PAHREBA. Na Slovensku prekvitá zvláštny „parašutizmus“: protekční občania všade  získavajú teplé miestečka

Bratislava, 5. februára 2017 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Na Slovensku prekvitá parašutizmus. Nejde však o špecifický druh športu, keď občania veselo skáču s padákom z lietadla a pristávajú na zemi, ale o „vyvolených“ – protekčných, ktorých umiestňujú na teplé miestečka v podnikoch a na úradoch…

firefighter-1845475_640

Nazdar, Jožo. Stop, ticho, mlč! O politike už ani slovo. Už toho všetkého mám po krk. Dnes o politike nechcem počuť ani slovo. Máš nejakú inú zaujímavú tému?

Habadej! U nás, na Slovensku, tém máme viac, ako oblačných dní v Londýne. A čo je zaujímavé? No… rozšíril sa u nás jeden taký zvláštny druh športu – parašutizmus.

Prosím ťa, čo je na tom zvláštneho? Veď parašutizmu sa venujú milióny ľudí po celom svete. Čím sme výnimoční? Vyhral náš parašutista majstrovstva sveta?

To nie. Mám na myslí iný druh parašutizmu. Veď som ti povedal, že je to zvláštny šport – taký náš, čisto slovenský. Bežne parašutisti skáču s padákom z lietadla, vrtuľníka, balónu, dokonca aj zo strechy mrakodrapu – a potom viac – menej bezpečne pristávajú na zemi.

Aha, a čo u nás? Naši parašutisti vyskakujú zo zeme a pristávajú na lietadle?

No, predstav si, niečo také. Vyskočia zdola a pristávajú vyššie – to si uhádol.

Netrep somariny. O ničom takom som ešte nepočul. Čítaš konšpiračné noviny…

Ale nie.  Naši slovenskí „parašutisti“ potichučku sa odrážajú od zeme a pristávajú niekde hore – na teplých miestečkách na rôznych úradoch, v podnikoch, ministerstvách, bankách a pod.

Jaj! Tak tento šport poznám! Nie je to čisto náš šport – je rozšírený po celom svete.

Samozrejme, ale u nás nabral takpovediac svetové rozmery. Do hociktorého kúta napľuješ – všade sedia „parašutisti“ – protekční, ktorých s padákom zhodili na nejaké teplé miestečko. A u nás je to masový šport. Pomaly na žiadnom úrade nezostane ani jedno teplejšie miestečko, kam sa môže dostať obyčajný smrteľník. Všade sú sami protekční. To je šport!

A čo si si myslel? U nás sa to volá starostlivosť o človeka. No nepostaráš sa o vlastné dieťa alebo príbuzného, keď ho môžeš usadiť na nejaké pracovisko, kde nebude musieť makať a bude dostávať peknú mzdu? A čo rôzni kamaráti, kamaráti kamarátov? Ako ich odmietnuť? A navyše… dnes mu pomôžeš ty a zajtra on pomôže tebe. Logika!

Samozrejme, a ďalej ešte máš detí, príbuzných a kamarátov „užitočných“ ľudí. Ako odmietneš prosbu vysoko postavenej osoby, ak ťa poprosí, aby si jeho synčeka, manželku, svokru, sesternicu, dokonca aj kamaráta pomohol zamestnať na dobrom mieste?

Chápem, je to naša súčasná realita. Na jednej strane, ruka ruku myje: pomôžeš podobnej osobe a ona potom splatí dlh a pomôže tebe. Na druhej strane, nemôžeš odmietnuť jej prosbu. Najeduje sa a narobí ti toľko zla, že sa po celý život neodpľuješ.

Jaj-jaj, a potom sa tu hovorí niečo o slobode, demokracii a rovných možnostiach. Ten parašutizmus u nás bol aj za čias „svetlej budúcnosti“, ale veď vtedy to nebol taký masový šport! A dnes pomaly niekde vyššie na úrade, v podniku či na ministerstve nenájdeš ani jedného neprotekčného. Vždy platilo: čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi…

Máš bohatý výber: prvý je protekčný, druhý je protekcionársky, tretí je osobničkársky, štvrtý rodinkársky, priaty protežovaný, šiesty zvýhodňovaný, siedmy uprednostňovaný, ôsmy privilegovaný, deviaty prednostný, desiaty je prominentný a pod. Je to veľmi bohatý sortiment! Bohužiaľ, často títo pracovníci sú na nič a zaberajú cudzie miesto.

To mi hovor! Akurát včera sa mi suseda sťažovala. Popísala dosť smutnú situáciu. Je to čistá  kapitalistická klasika: buď pracuj ako kôň alebo, ak sa ti to nepáči – choď preč, zostaň bez práce a peňazí – koho to zaujíma? Ozaj je to smutná klasika. Také sú časy.

Poznám viac podobných príkladov. A keď to vezmeš vo všeobecnosti, tak podobná situácia s menšími rozdielmi je všade – hlavné, samozrejme, hore – v prestížnejších podnikoch. Ale aj dole – v závodoch a fabrikách, je to dosť podobné, aj keď sú tam svoje špecifiká – tiež veľmi smutné. Robotníci sa tam striedajú ako na bežiacom pase.

Samozrejme. Sú tam zlé pracovné, sociálne a platobné podmienky, ľudia sa zodierajú ako otroci. A čo vedenie podniku? Kašle na to. Ak sa niekomu to nepáči, v rámci našej slobody a demokracie má na výber – buď bude aj naďalej drieť a čušať, pretože potrebuje peniaze, aby živil rodinu, alebo môže vypadnúť – na jeho miesto sa vždy nájdu záujemcovia, ktorí tiež budú makať 12 hodín denne a aj na 3-4 zmeny, aj v noci. Chceli sme kapitalizmus? Máme!

Je to tak. A vo viacerých podnikoch a na úradoch platí pravidlo „protekcionizmu naopak“. Poznám viac podnikov, kde situácia je ešte hnusnejšia. Sú podniky, útvary, oddelenia a pod., ktoré sa dajú označiť ako „zberňa surovín“. Tam v priebehu rokov prepustili už pomaly polovicu zamestnancov, ale robota naopak pribúda. Žeby zamestnancom zvýšili platy? Kdeže! Ale makajú už za dvoch, pretože roboty je dvojnásobok. A situácia je presne rovnaká: nepáči sa – môžeš vypadnúť. A kam?..

Brate, poznám dokonca ešte hnusnejšie podniky, kde to už nie je nejaká karikatúra, ale skutočná pohroma! Aj tam prepustili polovicu zamestnancov, ale ostatní pracujú nie za dvoch, ale za  štyroch. Prečo? Pretože druhú polovicu tvoria vyše spomínaní „parašutisti“, ktorých sem na padákoch zhodili „kompetentní“, ktorí sedia hore. Takže tá druhá polovica nerobí vôbec nič a len tak poberá plat. A prvá polovica si nemôže otvoriť ústa – lebo ich vykopnú!

No dobre, ale veď aj ti „parašutisti“ by mali niečo robiť. Za čo potom dostávajú plat? Môžu len tak celé dní vysedávať, flákať sa, kávičkovať a nič nerobiť? Chápem, že ich kamaráti, ktorí ich tam zhodili na padáku, to všetko ošetrili a zariadili, ale predsa…

A načo by robili, prečo by si zvykali na novom mieste, keď tam pobudnú zopár mesiacov a potom ich zhodia na padáku niekde inde – na vyššie a teplejšie miestečko. V podobných podnikoch polovicu zamestnancov tvoria takzvaní „dočasní“. To sú všetko stranícki nominanti, príbuzní vedúcich podnikov – či už iných podnikov alebo aj toho istého alebo ich známi, ktorých vedeniu daného podniku odporučili, kamaráti, známi, známi známych a pod.

Už je mi to jasné. Ich tam zamestnávajú, aby si tam trochu „posedeli“, počkali do tej doby, kým im nenájdu ešte lepšie teplé miestečko, aby tam tiež nič nerobili a dostávali peniaze. Takže všetci vedia, že títo ľudia sú tam dočasne, prišli si tam iba „posedieť“.

Presne tak. A preto sa ani nezaúčajú tej práci, na ktorú ich usadili – načo? Aj tak o chvíľu odídu. Len tak sedia, kávičkujú a popoludní odchádzajú z práce. A tu máš ešte hnusnejšiu situáciu: v podniku v priebehu rokov prepustili polovicu zamestnancov – teda roboty je dvojnásobok, ale preto, že polovica robí všetko a ostatní nič, tak tí „dočasní“ ozaj nerobia nič, nebo to nechcú a tomu ani nerozumejú, a ostatní za svoju mzdu robia za štyroch! A zasa: nepáči sa – vypadni von, na tvoje miesto sa nájde uchádzač – nezamestnaných je dosť.

Nuž, toto sú kvietky tohto zlatého kapitalizmu, keď človek má právo iba zdochnúť a iné práva nemá. Vôbec nie som komunista ani socialista. Som realista. Za komunistov aspoň bola robota a pracujúcich ľudí si vážili. Dnes sa svet rozdelil na bežných smrteľníkov a „protekčných“. Tí protekční boli vždy. Lenže za starých čias bolo ich niekoľko percent a dnes je ich ozaj takmer polovica. Preto sa tej druhej polovice ľudstva žije veľmi ťažko.

Samozrejme, preto je to tak aj v politike. Politici kričia o slobode a spravodlivosti a kritizujú protekcionizmus vládnucej garnitúry. A keď sa sami dostanú k moci, robia presne to isté.

Jožo, veď sme sa dohodli – dnes o politike ani slovo!  Fakt, už viac nevládzem…

Dobre. A pripomenul si mi starý vtip z čias „svetlej budúcnosti“. Aj keď je z iného súdku…

Nevadí. Ak v tom vtipe nie je ani slovo o politike, tak povedz.

O politike ani slovo. Tak dobre… Istý mladík mal veľké problémy. Stále sa mu nedarilo nájsť si dobrú kočku, aby sa oženil – a aby mu to odklepli aj rodičia. Predsa chcel mať pokoj v rodine. A stále rodičia neboli spokojní: jeho priateľky fajčili, pili, flákali sa po chlapoch a pod. A raz chlapík vyhlásil: „Predstavím vám nevestu – nepije, nefajčí, nespí s rôznymi chlapmi – je ideálna.“ Rodičia neverili: také baby už ani neexistujú, ale súhlasili – nech synček dovedie kandidátku na „pohovor“… Doviedol. Rodičia takmer odpadli, keď ju uvideli – bola strašná, ako môj život… Ale predsa to skúsili. Matka sa pýta tej kočky: „Nepiješ?“ Dievčina hovorí: „Vôbec nepijem.“ Matka sa pýta: „Nefajčíš?“ Dievča odpovedá: „Nefajčím.“ Matka sa pýta“ „Spíš s chlapmi?“ Dievča hovorí: „Nespím.“ Otecko nevydrží a vykríkne: „Ako je to možné? Prečo?!“ Dievča si vydýchne: „Už viac nevládzem…“

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Peter Stano: Poľsko na hranice nepustilo expertov EÚ, preto nedostalo podporu

0 icon

Brusel 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mateusz Wodzinski)   Poľsko na svoje hranice s Bieloruskom nepustilo expertov Európskej únie (EÚ), ktorá v dôsledku toho doteraz neposkytla Poľsku podporu na boj proti nelegálnej migrácii. Vonkajšie hranice EÚ by však mali byť primerane chránené, uviedol pre TASR Peter Stano, hovorca vysokého predstaviteľa Európskej únie…

Pellegrini: Slovensko si plán obnovy napísalo samo a ušilo na seba bič

0 icon

Bratislava 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Slovensko do projektu plánu obnovy zahrnulo konkrétne stanovené reformné ciele, ktoré bude mať problém reálne naplniť. V diskusii na TASR TV to povedal líder mimoparlamentného Hlasu-SD a nezaradený poslanec Peter Pellegrini „Slovensko si plán obnovy malo napísať, aj napísalo samo. A myslím si,…

V prvom tréningu pred Veľkej ceny USA dominoval Mercedes

0 icon

Austin 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darron Cummings)   Majster sveta F1 Lewis Hamilton a jeho tímový kolega Valtteri Bottas potvrdili v prvom tréningu pred Veľkou cenou USA dominanciu Mercedesu Za Fínom Bottasom a o 0,045 s pomalším Britom Hamiltonom skončil na Circuit of the Americas v Austine líder priebežného poradia seriálu…

Padajúce lešenie zlomilo „zub“ na kremeľskom múre

0 icon

Moskva 22. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Sputnik-Алексей Майшев )   Ruské úrady museli v piatok uzatvoriť Červené námestie v Moskve. Spôsobil to pomerne kuriózny dôvod. Pod vplyvom silného vetra sa zrútilo lešenie, ktoré odlomilo jeden zo „zubov“ na vrchole múru Kremľa Dočasná oceľová konštrukcia bola postavená pri časti spomenutého múra v blízkosti…

Pápež František sa poďakoval Lionelovi Messimu za dres

0 icon

Rím 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alessandra Tarantino)   Pápež František sa poďakoval futbalovému útočníkovi Lionelovi Messimu za darček v podobe dresu francúzskeho klubu Paríž St. Germain "Milý brat, ďakujem za dres a venovanie. Ďakujem za blízkosť a za to, že nie si namyslený. Boh ťa žehnaj, vždy môžeš so mnou počítať,"…

Očkovanie detí od 12 rokov a dospelých pokračuje bez registrácie aj v ďalšom týždni

0 icon

Bratislava 22. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Očkovanie detí od 12 rokov a dospelých pokračuje bez registrácie aj v ďalšom týždni. Záujemcovi stačí prísť do očkovacieho centra s občianskym preukazom a preukazom poistenca. Je možné navštíviť miesta, ktoré aktuálne očkujú jednodávkovou vakcínou Janssen od Johnson & Johnson alebo niektorou z…

Korčok vo Viedni: Pandémia nás so susedmi zblížila, nesmieme však poľaviť

0 icon

Bratislava/Viedeň 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Pandémia nás so susedmi zblížila, ale nesmieme poľaviť, pretože zima bude testom pre všetkých. Uviedol to minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok počas piatkovej pracovnej návštevy v rakúskej metropole Viedeň, kde na pozvanie rakúskeho ministra zahraničných vecí Michaela Linharta rokoval aj s ministrami…

Po Lukašenkovej kritike v Bielorusku zrušili povinnosť nosiť rúška

0 icon

Minsk 22. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Maxim Guchek/ Pool Photo via AP)   Bieloruské ministerstvo zdravotníctva zrušilo povinné nosenie rúšok, ktoré platilo od 9. októbra. Toto opatrenie predtým kritizoval Západom neuznávaný prezident Alexandr Lukašenko, informovala v piatok agentúra Interfax Lukašenko podľa nej na jednej z porád v utorok žiadal, aby sa na…

Izrael od 1. novembra povolí zahraničným turistom vstup do krajiny

0 icon

Jeruzalem 22. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Tsafrir Abayov)   Izraelskí lídri navrhujú znovuotvorenie krajiny pre úplne vakcinovaných turistov od 1. novembra. Tento krok prichádza v čase, keď sa krajina vynára zo štvrtej vlny pandémie koronavírusu V júli Izrael odštartoval kampaň zaočkovania posilňujúcou dávkou a tretiu dávku vakcíny konzorcia Pfizer-BioNTech ponúkol prakticky všetkým…

Kosovská prezidentka nariadila vyhostiť dvoch ruských diplomatov

0 icon

Priština 22. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Patrik Domi)   Kosovo nariadilo vyhostenie dvoch ruských diplomatov pre údajné "ohrozenie národnej bezpečnosti". V piatkovom vyhlásení to uviedla kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová, ktorá zároveň obvinila Moskvu zo snahy destabilizovať región, píše agentúra AP Osmaniová podľa vlastných slov požiadala kosovské ministerstvo zahraničných vecí, aby dvojicu…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Podliehajú ilúzii: Väčšina očkovaných si myslí, že sa nenakazí

0icon

Dajte sa zaočkovať. Dvakrát aj trikrát, hovorí nám reklama aj predstavitelia vlády a podporuje to aj Matovičova lotériová kampaň. Vraj je to jediná záchrana, hovoria takí lekári ako laureát Sabaka, profesor Krčméri aj pediatrička Prokopová. Hovoria,  že toto očkovanie chráni aj pred tým, aby sme iných neinfikovali kovidom. Ale v…

René Pavlík

Parlament

0icon

Hlasovanie Ak aspoň občas sledujete rokovanie v parlamente NRSR musíte plakať od nemohúcnosti. Nie len že nie sú peniaze pre matky, deti, platy, dôchodky, cesty, mosty, železnice, nemocnice, učiteľov, sestričky, lekárov, ani na všetko čo si spomeniete , ale najmä nie sú peniaze na dovzdelanie našich volených „reprezentantov“ v najvyššom zastupiteľskom orgáne.…

Pavel Jacz

Včerajší rozsudok pezinského ŠTS v prípade Judáš - teda 200 tisícového úplatku exšéfovi kontrarozviedky SIS a expolicajtovi nám vraví, že justičná spravodlivosť u nás stále kríva!!!

0icon

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Sabová včera odsúdila v kauze Judáš bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Gašparoviča a bývalého policajta Vlčana za prijatie úplatku vo výške 200 000 Euro na 11 a 10 rokov väzenia a pokuty 50 000 a v druhom prípade 40 000 Euro a zhabanie automobilu. Prokurátor…

Juraj Tušš

Úroveň politiky a psychika ľudí na Slovensku

0icon

Vedeli ste, že medzi černošskými obyvateľmi v USA existuje výraz House Negro (domáci negri)? Je to veľmi zaujímavý výraz, môžeme ho uplatniť aj v našej spoločnosti? . Pre pochopenie je potrebné poznať históriu tohto výrazu. Pôvod siaha do otrokárskych čias v USA. Absolútnu väčšinu otrokov v tej dobe tvorili černosi,…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VII.

0icon

Ako sa dá odpovedať na diktatúru triedy kapitalistov, ktorá sa presadzuje cez štátnu moc ako nedemokratickú autoritu ? Obyvateľstvo národných štátov sa razom ocitlo v akomsi novodobom postavení niekdajšieho proletariátu ako námedzných robotníkov, ktorí nevlastnia ži

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Slovanský Enoch alebo poznávací výlet po nebesiach: 2. časť

0 icon

„Tak som zavolal svojich synov Matuzalema, Regima a Gaidada a povedal som im tú úžasnú novinu,“ napísal o tom Enoch. Chlapci si najprv museli pomyslieť, že sa foter definitívne zbláznil, ale nahlas nepovedali nič, pretože v oných časoch sa odporovať otcovi nepatrilo. Pokračujeme druhou časťou článku o Enochovi, ktorému bolo…

Hra s tieňmi: Na chodníky maľuje falošné tiene, ktoré vyzerajú fantasticky

0 icon

Ak by si sa niekedy prechádzal ulicami mesta Redwood City v Kalifornii, môžeš mať pocit, že niečo nie je v úplnom poriadku. Svoju pozornosť by si mal obzvlášť venovať tieňom. Všimol si si, že na nich niečo nesedí? Z koša je zrazu kvetina, poštové schránky sa menia na príšerky a…

Deti a svadba: 10 zábavných fotografií

0 icon

Buďme na chvíľku úprimní: svadby nás môžu poriadne unaviť. Najmä vtedy, ak sa staráme o množstvo vecí pred, či počas samotného obradu. Rozdielne to nie je ani počas svadobnej hostiny. Dnes sa však budeme baviť o inej únave (nie, nemám na mysli ani tú spoločenskú :D). Ukážeme si zbierku fotografií…

Vizuálne porovnanie života v Severnej a Južnej Kórei

0 icon

Autor fotografií približne pred rokom absolvoval prísne vedený 7 dňový pobyt v Severnej Kórei. Jednoducho mu vzali pas a nedovolili mu vidieť niečo, čo nechceli. Severná Kórea bola určite najdivoejšia krajina, akú kedy navštívil. Počas celého pobytu sa sám seba pýtal, aký je asi život vo vedľajšej Južnej Kórei, ktorá…

Muži v žiarivých brneniach: biblické bytosti alebo mimozemšťania? 3. časť

0 icon

Zvláštne na svetelných démonoch - okrem iného - je to, akým spôsobom sa vymykajú bežnej náboženskej viere svojej doby. „Pýtal som sa ich na nesmrteľnosť duše a oni povedali, že neprežije nič. Povedali, že svet sa tvorí každým okamihom, a ak by Boh stratil odvahu, svet by okamžite zahynul,“ poznamenal…

Armádny Magazín

300. výročie Ruského impéria prebehlo úplne bez povšimnutia

0 icon

Rusko, 22. október 2021 (AM, Vzglyad) – 2. október v starom kalendári (2. novembra, nový) si pripomína 300. výročie Ruskej ríše. Práve v tento deň, po víťazstve nad Švédskom v Severnej vojne a po konsolidácii Ruska v Baltskom mori, bol cár Peter vyhlásený za cisára celého Ruska a za

Americká Heritage Foundation zhodnotila vojenský potenciál USA na „trojku“, najnižšie hodnotenie u námorníctva

0 icon

USA, 22. október 2021 (AM) – Na pozadí vyhlásení amerického prezidenta Josepha Bidena, že vojenská sila Spojených štátov je nepopierateľná, zverejnil strategický výskumný ústav United States Heritage Foundation analýzu vojenských spôsobilostí. Inštitút vykonal štúdiu vojenské

Video: Rusko otestovalo raketu Bulava vypustenú z jadrovej ponorky v Bielom mori

0 icon

Rusko, 22. október 2021 (AM, Sputnik) – Jadrová ponorka projektu 955A Borej-A Kňaz Oleg vykonala v Bielom mori vypustenie balistickej rakety Bulava, informovalo o tom ruské ministerstvo obrany.  

Najcynickejšia politická vražda USA po 10 rokoch stále bez pravdy. Kaddáfiho rodina zverejnila nahrávku jeho posledných slov

0 icon

Lýbia, 22. október 2021 (AM) – 20. októbra uplynulo 10 rokov od ukončenia americkej vojenskej operácie v Líbyi. Skutočným koncom nepriateľských akcií bolo zavraždenie vládcu krajiny Muammara Kaddáfího. Ale zlepšil sa potom život Líbye?  

Ukrajinci ostreľovali dedinu v Donecku. Žena ktorá zostala bez domova: "Zabila by som ťa!"

0 icon

Donecká republika, 22. október 2021 (AM) – Ukrajinskí militanti dnes ráno ostreľovali dedinu Gornyak v Kujbyševskom okrese Doneck. Žena, ktorá zostala bez domova, sa neudržala: "Zabila by som ťa!"  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali