Nesvár okolo slobody slova nie len v prípade BLM. Fencl o Floydovskom mučeníckom algoritme a totalitných opatreniach v EÚ

Praha 23. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Eduardo Munoz Alvarez, Screenshot Youtube)

 

Odhalenie sochy George Floyda v USA, ktorého smrť vyvolala masové protesty, upútala pozornosť českých médií. Britský novinár upozornil na neprípustný v západoeurópskych médiách názov českého článku. Mediálny expert Jiří Fencl v rozhovore pre Sputnik vysvetlil príčiny odlišného vnímania BLM v ČR a zhodnotil doplnený kódex v boji proti dezinformáciám

George Floyd black lives matter
Ilustračné foto

V americkom New Jersey nedávno prebehlo odhalenie sochy sediaceho Floyda. Tejto udalosti bol venovaný článok na portáli iDNES, ktorého autor využil názor niektorých komentátorov a spochybnil účel umeleckého diela: … Vážne si ju zaslúži kriminálnik? pýtajú sa ľudia.

Podľa slov britského novinára Iana Willoughbyho žijúceho v ČR podobný názov úplne nie je na mieste. Ďalší komentátori Twitteru uviedli, že v iných normálnych štátoch by bol redaktor za tento názov okamžite prepustený. O tom, či podobná kritika je oprávnená, čoho sa v skutočnosti týka, a ako by podobné udalosti mali byť reflektované v médiách, sme sa pýtali mediálneho experta Jiřího Fencla.

V rozhovore sme sa dotkli aj nového postupu Európskej komisie pre zaobchádzanie s dezinformáciami Code of Practice on Desinformation, ktorý bol schválený koncom mája, najmä navrhnutý postup pre obmedzenie reklamy v dezinformačných médiách.

 

Pán Fencl, názov článku na portáli iDNES zožal kritiku verejnosti na sociálnych sieťach. Prečo podľa vás to, čo je doteraz prijateľné v českom mediálnom prostredí, sa považuje za hrubé porušenie v západoeurópskych štátoch? Ide v tomto prípade o marenie slobody slova, alebo o nevyhnutnú nutnosť autocenzúry v dôsledku politickej korektnosti?

Verejnosť západných štátov bola dlhodobo uspaná pohodlným životom, obklopená technologickým pokrokom. Je navyknutá čítať noviny nekriticky, pretože sa viezla na víťaznej vlne a oi. uverila na tzv. vedecký pokrok. V západných médiách stále prevláda mentalita vyvolenosti a najmä britskí spravodajcovia v poslednej dobe stavaní pred oveľa širšiu realitu, než ktorú po desaťročia vytvárali, resp. zatemňovali. Pritom prišli o rozum.

Článok na iDnes len poctivo opisuje, čo sa okolo jednej bezvýznamnej akcie rozohralo za debatu na sociálnych sieťach. Elitným žurnalistom teraz nevonia, že si ľudia nemyslia len to, čo im oni strkajú pod nos.

 

Ako by sa malo s témou Georgea Floyda zaobchádzať v domácich médiách? Mali by podľa vás zaujať podobný postoj ako iní západoeurópski spravodajcovia?

Myslím, že práve iDNES v tomto konkrétnom prípade ukázalo, ako sa to má robiť. Jednoducho popísať, čo sa odohralo, vrátane reakcií verejnosti.

 

Fenomén Georgea Floyda a tabu v českých médiách

Na sociálnych sieťach sa novo šíri video zadržania mladého Róma pri pizzerii v Tepliciach. Po zásahu policajtov zomrel. Očití svedkovia tvrdia, že išlo o drogovo závislého muža, ktorý bol počas zásahu pod vplyvom omamných látok. Michal Mižigár, študent dejín a rómskej kultúry, vyznamenaný v roku 2019 Aspen Institute Central Europe, vidí v udalosti jasnú podobu s prípadom Floyda. Členovia rómskej komunity volajú po protestoch proti brutálnemu zaobchádzaniu policajtov a proti násiliu. Aký potenciál tento incident v českom sociálnom prostredí?

Minuloročnému zatýkaniu Georgea Floyda predchádzalo mnohominutové prehováranie, aby sa zatýkaniu nevzpieral. Ten na to nedbal a bránil sa so značnou vervou, čo naozaj evokovalo, že ten človek nie je v úplne triezvom stave. Takí ľudia veľmi nebezpeční. Americké korporátne reklamou živené médiá sa postavili jednoznačne na stranu rebela. Úplne v rozpore s americkou predstavou o silnej polícii. Americká elita sa plne otočila proti ľudu, ktorý vždy podporoval svojho šerifa.

teplice rom
Záber z videa

Bol vytvorený floydovský mučenícky algoritmus, ktorý nemal a nemá reálny základ. Koľko ľudí v posledných rokoch zomrelo nevinne, a to najmä vo vojnách, vedených americkou elitou ako hlavného svalu západnej moci? Práve táto antitrumpovská antidemokratická elita rozohráva rozpory. Kým vydrží dolár a tamojšia verejnosť.

 

Existujú dnes v českých médiách (s výnimkou otázky rómskeho obyvateľstva) podobné tabuované či rozporuplné témy ako prípad Georgea Floyda v USA? Čoho sa týkajú?

Zďaleka najviac tabuizovaná téma je ruská otázka. Rusku je odopieraná národná symbolika v športe, kam dlho politika nemohla, Rusku je pripisovaná kdejaká sprostosť vymyslená pri Temži a v členských krajinách falošných paktov a NATO je oficiálna doktrína antirusizmus. Bohužiaľ aj vplyvom českých úradov, ktoré z ČR definitívne urobili handru západných elít.

 

Kódex boja proti dezinformáciám

Koncom mája Komisia pre hodnoty a transparentnosť predstavila upresnený postup pre zaobchádzanie s dezinformáciami Code of Practice on Desinformation (ďalej CPoD). Návod upresňuje v roku 2018 zavedený Code of Practice a apeluje predovšetkým na online platformy, veľké sociálne siete Facebook a Twitter, inzerentov ale aj menším hráčom, napríklad Seznam a správcov sietí. Návod by sa mal stať plnohodnotnou normou v roku 2030.

 

Je tento dokument, rovnako ako presnejšia definícia pojmu dezinformácie v online prostredí, novo vznikajúcou prizmou, skrz ktorú sa budú posudzovať všetky informácie na úrovni národných štátov a nadnárodných inštitúcií? Možno to chápať ako politický nástroj ?

Európska únia je nepolitický nedemokratický novotvar. Nemá žiadny ľud ani armádu. Nemôže nastoľovať žiadnu agendu. Lov dezinformátorov, fake news a hoaxov je pokus o zakrytie vlastnej nedostatočnosti. Európska únia je mediálna šalba, žiadne jej normy nie sú vymáhateľné. To ona je továrňou na dezinformácie. Nikto tam nemá za nič zodpovednosť, zato vysoké odmeny to je definícia korupcie.

 

V časti II A 1 dokumentu CPoD sa píše, že signatári uznávajú ukazovatele dôveryhodnosti a informácie od organizácií zaoberajúcich sa overovaním faktov a nové nezávislé siete overovateľov faktov, ktorej vznik uľahčila Európska komisia, môžu byť zdrojom ďalších údajov o šíriteľoch dezinformácií. Kritériá podľa toho stanovujú údajne nezávislé inštitúcie. Vzhľadom k tomu, že sa spravidla jedná o NGO, môžeme hovoriť o ich nezaujatosti a vedeckej odbornosti?

V posledných rokoch vidíme, kam dezinformačný apartheid vedie. Tzv. verifikátor faktov o konkrétnych faktoch skoro vôbec nehovorí, len o nálepkách voči médiám, ktoré nepatria do klubu. Pritom by si do svojho štítu mali dať Colina Powella, ako pred osemnástimi rokmi na tlačovej konferencii mával ampulkou s údajnou chemikáliou, ktorých je vraj plný Irak. Všetci vieme, o akú gigantickú blamáž šlo a koľko nevinných životov kvôli tejto falošnej zámienke k vojne vyhaslo. Kvôli dezinformáciách z kruhov okolo amerických antitrumpistov. Preto sa nedávno pán Biden tak prilísal práve k Európskej únii.

Takže ako vždy pôjde o to, vytvoriť takú sieť platených overovateľov, ktorí budú pod kontrolou rovnakých elitných kruhov, ako spravodajcovia veľkých korporátnych médií, ktorých ilúzotvorba bola smrteľne zasiahnutá internetom a infotechnologiou. O nejakej odbornosti nemôže byť ani reč. Európske inštitúcie sú ako Česká televízia. Sprivatizovali si ich konkrétny ľudia a so svojimi konkrétnymi mediálnymi maskotmi a s rovnakým nutkaním klamať a zakrývať levotu.

 

Mediálna gramotnosť pre všetkých

Výsledkom uplatnenia postupov CPoD byť to, že užívatelia by mali možnosť posudzovať obsah informácií pomocou indikátorov vierohodnosti zdrojov obsahu, majiteľov médií a overovania identity. Tiež by mali ľahšie rozpoznať, že v konkrétnom oznámení sa jedná o politickú reklamu. V čom vidíte plusy a mínusy tohto kroku?

Problém je v tom, že sa na tomto zúfalom pokuse o zadržiavanie nepohodlných informácií dohodli rovnaké firmy podliehajúce rovnakej kontrole, ktoré si k oblbovaniu ľudí vytvorili niekdajšie mainstreamové médiá. Kto stvoril západné a tým aj veľké svetové noviny, televízie a agentúry? Nebojácni novinári, ktorí zabránili šialencom rozpútať najväčšie vojny v dejinách? Nie. Dopadlo to presne naopak. Umožnili to a mnohí tomu drukovali. Uverili ilúzii, že novinári. Pritom na Západe hrdinovia. Ako je starostlivo ignorovaný Julian Assange.

 

Dezinformáciám sa bude brániť pomocou obmedzenia reklamy alebo platených umiestnení. Signatári dokumentu sa zaväzujú, že zavedú opatrenia a postupy, ktoré odstránia reklamné a peňažné stimuly vedúce k príslušnému správaniu, akým je napríklad skresľovanie dôležitých informácií o sebe samom alebo o účele svojej činnosti. Ako tento krok hodnotíte?

No to je definícia totality. Autori takýchto riadkov nemajú slobodný základ, sú príliš navyknutí na pohodlie a neodvislosť a hovorí z nich strach zo straty príjmov. Krajiny, kde vznikal kapitalizmus ako slobodný trh, navrhujú túto slobodu obmedziť. Ďalší dôkaz úplnej nekompetentnosti.

 

Časť II. E. dokumentu uvádza, že signatári sa zaväzujú k partnerskej spolupráci s občianskou spoločnosťou, orgánmi štátnej správy, vzdelávacími inštitúciami a ďalšími zainteresovanými stranami s cieľom podporovať úsilie zamerané na rozvoj kritického myslenia a mediálnu gramotnosť v digitálnom prostredí. Ako hodnotíte doterajšie príklady kampaní pre zlepšenie mediálnej gramotnosti v ČR?

Mediálnu gramotnosť si každý jednotlivý človek získava po celý život sám. Život je našim učiteľom, pretože slobodu nemožno nikomu naoktrojovať ani nijako inštitucionalizovať. To by bola nová závislosť. Sloboda vyviera zvnútra.

Zase aj tu na tomto mieste môžeme silne vnímať snahu ľuďom niečo prikazovať. Dajte im pokoj, nech si sami nájdu svoje autority.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Pri cúvaní na parkovisku v Košiciach narazil do chodkyne, 78-ročná žena zraneniam podľahla, uviedla polícia

0 icon

Košice 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Košický kraj)   Sedemdesiatosemročná žena prišla v pondelok predpoludním v Košiciach o život po tom, ako do nej pri cúvaní s autom narazil 24-ročný muž z okresu Levoča. Tragédia sa stala na parkovisku na Pražskej ulici „Muž pravdepodobne z dôvodu nevenovania sa plne vedeniu vozidla…

Volko nepostúpil z rozbehov na 200 metrov: „Proste to nešlo“

0 icon

Tokio 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Slovenský šprintér Ján Volko nepostúpil na OH v Tokiu do semifinále behu na 200 metrov. V druhom zo siedmich utorňajších rozbehov skončil na piatej priečke časom 21,21 sekundy Dvadsaťštyriročný Volko predtým nepostúpil z rozbehov na stovke a spokojný nebol ani na dvojnásobnej trati.…

Zomrel vojak, ktorý sa zranil pri výbuchu v bývalom výcvikovom priestore v Česku

0 icon

Praha 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Zomrel jeden z dvoch vojakov, ktorí sa 20. júla zranili pri výbuchu v priestore niekdajšej dopadovej plochy Kolvín v bývalom vojenskom výcvikovom priestore Brdy. O jeho úmrtí v utorok informovala česká armáda, píše portál Novinky.cz "Práporčík V. K., príslušník 15. ženijného pluku, ktorý utrpel…

Pohneval si Mikulec novinárov? Reportér TV Joj Striško prezradil viac o zásahu inšpekcie voči kajúcnikom. Zastavenie zásahu, ktoré nariadil Kovařík, podľa neho priamo zamedzilo zatknutiu svedka

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (HSP/Foto:Screenshot TV Joj)   Koncom júla bol na Slovensku najhorúcejšou témou zákrok inšpekcie ministerstva vnútra proti kajúcnikom Dömötörovi, Petrovovi a Zemanovi, ktorí sa mali podieľať na krivom obvinení v niektorých kauzách spojených s nominantmi bývalej vlády. Inšpekcii sa podarilo zadržať iba prvého menovaného, nakoľko prezident Policajného…

Zákonodarcovia viacerých krajín kritizujú dohodu USA a Nemecka o plynovode

0 icon

Washington/Praha 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Predsedovia zahraničných výborov zákonodarných zborov Spojených štátov a ôsmich európskych krajín v pondelok vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom kritizujú projekt plynovodu Nord Stream 2. Zároveň odmietajú nedávnu dohodu medzi Washingtonom a Berlínom o jeho dokončení. Úplné znenie dokumentu na sociálnej sieti Twitter zverejnil…

Združenie miest a obcí Slovenska podpísalo memorandum o spolupráci so Štátnym fondom rozvoja bývania

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) podpísali memorandum o spolupráci. Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámili predseda ZMOSu Branislav Tréger, generálny riaditeľ ŠFRB Tomáš Lamprecht a starosta obce Bešeňová Martin Baran. Vzájomná spolupráca sa má týkať najmä…

Kučová na turnaji WTA v Kluži vyradila Büyükakcayovú z Turecka, Schmiedlová prešla cez krajanku Kužmovú

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)   Slovenské tenistky Kristína Kučová a Anna Karolína Schmiedlová sa na turnaji WTA v rumunskom Kluži dostali do 2. kola dvojhry žien. Obe svoje súboje 1. kola zvládli v utorok predpoludním Kučová ako ôsma nasadená zdolala Caglu Büyükakcayovú z Turecka za 80 minút hladko…

Čína otestuje všetkých obyvateľov Wu-chanu

0 icon

Peking 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)   Čínske úrady v utorok oznámili masové testovanie na koronavírus v meste Wu-chan. K testovaniu všetkých obyvateľov v meste, kde v roku 2019 po prvý raz identifikovali ochorenie COVID-19, sa podujali pre neobyčajne rozsiahlu sériu vzniku ohnísk nákazy v krajine. V pondelok vo…

Pre Slovákov „nie je podstatný život a práca, podstatná pre hodnotenie je tetovačka, ktorú si niektorí vysvetľujú podľa svojich predsudkov,“ zastal sa Sabbatiniho Juraj Čurný

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (HSP/Foto:TASR - Peter Kollár, Facebook)   Golfista Rory Sabbatini vybojoval pre Slovensko na Olympijských hrách v Tokiu krásnu striebornú medailu v golfe. Namiesto vďaky sa u niektorých ľudí v médiách prejavili negatívne prvky ich osobnosti a tak nakydali, pošpinili, odsúdili. Našťastie sa však nájdu aj ľudia,…

BDU: Aktivista Šyšov bol obeťou operácie plánovanej Lukašenkovým režimom

0 icon

Kyjev 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/BelTA-Maxim Guchek)   Mimovládna organizácia Bieloruský dom na Ukrajine (BDU) v utorok obvinila režim Alexandra Lukašenka zo zodpovednosti za smrť Vitaľa Šyšova, ktorého v utorok našli obeseného v parku v ukrajinskej metropole Kyjev "Niet pochýb, že ide o operáciu, ktorú čekisti plánovali s cieľom zlikvidovať Bielorusa,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Najväčšiu radosť z očkovacej lotérie budú mať určite zaočkovaní gambleri.

0icon

Obchod so zdravím človeka je tou najpodlejšou dovolenou činnosťou v dnešnom svete a najmä v dnešnom ziskovom kapitalistickom systéme: „Oklamať a zarobiť!“ Farmakologické firmy sa tohto špinoochodu maximálne zhostili a vďaka najpresvedčivejším reklamám a ľuďom, ktorí naletia, si prehadzujú vidlami peniaze. Presviedčajú ľudí, že im správne nefunguje žiadny orgán v…

Pavol Lazar

Budú mať nezaočkovaní voliči ešte volebné právo?

0icon

BUDÚ MAŤ NEZAOČKOVANÍ VOLIČI EŠTE VOLEBNÉ PRÁVO? 👉 Znie to ako vtip, či pokus o vybičovanie napätia a rozhorčenia polarizovanej spoločnosti očkovaním a iných súvislostí s infekciou COVID-19. Poďme sa však na to pozrieť bližšie, či je možné považovať takúto hrozbu za rýdzu utópiu. 👉 V súvislosti s novelou zákona…

Viliam Oberhauser

Rozlúčka s Júliusom Binderom, jednou z najväčších osobností Slovenska

0icon

V utorok 3.augusta o 11,45 hodine v Bratislavskom krematóriu bude rozlúčka s Júliusom Binderom, Rytierom rádu sv. Gregora Veľkého. Hoci smútime vieme, že Slovensko vo večnosti získava ďalšieho patróna, ktorý tak ako tu na zemi bude slúžiť Bohu a národu. S Julkom Binderom som sa prvý raz stretol niekedy na jar roku 1990 v sídle Kresťanského demokratického…

Ivan Štubňa

Šakali v Bruseli pripravovali vakcinačné pasy dvadsať mesiacov pred vypuknutím pandémie!!!

0icon

V týchto plánoch sa hovorí nielen o nejakom dokumente, ktorý by obmedzil váš vstup alebo pohyb na určité miesta. Predstavuje sa celý systém COVID, budúcnosť, v ktorej sú všetky aspekty vášho života monitorované a regulované podľa rozmarov a fantázie farmaceutických vládcov. Prvý návrh na „vakcinačné pasy“ Európska komisia zverejnila 26. apríla…

Marek Tencer

15 rokov bez liekov a zákrokov lekárov - ako som riešil zdravotné problémy ktoré ma postretli?

0icon

      Ako som si vyriešil upchatý nos, bolavé hrdlo, nachladnutie, kašel, chrípku, bolesť chrbtice, problém z krížami, bolesť zuba, suché oči, cievy bez liekov a lekárov? Všetko čo je tu napísané s

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 3. časť

0 icon

Ak by Gibraltár padol, malo by to katastrofálne následky pre Britániu. Mocnosti Osy by ovládli Stredomorie a Británia by nedokázala ubrániť Maltu alebo Egypt. Zásobovanie Rommelovho vojska by bolo jednoduchšie a celý Blízky východ by padol do rúk Nemcom alebo by ho aspoň ovládali. Vitajte pri pokračovaní článku o rozporuplnej osobnosti admirála…

TOP10+: Fakty o parfumoch, ktoré prekvapia každého milovníka vôní

0 icon

Ľudstvo obľubuje pekné vône od nepamäti. Môžeš ich dostať priamo z prírody - z kvetov a iných materiálov, no časom sa začali vyrábať zmesi vôní, ktoré sa v prírode nenájdu. Čo je na parfumoch také očarujúce? Parfum je vlastne roztok vonných syntetických alebo prírodných látok a ich kombinácií. Slovo parfum v užšom…

TOP10 vecí, o ktorých ste nevedeli, že sa dajú tiež recyklovať

0 icon

Všetci vieme, že by sme mali recyklovať plastové fľaše, papier, kartóny, kovy, sklo, plastové vrecká a ďalšie veci. Existuje však veľa vecí, o ktorých ste pravdepodobne ani netušili, že by sa mohli recyklovať, vrátane niektorých potrieb pre domácnosť a odevy, ktoré už nepotrebujete. Bežecké topánky Po určitom počte nabehaných kilometrov sa obuv opotrebuje…

Bežné jedlá, ktoré môžu uškodiť tvojmu domácemu miláčikovi

0 icon

Považujeme našich domácich miláčikov za členov rodiny, ale nemôžeme zabudnúť, že ich telá sú iné ako naše a potrebujú inú škálu živín. Skutočná otázka však znie: pomáhame alebo ubližujeme našim obľúbeným našuchoreným miláčikom, keď im dávame naše jedlá? 1. Jedlá pre domáce zvieratá, ktoré sa neodporúčajú pre tento dr

10+ zvierat, ktoré nedokážu ukrývať svoje emócie

0 icon

Myslíš si, že sa zvieratá nedokážu vyjadrovať svoje pocity? Ak veríš evolučnej teórii Charlesa Darwina, potom áno, zvieratá majú emócie a majú schopnosť vyjadriť ich. Darwin dokonca tvrdil, že ľudské emócie vznikli na základe podobného mechanizmu, ako ten, ktorý viedol k existencii emócií u zvierat. A aby si si nemyslel, že hovoríme (píšeme)…

Armádny Magazín

Šéf ruskej rozviedky Sergej Naryškin: Bellingcat je plný bývalých špiónov

0 icon

Rusko, 3.August 2021 (AM) – Šéf ruskej rozviedky (SVR) Sergej Naryškin obvinil investigatívny portál Bellingcat z toho, že pre neho pracujú bývalí spravodajcovia západných krajín. Cieľom tohto projektu je podľa neho vyvíjať tlak na štáty a konkrétne osoby.   Hoci sa Bellingcat tvári ako nezávislý

USA eskalujú napätie. Admirál zabudol na mapu a obvinil Rusko z provokácií v Čiernom mori

0 icon

Rusko, 3.August 2021 (AM) –  Admirál Robert Burke, veliteľ amerického námorníctva v Európe a Afrike, obvinil Rusko z provokácií v Čiernom mori. Podľa neho Moskva robí všetko pre to, aby Spojené štáty zasiahli ruské sily v oblasti Čierneho mora. Washington sa takto pokúša presunúť

Bývalý šéf CIA predpovedá budúcnosť Afganistanu po odchode USA: "Bude to len horšie"

0 icon

Afganistan, 3.August 2021 (AM) – Bývalý šéf CIA David Petraeus vysvetlil, čo čaká Afganistan po stiahnutí armády z USA. Je presvedčený, že situácia v krajine sa „len zhorší“. Petraeus poznamenal, že krajinu čaká nová „krvavá občianska vojna“.   Bývalý šéf CIA David Petraeus pre Times povedal, ako vidí budúcnosť Afganistanu po st

Viete, že 1. svetová vojna sa teoreticky rozpútala kvôli jednej Srbmi nesplnenej podmienke? a ďalšie zaujímavosti...

0 icon

Slovensko, 3.August 2021 (AM) – Takže, viete, že...? ...rýdzo teoreticky sa dalo 1. sv. vojne akože vyhnúť? Dňa 28. 6. 1914 bol v hlavnom meste Bosny a Hercegoviny spáchaný atentát na Františka Ferdinanda d'Este, arcivojvodu a následníka rakúsko-uhorského trónu. O necelý mesiac na to 23. 7. 1914 Rakúsko-Uhorsko predkla

Izraelský expert Kedmi: Nová stíhačka Su-75 dokazuje, že Rusko obnovilo svoj letecký priemysel

0 icon

Rusko, 3.August 2021 (AM) – Predstavenie nového lietadla piatej generácie Su-75 ukazuje, že Rusku sa podarilo obnoviť svoj zničený letecký priemysel, povedal na kanáli ITON bývalý šéf izraelskej špeciálnej služby „Nativ“ Jakov Kedmi.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali