Pápež František prišiel na prvú návštevu Slovenska. Stretnutie s predstaviteľmi Spoločnosti Ježišovej sa nieslo v uvoľnenej atmosfére, dostal 3 dary

Bratislava 12. septembra 2021 ATKUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok, Pavel Neubauer)

 

Pápež František pricestoval na prvú návštevu Slovenska. Stretol sa s troma najvyššími ústavnými činiteľmi. Stretne sa aj so zástupcami židovskej či rómskej komunity. Navštívi Bratislavu, Košice a Prešov. Program cesty vyvrcholí v Šaštíne, kde sa uskutoční svätá omša s homíliou Svätého Otca

pápež František návšteva
Na snímke pápež František na ekumenickom stretnutí na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave

20:00 V príjemnej, priateľskej a uvoľnenej atmosfére sa v nedeľu podvečer nieslo súkromné stretnutie Svätého Otca s predstaviteľmi Spoločnosti Ježišovej, ktoré trvalo viac ako hodinu a pol. Pre agentúru SITA to povedal provinciál spoločnosti Jozef Šofranko SJ. Pápež sa s viac ako 50 členmi spoločnosti, do ktorej sám patrí, stretol o 17:30 v priestoroch Apoštolskej nunciatúry v Bratislave.

„Bolo pre nás povzbudením, že nás samotný Svätý Otec, náš spolubrat, pozval na toto stretnutie. Nie my sme boli jeho iniciátormi, ale pozvanie a prosba o stretnutie vyšla z jeho strany. Svätý Otec si sadol uprostred nás, okamžite sme mu mohli klásť otázky, hneď to prešlo do veľmi hlbokých rozhovorov, ktoré sú pre nás povzbudzujúce, ale aj výzvou,“ opísal Šofranko.

Slovenskí jezuiti odovzdali pápežovi Františkovi tri dary. Prvým bola symbolická ruža, ktorú pripravili z papierových listov deti v jezuitskom Centre pomoci pre rodinu v Trnave. „Reprezentuje modlitby mnohých detí a nám blízkych rodín, i celej našej provincie za Svätého Otca a na jeho úmysly, je výrazom duchovnosti,“ vysvetlil Šofranko.

Druhým bola kniha komentárov k biblickej Knihe žalmov. „Kniha je ovocím našej spolupráce s biblistami a teológmi nielen z katolíckych, ale aj evanjelických fakúlt, a tiež so židovskou obcou. Odzrkadľuje akademický apoštolát našej provincie, naše úsilie o ekumenický a medzináboženský dialóg,“ priblížil ďalej provinciál jezuitskej komunity na Slovensku.

Tretím darom bola kniha v angličtine s názvom Watersource from the Rock (Prameň zo skaly, pozn. redakcie). Podľa Šofranka prináša svedectvo viery slovenských jezuitov z čias komunistického prenasledovania.

Stretnutím so svojimi jezuitskými spolubratmi ukončil Svätý Otec prvý deň oficiálnej návštevy Slovenska, ktorá potrvá do stredy 15. septembra.

 

19:00 V pondelok (13. 9.) čaká pápeža oficiálny program, počas ktorého pôjde do Prezidentského paláca, kde sa stretne s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a ďalšími predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru. Stretne sa s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave.

Pápež pôjde aj na súkromnú návštevu centra “Betlehem” v Bratislave, stretne sa so židovskou komunitou, s predsedom parlamentu Borisom Kollárom a premiérom Eduardom Hegerom.

pápež František návšteva
Na snímke pápež František

 

18:30 Bratislavská polícia nezaznamenala v súvislosti s príchodom pápeža Františka na Slovensko žiadne narušenie verejného poriadku a ani výrazné obmedzenia v premávke. Informovala o tom Veronika Martiniaková z oddelenia komunikácie a prevencie Policajného zboru v Bratislave.

“V súvislosti s pobytom Svätého Otca na Slovensku na celý dnešný deň, ako aj na tie nadchádzajúce pripravila bratislavská polícia bezpečnostné opatrenie zamerané na zabezpečenie verejného poriadku, bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, ako aj ochrany osôb a ich majetku,” uviedla Martiniaková. Dodala, že do  bezpečnostného opatrenia sú velení policajti poriadkovej, dopravnej a kriminálnej polície, ako aj špeciálne zložky Policajného zboru.

 

17:35 Teraz sa uskutoční súkromné stretnutie s členmi Spoločnosti Ježišovej na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave.

 

Ekumenické stretnutie:

 

17:15 Pápežovi odovzdali obraz od Janky Krivošovej. Obraz zobrazuje zrod univerzálnej Cirkvi a časť staroslovenských kresťanských dejín. Dole sú vyobrazené osobnosti, ktoré niečo znamenali pre naše kultúrne dejiny.

 

17:00 “Ako si môžeme želať Európu, ktorá nájde svoje kresťanské korene, ak sme my sami vykorenení z kresťanského spoločenstva? Je ťažké žiadať si Európu preniknutú evanjelium, ak nás netrápi, že nie sme zjednotení na tomto kontinente,” uviedol pápež František počas príhovoru.

Ekumenickej rade adresoval dve bratské rady pre šírenie evanjelia slobody a jednoty (viac TU).

 

16:50 Pápež František prednáša svoj príhovor. Slovákom sa prihovára po prvýkrát, keďže na letisku príhovor nemal.

pápež František návšteva
Na snímke pápež František na ekumenickom stretnutí na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave

Katolícka biskupská konferencia má v Ekumenickej rade cirkví v Slovenskej republike štatút pozorovateľa. “Predsedom orgánu je Ivan Eľko, generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku, podpredsedom Ján Szőllős z Bratskej jednoty baptistov v Slovenskej republike,” priblížili pre TASR z tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska.

Súčasťou nedeľného popoludňajšieho stretnutia v priestoroch apoštolskej nunciatúry je príhovor pápeža, modlitba Žalmu 103, skupinová fotografia a osobný pozdrav účastníkov.

pápež František návšteva
Na snímke pápež František na ekumenickom stretnutí na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave

Úzka spolupráca medzi Ekumenickou radou cirkví v Slovenskej republike a rímskokatolíckymi cirkvami sa rozvinula pri štúdiu Charta Oecumenica, dokumentu, ktorý spoločne vypracovali Konferencia európskych cirkví a Rada európskych biskupských konferencií.  Apoštolská nunciatúra na Slovensku, ktorú 1. januára 1993 zriadil vtedajší pápež Ján Pavol II., sídli v Bratislave. Prvým nunciom s trvalým pobytom v krajine po vyhlásení samostatnosti Slovenska bol arcibiskup Luigi Dossena. Nunciatúra spočiatku z dôvodu absencie osobitného sídla bola umiestnená u sestier uršulínok v Bratislave, v ich dome na Uršulínskej ulici.

Pri príležitosti zriadenia nunciatúry v Bratislave vtedajší štátny sekretár kardinál Angelo Sodano vyjadril svoju vďačnosť “národným a mestským inštitúciám, ktoré pochopili hodnotu tohto pápežského zastúpenia a prispeli k jeho vytvoreniu”. Ďalšie poďakovanie patrilo “slovenskému episkopátu, rehoľným rodinám a všetkým, ktorí nám v týchto rokoch veľmi pomohli“.

Po ekumenickom stretnutí sa pápež František súkromne stretne s členmi Spoločnosti Ježišovej zo Slovenska. Na stretnutí bude prítomných zhruba 50 jezuitov.

 

16:42 V úvode Ekumenického stretnutia sa prihovára Ivan Eľko – generálny biskup Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku.

V dobre a napredovaní jedného je ukryté aj dobro a napredovanie druhých. Dnes už žiadna cirkev nemôže mať radosť zo sledovania kríz a konfliktov, umenšovania počtov či pohasínania viery. To cirkvi spoločne sťahuje dolu. Cirkvi sa však spoločne tešia z napredovania a rastu iných. Tak sa chce Ekumenická rada cirkví na Slovensku pozerať na návštevu pápeža Františka v SR. Na stretnutí so Svätým Otcom to uviedol predseda ekumenickej rady Ivan Eľko.

 

16:40 Začalo sa Ekumenické stretnutie s pápežom Františkom.

 

pápež František návšteva
Na snímke ľudia vítajú pápeža Františka v Bratislave

16:30 Kolóna s pápežom Františkom už prišla na Apoštolskú nunciatúru v Bratislave. Následne sa začne Ekumenické stretnutie.

 

Priamy prenos RTVS:

 

 

16:23 “Cítim sa akoby som omladol, táto cesta mi dáva energiu,” povedal pápež František prezidentke SR počas krátkeho rozhovoru na letisku.

pápež František návšteva
V nedeľu 12. septembra 2021 pricestoval na oficiálnu návštevu Slovenska pápež František

 

16:20 Polícia je počas návštevy pápeža Františka na Slovensku v pohotovosti.

 

16:18 Igor Matovič zverejnil na sociálnej sieti: “Vitaj, Padre.”

 

16:10 Po ukončení oficiálneho privítacieho ceremoniálu sa pápež František z letiska v autokolóne vybral do centra Bratislavy na Apoštolskú nunciatúru, kde sa zúčastnil na ekumenickom stretnutí.

Nunciatúra v blízkosti bratislavského Horského parku sa zároveň na nasledujúce dni stane aj miestom jeho pobytu, kde má podľa svojho želania zriadenú malú izbu. Nunciatúru možno vnímať ako istú formu veľvyslanectva Vatikánu na Slovensku. Vedie ju nuncius, ktorý je predĺženou rukou pápeža na Slovensku a pomáha pri udržiavaní vzájomných vzťahov Vatikánu a Slovenska. Vedie ju Giacomo Guido Ottonello.

 

15:58 Pápež vystúpil z auta a išiel do príletovej haly. Tam by mal porozprávať s prezidentkou. Odtiaľ pôjde na ekumenické stretnutie, ktoré sa uskutoční na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave.

 

15:50 Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) verí, že pápež František na svojej návšteve Slovenska upokojí spoločnosť, ktorá je veľmi rozoštvaná. Uviedol to pred príletom pápeža na bratislavskom letisku.

“Bol by som rád, keby sme upokojili situáciu, a som presvedčený, že návšteva Svätého Otca ju môže upokojiť,” povedal Kollár.

 

15:49 Svätý Otec je mužom lásky, pokory, úcty a ľudskej dôstojnosti. Pred príletom pápeža Františka na bratislavské letisko to uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO).

“To, čo chcem, aby pápež zanechal na Slovensku, je pokoj a verím, že ho prinesie aj do politiky, a hlavne nám to pomôže odraziť sa a pozerať dopredu,” hovorí Heger. Dodal, že od návštevy pápeža má veľké očakávania a je to významná udalosť pre Slovensko.

 

15:48 Kolóna s pápežom Františkom odchádza z letiskovej plochy.

 

15:45 Pápežskú delegáciu na letisku tvoril štátny sekretár kardinál Pietro Parolin, prefekt kongregácie pre východné cirkvi kardinál Leonardo Sandri, predseda Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg kardinál Miguel Ayuso Guixot a substitút Štátneho sekretariátu Edgar Peňa Parra. Ďalej apoštolský nuncius na Slovensku Giacomo Guido Ottonello, bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský, pracovník štátneho sekretariátu George Jacob Koovakad, sekretár Apoštolskej nunciatúry Andryi Yevchuk, pápežský ceremoniár Ján Dubina a tajomník KBS Ivan Ružička.

 

15:41 Pápež sa zvítava s ďalšími predstaviteľmi štátu.

Spomedzi politikov sa na uvítacom ceremoniáli na letisku zúčastnil aj predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO), predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) a vedúci Kancelárie prezidenta SR Metod Špaček. Okrem nich pápeža Františka vítal aj veľvyslanec Slovenska pri Svätej Stolici Marek Lisánsky a primátor Bratislavy Matúš Vallo.

 

15:39 Pápež vystúpil z lietadla. Ľudia volajú: ” Vivat papa Francesco.” Pápež sa zvítal s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

pápež František návšteva
Na snímke pápež František a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas privítania po prílete na bratislavskom letisku

 

Ľudia tiež kričia: “Svätý Otec.”

pápež František návšteva
V nedeľu 12. septembra 2021 pricestoval na oficiálnu návštevu Slovenska pápež František

 

15:35 Z lietadla vystupujú zadných východom novinári, ktorí leteli s pápežom Františkom z Budapešti do Bratislavy.

 

15:34 Na Slovensku sa rozozvučali zvony na kostoloch. Pozývajú veriacich k modlitbe za pápeža Františka.

pápež František návšteva
Na snímke ľudia čakajú na prílet lietadla s pápežom Františkom 12. septembra 2021 na letisku v Bratislave

 

15:28 Lietadlo s pápežom Františkom pristálo na letisku Milana Rastislava Štefánika v Bratislave.

Ide o prvú návštevu pápeža Františka na Slovensku. Naposledy navštívila hlava katolíckej cirkvi, pápež Ján Pavol II., Slovensko v septembri 2003.

pápež František návšteva
Na snímke biskupi a prítomní čakajú na letisku na prílet lietadla s pápežom Františkom 12. septembra 2021 v Bratislave

15:20 Lietadlo s pápežom Františkom už čoskoro pristane v Bratislave.

Pápež František už letí z Budapešti na Slovensko, zverejnila Konferencia biskupov Slovenska:

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Komentované udalosti týždňa: Odposluchy vyšetrovateľov NAKA odhaľujú obludný manipulátorský systém Hegeromatovičovej vlády. (Ne)spravodlivý súdny proces s Dušanom Kováčikom sa chýli ku koncu – rozhoduje Tódovej kamoška? Pápež František na Slovensku. Nicholsonová odkazuje nezaočkovaným: Ak nemáte covid-pas, nepatríte do spoločnosti

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar,Jakub Kotian,Martin Baumann,Pavol Zachar)   Prinášame vám top udalosti týždňa   Odposluchy vyšetrovateľov NAKA odhaľujú obludný manipulátorský systém Hegeromatovičovej vlády Igor Matovič a jeho hnutie OĽaNO dostalo vo voľbách silný mandát na boj proti korupcii - zákonným spôsobom. Matovič si však svoj mandát vysvetlil po…

Zomrel bývalý alžírsky prezident Abdal Azíz Buteflika

0 icon

Alžír 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Sidali Djarboub, File)   Bývalý alžírsky prezident Abdal Azíz Buteflika, ktorý v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch minulého storočia bojoval za nezávislosť krajiny od Francúzska a po 20 rokoch pri moci z funkcie v roku 2019 pod tlakom masových prodemokratických protestov odstúpil, zomrel vo veku…

Austrálska senátorka odkazuje nezaočkovaným: Ešte vám bude horúco!

0 icon

Canberra 18. septembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Austrália, ktorú „preslávili“ prísne lockdowny i masívna výstavba karanténnych centier, má ďalšiu hviezdu „covidového neba“ – tentoraz sa ňou stala senátorka za Tasmániu Jacqui Lambie, ktorá vyhlásila vojnu nezaočkovaným Austrálčanom Vlnu pobúrenia len nedávno vyvolala premiérka Nového Južného Walesu Gladys Berejiklian, ktorá občanom…

Prvýkrát v histórii: Francúzsko reaguje na strategickú spoluprácu a povoláva svojich veľvyslancov z USA a Austrálie

0 icon

Paríž 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Pavol Zachar, TASR/AP-Evan Vucci)   Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian v piatok večer oznámil, že krajina okamžite povoláva svojich veľvyslancov z USA a Austrálie na konzultácie. Francúzsko tak reaguje na novú strategickú spoluprácu USA, Británie a Austrálie, v dôsledku ktorej Canberra zrušila…

Posolstvo kapitána, ktorý sa búri proti povinnému očkovaniu: Austrália, zobuď sa!

0 icon

Canberra 18. septembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Po kapitánovi hasičov Cristianovi Granuccim, ktorý sa verejne vzoprel nariadeniu, zavádzajúcemu povinné očkovanie zamestnancov mesta Los Angeles, pozná svet meno ďalšieho rebela. Je ním kapitán najväčšej austrálskej leteckej spoločnosti Qantas Graham Hood. Vo videu, ktoré obletelo planétu, striktne odmietol povinnú vakcináciu - svojmu…

Ukrajina uvalila sankcie na organizátorov ruských parlamentných volieb na Kryme

0 icon

Kyjev 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBO) uvalila sankcie na organizátorov ruských parlamentných volieb na Kryme a v samozvaných republikách v Donbase. Oznámil to v piatok tajomník RNBO Olexij Danilov, informuje tlačová agentúra TASS "Väčšina týchto sankcií sa vzťahuje na jednotlivcov zainteresovaných v…

Krúpa po výbore oznámil poslanecký prieskum na ÚIS, od Mikulca žiada zmeny. Šeliga chce indície o sledovaní Lipšica SIS riešiť na mimoriadnom výbore

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Jakub Kotian)   Členovia Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť zrealizujú v stredu 22. septembra na Úrade inšpekčnej služby (ÚIS) poslanecký prieskum. Predseda výboru Juraj Krúpa (OĽANO) o tom informoval po piatkovom mimoriadnom zasadnutí k situácii v bezpečnostných zložkách. Záverom…

Dušan Kováčik tvrdí, že 11 mesiacov nemal možnosť brániť sa voči nezmyslom. V záverečnej reči uviedol, že “sa hanbí za to, čo sa v súčasnosti deje na prokuratúre”

0 icon

Pezinok 17. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian,Jaroslav Novák)   Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je v kolúznej väzbe už takmer 11 mesiacov a za ten čas sa podľa vlastných slov nemal možnosť brániť proti nezmyslom. Uviedol to dnes na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v rámci svojej záverečnej reči. Zároveň…

Tehotná rakúska operná speváčka odmietla očkovanie, prišla o prácu

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:SITA/AP-Mark Lennihan)   Určite veľa Rakúšanov ešte nazabudlo na to ako ich vláda spočiatku veľakrát sľubovala, že očkovanie proti korone je a bude nepovinné. Medzičasom sa to ale zmenilo – a vláda si už na to „nespomína“! Naopak, jej tlak na občanov, ktorí sa nechcú…

182. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   „Som zvedavá veľmi, a či lepšie povedané priam zmieram zvedavosťou dozvedieť sa kto si, odkiaľ pochádzaš, ale predovšetkým chcem vedieť, odkiaľ máš ten neobyčajne zvláštny amulet, čo ti visí na krku, lebo musíš vedieť, že tento amulet je...“ Prv však ako mohla…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

Boris Mesár

Ďalší ťažký podvod ,,matovičových" fašistov pri covid semafore !

0icon

BM : dnes som už nechcel písať blog ,ale keď som si prečítal tento článok musel som tak urobiť ! Na pochybnosti ohľadne PCR testov upozorňujú rôzni experti už od samotného začiatku pandémie. Ich hlavným nedostatkom je to, že ak sú nastavené na príliš vysoký cyklus amplifikácie, tak ukazujú extrémne veľa „falošne…

Andrej Sablič

Otvorený list p. Marte a spoločnosti!

0icon

P. Marta mi zaželala ŠŤASTLIVÝ NOVÝ ROK 7530 , vysvetlila o čom to je, ale zároveň sa ma spýtala či jej r

Gustáv Murín

Trestné oznámenie na Matoviča, Hegera, Mikulca a Naďa

0icon

Priatelia, sme svedkami takého rozkladu právneho štátu, aký sme ešte nezažili. A neverte, že sa vás to osobne netýka, lebo infekcia svojvoľných obvinení na základe manipulovaných „svedectiev“ tu už bola za vlády komunistov a doplatili na to státisíce nevinných. Nezabúdajme, že ako v prípade komunistov, aj táto „koalícia zmeny k…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Týchto 18 obrázkov je dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Kto nemiluje ten pocit pohodlia? Dnes ti ukážeme krátku zbierku bezchybne organizovaných objektov z každodenného života, ktoré ťa jednoducho upokoja a uspokoja tvoj perfekcionizmus. V každom z nás sa nachádza kúsok perfekcionistu - ten pocit hrdosti rozdeľovať veci a vytvárať poriadok z chaosu. Zoradiť veci chronologicky, abecedne, podľa tvaru, veľkosti alebo…

Dunkerque a 2. svetová vojna 2. časť

0 icon

Spojenci si boli až príliš istý tým, že Nemci povedú útok po nevydarenom vzore z prvej svetovej vojny. Akoby ani nezvážili, že bude útok vedený inou cestou. Boli vydané rozkazy vyslať prevažnú časť francúzskej armády do Belgicka a tam zahájiť útok na nemecké pozície. Pokračujeme druhou časťou článku s názvom…

10 najväčších architektonických zlyhaní, ktoré si kedy videl

0 icon

Správnym architektonickým návrhom môže architekt zožať obrovský úspech a vyraziť dych zopár ľudom. Ale keď sa architekt vyberie zlým smerom, vyznie to ako škvrna od kečupu na krásnom novom bielom tričku. Dnes ti ukážeme rôzne úkazy od škaredých hotelov po zle navrhnuté budovy. Do rebríčka sa dokonca dostala aj budova, ktorú…

10 ľudí, ktorí majú zaručene horší deň ako ty

0 icon

Každý z nás zažil naozaj otrasný deň, na ktorý by najradšej ihneď zabudol. Možno si sa prebudil na nesprávnej strane postele. Možno si zmeškal  autobus a musel si ísť do školy či do práce pešo. Možno si sa počas tejto nechcenej prechádzky potkol a rozlial celú kávu, ktorú si mal pripravenú na…

TOP 10 tajomstiev najznámejších značiek. Čo skrývajú vo svojich logách?

0 icon

Všade kam sa pohneme, nás prenasledujú známe logá značiek. Môžeme ich vidieť v televíznych reklamách, na ceste do práce, na tričkách a na internete. V 90% prípadoch však nemáme ani len tušenie, aký skrytý význam sa v týchto zdanlivo abstraktných obrázkoch nachádza. Dnes ti preto ukážeme, význam týchto desiatich známych…

Armádny Magazín

V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

0 icon

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   \"Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet.

AUKUS - najnovšia vojenská aliancia USA, Veľkej Británie a Austrálie. Francúzsko zúri. EÚ chce svoju armádu

0 icon

USA, 18.september 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden s austrálskym a britským premiérom Scottom Morrisonom a Borisom Johnsonom oznámili vytvorenie nového trojstranného bezpečnostného partnerstva — AUKUS, uvádza agentúra „Interfax“.   „Partnerstvo Austrálie, Veľkej Británie a USA — AUKUS – znie síce pri všetkých týchto skratkách zvláštn

Objektívne o 17. septembri 1939

0 icon

Poľsko, 18.september 2021 (AM) – Červená armáda prekročila 17. septembra 1939 východnú hranicu vtedajšieho Poľska a oslobodila takmer rovnaké územia bývalého cárskeho Ruska, ktoré Sovietskemu zväzu odobral okrem iných aj poľský revolucionár a zakladateľ poľskej armá

Dva smery amerického útoku: Izraelský analytik Kedmi komentuje najnovšiu západnú vojenskú alianciu

0 icon

Izrael, 18.september 2021 (AM) – Bývalý vedúci izraelskej tajnej služby Nativ - Jakov Kedmi vysvetlil, prečo Spojené štáty vlastne potrebujú novú vojensko-politickú alianciu.   Americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson a austrálsky premiér Scott Morrison oznámili vytvorenie novej vojenskej aliancie. Alia

Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme ...

0 icon

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojný

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali