Jednoznačný verdikt nad 13. dôchodkami vláda zatiaľ nevyriekla, podľa Hegera je však potrebné povedať, že financií je tento rok výrazne menej a 13. dôchodok súčasťou rozpočtu ani nebol.
“V tomto momente si potrebujeme uvedomiť pár nových informácií. Tá najdôležitejšia je, že prepad slovenskej ekonomiky za prvý štvrťrok bol väčší, ako sme predpokladali. Čiže vidíme, že bude ešte väčší problém zafinancovať veci, ktoré boli v rozpočte, nieto veci, ktoré v rozpočte ani neboli,” povedal po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu Heger.
Ako dodal, zavedenie 13. dôchodkov považuje za politickú korupciu strany Smer-SD pred tohtoročnými voľbami s cieľom vylepšiť volebný výsledok. “Sľúbili dôchodcom niečo, čo nemali ani v plánoch, ani vo svojich rozpočtoch,” uviedol.
Minister zároveň dodal, že vnímajú aj situáciu dôchodcov a preto o akomkoľvek riešení v súvislosti s 13. dôchodkami je zatiaľ predčasné hovoriť. Faktom však podľa neho je, že koronakríza odkryla obrovské potreby dofinancovania aj v iných oblastiach, ako sú zdravotníctvo, či rozpočty miest a obcí. Na druhej strane, na príjmoch dôchodcov sa zatiaľ pandémia nijako negatívne neodrazila.
“Tých požiadaviek je naozaj veľa, budeme to musieť dobre uchopiť. Obálka je obmedzená. My musíme veľmi dobre zvážiť, ako to euro investujeme. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale musíme si povedať, že dôchodcovia sú skupina, ktorá tou koronakrízou nebola nijako zasiahnutá, a to je dobré,” dodal.
Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina) je presvedčený o tom, že štát trináste dôchodky na konci tohto roka vyplatí. Tvrdí, že peniaze na vyplatenie trinástych penzií už našiel.
“Rokujeme o tejto téme už dva mesiace s ministerstvom financií a verím, že nájdeme spôsob, ako trináste dôchodky vyplatiť,” povedal po stredajšom rokovaní vlády. Šéf rezortu práce a sociálnych vecí počíta naďalej s tým, že by Sociálna poisťovňa vyplatila trináste dôchodky ako jednorazovú dávku.
Trináste dôchodky budú závisieť od finančných možností štátu, tvrdí Remišová
Výplata trinástych dôchodkov bude závisieť predovšetkým od aktuálnych finančných možností štátu. Tvrdí to prvá podpredsedníčka hnutia Za ľudí Veronika Remišová, ktorá tak podporila vyhlásenia ministra financií Eudarda Hegera z OĽaNO.
Remišová však taktiež pripomína, že koronakríza stavia do kritickej situácie aj ďalšie skupiny obyvateľov Slovenska, ako sú rodiny s deťmi alebo živnostníci. Preto bude nevyhnutné zvážiť fiškálne možnosti štátu a taktiež možnosti pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. “Uvidíme aké budú finančné možnosti štátu. My sme hovorili, že by sme boli veľmi radi, keby sa tie dôchodky v nejakej sume vyplatiť mohli a uvidíme akým spôsobom to budeme môcť realizovať. A jedným dychom dodávam, sú tu aj ďalšie skupiny obyvateľstva, ako zamestnanci, malé podniky, živnostníci, rodiny s deťmi,” povedala na štvrtkovej spoločnej tlačovej konferencii s ministrom financií Hegerom.
Ten v súvislosti s trinástymi dôchodkami pripomína, že Rada pre rozpočtovú zodpovednosť už začiatkom roka vyčíslila jeho riziká v objeme 2 miliardy eur.