Vaľová: Nikomu neprekáža, že tak, ako za zrodom INEKO stál súčasný poslanec za SaS Eugen Jurzyca, tak za vznikom slovenskej pobočky Transparency stála manželka politika Miroslava Beblavého

Humenné 1. augusta 2018 (HSP/Extra plus/Foto:Extra plus-archív)

 

Mimovládky a opozícia sa dlhodobo nevedia zmieriť s úspechmi mesta Humenné pod vedením primátorky Jany Vaľovej

Jana Vaľová

Mimovládna organizácia INEKO každý rok oceňuje hospodárske výsledky samospráv a taktiež zverejňuje rebríček finančného zdravia miest a obcí na Slovensku, kde hodnotí ich hospodárenie. Počas posledných rokov patrilo Humenné medzi tucet miest na Slovensku, ktoré v tomto rebríčku zaznamenali najväčší vzostup. Tentoraz malo mesto dostať titul ekonomického skokana roka – tak výrazne sa totiž zlepšili jeho hospodárske ukazovatele.

Oceneniu Humenného by sa pritom nikto nemohol čudovať. Mesto pod vedením primátorky Jany Vaľovej dlhodobo napĺňa jednu zo základných priorít byť úspešným mestom, zdravo hospodáriť s verejnými financiami, investovať do majetku mesta a umožniť ľuďom podieľať sa na ekonomických úspechoch samosprávy. Presne touto cestou ide Humenné – vytrvalo zlepšuje svoje hospodárske výsledky a pritom každý rok zveľaďuje mesto investičnými akciami a prichádza s ďalšími benefitmi pre svojich obyvateľov. Príspevky na stravu pre seniorov zvýšilo postupne z 80-tisíc až na 200-tisíc eur ročne, zaviedlo bezplatnú mestskú hromadnú dopravu pre dôchodcov a deti až do deviateho ročníka základnej školy. V rámci pomoci mladým rodinám zaviedlo príspevok pri narodení dieťaťa vo výške 100 eur a pri vstupe do prvého ročníka 150 eur. Pri tom všetkom má jedny z najnižších daní v rámci porovnateľných miest na Slovensku. Nejedna samospráva by na takéto výsledky mohla byť oprávnene pyšná.

Na snímke vpravo Jana Vaľová

 

„Nezávisle“ proti Smeru

Zázrak sa však nekonal. „Nezávislá“ organizácia INEKO potvrdila svoju povesť i vernosť myšlienkam svojho otca – zakladateľa Eugena Jurzycu (najprv patril medzi špičky SDKÚ, teraz SaS). Úspechy vlády či strany Smer-SD preto z princípu odmieta oceniť. A ak náhodou niekto uspeje v ich vlastných kritériách, ako tentoraz Humenné, ostáva jediná cesta: rýchlo kritériá zmeniť. Presne to urobilo aj INEKO. Inak by pred komunálnymi voľbami 2018 muselo mestu Humenné priznať titul „ekonomický skokan roka“.

A to by opozícii rozhodne neprospelo a určite sa to nenosí, ak mesto úspešne vedie primátorka, ktorej materskou stranou je Smer-SD. „Od takzvaných nezávislých organizácií som už za tie roky zvyknutá na všetko, ale priznám sa, toto ma prekvapilo. Zmeniť kritériá rok pred komunálnymi voľbami, keď volení zástupcovia skladajú ľuďom svoje odpočty, považujem za absolútne neférový krok. Rozumiem však, že moja opozícia by veľmi ťažko vysvetľovala svojim voličom, ako je možné, že pod vedením primátorky zo Smeru je mesto také úspešné,“ hovorí Jana Vaľová, ktorá neskrýva sklamanie. Politika humenskej samosprávy má pod jej vedením jasnú líniu: stále nové benefity občanom a trvalé zlepšovanie hospodárenia. Udržanie tohto vývoja si však vyžaduje nemalú mieru skúseností, poznatkov i manažérskych schopností. „Dlho som od svojich miestnych neprajníkov počúvala výhrady, že popri funkcii primátorky zastávam aj funkciu poslankyne NR SR. Vôbec si však neuvedomujú, že toto opatrenie šetrí mestu peniaze na môj plat, pretože namiesto primátorského platu poberám len minimálnu mzdu. Ako poslankyňa sa podieľam na tvorbe zákonov, ktoré majú zásadný vplyv na chod samosprávy, môžem ich výrazne ovplyvniť v prospech nášho mesta. A ak sa opozícia domnieva, že dlhoročné neustále cestovanie medzi Humenným a Bratislavou je nejakým pôžitkom či výdobytkom, odporúčam im vyskúšať si to aspoň jeden mesiac. Je však o mne známe, že som bežec na dlhé trate a energia mi rozhodne nechýba,“ poznamenáva humenská primátorka.

 

Kópia celoslovenskej politiky

Situácia v Humennom až nepríjemne pripomína dianie na celoslovenskej politickej scéne. Od roku 2006 sa opozícia márne snaží poraziť Smer-SD v parlamentných voľbách. Tohtoročnú výmenu na poste predsedu vlády nepriniesli voľby a nimi vyjadrená vôľa ľudí, ale politické zneužitie tragickej februárovej udalosti a následný, doteraz nevídaný spoločný tlak médií, „nezávislého“ tretieho sektora a politickej opozície. V Humennom je to ako cez kopirák – na čele mesta stojí primátorka za Smer-SD a zároveň poslankyňa NR SR, ktorá dvakrát po sebe dostala úplne jednoznačný mandát od ľudí, čelí však neustálemu tlaku miestnej opozície, „nezávislých médií“ platených miestnym podnikateľom a „nezávislých“ organizácií ako INEKO či Transparency International. Nikomu pritom neprekáža, že tak, ako za zrodom INEKO stál súčasný poslanec za SaS Eugen Jurzyca, tak za vznikom slovenskej pobočky Transparency stála manželka politika Miroslava Beblavého, ktorý je po pobyte v strane SDKÚ a zaniknutej Sieti aktuálne predsedom opozičnej strany Spolu. „Vždy som bola a dodnes som presvedčená, že v komunálnej politike majú byť ľudia schopní spojiť sa pre dobrú vec. Čo už môže byť politické na oprave chodníka či skrášlení parku, ktorý patrí nám všetkým? Žiaľ, opoziční politici v Humennom sa síce nedokážu spojiť za niečo, ale radi sa spájajú proti niekomu. Nejde im totiž o nič iné len o moc a tomu sú schopní podriadiť všetko. Záujmy ľudí sú pre nich nepodstatné,“ hovorí Jana Vaľová.

Jana Vaľová

 

Trestné oznámenia ako nová zbraň

Od opozície už primátorka neočakáva nijaké ocenenie objektívnych úspechov mesta, keďže samotný Smer je pre ňu červeným súknom. „Nedávno mi dal jeden z hlavných opozičných lídrov Slovenska neuveriteľnú ponuku. Jeho strana ma vraj podporí vo voľbách, ak vystúpim zo Smeru. Nie som profesionálny politický prebehlík ako kolegovia z opozície, ktorí už vyskúšali pomaly všetky možné pravicové strany. Pôsobenie v Smere je pre mňa predovšetkým o sociálnodemokratických hodnotách a o pomoci ľuďom. Som z robotníckej rodiny, takže budem vždy stáť na strane ľudí, hovoriť ich jazykom, počúvať ich a im sa aj zodpovedať,“ podotýka primátorka. Podľa Jany Vaľovej existuje odôvodnená obava, že opozícia plánuje aj v Humennom rušiť sociálne opatrenia, zavedené za posledných osem rokov. „Ak sa človek pozrie na opozičné programy a ich postoje v celoslovenskej politike, vidí zásadný nesúhlas s každým jedným opatrením pre ľudí. Ja som v nich, naopak, pripravená v Humennom pokračovať aj v ďalšom návrhu mestského rozpočtu, ktorý práve pripravujeme,“ rozhodne hovorí Jana Vaľová.

Opozičné pôsobenie na celoslovenskej scéne i v Humennom sprevádza okrem trvalej alergie na sociálne opatrenia aj nový fenomén – zaťahovania polície či prokuratúry do politického boja. Novou „zbraňou“ sa totiž stalo podávanie trestných oznámení aj za úplné banality, ako sú bežné ľudské chyby úradníkov či účtovníkov, ktorým sa pri množstve práce niekedy nedá vyhnúť. „Trestné oznámenie na neznámeho páchateľa môže podať ktokoľvek, kto má pocit, že prišlo k porušeniu zákona bez zodpovednosti, či sa zakladá alebo nezakladá na pravde. Ďalej v tomto trestnom oznámení, aby sa vyhol zodpovednosti, môže vyšetrovateľa navádzať na konkrétnu osobu, ktorú je polícia povinná vypočúvať, čo spôsobuje psychický tlak, stratu času. Ak je takýchto podaní do roka 20-30, plnia úplne iný účel ako domôcť sa spravodlivosti. Jeho samotné podanie však nič neznamená – rozhodujúce je až to, ako sa k nemu postaví polícia či prokuratúra. Pre médiá je však podávanie trestných oznámení vítanou príležitosťou zapnúť kamery a mikrofóny aj bez skončenia vyšetrovania. Daná osoba je medializovaná ako podozrivá. Nikto sa pritom nezamýšľa aj nad tým, že podávaním zbytočných a nezmyselných podnetov pridáva prácu polícii a prokuratúre, ktoré sa potom nemôžu sústrediť na riešenie skutočnej trestnej činnosti,“ pripomína humenská primátorka.

Jana Vaľová

 

Najdrahšie teplo v Humennom

Angažovaniu sa niektorých podnikateľov v miestnej politike sa vzhľadom na ich finančné záujmy zrejme nemožno čudovať. V Humennom sa hovorí, že podnikateľská rodina Molnárovcov dlhodobo podporuje všetky snahy o výmenu na poste primátora. Stojí totiž za miestnou teplárňou, s ktorou má Humenné nevýhodnú a nevypovedateľnú zmluvu ešte z minulosti a vďaka nej najdrahšiu dodávku tepla na Slovensku. Zmluva na dodávku tepla pre mesto vyprší v roku 2020. Ak bude na čele mesta doterajšia primátorka, Humenné môže ušetriť až 700-tisíc eur ročne. „Za túto sumu sa dajú rekonštruovať chodníky či cesty, skrášľovať parky a mnoho iných vecí. Toto však pán Molnár veľmi dobre vie, a preto si myslím, že bude robiť všetko pre to, aby v tom čase viedol mesto človek, ktorý nie je dosť razantný a môže ho ovplyvňovať a ktorý pri svojich rozhodnutiach nebude postupovať nezávisle, pretože už možno v kampani prijme pomocnú ruku od tohto podnikateľa. Občania sami môžu vidieť, ktoré tváre sa pravidelne objavujú v novinách, ktoré vydáva táto veľkopodnikateľská skupina,“ upozorňuje Jana Vaľová.

Ako naplno ukázali pohnuté februárové a marcové politické udalosti, vplyv na médiá je jedným z kľúčových predpokladov prevratu a zmeny moci. Niet sa prečo čudovať, že Humenčania opäť dostávajú do schránok zadarmo „nezávislé“ noviny Humenský expres, ktoré nenechajú na vedení mesta nitku suchú a prekrútia aj najväčší úspech na katastrofu. Nestojí za nimi nikto iný ako spomenutý podnikateľ Molnár, ktorý sa v mediálnej oblasti angažoval aj v minulosti. „Nikto sa pritom nepozastavuje nad tým, že vydavateľ týchto médií je dlhodobo vo finančnej strate a že ich teda niekto nefinancuje pre ekonomický zisk, ale zrejme pre politický účel,“ pripomína primátorka.

Blížiace sa voľby, odpočet súčasného vedenia mesta a rastúca snaha opozície o prevzatie moci preto môžu znamenať, že Humenčania sa čoraz viac budú stretávať s dezinformáciami a špinavo cielenou kampaňou. „Som si však istá, že tak ako v minulosti, aj teraz ľudia ukážu, že sa nenechajú oklamať, spoľahnú sa na svoj vlastný úsudok a sami rozhodnú, kto je pre nich prínosom a kto nebezpečenstvom,“ uzatvára Jana Vaľová.

Erika Lehotszká

 

Článok pôvodne vyšiel na portáli extraplus.sk

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Šojgu prehovoril o pripravenosti Ruska prijať opatrenia transparentnosti ohľadom rakiet v Európe

0 icon

Moskva 23. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alexei Nikolsky, Sputnik,Kremlin,SITA/AP/Militant website )   Ruský minister obrany Sergej Šojgu dnes uviedol, že Ruská federácia je pripravená na prijatie opatrení transparentnosti ohľadom rakiet v Európe. Dodal tiež, že mnoho krajín vytvára veliteľstvo, ktorých hlavným cieľom sú útočné operácie vo vesmíre a kybernetickom priestore. Spomenul tiež,…

Na Slovensku potvrdili prítomnosť delta variantu nového koronavírusu

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Na Slovensku laboratórne potvrdili prítomnosť delta variantu nového koronavírusu TASR to potvrdila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. Správu aktualizujeme.  

Občania EÚ dostanú 28-dňové upozornenia, aby požiadali o štatút usadlíka

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Britské imigračné úrady budú vydávať 28-dňové upozornenia pre občanov Európskej únie (EÚ) žijúcich v Spojenom kráľovstve, aby si podali žiadosť o štatút usadlíka. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Termín na podanie žiadostí je o týždeň, za určitých okolností však môžu ľudia žiadať aj…

Sudkyňa ŠTS zamietla žiadosť Lehela Horvátha o prepustenie z väzby

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku zamietla v utorok (22. 6.) žiadosť Lehela Horvátha o prepustenie z väzby. Rozhodnutie nie je právoplatné, keďže obžalovaný z piatich vrážd podal voči nemu sťažnosť. O nej bude rozhodovať Najvyšší súd (NS) SR. TASR o tom…

Trnavská firmička Eurolab Lambda, blízka Igorovi Matovičovi, získala záhadnú pôžičku. Niekto asi dopredu vedel, že bude vysoko zisková, myslí si Juraj Draxler

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (HSP/Foto:Facebook )   Ešte sa nevyšetril podozrivý nákup antigénových testov, a už sa o trnavskej firmičke objavila ďalšia zaujímavá informácia. Upozornil na ňu bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler Draxler na sociálnej sieti tvrdí, že jednou z vecí, ktorá sa v budúcnosti bude musieť dôkladne vyšetriť,…

V Hongkongu sa začal prvý proces na základe zákona o národnej bezpečnosti

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Vincent Yu)   V Hongkongu sa v stredu začal prvý proces s obvineným na základe prísneho zákona o národnej bezpečnosti. Kontroverzný proces sa pritom koná bez poroty. Dvadsaťštyriročný Tchung Jing-kit je obvinený z podnecovania k odtrhnutiu mesta od Číny, terorizmu a tiež z nebezpečného šoférovania, pričom…

Biskupi vnímajú očkovanie ako prospešné na zastavenie pandémie, cirkev však rešpektuje možnosť slobodného rozhodnutia každého človeka

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video/Youtube)   Slovenskí katolícki biskupi vyzývajú ľudí k očkovaniu, poukazujú na to, že aj svätý otec František a emeritný pápež Benedikt XVI. boli už dávnejšie zaočkovaní. Vo svojom stanovisku uviedli, že cirkev rešpektuje možnosť slobodného rozhodnutia každého človeka. Stanovisko slovenských katolíckych biskupov k očkovaniu, ktoré…

Kližan, Lacko, Horanský, Kovalík aj Kužmová vypadli v 1. kole kvalifikácie, ďalej idú Martin, Molčan aj Kučová

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Slovenský tenista Martin Kližan má, pravdepodobne, po kariére. V úvode júna totiž avizoval, že jeho poslednou zastávkou na profiokruhu bude londýnsky Wimbledon, v jeho kvalifikácii však skončil expresne rýchlo už v prvom kole kvalifikácie. V utorok bol nad sily 31-ročného Bratislavčana…

Lengvarský: Kontroly na hraniciach by sa mali spustiť budúci týždeň. Štát tak bude mať prehľad o pohybe osôb

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Kontroly na hraniciach by sa mali spustiť budúci týždeň. V utorkovej diskusnej relácii televízie Joj Analýzy Na hrane to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Ako pripomenul, do formulára eHranica sa budú musieť hlásiť všetci, ktorí budú prichádzať na Slovensko Štát tak bude mať…

Po zákroku polície v Tepliciach chystajú demonštráciu proti policajnej brutalite. Atmosféra pripomína situáciu na Slovensku po vražde Kuciaka a môže byť rovnako politicky zneužitá

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Screenshot Youtube)   V Česku naďalej pretrváva vlna nevôle po sobotňajšom zákroku polície v Tepliciach proti mužovi pod vplyvom drog, ktorý kládol odpor a neskôr v sanitke zomrel. V Prahe by sa mala v tejto súvislosti uskutočniť demonštrácia proti policajnej brutalite. Na stredu večer ju tam…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

„Super špeciál turbo“ charakter Sulíka. Je neuveriteľné, že v sebe nemá kúsok cti, hrdosti a charakteru!

0icon

Ani o chrbtovej kosti nemá predseda SaS ani páru. Je to cudzie slovo, ktoré sa Sulík za celý život nenaučil. Začínam veriť, že jeho vzpriamenosť má na starosti nejaký umelý skelet, inak by musel chodiť ohnutý s ovisnutou hlavou na úrovni lýtok. Prečo to konštatujem? Všetci majú v pamäti to,…

Miro Majerník

Československé spartakiády neboli iba komunistický výmysel

0icon

Články o slovenskej politike presýtenej nenávisťou medzi stranami, pandémiou Kovid 19, politický boj medzi koalíciou a opozíciou, každodennými aférami o zatýkaní nepohodlných politikov začínajú nás bežných ľudí už unavovať. Ako bloger sa už dlhšiu dobu sa snažím vyhnúť týmto nechutným témam ktoré nám bežným ľuďom prinášajú iba stres a neistotu.…

Boris Mesár

1. Stoja globalisti za problémami s vodou v Kalifornii ? Hroziaca katastrofa v zásobovaní potravinami 2. Veľké farmaceutické spoločnosti a médiá vlastnia rovnakí pochybní ľudia

0icon

Dnes to budú dva dlhšie články ,ale verím ,že vám niečo objasnia  1. V posledných mesiacoch rastie krízová situácia v USA v zásobovaní potravinami, ktorá má nadobudnúť alarmujúce rozmery, ktoré by sa mohli stať katastrofou . Na vrchole existujúceho koronakrízy a nezamestnanosti v súvislosti s koronovou pandémiou by mohla hroziaca…

Gabriel Dragon

Z Lisabonu po Vladivostok

0icon

Na margo Putinovho článku pre Die Zeit, uverejneného na portáli Hlavné správy v ktorom ruský prezident spomína spoločný priestor od Lisabonu po Vladivostok, som si spomenul na svoj starší blog z roku 2019, ktorý je malou analýzou práve tohto projektu. Článok treba vnímať v kontexte roku 2019, ale dovolil som si doplniť…

Slavěna Vorobelová

Podobnosť s nacistickou praxou nie je asi náhoda

0icon

Pred cca mesiacom sa skončil núdzový stav, o ktorého ústavnosti doposiaľ existujú mnohé pochybnosti. Samozrejme, pri dnešnom stave nášho právneho štátu sa niet ani čomu čudovať. Veď podľa súčasnej praxe kajúcnikov, teda univerzálnych hoaxerov a konšpirátorov, v podstate stačí, keď Heger a jeho psovod Matovič vymyslia nejaké krivé svedectvo, ktoré…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Sprchovanie: Chyby pri sprchovaní, ktoré ovplyvňujú naše zdravie

0 icon

Ak sa chceš cítiť vo svojom tele sviežo a čisto, potrebuješ zo sebou spraviť niekoľko vecí, aby si tento efekt dosiahol. Čistenie zubov, umývanie rúk a sprchovanie. Hlavným a najdôležitejším očisťovacím procesom je jednoznačne sprchovanie. Niektorí ľudia uprednostňujú sprchu, zatiaľ čo iní si radšej užívajú čas ponorení vo vani. Kúpanie aj sprcha odstraňujú…

Bezohľadnosť týchto ľudí jednoducho nepozná hranice!

0 icon

Bezohľadnosť ľudí niekedy fakt nepozná hranice. Niektoré situácie s tebou jednoducho zamávajú nech si akýkoľvek flegmatik. Vyvrie ti krv v žilách a ty sa pýtaš sám seba: "Ako toto môže niekto urobiť?!" My ti dnes ukážeme práve také fotografie, pri ktorých si povieš, že ľudská bezohľadnosť prekročila naozaj všetky medze.…

Vedel si, že pitie horúcej vody má tiež svoje výhody?

0 icon

Keď vypiješ každé ráno pohár horúcej vody, detoxikuješ svoje telo a zlepšuješ si trávenie. Aký je ale rozdiel medzi normálnou vodou z kohútika a tou prevarenou? Voda je síce pre našu existenciu nevyhnutná, ale pohár horúcej vody je mimoriadne prospešný pre naše zdravie. Teplá, horúca alebo aj vlažná voda preukázali skvelé výsledky, pokiaľ…

Život a smrť Rudolfa Hessa 1. časť

0 icon

Prinášame ďalšiu mini sériu článkov z obdobia druhej svetovej vojny s nádychom tajomnosti. Tentokrát sa pozrieme na život a smrť Rudolfa Hessa, v jednej dobe najmocnejšieho a najvplyvnejšieho človeka v Nemecku. Poďme na prvú časť, ktorá dostala podtitul Prológ. Rudolf Hess bojoval v prvej svetovej vojne ako príslušník pozemných jednotiek, ale potom prešiel k letectvu a stal sa z…

TOP10+: Ani zvieratá niekedy nemajú svoj deň - zachytené na fotografiách

0 icon

Niektoré dni sú horšie ako tie ostatné. Akokoľvek sa snažíš si dvihnúť náladu, niekedy jednoducho nemáš svoj deň. Svoje o tom vedia aj títo domáci miláčikovia, ktorí boli našťastie pre teba zachytený fotoaparátom. Nestrácaj nádej - ak meškáš do práce, ak je pondelok, ak hneď ráno vyleješ na seba kávu…

Vo svete IT

Xiaomi smartfóny budú ešte bezpečnejšie: Aké zmeny sa chystajú v MIUI?

0 icon

Bezpečnosť smartfónov je pochopiteľne pre mnohých výrobcov prioritou. O zabezpečenie svojich smartfónov sa starajú aj sami používatelia, ktorí dnes už bez akéhokoľvek zaheslovania smartfónov nedokážu fungovať. Napriek tomu, že tento trend oproti minulým rokom naozaj stúpol, v Xiaomi smartfónoch sa stále nájdu nejaké háčiky. Tým najzávažnejším problémom v oblasti bezpečnosti…

Nedávne pozorovania potvrdili 50-ročnú teóriu Stephena Hawkinga: Môžu sa čierne diery časom scvrknúť?

0 icon

Čierne diery sú momentálne najextrémnejšie vesmírne objekty, aké poznáme. Ich gravitačná sila je tak veľká, že jej neunikne ani svetlo, najrýchlejšia vec, aká vo vesmíre existuje. Čierne diery sa nachádzajú takmer v každej galaxii, napríklad supermasívna čierna diera, ktorá sídli v ich jadrách, píše portál India Today. Známy fyzik, Stephen Hawking, v roku…

Sonda Juno popri nás preletela už v roku 2013, no až teraz nám „poslala“ darček

0 icon

Sonda americkej NASA, Juno, sa dostala k planéte Jupiter 4. júla 2016 a tam už takmer 5 rokov ostáva, plniac si svoju vedeckú misiu, píše portál Universe Today. V roku 2013 sa však sonda Juno, smerujúca k plynnému obrovi, zastavila aj pri našej Zemi. Sonda potrebovala ešte kúsok energie na to, aby sa k planéte…

Xiaomi predstavilo nové inteligentné hodinky Mi Watch Revolve Active. Potešia najmä aktívnych športovcov

0 icon

Spoločnosť Xiaomi opäť rozširuje svoje portfólio inteligentných hodiniek o ďalší atraktívny kúsok. Nové Xiaomi Mi Watch Revolve Active nadväzujú na minuloročného predchodcu, pričom prichádzajú s viacerými vylepšeniami. Tak ako predchodca, aj nový model po stránke funkcií mieri najmä viac na športovcov, no vďaka svojmu univerzálnemu dizajnu poteší aj ľudí, ktorí…

Blíži sa koniec Hubblovho ďalekohľadu? Kvôli počítačovej chybe ostáva stále nepoužiteľný

0 icon

13. júna prestal počítač v Hubblovom vesmírnom ďalekohľade pracovať, čím zastavil všetku prácu, ktorú zariadenie vykonávalo. Vedci sa niekoľkokrát pokúsili vesmírny ďalekohľad reštartovať, no bez úspechu, píše portál IFL Science. Najhoršou správou, na ktorú sa pomaly pripravujú aj astronómovia, je, že chyba v počítači môže znamenať definitívnu „smrť“ vesmírneho teleskopu. Vesmírna…

Armádny Magazín

Izrael nariadil urýchliť prípravy na vojnu s Iránom. Problémom je nový prezident islamskej republiky

0 icon

Izrael, 23. júna 2021 (AM) – Nový iránsky prezident, ktorý je považovaný za tvrdého konzervatívca, vyprovokoval u náčelníka štábu izraelských obranných síl generálporučíka Aviva Kohaviho urýchlenie prípravy možného ozbrojeného konfliktu s Iránom.   Jedným z f

NATO pritiahne k ruským hraniciam 40 vojnových lodí

0 icon

Ukrajina, 23.jún 2021 (AM) – Tlačová služba šiestej flotily amerického námorníctva oznámila svoju účasť na cvičeniach Sea Breeze-2021 organizovaných spoločne s Ukrajinou, ktoré sa začnú budúci týždeň v čiernomorskom regióne. Ako uviedlo ministerstvo zahraničných vecí USA, účelom cvičení je zvýšiť

Putin schválil vypracovanie štátneho programu implantácie mikročipov do mozgu

0 icon

Rusko, 23. júna 2021 (AM) – Ruská vláda vyčlení 54 miliárd rubľov na vývoj programu na implantáciu mikročipov do mozgu. Návrh federálneho programu „Mozog, zdravie, inteligencia, inovácie“ sa začal pripravovať na ministerstve školstva a vedy. Schválil to prezident Putin a s projektom môže mať niečo spoločné aj jeho dcéra.   Pra

USA dodajú cez svoje nastrčené firmy sýrskym teroristom zbrane v hodnote 350 miliónov dolárov

0 icon

Sýria, 23. júna 2021 (AM) – Bulharskí novinári magazínu Armswatch skúmali dodávky zbraní Pentagónom do celého sveta. Ukázalo sa, že USA nakupujú zbrane z celého sveta, aby zásoboval

"Nemci to nečakali." Čo sa dialo v prvých hodinách Veľkej vlasteneckej vojny

0 icon

Rusko, 23. júna 2021 (AM) -  Tisíce mŕtvych, desiatky zbúraných miest, zničená vojenská technika a vojenská infraštruktúra - presne pred 80 rokmi 22. júna roku 1941 vtrhli hitlerovské vojská na územie ZSSR. Invázia bola neočakávaná a ničivá, Červená armáda utrpela veľmi ťažké straty na celej frontovej čiare.   Prvá r

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali