Poľovnícke dobrodružstvo v divočine Afriky. Peter sa podelil o svoje zážitky

Bratislava 1. októbra 2019 (PR článok/Foto:AB-Centrum Safari)

 

Dávny sen o africkom safari si v Namíbii splnil Peter Kováč, poľovník, chovateľ bavorských farbiarov a lesník zo Starej Bystrice na Kysuciach. Vďaka skúsenostiam a streleckému šťastiu sa v malej výprave zaradil medzi najúspešnejších slovenských poľovníkov. 

Na čierny kontinent vycestoval Peter na prelome mája a júna vďaka priateľovi Ing. Miroslavovi Jevočinovi z Michaloviec a jeho agentúre AB-Centrum Safari. Organizátori safari už po príchode slovenskej skupiny nestrácali čas. Našich poľovníkov zaviedli na strelnicu pri ranči, aby si vyskúšali náboje a vybrali si z loveckých zbraní. Vyskúšali si spoľahlivé guľovnice Blaser s kvalitnou nemeckou optikou.

 

Colné procedúry

Peter si z domu priviezol vlastnú guľovú kozlicu. “Vďaka majiteľovi  AB-centrum Safari, ktorý je skúseným organizátorom poľovníckych zájazdov, nebol prevoz loveckých zbraní cez kontinenty spojený s komplikáciami,” pochvaľuje si slovenský poľovník. Hovorí, že výška dopravných poplatkov bola možno porovnateľná s poplatkom za vypožičanie zbrane v Namíbii. S príslušnými dokladmi mu stačilo jedno colné odbavenie v Rakúsku a rovnako hladko nasledovala druhá úradná procedúra po pristátí v Namíbii. “Keďže išlo o presne stanovené poplatky, africký pracovník postupoval korektne a svižne,” uviedol Peter Kováč. Na miesto africkej poľovačky dorazil so skupinou priateľov cez letiská vo Viedni a Frankfurte nad Mohanom. Petrovi to z domu na Kysuciach trvalo 26 hodín. Piati slovenskí poľovníci lovili na dvoch farmách, ktoré patrili rodine nemeckých osadníkov v oblasti mesta Okahandja.

 

Jazda terénom

Každý z rozľahlých revírov zaberal okolo 20-tisíc hektárov a poskytoval priestor na poľovnícke vyžitie. Znamenalo to aj ustavičné trmácanie poľnými cestami. Každému hosťovi sa od skorého rána až do zotmenia osobitne venoval poľovnícky sprievodca. Petrov sprievodca Johan, mladý a skúsený profesionál, je synom majiteľov farmy. “Zaujal ma šikovný spôsob Johanovej komunikácie s naším afrických vodičom, ktorý zvieral v dlani ruky  šnúrku. Jej druhý koniec Johan držal, sme sa pokiaľ viezli postojačky na kymácajúcej sa korbe tereniaka,” opisuje Peter zážitok. “Počas jazdy sme pátrali po zveri. Ak sme na ňu natrafili, Johan by nevedel v hluku motora dať povel: Stop, stop! Určite by hlasom či gestom vyplašil zver, ktorá je zvyknutá na rovnomerný pohyb rachotiacich vozidiel. Johan len jemne potiahol za špagát vodiča, aby mu diskrétne signalizoval, že vidíme zver, že treba plynulo zastať, aby poľovníci vystúpili.” Aby si zver nespájala pohybujúci sa dopravný prostriedok s nebezpečenstvom streľby pri safari, nepoľuje sa na trofejovú zver z korby automobilu. Z vozidla možno poľovať len na zver škodiacu farmárom a africkému poľovníctvu. “Takto som hneď prvý deň pobytu ulovil aj prvého šakala,” doplnil Peter. Farmári vo veľkom redukujú počty šakalov.

 

Otočené počasie

Hlavná poľovnícka sezóna trvá v Namíbii od apríla do konca októbra. V tom čase sa na južnej pologuli začína jeseň, panuje tam opačný ráz počasia ako u nás. Vegetácia v oblasti bola však stále atypicky svieža, krajina nebola vyprahnutá vďaka nezvyčajne daždivému letu. Poľovnícku výpravu zo Slovenska zastihlo príjemné slnečné jesenné počasie s dennými teplotami nad 25 stupňov a nočnými mrazíkmi do mínus päť stupňov Celzia. Večer sa v spoločenskej miestnosti kúrilo v kozube. V izbách bez kúrenia bolo sviežo, ale pod prikrývkami príjemne. Suchý chlad vanul z náhorných plošín s priemernými nadmorskými výškami od tisíc do takmer dvetisíc metrov. Vďaka výškam a suchému podnebiu v Namíbii nešarapatí malária. Ešte doma, pravdaže, absolvovali základné očkovania proti cudzokrajným chorobám. Servis, ubytovanie, vybavenie, pitná voda, úroveň kulinárie na ranči, ktorý sa stal ich dočasným domovom, zahŕňal výdobytky súčasnej hygieny a civilizácie.

 

Keď hady nespia

“Nehrozia nám  jedovaté hady?” informovali sa opatrní slovenskí svetobežníci po príchode na farmu. “Kdeže. Ničoho sa neobávajte. Je zima, hady spia,”ubezpečili ich hostitelia. Lenže našinci sa presvedčili o opaku. Naďabili na vretenicu zebriu, tretieho najjedovatejšieho hada oblasti. Inému slovenskému poľovníkovi sa motal pod nohami nejedovatý, ale veľký pytón. Práve malé hady často patria k nebezpečne jedovatým druhom. Niektorým našim poľovníkom prekážala aj prašnosť ovzdušia. Zrejme z nej vyplývali zdravotné ťažkosti vrátane črevných problémov u časti výpravy, keďže s čiastočkami prachu mohli do organizmu vniknúť pri vdýchnutí aj vírusy či baktérie.

 

Iba Peter zabodoval

Organizátori poľovačiek už po príchode ustarostene upozorňovali slovenských hostí: “V poslednom čase nám tu záhadne hynie kudu veľký. Začíname mať z toho vážne obavy.” Kudu veľký, ktorého Afričania nazývajú aj duch buša, je nádherné zviera s končistými špirálovitými rohmi s dĺžkou presahujúcou aj poldruha metra. Našincom pripomína jeho spanilosť a správanie jelene. Petra v buši zarazilo, že pri ceste našli mŕtvu antilopu kudu, bol to úplne čerstvý kadáver. “Získať trofej veľmi opatrného a plachého samca kudu bude asi najväčší problém,” prorokoval mu zasa Johan. Ale nateraz nemal správny odhad. Petrovi sa totiž s Johanom ako jedinému z našej výpravy podarilo vystopovať a uloviť aj kudu veľkého. “Pri jeho hľadaní sme sa trmácali cestami-necestami. Trvalo dlho, kým sme natrafili na čriedu a vybrali lovného jedinca,” ukazuje mi Peter fotografiu pamätného úlovku.

 

Rany bez farby

Skúsení poľovníci vedia, že v afrických zvieratách nekoluje toľko tekutín ako v našej poľovnej zveri. “V dôsledku toho sú tvrdé na ranu,” vysvetľuje Peter. Opisuje situáciu, keď na nástrele po úspešnom zásahu chýbala akákoľvek farba. Stáva sa to, keď úlovok nemá priestrel, najmä pri love z väčšej vzdialenosti, čo býva na safari pravidlom. “Poľoval som na statného samca zebry, neskôr aj na pakoňa. Zasiahol som ich z vyše stometrovej vzdialenosti. Presne zacielená osemnásť gramová strela kalibru 9,3 mm uviazla v ich telách,” približuje Peter situáciu: “Zver, ktorá nefarbí sa problematicky dohľadáva v húštinách a neprehľadnom teréne. Nečudo, že ak chýba farba v okruhu asi tristo metrov, africkí profesionálni lovci zver spravidla nedohľadávajú, ale vyčkávajú na supy, ktoré spoľahlivo lokalizujú zhasnutú zver,” komentoval Peter. V malej miere na stopovanie zveri využívajú prítomnosť jagdteriérov pri poľovačke v africkom buši. “Zdalo sa mi, že tieto poľovné plemená slúžili lovcom skôr na obranu pred nečakanými stretnutiami s vyplašenou zverou, ako na účinné dohľadávanie. V tom sa psy, ktoré som videl pracovať, určite nevyznamenali.”

 

Osobitosti na safari

“Počas pobytu som sa dostal k dvanástim výstrelom na trofejnú zver,” hovorí Peter a zdôrazňuje: “Ulovil som iba tie jedince, ktoré mi určil sprievodca Johan. Bezvýhradne som rešpektoval jeho rady a pokyny. Za poľovnícky neúspech môžem považovať len jeden môj nepresný zásah. Ale sprievodca sa napriek poraneniu samca antilopy skákavej rozhodol, že zver nebudeme dohľadávať. Pravdaže sa to bilo s mojimi emóciami, ale ako hosť som rešpektoval jeho rozhodnutie,” uzavrel Peter poľovnícku epizódu. Pripomenul, že každý účastník safari musí dodržiavať miestne osobitosti pri love.

 

Dobrý výrad

Miroslav Jevočin s hosťom pri úlovku zebry Burchelovej

Slovenskí poľovníci začali zostra a úspešne poľovať hneď po príchode. Partia získala dovedna dvadsaťpäť trofejí. Hostiteľov tým zrejme prekvapili. Domáci im prezradili, že nie všetci klienti odchádzajú spokojní: “V ideálnych podmienkach sa u nás poľuje na väčšie vzdialenosti. Vyžaduje si to streleckú prax a poľovnícke skúsenosti. S hosťami lovia nielen posliedkou, ale aj z posedov pri napájadlách. Hoci niektorí mimoriadne skúsení zahraniční lovci strieľali na vystopované druhy zveri aj päťkrát denne, vždy minuli cieľ.” Po ôsmich vydarených poľovníckych dňoch si Peter priviezol domov okrem očarenia exotickou krajinou aj osem trofejí. Teraz ho láka lov afrických šeliem, ale aj “veľká päťka”. Ktovie…Veď Namíbia, v minulosti známa aj ťažbou diamantov, je čosi ako skrytý diamant sveta exotických poľovačiek. Peter je nateraz spokojný s tými africkými úlovkami, ktoré už získal do svojej zbierky: samca zebry, byvolca stepného, antilopy skákavej, kudu veľkého, priamorožca-oryxa, svine bradavičnatej, pakoňa čierneho a modrého a malých lovných druhov, zväčša afrických škodcov, ako je šakal a pavián.

 

Iný svet

Počas návštevy Petra a jeho priateľov poľovali v revíri aj traja Američania, jeden z nich lovil lukom. Po slovenskom turnuse zasa čakali miestni farmári skupinu juhoamerických poľovníkov. Hostitelia sa okrem organizovania Safari venujú chovu hovädzieho dobytka na mäso. Prostriedky získavajú aj predajom vzácnych druhov antilop, najmä antilopy vranej, pre štátne prírodné parky. Pre zahraničných návštevníkov sú atraktívne pobyty v prírode s pozorovaním a fotografovaním šeliem a voľné žijúcej zveri. Príjmy z turistického ruchu a poľovačiek sa v mnohých afrických štátoch stali významnou položkou národných ekonomík. Africké poľovačky sú lákadlom aj pre našincov. Nielen pre osobité prírodné podmienky a atmosféru, ale tiež pre spoznávanie osadníkov, domorodcov a ich vzdialenej kultúry. Týmto chcem hlavne poďakovať poľovníckej agentúre AB-Centrum Safari za zorganizovanie tohto nádherného zájazdu.

 

Tento článok je z archívu agentúry: www.abcentrum.sk a bol uverejnený s jej súhlasom.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Testy v stredu odhalili 1 728 pozitívnych testov pri 9365 otestovaných

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Na Slovensku v stredu (21. 10.) pribudlo 1728 nakazených novým koronavírusom z 9365 testov. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 359 pacientov. V súvislosti s novým koronavírusom pribudlo 17 úmrtí, celkový počet úmrtí na ochorenie COVID-19 na Slovensku stúpol na číslo 115. Informuje o…

Juhokórejské úrady vyšetrujú 13 úmrtí po očkovaní proti chrípke

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Federica Narancio)   Juhokórejské úrady prešetrujú 13 úmrtí po vakcinácii proti chrípke. Podľa lekára, ktorý vyšetrovanie vedie, je však očkovanie bezpečné a zatiaľ neexistujú dôkazy o tom, že by osoby zomreli v dôsledku neho. Informuje o tom spravodajský portál BBC Juhokórejská vláda, ktorá sa už potýka…

Dnes ideálny prípad, prax už zajtra: Rezort obrany zverejnil inštruktážne video k celonárodnému testovaniu

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ministerstvo obrany Slovenskej republiky na sieti YouTube a na novej vládnej stránke somzodpovedny.sk publikovalo video s tým, ako bude prebiehať testovanie obyvateľstva na koronavírus antigénovými testami Z videa je zrejmé, že občania budú pred odberom čakať v dvojmetrových rozostupoch, zatiaľ čo vstup do…

Matovič zverejnil prosbu adresovanú „mudrlantom“ a ľuďom vytvárajúcim dusnú atmosféru

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (HSP/Foto:TSITA-Branislav Bibel)   Predseda vlády Igor Matovič vo štvrtok tradične prostredníctvom sociálnej siete adresoval verejnosti prosbu, v ktorej volá po tom, aby sa ľudia dobrej vôle na Slovensku zjednotili "PROSBA... V týchto dňoch Pandemická komisia, Ústredný krízový štáb ako aj vláda prijímame najťažšie rozhodnutia v dejinách…

Čekovský: Obvinený advokát Ján G. je prepojený so šéfom RTVS Rezníkom

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Predseda Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽANO) žiada, aby orgány činné v trestnom konaní v súvislosti so zadržaným advokátom Jánom G. preverili aj predaj nehnuteľnosti vo Vysokých Tatrách. Predseda parlamentného výboru si myslí, že spoločnosť, za ktorou stál…

Kremeľ okomentoval nové sankcie proti Nord Stream 2

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Pavel Golovkin, Jens Buettner)   Ďalšie americké sankcie proti Nord Stream sú pokračovaním nepriateľskej a deštruktívnej línie lúpežnej konkurencie zo strany Washingtonu, povedal Dmitrij Peskov, tlačový tajomník ruského prezidenta "Celkovo ide o dosť nepriateľskú deštruktívnu líniu neustáleho vykonávania rôznych obmedzení voči nám, našim hospodárskym subjektom, našej…

Melicher: Zadržanie Kováčika ako možné odvedenie pozornosti od Matovičovho lockdownu

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Národná kriminálna agentúra (NAKA) vo štvrtok ráno zadržala špeciálneho prokurátora JUDr. Dušana Kováčika. Člen predsedníctva Smeru-SD Igor Melicher sa zamýšľa na tým, či zadržanie Kováčika v týchto dňoch nemá slúžiť ako odvedenie pozornosti od plánovaného lockdownu  Podľa Melichera za vlády Igora…

V piatok sa rozhodne o väzbe v kauze korupcie na pobočke pozemkového fondu

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   O väzbe obvinených v kauze korupcie na pobočke pozemkového fondu má Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku rozhodovať v piatok. Ako informovala hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková, rozhodovanie sa týka dvoch osôb obvinených zo zločinu prijímania úplatku a ďalších skutkov Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila…

Sassoli odkázal členom bieloruskej opozície, že Európsky parlament stojí po ich boku

0 icon

Brusel 22. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Johanna Geron, Branislav Bibel)   Európsky parlament je na strane bieloruskej demokratickej opozície. Uviedol to vo štvrtok predseda EP David Sassoli počas svojho prejavu v Bruseli, v ktorom ohlásil víťaza tohoročnej Sacharovovej ceny za slobodu myslenia "Je mi cťou oznámiť, že ženy a muži demokratickej opozície…

Nová metaštúdia WHO o koronavíruse udivuje dokonca aj odborníkov: Aký smrtiaci je vírus skutočne?

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (HSP/Merkur/WHO/Foto:Pixabay)   Stanfordský profesor John Ioannidis v jednej metaštúdii opätovne preskúmal úmrtnosť na Covid-19 – a to s ohromujúcim výsledkom. Je ochorenie spôsobené koronavírusom menej smrteľné, ako sa doteraz predpokladalo? Znelo to ako dobrá správa a tá je aj vo výsledku novej metaštúdie Covid-19: Zdá sa, že choroba prebieha…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ladislav Kováčik

Proces s Kotlebom: ako sa vytvoril "kontext"

0icon

Včera sme boli svedkami mimoriadne zaujímavého vydania relácie Do kríža vysielanej na RTVS (Čarnogurský ml. vs. Szabó a Šeliga). Čarnogurský veľmi inteligentne a triezvo argumentoval. Ale v jednom

Peter Lipták

Ako prežiť Matoviča

0icon

Tým že Matovič ide ľudí nahnať na testovanie, kde budú na jednom mieste donútení byť zdraví aj chorí, tesne vedľa seba a všetc

Ľubomír Lipták

Zostaňte doma!

0icon

Len zopár dní po vypuknutí korona šialenstva, tohto spektakulárneho celosvetového divadla, som sa pomerne rýchlo otriasol, zorientoval v súvislostiach a publikoval som článok, kde som opísal, o čo v podstate ide, aké sú môžné ďalšie scenáre vývoja a aké môžu byť dôsledky tohto bezprecedentného spôsobu ako zbaviť ľudí ich osobných slobôd a vytvoriť tak plne kontrolovanú totalitnú…

Mária Benová

Matovič nás straší domácim väzením. Čechov, Írov i Britov už zamkol ten despota

0icon

Od 23.okt.2020 zavádza Wales 2-týždňové úplné uzatvorenie ekonomiky, resp. "TOTAL LOCKDOWN", resp. "BLACKOUT" (ako to I.Matovič nazval v apríli), s cieľom zmierniť prudký nárast pacientov s COVID-19. Premiér Walesu Mark Drakeford: "Ak nebudeme konať, Národná zdravotná služba (NHS) nebude schopná postarať sa o zvyšujúci sa počet chorých ľudí..." Zatvo

Gustáv Murín

Vítam plošné testovanie ako referendum o dôvere selfie-vláde

0icon

Čelíme novej totalite. Nie je ideologická. Najlepšie ju charakterizuje české príslovie: „Iniciativní blbec, hotové neštěstí.“ A ľudia s Matovičovou diagnózou sú neúnavní. Môžeme sa o tom presvedčiť v týchto dňoch. Nestíhame sa spamätať z jedného bláznivého nápadu tohto sociopata, už prichádza ešte absurdnejší. Najhoršie ale nie je to, že sa niekto ako…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo ti chce povedať telo, keď zažiješ deja vu?

0 icon

Povedzme, že ideš lyžovať prvýkrát v živote, ale zrazu, keď stúpiš na sneh, máš pocit, že si to už predtým robil. No, práve si zažil deja vu. Aj keď sa to javí ako zriedkavý jav, 60 - 80%  ľudí malo niekedy deja vu. Môže to však znamenať, že tvoje telo vysiela signál, aby ťa…

Príroda lieči: Ako posilniť imunitu v týchto časoch?

0 icon

Jeseň a zima je obdobie, kedy je zvlášť potrebné dbať na dostatok vitamínov, minerálov a zdravú vyváženú stravu, aby sme sa čo najviac udržali fit a v zdravej kondícii. Nezabúdajte na pestrú stravu, najlepšie na stredomorskej báze. Pokial vás už nejaká ta nepríjemnosť skolí, skôr než pobežíte do lékarne, môžete…

Pamätáš si ešte hru Tetris? 7 faktov o ktorých si netušil

0 icon

Bola to hra, na ktorej boli niektorí tak závislí, až sa im o nej snívalo. Tetris patrí do detstva každého z nás, teda aspoň tých narodených pred rokom 2000. To, čo začalo v 80. rokoch ako výzva programovania a zdroj zábavy pre sovietskeho softvérového dizajnéra, sa nakoniec rýchlo rozšírilo z krajiny na…

Kresťanská viera ako terč konšpiračných teórií (1. časť)

0 icon

Kresťanská viera bola terčom záujmu zástancov konšpiračných teórií tak ako celá katolícka cirkev naprieč celou svojou existenciou. V dobách minulých by títo teoretici boli označení za kacírov a upálení na hranici. V dnešnej trochu osvietenejšej dobe títo ľudia svoje myšlienky zverejňujú na internete alebo ich spisujú do potenciálnych bestsellerov. Dve…

Takto by vyzerali moderné technológie v 80. rokoch

0 icon

Svet by už zrejme bez internetu nedokázal existovať. Internet je jednoducho našou každodennou súčasťou. Rovnako sú súčasťou nášho života aj moderné technológie - počítače, mobily a rôzne ďalšie výdobytky doby. Napadlo ti niekedy, ako by to asi vyzeralo v 80. rokoch minulého storočia, ak by už vtedy boli dostupné moderné…

Vo svete IT

Zapnite si v aplikácii Telefón od Google identifikáciu neznámych čísiel pri telefonátoch

0 icon

Patríte aj vy medzi ľudí, ktorí neznáme telefonáty z neznámych čísiel pravidelne ignorujú? Nuž, môže sa vám to na konci dňa vypomstiť, obzvlášť keď ide o dôležité hovory, v ktorých vám ich adresát chce zdeliť dôležitú informáciu. Zapnite si identifikáciu neznámych čísiel Zapnutie identifikácie volajúceho je vcelku šikovná funkcia. V…

Mobilná a desktopová verzia prehliadača Chrome dostáva jednu z funkcií, po ktorej mnohí z nás už dlhšiu dobu túžili

0 icon

Google posledné mesiace intenzívne pracoval na tom, aby v spojitosti s obťažujúcimi notifikáciami spríjemnil používateľom zážitok z používania internetového prehliadača. Tvrdá práca v najnovšej verzii prehliadača Chrome 86.0.4240.111 prináša vytúžené ovocie. Podvodné upozornenia zo majú zrátané Posledná verzia prehliadača prináša dlho žiadanú funkciu. Google totiž začína prostredníctvom prehliadača Chrome blokovať…

iPhone 12: Vieme, aký má reálny vplyv 5G technológia na výdrž batérie. Používateľom sa to moc nebude páčiť

0 icon

Spoločnosť Apple len pár dní dozadu ohúrila verejnosť novými smartfónmi z produktovej rady iPhone 12. Krátko na to však získala ďalšiu extra pozornosť v súvislosti s modelom 12 Pro Max, kde TENAA certifikácia odhalila, že zariadenie má o 7% menšiu batériu v porovnaní s minulým rokom. Najnovšie nové iPhone 12…

Ďalší veľký výrobca smartfónov cíti v Európe príležitosť. Na trh vstupuje nový hráč, ktorého prirovnávajú k Xiaomi

0 icon

Kto by si myslel, že so slabnúcou pozíciou spoločnosti Huawei na európskom trhu, bude náš trh „chudobnejší“, tak nemusí tomu tak vcelku byť. Medzeru sa totiž pokúsi zaplniť spoločnosť Vivo. Na tému upozorňuje portál androidauthority.com. Vivo hlási expanzia do Európy Vivo je jeden z popredných hráčov na trhu so smartfónmi, ktorý…

Čo tvorí naše vedomie? Anglický profesor tvrdí, že pozná odpoveď

0 icon

Profesor neurológie z University of Surrey tvrdí, že vyriešil záhadu ľudského vedomia, píše portál futurism. Doktor Johnjoe McFadden prišiel z výskumom, v ktorom spája existenciu ľudského vedomia s elektromagnetickým poľom, ktoré vytvárajú mozgové neuróny.  Na túto tému vzniklo množstvo výskumov, ktoré sa snažili odpovedať na jednu podstatnú otázku: Prečo sú…

Armádny Magazín

Francúzska pýcha : Jadrová ponorka Suffren odpálila svoju prvú riadenú strelu

0 icon

Francúzsko, 22. október 2020 (AM) - Koncom júla začala Suffren, prvá zo šiestich útočných jadrových ponoriek triedy Barracuda, začala testovať svoje bojové systémy a výzbroj v Stredozemnom mori. Bola to ďalšia fáza testovania tejto novej perly francúzského námorníctva po tom, ako úspešne preb

Samovražedný dron izraelskej výroby spadol na území Iránu. Video

0 icon

Irán, 22. október 2020 (AM) – Na severozápade Iránu sa 20. októbra zrútilo cudzie bezpilotné lietadlo (dron). Ako sa uvádza v správe portálu Al Masdar News, do vzdušného priestoru Iránu vstúpil dron z územia susedného Azerbajdžanu.  

Pentagon nepoľavuje v tlaku, chce vytvoriť stálu mechanizovanú brigádu pri hraniciach Ruska

0 icon

USA,  22. októbra (AM) - Washington skúma možnosť prítomnosti mechanizovanej brigády pri hraniciach Ruska nie na rotačnom, ale na stálom základe, vyhlásil minister obrany USA Mark Esper. Východiskovým bodom sa stalo podpísanie dohody o obrannej spolupráci s Poľskom a tiež nedávne stretnutia s

Ministerstvo obrany v boji proti dezinformáciám chce založiť skupinu pre podporu zahraničných vojakov na území SR

0 icon

Slovensko, 22. októbra (AM) - Dve muchy jednou ranou, alebo dve zdanlivo nesúvisiace otázky sa pokúša skĺbiť v najnovšom návrhu minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Rezort obrany navrhuje vytvoriť riadiacu skupinu pre poskytovanie podpory zahraničným ozbrojeným silám, ktorá bu

Ak nepočúvate Lavrova budete musieť počúvať Šojgua. Ruská koncepcia bezpečnosti nielen v Perzskom zálive

0 icon

Rusko, 22. október 2020 (AM)  - Ktorého Sergeja si vyberiete? Ak Vám nevyhovuje Sergej Viktorovič Lavrov, máte vyhliadky na dialóg so Sergejom Kužugetovičom Šojgum. Asi takýto je odkaz, alebo ponaučenie pre lokálnych aj globálnych partnerov Ruska v posl

Svetlo sveta

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

18 milostí, ktoré získavaš každým prežehnaním sa

0 icon

Znak kríža je základným gestom kresťana. Katolíci sa prežehnajú najčastejšie pred začiatkom a na konci modlitby, pri vstupe do kostola, na začiatku a konci Svätej omše, pri prijímaní Eucharistie a pri jedle. Čo však je obsiahnuté v moci kríža, keď je neodmysliteľnou súčasťou duchovného života? Pri každom prežehnaní sa získavame…

Matka bl. Carla Acutisa: Bol mojím záchrancom, v rodine sme vieru zanedbávali

0 icon

12. októbra, v deň výročia smrti blahoslaveného Carla Acutisa, sa po prvýkrát slávila jeho liturgická spomienka. Od jeho smrti vo veku 15 rokov, po mimoriadne agresívnej leukémii, ubehlo 14 rokov. Na blahorečení v sobotu 10. októbra v Assisi sa zúčastnilo približne tritisíc ľudí z rôznych krajín, viac ich kvôli zdravotným opatreniam nebolo možné…

icon FOTO DŇA