Pápež novinárom vysvetlil, že cirkev je v otázke potratov tak tvrdá, pretože ak by niečo také akceptovala, znamenalo by to, že sa zmieruje s vraždou

Rím 16. septembra 2021 (HSP/TK KBS/Foto:SITA/AP-Tiziana Fabi, Pool, TASR/AP-Gregorio Borgia)

 

Počas spiatočného letu z Bratislavy do Ríma pápež hovoril s novinárskym sprievodom pri obvyklej tlačovej konferencii. Skôr ako k ukončenému pobytu na Slovensku sa vyjadril k aktuálnym témam – od očkovania proti Covidu-19 cez vzrastajúci antisemitizmus a postoj Cirkvi k potratom a redefinícii manželstva, po odmietanie Eucharistie politikom, ktorí presadzujú potratové zákony

Pápež v lietadle
Pápež František hovorí s novinármi na palube lietadla Alitalia na trase z Bratislavy späť do Ríma

István Károly Kuzmányi (Magyar Kurir): Svätý otče, ďakujeme vám za vašu návštevu v Budapešti, kde ste citoval kardinála Mindszentyho, ktorý vyhlásil: „Ak existuje milión modliacich sa Maďarov, nemám obavy o budúcnosť“. Prečo ste sa po dvadsaťjeden rokoch rozhodol zúčastniť na eucharistickom kongrese a ako pozeráte na kresťanstvo v Európe?

„O návšteve v Budapešti niekto zmýšľal zle, ale bola takto naplánovaná. Ale som sľúbil vášmu prezidentovi, že sa pokúsim prísť budúci alebo nejaký iný rok. Maďari si uchovávajú množstvo hodnôt, zasiahol ma veľmi hlboký zmysel pre ekumenizmus. Európa všeobecne by sa mala vrátiť k snu svojich otcov zakladateľov, čo stále opakujem. Európska únia nie je schôdzovanie, ale v jej základoch je duch, o ktorom snívali Schumann, Adenauer, De Gasperi. Hrozí nebezpečenstvo, že sa z nej stane obyčajný správny úrad, čo nie je dobré. Európa by sa mala vrátiť k mystike, svojim koreňom, a rozvíjať ich, a to vo všetkých krajinách. Pravdou je, že niektoré záujmy, možno mimoeurópske, sa snažia Európsku úniu využiť na ideologickú kolonizáciu, čo nie je dobré. U vás som bol vlani v Transylvánii, tá omša bola nádherná.

Bohumil Petrík (Denník Štandard): Slovenských občanov rozdelilo očkovanie. Hovoríte, že očkovanie je úkon lásky, ale rôzne diecézy k tomu majú rôzny prístup. Ako v tejto súvislosti má dôjsť k zmiereniu?

„Je to trochu divné, pretože ľudstvo sa vo svojich dejinách s vakcínami priatelilo, očkovalo sa proti osýpkam, detskej obrne … táto vyhrotenosť možno plynie skôr z neistoty, nielen z pandémie. Teda z rozdielov medzi vakcínami a tiež povestí o tom, že niektoré vakcíny sú len o málo viac ako destilovaná voda, a to všetko vyvolalo strach. Iní sú presvedčení o nebezpečnosti očkovania, ktorým údajne do organizmu vstupuje vírus. Aj v kardinálskom kolégiu je niekoľko negacionistov a jeden z nich, chudák, je hospitalizovaný s koronavírusom, čo je životná irónia. Neviem to dobre vysvetliť, niektorí ľudia hovoria, že vakcíny neboli dostatočne preverené. Jasné je, že vo Vatikáne boli očkovaní všetci, s výnimkou malej skupinky. U tej sa teraz premýšľa o tom, ako jej pomôcť.“

Daniel Verdú Palai (El Pais): V nedeľu dopoludnia ste sa stretli s Orbánom. Možno pochopiť rozdielnosť vašich postojov. Chceli sme sa opýtať, ako prebehlo toto stretnutie, či ste sa dotkli otázky migrácie a čo si myslíte o zákonoch o homosexuáloch, ktoré vydal.

Maďarsko pápež František návšteva
Pápež František sa zdraví s ľuďmi z auta po pristátí na medzinárodnom letisku 12. septembra 2021 v Budapešti

Išlo o prezidentovu návštevu, bol natoľko slušný, že ma vyhľadal. Stretol som sa s ním tretíkrát, prišiel spolu s premiérom a podpredsedom vlády. Hovoril prezident a témou bola ekológia. Skutočne klobúk dole pred Maďarmi a ich ekologickými znalosťami. Vysvetľoval mi, ako čistia rieky; záležitosti, ktoré som nepoznal. Potom som sa opýtal na priemerný vek, pretože mi robí starosti demografický prepad. V Taliansku je priemerný vek 47 rokov, v Španielsku snáď ešte viac. Mnohé dediny sa vyprázdnili alebo v nich žije veľa starých ľudí. Ako to riešiť? Maďarský prezident mi vysvetlil, že majú zákon, ktorý pomáha mladým párom k manželstvu a založeniu rodiny. Zaujímavé je, že sa dosť podobá francúzskym zákonom, ale je ešte rozvinutejší. Keď mi to vysvetľoval, niečo o tomto zákone dodali aj predseda a podpredseda vlády. O imigrácii nezaznelo nič. Potom sme sa vrátili späť k ekológii. V demografickom ohľade je zrejmé, že sa tu presadzuje rodina, je tu mnoho mladých ľudí, veľa detí. Aj na Slovensku bolo veľa mladých párov. Problém je v tom, aby mali všetci pracovné miesto a nemuseli ho hľadať vonku. Toľko k témam … Hovoril stále prezident, obaja ministri dopĺňali údaje. Stretnutie trvalo pomerne dlho, približne 40 minút.“

Gerard O’Connell (Amerika): Po prvé som chcel povedať, ako nás všetkých teší, že chirurgický zákrok u vás viedol k vynikajúcim výsledkom, omladol ste!

Niekto mi hovoril, že by skúsil to isté… Ale nebola to estetická operácia…

Často hovoríte, že sme všetci hriešnici a že Eucharistia nie je prémiou za dodržiavanie príkazov, ale liek a pokrm pre slabých. Ako viete, v USA po posledných voľbách, prebehla medzi biskupmi diskusia o tom, či podávať sväté prijímanie politikom, ktorí podporili potratové zákony. Existujú biskupi, ktorí chcú upierať Eucharistiu prezidentovi a ďalším vrcholným predstaviteľom. Čo si o tom myslíte a čo biskupom radíte? Ako biskup ste za všetky tieto roky niekedy verejne odmietol podanie Eucharistie?

Nikdy som nikomu neodmietol podať Eucharistiu. Neviem, či k nej niekto pristúpil za takýchto okolností! Ako kňaz som si nikdy nebol vedomý toho, že by som mal pred sebou takého človeka, akého popisujete. Jediný raz sa mi stalo niečo sympatické, keď som slúžil svätú omšu v domove pre seniorov. Bolo to v salóniku a keď som sa opýtal, kto pôjde na sväté prijímanie, všetci starčekovia zdvihli ruku. Tiež jedna starenka, ktorá zdvihla ruku, mi potom povedala:

Ďakujem, ja som židovka. A ja na to: Ten, ktorého som ti dal, je tiež žid. Prijímanie nie je odmena pre dokonalých – spomeňme si na jansenizmus – Eucharistia je dar, Ježišova prítomnosť v Cirkvi a v spoločenstve. Tí, ktorí v tomto spoločenstve nie sú, ju nemôžu prijímať, ako ona židovská pani, ktorú ale Pán chcel bez môjho vedomia odmeniť. Mimo spoločenstvo, exkomunikovaní, sú nepokrstení alebo vzdialení ľudia. Druhý problém, teda potrat, je viac ako problém, je to vražda. Kto podstupuje alebo koná potrat, vraždí, o tom niet pochýb. Vezmite do ruky akúkoľvek učebnicu embryológie pre študentov medicíny.

Tretí týždeň od počatia už sú utvorené všetky orgány, všetky, aj DNA… je to ľudský život. A tento ľudský život je potrebné ctiť, to je predsa jasná zásada! Toho, kto to nemôže pochopiť, by som sa opýtal:

Je správne zabiť ľudský život, aby sa tak vyriešil nejaký problém? Je správne najať si nájomného vraha na usmrtenie ľudského života? Vedecky ide o ľudský život. Je správne odstrániť ho, aby sa problém vyriešil?

Z toho dôvodu je cirkev v tejto otázke tak tvrdá, pretože keby niečo také akceptovala, znamenalo by, že sa zmieruje s každodennou vraždou. Hlava jedného štátu mi povedala, že demografický prepad začal v rokoch, kedy bol schválený potratový zákon, na základe ktorého bolo vykonaných šesť miliónov potratov, čo viedlo k poklesu pôrodnosti v tejto krajine. Teraz prejdime k človeku, ktorý stojí mimo spoločenstva a nemôže pristúpiť k prijímaniu.

Toto nie je trest, stojí mimo. Problém však nie je teologický, ale pastoračný. Spočíva v tom, ako my, biskupi, s týmto princípom pastoračne nakladáme. Keď sa pozrieme na dejiny cirkvi, všimneme si, že zakaždým, keď biskupi s týmto problémom nakladali nie ako pastieri, politicky sa vyhraňovali. Spomeňme si na Bartolomejskú noc – áno, to sú heretici, podrežeme ich všetkých… Spomeňme si na hon na čarodejnice… a na Savonarola na Campo dei Fiori. Keď cirkev nepastoračne bráni nejaký princíp, obhajuje politické záujmy, stačí sa pozrieť do histórie.

Čo má robiť pastier? Byť pastierom, neodsudzovať. Byť pastierom, pretože je pastierom tiež onoho exkomunikovaného človeka. Pastierom, ktorý má Boží štýl, spočívajúci v blízkosti, súcite a láskavosti. O tom rozpráva celá Biblia. Nepoznám dobre podrobnosti zo Spojených štátov… Pokiaľ ste ale nablízku, ste láskavý, podávate prijímanie? To je hypotéza, pastier vie, čo má v každej chvíli urobiť. Pokiaľ ale opustí cirkevnú pastoráciu, stáva sa z neho politík, a to je zrejmé na všetkých nepastoračných súdoch Cirkvi…

Ak sa pýtate, či podať, ide o kazuistiku… Pamätáte na búrku, ktorá sa rozpútala po Amoris laetitia? Je to heréza, heréza! Našťastie tu bol kardinál Schoenborn, veľký teológ, ktorý veci vysvetlil… Sú to Božie deti a potrebujú našu pastoračnú blízkosť – a pastier potom všetko vyrieši tak, ako mu naznačí Duch.“

Stefano Maria Paci (talianska televízia Sky TG 24): Verím, že posolstvo, ktoré vám teraz odovzdám, budete považovať za dar. O jeho odovzdanie ma požiadala Edith Brucková, židovská spisovateľka, ktorú ste navštívili. Podpísala sa ako „vaša sestra Edith“ a ďakuje za gestá a výzvy proti antisemitizmu počas tejto cesty.

Antisemitizmus vstáva z mŕtvych, je to módny jav, čo je veľmi škaredé…„.

Hovorili ste s maďarskými predstaviteľmi o zákonoch o homosexualite a medzitým zo Štrasburgu dorazila rezolúcia, ktorá vyzýva na uznanie homosexuálnych manželstiev. Čo si o tom myslíte?

Manželstvo je sviatosť, nie je v moci Cirkvi meniť sviatosti, ktoré Pán ustanovil. Existujú zákony, ktoré sa snažia pomôcť ľuďom s odlišnou sexuálnou orientáciou. Je dôležité, že štáty majú možnosť občiansky ich podporiť, zabezpečiť im dedičstvo, zdravotnú starostlivosť atď., a to nielen pre homosexuálov, ale všetkých ľudí, ktorí chcú žiť spoločne. Ale manželstvo je manželstvo. To neznamená, že ich odsudzujeme – sú to naši bratia a sestry, máme ich sprevádzať. Existujú občianske zákony, ktoré napríklad zabezpečujú rôzne služby ovdoveným, je tu francúzsky PACS, ale to nemá nič spoločné s manželstvom ako sviatosťou, ktorá existuje medzi mužom a ženou.

Často sa tu vytvára zmätok. Sú to bratia a sestry, všetci sme si rovní, Pán je dobrý, želá si spásu všetkých ľudí, ale prosím, nech Cirkev nemusí zapierať svoju pravdu. Mnohí ľudia s homosexuálnou orientáciou pristupujú k spovedi, žiadajú kňazov o radu, Cirkev im pomáha, ale sviatosť manželstva je niečo iné“.

 

Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Zoznam psychotropných látok sa má rozšíriť. Reexport humánnych liekov by sa mal obmedziť

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Zoznam psychotropných a omamných látok sa má rozšíriť. Vyplýva to z novely zákona o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli v stredu do druhého čítania. Návrh predložil rezort zdravotníctva Zoznam sa má doplniť o sedem psychotropných…

Kollár aj dnes vykázal opozičného poslanca Petra Krupu z rokovacej sály

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Predseda Národnej rady SR (NR SR) Boris Kollár (Sme rodina) aj dnes vykázal opozičného poslanca Petra Krupu (ĽSNS) z rokovacej sály. Dôvodom bolo, že Krupa si aj po opakovaných výzvach odmietol nasadiť na tvár rúško V rovnakej veci bol Krupa z pléna vykázaný…

Sociálna poisťovňa vypláca viac materských dávok ako tehotenských, mamičky na tehotenskú dávku zrejme zabúdajú

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Novú tehotenskú dávku dostalo zo Sociálnej poisťovne v období od mája do septembra tohto roka priemerne mesačne takmer 19-tisíc budúcich mamičiek. Viac mamičiek pritom poberá materskú dávku ako ich predtým poberalo tehotenskú dávku. V rovnakom období totiž poberalo materskú dávku priemerne 26,5 tisíca poistenkýň…

V Nemecku zadržali 2 bývalých vojakov, ktorí plánovali založiť skupinu žoldnierov

0 icon

Berlín 20. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Nemecká polícia zadržala v stredu dvoch bývalých vojakov pre obvinenia, že sa pokúsili o vytvorenie "teroristickej" polovojenskej skupiny so zámerom bojovať v občianskej vojne v Jemene. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na tamojšiu prokuratúru Obe zadržané osoby podnikli kroky k "vytvoreniu…

Filip k dianiu okolo Zemana: Ani najväčšie hyeny, v dobe keď Havla operovali v Rakúsku, si nedovolili organizovať lov

0 icon

Praha 20. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)   Vojtěch Filip si nebral servítku pred ústa pri komentovaní situácie okolo zdravia prezidenta Miloša Zemana. Ide vraj o pokus predsedu Senátu získať právomoci, ktoré mu nepatria "Podľa mňa jednoduché, ani najväčšie hyeny, v dobe keď Václava Havla operovali v Rakúsku, si niečo také nedovolili napísať,…

Osobitný výbor navrhol obžalovať Stevea Bannona z pohŕdania Kongresom

0 icon

Washington 20. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-J. Scott Applewhite,SITA/AP-John Raoux)   Americkí zákonodarcovia vyšetrujúci januárový útok na americký Kapitol sa v utorok jednomyseľne zhodli, že politický stratég Steve Bannon by mal čeliť žalobe z trestného činu pohŕdania Kongresom, pretože sa odmietol dostaviť pred osobitný výbor Snemovne reprezentantov. Informovala o tom agentúra AFP…

Gastro prevádzky fungujú v neistote, bez pomoci hrozí podľa AZZZ krach a prepúšťanie

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR–Pavel Neubauer)   Slovenské gastropodniky si počas uplynulého obdobia neboli schopné podľa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) vytvoriť dostatočné rezervy. Ich zlú finančnú situáciu negatívne ovplyvňuje aj COVID automat. Neustále meniace sa opatrenia na úrovni okresov musia podnikatelia sledovať, čo ich stavia do ťažkej…

Harmonizovaná inflácia v septembri dosiahla 4 %

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Rast cien potvrdili aj údaje o harmonizovanej inflácii. V septembri medziročná miera inflácie meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien dosiahla podľa Štatistického úradu SR hodnotu 4 %. Ide o nižšiu hodnotu oproti národnej metodike spred pár dní. Tá hovorí o medziročnom raste spotrebiteľských cien na…

Vicepremiérka Remišová obvinila z futbalovej bitky Fica, ale schytala to. Slováci okamžite reagovali

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Martin Baumann)   Počas futbalového zápasu medzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava došlo medzi fanúšikmi k bitke. Incident sa premenil v horúcu tému. Hnutie SaS odsúdilo správanie fanúšikov a žiada exemplárne tresty, ďalší tvrdia, že došlo k pochybeniu polície. Vicepremiérka Veronika Remišová však vytiahla kartu "lebo…

Berlínsky starosta sa vyslovil proti ukončeniu stavu epidémie v Nemecku

0 icon

Berlín 20. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Britta Pedersen)   Odchádzajúci starosta nemeckej metropoly Berlín Michael Müller sa v stredu vyslovil proti ukončeniu celoštátneho výnimočného stavu epidémie v súvislosti koronavírusom. Ukončenie stavu ku koncu novembra navrhol spolkový minister zdravotníctva Jens Spahn. Informuje o tom agentúra DPA "Potrebujeme najmenej jedno prechodné obdobie," upozornil Müller…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Vidíte rozdiely medzi statusom poslanca Tarabu a reláciou Smotánka v Markíze?

0icon

Slovensko ovládla jedna veľká aféra ohľadom dcéry našej prezidentky, ktorá začala svoju éru modelky, vehementne podporovanú svojou matkou prezidentkou Čaputovou, čo je pochopiteľné. Niektoré média Emmu pohanili, ale i ocenili, a ocenil ju aj poslanec Taraba, keď napísal vo svojom príspevku: „"Po včerajšom dni vieme, že máme na Slovensku novú…

Patrik Spišiak

Prečo ceny tak prudko rastú?

0icon

Inflácia celosvetovo naberá na obrátkach, a to znamená len jediné. Zvyšovanie rozdielu medzi bohatými a chudobnými sa opäť zväčšuje (napríklad kvôli rastu cien akcií a nehnuteľností). Keďže inflácia a ekonomická nerovnosť sú moje najobľúbenejšie témy tak sa musím priznať, že súčasný ekonomický vývoj vo svete je pre mňa ako voda na mlyn. V tomto…

Erik Majercak

Zelená ekonomika, konflikt v USA do rozpadu, 6 prostriedkov komunikácie a moci, depopulácia, téma: liberálno-trhový podfuk

0icon

Propagovaná a mainstreamom podporovaná zelená ekonomika ako ju poznáme je jedným z liberálno-trhových podfukov. Je aj zdrojom a jedným z dôvodov budúceho rozpadu USA. Liberálno-trhový konflikt je prvá z ekonomických tém, kde sa budeme snažiť vysvetliť reálnu ekonomiku a nie tie propagandistické, liberálno-neomarxistické,  ekonomické teórie, ktoré sú tu len a len na ohlúpnutie, okrádanie a riadenie más Ak…

Ivan Štubňa

Madam Čaputová opäť perlila..., ale nie je sama zo Sorosovho stáda...

0icon

Madam Čaputová sa nechala počuť, že by bolo dobre, keby si obvinený alebo lepšie povedané osočovaný guvernér NBS Peter Kažimír zobral príklad z rakúskeho kancelára Kurza a odstúpil zo svojej funkcie.  Obvinenie Petra Kažimíra pochádza z dielne úradu špeciálnej prokuratúry, ktorú vedie Daniel Lipšic, pretlačený do funkcie terajšou koaličnou luzou. Lipšic sa stal…

René Pavlík

Trianon a historik

0icon

Trianon a historik. Trianon predstavuje sto rokov hnisajúci vred v hlave každého Maďara. Chrastičku zmierenia vždy 4. júna rozožerie celoštátny plač a škrípanie zubov na panychíde za veľkým Uhorskom. Krutovládu Maďarov nad porobenými národmi ukončila prvá svetová vojna.  Oni sa s tým nevedia zmieriť. Stále kujú pikle a hľadajú spôsob, aby…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

5 psychologických experimentov, ktoré odhalili krutú pravdu o ľuďoch

0 icon

Hoci ako ľudia sme boli vždy fascinovaní fungovaním mysle a dôvodmi nášho správania, až do začiatku 20. storočia bola experimentálna psychológia prakticky neznámym pojmom. Zahŕňajúc celý rad oblastí, od behaviorálnych štúdií po sociálnu dynamiku a zložité biologické procesy vyskytujúce sa v mozgu, starostlivo kontrolované štúdie vykonané v mene experimentálnej psychológie nás naučili toľko…

Ako dlho môžu byť potraviny zmrazené?

0 icon

O jedle sa toho už popísalo veľa. Niet sa čo diviť, keďže čoraz viac a viac ľudí sa zaujíma o to, čo konzumuje, odkiaľ sa to berie, prípadne kto to vyrába a spracúva. Aj my sme vám v rámci článku 8 spôsobov konzervovania priniesli nejaké to info o chladení a…

Koľko cukru sa nachádza vo vašom jedle a pití?

0 icon

Dnešná doba je taká unáhlená a rýchla, že udržiavať svoj životný režim v zdravej rovnováhe môže byť náročné. A tým sa dostávame k cukru, ktorého je v našich potravinách niekedy až priveľa. Spotreba príliš veľkého množstva cukru zvyšuje riziko niekoľkých nebezpečných zdravotných problémov, vrátane obezity, cukrovky typu 2, zvýšeného krvného…

10+ zaujímavých faktov o káve, ktoré by mal vedieť každý kávičkár

0 icon

Káva bola prvýkrát objavená v 15. storočí a dodnes si zachováva svoj status jedného z najpopulárnejších nápojov. Milovníkov kávy sú milióny na celom svete. Káva je vyrobená zo zrelých bobúľ, ktoré sa zbierajú, spracúvajú a sušia. Následne sa káva praží, pomelie a nakoniec sa dostane do našich kávovárov. No nemusíš byť zarytý kávičkár, aby…

Čo ti chce povedať telo, keď zažiješ deja vu?

0 icon

Povedzme, že ideš lyžovať prvýkrát v živote, ale zrazu, keď stúpiš na sneh, máš pocit, že si to už predtým robil. No, práve si zažil deja vu. Aj keď sa to javí ako zriedkavý jav, 60 - 80%  ľudí malo niekedy deja vu. Môže to však znamenať, že tvoje telo vysiela signál, aby ťa…

Armádny Magazín

Irán v po rokovaniach so Šojguom v Moskve potvrdil záujem o ruské stíhačky a helikoptéry

0 icon

Rusko, 19. október 2021 (AM) –  "Pozície Moskvy a Teheránu sa zhodujú vo väčšine kľúčových problémov globálnej a regionálnej agendy. Spolupráca medzi Ruskom a Iránom sa napriek situácii s COVID-19 naďalej rozvíja, uviedol náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov. "Napriek zložit

Bývalý šéf Pentagonu prehovoril o chybách v školení afganskej armády

0 icon

USA, 19. október 2021 (AM, Sputnik) – USA urobili kritické chyby v školení afganskej armády, ktoré prispeli k jej rozpadu, myslí

Brilantným riadením Amerika kráča ku komunizmu

0 icon

USA, 19. október 2021 (AM) – Kaliforniu zmieta vlna lúpeží v obchodoch. V San Franciscu ľudia len vojdú, lopatou prehodia tovar z regálov a odídu. Pracovníci obchodu neriskujú svoje zdravie a nezasahujú do lúpeže. Predajcovia môžu iba zavolať políciu a dívať sa. Neprichádza však ani polícia.

Americký výsadok na japonské územie mal byť v septembri 1945

0 icon

Japonsko, 19. október 2021 (AM) –  6. a 9. augusta 1945 USA atómom zbombardovali japonské mestá Hirošimu a Nagasaki. V roku 2015 bol zverejnený údaj o dovtedy celkovom počte obetí vyše 450 tisíc, pričom na následky ožiarenia trpelo ďalších 183 519 ľudí.

Ruskej armáde sa v Sýrii vzdalo niekoľko tisíc militantov

0 icon

Sýria, 19. október 2021 (AM) – Obrovská skupina militantov, ktorí sa predtým aktívne zúčastňovali teroristických aktivít v južnej Sýrii, sa rozhodla vzdať ruskej armáde výmenou za záruky, že nedôjde k ich prenasledovaniu zo strany Damasku. Militanti, ktorí sa zúčastnili na dobrovoľnej kapitulácii, odovzdali niekoľko desiatok tisíc ručných zbraní a množ

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali