Ramalláh 14. apríla (TASR) – Palestínsky prezident Mahmúd Abbás v sobotu prijal rezignáciu premiéra Saláma Fajjáda. Podľa oficiálnych vyjadrení Abbás poďakoval Fajjádovi za jeho prácu na čele vládneho kabinetu a zároveň ho požiadal, aby na poste zotrval, kým prezident nevymenuje novú vládu.
Fajjád ponúkol svoju rezignáciu už v stredu, avšak Abbás na ňu oficiálne zareagoval až o niekoľko dní.
Podľa palestínskych zdrojov z vládnych kruhov, ktoré nechcú byť menované, by mal Abbás vymenovať nového predsedu vlády v priebehu nasledujúcich dní.
Má sa za to, že Fajjád odstúpil kvôli vyeskalovaným sporom s prezidentom Abbásom, ktoré sa mali týkať rozsahu premiérových kompetencií. Napäté vzťahy medzi politikmi sa naposledy zhoršili minulý mesiac, keď Fajjád prijal rezignáciu ministra financií, a to proti vôli prezidenta.
Ako podotkla agentúra AP, Fajjádov odchod by mohol skomplikovať vzťahy krajiny so Západom, ktorý premiéra podporuje od doby, keď nastúpil do úradu v roku 2007.