Matovič: Opozícia dnes schopná vládnuť nie je

Bratislava 3. januára 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Matovič tvrdí, že sa necíti byť štandardným politikom a politiku robí v prospech ľudu

Hnutie OĽaNO nie je zoskupením ľudí s rôznymi názormi a bez programu, naopak, v zásadných veciach ťahá za jeden povraz. O tejto skutočnosti chce presvedčiť voličov v predvolebnom roku. Ako tvrdí šéf OĽaNO Igor Matovič, stále sa necíti byť štandardným politikom, lebo svoju prácu nerobí zo zištných dôvodov, ale v prospech ľudí. V bilančnom rozhovore pre TASR tiež priznáva, že na referendum o rodine pôjde a bude trikrát hlasovať áno.

Na snímke líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič

Súčasťou parlamentu ste už štyri roky. Cítite sa už byť politikom?

Štandardným určite nie. Nemá zmysel popierať, že papierovo som politik, ale snažím sa politiku robiť tak, aby nebola sprofanovaná, teda nie zo zištných dôvodov, ale na prospech ľudí.

Vašu skupinu, v ktorej je okrem vás Alojz Hlina, Richard Sulík a Daniel Lipšic, označuje Hlina ako mladé pušky. Okrem neho samotného ste však všetci v politike už dlhšie. Nie je to označenie klamlivé?

Neviem, čo je mladá puška, možno nová puška. Skôr by som povedal, že sme politici s novším zmýšľaním. Štandardné politické zmýšľanie na Slovensku je dostať sa do politiky za účelom vlastného prospechu. Myslím si, že nikto z nás štyroch nešiel do politiky, aby získal pre seba osobný prospech.

Daniel Lipšic je na rozdiel od vás v politike roky. Jeho to obišlo?

Nemám zatiaľ informáciu o žiadnej kauze, kde by konal v záujme osobného prospechu, že by sa podieľal na korupcii či tunelovaní. 

Keď OĽaNO, SaS, NOVA a Alojz Hlina začali intenzívne spolupracovať po kauze piešťanského CT, začalo sa špekulovať, čo z tejto spolupráce bude.

Ak si niekto myslí, že hneď z toho bude koalícia, predpokladám, že nie. Osobne si myslím, že najväčšia nevýhoda, ktorú Robert Fico pripisuje opozícii, že je rozdelená do viacerých strán, môže byť najväčšia výhoda pre pravicového voliča. Je náročnejší a ak bude mať päť či šesť možností na výber, bude spokojnejší, akoby mal jedinú voľbu. Pravicový volič totiž neodpúšťa. 

V parlamente vás štyroch často vídať, ako sa spolu radíte v tamojšej knižnici. Čo preberáte?

Je to neutrálna pôda, Alojz Hlina mal problém stretnúť sa na pôde niektorej politickej strany. Boli to stretnutia, kde sme dohadovali priebeh protestov.

Protesty začal organizovať Alojz Hlina, vy ste sa k nemu pridali. Pozorovatelia ale tvrdia, že na tých pódiách vy dvaja stále nevyzeráte ako priatelia. Ako to medzi vami je?

Protesty boli spoločnou akciou nás štyroch, nikto sa k nikomu nepridával. S Alojzom už minimálne prehodíme pár slov. Na toto boli dobré aj samotné protesty, obrúsili sa hrany.

Je možné ich obrúsiť do takej miery, že by ste pripúšťali užšiu spoluprácu?

Urobím všetko pre to, aby voľby v roku 2016 boli skutočným referendom o Robertovi Ficovi a o strane Smer-SD. Prvý výprask dostal v prezidentských voľbách a myslím si, že si ho zaslúži aj v roku 2016. Chceme urobiť všetko pre to, aby vznikla alternatíva. Chceme tiež, aby strany ako KDH, Most-Híd a Sieť, ktoré sa často správajú ako budúce nevesty Smeru, aby si to rozmysleli a pred voľbami jasne povedali, či s Ficom, alebo bez Fica.

Alojz Hlina je jedným z najaktívnejších poslancov vôbec. Má potenciál byť lídrom opozície?

Lídrom určite nie, ale užitočným prvkom v opozícii určite áno. On vie vystihnúť tému, jasne sa vyjadriť, ale v kritických a zlomových situáciách sa správa až príliš nezodpovedne. Je stvorený na výborného opozičného politika, neviem či niekedy vládneho.

Do politiky ste Alojza Hlinu dostali vy. Ak by sa mu nepodarilo včas odštartovať vlastnú stranu Občania tak, aby s ňou išiel do volieb, viete si predstaviť, že by ste ho opäť vzali na kandidátku OĽaNO?

Viem si určite predstaviť, že vytvoríme priestor pre každého neskorumpovaného politika, ktorý možno plánoval putovať politikou s vlastnou stranou, ale mu to nevyšlo. Či to bude Alojz, alebo niekto iný, nie je až také podstatné. 

Ak ide o potenciál vládnuť, viacerí tvrdia, že by sa to nedalo ani s OĽaNO. Vašich poslancov vraj nespája jednotná línia. Má OĽaNO potenciál vládnuť v podobe, v akej je dnes?

Hneď po voľbách v roku 2012 sme sa dohodli, že všetky rozhodnutia prijíma väčšinovo náš poslanecký klub. Naším snemom boli voľby, ľudia rozhodli, vybrali si poslancov a tí rozhodujú demokraticky. Áno, možno si mnohí myslia, že OĽaNO nie je schopné byť súčasťou vlády a vytvoril sa dojem, že sme iba zoskupením ľudí s rôznymi názormi a bez programu. V skutočnosti máme svoj politický program a v zásadných veciach ťahá náš klub za jeden povraz. To, že je u nás väčšina konzervatívcov, ale sú tu aj liberáli, je normálne. Také je aj Slovensko. 

Takže nebudete nič meniť ani do volieb v roku 2016?

Čo musíme zmeniť, je komunikácia s ľuďmi tak, aby sme im vysvetlili, že nie sme zoskupenie ľudí, kde má každý iný názor. V základných veciach máme rovnaký názor – politici by mali prestať konečne kradnúť.

Tento rok ste prišli o ďalšieho poslanca, z klubu OĽaNO odišiel Mikuláš Huba. Je to škoda?

Odchodu Mikuláša Hubu mi je ľúto. Odišiel, lebo v eurovoľbách u nás uspel konzervatívny kandidát. Presvedčil veľa ľudí, aby volili naše hnutie v eurovoľbách. Tí volili liberálov, napokon vyhral Branislav Škripek. Huba vyvodil de facto politickú zodpovednosť voči týmto ľuďom. Na druhej strane je aj po odchode z klubu u nás pečený-varený, spoločne predkladáme aj zákony. 

Bude opäť kandidovať za OĽaNO?

Bol by som rád, keby kandidoval. 

Koncom minulého roka bola situácia taká, že OĽaNO malo dvoch odídencov – Alojza Hlinu a Máriu Ritomskú. Vtedy ste povedali, že ak by odišli ďalší, už by ste sa nad tým zamýšľali…

Politológovia aj opozičné strany predpokladali, že takéto zoskupenie slobodných ľudí, ktorým je dovolené hlasovať podľa svojho svedomia, nemá šancu vydržať a rýchlo sa rozpadne. Po dva a trištvrte roku nám zo 16 ľudí odišli traja, jeden je akoby stále s nami. Keď sa pozrieme na štandardné opozičné strany, tak v SDKÚ-DS majú z 11 poslancov deväť preč, z KDH odišlo toľko ľudí ako nám. Aj z Mosta-Híd odišli dvaja, zo SaS odišla polovica klubu. Z toho pohľadu sme dopadli ako druhí najlepší v rámci opozície. 

Vlani ste tiež hovorili, že vaši poslanci dostávajú každý týždeň ponuky od iných klubov na prestup. To stále platí, lebo nikto z trojice, ktorá vás opustila, do iného klubu nevstúpil?

Títo traja, pokiaľ viem, ani ponuky nedostávali. Dostáva ich najmä konzervatívne krídlo OĽaNO, a to zo strany KDH. Snažia sa najmä o našich autentických kresťanov, ako sú Richard Vašečka, Branislav Škripek, Erika Jurinová, Martin Fecko. Títo ponuky dostávajú dosť systematicky, mne je ale sympatické, ako odolávajú. 

Ďalší rok vo funkcii má za sebou splnomocnenec vlády Peter Pollák, ktorý je vaším poslancom. Príliš o ňom počuť nebolo…

Jedna vec je rozprávať, druhá vec je konať. Peter robil v októbri odpočet svojej činnosti po dvoch rokoch. Najskôr som najviac registroval, že postavili kontajnerové školy, neskôr, keď som si čítal zoznam aktivít, sám som bol milo prekvapený. Urobili toho veľmi veľa. Myslím si teda, že Peťo maká v rámci možností, ktoré má. Je de facto poradca vlády, nemôže konať ako minister, nemôže presadiť zmeny zákonov. Teraz, keď cítil, že záujem zo strany vlády ochabol, napísal všetkým ministrom cielené výzvy, čo očakáva a vraj má dobrú odozvu. Uvidíme, ako to dopadne. V každom prípade, ja som s jeho prácou veľmi spokojný, ale očakával by som výrazne viac ústretovosti zo strany Smeru. 

Predstavitelia KDH sa vyjadrili, že Peter Pollák Rómov nespája, ale ich rozdeľuje a že napätie medzi majoritou a Rómami sa zvýšilo. Návrhy Petra Polláka označujú za marketingové, nie systémové. Váš názor?

Mrzelo ma to, videl som tú tlačovku. Bol tam bývalý splnomocnenec Miroslav Pollák, nominant KDH. To je typ človeka – kde ma položíte, tam som. Štyri roky odslúžil a absolútne nič neurobil. Pripadalo mi smiešne, že on ide kritizovať človeka, ktorý koná. 

Máte pocit, že Peter Pollák Rómov zjednocuje?

Neviem, či zjednocuje, v každom prípade je to prvý rómsky poslanec, ktorý je ochotný povedať, že koláče nebudú bez práce, a to je správne. Presadzuje dobré veci bez ohľadu na to, či ho budú mať ľudia v osadách radi, alebo nie. Stál za tým, aby si sociálne odkázaní v osadách museli svoje dávky odpracovať a tým sa voliči nekupujú. To si na ňom veľmi vážim. 

Po jeho odvolaní volala aj Rómska iniciatíva Slovenska, podľa ktorej Pollák zneužíva funkciu na politické ciele OĽaNO. Jeho odchod chcela aj Strana rómskej únie na Slovensku, lebo vraj problematiku nijako nerieši.

Rómskych strán sú desiatky. Niektoré fungujú za účelom, aby v čase volieb správne motivovali ľudí v rómskych osadách a potom to takto vyzerá. Nechce sa mi ani komentovať bludy takýchto ľudí. 

Peter Pollák sa pridal k Ľudovítovi Kaníkovi (SDKÚ-DS), ktorý prišiel s tzv. malou rómskou reformou. Smer-SD to však v pléne nepodporil a z tejto snahy teda nebolo nič. Podľa SDKÚ-DS tým vládna strana vyslovila Pollákovi nedôveru…

 Nebudem skrývať, že som s pridaním sa Petra ku Kaníkovi v tejto veci nesúhlasil. Dozvedel som sa to neskoro a myslím si, že Ľudo Kaník zneužil Peťa Polláka. Boli to čisto návrhy Ľudovíta Kaníka a spájanie sa bolo zbytočné. Tie návrhy zachádzali do extrémizmu a populizmu. Peter možno videl neochotu v Smere, tak urobil takýto truc krok a pridal sa k týmto návrhom. Takto ale veci riešiť nemal. 

Je OĽaNO v rámci kampane pred voľbami v roku 2016 pripravené hovoriť s voličmi aj o rómskej problematike alebo tému zatlačíte do úzadia?

My sa k tomu budeme hrdo hlásiť. Urobili sme gesto voči Rómovi a dali sme ho na zvoliteľné miesto. Nebojíme sa toho, z bojiska neutekáme a hrdo by sme sa mali k nášmu prístupu hlásiť. Bolo to správne a zodpovedné rozhodnutie a Peťo urobil veľmi veľa užitočnej roboty. 

V ľuďoch však prevláda presvedčenie, že v rómskej otázke sa za 25 rokov nerobilo nič. Je tak otázne, či ich presvedčíte o opaku…

Ľuďom to treba vysvetľovať, lebo mnohí majú veľmi zjednodušený pohľad na svet. Je potrebné im vysvetliť, že rómske deti musíme dostať do škôlky, lebo len tak majú šancu byť úspešní v základnej škole aj uplatniť sa v práci. Tí, ktorí chcú počúvať argumenty, tých budeme oslovovať. 

Máme za sebou rok, v ktorom boli troje voľby – prezidentské, eurovoľby a komunálne voľby. Ako ste spokojní s výsledkami OĽaNO?

 Pri prezidentských voľbách som veľmi spokojný, môj kandidát bol Andrej Kiska, ktorého som volil a podporoval v oboch kolách. Pri eurovoľbách sa asi dal očakávať výsledok, aký sme získali. V komunálnych voľbách sme išli asi pri 20 alebo 30 mestách v koalíciách s pravicovými stranami, v ostatných 2900 obciach a mestách sme robili kampaň za nezávislosť. Tam môžeme byť nadmieru spokojní. Nezávislí výrazne voľby vyhrali. 

Ako si vysvetľujete úspech nezávislých kandidátov?

 Ľudia postupne otvárajú oči a nechcú ďalej voliť skorumpované politické strany. Sú sklamaní, ale nechcú voliť úplný chaos, preto volia organizovaných nezávislých kandidátov. De facto to, čo my predstavujeme v parlamente. 

Utrpela pravica v komunálnych voľbách debakel, ako to hovorí premiér?

Áno, štandardné strany dostali celkom slušnú nakladačku. 

Pri prezidentských voľbách ste síce podporili Kisku, kandidovala však aj vaša poslankyňa Helena Mezenská. Ako tento jej počin hodnotíte?

 Bolo to jej individuálne rozhodnutie. My sme sa na klube dohodli, že z našich radov kandidát nevzíde. Mnohí politici trpia pocitom nenahraditeľnosti, myslia si, že by mali kandidovať na všetky funkcie. My sme nechceli podľahnúť takémuto pokušeniu. Helenka mu zrejme trošku podľahla. Bola to jej legitímna, ale súkromná iniciatíva. 

S Pavlom Paškom ste nemali ideálne vzťahy. Vy ste na neho podali trestné oznámenie za ohováranie, keď povedal, že nespokojných občanov, ktorí vyvolali na parlamentnom balkóne incident, priviedli poslanci OĽaNO. Pavol Paška zase nedávno podal trestné oznámenie na opozičných politikov vrátane vás za ohováranie v súvislosti s kauzou CT. Ste spokojní, že už nie je predsedom NR SR?

 Pavol Paška sa historicky zapísal do análov NR SR, takého arogantného človeka som ešte nestretol. Osobne som veľmi rád, že nás už nereprezentuje, beriem to so zadosťučinením. 

Podnet generálnemu prokurátorovi týkajúci sa OĽaNO podala aj SNS. Tej sa nepáči, že dostávate peniaze od štátu ako iné politické strany, ale ste len štyria členovia a nechcete nikoho iného prijať. Išlo o podnet pre podozrenie z porušovania zákona pri využívaní štátnej subvencie.

U nás o všetkých peniazoch rozhoduje celý poslanecký klub väčšinovo. V niektorých veciach môžem rozhodnúť aj ja, ale správame sa ako správni držgroši. Peniaze šetríme, aby sme boli schopní zviesť dôstojný súboj so štandardnými stranami vo voľbách. K januáru budeme mať odložených nejakých 3,7 milióna eur na kampaň. Štruktúry nemáme, preto šetríme. Peniaze neprejeme na snemoch v drahých hoteloch, lebo ich nerobíme. Je príznačné pre politika SNS, že je mu nesympatické, ak niekto šetrí štátne peniaze. V roku 2012 sme mali najlacnejšiu kampaň zo všetkých strán, stála 550.000 eur. 

To znamená, že teraz chystáte sedemnásobne drahšiu kampaň.

Tieto voľby budú kľúčové. Bude to súboj na život a na smrť. Buď skorumpovanú bandu vyženieme od moci, alebo Slovensko zahynie na korupciu. 

Počas roka ste zaujali aj nahrávkou Radoslava Procházku, na ktorej vás údajne prehovára, aby si vo vašom periodiku mohol kúpiť inzerciu bez bločka. Ste spokojný s tým, ako sa kauza vyvíja?

Je to ako sínusoida. Raz to idú zamiesť pod koberec, potom nie, potom zase áno a potom nie. Čo za tým je, neviem, verím však, že konajú v súlade so zákonom. Vypýtali si nahrávku, tú som odovzdal. Ak bude dobrý úmysel a budú chcieť dokázať pravdu, tak ju dokážu. 

Procházku ste po prepuknutí kauzy vyzývali na odchod z politiky, čo neurobil. Naopak, preferenčne sa mu zatiaľ celkom darí. Ako si to vysvetľujete?

Vtedy, keď sa to zverejnilo, mal 17-18 percent, teraz má 11-12, takže tretinu jeho voličov ošiaľ z Procházku prešiel a začali počúvať, čo hovorím. Ľudia si postupne robia obraz. Je to človek ovládaný finančnými skupinami a má ego, ktoré sa nezmestí do žiadnej miestnosti. 

Premiér aj tento rok opozícii odkazoval, že nepredstavuje žiadnu alternatívu. Mýli sa?

Samozrejme, že sa mýli, hoci, keby dnes podal demisiu a opozícia by mala zostaviť vládu, som skeptický. Treba čestne priznať, že opozícia dnes schopná vládnuť nie je. Kým si nenalejeme čistého vína, že kto chce s kým spolupracovať, či KDH, Most-Híd a Sieť nemajú tichú dohodu so Smerom, dovtedy sa netvárme, že opozícia je schopná nejakého kroku. Opozícia potrebuje ešte trochu času.

Vo februári bude referendum. Ako sa k nemu postavíte?

Na referendum určite pôjdem a budem trikrát hlasovať áno. Bol by som rád, ak by šiel hlasovať každý. Je oveľa čestnejšie prehrať v boji, ako sa schovať. Je veľmi nezodpovedné odhovárať ľudí od účasti, politici by takto nemali zneužívať 50-percentné kvórum. A hlavne tí, ktorí také konanie inokedy odsudzujú. 

Zmení, podľa vás, toto referendum niečo?

Politikom ukáže zdvihnutý prst a populisti si nedovolia ísť proti úspešnému referendu.

Aké sú priority OĽaNO na rok 2015?

 Presvedčiť ľudí, že to v politike myslíme vážne a že dokážeme byť pevnou a zodpovednou súčasťou budúcej vládnej koalície.

 mž

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Baťová sa po (geo)politickom stanovisku k Sputniku stala liberálnou hviezdou. Zdá sa, že pre ňu a jej fanúšikov s kvetmi už neplatí ani zákaz zhromažďovania

0 icon

Bratislava 17. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Milan Kapusta, Screenshot)   Šéfka Štátneho Ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), Zuzana Baťová svojím stanoviskom k Sputniku V, do ktorého primiešala aj politiku, zrejme škodí reputácii slovenskej vedy vo svete. Napriek tomu sa Baťovej podľa všetkého práve začala sľubná politická kariéra. S najväčšou pravdepodobnosťou…

Predlžuje sa dĺžka výnimky po prekonaní ochorenia COVID-19, zverejnili aj výhody pre zaočkovaných

0 icon

Bratislava 17. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jacob King)   Výnimka týkajúca sa časového intervalu po prekonaní ochorenia COVID-19 sa predlžuje z troch mesiacov na 180 dní. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá od 19. apríla upravuje vstup do prevádzok a priestorov zamestnávateľa Rozširujú sa aj možnosti vstupu do…

Postupuje sa podľa tradičného scenára. Spontánne kytice už dostala, nasledovať bude ocenenie Biela Vrana?

0 icon

Bratislava 17. apríla 2021 (HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel)   Pracujúci občania a pracovné kolektívy z celého Slovenska spontánne prinášajú kytice kvetov vedúcej ústavu na kontrolu liečiv Zuzane Baťovej. K spontánnej akcií pracujúcich sa pridáva aj prezidentka Čaputová. Toto nie je výjav z 50. rokov toto akcia organizovaná ľuďmi ktorí do 50. rokov…

Odvetné kroky Ruska sú poľutovaniahodné, vyostrujú spor, hlása USA

0 icon

Washington 17. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Russian Foreign Ministry Press Service via AP)   Americké ministerstvo zahraničných vecí v piatok vyjadrilo ľútosť nad rozhodnutím Ruska vyhostiť amerických diplomatov, pričom dodalo, že Moskva tak vyostruje spor medzi krajinami. Informovala o tom agentúra AFP "Nie je v našom záujme vstupovať do eskalačného cyklu, vyhradzujeme…

Líderka potratových aktivistiek v Argentíne zomrela počas potratu

0 icon

Bratislava 17. apríla 2021 (HSP/Remix/Foto:Screenshot Youtube/Noticias - HM Televisión)   Smrť 23-ročnej bojovníčky za potraty Marie de Valle Gonzalez Lopezovej je prvým zaznamenaným úmrtím v Argentíne po tom, čo krajina legalizovala potrat koncom roku 2020 Španielske médiá zverejnili správu, že radikálna podporovateľka potratov zomrela pri potrate, ktorý predtým označovala ako…

Pohľadnica zo železničnej stanice v Nitre. Odoslaná je na východ?

0 icon

Nitra 16. apríla 2021 (HSP/Foto:HSP)   Vonku zúri pandémia, človek sa bez rúška bojí čo i len nos vystrčiť. Ale naši vojaci nie: tí sa veru neboja. Pandémia-nepandémia, oni idú plniť rozkazy. A tak si na nich aspoň takto spomeňme: veď koniec-koncov, oni to všetko robia v našom mene Napriek…

Na Windsorskom hrade sa uskutoční pohreb princa Philipa

0 icon

Londýn 17. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)   Na Windsorskom hrade sa v sobotu uskutoční posledná rozlúčka s princom Philipom, manželom kráľovnej Alžbety II., ktorý zomrel minulý piatok vo veku 99 rokov Pohrebné obrady sa budú konať v hradnej Kaplnke sv. Juraja o 15.00 h miestneho času (16.00 h SELČ).…

Aj Matovič posiela kvety vedkyni. Baťová je „strašne rada, že sa zmobilizovala zdravá časť spoločnosti“

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (HSP/Foto: kombosnímka TASR Dano Veselský/fb)   Po tom, čo dnes na podporu riaditeľky ŠÚKL Zuzany Baťovej niekto zorganizoval verejnú podporu kvetmi, svoju podporu vyjadril aj expremiér Igor Matovič. Ale komu?  Podľa neoverených informácií a indícií, ktoré tomu nasvedčujú, hnutie Progresívne Slovenso zmobilizovalo niekoľko desiatok ľudí, aby…

Ukrajinský prezident Zelenskyj označil plynovod Nord Stream 2 za otázku vojny

0 icon

Kyjev 17. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ukrainian Presidential Press Office)   Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že odpor realizácie projektu plynovodu Nord Stream 2 je otázkou vojny, nie biznisu. Vyhlásenie bolo zverejnené na oficiálnom webe prezidenta Ukrajinský prezident obvinil Rusko z energetickej vojny proti Ukrajine a podotkol, že rovnako ako v každej…

Po vakcíne Johnson & Johnson trpí otec siedmich detí cievnou mozgovou príhodou a je ochrnutý

0 icon

Mississippi 17. apríla 2021 (HSP/WFLOX/Foto:Malagarie rodina)   „Mladý, zdravý“ otec siedmich detí utrpel mozgovú príhodu a je ochrnutý v kritickom stave po tom, čo dostal Covid injekciu od Johnson & Johnson Miestna mediálna spoločnosť WLOX zo St. Martina informovala o tomto príbehu: V čase, keď v utorok prebehla správa o…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

Hochštapler ...

0icon

Ide o udomácnený cudzí výraz, ktorý v slovenčine označuje takúto osobu ako podvodníka uhladeného vystupovania, podvodníckeho dobrodruha, fičúra, šviháka, dokonale vymódeného, aby už iba ten prvý dojem, na ktorý, žiaľ naletia tisíce ľudí mu pomohli svoje klamstvá premeniť na dokonalý úspech. V novodobom svete si hlavne starší ľudia získali skúsenosť…

Rene Molnaru

Chyba nie je v ľuďoch, chyba je v systéme, ktorí vytvorili nadľudia

0icon

Podľa mojej skromnej mienky, nadľudia sú všetci tí, ktorí si o sebe myslia, že len oni majú pravdu a všetci ostatní sú hlupáci. Pravda je ovšem úplne inde, hlupáci sú práve tí, ktorí považujú správnych ľudí s morálnym kompasom za neschopných, lebo nedokážu uživiť rodinu inak len poctivou prácou, kým…

Ivan Holek

Nedajte sa oklamať! Vakcína nie je sloboda! Vakcína je lož!

0icon

Čo je sloboda ducha? Čo je najdôležitejším predpokladom slobody, ktorý ak nesplníme, prepadneme sa do vonkajšej neslobody? Čo je skutočnou príčinou toho, že ľudia začnú byť zrazu navonok obmedzovaní, neustále kontrolovaní a systematicky oberaní o svoje predchádzajúce práva a slobody. Inými slovami povedané, čo je príčinou stavu neslobody, do ktorého…

Boris Mesár

Prečo považujem USA za teroristický štát .

0icon

Najprv je potrebné naštudovať ako je vlastne definovaný terorizmus . Wikipédia -Terorizmus je definovaný ako súhrn antihumánnych metód hrubého zastrašovania politických odporcov hrozbou sily a užitia rôznych foriem násilia. Vedľa individuálneho terorizmu existuje terorizmus skupín, niektoré koordinujú svoju činnosť na medzinárodnej úrovni (medzinárodný terorizmus). Iný zdroj - Terorizmus je veľmi…

Martin Borguľa

Čo sa to vlastne deje v zariadeniach pre seniorov?

0icon

Prípadov týrania, zlého zaobchádzania a hrubého zanedbávania starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb pribúda. O niektorých sa dozvieme prostredníctvom médií, mnohé ale zostanú pred očami verejnosti a, bohužiaľ, aj pred kontrolou, skryté. Keď sa tento rok v médiách objavila správa o týraní seniorov v zariadení sociálnych služieb v Prievidzi, bol to šok. Mnoho ľudí si ale povedalo, že…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Jazyk môže dramaticky zmeniť tvoju tvár. Ako?

0 icon

Dvojitá brada sa formuje v dôsledku genetiky, starnutia a priberania. Ako sa však ukazuje, je tu ešte jeden dôvod: nesprávne držanie jazyka. Dobrá správa je, že je možné sa tejto fyzickej vlastnosti zbaviť. Mladší ľudia s napnutou pokožkou si môžu vďaka tomu dramaticky vylepšiť kontúry tváre. Teraz je čas zistiť, ako ti môže jazyk pomôcť získať tú nádhernú čeľusť už navždy.…

Nevieš zohnať droždie? Vyrob si doma vlastný kvások a budeš za vodou

0 icon

Zdá sa, že droždie sa v posledných týždňoch stalo žiadaným tovarom, ktorý sa na regáloch dlho neohreje. Prečo si ale radšej neskúsiš doma vyrobiť vlastný kvások? Pandémia COVID-19 v nás vyvolala určitú spolupatričnosť, pretože tisíce ľudí darovali peniaze, čas a úsilie na pomoc tým, ktorí to najviac potrebujú. U niektorých…

TOP10+: Chlpáči, ktorí sa nevedomky stali agentmi 007

0 icon

Zvieratá sú od prírody obdarené ideálnym prestrojením. Majú na to farbu, inštinkt, pôvab aj vynaliezavosť. Máš aj ty doma agenta 007? Všetky vlastnosti majú nielen zvieratá v divočine, ale aj domáci miláčikovia. Aj keď trošku menej podareným spôsobom. Mnoho majiteľov môže potvrdiť, že ich chlpatí obľúbenci sa radi často schovávajú…

Ilumináti: Oko, ktoré všetko vidí - 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Oko, ktoré všetko vidí. Ilumináti a nové usporiadanie sveta na základe cieľov vytýčených Rádom už na konci 18.storočia, si toto hnutie získavalo sympatizantov po celej Európe. Dodnes sa Rád Iluminátov považuje za najstaršiu stále živú konšpiráciu. Dosť bolo úvodných rečí. Poďme na druhú časť. V tajnej organizácii…

Čo o tvojej povahe hovorí tvoja krvná skupina?

0 icon

Ukázalo sa, že teraz môžeš dokonca získať popis svojej osobnosti len podľa svojej krvnej skupiny. Ketsueki-Gata, ktorá sa objavila v Japonsku, je v podstate teóriou osobnosti krvnej skupiny. Ak uvažuješ o tom, aký druh zamestnania sa ti hodí, stačí sa pozrieť, čo ti radí tvoja krvná skupina. Krvná skupina O

Vo svete IT

Simulácia ukazuje extrémne správanie svetla v prípade dvoch čiernych dier

0 icon

Čierne diery sú rozhodne fascinujúce kozmické objekty, no je extrémne zložité ich pozorovať, píše portál Science Alert. Astronómovia ale na základe množstva dát, ktoré majú k dispozícii, dokážu vytvoriť pozoruhodné simulácie. Zaujímavosťou je, že tieto simulácie sa javia byť celkom presné. Prvá fotografia čiernej diery, ktorú zachytil projekt Event Horizon…

Na Slovensku, stále viac ako každý 10 počítač, má Windows 7. Aktualizácia na Windows 10 nemusí byť drahou!

0 icon

V priebehu začiatku minulého roka Windows 7 prestal byť zo strany Microsoftu oficiálne podporovaným. V praxi to znamená, že už nedostáva žiadne ďalšie aktualizácia vrátane bezpečnostných záplat, ak si neplatíte predĺženú podporu. Dnes je viac ako rok od straty podporu tejto verzie Windowsu, ktorá bola mimochodom predstavená ešte v októbri…

RECENZIA: Jimmy H8 Pro, bezdrôtový tyčový vysávač, ktorý robí z vysávania zážitok a zo zaprášeného bytu hotel Hilton

0 icon

Po pár dňoch s vysávačom Jimmy H8 Pro sa môj vzťah k domácim prácam radikálne zmenil. Aspoň čo sa týka vysávania, utierania prachu a čistenia kuchynskej linky. A nie je to len o novej hračke v domácnosti, z ktorej sa prvých pár dní tešíte a chcete ju veľa používať. Bezdrôtový…

Najnovšia aktualizácia Windowsu 10 opäť spôsobuje mnoho problémov na najrôznejších zariadeniach

0 icon

Operačný systém Windows 10 opäť trápia problémové kumulatívne aktualizácie. Na najnovšie problémy po aktualizovaní rôznych zariadení upozorňuje zahraničný portál Techradar.com, ktorý sa odvoláva aj na zahraničné používateľské fóra. Kritika na najnovšie kumulatívne aktualizácie je vyzerá byť naozaj oprávnená, keďže hlásení o problémoch s touto aktualizáciou je stále viac a viac.…

Astronómovia možno našli spôsob, ako by sme mohli preskúmať nielen našu sústavu, ale aj Alfa Centauri

0 icon

Sústava Alfaa Centauri je najbližšou hviezdnou sústavou, nachádza sa od nás približne 4-svetelné roky. Skladá sa z troch hviezd a minimálne dvoch planét, ktoré obiehajú okolo menšej z trojice hviezd – Proxima Centauri, píše portál IFL Science. Keďže ide o najbližšiu hviezdu pri Slnečnej sústave, vedci rozmýšľajú nad tým, že…

Armádny Magazín

Legendárna 58. armáda, ktorá dobyla Cchinval, bola presunutá na Krym

0 icon

Rusko, 17. apríl 2021 (AM) – Útvary 58. kombinovanej armády južného vojenského okruhu boli presunuté zo Severného Kaukazu na Krym, informovala novinárov tlačová služba južného vojenského okruhu. Na území polostrova sa armáda zaoberala streleckou prípravou.   Cvičenia sa konali na cvičisku Opu

Izraelský analytik Kedmi: Ruské ozbrojené sily majú unikátnu schopnosť zaskočiť nepriateľa

0 icon

Izrael, 17.apríl 2021 (AM) – "Ruská federácia ukázala svetu nezvyčajné schopnosti svojich ozbrojených síl, ktoré dokázali, že je schopná rýchlo a účinne reagovať na vojenskú hrozbu v blízkosti svojich hraníc." K tomuto záveru dospel známy izraelský vojenský a politický expert, bývalý šéf tajnej služby Nativ Jakov Kedmi. V živom vysielaní interne

Viete, že podľa Bismarcka sú Rusi ako ortuť? Že nacisti a Sovieti mali zavedené takmer rovnaké pravidlo a že Chorváti mali cez vojnu Kráľa hrdlorezov?

0 icon

Francúzsko, 17. apríl 2021 (AM) – Takže, viete, že...? ...Hitler v roku 1933 zaviedol vo svojich oddieloch pri kontrole počtov aj čítanie mien padlých počas pivného puču z 8. na 9. novembra 1923? Keď zaznelo meno takéhoto človeka, tak ostatní zakričali: „Prítomný!“. Niečo podobné mala zavedené aj povojnová Sovietska armáda. Pri večernýc

Američania sa pripravujú na výsadok v Arktíde

0 icon

USA, 17. apríl 2021 (AM) - USA sa snažia znížiť zaostávanie za Ruskom v Arktíde. V týchto dňoch americké pozemné vojská uzavreli zmluvu s koncernom Oshkosh Defense v kooperácii so singapurskou spoločnosťou ST Engineering a BAE Systems na vývoj vojenskej techniky pre Arktídu. Vyšlo najavo, že moderné stroj

Idú slovenské obrnence na Ukrajinu? V Nitre sa objavil vlak s bojovou technikou smerujúci na východ

0 icon

Slovensko, 16. apríl 2021 (AM) – V Nitre sa včera podľa očitých svedkov premiestňovala vojenská technika údajne smerom na východ.  Fotografie boli urobené zo železničnej stanice v Nitre vo štvrtok 15. apríla 2021 podvečer. Na snímkach je vidieť niekoľko armádnych nákladných vozidiel a približne 20 bojových pechotných vozidiel  so slovenskými znakmi. &nbs

Svetlo sveta

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali