PAHREBA. Na Slovensku prekvitá zvláštny „parašutizmus“: protekční občania všade  získavajú teplé miestečka

Bratislava, 5. februára 2017 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Na Slovensku prekvitá parašutizmus. Nejde však o špecifický druh športu, keď občania veselo skáču s padákom z lietadla a pristávajú na zemi, ale o „vyvolených“ – protekčných, ktorých umiestňujú na teplé miestečka v podnikoch a na úradoch…

firefighter-1845475_640

Nazdar, Jožo. Stop, ticho, mlč! O politike už ani slovo. Už toho všetkého mám po krk. Dnes o politike nechcem počuť ani slovo. Máš nejakú inú zaujímavú tému?

Habadej! U nás, na Slovensku, tém máme viac, ako oblačných dní v Londýne. A čo je zaujímavé? No… rozšíril sa u nás jeden taký zvláštny druh športu – parašutizmus.

Prosím ťa, čo je na tom zvláštneho? Veď parašutizmu sa venujú milióny ľudí po celom svete. Čím sme výnimoční? Vyhral náš parašutista majstrovstva sveta?

To nie. Mám na myslí iný druh parašutizmu. Veď som ti povedal, že je to zvláštny šport – taký náš, čisto slovenský. Bežne parašutisti skáču s padákom z lietadla, vrtuľníka, balónu, dokonca aj zo strechy mrakodrapu – a potom viac – menej bezpečne pristávajú na zemi.

Aha, a čo u nás? Naši parašutisti vyskakujú zo zeme a pristávajú na lietadle?

No, predstav si, niečo také. Vyskočia zdola a pristávajú vyššie – to si uhádol.

Netrep somariny. O ničom takom som ešte nepočul. Čítaš konšpiračné noviny…

Ale nie.  Naši slovenskí „parašutisti“ potichučku sa odrážajú od zeme a pristávajú niekde hore – na teplých miestečkách na rôznych úradoch, v podnikoch, ministerstvách, bankách a pod.

Jaj! Tak tento šport poznám! Nie je to čisto náš šport – je rozšírený po celom svete.

Samozrejme, ale u nás nabral takpovediac svetové rozmery. Do hociktorého kúta napľuješ – všade sedia „parašutisti“ – protekční, ktorých s padákom zhodili na nejaké teplé miestečko. A u nás je to masový šport. Pomaly na žiadnom úrade nezostane ani jedno teplejšie miestečko, kam sa môže dostať obyčajný smrteľník. Všade sú sami protekční. To je šport!

A čo si si myslel? U nás sa to volá starostlivosť o človeka. No nepostaráš sa o vlastné dieťa alebo príbuzného, keď ho môžeš usadiť na nejaké pracovisko, kde nebude musieť makať a bude dostávať peknú mzdu? A čo rôzni kamaráti, kamaráti kamarátov? Ako ich odmietnuť? A navyše… dnes mu pomôžeš ty a zajtra on pomôže tebe. Logika!

Samozrejme, a ďalej ešte máš detí, príbuzných a kamarátov „užitočných“ ľudí. Ako odmietneš prosbu vysoko postavenej osoby, ak ťa poprosí, aby si jeho synčeka, manželku, svokru, sesternicu, dokonca aj kamaráta pomohol zamestnať na dobrom mieste?

Chápem, je to naša súčasná realita. Na jednej strane, ruka ruku myje: pomôžeš podobnej osobe a ona potom splatí dlh a pomôže tebe. Na druhej strane, nemôžeš odmietnuť jej prosbu. Najeduje sa a narobí ti toľko zla, že sa po celý život neodpľuješ.

Jaj-jaj, a potom sa tu hovorí niečo o slobode, demokracii a rovných možnostiach. Ten parašutizmus u nás bol aj za čias „svetlej budúcnosti“, ale veď vtedy to nebol taký masový šport! A dnes pomaly niekde vyššie na úrade, v podniku či na ministerstve nenájdeš ani jedného neprotekčného. Vždy platilo: čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi…

Máš bohatý výber: prvý je protekčný, druhý je protekcionársky, tretí je osobničkársky, štvrtý rodinkársky, priaty protežovaný, šiesty zvýhodňovaný, siedmy uprednostňovaný, ôsmy privilegovaný, deviaty prednostný, desiaty je prominentný a pod. Je to veľmi bohatý sortiment! Bohužiaľ, často títo pracovníci sú na nič a zaberajú cudzie miesto.

To mi hovor! Akurát včera sa mi suseda sťažovala. Popísala dosť smutnú situáciu. Je to čistá  kapitalistická klasika: buď pracuj ako kôň alebo, ak sa ti to nepáči – choď preč, zostaň bez práce a peňazí – koho to zaujíma? Ozaj je to smutná klasika. Také sú časy.

Poznám viac podobných príkladov. A keď to vezmeš vo všeobecnosti, tak podobná situácia s menšími rozdielmi je všade – hlavné, samozrejme, hore – v prestížnejších podnikoch. Ale aj dole – v závodoch a fabrikách, je to dosť podobné, aj keď sú tam svoje špecifiká – tiež veľmi smutné. Robotníci sa tam striedajú ako na bežiacom pase.

Samozrejme. Sú tam zlé pracovné, sociálne a platobné podmienky, ľudia sa zodierajú ako otroci. A čo vedenie podniku? Kašle na to. Ak sa niekomu to nepáči, v rámci našej slobody a demokracie má na výber – buď bude aj naďalej drieť a čušať, pretože potrebuje peniaze, aby živil rodinu, alebo môže vypadnúť – na jeho miesto sa vždy nájdu záujemcovia, ktorí tiež budú makať 12 hodín denne a aj na 3-4 zmeny, aj v noci. Chceli sme kapitalizmus? Máme!

Je to tak. A vo viacerých podnikoch a na úradoch platí pravidlo „protekcionizmu naopak“. Poznám viac podnikov, kde situácia je ešte hnusnejšia. Sú podniky, útvary, oddelenia a pod., ktoré sa dajú označiť ako „zberňa surovín“. Tam v priebehu rokov prepustili už pomaly polovicu zamestnancov, ale robota naopak pribúda. Žeby zamestnancom zvýšili platy? Kdeže! Ale makajú už za dvoch, pretože roboty je dvojnásobok. A situácia je presne rovnaká: nepáči sa – môžeš vypadnúť. A kam?..

Brate, poznám dokonca ešte hnusnejšie podniky, kde to už nie je nejaká karikatúra, ale skutočná pohroma! Aj tam prepustili polovicu zamestnancov, ale ostatní pracujú nie za dvoch, ale za  štyroch. Prečo? Pretože druhú polovicu tvoria vyše spomínaní „parašutisti“, ktorých sem na padákoch zhodili „kompetentní“, ktorí sedia hore. Takže tá druhá polovica nerobí vôbec nič a len tak poberá plat. A prvá polovica si nemôže otvoriť ústa – lebo ich vykopnú!

No dobre, ale veď aj ti „parašutisti“ by mali niečo robiť. Za čo potom dostávajú plat? Môžu len tak celé dní vysedávať, flákať sa, kávičkovať a nič nerobiť? Chápem, že ich kamaráti, ktorí ich tam zhodili na padáku, to všetko ošetrili a zariadili, ale predsa…

A načo by robili, prečo by si zvykali na novom mieste, keď tam pobudnú zopár mesiacov a potom ich zhodia na padáku niekde inde – na vyššie a teplejšie miestečko. V podobných podnikoch polovicu zamestnancov tvoria takzvaní „dočasní“. To sú všetko stranícki nominanti, príbuzní vedúcich podnikov – či už iných podnikov alebo aj toho istého alebo ich známi, ktorých vedeniu daného podniku odporučili, kamaráti, známi, známi známych a pod.

Už je mi to jasné. Ich tam zamestnávajú, aby si tam trochu „posedeli“, počkali do tej doby, kým im nenájdu ešte lepšie teplé miestečko, aby tam tiež nič nerobili a dostávali peniaze. Takže všetci vedia, že títo ľudia sú tam dočasne, prišli si tam iba „posedieť“.

Presne tak. A preto sa ani nezaúčajú tej práci, na ktorú ich usadili – načo? Aj tak o chvíľu odídu. Len tak sedia, kávičkujú a popoludní odchádzajú z práce. A tu máš ešte hnusnejšiu situáciu: v podniku v priebehu rokov prepustili polovicu zamestnancov – teda roboty je dvojnásobok, ale preto, že polovica robí všetko a ostatní nič, tak tí „dočasní“ ozaj nerobia nič, nebo to nechcú a tomu ani nerozumejú, a ostatní za svoju mzdu robia za štyroch! A zasa: nepáči sa – vypadni von, na tvoje miesto sa nájde uchádzač – nezamestnaných je dosť.

Nuž, toto sú kvietky tohto zlatého kapitalizmu, keď človek má právo iba zdochnúť a iné práva nemá. Vôbec nie som komunista ani socialista. Som realista. Za komunistov aspoň bola robota a pracujúcich ľudí si vážili. Dnes sa svet rozdelil na bežných smrteľníkov a „protekčných“. Tí protekční boli vždy. Lenže za starých čias bolo ich niekoľko percent a dnes je ich ozaj takmer polovica. Preto sa tej druhej polovice ľudstva žije veľmi ťažko.

Samozrejme, preto je to tak aj v politike. Politici kričia o slobode a spravodlivosti a kritizujú protekcionizmus vládnucej garnitúry. A keď sa sami dostanú k moci, robia presne to isté.

Jožo, veď sme sa dohodli – dnes o politike ani slovo!  Fakt, už viac nevládzem…

Dobre. A pripomenul si mi starý vtip z čias „svetlej budúcnosti“. Aj keď je z iného súdku…

Nevadí. Ak v tom vtipe nie je ani slovo o politike, tak povedz.

O politike ani slovo. Tak dobre… Istý mladík mal veľké problémy. Stále sa mu nedarilo nájsť si dobrú kočku, aby sa oženil – a aby mu to odklepli aj rodičia. Predsa chcel mať pokoj v rodine. A stále rodičia neboli spokojní: jeho priateľky fajčili, pili, flákali sa po chlapoch a pod. A raz chlapík vyhlásil: „Predstavím vám nevestu – nepije, nefajčí, nespí s rôznymi chlapmi – je ideálna.“ Rodičia neverili: také baby už ani neexistujú, ale súhlasili – nech synček dovedie kandidátku na „pohovor“… Doviedol. Rodičia takmer odpadli, keď ju uvideli – bola strašná, ako môj život… Ale predsa to skúsili. Matka sa pýta tej kočky: „Nepiješ?“ Dievčina hovorí: „Vôbec nepijem.“ Matka sa pýta: „Nefajčíš?“ Dievča odpovedá: „Nefajčím.“ Matka sa pýta“ „Spíš s chlapmi?“ Dievča hovorí: „Nespím.“ Otecko nevydrží a vykríkne: „Ako je to možné? Prečo?!“ Dievča si vydýchne: „Už viac nevládzem…“

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Futbaloví chuligáni okradli pred zápasom fanúšikov DAC, zasiahla polícia

0 icon

Trnava 28. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Policajti z Dunajskej Stredy obvinili šesticu fanúšikov Spartaka Trnava, ktorí pred nedeľným futbalovým zápasom DAC Dunajská Streda – Spartak Trnava prepadli posádku auta a ukradli im fanúšikovské šály klubu s nápisom DAC Ako informuje polícia na sociálnej sieti, k incidentu došlo…

Duda súhlasil s predĺžením výnimočného stavu na hranici s Bieloruskom

0 icon

Varšava 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Czarek Sokolowsk)   Poľský prezident Andrzej Duda v utorok odpovedal kladne na žiadosť poľskej vlády o predĺženie výnimočného stavu v oblasti pri hranici s Bieloruskom, informovala agentúra PAP Poľská vláda v utorok požiadala prezidenta o predĺženie výnimočného stavu na hranici s Bieloruskom. Výnimočný stav v tejto…

Slováci proti favoritom, Tarkovič: „Október môže rozhodnúť“

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   V nominácii slovenskej futbalovej reprezentácie na októbrové kvalifikačné zápasy MS 2022 proti Rusku a Chorvátsku figurujú aj útočník Ladislav Almási z Baníka Ostrava, krídelník Albert Rusnák ml. z Realu Sal Lake či obranca Vernon de Marco zo Slovana Bratislava. Reprezentačný tréner Štefan Tarkovič…

Albánsky premiér Rama sa posťažoval predsedníčke Európskej komisie na oneskorenie začiatku prístupových rokovaní do EÚ

0 icon

Tirana 28. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-John Thys, Pool via AP)   Albánsky premiér Edi Rama sa v utorok posťažoval na oneskorenie začiatku prístupových rokovaní o členstve Albánska v Európskej únii. Ako uviedol na spoločnej tlačovej konferencii s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, proces podľa neho komplikuje Bulharsko Rama označil…

Diskusia o zvyšovaní cien energií bude pokračovať v stredu. Fico: Útek ministra Sulíka z parlamentu je škandálom

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Teraz/TASR/SITA/Foto:TASR - Jakub Kotian, Pavol Zachar)   Dnes začala schôdza k rastu cien energií sa začala. V utorok popoludní ju otvoril predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina). Rokovanie o tejto téme inicioval Smer-SD. Program 43. schôdze podporilo 105 zo 105 prítomných poslancov Opoziční…

Rumunskej vláde hrozí pád. Opozícia podala návrh na vyslovenie nedôvery

0 icon

Bukurešť 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andreea Alexandru)   Najväčšia rumunská opozičná strana podala v utorok návrh na vyslovenie nedôvery vláde. Rumunsko, kde je miera zaočkovanosti jednou z najnižších v EÚ, v súčasnosti bojuje s nárastom prípadov nákazy koronavírusom, informuje agentúra AFP O návrhu sa bude hlasovať na budúci utorok. Môže znamenať…

Mimoriadna schôdza k cenám potravín má byť v stredu, ďalšie budú nasledovať

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR - Miroslav Košírer)   Mimoriadna 44. schôdza parlamentu venovaná cenám potravín má byť v stredu (29. 9.) od 8.00 h. Po jej skončení by sa mala uskutočniť schôdza k stavu verejných financií a následne schôdza k zdravotníckym témam. Informoval o tom odbor komunikácie s…

Portugalsko rozpúšťa pracovnú skupinu zameranú na vakcinačnú kampaň

0 icon

Lisabon 28. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Portugalsko rozpúšťa svoju pracovnú skupinu vedenú armádou zameranú na vakcinačnú kampaň proti ochoreniu COVID-19 po tom, čo sa krajine podarilo takmer úplne dosiahnuť cieľ v podobe úplného zaočkovania 85 % populácie Túto pracovnú skupinu, ktorú počas ostatných ôsmich mesiacov viedol popredný námorný dôstojník,…

ECB podľa jej šéfky nebude na zvýšenú infláciu reagovať prehnane

0 icon

Frankfurt nad Mohanom 28. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Boris Roessler/dpa via AP)   Terajšie posilnenie inflácie v eurozóne je dočasné a nepovedie Európsku centrálnu banku (ECB) k „prehnanej reakcii" tým, že by stiahla stimuly alebo zvýšila úrokové sadzby. Povedala to v utorok šéfka ECB Christine Lagardová „Teraz pozorujeme predovšetkým fázu dočasnej inflácie…

Polícia má podozrenie, že explóziu v bytovom dome vo švédskom Göteborgu spôsobilo výbušné zariadenie

0 icon

Helsinki 28. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Bjorn Larsson Rosvall/TT via AP)   Švédska polícia má podozrenie, že explóziu v bytovom dome vo švédskom Göteborgu spôsobilo výbušné zariadenie Hovorca polície Thomas Fuxborg povedal vysielateľovi TV4, že príčinu explózie zatiaľ nepoznajú, no vyšetrovatelia si myslia, že by to mohlo byť v dôsledku cudzieho zavinenia,…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Štátomafia má strach zo Slovenského národného povstania číslo 2 !!!

0icon

Štátomafia má strach zo Slovenského národného povstania číslo 2 !!! Po tom,  ako si  štátomafia uzurpovala právo osláv SNP pre seba a predvádzali sa vo vzletných príhovoroch v rozpore s ústavnými právami občana na slobodný život je zjavné, že SNP č. 2 je pred dverami. Občania si opäť musia v uliciach vybojovať slobodu po…

Erik Majercak

Strata zamestnania, vzťahy s políciou, hovoriace hlavy v TV, vyjadrenia prezidentky, ministri v TV, kde je pravda, ako sa k veciam postaviť?

0icon

Čo reálne hovoria tí čo vám niečo hovoria? Viete sa zorientovať v motiváciách, čo z toho vyplýva pre nich a pre vás? Čo robiť, aby pre vás nenastala katastrofická udalosť v týchto prípadoch? Posledný diel videoblogu Ako zistiť Pravdu v dnešnom svete. Návod ako si poradiť vo vlastnom živote, vzťahu, rodine, vo vzťahu k…

Matej Kečkéš

Genocída Slovanov v globálnej eugenike

0icon

Začalo to už dávno, keď slovanské národy začali masívne potlačovať a zotročovať anglosasi, ale nebolo to až tak dávno, čo to vyvrcholilo v masívnu genocídu Slovanov zvanú aj holokaust. Paradoxne dnes sa však od genocídy Slovanov neustále odvádza pozornosť len na holokaust židov. Ktorých však bolo zabitých cca 5 miliónov…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 6. časť: Odpoveď Petrovi Weissovi a podobným

0icon

Františkova návšteva nás mala zjednocovať, takto nám to sľúbili natešení arcipastieri a ich hovorca a najmä Grasalkovičov palác. Nemám taký pocit. A ak zjednotila, tak predovšetkým liberálov a neznabohov vo vynášaní Františka priam do neba. Oslavný text na jezuitu Františka napísal ateista Samuel Marec, aj Magda Vášaryová: „Na niektorých z…

Boris Mesár

Jeden smutný očkovací príbeh z jednej krajiny .

0icon

Anna Shafran sľúbila, že keď začne s programom, porozpráva smutný príbeh o jednej krajine. V tejto krajine bol vytvorený vysokokvalitný systém lekárskej starostlivosti - systém Semashko, podľa ktorého majú všetci občania právo na univerzálnu, rovnakú a bezplatnú pomoc. Plus hygiena . Vďaka systému Semashko občania tejto krajiny napriek ťažkej epidemiologickej…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 5 najhorších vlakových nešťastí na svete

0 icon

Môžeme si myslieť, že cestovanie vlakom je bezpečnejšie ako cestovanie lietadlom. Takýto názor je však nesprávny. Podľa štúdie z roku 2013 je cestovanie vlakom druhým najbezpečnejším spôsobom cestovania ihneď po leteckej doprave, kde je nižší index úmrtnosti. To však neznamená, že cestovanie vlakom je nebezpečné. Naopak, ako už bolo spomenuté, cestovanie…

Zvrátenosť, alebo genialita? Ako Rusi počas vojny využívali protitankové psy: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o ruských protitankových psoch. O tom, ako boli vyzbrojené, koľko kilogramov mín dokázali uniesť aj to, akým spôsobom boli cvičené, sme si povedali v prvej časti článku. Z pôvodných 30 psov dokázali splniť svoju úlohu, teda spôsobiť výbuch pod nemeckým tankom, iba 4 z nich. Efektivita…

10 osobností, o ktorých si (pravdepodobne) netušil, že získali Nobelovu cenu za mier

0 icon

Poznáš ich. Sú to mená, pri ktorých sa ti v pamäti hneď vynorí známa tvár. Čo však možno nevieš, je to, že získali jedno z najprestížnejších ocenení sveta. Preto ti prinášame 10 osobností, o ktorých si (pravdepodobne) netušil, že získali Nobelovu cenu za mier. Alfred Nobel bol švédsky inžinier, chemik a…

10 najväčších dizajnových prešľapov v histórii ľudstva

0 icon

Od dvoch homosexuálnych levov na Noemovej arche až po neriešiteľnú detskú hádanku: tieto veselé zlyhania ukazujú, že aj dizajnéri sú len ľudia. Tieto fotky boli zhromaždené z threadu na portáli reddit s názvom "Crappy Design", ktorý obsahuje niektoré z najzábavnejších príkladov práce dizajnérov. Fotografie nižšie dokazujú, že aj každá maličkosť, ako napríklad čiarka, má…

Nebudeš veriť vlastným očiam! Tieto zvieratá sa očividne roztápajú

0 icon

Zima je už definitívne za nami a blížime sa k tým neznesiteľným horúčavám, ktoré nás čakajú v lete. Predstav si ten pocit, že sa roztápaš. Ako čokoláda, ktorú si nechal na slnku dlhšie, ako bolo potrebné. Presne tak sa v lete cíti nejden človek. A nie len ľudia zdieľajú tieto…

Armádny Magazín

Rusko má nový prieskumný dron Merlin-VR

0 icon

Rusko, 28.september 2021 (AM) – V Rusku bol vyvinutý nový prieskumný dron Merlin-VR, ktorého vývojárom je Vedecký výskumný ústav moderných telekomunikačných technológií v Smolensku.   Prieskumný UAV Merlin-VR je schopný prieskumu v automatických a poloautomatických režimoch po dobu 10 hodín vo výške až 5 km. Užitočné zaťaženie dronu je 6,5 kg,…

Luhanská republika informovala že ukrajinský ostreľovač zabil obrancu Donbasu

0 icon

Donbas, 28.september 2021 (AM) – Ukrajina a Luhanská republika informovali o smrti svojich vojakov pri ostreľovaní Donbasu.   Ukrajinské ozbrojené sily naďalej udržiavajú napätie na kontaktnej línii v Donbase. Dnes bolo niekoľko obetí. Zástupcovia Luhanskej ľudovej republiky informovali o ostreľovaní ukrajinskou armádou a smrti príslušníka jej Ľudových

Boeing začal práce na vylepšení gondoly konvertoplánu CV-22

0 icon

Amarillo, Texas (28. september 2021) - Do montážneho strediska spoločnosti Bell v Amarille dorazil 21. septembra prvý konvertoplán CV-22 Osprey amerického letectva, ktorému sa budú upravovať gondoly. Stroj je súčasťou prebiehajúceho spoločného projektu spoločnosti Bell Textron Inc., dcérskej firmy Textron Inc. (NYSE: TXT) a Boeing (NYSE: BA) – „Bell B

Taliban poslal tisíce samovražedných bojovníkov Mansuriho bataliónu do pohraničnej provincie Tadžikistan

0 icon

Afganistan, 28.september 2021 (AM) – Taliban, ktorý po uchopení moci v Afganistane oznámil vytvorenie islamského emirátu Afganistan, poslal vojakov k provincii Takhar "na odstránenie bezpečnostných hrozieb a pre ďalšie potenciálne hrozby, uviedlo Radio Azattyk. Tadžické úrady sa domnievajú, že táto správa je „trochu prehnaná“, uvád

Únos alebo vražda Assangea: Plány tajnej vojny CIA proti WikiLeaks

0 icon

Veľká británia, 27.september 2021 (AM) – CIA údajne plánovala únos Juliana Assangeho a niektorí vyšší úradníci agentúry a Trumpovej administratívy údajne zašli tak ďaleko, že zvažovali aj možnosť, ako zavraždiť zakladateľa WikiLeaks, uviedli

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali