Pellegrini: „Som rád, že prezidentka Čaputová sa sústreďuje, na rozdiel od jej predchodcu, na dobrú prezentáciu SR vo svete“

Bratislava 27. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR – Martin Baumann)

 

Ak bude na Slovensku naďalej prevládať malicherný politický boj pred hľadaním vnútrospoločenskej jednoty, krajina začne stagnovať. V rozhovore pre TASR na to upozornil predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD)

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala predsedu vlády SR Petra Pellegriniho

Pri bilancovaní končiaceho sa roka, ale i vízii budúcnosti preto zdôrazňuje konsenzus v základných záujmoch štátu, ktorý Slovensko posunie vpred. V tejto súvislosti prezentuje i to, o čom má byť zodpovedná zmena, ktorú chce ako politik a zástupca ľavicovej strany presadzovať v ďalších rokoch. Premiér sa vyjadruje i k spolupráci s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a vzťahoch so svojím straníckym šéfom, odpovedá i na to, či podľa neho môže po voľbách nastať patová situácia.

 

V novoročnom príhovore ste rok 2018 označili za rok v znamení „skúšky demokratickej vyspelosti“. Poukázali ste pri tom na polarizáciu spoločnosti a zároveň na potrebu spoločne čeliť výzvam, s ktorými je Slovensko konfrontované. Ako by ste, aj z tohto pohľadu, charakterizovali tento rok?

Pri svojom nástupe do funkcie som si vytýčil naplnenie troch základných priorít. Vyšetrenie vraždy dvoch mladých ľudí, napravenie pošramoteného renomé SR po vražde a stabilizáciu vnútropolitickej scény. Po mojej iniciatíve došlo k personálnej obmene Policajného zboru pod vedením ministerky Sakovej (Smer-SD). Polícia slobodne koná v zmysle „padni, komu padni“. Návrhmi vládnych zákonov som prispel k očiste súdov a prokuratúry, ktoré majú teraz mechanizmy na vysporiadanie sa s tými, ktorí vo funkcii zlyhali. Treba zdôrazniť, že vražda dvoch mladých ľudí je vyšetrená a čoskoro vrahovia, ako aj potenciálny objednávateľ budú stáť pred spravodlivým súdom. V súvislosti s napravením zahraničnopolitického renomé Slovenskej republiky som uskutočnil celý rad zahraničných návštev. Mal som prijatia v Bielom dome, v Moskve, rokoval som s čínskym premiérom, a absolvoval som rokovania na úrovni EÚ, NATO, hovoril som na konci roka so Svätým otcom v Ríme a absolvoval stretnutie s generálnym tajomníkom OSN. Sme rešpektovanou krajinou, ktorú čakajú nové výzvy, na ktoré sa treba pripraviť. Máme za sebou úspešných 26 rokov existencie. Ale svet okolo nás sa mení. V ekonomickej, bezpečnostnej a sociálnej rovine a iba pripravení na tieto výzvy môžu zachytiť tento trend. Preto ponúkam zodpovednú zmenu. Postavenú na novom štýle vládnutia opierajúceho sa o fakty, predvídateľnosti a vnútropolitickom konsenze. Ak nepochopíme na Slovensku, že je čas prestať politicky bojovať a hľadať konsenzus, ktorý nás vždy posúval vpred, začneme stagnovať. Tento rok by som nazval silne sociálnym, ale aj rokom nových výziev pre politikov a celú spoločnosť.

 

Je spoločnosť ešte viac polarizovaná, samozrejme i s blížiacimi sa voľbami?

Vnútropolitický konsenzus v základných záujmoch štátoch, bol tým, čo nás posúvalo vpred. Pripomínam vstup do EÚ a NATO, hovorím o vstupe do schengenu a prijatí eura. Ak sa chceme posunúť ďalej, je potrebné ho obnoviť. To je naša zodpovednosť voči štátu a ľuďom, ktorí tu žijú. Naša spoločnosť starne, nastupuje digitalizácia, mení sa trh práce, chýbajú profesie. Politická scéna je rozhádaná, bojuje medzi sebou, radikalizuje sa politický slovník a v kúte čaká na svoju príležitosť extrémizmus. Ten tvrdí, že demokracia ako systém zlyháva, čo potvrdzujú hádky politikov. Nehovoríme o témach, ktoré sa týkajú bytostne Slovenska a iba riešime, kde sa kto, kedy a s kým stretol. Poďme hovoriť o budúcnosti tejto krajiny a čo chceme priniesť. Tak si ja predstavujem zodpovednosť za krajinu a jej zmenu.

 

Špekulovalo sa o vyostrených vzťahoch medzi vami a predsedom strany Robertom Ficom. Často vás obviňovali a stále obviňujú z toho, že ste v područí Roberta Fica, že nie ste v rozhodnutiach predsedu vlády úplne autonómny…

Je prirodzené, že v demokratickej strane, akou je Smer–SD sa diskutuje o smerovaní, o riešení problémov a na základe toho vzniknú rôzne pohľady a názory. Svoju politiku nestaviam na lacnom marketingu, ale trpezlivo presadzujem zmeny, ktoré nie sú vidieť okamžite, ale postupom času prinesú výsledky. Výsledky, ktoré sú viditeľné.

 

Nepodarilo sa vám presadiť reformu nemocníc. Nie je to dôkaz toho, že hoci ste premiér vy, silnejšie, až rozhodujúce slovo má stále predseda Fico, ktorý bol od začiatku proti reforme v tejto podobe a aj uspel?

Reforma je pripravená. Som zodpovedný politik a posunúť ju v predvolebnom období do parlamentu by bolo obrovské riziko. Som presvedčený, že po voľbách bude jednou z dôležitých agend akejkoľvek vlády.

 

Nepodarilo sa presadiť ani obrannú a bezpečnostnú stratégiu. Vláda ju prijala, do parlamentu sa ani nedostala. Nie je problém, že ju parlament neodobril?

Vláda tieto dokumenty schválila. Počkajme si na výsledky vo voľbách a určite nová vláda prijme programové vyhlásenie, ktorého filozofia sa odzrkadlí aj na obsahu bezpečnostnej a obrannej stratégie, ktoré nový parlament schváli.

 

Ako hodnotíte s odstupom času výsledok prezidentských volieb? Aká je spolupráca s prezidentkou Zuzanou Čaputovou?

Prezidentské voľby v druhom kole ponúkli silných kandidátov a ľudia rozhodli. Som veľmi rád, že do druhého kola sa nedostal predstaviteľ extrémizmu, a to považujem za dobrý signál pre Slovensko aj pred nastávajúcimi parlamentnými voľbami.

Spolupráca s pani prezidentkou je konštruktívna a každý z nás sa snaží napĺňať svoj mandát zodpovedne voči občanom. Som veľmi rád, že pani prezidentka sa sústreďuje, na rozdiel od jej predchodcu, na dobrú prezentáciu SR vo svete.

 

Predvolebný rok poznačil aj vzťahy v koalícii. Z úst Andreja Danka (SNS) sa často vzniesla kritika aj na vašu adresu v zmysle „urobte si poriadok na vláde“. Poznačili tie posledné mesiace, a aj tieto výroky a naznačenie nezhôd v koalícii, vzťahy priamo vo vláde?

Vyjadrenia predsedu SNS vnímam ako súčasť predvolebnej kampane. Vláda a koalícia prijala celý rad opatrení zvyšujúcich kvalitu života občanov. Uprednostňujem prezentáciu výsledkov našej spoločnej práce, než zbytočné útoky, ktoré nič pozitívne neprinášajú.

 

V tomto roku sme si pripomenuli 75. výročie SNP – aj v tomto kontexte ste zdôrazňovali boj proti extrémizmu. Urobili politici, najmä tí, ktorí zastupujú vládnuce strany dosť pre to, aby nerástli stúpenci a podporovatelia extrémistov z radov ľudí, ktorí odmietajú extrémizmus, no prepadajú pocitu, že to štandardné k ničomu nevedie, a tým sú i ľahšie zmanipulovaní zjemnenou rétorikou a sofistikovaným postupom, ktorý teraz extrémisti používajú?

Historické udalosti SNP a ich odkaz považujem za významnú súčasť historickej pamäte národa. Pochádzam z Banskej Bystrice a odpor voči fašizmu som dostal takpovediac do kolísky. Osobne som navštívil veľa historických spomienkových udalostí počas roka, aby som si pripomenul obete, ktoré bojovali proti fašizmu. Dnes, keď jeho pohrobkovia sedia v parlamente a velebia režim, na pokyn ktorého boli vypaľované slovenské dediny a obce a boli vraždení Slováci a Slovenky, sa nemožno nečinne pozerať. Cítim, že sa začína elementárny politický zápas o pravdu, a nesmieme dopustiť, aby najmladšia generácia podľahla dezinterpretácii dejín. Osobne ja, ako aj vláda sme robili všetko preto, aby hrdinská tradícia SNP bola výraznou hodnotou vo vedomí spoločnosti.

 

Už ste sa vyjadrili o údajnej dohode a spolupráci Smeru s ĽSNS. Ak by sa predsa len stalo, že príde alebo mohlo by prísť k užšiemu povolebnému spojeniu, odišli by ste zo Smeru?

Základným cieľom našej strany je vyhrať voľby. Zdôraznil som, že jedným z hodnotových pilierov strany Smer-SD je protifašistická tradícia. Nikto ju nespochybnil. Považujem to za politický marketing opozície podsúvať nám dohody s kotlebovcami. Ak hlasujú kotlebovci za opozičné návrhy v parlamente, tak je všetko v poriadku, ak hlasujú s vládnou koalíciou, podsúva sa nám povolebná spolupráca. Nie je to pravda.

 

Ste volebným lídrom strany. Budete výsledok považovať aj za vysvedčenie seba samého?

Počkajme na výsledky volieb. Som lídrom strany, ktorá má autentický ľavicový program, zvyšujeme kvalitu života občanov. Prijali sme celý rad sociálnych opatrení. Ponúkame stabilitu, odbornosť a skúsenosť. Nebojím sa politickej zodpovednosti, mám skúsenosti a program zodpovednej zmeny. Viem, čo potrebuje krajina riešiť v nasledujúcom období a ponúkam Slovensku zodpovednú zmenu.

 

Volebná kampaň Smeru sa nesie v znamení sloganu Zodpovedná zmena… Mali ste dosah na slogan, štýl, filozofiu kampane, ktorej ste tvárou?

Zodpovedná zmena nie je len slogan či kampaň, je to obsah a štýl politiky, ktorú chcem presadzovať. Mení sa svet okolo nás. Mení sa krajina, ľudia a mení sa aj strana, ktorej som podpredsedom. Zodpovedná zmena sa opiera predovšetkým o zmenu myslenia, postaveného na odbornosti, politickej stabilite, predvídateľnosti rozhodnutí, na dátach a faktoch a ich reálnej vykonateľnosti. Ide o zodpovedné dosahovanie výsledkov pre ľudí. Budovanie politického konsenzu na zásadných politických otázkach štátu. Budovanie sociálneho štátu a približovanie životnej úrovne k vyspelým sociálne orientovaným ekonomikám. Chceme zjednotené Slovensko, odmietame delenie na starých a nových, na dobrých a zlých. Iba zjednotená krajina sa v histórii posunula vpred.

 

Robert Fico pred časom predpovedal patovú situáciu po voľbách. Stotožňujete sa s jeho názorom? Ak by vznikol pat, čo by bolo podľa vás najlepším riešením? Predčasné voľby či úradnícka vláda?

Som reálny politik a nikdy nepodlieham špekuláciám. Počkajme si na vôľu občanov, ktorí rozhodnú, aké politické strany chcú mať vo vláde na nasledujúce zložité obdobie. Verím, že vznikne zodpovedná vláda, ktorá bude stabilná a so skúsenosťami riešiť a posúvať Slovensko vpred.

 

S opozíciou, parlamentnou aj neparlamentnou, ste v permanentnom spore. Viete si s niektorými z nich predstaviť spoluprácu? S kým?

Občania rozdajú karty. Dnes hovoriť akékoľvek scenáre je zbytočné. My ponúkame silný sociálny štát a moderný koncept Slovenska pre nasledujúce roky. Naša politika nie je postavená na tom, s kým pôjdeme a s kým nie. Pozrite sa na rozhádanú opozíciu. Teatrálne detinské gestá o vzájomnom neútočení, ktoré vzápätí niekto z nich okamžite spochybní. Deň po voľbách nastupuje nová realita a nech potom každý ukáže, ako rešpektuje hlas voličov a záleží mu na zodpovednom smerovaní krajiny. Voliči chcú, aby sa strany dohodli a nie aby vládla nestabilita a chaos. To im zlepšenie života neprinesie.

 

Váš bývalý spolustraník Marek Maďarič hovoril, že by sa v strane mala začať debata o výmene predsedu. Vy stále hovoríte, že táto otázka na stole nie je. Bude po voľbách? Ste pripravený vystriedať Roberta Fica na čele Smeru?

Ide o súkromné názory pána Maďariča, ktorý nie je členom strany, takže ich nebudem ani komentovať. V prvom rade sa sústreďujeme na úspešný výsledok vo voľbách. Hovoriť o tom, čo bude po nich na personálnom sneme strany, považujem za predčasné, keďže chýba odpoveď na základnú otázku, a tou sú voľby.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Biden navrhol Rusku predĺženie zmluvy Nový START

0 icon

Washington 22. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Americký prezident Joe Biden vo štvrtok Rusku navrhol predĺžiť zmluvu Nový START, ktorá obmedzuje počet amerických a ruských strategických jadrových zbraní, o ďalších päť rokov. Potvrdila to hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová, píše agentúra AFP "Spojené štáty sa plánujú usilovať o päťročné predĺženie…

Štátne rezervy už distribuujú testy určené na testovanie vo firmách

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Správa štátnych hmotných rezerv SR už začala distribuovať testy určené na testovanie vo firmách. Na štvrtkovej tlačovej besede to potvrdil predseda hospodárskeho parlamentného výboru Peter Kremský (OĽaNO) Jednotlivé okresné úrady by podľa neho už dnes mali mať k dispozícii dostatok testov, aby mohli…

Korčok: Udelil najvyššie ocenenie rezortu diplomacie Antonovi Neuwirthovi in memoriam

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) udelil najvyššie ocenenie rezortu diplomacie Antonovi Neuwirthovi in memoriam Ocenenie Neuwirtha, osobnosti spoločenského života a prvého veľvyslanca SR pri Svätej stolici, sa uskutočnilo pri príležitosti nadchádzajúceho 100. výročia jeho narodenia. Najvyššie…

Lídri EÚ zvažujú viac obmedzení na hraniciach. „Od každej nepotrebnej cesty treba odrádzať“

0 icon

Brusel 22. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet, Pool)   Lídri krajín EÚ vo štvrtok večer počas mimoriadneho summitu formou videokonferencie hovorili o potrebe prijať viac opatrení na boj proti šíreniu nových a infekčnejších variantov koronavírusu a o stratégii očkovania Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles…

Eve K. obvinenej v rámci akcie Plevel 2 navrhujú väzbu

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Policajný vyšetrovateľ spracoval a podal podnet prokurátorovi na vzatie do väzby Evy K., ktorá bola obvinená v rámci akcie Plevel 2. Ako ďalej informoval hovorca policajného prezídia Michal Slivka, polícia sa v jej prípade obáva ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti Druhá obvinená…

Via Iuris: Výzva sudcov a advokátov za zachovávanie právneho štátu je v súčasnom stave justície neprimeraná. Súdna mapa je veľkou zmenou, patrí k nej rozsiahla debata

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:archív HSP, TASR-Pavel Neubauer)   Znenie výzvy skupiny sudcov a právnikov proti „sústavnému porušovaniu princípov právneho štátu na Slovensku“ je neprimerané v situácii, v ktorej sa slovenská justícia v aktuálne nachádza. Uviedla to výkonná riaditeľka Via Iuris Katarína Batková vo svojej reakcii, ktorú poskytla Katarína Žitniaková…

Taraba ku sporom medzi Smerom a Hlasom o referende: „Som za to, aby petičný výbor netvorili politici, ale tváriť sa, že podpisy vedia vyzbierať nejaké poľovnícke združenia a nie strany, je naivná“

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (HSP/Foto:Facbook)   Šéf strany Smer-SD Robert Fico tento týždeň nevyberavým spôsobom odbil iniciatívu novej strany Hlas-SD, ktorej šéf Peter Pellegrini zaslal relevantným opozičným stranám list ohľadom referenda o predčasných parlamentných voľbách. Podľa Fica sa takáto vec nemá riešiť "obežníkmi", ale zákulisnými rokovaniami, po ktorých má podľa…

Biden vystriedal Trumpa. Čo to bude znamenať pre svet a najmä pre Európu?

0 icon

Washington 22. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Výdavky na zbrojenie v pacifistickej Európe sú z pohľadu zbrojných koncernov a ich lobistov stále veľmi nízke. Ich navýšenie požadovala aj Trumpova administratíva a navrhovala pre členské štáty NATO aby dosahovali úroveň dvoch percent HDP. Po štyroch rokoch strieda Trumpa Biden, no zmenu…

Budaj: Oceňujem pripojenie novej administratívy USA k Parížskej klimatickej dohode

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) oceňuje záujem novej administratívy Spojených štátov amerických (USA) pripojiť sa k Parížskej klimatickej dohode. V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) Nový americký prezident Joe Biden v stredu 20. januára…

Stanovisko Slovenského národného strediska pre ľudské práva k medializovanému právnemu názoru na povinnosť zamestnancov preukazovať sa negatívnym testom

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, v postavení národného antidiskriminačného orgánu, reaguje na medializované správy o protizákonnosti povinnosti preukazovať sa negatívnym výsledkom testu zamestnávateľovi od 27. januára 2021 Dňa 17. januára 2021 zverejnila Vláda Slovenskej republiky Uznesenie č. 30/2021, ktorým zavádza, modifikuje a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Juraj Béla

Drevený rebriniak

0icon

V posledných rokoch sú mojou veľkou záľubou starožitnosti. Najzaujímavejšie sú pre mňa rôzne starobylé vozy, sane, rebriniaky, krhly a podobne. Drevený rebriniak  Dnes sa starý drevený rebriniak / voz z dávnych čias repatrioval do záhrad, aby sa z neho stal mega plantážnik. Určite upúta pozornosť. Zdobený nádhernými trblietavými kvetmi skrášli záhradu,…

Rastislav Slovák

1 304 268 občanov SR volilo strany týchto štyroch (Matovič, Kollár, Sulík, Kiska) a teraz všetci občania SR musíme niesť následky tejto ich voľby a musíme znášať to, že šialený psychopat, podvodník a zločinec Matovič je predsedom vlády SR

0icon

Ja neviem čo teraz týchto 1 304 268 občanov SR očakáva, že sa bude diať, keď v takom obrovskom počte volili strany týchto štyroch (Matovič, Kollár, Sulík, Kiska). 1 304 268 občanov SR ich volilo a výsledok je vláda šialeného psychopata podvodníka a zločinca Matoviča. Čo iné aj týchto 1 304…

Robo Bačinský

Krajniak – ty nazývaš iného farizejom? Ako pokus o anekdotu do Roháča dobré...

0icon

,,Megakauza“ Pellegriniho oblek, zodvihol zo stoličky aj dvoch najpoctivejších politikov - Matoviča s Krajniakom. Obaja sa museli okamžite duševne ukojiť na svojich FB stránkach a ukázať prstom na papaláša Pellegriniho. Tentokrát však nie s matkou všetkých argumentov ,,lebo Fico“, ale vynovenou verziou ,,lebo oblek.“

Peter Švec

Záložníci odmietajú slúžiť kolaborantom a cudzím záujmom.

0icon

Kolaborantskému ministrovi pripravovanému a dosadenému cudzími protištátkami sa podarilo za celých 9 mesiacov vlády osloviť 60 záložníkov. Potrebujeme tisícky. Údajných záložníkov, v skutočnosti pozbieral kadetov. Vo svojom diletantstve ani netuší, čo sú to aktívne a pasívne zálohy, čo treba robiť. Vo svojej zapredaneckej kolaborantskej hlave nikdy nepochopí, že výzvy do služby vlasti nemôžu…

Pavel Pakoš

Sedem hlavných hriechov mainstreamu

0icon

Nedávno nám hovorca KBS odporučil, aby sme boli zvýšene opatrní pri sledovaní alternatívnych médií na internete. Keďže tým zhodil snahu stoviek občanov, medzi ktorými pôsobím tiež, mal by som dať ku tomu vyjadreniu objasnenie. Hranica medzi pravdou a lžou sa vôbec nestotožňuje s hranicou medzi hlavným mediálnym prúdom a tzv.…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Prečo sa v ponorkách používa vždy červené svetlo?

0 icon

Možno si si už aj ty zopárkrát kládol otázku, prečo sa vo filmoch alebo seriáloch v ponorkách vyskytuje vždy iba červené svetlo. No, dnes je tvoj šťastný deň a niečo sa o tejto záhade dozvieš. V prvom rade treba povedať, že červené svetlo v ponorkách sa nepoužíva neustále. Osvetlenie v ponorke sa prepne na červené iba…

Ako trávili čas deti v dobe, keď telefóny ešte neexistovali? Rozhodne sa nenudili!

0 icon

Dnešným deťom sa asi ťažko bude veriť, že existovalo obdobie, kedy telefóny a smartfóny vôbec neboli. A že to bolo naozaj najlepšie detstvo, potvrdí každý, kto to zažil. Problém dnešných detí je v tom, že si deň bez mobilu a internetu ani nevedia predstaviť. Áno, dnešné chytré telefóny majú naozaj…

Wolfgang Amadeus Mozart: Záhadná smrť zázračného dieťaťa

0 icon

Hudobný génius napriek všetkým úspechom, ktoré počas života zažil, bol pochovaný do hrobu 3. triedy. Hrob 3. triedy je podľa pohrebného poriadku vydaného cisárom Jozefom tým najjednoduchším a najlacnejším. Smútočné obecenstvo nejde k hrobu. To je zvyk. Veď uloženie mŕtveho do hrobu je úlohou hrobára, nie? Tak sa skončil život zázračného dieťaťa…

Bojovníci Katalaunských polí: 2. časť

0 icon

Prinášame vám pokračovanie pravdivého príbehu o ťažení Attilu ako vodcu Hunov, ktoré vyčíňalo naprieč celou Európou v prvej polovici 5. storočia. V prvej časti článku sme sa pozreli na históriu odporu, ktorý dokázali vždy vyvinúť obyvatelia Gálie. V druhej časti sa pozrieme na prívlastok Attilu, ktorý je mnohým z Vás známy ešte z čias dejepisu či…

Záhady sveta, ktoré nedokáže nikto vysvetliť 2. časť

0 icon

Vedci z celého sveta sa ocitli tvárou v tvár tajomným nálezom. Neznáme civilizácie minulosti, záhadné artefakty a dokonca aj nevysvetliteľné monolity sa jednoducho objavili a zatiaľ sa nenašlo nijaké vysvetlenie pre tieto záhady sveta. 5. Stopy obrovského tvora v sýrskom chráme patria medzi najväčšie záhady sveta

Vo svete IT

NORTH EDGE NL03 – parádne inteligentné hodinky vhodné pre športovcov s atraktívnou cenovkou

0 icon

Inteligentných hodiniek je dnes na trhu toľko, že si z nich bežný zákazník ledva dokáže vybrať. Preto vám viac menej pravidelne prinášame exkluzívne akcie na množstvo inteligentných hodiniek, častokrát od menej známych výrobcov. Tí však nijako nezaostávajú za viac známymi konkurentmi, práve naopak. Veľká časť menej známych výrobcov sa snaží…

Čo sú to gravitačné vlny a ako ich vieme pozorovať?

0 icon

Gravitačné vlny sú deformácie časopriestoru. Ak si predstavíme vesmír ako obrovskú gumenú plachtu, zistíme, že každý objekt s hmotou túto plachtu ohýba. Čím väčšiu má objekt hmotu, tým viac deformuje plachtu okolo seba, tvrdí YouTube kanál Piled Higher and Deeper (PHD Comics). Dôvodom, prečo obiehame okolo Slnka je jeho masívna…

Podarilo sa astronómom odhaliť tajomstvo najzáhadnejšej hviezdy vo vesmíre?

0 icon

Už od jej objavenia bola Tabby’s Star vesmírnou senzáciou. Hviezda má totiž obdobia, kedy výrazne stráca svoj jas. Astronómovia si toto tmavnutie nedokážu vysvetliť, čo vyvolalo množstvo špekulácií. Istá skupina ľudí si myslela, že za to môžu mimozemšťania, ktorý postavili okolo hviezdy megastavbu, známu ako Dysonova sféra. Ak by niekto…

iPhone zariadenia si držia svoju cenu dlhšie v porovnaní s Android smartfónmi

0 icon

Dlhodobo je známe, že produkty Apple si v porovnaní s konkurenciou držia svoju cenu o niečo dlhšie. Najnovšie dáta z kuchyne spoločnosti BankMyCell, tieto slová potvrdzujú a zároveň poukazuje na to, že cena porovnateľných Android zariadení padá výrazne rýchlejšie, ako je to v prípade iPhone telefónov. Spoločnosť sa konkrétne pozrela…

Americká NASA sa vzdáva! Ani po niekoľkých pokusoch sa im nepodarilo pokoriť marťanskú pôdu

0 icon

V roku 2018 pristála na povrchu Marsu sonda americkej NASA, s názvom InSight. Na palube niesla tepelnú sondu, ktorá čelila viacerým problémom. Sonda sa mala dostať pod povrch Marsu a skúmať tepelné zdroje, ktoré pochádzajú z vnútra planéty. Po pár neúspešných pokusoch sa však vzdáva, píše portál Space.com Hneď po pristátí čelila tepelná sonda…

Armádny Magazín

Armádne letectvo USA chce nové stíhacie lietadlo, pretože náklady na životný cyklus lietadla F-35 sú veľmi vysoké

0 icon

USA, 21. január 2021 (AM) – Program vývoja stíhacieho lietadla 6. generácie NGAD (Next Generation Air Dominance) predstavuje šancu navrhnúť lietadlo, ktoré bude lepšie zodpovedať

USA zmenili stratégiu v boji o prevahu na mori

0 icon

USA, 22. január 2021 (AM) - Americké vojenské námorníctvo vsadilo na automatické bezposádkové lode. Niekoľko veľkých spoločností začalo aktívne vyvíjať hladinové a podvodné útočné drony. Podľa dlhodobého plánu Pentagon do roku 2045 dostane flotilu 120 h

Pakistan vykonal úspešný test balistickej rakety Shaheen-III. India ide odpovedať svojimi testami. Video

0 icon

Pakistan, 22. január 2021 (AM) - Pakistan včera vykonal úspešný letový test balistickej rakety zem-zem Shaheen-III s doletom 2750 kilometrov. Testovací let bol zameraný na opätovné overenie rôznych konštrukčných a technických parametrov zbraňového systému.    

Odovzdali všetko, okrem zlata, valút a majstrovských diel. Nemecké reparácie: fabriky, lode a všetko ostatné

0 icon

Nemecko, 22. január 2021 (AM) - Na parížskej konferencii 21. 12. 1946 si víťazné štáty podelili medzi sebou nemecký majetok, ktorý sa dal považovať za

S Petrom Švecom o obrane štátu: Generálny štáb 3

0 icon

Slovensko, 22. január 2021 (AM) - O téme obrany štátu sa málo hovorí. V predošlých dieloch našej rozhlasovej relácie ste si mohli vypočuť napríklad o nutnosti záloh, ktoré Slovensko už vôbec nemá. Schopnosť Slovenska sa ubrániť klesla na veľmi nebezpečné minimum vďaka politickým rozhodnutiam, ktoré sú

Svetlo sveta

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali