Pellegrini: „Som rád, že prezidentka Čaputová sa sústreďuje, na rozdiel od jej predchodcu, na dobrú prezentáciu SR vo svete“

Bratislava 27. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR – Martin Baumann)

 

Ak bude na Slovensku naďalej prevládať malicherný politický boj pred hľadaním vnútrospoločenskej jednoty, krajina začne stagnovať. V rozhovore pre TASR na to upozornil predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD)

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala predsedu vlády SR Petra Pellegriniho

Pri bilancovaní končiaceho sa roka, ale i vízii budúcnosti preto zdôrazňuje konsenzus v základných záujmoch štátu, ktorý Slovensko posunie vpred. V tejto súvislosti prezentuje i to, o čom má byť zodpovedná zmena, ktorú chce ako politik a zástupca ľavicovej strany presadzovať v ďalších rokoch. Premiér sa vyjadruje i k spolupráci s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a vzťahoch so svojím straníckym šéfom, odpovedá i na to, či podľa neho môže po voľbách nastať patová situácia.

 

V novoročnom príhovore ste rok 2018 označili za rok v znamení „skúšky demokratickej vyspelosti“. Poukázali ste pri tom na polarizáciu spoločnosti a zároveň na potrebu spoločne čeliť výzvam, s ktorými je Slovensko konfrontované. Ako by ste, aj z tohto pohľadu, charakterizovali tento rok?

Pri svojom nástupe do funkcie som si vytýčil naplnenie troch základných priorít. Vyšetrenie vraždy dvoch mladých ľudí, napravenie pošramoteného renomé SR po vražde a stabilizáciu vnútropolitickej scény. Po mojej iniciatíve došlo k personálnej obmene Policajného zboru pod vedením ministerky Sakovej (Smer-SD). Polícia slobodne koná v zmysle „padni, komu padni“. Návrhmi vládnych zákonov som prispel k očiste súdov a prokuratúry, ktoré majú teraz mechanizmy na vysporiadanie sa s tými, ktorí vo funkcii zlyhali. Treba zdôrazniť, že vražda dvoch mladých ľudí je vyšetrená a čoskoro vrahovia, ako aj potenciálny objednávateľ budú stáť pred spravodlivým súdom. V súvislosti s napravením zahraničnopolitického renomé Slovenskej republiky som uskutočnil celý rad zahraničných návštev. Mal som prijatia v Bielom dome, v Moskve, rokoval som s čínskym premiérom, a absolvoval som rokovania na úrovni EÚ, NATO, hovoril som na konci roka so Svätým otcom v Ríme a absolvoval stretnutie s generálnym tajomníkom OSN. Sme rešpektovanou krajinou, ktorú čakajú nové výzvy, na ktoré sa treba pripraviť. Máme za sebou úspešných 26 rokov existencie. Ale svet okolo nás sa mení. V ekonomickej, bezpečnostnej a sociálnej rovine a iba pripravení na tieto výzvy môžu zachytiť tento trend. Preto ponúkam zodpovednú zmenu. Postavenú na novom štýle vládnutia opierajúceho sa o fakty, predvídateľnosti a vnútropolitickom konsenze. Ak nepochopíme na Slovensku, že je čas prestať politicky bojovať a hľadať konsenzus, ktorý nás vždy posúval vpred, začneme stagnovať. Tento rok by som nazval silne sociálnym, ale aj rokom nových výziev pre politikov a celú spoločnosť.

 

Je spoločnosť ešte viac polarizovaná, samozrejme i s blížiacimi sa voľbami?

Vnútropolitický konsenzus v základných záujmoch štátoch, bol tým, čo nás posúvalo vpred. Pripomínam vstup do EÚ a NATO, hovorím o vstupe do schengenu a prijatí eura. Ak sa chceme posunúť ďalej, je potrebné ho obnoviť. To je naša zodpovednosť voči štátu a ľuďom, ktorí tu žijú. Naša spoločnosť starne, nastupuje digitalizácia, mení sa trh práce, chýbajú profesie. Politická scéna je rozhádaná, bojuje medzi sebou, radikalizuje sa politický slovník a v kúte čaká na svoju príležitosť extrémizmus. Ten tvrdí, že demokracia ako systém zlyháva, čo potvrdzujú hádky politikov. Nehovoríme o témach, ktoré sa týkajú bytostne Slovenska a iba riešime, kde sa kto, kedy a s kým stretol. Poďme hovoriť o budúcnosti tejto krajiny a čo chceme priniesť. Tak si ja predstavujem zodpovednosť za krajinu a jej zmenu.

 

Špekulovalo sa o vyostrených vzťahoch medzi vami a predsedom strany Robertom Ficom. Často vás obviňovali a stále obviňujú z toho, že ste v područí Roberta Fica, že nie ste v rozhodnutiach predsedu vlády úplne autonómny…

Je prirodzené, že v demokratickej strane, akou je Smer–SD sa diskutuje o smerovaní, o riešení problémov a na základe toho vzniknú rôzne pohľady a názory. Svoju politiku nestaviam na lacnom marketingu, ale trpezlivo presadzujem zmeny, ktoré nie sú vidieť okamžite, ale postupom času prinesú výsledky. Výsledky, ktoré sú viditeľné.

 

Nepodarilo sa vám presadiť reformu nemocníc. Nie je to dôkaz toho, že hoci ste premiér vy, silnejšie, až rozhodujúce slovo má stále predseda Fico, ktorý bol od začiatku proti reforme v tejto podobe a aj uspel?

Reforma je pripravená. Som zodpovedný politik a posunúť ju v predvolebnom období do parlamentu by bolo obrovské riziko. Som presvedčený, že po voľbách bude jednou z dôležitých agend akejkoľvek vlády.

 

Nepodarilo sa presadiť ani obrannú a bezpečnostnú stratégiu. Vláda ju prijala, do parlamentu sa ani nedostala. Nie je problém, že ju parlament neodobril?

Vláda tieto dokumenty schválila. Počkajme si na výsledky vo voľbách a určite nová vláda prijme programové vyhlásenie, ktorého filozofia sa odzrkadlí aj na obsahu bezpečnostnej a obrannej stratégie, ktoré nový parlament schváli.

 

Ako hodnotíte s odstupom času výsledok prezidentských volieb? Aká je spolupráca s prezidentkou Zuzanou Čaputovou?

Prezidentské voľby v druhom kole ponúkli silných kandidátov a ľudia rozhodli. Som veľmi rád, že do druhého kola sa nedostal predstaviteľ extrémizmu, a to považujem za dobrý signál pre Slovensko aj pred nastávajúcimi parlamentnými voľbami.

Spolupráca s pani prezidentkou je konštruktívna a každý z nás sa snaží napĺňať svoj mandát zodpovedne voči občanom. Som veľmi rád, že pani prezidentka sa sústreďuje, na rozdiel od jej predchodcu, na dobrú prezentáciu SR vo svete.

 

Predvolebný rok poznačil aj vzťahy v koalícii. Z úst Andreja Danka (SNS) sa často vzniesla kritika aj na vašu adresu v zmysle „urobte si poriadok na vláde“. Poznačili tie posledné mesiace, a aj tieto výroky a naznačenie nezhôd v koalícii, vzťahy priamo vo vláde?

Vyjadrenia predsedu SNS vnímam ako súčasť predvolebnej kampane. Vláda a koalícia prijala celý rad opatrení zvyšujúcich kvalitu života občanov. Uprednostňujem prezentáciu výsledkov našej spoločnej práce, než zbytočné útoky, ktoré nič pozitívne neprinášajú.

 

V tomto roku sme si pripomenuli 75. výročie SNP – aj v tomto kontexte ste zdôrazňovali boj proti extrémizmu. Urobili politici, najmä tí, ktorí zastupujú vládnuce strany dosť pre to, aby nerástli stúpenci a podporovatelia extrémistov z radov ľudí, ktorí odmietajú extrémizmus, no prepadajú pocitu, že to štandardné k ničomu nevedie, a tým sú i ľahšie zmanipulovaní zjemnenou rétorikou a sofistikovaným postupom, ktorý teraz extrémisti používajú?

Historické udalosti SNP a ich odkaz považujem za významnú súčasť historickej pamäte národa. Pochádzam z Banskej Bystrice a odpor voči fašizmu som dostal takpovediac do kolísky. Osobne som navštívil veľa historických spomienkových udalostí počas roka, aby som si pripomenul obete, ktoré bojovali proti fašizmu. Dnes, keď jeho pohrobkovia sedia v parlamente a velebia režim, na pokyn ktorého boli vypaľované slovenské dediny a obce a boli vraždení Slováci a Slovenky, sa nemožno nečinne pozerať. Cítim, že sa začína elementárny politický zápas o pravdu, a nesmieme dopustiť, aby najmladšia generácia podľahla dezinterpretácii dejín. Osobne ja, ako aj vláda sme robili všetko preto, aby hrdinská tradícia SNP bola výraznou hodnotou vo vedomí spoločnosti.

 

Už ste sa vyjadrili o údajnej dohode a spolupráci Smeru s ĽSNS. Ak by sa predsa len stalo, že príde alebo mohlo by prísť k užšiemu povolebnému spojeniu, odišli by ste zo Smeru?

Základným cieľom našej strany je vyhrať voľby. Zdôraznil som, že jedným z hodnotových pilierov strany Smer-SD je protifašistická tradícia. Nikto ju nespochybnil. Považujem to za politický marketing opozície podsúvať nám dohody s kotlebovcami. Ak hlasujú kotlebovci za opozičné návrhy v parlamente, tak je všetko v poriadku, ak hlasujú s vládnou koalíciou, podsúva sa nám povolebná spolupráca. Nie je to pravda.

 

Ste volebným lídrom strany. Budete výsledok považovať aj za vysvedčenie seba samého?

Počkajme na výsledky volieb. Som lídrom strany, ktorá má autentický ľavicový program, zvyšujeme kvalitu života občanov. Prijali sme celý rad sociálnych opatrení. Ponúkame stabilitu, odbornosť a skúsenosť. Nebojím sa politickej zodpovednosti, mám skúsenosti a program zodpovednej zmeny. Viem, čo potrebuje krajina riešiť v nasledujúcom období a ponúkam Slovensku zodpovednú zmenu.

 

Volebná kampaň Smeru sa nesie v znamení sloganu Zodpovedná zmena… Mali ste dosah na slogan, štýl, filozofiu kampane, ktorej ste tvárou?

Zodpovedná zmena nie je len slogan či kampaň, je to obsah a štýl politiky, ktorú chcem presadzovať. Mení sa svet okolo nás. Mení sa krajina, ľudia a mení sa aj strana, ktorej som podpredsedom. Zodpovedná zmena sa opiera predovšetkým o zmenu myslenia, postaveného na odbornosti, politickej stabilite, predvídateľnosti rozhodnutí, na dátach a faktoch a ich reálnej vykonateľnosti. Ide o zodpovedné dosahovanie výsledkov pre ľudí. Budovanie politického konsenzu na zásadných politických otázkach štátu. Budovanie sociálneho štátu a približovanie životnej úrovne k vyspelým sociálne orientovaným ekonomikám. Chceme zjednotené Slovensko, odmietame delenie na starých a nových, na dobrých a zlých. Iba zjednotená krajina sa v histórii posunula vpred.

 

Robert Fico pred časom predpovedal patovú situáciu po voľbách. Stotožňujete sa s jeho názorom? Ak by vznikol pat, čo by bolo podľa vás najlepším riešením? Predčasné voľby či úradnícka vláda?

Som reálny politik a nikdy nepodlieham špekuláciám. Počkajme si na vôľu občanov, ktorí rozhodnú, aké politické strany chcú mať vo vláde na nasledujúce zložité obdobie. Verím, že vznikne zodpovedná vláda, ktorá bude stabilná a so skúsenosťami riešiť a posúvať Slovensko vpred.

 

S opozíciou, parlamentnou aj neparlamentnou, ste v permanentnom spore. Viete si s niektorými z nich predstaviť spoluprácu? S kým?

Občania rozdajú karty. Dnes hovoriť akékoľvek scenáre je zbytočné. My ponúkame silný sociálny štát a moderný koncept Slovenska pre nasledujúce roky. Naša politika nie je postavená na tom, s kým pôjdeme a s kým nie. Pozrite sa na rozhádanú opozíciu. Teatrálne detinské gestá o vzájomnom neútočení, ktoré vzápätí niekto z nich okamžite spochybní. Deň po voľbách nastupuje nová realita a nech potom každý ukáže, ako rešpektuje hlas voličov a záleží mu na zodpovednom smerovaní krajiny. Voliči chcú, aby sa strany dohodli a nie aby vládla nestabilita a chaos. To im zlepšenie života neprinesie.

 

Váš bývalý spolustraník Marek Maďarič hovoril, že by sa v strane mala začať debata o výmene predsedu. Vy stále hovoríte, že táto otázka na stole nie je. Bude po voľbách? Ste pripravený vystriedať Roberta Fica na čele Smeru?

Ide o súkromné názory pána Maďariča, ktorý nie je členom strany, takže ich nebudem ani komentovať. V prvom rade sa sústreďujeme na úspešný výsledok vo voľbách. Hovoriť o tom, čo bude po nich na personálnom sneme strany, považujem za predčasné, keďže chýba odpoveď na základnú otázku, a tou sú voľby.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Maďarská vláda darovala nemocniciam na juhu Slovenska dýchacie prístroje

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Maďarská vláda darovala na pomoc zahraničnej maďarskej komunite a nemocniciam na južnom Slovensku 17 dýchacích prístrojov. Dar prijali zástupcovia občianskeho združenia (OZ) Kukkonia v pondelok v Dunajskej Strede, kam poputuje prvých šesť z nich. Ostatné prístroje bude združenie distribuovať medzi jednotlivé nemocnice v…

Volko zbiera medaily a stúpa v rebríčku: „Snáď si to niekto všimne“

0 icon

Toruň 7. marca 2021 (TASRHSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Šprintér Ján Volko sa už vo veku 24 rokov stal jedným z najúspešnejších predstaviteľov "kráľovny športu" na Slovensku. Bronzom z Torune doplnil svoju medailovú zbierku z halových majstrovstiev Európy, na šesťdesiatke nechýbal na stupňoch víťazov na troch šampionátoch za sebou. Predtým získal zlato…

Hamšík po podpise zmluvy s Göteborgom: „Rokovania boli rýchle“

0 icon

Göteborg 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Marek Hamšík sa stal oficiálne hráčom IFK Göteborg. Informáciu o podpise kontraktu priniesla facebooková stránka Šport v RTVS. Švédsky klub mal Hamšíka ešte v pondelok večer po úspešnom absolvovaní lekárskej prehliadky predstaviť ako svoju novú posilu na tlačovej konferencii…

Prezidentka sa rok po konaní parlamentných volieb stretla s exprezidentom Kiskom. On má byť ten nový premiér?

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa v pondelok v Prezidentskom paláci stretla s exprezidentom Andrejom Kiskom. Stretnutie sa uskutočnilo rok po konaní sa parlamentných volieb a hovoriť mali o tom, čím si Slovensko za toto obdobie prešlo. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu…

Turecký parlament zriadi výbor, ktorý bude skúmať násilie na ženách

0 icon

Ankara 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Turkish Presidency)   V tureckom parlamente vznikne nový výbor, ktorý sa bude zaoberať prípadmi násilia na ženách. Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien to v pondelok oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, píše agentúra AFP Jeho vyjadrenie v televíznom prejave prišlo po tom, čo sa na sociálnych…

Aktivisti v Londýne žiadali okamžitý návrat Zaghariovej-Ratcliffovej z Iránu

0 icon

Londýn 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/PA-Family Handout, SITA/AP/PA-Ian West)   Pred iránskym veľvyslanectvom v Londýne sa v pondelok zišla skupina ľudí, ktorí žiadali okamžitý návrat Britky iránskeho pôvodu zadržiavanej v Teheráne napriek tomu, že jej vypršal trest vymeraný iránskymi súdmi. Informovala o tom agentúra AFP Nazanin Zaghariová-Ratcliffová bola v Iráne odsúdená…

Zaočkovaní ľudia sa podľa amerického CDC môžu stretávať bez rúšok

0 icon

Washington 8. marca 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP/The Dallas Morning News-Smiley N. Pool)   Ľudia zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 sa podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) môžu bez rúška stretávať s osobami, pre ktoré koronavírus predstavuje malé riziko. Na verejnosti by však naďalej mali mať horné dýchacie cesty zakryté. Dlho…

Minister Ivan Korčok odovzdal rezortné ocenenia piatim mimoriadnym ženám

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) udelil rezortné ocenenia piatim mimoriadnym ženám, ktoré sa významným spôsobom zaslúžili o rozvoj medzinárodnej spolupráce a šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí. Urobil tak pri príležitosti pondelkového Medzinárodného dňa žien (MDŽ) a otvorenia série podujatí…

Plán obnovy Slovenska ide do medzirezortného pripomienkovania. Europoslanec Wiezik: Stále má veľa neznámeho a nejasností

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Plán obnovy Slovenska ide do medzirezortného pripomienkovania. Slovenský europoslanec Michal Wiezik upozorňuje, že aj po mesiacoch príprav má plán stále veľa neznámeho a nejasností Zatiaľ poznáme prerozdelenie prostriedkov do hlavných kapitol - 34% pôjde na zelenú ekonomiku, ostatné prostriedky sa sú…

Vláda podľa ZMOSu neraz nedodržiava vlastné programové vyhlásenie

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR–Milan Kapusta)   Vláda neraz nedodržiava vlastné programové vyhlásenie. Pre agentúru SITA to uviedol ústredný riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák Nová vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že zabezpečí, aby nedochádzalo k prijímaniu všeobecne záväzných právnych predpisov bez ich náležitého prerokovania.…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Kristian Keller

Sedesvakantistická pozícia vysvetlená: učenie Cirkvi vs. antipápeži Druhovatikánskej sekty

0icon

Sedesvakantistická pozícia vysvetlená: učenie Cirkvi vs. antipápeži Druhovatikánskej sekty   Antipápež František „požehnáva“ nahú modlu, Pačamamu – pohanský symbol bohyne zeme. (Zdroj: vatikankatolicky.com, z článku

Pavol Lazar

Blíži sa eskalácia napätia USA s Ruskom?

0icon

MIEROVÉ ČASY A 17 PRESUNOV VOJENSKÝCH KONVOJOV CEZ SLOVENSKO SMERUJÚCICH DO VÝCHODNEJ EURÓPY. 👉 Na mierové časy sú takéto presuny vojenskej techniky naozaj nezvyčajné. Najmä pokiaľ si uvedomíme fakt, že Naďov rezort sa neodvoláva na žiadne plánované vojenské cvičenie spojeneckých armád, ako tomu bývalo v minulosti. 🤔 👉 Absencia akéhokoľvek…

Slavěna Vorobelová

Sulík precitol žiaľ neskoro

0icon

V nedeľnej diskusnej relácii na TA3 sa nechal Richard Sulík, zatiaľ ešte stále vicepremiér vlády a minister hospodárstva počuť, že vládny „laboratórny“ pokus na ľuďoch, teda celoplošné testovanie, boli zbytočne vyhodené peniaze daňových poplatníkov (280 miliónov EUR). Vraj za peniaze, ktoré doteraz vláda minula na celoplošné testovanie by sa dali postaviť 4…

René Pavlík

Reciprocita

0icon

Reciprocita. Cudzie slovo. Jeho význam by sa možno dal prirovnať k významu slova rovnováha. Mnohým, najmä mladým, je význam tohto slova povedomý, ale reálne vzdialený. Je to pochopiteľné. Je tu iná, nová doba a s ňou prišli aj nové časy. Vyžadovať od dcérenky, aby umyla riady a od junáčika vyniesť…

Ladislav Kováčik

Spomienka na kauzu únosu Vietnamca

0icon

Ku kauze únosu Vietnamca. Toto som si napísal do denníka 9. 8. 2018, keď bol brannobezpečnostný výbor NR SR k tejto téme: Predtým, než si prečítam niečo sprostredkované z nejakého média, napíšem svoj vlastný umelecký dojem z "grilovania" ministerky Sakovej (Sme

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Slovné hračky: TOP10 najlepších karikatúr slovenského jazyka

0 icon

Slovenčina je krásny jazyk. Jej rozmanitosť je fascinujúca. Núti nás premýšľať a uvažovať. Vymýšľať stále nové a nové slovné hračky. Jej ľubozvučnosť je priam predurčená na tento druh zábavy. Tu je TOP10 slovných hračiek za mesiac január. Slovenský jazyk je plný prenesených významov. Čo sa stane, ak sa s nimi…

Ako na opar? Vďaka týmto tipom sa ho zbavíš raz-dva!

0 icon

Asi dve tretiny dospelého obyvateľstva na svete prenášajú vírus, ktorý spôsobuje opar. Bohužiaľ, akonáhle sa tento vírus dostane do tela, nezmizne, jednoducho žije v tvojich nervových bunkách. Dobrá správa je, že väčšine z týchto "nakazených" ľudí sa nikdy neukážu žiadne príznaky. Avšak tí, ktorí nemajú také šťastie vedia, ako bolestivé a nepríjemné môžu byť tieto…

Nápad za nápadom: Aj takto sa dajú využiť nepotrebné veci

0 icon

Mať dobrý nápad je občas na nezaplatenie. Výtvory na nasledujúcich fotografiách sú dôkazom toho, že ľudia sú schopní sa vynájsť v každej situácii. Nápad vytvoriť z veci, ktorá by sa inak stala nepotrebným odpadom, niečo s novým využitím, je skvelý. Hlavne v dobe, kedy má naša planéta problém s nadmernou…

Michael Jackson: najdivnejšie sochy kráľa popu

0 icon

Michael Jackson, kráľ popu, je uctievaným aj po smrti. Ľudia si ho často pripomínajú hudbou, ale spomienku naňho môžeš oživiť aj návštevou jednej z jeho netradičných sôch. Michael Jackson je osoba, ktorej meno je aj po rokoch od jeho smrti skloňované často v médiách. Pravdou je, že jeho hudba a…

10+ vecí, ktoré vyzerajú ako niečo úplne iné

0 icon

Definícia pareidólie je dosť široká. Je to psychologický jav, ktorý spôsobuje, že ľudia vidia alebo počujú nejasný obraz alebo zvuk a v hlave si ho spoja s niečim úplne iným. Typickým príkladom je "zjavenie" tváre v kresbe dreva. Alebo týchto 10 vecí...  :) Ale bolo by to zločin proti našej zvedavosti, ak…

Vo svete IT

Elektrická kolobežka KUGOO M2 Pro s dojazdom 30 km je opäť dostupná za cenu, akej sa ťažko odoláva

0 icon

Ďalšia neodolateľná akcia pre fanúšikov elektrických kolobežiek je tu! Lukratívny kúsok M2 Pro od overeného výrobcu KUGOO, ktorý je v tejto oblasti najväčším konkurentom pre spoločnosť Xiaomi, totižto aktuálne zoženieš za cenu, aká tu ešte nikdy nebola. Pri jeho kúpe na e-shope Geekbuying.com aktuálne ušetríš viac ako 150 eur. Pre zrazenie cenovky na minimum stačí pri…

Kedy a kde boli podmienky pre život v našej galaxii najlepšie? Odpoveď je prekvapujúca

0 icon

Vedci sa neustále snažia prísť na to, ako mohol vzniknúť život vo vesmíre, či išlo o niečo výnimočné, čo sa udeje len zriedka, alebo naša galaxia prekypuje životom, ktorý sme ešte neobjavili. Objavujú sa ale dôkazy, ktoré môžu poukazovať na to, že vznik života na Zemi bolo dielom náhody a veľkej dávky…

Xiaomi pripravuje smartfón s 200W rýchlym nabíjaním. Prísť by mohol už o pár mesiacov

0 icon

Čínska spoločnosť Xiaomi patrí už roky medzi popredných výrobcov čo sa týka najmodernejších inovácií v oblasti nabíjania. Posledné roky sa o technológiu najrýchlejšieho nabíjania doťahuje s viacerými čínskymi výrobcami a nie je tomu inak ani v tomto roku. Najnovšie správy zverejnené známym a relevantným leakerom TheDigitalChatStation totižto poukazujú na vývoj…

Takto si v Xiaomi smartfóne môžete zmeniť predvolený typ písma bez ROOT-u zariadenia! Idete do toho?

0 icon

Xiaomi smartfóny patria medzi najpopulárnejšie zariadenia vo viacerých regiónoch sveta. Dôvodom okrem samotného hardwaru, je aj software, ktorý je skvelo optimalizovaný a ponúka viacero dodatočných funkcií. Nie tak dávno sme vám napríklad priniesli článok, v ktorom sme vám ukázali, ako môžete zapnúť tmavý režim aj v aplikáciách, ktoré ho oficiálne…

Čínska misia Tianwen-1 priniesla nové zábery na červenú planétu Mars

0 icon

Čínska misia Tianwen-1 sa momentálne nachádza na obežnej dráhe okolo Marsu. Už na začiatku februára sa ku nám dostali zábery z červenej planéty, avšak nedávno vydala čínska vesmírna agentúra CNSA (pozn. redakcie: Chinese National Space Administration) sériu záberov s vysokým rozlíšením, ktoré nám ukazujú krásy tejto planéty, píše portál IFLScience.…

Armádny Magazín

Satanovskij: Prečo USA uvalili sankcie na ukrajinského oligarchu Igora Kolomojského

0 icon

USA, 9.marec 2021 (AM) – Uloženie sankcií Spojenými štátmi proti Dnepropetrovskému oligarchovi Igorovi Kolomoiskému a jeho rodinným príslušníkom je veľmi kurióznou, symptomatickou zápletkou a zaslúži si osobitnú pozornosť.   Kolomojskij je jednou z najväčších postáv modernej Ukrajiny, je absolútne bezohľadný, zákerný a neschopný vyjed

Útočiace roje: V Rusku pracujú na nezvyčajnej zbrani

0 icon

Rusko, 8.marec 2021 (AM) – Ďalekonosné, rýchle a miniatúrne. V týchto dňoch bola uverejnená správa, že v Rusku vyvíjajú unikátny útočný systém z prúdových bezpilotných strojov schopných štartovať z paluby lietadla. Na projekte Molnija (Blesk) pracuje z vlastnej iniciatívy spoločnosť Kronštadt, ktorá vyvinula prieskumný út

MDŽ: Venované hrdinkám i obetiam vojen, skrátka spomienka na ženy inak

0 icon

Slovensko, 8.marec 2021 (AM) –  Viete, že...? ...počet zdravotných sestier sa vstupom USA do vojny znásobil 60 krát?

Ruské pozorovacie lietadlo Tu-214ON vykonalo prvý let v novej funkcii

0 icon

Rusko, 8.marec 2021 (AM) – Lietadlo Tu-214ON vykonalo let v novej funkcii a skontrolovalo maskovanie vojenských objektov na pobreží Krymu a Krasnodarského kraja, rovnako ako otestovalo možnosti systému PVO týchto regiónov.   P

Predbehne hypersonické rakety: USA testujú novú útočnú zbraň

0 icon

USA, 8.marec 2021 (AM) – Bezkonkurenčná presnosť, útok rýchlosťou svetla, ničenie rakiet a dronov - v Spojených štátoch bola vyrobená maketa laserového vzdušného dela. Na rozdiel od iných podobných projektov majú byť s

Svetlo sveta

Dovolili by sme Panne Márii nosiť šatku na hlave keby žila dnes?

0 icon

Je moderné v Západnej Európe biť na poplach proti noseniu šatiek. Už menej sa hovorí o tom, že politici, ktorí útočia na to, aby ženy nemohli nosiť šatku sú presne tí istí, ktorí v rovnakom zákone zakazujú nosiť aj iné náboženské symboly, teda krížiky na krku na viditeľnom mieste. Kým…

Kardinál Brandmüller: Tí čo opúšťajú Cirkev kvôli škandálom druhých, ohrozujú vlastnú spásu.

0 icon

Kardinál Walter Brandmüller vyslovil varovanie katolíkom, ktorí opúšťajú katolícku cirkev a to bez ohľadu na dôvody, že ohrozujú svoju vlastnú spásu, ak zomrú odlúčení od Cirkvi. Opustiť cirkev podľa kardinála Brandmüllera v skutočnosti znamená, že sa veriaci odreže od sviatostí potrebných na záchranu duše pred večným zatratením. Takýto veriaci “sa…

Mons. Karol Kmeťko (12.12.1875 – 22.12.1948) – biskup pre nitriansku diecézu.

0 icon

PRVÍ TRAJA SLOVENSKÍ BISKUPI VYSVÄTENÍ V NITRE 13.2.1921 Narodil v rodine obecného notára v Dolných Držkovciach, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal z početnej rodiny, jeden brat bol kňazom, jedna sestra rehoľníčkou. 8-ročné gymnaziálne štúdium absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre (1887-1895) a ako výborného študenta ho odporučili na štúdium teológie…

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali