Praha 6. januára (TASR) – Prebytok obchodnej bilancie Českej republiky v novembri vzrástol, a viac ako očakávali analytici, na rekordných 38,7 miliardy korún (1,40 miliardy eur). Informovali o tom agentúra RTTNews a český finančný portál Patria.cz s odvolaním sa na údaje Českého štatistického úradu (ČSÚ).
Analytici pritom odhadovali, že ČR dosiahne v sledovanom období kladné saldo vo výške 35 miliárd Kč. Na porovnanie, v novembri 2012 vykázalo Česko obchodný prebytok 33,6 miliardy Kč.
Z najnovších štatistík ďalej vyplýva, že vývoz zo susednej krajiny sa v novembri medziročne zvýšil o 7,4 % a dovoz o 6,3 %. A keby nemal november 2013 o jeden pracovný deň menej ako rovnaký mesiac v predchádzajúcom roku 2012, boli by štatistiky ešte lepšie. Po sezónnom a kalendárnom očistení sa totiž vývoz z Česka vlani v novembri medziročne zvýšil o 10,3 % a dovoz o 9,5 %.
Motorom rastu českého exportu bolo najmä oživenie dopytu v eurozóne. Na ilustráciu, vývoz do Nemecka medziročne stúpol o 7,6 % a export do Francúzska o 5,2 %. Zaujímavé však je, že trochu pokrivkáva rast českého vývozu v rámci stredoeurópskeho regiónu. Vývoz na Slovensko napríklad vzrástol o 3,1 % a do Poľska dokonca len o 1,8 %. Oveľa rýchlejšie expandoval export do Číny, a to medziročne o 27,3 %, ale jeho podiel na celkovom českom exporte je stále veľmi nízky (1,1 %).
V medzimesačnom porovnaní sa export z Česka zvýšil v novembri o 2,8 % a import stúpol o 0,3 %.
Za 11 mesiacov od začiatku januára do konca novembra 2013 vzrástol export zo susednej krajiny o 1,6 % a import stagnoval.
Novembrové výsledky zahraničného obchodu podľa Patrie dávajú nádej, že v 4. štvrťroku bude príspevok čistého exportu k hrubému domácemu produktu ČR kladný, na rozdiel od 3. kvartálu 2013.
Za celý minulý rok Patria predpovedá Česku prebytok obchodnej bilancie odhadom 355 miliárd Kč, čo je o 50 miliárd Kč viac ako v roku 2012.
(1 EUR = 27,525 CZK)