OTS: Etnofilm Čadca 2012

OTS: Etnofilm Čadca 2012

Bratislava 30. októbra (TASR-OTS) – V dňoch 23.–26. októbra 2012 sa v Čadci uskutočnil 17. ročník medzinárodného filmového festivalu ETNOFILM ČADCA 2012.

Podujatie sa konalo pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára.

Hlavnými organizátormi festivalu boli Žilinský samosprávny kraj, Kysucké kultúrne stredisko v Čadci a Mesto Čadca.

Reklama

Toto medzinárodné filmové bienále je najstarším slovenským festivalom s tematikou etnológie, sociálnej a kultúrnej antropológie. Poslaním festivalu je predstaviť najnovšiu dokumentárnu tvorbu o kultúrnej a sociálnej rôznorodosti ľudského spoločenstva a zvýšiť povedomie širokej verejnosti, filmárov a médií o potrebe jej ochrany, podporiť vznik nových filmových diel na uvedené témy udeľovaním ocenení a prispieť k rozvoju slovenskej filmovej tvorby v oblasti vizuálnej antropológie. Súčasťou samotného festivalu sú i odborné diskusie.

Reklama

Spoluorganizátori: Slovenský filmový ústav Bratislava, Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca, Katedra etnológie a kultúrnej antropológie FiF UK Bratislava, Slovenské národné múzeum v Martine, Národopisná spoločnosť Slovenska, Literárny fond Bratislava, Krajanské múzeum Matice slovenskej Martin, Slovenský filmový zväz Bratislava, Univerzitná knižnica v Bratislave, Kysucká kultúrna nadácia Bratislava, Kysucké múzeum v Čadci a Krajská knižnica v Žiline.

Partnerom podujatia bolo Veľvyslanectvo Českej republiky.

Podujatie finančne podporili: Audiovizuálny fond, Ministerstvo kultúry SR, Žilinský samosprávny kraj, Mesto Čadca, Literárny fond Bratislava, Krajanské múzeum Matice slovenskej Martin, Národopisná spoločnosť Slovenska a Kysucká kultúrna nadácia Bratislava.

Reklama

Mediálni partneri: TASR, Týždenník KYSUCE, Kysucká televízia, Vaša TV, Rádio Frontinus, MY Kysucké noviny.

Do 17. ročníka medzinárodného filmového festivalu sa prihlásilo spolu 101 filmov z 12 krajín sveta. Súťažne sa predstavilo 40 filmov, ktorých celková premietacia dĺžka dosiahla 1276 minút. Výberovej komisii predsedal Štefan Vraštiak zo Slovenského filmového zväzu. Súťažné projekcie hodnotila medzinárodná porota, ktorej predsedníčkou bola Jadwiga Glowa-Hučková – filmárka historička, novinárka z Poľska, členmi boli Zuzana Beňušková- etnologička zo Slovenska, Helena Beránková – etnologička z Českej republiky, Ján Fuzik – režisér z Maďarska a Martin Mešša – etnológ zo Slovenska.

Reklama

Festival privítal návštevníkov z regiónu Kysúc, z rôznych častí Slovenska, ale i zahraničných priaznivcov: z Nového Zélandu, Talianska, Maďarska, Poľska, Slovinska i Srbska.

Dňa 23. októbra 2012 sa počas slávnostného otvorenia 17. ročníka Etnofilmu Čadca 2012 uskutočnila vernisáž výstavy Hľadanie koreňov a oslava domova, na ktorej sa svojou fotografickou tvorbou zviditeľnilo viacero významných umelcov – PAVOL SOCHÁŇ, KAROL PLICKA, KAROL SKŘIPSKÝ, MARTIN MARTINČEK a IGOR GROSSMANN. Ich diela sa stali trvalou súčasťou nielen slovenskej, ale i európskej a svetovej kultúry. Výstavné exponáty poskytlo Slovenské národné múzeum v Martine a súkromná zbierka Igora Grossmanna.

Počas celého festivalu prebiehali besedy s autormi, režisérmi filmov a zaujímavými osobnosťami kultúrneho a spoločenského života: napr. beseda s  Iljom Ruppeldtom, režisérom z Nového Zélandu, i s Mariánom Tkáčom, predsedom Matice slovenskej v Martine. Pri príležitosti 10. výročia úmrtia Martina Slivku, významného režiséra, scenáristu, dramaturga, filmového teoretika, pedagóga a priekopníka etnografickej línie slovenského dokumentarizmu sa po mimosúťažnej projekcii filmu Muž, ktorý sadil stromy, konala beseda s jeho manželkou Oľgou Slivkovou.

Riaditeľka festivalu a zároveň riaditeľka Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci, organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, Silvia Petreková, zhodnotila 17. ročník festivalu: „Atmosféra bola vynikajúca – vznikli nové priateľstvá, nadviazali sa zaujímavé kontakty a samotné projekcie ponúkli divákom témy na zamyslenie, poučenie, pobavenie, ale hlavne priniesli krásny pocit, že bez ohľadu na vek, rasu, vzdelanie či národnosť, ľudia dokážu vytvárať duševné hodnoty, ktoré následne oslovia široké spektrum divákov na celom svete, a tým vlastne potierajú akúkoľvek jazykovú bariéru. Členovia medzinárodnej poroty vyzdvihli vysokú úroveň súťažných filmov a zároveň sa zhodli, že ich úloha bola neľahká. Študentská porota v tomto ročníku taktiež neúnavne pracovala, aby si následne i jej členovia vybrali svojho víťaza.

Ďakujeme všetkým partnerom a spoluorganizátorom za úspešný priebeh festivalu a filmárom želáme veľa elánu do ďalšej dokumentárnej tvorby.“

V piatok 26. októbra 2012 boli v Dome kultúry v Čadci vyhlásené výsledky 17. ročníka ETNOFILM-u ČADCA 2012:

Reklama

OCENENÍ:

Zlatý turoň – Grand Prix Hlasy z Vysočiny. Tri dni v Premane – Renato Morelli – Taliansko

Strieborný turoň Svadba – blízke stretnutia rómskeho druhu – Ilja Ruppeldt – Nový Zéland

Bronzový turoň Archimandrita – Jerzy Kalina – Poľsko

Cena predsedu Žilinského samosprávneho kraja Zvonky šťastia – Marek Šulík – Slovenská republika

Reklama

Cena riaditeľky festivalu Ikony a potkany – Robert Hammerstiel – Zuzana Antalová – Maďarsko

Cena primátora mesta Čadca Človek stroj – Rosel Corella, Alfonso Moral – Španielsko

Cena Martina Slivku – za najlepší individuálny výkon slovenského udeľuje Literárny fond Život v ohrade (z cyklu Família) – Jaroslav Rihák – Slovenská republika

Cena Matice slovenskej – za najlepší film o živote Slovákov v zahraničí udelená tvorcovi žijúcemu mimo územia Slovenska Petrovská zabíjačka u Rybovičov – Ján Čáni – Srbsko

Cena Národopisnej spoločnosti Slovenska – „Etnológ za kamerou“ Moje vojny – Věra Fialová *1918 – Jiřina Kosíková – Česká republika

Reklama

Cena za najlepší český film udelená Veľvyslanectvom Českej republiky na Slovensku Maestra Ayahuasca – Viliam Poltikovič – Česká republika

Cena filmových novinárov Pygmejovia – Deti džungle – Pavol Barabáš – Slovenská republika

Cena Kysuckej kultúrnej nadácie – za najlepší film reflektujúci hodnoty regiónu Zvonce spod Rozsutca – Stanislav Otruba zo Zázrivej-Bielej – Martina Krušinská – Slovenská republika

Cena študentskej poroty Pygmejovia – Deti džungle – Pavol Barabáš – Slovenská republika

Čestné uznanie sa udeľuje nasledovným filmom: Slameníkove zeme – Peter Kováč – Slovenská republika

Tá, čo vyrába dáždniky – Miha Poredoš – Slovinsko

Reklama

Malá zem – Michele Trentini – Taliansko

Všetkým oceneným srdečne blahoželáme!

Dovidenia pri 18. ročníku ETNOFILM-u ČADCA, priatelia.

Kysucké kultúrne stredisko v Čadci

Reklama

UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.

ji ed

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:15

Izraelská armáda v stredu oznámila, že pri utorkovom útoku na juhu Libanonu zabila vysokopostaveného veliteľa libanonského šiitského hnutia Hizballáh.

11:00

Francúzsky prezident Emmanuel Macron zvolal na stredu zasadnutie Rady pre obranu a národnú bezpečnosť. Diskutovať chce o rozsiahlych nepokojoch v Novej Kaledónii, pri ktorých zahynuli už najmenej dvaja ľudia a stovky ďalších utrpeli zranenia.

10:30

Kardiovaskulárne ochorenia sú príčinou 40 percent úmrtí v Európe, uviedla v stredu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Európanov zároveň vyzvala na zníženie príjmu soli.

Srdcovo-cievne ochorenia spôsobujú 10.000 úmrtí denne, čo sú štyri milióny ročne. “Zavedenie cielených opatrení na zníženie príjmu soli o 25 percent by mohlo do roku 2030 zachrániť približne 900.000 životov,” uviedol vo vyhlásení Hans Kluge, riaditeľ európskej pobočky WHO.

10:00

Zákonodarcovia na ostrove Man v utorok rokovali o tom, či umožnia nevyliečiteľne chorým ľuďom ukončiť svoj život. Ostrov Man by sa tak stal prvým miestom na Britských ostrovoch, kde by sa zlegalizovalo asistované umieranie.

09:35

Najmenej 16 ľudí zahynulo pri utorkovej havárii autobusu v peruánskych Andách. Oznámili to miestni predstavitelia. Tragédia sa odohrala v hornatom departemente Ayacucho. V autobuse smerujúcom z peruánskej metropoly Lima sa v čase nehody nachádzalo 40 ľudí.

09:30

Začala sa mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR k zmenám v Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS), inštitúcia sa má zmeniť na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR).

08:15

Ceny ropy v stredu ráno vzrástli, keďže údaje z USA ukázali pokles zásob komodity v krajine. To vyvolalo určité nádeje, že dopyt po palivách v najväčšej svetovej ekonomike sa s príchodom letnej motoristickej sezóny zvyšuje. Trhy sú však opatrné a vyčkávajú na kľúčové údaje o inflácii v USA.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v júni sa v stredu o 7.31 h SELČ predával po 78,66 USD (72,86 eura). To bolo o 64 centov alebo 0,82 % viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

07:40

Najvyšší súd v Rwande v utorok zamietol odvolanie predstaviteľa opozície, ktorý sa domáhal zrušenia svojich viac ako desať rokov starých odsúdení. Bernard Ntaganda (55) tak nemôže kandidovať v júlových voľbách proti úradujúcemu prezidentovi Paulovi Kegamemu.

07:22

Americké ministerstvo spravodlivosti v utorok rozhodlo, že spoločnosť Boeing môže byť stíhaná v súvislosti s dvoma veľkými haváriami svojich lietadiel 737 MAX z rokov 2028 a 2019, pri ktorých zahynulo dovedna 346 ľudí. 

07:21

Turecký prezident sa po varovaní pred hroziacim štátnym prevratom mimoriadne stretol so šéfmi spravodajských služieb a ministerstva spravodlivosti.

Podľa Türkiye varovanie prišlo po vysokopostavených prepusteniach policajných dôstojníkov, ktorí môžu byť napojení na zločineckú organizáciu Ayhan Bora Kaplan.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke účastníci sa zúčastňujú na skákacom fitness počas Seoul Heath Show na Seoul Plaza v Soule, Južná Kórea

Autor: AP/Ahn Young-joon

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Marek Brna

Milan Šupa

Gustáv Murín

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali