Vojna na Ukrajine

NAŽIVO

Najmenej 15 ľudí vrátane troch detí zahynulo v utorok pri nehode autobusu na severovýchode Brazílie, uviedli štátne úrady vo vyhlásení.

Autobus prevážal približne 60 osôb, ktoré sa zúčastnili na púti, keď sa vo vidieckej časti štátu Alagoas prevrátil.

„Zatiaľ je potvrdených 15 obetí, medzi nimi päť mužov, sedem žien a tri deti,“ uviedli úrady. Preživších z miesta nehody previezli záchranári do regionálnych nemocníc, kde im poskytujú zdravotnú starostlivosť.

Včera 20:20

Najväčšia nemecká kontajnerová lodná spoločnosť Hapag-Lloyd a dánsky gigant lodnej dopravy Maersk spoločne obnovia plavby cez Červené more a Suezský prieplav. Lode sa budú plaviť pod ochranou jednotiek námorníctva, oznámila v utorok nemecká spoločnosť. Informuje o tom správa agentúry DPA.

Včera 20:19

Európska komisia (EK) plánuje podporiť mestá v boji proti krátkodobým prenájmom, ktoré prudko zvyšujú náklady na bývanie a vedú k vysídľovaniu obyvateľov. Služby ponúkané prostredníctvom rezervačných online platforiem, ako sú Airbnb či Bookin, však prinášajú aj výhody, a preto Komisia nenavrhne ich zákaz, vyhlásil v utorok európsky komisár pre energetiku a dostupné bývanie Dan Jorgensen. Informovala o tom agentúra DPA.

Včera 20:18

Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) rokovali v utorok s predsedom Slovenskej akadémie vied (SAV) Martinom Venhartom o možnostiach užšej a systematickejšej spolupráce medzi zamestnávateľským sektorom a akademickou obcou. Témou boli najmä príprava odborníkov, podpora inovácií a prenos poznatkov do praxe. V utorok o tom informovala RÚZ.

Martin Venhart
Na snímke predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Martin Venhart / Foto: TASR-Martin Baumann
Včera 20:17

Srbsko bude mať aj v nasledujúcich mesiacoch najnižšiu cenu zemného plynu v Európe, vyhlásil v utorok srbský minister bez portfólia Nenad Popovič, ktorý sa v Moskve stretol s ruským ministrom hospodárskeho rozvoja Maximom Rešetnikovom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Tanjug.

Včera 20:17

Jazykovedci z Ruskej akadémie vied vyzývajú na ochranu nadávok po tom, ako patriarcha Ruskej pravoslávnej cirkvi apeloval na poslancov Štátnej dumy, aby riešili podľa neho rastúce používanie vulgarizmov v spoločnosti. Informuje o tom ruský exilový portál The Moscow Times.

„Nadávanie sa očividne zvýšilo,“ povedal pre agentúru RIA Novosti jazykovedec Vladimir Pachomov z Inštitútu ruského jazyka V. V. Vinogradova.

Včera 19:50

Belgický súd nariadil írskemu nízkonákladovému leteckému dopravcovi Ryanair, aby do troch mesiacov prestal používať viaceré obchodné praktiky, ktoré označil za „nezákonné“, inak bude čeliť finančným sankciám. Vyplýva to z rozhodnutia, ktoré v utorok získala agentúra AFP.

Medzi sporné praktiky patrí najmä nátlak na zákazníkov na rýchle uzatváranie rezervácií podsúvaním informácií, že lety sú takmer vypredané, ako aj ponúkanie balíkov služieb (výber sedadla, batožina a ďalšie služby) bez jasného uvedenia ceny jednotlivých položiek.

Včera 18:31

Odvolací proces s francúzskou pravicovou političkou Marine Le Penovou a desiatimi členmi jej strany Národné združenie (RN) vstúpil v utorok do štvrtého týždňa. Pred súdom zazneli záverečné argumenty obžaloby. Očakávajú sa aj záverečné vystúpenia dvoch právnikov Európskeho parlamentu (EP), ktorého sa prípad týka. Informovala o tom agentúra AFP a televízia BFM.

Včera 17:34

Iniciatíva ruského prezidenta Vladimira Putina dobrovoľne dodržiavať obmedzenia vyplývajúce zo zmluvy New START stále platí, ale Rusko zatiaľ na ňu nedostalo odpoveď z Washingtonu, povedal v utorok v Moskve hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

„Iniciatíva ruskej strany, s ktorou prišiel prezident Putin, je stále na stole, avšak odpoveď americkej strany na ňu sme zatiaľ nedostali,“ uviedol Peskov.

Včera 17:33

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v utorok odsúdil Rusko za nehumánne zaobchádzanie a nezákonné uväznenie zosnulého opozičného lídra Alexeja Navaľného v roku 2021, ktorý o tri roky neskôr zomrel v trestaneckej kolónii. Súd zároveň nariadil Rusku, ktoré jeho rozhodnutia opakovane ignoruje, zaplatiť náhradu za nemajetkovú ujmu vo výške 26.000 eur jeho manželke Juliji Navaľnej. Informovala o tom agentúra AFP.

navaľnyj
Na snímke ľudia kladú kvety na hrob ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného rok po jeho smrti na Borisovskom cintoríne v Moskve v nedeľu 16. februára 2025 / Foto: SITA/AP
Včera 17:32

Francúzske úrady vyšetrujú útok, pri ktorom žiak v utorok nožom napadol svoju učiteľku. Pedagogička utrpela ťažké zranenia a v kritickom stave ju hospitalizovali v nemocnici v juhofrancúzskom meste Toulon, informovala televízia BFM.

Včera 17:31

Silné mrazy a poľadovica komplikovali v utorok situáciu v Poľsku. V meste Kwidzyn na severe krajiny bola denná teplota mínus 16 stupňov Celzia. Meteorológovia vydali výstrahy pred mrazom a poľadovicou v siedmich vojvodstvách, pre nízke teploty prerušili vyučovanie vo viac ako 500 školách. Informuje o tom agentúra PAP.

Včera 17:30

Nemecká vláda sa v rámci úsilia o rozšírenie elektrickej siete v krajine stane akcionárom energetickej spoločnosti TenneT Germany. Vláda prostredníctvom štátnej rozvojovej banky KfW zaplatí približne 3,3 miliardy eur a získa podiel 25,1 %, oznámila v utorok holandská materská skupina TenneT Holding. Informovala o tom správa agentúry DPA.

Včera 17:29

Americká finančná technologická spoločnosť PayPal vo štvrtom kvartáli dosiahla medziročný rast príjmov aj zisku. Firma v utorok uviedla, že jej čisté príjmy stúpli na 8,68 miliardy USD (7,36 miliardy eur) z úrovne 8,37 miliardy USD v rovnakom období pred rokom. Prevádzkový zisk firmy vzrástol na 1,51 miliardy USD zo sumy 1,44 miliardy USD. Informovala o tom správa agentúry DPA.

(1 EUR = 1,1801 USD)
Včera 17:28

Štát obnovil poskytovanie nenávratných príspevkov pre mestá a obce, ktoré si na výstavbu nájomných bytov berú úver od Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Na utorkovej tlačovej konferencii to oznámil premiér Robert Fico (Smer-SD), podľa ktorého našli rezervu vo výške 25 miliónov eur. Samosprávy si z príspevku môžu pokryť až 40 % nákladov na výstavbu.

Včera 17:14

Spoločnosť Imperial Tobacco Slovakia, ktorá patrí do skupiny Imperial Brands PLC, mení od februára 2026 svoj obchodný názov na Imperial Brands Slovakia a.s. Podľa generálneho riaditeľa Vernona Littlea táto zmena predstavuje prirodzený a dôležitý krok v evolúcii spoločnosti na slovenskom trhu.

Včera 17:09

Rusko je pripravené na novú realitu sveta bez obmedzení kontroly jadrového zbrojenia medzi USA a Ruskom, keď tento týždeň vyprší platnosť zmluvy New START, uviedol v utorok námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov, ktorý má v rezorte na starosti otázky kontroly zbrojenia. Informovala o tom agentúra Reuters.

Včera 16:06

Českému ministrovi zahraničných vecí a životného prostredia a tiež predsedovi Motoristi sebe Petrovi Macinkovi sa podľa predsedu poslaneckého klubu tejto strany a tiež ministra športu, prevencie a zdravia Borisa Šťastného nemožno čudovať, že sa snaží dosiahnuť, aby sa Filip Turek stal ministrom životného prostredia a že ich spolustraníci s postojom prezidenta Petra Pavla nesúhlasia. Sám je za to, aby vláda, poslanci a Pražský hrad vzájomne rozumne komunikovali. Povedal to v utorok na mimoriadnej schôdzi snemovne, na ktorej chce opozícia vysloviť vláde nedôveru.

Petr Macinka
Na snímke Petr Macinka / Foto: TASR-Barbora Vizváryová
Včera 16:04

V prístave v nemeckom meste Hamburg na severe krajiny polícia minulý rok zadržala dve osoby podozrivé z pokusu o sabotáž vojnových lodí nemeckého námorníctva, uviedla miestna prokuratúra. Informáciu priniesli správy agentúr AFP a DPA.

Tridsaťsedemročného Rumuna a 54-ročného Gréka zadržali v Hamburgu a v jednej z gréckych dedín. Podľa prokuratúry úrady prehľadali aj ich obydlia v Hamburgu, Rumunsku a Grécku.

Včera 16:03

Generálny tajomník NATO Mark Rutte v utorok na návšteve Kyjeva povedal, že ruské útoky na Ukrajinu z uplynulej noci nenaznačujú, že by to Moskva myslela s dosiahnutím mieru vážne. Informovala o tom agentúra AFP.

„Prebiehajú už priame rozhovory a to je dôležitý pokrok. Ale ruské útoky, ako boli počas minulej noci, nesignalizujú vážnosť v otázke mieru,“ povedal Rutte vo svojom prejave v ukrajinskom parlamente.

Rutte v Chorvátsku
Na snímke generálny tajomník NATO Mark Rutte / Foto: TASR/AP-Darko Bandic
Včera 15:58
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Nie je to Stalingrad, nie je to Verdun, je to Bachmut

Obľúbenou kratochvíľou generálov v kreslách je hľadať v histórii vysvetlenie, ktoré dáva súčasnú bitku do súvislostí. To sa deje v prípade bitky prebiehajúcej v Bachmute, píše Larry Johnson. Moje presvedčenie je jednoduché – história je pre dianie v Bachmute irelevantná. Bitku v Bachmute rozhodne krajina, ktorá má najlepšiu logistiku, najviac vojakov, najväčšiu palebnú silu a najlepších vodcov

Vojna na Ukrajine
Ilustračné foto
❚❚
.

Bitku pri Stalingrade cituje podplukovník americkej armády vo výslužbe Daniel Davis vo svojom článku “1943 Stalingrad vs. 2023 Bachmut: Rozhodujúca bitka, ktorá rozhodne vojnu na Ukrajine?”. Tu sú hlavné body z článku plukovníka Davisa:

Podobne ako mesto Stalingrad počas druhej svetovej vojny, aj mesto Bachmut má stredný taktický význam, keďže sa nachádza na viacerých dôležitých cestných križovatkách v Donbase a jeho dobytie by ohrozilo ďalšie ukrajinské pozície. Rovnako ako Stalingradu, aj udržaniu alebo dobytiu mesta prikladajú obe strany veľký emocionálny význam. Strana, ktorá vyjde z tohto boja víťazne, môže tiež vytvoriť podmienky pre víťazstvo vo vojne. . . .

Prigožin sa nenechal odradiť a začiatkom februára zvláštnym spôsobom vyzval Zelenského na súboj, aby si to urovnal. Medzitým na bojisku Zelenského vojská aj Prigožinove sily pokračovali v masívnom prísune vojsk a posíl, pričom každé z nich údajne utrpelo obrovské množstvo strát. Po tom, čo sa 3. marca zdalo, že zvažuje stiahnutie z Bachmutu, Prigožin v ten istý deň verejne natočil video, v ktorom vyzval Zelenského, aby sa stiahol. V pondelok Zelenskyj odpovedal, že on a jeho vyšší generáli prisľúbili “neustúpiť” a v skutočnosti ďalej posilňovať svojich obrancov. . . .

.

Mohlo by sa stať, že podobne ako sa Nemecko v októbri 1942 priblížilo k dosiahnutiu svojich taktických cieľov dosiahnuť rieku Volgu – ale neuspelo – aj niekoľkomesačný ruský útok, pri ktorom Prigožinovi muži zostali doslova pár kilometrov od dokončenia obkľúčenia Bachmutu (a spečatenia osudu 10 000 ukrajinských obrancov), by mohol zlyhať. Ak sa tak stane a Ukrajina sa udrží v meste, môže dosiahnuť veľké taktické a psychologické víťazstvo.

Nemám v úmysle znevažovať plukovníka Davisa, ale toto je nezmysel. Na začiatok, vojenské jednotky bojujúce pod velením ruského generálneho štábu sú zapojené do bojov na fronte dlhom 1600 km. Rusi nebojujú len v Bachmute. Práve Ukrajina a Západ vyzdvihujú Bachmut ako rozhodujúcu bitku. Realita je však taká – práve Wagnerova skupina nesie ťarchu bitky v Bachmute, zatiaľ čo Rusko má najmenej 600 000 vojakov, ktorých ešte nezapojilo do rôznych bojov na tomto 1600 km fronte. Dôvodom, prečo sa Západ upína na Bachmut, je sčasti aj to, že zakladateľ skupiny Wagner, Jevgenij Prigožin, je poriadny troll. Je to informačná operácia jedného muža a osvedčil sa ako zdatný manipulátor médií.

Situácia na mieste je celkom jednoduchá. Skupina Wagner Group postupuje na všetkých frontoch v okolí Bachmutu a má palebnú kontrolu nad kľúčovými cestami, ktoré Ukrajinci potrebujú na zásobovanie. Oteplenie mení polia západne od Bachmutu na bahno, čo ukrajinským silám veľmi sťažuje prístup alebo výjazd vozidiel. Skupina Wagner s masívnou podporou logistického velenia ruskej armády má rozhodujúcu prevahu v oblasti delostrelectva, granátov, rakiet, protitankových riadených striel, zdravotníckej podpory, potravín, elektronického boja a ľudskej sily.

Plukovník Davis sa mýli aj v otázke výšky strát, ktoré Ukrajina spôsobuje Rusom. Je to jednoduchý matematický problém – Rusko strieľa najmenej päťkrát väčším objemom delostrelectva ako Ukrajina a ukrajinské sily sa zhŕkli v Bachmute. Nežijeme v čarovnom svete, kde všetky strely vypálené Ukrajinou spôsobujú obete, zatiaľ čo ruské strely sú neúčinné. Ukrajinské sily v Bachmute utrpia minimálne päťnásobok strát v porovnaní so silami Wagnerovej skupiny. A áno, bojovníci skupiny Wagner sú zabíjaní a zranení.

Tu je podrobný prehľad udalostí v Bachmute za posledných 24 hodín:

.

– Sektor Bachmut Juhozápad: Útočné oddiely PMC Wagner prerazili ukrajinskú obranu cez polia južne od obce Orechovo-Vasiljevka po prvom neúspešnom pokuse zaútočiť na pozície AFU pri obci.

 

 

– Ako naznačujú zdroje Military Chronicles @milchronicles, samotná osada sa skladá zo štyroch dobre opevnených pevností. Momentálne sa podarilo získať istú kontrolu nad dvoma, na tretej a štvrtej prebieha čistenie. V blízkosti dedinského cintorína bolo zabitých 30 ľudí z 30. mechanizovanej brigády a 116. brigády územnej obrany AFU.

.

– AFU sa neúspešne snaží získať späť stratené územia. Ukrajinské formácie utrpia straty v dôsledku ťažkostí s evakuáciou ranených, nedostatočnej prieskumnej a logistickej podpory a nedostatočnej palebnej podpory. Posádky mínometov a delostrelectva majú obmedzenú spotrebu munície.

– Medzitým už niekoľko útokov uskutočnila 1. jednotka špeciálnych síl 71. brigády Jager s podporou tankovej čaty 4. tankovej brigády AFU. Výsledkom bojov bolo, že wagnerovci zničili dva tanky a samotná 71. jágerská brigáda stratila za dva dni približne 120 mužov.

– Ukrajinské formácie sa stiahli do oblasti #Golubovka, pričom vážne zranení boli prevezení do #Slavjanska a #Limanu. Z oblastí #Minkovka, #Golubovka a #Privolje AFU ostreľujú z delostrelectva a mínometov wagnerovské útočné oblasti.

– Bachmut: Ruské jednotky mierne postúpili v okrese Budenov južne od centra #Bakhmut, zlepšili svoje taktické postavenie a vyrovnali frontovú líniu.

– Sektor Bachmut Juhozápad: Útočné oddiely PMC Wagner sa priblížili k diaľnici do #Konstantinovky. Útok na pozície AFU prebieha na úsekoch cesty #Konstantinovka- #Krasnoje a #Krasnoje – #Bakhmut. Mínometná batéria bola presunutá zo #Slavjanska do #Konstantinovky na podporu AFU.

– Postup na severozápade pozdĺž trasy #Slavjansk umožňuje rozšíriť nárazníkovú zónu pri #Bakhmut a zabezpečiť boky proti protiúderom AFU. V aglomerácii #Slavjansk – #Kramatorsk sú nahromadené veľké rezervy, ktoré môžu byť za určitých okolností 👉 vrhnuté do boja na zadržanie ruských vojakov.

 

 

Okrem toho pohyb týmto smerom vytvára perspektívu ďalšej ofenzívy v dvoch smeroch. Obkľúčiť aglomeráciu #Seversk, čo je spolu s 👉 aktiváciou  144. motostreleckej divízie v oblasti #Serebrijanského lesného hospodárstva veľmi logické, ako aj obísť veľký opevnený priestor v Chasov Jare.

.

 

 

Mesto sa nachádza na dominantnej vyvýšenine vzhľadom na oblasti, z ktorých teraz postupujú wagnerovci. Čelný útok je kvôli terénu mimoriadne nebezpečný a útok na Chasov Jar by bol ako útok na #Ugledar z nížiny.

Súčasný postup na sever s úspechmi na juhu #Bachmutu a juhozápadne od mesta sústreďuje formácie AFU do jedného priestoru, čo pri nedostatku munície pre ukrajinských delostrelcov predstavuje vážny problém.

.

Bachmut je síce márnica, ale v porovnaní so strašnými stratami, ktoré utrpeli vojenské sily v Stalingrade a Verdune, je to len malý problém. Úprimne povedané, myslím si, že je intelektuálnou lenivosťou porovnávať tieto titanské bitky s bojmi prebiehajúcimi v Bachmute. Spojené štáty a Európa spolu s Ukrajinou sú naďalej fixované na neúnavné presadzovanie propagandy, ktorá vykresľuje ruskú armádu ako neschopnú a neefektívnu.

Rusko sa však nezaoberá Bachmutom. Bachmut je len jednou zo zložiek širšej vojenskej stratégie a plánu. Ruský obranný priemysel beží na plné obrátky a vyrába delostrelecké granáty, tanky, rakety a lietadlá, ktoré Rusko potrebuje na zničenie ukrajinskej armády. Ukrajina, dokonca ani s podporou Západu, na to nemá odpoveď.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Michal Durila

Anton Čapkovič

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Milan Šupa

Ján Droppa

.
.

Macron hovorí, že sa pracuje na obnovení kontaktu s Putinom

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok povedal, že sa pripravuje na obnovenie dialógu s Vladimirom Putinom. Zdôraznil však, že Moskva…

03. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Vzťahy USA a Iránu sa pred rokovaniami zhoršujú

Naďalej prichádzajú správy o zhoršení vzťahov medzi USA a Iránom pred piatkovými rokovaniami

03. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Premiér: Komunikácia medzi Lajčákom a Epsteinom zakrýva Šimečkov škandál

Diskurz o komunikácii medzi bývalým poradcom predsedu vlády Roberta Fica Miroslavom Lajčákom a zosnulým americkým sexuálnym násilníkom Jeffreyom Epsteinom podľa…

03. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Orbán reaguje na návrh EPP obmedziť právo veta členských štátov

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval občanov, aby odmietli domáce provokácie a postavili sa proti zapojeniu do konfliktu na Ukrajine. Informuje…

03. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Bihariová zatlačila KDH do kúta: Po tomto vyhlásení nemôžu spolupracovať

Súčasná vláda nemá súdne potvrdenú jedinú kauzu či korupčný škandál – opravte ma, ak mi niečo ušlo. Avšak KDH sa…

03. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Najlepší darček na Valentína! Veľká zľava na klasický Office 2021 Pro a najnovší Windows 11 Pro len za 12€!

Najromantickejší sviatok roka klope na dvere a už teraz je v ponuke množstvo valentínskych zliav. Potešte hráčov originálnymi kľúčmi WinOS…

03. 02. 2026 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Energetické prímerie skončilo: Ukrajina je pod masívnym útokom dronov a rakiet

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

03. 02. 2026 | Aktualizované 03. 02. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Aktualizované 03. 02. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

EÚ sa musí stať „skutočnou federáciou“, aby sa vyhla deindustrializácii a úpadku

Bývalý taliansky premiér Mario Draghi povedal, že Európska únia riskuje podriadenosť, rozdelenie a deindustrializáciu naraz, ak sa viac nezblíži. Informuje…

03. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Žilinka sa v stredu vyjadrí k stretnutiu s premiérom Ficom

Opozičná strana Demokrati žiada vysvetlenie stretnutia generálneho prokurátora Maroša Žilinku s premiérom Robertom Ficom, o ktorom informoval konzervatívny denník Postoj.…

03. 02. 2026 | Aktualizované 03. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Aktualizované 03. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Liečivá sila stromov a plodov: Vstúpte s nami do sveta, kde sa liečivá sila prírody skrýva vysoko nad zemou

Vstúpte s nami do sveta, kde sa liečivá sila prírody skrýva vysoko nad zemou – v kvetoch, listoch, púčikoch či…

03. 02. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Opozícia – Pokrytci Slovenska

Europoslankyňa Judita Laššáková vyzýva opozíciu, aby sa už niekedy skúsili trafiť do témy, z ktorej nevyjdú ako úplní pokrytci

03. 02. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Splnomocnenec vlády Kotlár reaguje na vznesenie obvinenia

Splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Peter K. podá sťažnosť proti vzneseniu obvinenia,…

03. 02. 2026 | Aktualizované 03. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Aktualizované 03. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Dátum sa blíži. Kremeľ varuje pred nebezpečným obdobím

Kremeľ v utorok varoval, že svet sa blíži k „nebezpečnému“ momentu, keďže tento týždeň má vypršať platnosť poslednej jadrovej dohody…

03. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Kde sú lovci hoaxov? Magda Vášaryová sa utrhla pri teóriách o Epsteinovi a poriadne si zakonšpirovala

Bývalá herečka, diplomatka a politička Magda Vášáryová sa v statuse na Facebooku svojsky vyjadrila ku kauze nových odtajnených dokumentov amerického podnikateľa…

03. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Poľsko zasiahla vlna silných mrazov, jedna tepelná elektráreň je odstavená a školy sú zatvorené

Poľský meteorologický inštitút vydal varovania na utorok a stredu kvôli prudkému poklesu teplôt. V Poľsku zostalo počas nedávnych mrazov bez…

03. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Generálny tajomník OSN varuje pred „bezprostredným finančným kolapsom“

Generálny tajomník OSN varoval členské štáty, že organizácii môžu do júla dôjsť finančné prostriedky. Organizácia Spojených národov je vystavená vážnemu…

03. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

91- ročná profesorka vyvolala rozruch svojimi radami

Profesorka všeobecnej biológie z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc. v podcaste Odznova…

03. 02. 2026 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Energetická ombudsmanka: Toto je závažný problém. Europoslanec dostal 120 eur, bežní ľudia len pár drobných

Pred niečo vyše dvoma týždňami sme v štúdiu Hlavných správ privítali predsedníčku OZ Energetický ombudsman Moniku Jankovičovú. Bolo to krátko…

03. 02. 2026 | Rozhovory | 7 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Rozhovory | 7 min. čítania | 0 komentárov

"Vravela som, že Boh nás potrestá..." Aj tento rok vznikol na Australian Open škándal okolo legendy omdietajúcej LGBT agendu

Veľká osobnosť austrálskej tenisovej histórie Margaret Courtová, po ktorej je pomenovaný aj jeden zo štadiónov, na ktorom sa hrá Australian…

03. 02. 2026 | 0 komentárov

Slovenská pilotka Nadia a nákupy hračiek v Prešove. Mohli byť Slováci zapojení do zháňania mladých dievčat?

Médiá v týchto dňoch zverejňujú stále nové zaujímavé nálezy z niekoľkých miliónov výbušných dokumentov, ktoré boli odtajnené americkými úradmi. Portál Aktuality.sk dnes…

03. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Akútna finančná kríza je tu a prvou loďou, ktorá dostala dieru je Japonsko

USA, 3. februára 2026 - Najdôležitejšie udalosti na finančnom trhu sa nedejú na trhu so zlatom a striebrom, ani v kryptomene, ani…

03. 02. 2026 | 0 komentárov

Poľský premiér Donald Tusk pocestuje do Kyjeva

Poľský premiér Donald Tusk v utorok oznámil, že tento týždeň vycestuje do Kyjeva, kde bude rokovať o organizácii globálnej konferencie…

03. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vojenský analytik: Rusko potrebuje Odesu a Nikolajev ako vzduch na dýchanie

Rusko, 3. februára 2026 - Myšlienka izolácie Ruska od Európy existuje už dlho. Ale až nedávno vznikli určité geopolitické dôvody…

03. 02. 2026 | 0 komentárov

Európsky komisár pre energetiku tvrdí, že Maďarsko má právo napadnúť nariadenie zakazujúce dovoz ruského zemného plynu

Dan Jørgensen uviedol, že Európska únia bude „aktívne pomáhať“ krajinám poškodeným týmto nariadením, Maďarsko však tvrdí, že nový zákon porušuje…

03. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Perly: Ako ustrice premieňajú votrelcov na morský poklad

Perly vznikajú v ustriciach ako výsledok ich prirodzeného obranného mechanizmu proti cudzím telesám. Tento fascinujúci biologický proces premieňa dráždivé častice…

03. 02. 2026 | 0 komentárov

Boh ochraňuj Slovensko pred „politickým deckom“ Šimečkom

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka pokračuje v šírení argumentačných nezmyslov na sociálnych sieťach v politických diskusiách poukazujúc pri tom na…

03. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Šperky, ktoré dokazujú, že spomienky majú väčšiu hodnotu než diamanty

Šperky v sebe často nenesú len lesk kovov a drahokamov, ale aj tiché príbehy ľudí, ktorí ich nosili. Môžu byť…

03. 02. 2026 | 0 komentárov

Transparentnosť nestačí. Musí sa prestať hrať hra na slepotu

Prečo Slovensko potrebuje zákonný jazyk pre politické mimovládky a prečo samotná „transparentnosť“ nestačí

03. 02. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Karim Benzema zostáva v Saudskej Arábii, z Al-Ittihadu prestúpil do Al-Hilalu

Po odchode zo španielskeho futbalového klubu Real Madrid sa po ňom akoby zľahla zem. Skúsený francúzsky útočník Karim Benzema v…

03. 02. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Najmenej 15 ľudí vrátane troch detí zahynulo v utorok pri nehode autobusu na severovýchode Brazílie, uviedli štátne úrady vo vyhlásení.

Autobus prevážal približne 60 osôb, ktoré sa zúčastnili na púti, keď sa vo vidieckej časti štátu Alagoas prevrátil.

„Zatiaľ je potvrdených 15 obetí, medzi nimi päť mužov, sedem žien a tri deti,“ uviedli úrady. Preživších z miesta nehody previezli záchranári do regionálnych nemocníc, kde im poskytujú zdravotnú starostlivosť.

Včera 20:20

Najväčšia nemecká kontajnerová lodná spoločnosť Hapag-Lloyd a dánsky gigant lodnej dopravy Maersk spoločne obnovia plavby cez Červené more a Suezský prieplav. Lode sa budú plaviť pod ochranou jednotiek námorníctva, oznámila v utorok nemecká spoločnosť. Informuje o tom správa agentúry DPA.

Včera 20:19

Európska komisia (EK) plánuje podporiť mestá v boji proti krátkodobým prenájmom, ktoré prudko zvyšujú náklady na bývanie a vedú k vysídľovaniu obyvateľov. Služby ponúkané prostredníctvom rezervačných online platforiem, ako sú Airbnb či Bookin, však prinášajú aj výhody, a preto Komisia nenavrhne ich zákaz, vyhlásil v utorok európsky komisár pre energetiku a dostupné bývanie Dan Jorgensen. Informovala o tom agentúra DPA.

Včera 20:18

Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) rokovali v utorok s predsedom Slovenskej akadémie vied (SAV) Martinom Venhartom o možnostiach užšej a systematickejšej spolupráce medzi zamestnávateľským sektorom a akademickou obcou. Témou boli najmä príprava odborníkov, podpora inovácií a prenos poznatkov do praxe. V utorok o tom informovala RÚZ.

Martin Venhart
Na snímke predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Martin Venhart / Foto: TASR-Martin Baumann
Včera 20:17

Srbsko bude mať aj v nasledujúcich mesiacoch najnižšiu cenu zemného plynu v Európe, vyhlásil v utorok srbský minister bez portfólia Nenad Popovič, ktorý sa v Moskve stretol s ruským ministrom hospodárskeho rozvoja Maximom Rešetnikovom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Tanjug.

Včera 20:17

.

Jasnozrivosť

Priznám sa, že pri hľadaní názvu dnešného môjho príspevku som mal problém. Ako nazvať schopnosť politika správne vyhodnotiť trendy v…

03. 02. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Benčičová a Svitolinová píšu históriu. Dve mamy prvýkrát spolu v elitnej desiatke svetového tenisu

Švajčiarka Belinda Benčičová a Ukrajinka Jelina Svitolinová sa zapísali do histórie ženského tenisu. Po prvý raz sa totiž stalo, že…

03. 02. 2026 | 0 komentárov

Bublina spľasla: Trans-fikcii neverí už ani sám Západ

Seriózne signály ukazujú jasne: verejná diskusia smeruje k odmietnutiu transgenderovej „revolúcie”

03. 02. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Polícia prehľadávala parížske sídlo platformy X, Musk dostal predvolanie na dobrovoľný výsluch

Francúzske úrady pre boj proti kyberkriminalite v utorok vykonali prehliadku parížskych kancelárií sociálnej mikroblogovacej siete X miliardára Elona Muska. Informovala…

03. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Zomierajú aj neočkovaní! Ako si chrániť zdravie a čo spôsobuje 80% chorôb ? Porozprávala v rozhovore pre HS Valachová

Moderátorka podcastu Odznova Martina Valachová vo svojich rozhovoroch pravidelne predstavuje ľudí, ktorí sú nielen zaujímaví a majú čo povedať, ale…

03. 02. 2026 | Rozhovory | 12 min. čítania | 0 komentárov
03. 02. 2026 | Rozhovory | 12 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Michal Durila

Anton Čapkovič

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Milan Šupa

Ján Droppa

.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov