NAŽIVO

Takmer 800 budov v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev zostáva bez vykurovania aj tri dni po rozsiahlom ruskom útoku, oznámil primátor Vitalij Kličko.

Včera 20:20

Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel vyhlásil, že Havana nevedie rozhovory so Spojenými štátmi. Vyjadril sa po výzve prezidenta USA Donalda Trumpa, aby sa Kuba s Washingtonom dohodla, inak ponesie dôsledky.

Včera 19:36

Sýrske úrady zadržali dvoch členov džihádistickej organizácie Islamský štát pre obvinenia z decembrového bombového útoku na mešitu v meste Homs. 

Včera 19:34

Rusko zaútočilo na ďalšie dve zahraničné civilné lode v Čiernom mori, oznámil ukrajinský vicepremiér pre obnovu Olexij Kuleba na sociálnej sieti Telegram.

Včera 18:58

Líderka venezuelskej opozície a laureátka Nobelovej ceny za mier María Corina Machadová počas audiencie vo Vatikáne vyzvala pápeža Leva XIV., aby pomohol politickým väzňom vo Venezuele. Ľudskoprávne organizácie odhadujú, že takýchto väzňov je v krajine 800 až 1200.

Včera 18:57

Grónska vláda za žiadnych okolností nepripustí, aby Spojené štáty prevzali kontrolu nad týmto arktickým ostrovom. Vyhlásila to a zdôraznila, že bude pracovať na rozvoji grónskej obrany v rámci NATO.

Grónsko: Vláda dôrazne odmieta možnosť, že by kontrolu nad ostrovom prevzali USA
Na snímke pohľad na domy v grónskom meste Nuuk / Foto: TASR/AP-Kwiyeon Ha
Včera 18:56

Moldavská prezidentka Maia Sanduová vyhlásila, že pokiaľ by sa niekedy konalo referendum o zjednotení Moldavska s Rumunskom, hlasovala by za. Podľa jej slov je totiž pre Moldavsko čoraz ťažšie „prežiť“ samostatne.

Včera 18:54

Estónsko zakázalo vstup do krajiny 261 ruským občanom, ktorí sa podľa neho zúčastnili na vojne proti Ukrajine. Rozhodnutie oznámil minister vnútra Igor Taro.

Včera 18:53

Prezidentka Mexika Claudia Sheinbaumová oznámila, že viedla so svojím americkým náprotivkom Donaldom Trumpom dobrý rozhovor o bezpečnosti a úsilí eliminovať obchodovanie s drogami. Lídri diskutovali niekoľko dní po tom, ako prezident USA pohrozil pozemnými útokmi proti drogovým kartelom v Mexiku.

Sheinbaumová hovorila s Trumpom o bezpečnosti aj obchode s drogami
Na snímke mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová / Foto: TASR/AP-Claudia Rosel
Včera 18:52

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó prijal predsedu litovskej koaličnej strany Úsvit Nemanu (Nemuno aušra – NA) Remigijusa Žemaitaitisa. Uviedol to server 444.hu, ktorý podotkol, že litovský politik zastávajúci antisemitské názory rokoval v Budapešti iba dva dni po tom, čo maďarský premiér Viktor Orbán na zjazde Fideszu oznámil, že v Maďarsku platí nulová tolerancia voči antisemitizmu.

Včera 18:52

Okresný súd vo Varšave rozhodol o predĺžení väzby ruského archeológa Alexandra B. do 4. marca. Opatrenie súvisí s vyšetrovaním, ktoré voči nemu vedú ukrajinské orgány pre podozrenie z poškodenia kultúrneho dedičstva na Kryme.

Včera 18:51

České firmy zaistili v muničnej iniciatíve vojenský materiál v hodnote 274 miliárd českých korún (približne 11,3 miliardy eur). Oznámil premiér ČR Andrej Babiš. Bývalá vláda podľa neho projekt zahmlievala a skrývala ho v rozpočte rozviedky. Na sociálnej sieti X na to reagoval expremiér Petr Fiala, podľa ktorého týmito detailmi Babiš ohrozuje bezpečnosť ľudí, ktorí sa na iniciatíve podieľajú.

Včera 18:49

Predbežné uplatňovanie dohody o voľnom obchode medzi Európskou úniou a juhoamerickým blokom Mercosur je právne možné ešte pred povinnou ratifikáciou zo strany Európskeho parlamentu. Podľa tlačových agentúr AFP a Reuters na to upozornila Európska komisia.

Včera 18:48

Švédsko nakúpi za 437 miliónov dolárov drony do všetkých odvetví ozbrojených síl, uviedol minister obrany Pal Jonson. Zároveň zdôraznil, že Európa musí prijať „väčšiu zodpovednosť“ sama za seba a za Ukrajinu.

Včera 18:46

Švajčiarsky právnik a jeho manželka podali žalobu na francúzsky satirický časopis Charlie Hebdo po tom, ako zverejnil karikatúru o tragickom požiari baru vo švajčiarskom lyžiarskom stredisku Crans-Montana.

Včera 18:45

Vysokopostavený ruský diplomat, ktorého našli mŕtveho v jeho kancelárii na veľvyslanectve v Nikózii, zomrel podľa výsledkov pitvy neprirodzenou smrťou a spáchal samovraždu obesením. 

Včera 18:44

Post splnomocnenca vlády pre Green Deal, ktorý v pondelok schválila vláda Andreja Babiša pre poslanca a čestného prezidenta strany Motoristi sebe Filipa Turka, nemôže byť podľa českého expremiéra Petra Fialu funkcia, ktorá nahradí ministra. Bývalý predseda českej vlády to považuje za porušovanie ústavy aj demokratických pravidiel vládnutia. Napísal to na sociálnej sieti X.

Včera 18:41

Varšavský okresný súd rozhodol o vylúčení sudcu Dariusza Lubowského z opätovného prerokovania žiadosti o vydanie európskeho zatykača voči poslancovi strany Právo a spravodlivosť (PiS) Marcinovi Romanowskému, ktorý v roku 2024 získal politický azyl v Maďarsku. O rozhodnutí informovala hovorkyňa súdu Anna Ptaszeková, podľa ktorej prokuratúra žiadala o zmenu sudcu pre možné pochybnosti o jeho nestrannosti.

Včera 18:40

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyjadrila zdesenie nad nedávnymi prípadmi, keď nástroj umelej inteligencie Grok integrovaný do sociálnej siete X Elona Muska odstraňoval oblečenie ženám a deťom na obrázkoch zverejnených na sieti. Zároveň pohrozila krokmi zo strany Európskej únie.

Včera 18:40

Európska únia zdôraznila, že ešte nie sú vhodné podmienky na rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o vojne na Ukrajine. Reagovala tak na vyhlásenie predstaviteľov Talianska a Francúzska, podľa ktorých nastal čas na opätovné zapojenie EÚ do mierových rokovaní.

Včera 18:39

Generálny tajomník NATO Mark Rutte vyhlásil, že Severoatlantická aliancia pracuje na krokoch, ktoré by podporili bezpečnosť v Arktíde. Agentúra AFP pripomína, že jeho slová prišli v čase, keď sa Európa snaží odvrátiť záujem amerického prezidenta Donalda Trumpa o Grónsko.

Včera 18:38

Španielska polícia v Atlantickom oceáne zadržala kontajnerovú loď smerujúcu do Európy, ktorá na palube prevážala takmer desať ton kokaínu. Tamojšie úrady v rámci tejto operácie zadržali 13 osôb.

Včera 18:37

Rozhodnutie Maďarska udeliť politický azyl bývalému poľskému ministrovi spravodlivosti Zbigniewovi Ziobrovi vyvolalo v Poľsku ostré reakcie. Vládni politici hovoria o porušení európskeho solidárneho princípu, zatiaľ čo opozícia zo strany Právo a spravodlivosť tvrdí, že ide o ochranu práva na spravodlivý proces.

Včera 18:32

Čína vyhlásila, že USA by nemali využívať iné krajiny ako zámienku na presadzovanie svojich vlastných záujmov v Grónsku. Zároveň uviedla, že jej aktivity v Arktíde sú v súlade s medzinárodným právom.

Včera 15:42
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Mena BRICS “pravdepodobnou alternatívou” k hegemónii dolára

Frustrácia z amerického zbrojenia na zelenú bankovku stojí za dohodami o vyrovnaní v miestnych menách

Ilustračné foto
❚❚
.

Úsilie krajín o nahradenie amerického dolára v medzinárodnom obchode dosiahne nový vrchol, keď krajiny BRICS budú na samite v Južnej Afrike koncom tohto roka diskutovať o možnosti zavedenia spoločnej meny, uviedli v nedeľu čínski experti s tým, že tento krok môže byť novým úderom proti hegemónii dolára.

Skupina krajín BRICS bude diskutovať o tejto otázke, ktorá bude pravdepodobne na programe stretnutia hláv štátov týchto krajín 22. augusta v Johannesburgu, informovala nedávno agentúra Bloomberg s odvolaním sa na ministra zahraničných vecí Juhoafrickej republiky.

Skupina krajín BRICS – Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika – predstavuje tretinu svetového hospodárskeho výkonu a ich spoločný výkon je podľa niektorých ukazovateľov väčší ako výkon skupiny siedmich ekonomík.

.

Odborníci uviedli, že hlavným cieľom krajín BRICS je túžba po mene, ktorá ponúka lepšiu dostupnosť a spravodlivejšie zaobchádzanie v medzinárodnom obchode. Poukázali na to, že americký dolár, ktorý USA používajú ako nástroj na uplatňovanie medzinárodnej hegemónie, spôsobil veľkú neistotu pre oživenie svetového hospodárstva.

Zhou Yu, riaditeľ Výskumného centra medzinárodných financií na Šanghajskej akadémii spoločenských vied, v nedeľu pre Global Times uviedol, že diskusia bude pravdepodobne sondážnym úsilím krajín BRICS o dlhodobý cieľ menovej jednotky.

“Napriek ťažkostiam, ktorým takéto úsilie čelí, nie je úplne nemožné, aby tieto národy mali takúto menovú jednotku,” povedal Čou.

Vytvorenie jednotnej meny pre skupinu krajín zvyčajne trvá dlho a vyžaduje si roky spolupráce a nakoniec znamená postupné vyradenie miestnych mien, povedal Čou a ako príklad uviedol vznik eura.

“V súčasnosti sa však zdá, že úsilie krajín BRICS sa zameriava skôr na vypracovanie menovej jednotky používanej osobitne na vyrovnávanie cezhraničného obchodu než na menovú jednotku, ktorá by nahradila ostatné miestne meny, čo znižuje náročnosť takéhoto úsilia a zvyšuje jeho pravdepodobnosť,” povedal Čou.

.

Výzva z Južnej Afriky sa objavila v rámci dlhého zoznamu výziev a krokov krajín BRICS alebo iných rozvíjajúcich sa ekonomík, ktoré sa snažia zbaviť závislosti od dolára. Krajiny sú ovplyvňované zvyšovaním úrokových sadzieb v USA a geopolitickými konfliktmi, keďže globálny obchod oceňovaný v dolároch je sťažený.

Zmrazenie ruských aktív zo strany USA a EÚ tiež podnietilo krajiny, aby pracovali na alternatívach k považovaniu dolára za rezervnú menu.

Podľa mediálnych správ sa v súčasnosti približne 80 % svetového obchodu vyrovnáva v amerických dolároch.

Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva počas svojej cesty do Španielska koncom apríla povedal, že podporuje vytvorenie meny pre obchodovanie medzi krajinami BRICS. Predtým v Šanghaji Lula podľa agentúry Reuters spochybnil, prečo by mali byť krajiny pri obchodovaní viazané na dolár.

Gao Lingyun, expert Čínskej akadémie spoločenských vied v Pekingu, v nedeľu pre Global Times povedal, že nezodpovedná menová politika USA spôsobila, že dolár je v posledných rokoch plný rizík.

.

“Taká veľká ekonomika ako Čína môže byť schopná odvrátiť niektoré riziká pre svoju silnú ekonomickú kapacitu, zatiaľ čo niektoré menšie krajiny môžu zažiť finančnú alebo dlhovú krízu,” povedal Gao.

Čou uviedol, že zúčtovanie v miestnej mene, ktoré v posledných mesiacoch zaznamenalo rýchly rast, je v súčasnosti konkrétnym a významným pokrokom krajín BRICS v snahe znížiť dominantné postavenie dolára v obchodnom zúčtovaní.

Podľa mediálnych správ sa už viac ako 70 % čínsko-ruského obchodu vyrovnáva v miestnych menách.

Minulý týždeň brazílska spoločnosť Suzano SA, najväčší svetový výrobca celulózy z tvrdého dreva, uviedla, že možno bude akceptovať juany pri vývoze svojich výrobkov do Číny, informovala agentúra Bloomberg. Pakistan môže tiež použiť jüan na nákup zásielky ruskej ropy, uviedol miestny spravodajský portál.

Keďže americký Fed končí so zvyšovaním úrokových sadzieb a americký dolár v dôsledku toho oslabuje, trend de-dolarizácie vo svete bude naberať na intenzite, povedal Čou.

Takýto vývoj tiež urýchli tempo internacionalizácie jüanu, poznamenali odborníci.

Krajiny BRICS začali zvyšovať svoje úsilie o zúčtovanie obchodu v iných menách, čoho príkladom je rýchla internacionalizácia jüanu, ktorý je spoľahlivejšou menou, uviedol Gao.

Na rozdiel od nadmernej emisie dolárov v USA je za emisiu jüanu zodpovedná čínska vláda, uviedol Gao a dodal, že zvýšený počet zúčtovaní v lokálnych menách bude trendom, vďaka ktorému bude obchod medzi členskými krajinami spravodlivejší a jednoduchší.

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Milan Šupa

Erik Majercak

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Marek Brna

Andrej Valihora

.
.
.

Zelenskyj poveril delegáciu finalizovať dokument pre Trumpa o bezpečnostných zárukách USA

Zelenskyj vyhlásil, že poveril ukrajinskú delegáciu finalizovať a odovzdať na prerokovanie s Trumpom dokument o bezpečnostných zárukách USA

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Rozhodnutie o Duckého zmenkách považuje SPP za škandalózne, podá dovolanie

Slovenský plynárenský priemysel sa nestotožňuje s podľa neho škandalóznym rozhodnutím Najvyššieho súdu SR vo veci tzv. Duckého zmeniek, ktorý zrušil…

12. 01. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ministerstvo obrany Ruskej federácie oznámilo, čo zasiahlo Orešnikom

Uvádza sa, že tam prebiehala oprava a údržba leteckej techniky Ukrajinských ozbrojených síl, vrátane lietadiel F-16 a MiG-29, a vyrábali…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Stotisícová armáda pre Európu: spása alebo posledný klinec do našej rakvy?

Európa bude čeliť v roku 2026 existenčnej kríze z dôvodov ekonomických, sociálnych, ale aj vojenských. Na jej záchranu však vymýšľajú…

12. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Svedok opisuje Trumpov zásah v Caracase. Amerika použila zvukové zbrane

„Ako keby mi mala explodovať hlava,“ hovorí svedok zásahu USA v Caracase. Spojené štáty použili pri zajatí venezuelského prezidenta Nicolása…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Horor a hrôza. Nikto sa im nevyrovná. Ruskí sérioví vrahovia

Každý už pravdepodobne počul o Andrejovi Čikatilovi. Osudy „angarského maniaka“ Michaila Popkova alebo otravkyne detí Tamary Ivanutiny sú však málo…

12. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruský protivzdušný raketový komplex S-300 zničil stíhačku F-16 ukrajinských ozbrojených síl

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

12. 01. 2026 | Aktualizované 12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Aktualizované 12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kéry k útoku na Schutza: „Zneužívanie incidentu na politické útoky neakceptujem“

Cez víkend sa dostala na verejnosť správa o útoku na Petra Schutza, politického komentátora známeho najmä v progresívnych kruhoch. Novinár…

12. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Iránsky minister zahraničných vecí vysvetlil aktuálnu situáciu okolo protestov

Minister zahraničných vecí Iránu vyhlásil, že napriek pokračujúcim nepokojom majú iránske orgány situáciu s protestmi pod kontrolou

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Brusel ponúkol Pekingu alternatívu k vysokým dovozným clám na elektromobily

Európska únia v pondelok ponúkla Číne alternatívu k clám v spore o vysoké dovozné sadzby na čínske elektromobily. Európska komisia…

12. 01. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Fico: Samosprávy by si mali vyberať zhotoviteľov nájomných bytov jednoduchšie

Vláda uvažuje oslobodiť mestá a obce od komplikovaného verejného obstarávania obecných a mestských nájomných bytov. Chce im umožniť, aby si…

12. 01. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nespravodlivo stíhajú lekárov, ktorí „kladú pacientov na prvé miesto“. Kennedy otvára oči Nemecku

Americký minister zdravotníctva Robert F. Kennedy Jr. vzniesol jasné obvinenia voči nemeckému súdnictvu, vláde a zdravotníckemu systému krajiny v súvislosti s pandémiou COVID-19.…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Cukor mu už došiel. Bol to signál Trumpa Putinovi

Zmocnenie sa ropného tankera Marinera, ktorý plával pod ruskou vlajkou, bolo signálom Trumpa Putinovi, informuje The Telegraph s odvolaním sa…

11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Eurokomisár pre obranu opäť pobavil: „Trúfne si“ Brusel na Moskvu s armádou 100-tisíc vojakov?

Podľa Andriusa Kubiliusa, eurokomisára pre obranu, by Európska únia  a jej členské štáty „mali zvážiť“ vytvorenie stálej armády so 100 000…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ficov výrok o Kallasovej rezonuje v ruských médiách

Bývalá estónska premiérka Kaja Kallasová by mala byť nahradená na poste šéfky zahraničnej a bezpečnostnej politiky Európskej únie, vyhlásil v…

12. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Historik komentuje udalosti posledných dní. Výrok Štefanca ho šokoval: Keď Pán Boh chce niekoho potrestať, zoberie mu rozum

Cirka pred 2500 rokmi žil v starom Grécku bájkar Ezop. Satirickým spôsobom opisoval rôzne ľudské vlastnosti, ktoré pripisoval zvieratám. Jeho…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Rusko môže zvýšiť dodávky ropy do Číny kvôli poklesu vývozu z Venezuely

Rusko môže zvýšiť dodávky ropy do Číny kvôli takmer úplnému zastaveniu vývozu z Venezuely do ČĽR, informuje denník Komersant

12. 01. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Boris Susko podal dovolanie v prípade exšéfa finančnej správy Františka Imreczeho

Minister spravodlivosti Boris Susko podal dovolanie v prípade exšéfa finančnej správy Františka Imreczeho, ktorého Špecializovaný trestný súd (ŠTS) odsúdil minulý…

12. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Taliansky vládny úradník bojuje o život po útoku gangu migrantov

Polícia tvrdí, že cudzinci s trestným záznamom spáchali v noci dva súvisiace útoky v blízkosti najrušnejšej železničnej stanice v Taliansku.…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Brusel vyhlásil vojnu kresťanskej Európe

Viktor Orbán na kongrese Fideszu jasne odkázal: Brusel dnes nie je ochrancom Európy, ale nepriateľom európskej kresťanskej civilizácie. Bruselská elita…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

Pápež Lev XIV. ostro kritizoval Západ. Spomenul interrupcie, eutanáziu aj obmedzenie slobody prejavu

Pápež Lev XIV. počas svojho prvého novoročného príhovoru varoval pred stratou slobody prejavu, kritizoval súčasný vývoj vo svete a vyjadril obavy…

12. 01. 2026 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Vo veku 94 rokov zomrel slovenský muzikológ Oskár Elschek

Vo veku 94 rokov zomrel 10. januára slovenský muzikológ Oskár Elschek. Informovalo o tom Ministerstvo kultúry SR na svojom webe.…

12. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Golonka opäť perlí: Slabá príprava pred ZOH. Országh nemá skúsenosti. Slafkovský ešte nie je kľúčová postava

Čerstvo 88-ročná legenda nášho hokeja Jozef Golonka je aj v komentároch o situácii v slovenskom hokeji vždy ostrý, ako bol…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

„Psie záprahy… Rusko, Čína… NATO.” Trump hrozí na všetky strany

Trump vyhlásil, že obrana Grónska „doslova pozostáva z dvoch psích záprahov“. Podľa neho sú v tejto oblasti prítomné ruské a…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Dánsko má problém, podľa amerického vyslanca nezákonne okupuje Grónsko

USA, 12. januára 2026 - Dánsko okupovalo Grónsko v rozpore s normami OSN, vyhlásil osobitný vyslanec USA Jeff Landry. „História…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

.

„Arktída sa stáva frontovou líniou,“ varuje popredný predstaviteľ NATO

Na bezpečnostnom fóre vo švédskom meste Sälen najvyšší vojenský veliteľ NATO pre Európu Alexus Grynkewich zdôraznil rastúci strategický význam Arktídy.…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Vyrieši ruská lodná spoločnosť nové hrozby na mori?

Rusko, 12. januára 2026 - Súčasná fáza rozvoja Ruskej federácie a Európy má jednu spoločnú charakteristiku: všetci chápu, že predchádzajúci…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

Slovenský herec Milan Ondrík zožal veľký úspech, za svoj herecký výkon získal prestížnu medzinárodnú cenu

Slovenský herec Milan Ondrík zožal veľký úspech aj napriek obrovskej konkurencii. Producenti Veronika Pšteková a Anton Škérko priniesli z 37.…

12. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zlé rozhodnutia zachytené objektívom. Tieto zlyhania sa nedali prehliadnuť

Zlé rozhodnutia sú niekedy také očividné, že ich nemožno prehliadnuť ani na prvý pohľad. Táto galéria je dôkazom zlého načasovania,…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Takmer 800 budov v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev zostáva bez vykurovania aj tri dni po rozsiahlom ruskom útoku, oznámil primátor Vitalij Kličko.

Včera 20:20

Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel vyhlásil, že Havana nevedie rozhovory so Spojenými štátmi. Vyjadril sa po výzve prezidenta USA Donalda Trumpa, aby sa Kuba s Washingtonom dohodla, inak ponesie dôsledky.

Včera 19:36

Sýrske úrady zadržali dvoch členov džihádistickej organizácie Islamský štát pre obvinenia z decembrového bombového útoku na mešitu v meste Homs. 

Včera 19:34

Rusko zaútočilo na ďalšie dve zahraničné civilné lode v Čiernom mori, oznámil ukrajinský vicepremiér pre obnovu Olexij Kuleba na sociálnej sieti Telegram.

Včera 18:58

.

Riaditelia škôl hodnotia zákaz mobilných telefónov

Zákaz mobilných telefónov od 1. januára 2025 hodnotia riaditelia škôl veľmi pozitívne. Podľa ich spätnej väzby kolektívy začínajú viac žiť,…

12. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pellegrini vôbec nesúhlasí so Štefancom: Tak sa potom pýtam, nemajú ísť na olympiádu po aktivitách USA vo Venezuele ani hráči z NHL?

Pred pár dňami sme informovali o kontroverznom a militantnom stanovisku bývalého poslanca Európskeho parlamentu za KDH Ivana Štefanca, ktorý na…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

„Irán má veľké problémy“ – Trump už zvažuje pozemnú inváziu

Americký prezident Donald Trump na palube Air Force One nešetril ostrými slovami: oznámil, že Teherán „prekročil červenú čiaru“ a môže…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Malé rekonštrukcie, ktoré nemajú čo ponúknuť? Tieto projekty vás vyvedú z omylu

Malé rekonštrukcie dokážu zmeniť atmosféru domova viac, než by ste si na prvý pohľad mysleli. Aj drobné zásahy, trochu farby…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Komentátora denníka SME Petra Schutza mali napadnúť v košickom Auparku, čaká na operáciu

Komentátora denníka SME Petra Schutza v sobotu poobede v košickom nákupnom centre Aupark mal napadnúť neznámy muž. Ako informoval denník,…

11. 01. 2026 | Aktualizované 11. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Aktualizované 11. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Sociálne siete deformujú naše deti. Zákaz je cesta, domnieva sa Hlas

Matúš Šutaj Eštok sa vyjadril v prospech možnosti zákazu sociálnych sietí pre deti a mládež. Pozreli sme sa na názory…

11. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Milan Šupa

Erik Majercak

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Marek Brna

Andrej Valihora

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov