proti a 11 sa zdržali, uviedli zdroje. Očakáva sa, že Komisia to zohľadní pri rozhodovaní o tom, či zavedie konečné clá. Podľa zdrojov Francúzsko, Taliansko a Španielsko hlasovali za clá, zatiaľ čo Nemecko, Fínsko a Švédsko sa zdržali hlasovania.

19:32

Ceny ropy v utorok podvečer klesli o viac ako 1 %, keď obchodníci vyhodnotili neuspokojivé údaje o hospodárskom raste Číny. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Cena septembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent klesla o 94 centov alebo 1,11 % na 83,91 USD za barel.

19:31

Envirorezort spustil hybridnú výzvu za 149 miliónov eur, ktorá je zameraná na ekologizáciu teplárenstva. O financie z Modernizačného fondu sa budú uchádzať právnické osoby, ktoré podnikajú v tepelnej energetike a sú uvedení v príslušnom registri. Uviedol to v utorok minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).

19:29

Prevádzkovatelia elektrických sietí v troch pobaltských krajinách v utorok oficiálne oznámili Rusku a Bielorusku, že odstúpia od dohody z roku 2001, ktorá udržiavala Estónsko, Lotyšsko a Litvu napojené na elektrickú prenosovú sústavu kontrolovanú Moskvou. TASR o tom informuje na základe správy AP.

Estónsko, Lotyšsko, Litva a Poľsko sa v roku 2019 dohodli s Európskou komisiou na koordinácii pripojenia k energetickej sieti Európskej únie (EÚ) do konca roka 2025.

19:21

Subjekty štátnej správy, samosprávy a ostatné verejné inštitúcie budú môcť požiadať o dotáciu na energetickú obnovu budov vo svojom vlastníctve. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR a Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vyhlasujú novú výzvu z Plánu obnovy a odolnosti SR, v rámci ktorej rozdelia viac ako 23,5 milióna eur.

Rezort hospodárstva priblížil, že žiadatelia sa budú môcť uchádzať o financie napríklad na výmenu okien a vonkajších dverí, zateplenie strechy či podlahy nevykurovaného podkrovia.

19:19

Osobitný súd so sídlom v holandskom Haagu zaoberajúci sa vojnovými zločinmi v Kosove odsúdil v utorok bývalého veliteľa Kosovskej oslobodzovacej armády (UČK) Pjetëra Shalu na 18 rokov väzenia. Uznal ho za vinného z vojnových zločinov počas vojny v Kosove v rokoch 1998 a 1999. TASR informáciu prevzala z agentúry Reuters, AFP a portálu Balkan Insight.

19:18

Ruské úrady obmedzia verejnosti prístup do 14 dedín v Belgorodskej oblasti, ktorá hraničí s Ukrajinou, a to pre neustále ukrajinské útoky. Oznámil to tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov, píše TASR s odvolaním na správu agentúry AFP.

Na prístupových cestách budú zriadené kontrolné stanovištia, cez ktoré nebudú môcť prejsť ani taxíky a verejná doprava.

19:17

Najmenej 21 ľudí zahynulo a ďalších 20 utrpelo zranenia v utorok pri havárii autobusu v peruánskych Andách. Uviedla to miestna polícia, píše TASR na základe správ agentúr Reuters a AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Komentované kŕmenie šimpanzov učenlivých v bratislavskej ZOO

Autor: TASR-Pavel Neubauer

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Jackson Robert

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali