Podľa jeho slov o postavení banky svedčí počínanie ratingových agentúr. “Keď má napríklad banka rating nižší ako ruBB- a ten sa zrazu ešte znižuje. V texte správy ratingovej agentúry sa obyčajne uvádzajú konkrétne príčiny podobných opatrení,” vysvetlil odborník.
Keď začne banka získavať vklady obyvateľov s pomocou agresívnej reklamy, alebo na sadzby podstatne vyššie ako na trhu, musí to vyvolať podozrenie.
“Táto taktikya sa často, ale nie vždy, využíva na zastieranie tajných problémov banky,” dodal Putilovskij.
Spoločnosti, ktoré zarobia na pandémii koronavírusy
Ústav IFO predtým zverejnil prieskum založený na dotazovaní nemeckých spoločností v priemysle, stavebníctve, servise a obchode. Takmer 84% spoločností hlásilo pokles príjmov kvôli pandémiu, štyri percentá z nich však informovalo o náraste príjmov.
“Sú to farmaceutické spoločnosti a firmy, ktoré pôsobia vo sfére predaja potravín a lahôdok,” povedal zamestnanec ekonomického ústavu IFO Klaus Wohlrab v odpovedi na otázku Sputnika, ktorá konkrétne priemyselné a obchodné odvetvia vykazujú zisk v dobe koronavírusy.
V úryvku z prieskumu IFO, ktorý Wohlrab poskytol Sputniku, sú čísla, ktoré odrážajú prognózu pre nemecké firmy na rok 2020. Potravinové spoločnosti počítajú v roku 2020 s 33% nárastom príjmov, farmaceutické firmy s 43%, výrobcovia papiera, lepenky a doplnkového tovaru s 11%.
Wohlrab povedal, že rast príjmov je dnes typický aj pre “niektoré spoločnosti v iných odvetviach”. Kvôli tomu, že “boli prerušené početné reťazca dodávok zo zahraničia, získali niektoré nemeckej firmy možnosť dodávať súčiastky, napríklad v automobilovom priemysle, strojárstve a elektrotechnike”.
Expert dodal, že menší počet obchodov, najmä supermarkety, lekárne, drogérie, ktoré v poslednej dobe pracovali bez prestávky, “majú zisk, pretože ľudia začali nakupovať viac”. Zvýšil sa tiež zisk jednotlivých podnikov e-shopov, predovšetkým veľkých ako OTTO alebo Amazon, myslí si expert.