Matovič: Opozícia dnes schopná vládnuť nie je

Bratislava 3. januára 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Matovič tvrdí, že sa necíti byť štandardným politikom a politiku robí v prospech ľudu

Hnutie OĽaNO nie je zoskupením ľudí s rôznymi názormi a bez programu, naopak, v zásadných veciach ťahá za jeden povraz. O tejto skutočnosti chce presvedčiť voličov v predvolebnom roku. Ako tvrdí šéf OĽaNO Igor Matovič, stále sa necíti byť štandardným politikom, lebo svoju prácu nerobí zo zištných dôvodov, ale v prospech ľudí. V bilančnom rozhovore pre TASR tiež priznáva, že na referendum o rodine pôjde a bude trikrát hlasovať áno.

Na snímke líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič

Súčasťou parlamentu ste už štyri roky. Cítite sa už byť politikom?

Štandardným určite nie. Nemá zmysel popierať, že papierovo som politik, ale snažím sa politiku robiť tak, aby nebola sprofanovaná, teda nie zo zištných dôvodov, ale na prospech ľudí.

Vašu skupinu, v ktorej je okrem vás Alojz Hlina, Richard Sulík a Daniel Lipšic, označuje Hlina ako mladé pušky. Okrem neho samotného ste však všetci v politike už dlhšie. Nie je to označenie klamlivé?

Neviem, čo je mladá puška, možno nová puška. Skôr by som povedal, že sme politici s novším zmýšľaním. Štandardné politické zmýšľanie na Slovensku je dostať sa do politiky za účelom vlastného prospechu. Myslím si, že nikto z nás štyroch nešiel do politiky, aby získal pre seba osobný prospech.

Daniel Lipšic je na rozdiel od vás v politike roky. Jeho to obišlo?

Nemám zatiaľ informáciu o žiadnej kauze, kde by konal v záujme osobného prospechu, že by sa podieľal na korupcii či tunelovaní. 

Keď OĽaNO, SaS, NOVA a Alojz Hlina začali intenzívne spolupracovať po kauze piešťanského CT, začalo sa špekulovať, čo z tejto spolupráce bude.

Ak si niekto myslí, že hneď z toho bude koalícia, predpokladám, že nie. Osobne si myslím, že najväčšia nevýhoda, ktorú Robert Fico pripisuje opozícii, že je rozdelená do viacerých strán, môže byť najväčšia výhoda pre pravicového voliča. Je náročnejší a ak bude mať päť či šesť možností na výber, bude spokojnejší, akoby mal jedinú voľbu. Pravicový volič totiž neodpúšťa. 

V parlamente vás štyroch často vídať, ako sa spolu radíte v tamojšej knižnici. Čo preberáte?

Je to neutrálna pôda, Alojz Hlina mal problém stretnúť sa na pôde niektorej politickej strany. Boli to stretnutia, kde sme dohadovali priebeh protestov.

Protesty začal organizovať Alojz Hlina, vy ste sa k nemu pridali. Pozorovatelia ale tvrdia, že na tých pódiách vy dvaja stále nevyzeráte ako priatelia. Ako to medzi vami je?

Protesty boli spoločnou akciou nás štyroch, nikto sa k nikomu nepridával. S Alojzom už minimálne prehodíme pár slov. Na toto boli dobré aj samotné protesty, obrúsili sa hrany.

Je možné ich obrúsiť do takej miery, že by ste pripúšťali užšiu spoluprácu?

Urobím všetko pre to, aby voľby v roku 2016 boli skutočným referendom o Robertovi Ficovi a o strane Smer-SD. Prvý výprask dostal v prezidentských voľbách a myslím si, že si ho zaslúži aj v roku 2016. Chceme urobiť všetko pre to, aby vznikla alternatíva. Chceme tiež, aby strany ako KDH, Most-Híd a Sieť, ktoré sa často správajú ako budúce nevesty Smeru, aby si to rozmysleli a pred voľbami jasne povedali, či s Ficom, alebo bez Fica.

Alojz Hlina je jedným z najaktívnejších poslancov vôbec. Má potenciál byť lídrom opozície?

Lídrom určite nie, ale užitočným prvkom v opozícii určite áno. On vie vystihnúť tému, jasne sa vyjadriť, ale v kritických a zlomových situáciách sa správa až príliš nezodpovedne. Je stvorený na výborného opozičného politika, neviem či niekedy vládneho.

Do politiky ste Alojza Hlinu dostali vy. Ak by sa mu nepodarilo včas odštartovať vlastnú stranu Občania tak, aby s ňou išiel do volieb, viete si predstaviť, že by ste ho opäť vzali na kandidátku OĽaNO?

Viem si určite predstaviť, že vytvoríme priestor pre každého neskorumpovaného politika, ktorý možno plánoval putovať politikou s vlastnou stranou, ale mu to nevyšlo. Či to bude Alojz, alebo niekto iný, nie je až také podstatné. 

Ak ide o potenciál vládnuť, viacerí tvrdia, že by sa to nedalo ani s OĽaNO. Vašich poslancov vraj nespája jednotná línia. Má OĽaNO potenciál vládnuť v podobe, v akej je dnes?

Hneď po voľbách v roku 2012 sme sa dohodli, že všetky rozhodnutia prijíma väčšinovo náš poslanecký klub. Naším snemom boli voľby, ľudia rozhodli, vybrali si poslancov a tí rozhodujú demokraticky. Áno, možno si mnohí myslia, že OĽaNO nie je schopné byť súčasťou vlády a vytvoril sa dojem, že sme iba zoskupením ľudí s rôznymi názormi a bez programu. V skutočnosti máme svoj politický program a v zásadných veciach ťahá náš klub za jeden povraz. To, že je u nás väčšina konzervatívcov, ale sú tu aj liberáli, je normálne. Také je aj Slovensko. 

Takže nebudete nič meniť ani do volieb v roku 2016?

Čo musíme zmeniť, je komunikácia s ľuďmi tak, aby sme im vysvetlili, že nie sme zoskupenie ľudí, kde má každý iný názor. V základných veciach máme rovnaký názor – politici by mali prestať konečne kradnúť.

Tento rok ste prišli o ďalšieho poslanca, z klubu OĽaNO odišiel Mikuláš Huba. Je to škoda?

Odchodu Mikuláša Hubu mi je ľúto. Odišiel, lebo v eurovoľbách u nás uspel konzervatívny kandidát. Presvedčil veľa ľudí, aby volili naše hnutie v eurovoľbách. Tí volili liberálov, napokon vyhral Branislav Škripek. Huba vyvodil de facto politickú zodpovednosť voči týmto ľuďom. Na druhej strane je aj po odchode z klubu u nás pečený-varený, spoločne predkladáme aj zákony. 

Bude opäť kandidovať za OĽaNO?

Bol by som rád, keby kandidoval. 

Koncom minulého roka bola situácia taká, že OĽaNO malo dvoch odídencov – Alojza Hlinu a Máriu Ritomskú. Vtedy ste povedali, že ak by odišli ďalší, už by ste sa nad tým zamýšľali…

Politológovia aj opozičné strany predpokladali, že takéto zoskupenie slobodných ľudí, ktorým je dovolené hlasovať podľa svojho svedomia, nemá šancu vydržať a rýchlo sa rozpadne. Po dva a trištvrte roku nám zo 16 ľudí odišli traja, jeden je akoby stále s nami. Keď sa pozrieme na štandardné opozičné strany, tak v SDKÚ-DS majú z 11 poslancov deväť preč, z KDH odišlo toľko ľudí ako nám. Aj z Mosta-Híd odišli dvaja, zo SaS odišla polovica klubu. Z toho pohľadu sme dopadli ako druhí najlepší v rámci opozície. 

Vlani ste tiež hovorili, že vaši poslanci dostávajú každý týždeň ponuky od iných klubov na prestup. To stále platí, lebo nikto z trojice, ktorá vás opustila, do iného klubu nevstúpil?

Títo traja, pokiaľ viem, ani ponuky nedostávali. Dostáva ich najmä konzervatívne krídlo OĽaNO, a to zo strany KDH. Snažia sa najmä o našich autentických kresťanov, ako sú Richard Vašečka, Branislav Škripek, Erika Jurinová, Martin Fecko. Títo ponuky dostávajú dosť systematicky, mne je ale sympatické, ako odolávajú. 

Ďalší rok vo funkcii má za sebou splnomocnenec vlády Peter Pollák, ktorý je vaším poslancom. Príliš o ňom počuť nebolo…

Jedna vec je rozprávať, druhá vec je konať. Peter robil v októbri odpočet svojej činnosti po dvoch rokoch. Najskôr som najviac registroval, že postavili kontajnerové školy, neskôr, keď som si čítal zoznam aktivít, sám som bol milo prekvapený. Urobili toho veľmi veľa. Myslím si teda, že Peťo maká v rámci možností, ktoré má. Je de facto poradca vlády, nemôže konať ako minister, nemôže presadiť zmeny zákonov. Teraz, keď cítil, že záujem zo strany vlády ochabol, napísal všetkým ministrom cielené výzvy, čo očakáva a vraj má dobrú odozvu. Uvidíme, ako to dopadne. V každom prípade, ja som s jeho prácou veľmi spokojný, ale očakával by som výrazne viac ústretovosti zo strany Smeru. 

Predstavitelia KDH sa vyjadrili, že Peter Pollák Rómov nespája, ale ich rozdeľuje a že napätie medzi majoritou a Rómami sa zvýšilo. Návrhy Petra Polláka označujú za marketingové, nie systémové. Váš názor?

Mrzelo ma to, videl som tú tlačovku. Bol tam bývalý splnomocnenec Miroslav Pollák, nominant KDH. To je typ človeka – kde ma položíte, tam som. Štyri roky odslúžil a absolútne nič neurobil. Pripadalo mi smiešne, že on ide kritizovať človeka, ktorý koná. 

Máte pocit, že Peter Pollák Rómov zjednocuje?

Neviem, či zjednocuje, v každom prípade je to prvý rómsky poslanec, ktorý je ochotný povedať, že koláče nebudú bez práce, a to je správne. Presadzuje dobré veci bez ohľadu na to, či ho budú mať ľudia v osadách radi, alebo nie. Stál za tým, aby si sociálne odkázaní v osadách museli svoje dávky odpracovať a tým sa voliči nekupujú. To si na ňom veľmi vážim. 

Po jeho odvolaní volala aj Rómska iniciatíva Slovenska, podľa ktorej Pollák zneužíva funkciu na politické ciele OĽaNO. Jeho odchod chcela aj Strana rómskej únie na Slovensku, lebo vraj problematiku nijako nerieši.

Rómskych strán sú desiatky. Niektoré fungujú za účelom, aby v čase volieb správne motivovali ľudí v rómskych osadách a potom to takto vyzerá. Nechce sa mi ani komentovať bludy takýchto ľudí. 

Peter Pollák sa pridal k Ľudovítovi Kaníkovi (SDKÚ-DS), ktorý prišiel s tzv. malou rómskou reformou. Smer-SD to však v pléne nepodporil a z tejto snahy teda nebolo nič. Podľa SDKÚ-DS tým vládna strana vyslovila Pollákovi nedôveru…

 Nebudem skrývať, že som s pridaním sa Petra ku Kaníkovi v tejto veci nesúhlasil. Dozvedel som sa to neskoro a myslím si, že Ľudo Kaník zneužil Peťa Polláka. Boli to čisto návrhy Ľudovíta Kaníka a spájanie sa bolo zbytočné. Tie návrhy zachádzali do extrémizmu a populizmu. Peter možno videl neochotu v Smere, tak urobil takýto truc krok a pridal sa k týmto návrhom. Takto ale veci riešiť nemal. 

Je OĽaNO v rámci kampane pred voľbami v roku 2016 pripravené hovoriť s voličmi aj o rómskej problematike alebo tému zatlačíte do úzadia?

My sa k tomu budeme hrdo hlásiť. Urobili sme gesto voči Rómovi a dali sme ho na zvoliteľné miesto. Nebojíme sa toho, z bojiska neutekáme a hrdo by sme sa mali k nášmu prístupu hlásiť. Bolo to správne a zodpovedné rozhodnutie a Peťo urobil veľmi veľa užitočnej roboty. 

V ľuďoch však prevláda presvedčenie, že v rómskej otázke sa za 25 rokov nerobilo nič. Je tak otázne, či ich presvedčíte o opaku…

Ľuďom to treba vysvetľovať, lebo mnohí majú veľmi zjednodušený pohľad na svet. Je potrebné im vysvetliť, že rómske deti musíme dostať do škôlky, lebo len tak majú šancu byť úspešní v základnej škole aj uplatniť sa v práci. Tí, ktorí chcú počúvať argumenty, tých budeme oslovovať. 

Máme za sebou rok, v ktorom boli troje voľby – prezidentské, eurovoľby a komunálne voľby. Ako ste spokojní s výsledkami OĽaNO?

 Pri prezidentských voľbách som veľmi spokojný, môj kandidát bol Andrej Kiska, ktorého som volil a podporoval v oboch kolách. Pri eurovoľbách sa asi dal očakávať výsledok, aký sme získali. V komunálnych voľbách sme išli asi pri 20 alebo 30 mestách v koalíciách s pravicovými stranami, v ostatných 2900 obciach a mestách sme robili kampaň za nezávislosť. Tam môžeme byť nadmieru spokojní. Nezávislí výrazne voľby vyhrali. 

Ako si vysvetľujete úspech nezávislých kandidátov?

 Ľudia postupne otvárajú oči a nechcú ďalej voliť skorumpované politické strany. Sú sklamaní, ale nechcú voliť úplný chaos, preto volia organizovaných nezávislých kandidátov. De facto to, čo my predstavujeme v parlamente. 

Utrpela pravica v komunálnych voľbách debakel, ako to hovorí premiér?

Áno, štandardné strany dostali celkom slušnú nakladačku. 

Pri prezidentských voľbách ste síce podporili Kisku, kandidovala však aj vaša poslankyňa Helena Mezenská. Ako tento jej počin hodnotíte?

 Bolo to jej individuálne rozhodnutie. My sme sa na klube dohodli, že z našich radov kandidát nevzíde. Mnohí politici trpia pocitom nenahraditeľnosti, myslia si, že by mali kandidovať na všetky funkcie. My sme nechceli podľahnúť takémuto pokušeniu. Helenka mu zrejme trošku podľahla. Bola to jej legitímna, ale súkromná iniciatíva. 

S Pavlom Paškom ste nemali ideálne vzťahy. Vy ste na neho podali trestné oznámenie za ohováranie, keď povedal, že nespokojných občanov, ktorí vyvolali na parlamentnom balkóne incident, priviedli poslanci OĽaNO. Pavol Paška zase nedávno podal trestné oznámenie na opozičných politikov vrátane vás za ohováranie v súvislosti s kauzou CT. Ste spokojní, že už nie je predsedom NR SR?

 Pavol Paška sa historicky zapísal do análov NR SR, takého arogantného človeka som ešte nestretol. Osobne som veľmi rád, že nás už nereprezentuje, beriem to so zadosťučinením. 

Podnet generálnemu prokurátorovi týkajúci sa OĽaNO podala aj SNS. Tej sa nepáči, že dostávate peniaze od štátu ako iné politické strany, ale ste len štyria členovia a nechcete nikoho iného prijať. Išlo o podnet pre podozrenie z porušovania zákona pri využívaní štátnej subvencie.

U nás o všetkých peniazoch rozhoduje celý poslanecký klub väčšinovo. V niektorých veciach môžem rozhodnúť aj ja, ale správame sa ako správni držgroši. Peniaze šetríme, aby sme boli schopní zviesť dôstojný súboj so štandardnými stranami vo voľbách. K januáru budeme mať odložených nejakých 3,7 milióna eur na kampaň. Štruktúry nemáme, preto šetríme. Peniaze neprejeme na snemoch v drahých hoteloch, lebo ich nerobíme. Je príznačné pre politika SNS, že je mu nesympatické, ak niekto šetrí štátne peniaze. V roku 2012 sme mali najlacnejšiu kampaň zo všetkých strán, stála 550.000 eur. 

To znamená, že teraz chystáte sedemnásobne drahšiu kampaň.

Tieto voľby budú kľúčové. Bude to súboj na život a na smrť. Buď skorumpovanú bandu vyženieme od moci, alebo Slovensko zahynie na korupciu. 

Počas roka ste zaujali aj nahrávkou Radoslava Procházku, na ktorej vás údajne prehovára, aby si vo vašom periodiku mohol kúpiť inzerciu bez bločka. Ste spokojný s tým, ako sa kauza vyvíja?

Je to ako sínusoida. Raz to idú zamiesť pod koberec, potom nie, potom zase áno a potom nie. Čo za tým je, neviem, verím však, že konajú v súlade so zákonom. Vypýtali si nahrávku, tú som odovzdal. Ak bude dobrý úmysel a budú chcieť dokázať pravdu, tak ju dokážu. 

Procházku ste po prepuknutí kauzy vyzývali na odchod z politiky, čo neurobil. Naopak, preferenčne sa mu zatiaľ celkom darí. Ako si to vysvetľujete?

Vtedy, keď sa to zverejnilo, mal 17-18 percent, teraz má 11-12, takže tretinu jeho voličov ošiaľ z Procházku prešiel a začali počúvať, čo hovorím. Ľudia si postupne robia obraz. Je to človek ovládaný finančnými skupinami a má ego, ktoré sa nezmestí do žiadnej miestnosti. 

Premiér aj tento rok opozícii odkazoval, že nepredstavuje žiadnu alternatívu. Mýli sa?

Samozrejme, že sa mýli, hoci, keby dnes podal demisiu a opozícia by mala zostaviť vládu, som skeptický. Treba čestne priznať, že opozícia dnes schopná vládnuť nie je. Kým si nenalejeme čistého vína, že kto chce s kým spolupracovať, či KDH, Most-Híd a Sieť nemajú tichú dohodu so Smerom, dovtedy sa netvárme, že opozícia je schopná nejakého kroku. Opozícia potrebuje ešte trochu času.

Vo februári bude referendum. Ako sa k nemu postavíte?

Na referendum určite pôjdem a budem trikrát hlasovať áno. Bol by som rád, ak by šiel hlasovať každý. Je oveľa čestnejšie prehrať v boji, ako sa schovať. Je veľmi nezodpovedné odhovárať ľudí od účasti, politici by takto nemali zneužívať 50-percentné kvórum. A hlavne tí, ktorí také konanie inokedy odsudzujú. 

Zmení, podľa vás, toto referendum niečo?

Politikom ukáže zdvihnutý prst a populisti si nedovolia ísť proti úspešnému referendu.

Aké sú priority OĽaNO na rok 2015?

 Presvedčiť ľudí, že to v politike myslíme vážne a že dokážeme byť pevnou a zodpovednou súčasťou budúcej vládnej koalície.

 mž

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

176. Neznáme slovenské dejiny: Zabudnutý Juraj Berzevici – Brezovický, funkcionár trnavskej i košickej jezuitskej univerzity

0 icon

Bratislava 23. januára 2022 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)   Medzi široko rozvetveným rodom šľachticov Berzeviciovcov, alebo slovenskejšie Brezovickovcov – ako ich uvádza napríklad Drahoš Machala vo vzácnej knihe o slovenských šľachtických rodoch - možno nájsť najmä klerikov, osobitne potom jezuitov, ale aj profesorov, národohospodárov, vojakov, dokonca aj predchodcu sociológov. Prídomok „Berzevici“ dostali…

Odpoveď na informačný list Ministerstva zahraničných vecí USA s názvom Fakty verzus fikcia: ruské dezinformácie o Ukrajine

0 icon

Bratislava 23. januára 2022 (HSP/Foto:Wikimedia,TASR/AP-Pavel Golovkin)   Veľvyslanectva Ruska na Slovensku poukázalo na na informačný list Ministerstva zahraničných vecí USA s názvom Fakty verzus fikcia: ruské dezinformácie o Ukrajine "Informačný list Ministerstva zahraničných vecí USA: Rusko v roku 2014 napadlo Ukrajinu, okupuje Krym, kontroluje ozbrojené sily v Donbase. ️Skutočnosť: Vinu…

Škoda Auto opäť odstavuje tisícky áut, medzi nimi aj elektromobily Enyaq

0 icon

Praha 23. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Ani po dlhej vianočnej odstávke sa situácia vo výrobe v troch českých závodoch firmy Škoda Auto nelepší. Rovnako ako v prípade mnohých ďalších automobiliek, aj v tej mladoboleslavskej tlmí produkciu nedostatok čipov. Ihneď po obnovení výroby, ktorá postupne nabehla od 9. januára, putujú stovky…

Remišová: Za ľudí podporí skrátenie karantény aj povinné očkovanie

0 icon

Bratislava 23. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Strana Za ľudí podporí skrátenie karantény, ktoré je krízovým opatrením v pandemickej vlne omikronu. Za ľudí podporí aj povinné očkovanie, počká si však na stanovisko rezortu zdravotníctva a odborníkov. Nepodporia však sankcie voči neočkovaným, ktorým by sa nemala preplatiť zdravotná starostlivosť. Uviedla to…

Jamal pokračuje v reverznom režime už 34. deň

0 icon

Moskva 23. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Dmitrij Leltschuk)   Plynovod Jamal, ktorý za bežných okolností prepravuje zemný z Ruska cez Poľsko do západnej Európy, pokračuje aj v nedeľu v reverznom režime. Plyn tak prúdi opačným smerom, zo západu na východ, už 34. deň po sebe. Objem prepravovaného plynu sa v piatok (21.…

Karahuta: Pripravujeme legislatívu na zákaz voľného predaja pyrotechniky

0 icon

Bratislava 23. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Súčasná legislatíva týkajúca sa zákazu používania pyrotechniky je nedostatočná. Jeho dodržiavanie nie je dostatočne kontrolované. Myslí si to predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta (Sme rodina). Prípravou novej legislatívy sa podľa jeho slov zaoberá pracovná skupina,…

Tajomstvo Porošenkovho návratu odhalené – Je osud Ukrajiny už spečatený?

0 icon

Moskva 23. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Piotr Molecki)   Politická neistota na Ukrajine je pre USA výhodná. Petro Porošenko prišiel do krajiny jednoznačne so západnými bezpečnostnými zárukami. Čo vážne oslabilo súčasného prezidenta Volodymyra Zelenského. Zdá sa, že Washington sa pokúsi Moskvu „zaujať“ nejakým kompromisom na úkor Kyjeva. Článok vznikol na základe materiálov…

Američania protestujú proti očkovaniu. Ľudom sa prihovorí aj vedec Robert Malone, ktorý sa podieľal na vývoji mRNA

0 icon

Washington 23. januára 2022 (HSP/Foto:Screenshot Twitter)   Vo Washingtone DC sa dnes uskutočňuje protest proti očkovaniu proti Covidu-19. Protestu sa majú zúčastniť aj hasiči, učitelia, záchranári a ďalšie skupiny. Pochod je naplánovaný od Washingtonovho pamätníka k Lincolnovmu pamätníku, informuje Independent Počas pochodu sa uskutočnia hudobné vystúpenia, vystúpia aj známi kritici…

Je dôvodom napätia na Ukrajine prianie USA odstaviť Európu od ruského plynu? Spojené štáty rokujú s Katarom o dodávkach skvapalneného zemného plynu LNG do EÚ

0 icon

Bratislava 23. januára 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Americkí predstavitelia rokujú s Katarom o zásobovaní európskych krajín skvapalneným zemným plynom (LNG) v prípade, že ruská invázia na Ukrajinu povedie k nedostatku na kontinente Podľa zdrojov z novín Bloomberg plánuje prezident Joe Biden požiadať emíra Katáru, šejka Tamima bin Hamada Al Thaniho, aby…

Signatári Nitrianskej deklarácie: vlastizradu za hlasovanie v parlamente dnes nie je možné stíhať, ale trest jedného dňa príde

0 icon

Bratislava 23. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian,Sputnik-Aleksei Druzhinin)   Hanebná vlastizradná vazalská zmluva o otvorení Slovenska americkej armáde, a najmä postoj k nej zo strany predstaviteľov dnešnej vlády, to vzbudilo hnev veľkej časti verejnosti. Ostro ju kritizujú aj signatári Nitrianskej deklarácie suverenity SR, ktorých vyjadrenie prinášame v plnom znení Stanovisko signatárov…

NAJNOVŠIE

BLOG

Andrej Biras

Kde je národ? Prečo nebolo včera v BA na proteste 50 tis. ľudí?

0icon

Dobrá otázka, ktorá zaznela včera na proteste od jedného z policajtov.  Odpoveď je veľmi jednoduchá.  Národ sa to nedozvedel a Bratislava je ďaleko. Naviac sa ľudia boja a nie sú si istí,  či sa v tejto situácii môže protestovať. Tu si môžete pozrieť dojmy zo včera a spomínanú otázku cca.…

Marek Bičík

Vojna za humnom.

0icon

  Ako som už písal aj vo svojich predchádzajúcich blogoch, vojna prichádza. Nie je otázka či bude, ale kedy bude. Európa sa od druhej svetovej vojny užívala dlhých 77 rokov bez vojny. Tomuto bude už čoskoro koniec. Väčšina európskych štátov vstúpila do NATO a pod vedením USA obkolesili zo všetkých…

René Pavlík

Za mier

0icon

To, že hrozí vojna medzi západom (USA , NATO) a východom (Rusko, +?) je takmer isté. Všetky rokovania medzi americkou a ruskou stranou končia patom. Teraz je loptička na americkej strane. Rusi čakajú odpoveď na niekoľko, z ich strany, bezpečnostných krokov zo strany USA . Okrem iného, Rusi žiadajú vrátiť…

Martin Bago

RODÍ SA NOVÝ TROJSPOLOK A DOHODA?

0icon

USA dodali v piatok večer ukrajinskej chunte prvú časť vojenskej "pomoci" vo forme 100 ton útočných zbraní a munície! Jedná sa o prvú z niekoľkých častí balíka, ktorý nedávno schv

Boris Mesár

Francúzsky dôstojník, bojujúci proti Ukrofašistom na Donbase, povedal ako NATO začne vojnu na Ukrajine

0icon

Osobitný spravodajca KP.ru sa stretol s francúzskym armádnym dôstojníkom vo výslužbe Erwanom Castelom, aby zistil, prečo vymenil amazonskú džungľu za zákopovú vojnu v doneckých stepiach. RODENÝ SEPARATISTAPri pohľade na Erwana ( E)začínate chápať, ako vyzerali Francúzi, keď pred stovkami rokov postavili v pieskoch Sý

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke príroda počas trasy na vrch Babky v Západných Tatrách

Autor: TASR - Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

176. Neznáme slovenské dejiny: Zabudnutý Juraj Berzevici – Brezovický, funkcionár trnavskej i košickej jezuitskej univerzity

0 icon

Bratislava 23. januára 2022 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)   Medzi široko rozvetveným rodom šľachticov Berzeviciovcov, alebo slovenskejšie Brezovickovcov – ako ich uvádza napríklad Drahoš Machala vo vzácnej knihe o slovenských šľachtických rodoch - možno nájsť najmä klerikov, osobitne potom jezuitov, ale aj profesorov, národohospodárov, vojakov, dokonca aj predchodcu sociológov. Prídomok „Berzevici“ dostali…

Odpoveď na informačný list Ministerstva zahraničných vecí USA s názvom Fakty verzus fikcia: ruské dezinformácie o Ukrajine

0 icon

Bratislava 23. januára 2022 (HSP/Foto:Wikimedia,TASR/AP-Pavel Golovkin)   Veľvyslanectva Ruska na Slovensku poukázalo na na informačný list Ministerstva zahraničných vecí USA s názvom Fakty verzus fikcia: ruské dezinformácie o Ukrajine "Informačný list Ministerstva zahraničných vecí USA: Rusko v roku 2014 napadlo Ukrajinu, okupuje Krym, kontroluje ozbrojené sily v Donbase. ️Skutočnosť: Vinu…

Škoda Auto opäť odstavuje tisícky áut, medzi nimi aj elektromobily Enyaq

0 icon

Praha 23. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Ani po dlhej vianočnej odstávke sa situácia vo výrobe v troch českých závodoch firmy Škoda Auto nelepší. Rovnako ako v prípade mnohých ďalších automobiliek, aj v tej mladoboleslavskej tlmí produkciu nedostatok čipov. Ihneď po obnovení výroby, ktorá postupne nabehla od 9. januára, putujú stovky…

Remišová: Za ľudí podporí skrátenie karantény aj povinné očkovanie

0 icon

Bratislava 23. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Strana Za ľudí podporí skrátenie karantény, ktoré je krízovým opatrením v pandemickej vlne omikronu. Za ľudí podporí aj povinné očkovanie, počká si však na stanovisko rezortu zdravotníctva a odborníkov. Nepodporia však sankcie voči neočkovaným, ktorým by sa nemala preplatiť zdravotná starostlivosť. Uviedla to…

Jamal pokračuje v reverznom režime už 34. deň

0 icon

Moskva 23. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Dmitrij Leltschuk)   Plynovod Jamal, ktorý za bežných okolností prepravuje zemný z Ruska cez Poľsko do západnej Európy, pokračuje aj v nedeľu v reverznom režime. Plyn tak prúdi opačným smerom, zo západu na východ, už 34. deň po sebe. Objem prepravovaného plynu sa v piatok (21.…

Karahuta: Pripravujeme legislatívu na zákaz voľného predaja pyrotechniky

0 icon

Bratislava 23. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Súčasná legislatíva týkajúca sa zákazu používania pyrotechniky je nedostatočná. Jeho dodržiavanie nie je dostatočne kontrolované. Myslí si to predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta (Sme rodina). Prípravou novej legislatívy sa podľa jeho slov zaoberá pracovná skupina,…

Tajomstvo Porošenkovho návratu odhalené – Je osud Ukrajiny už spečatený?

0 icon

Moskva 23. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Piotr Molecki)   Politická neistota na Ukrajine je pre USA výhodná. Petro Porošenko prišiel do krajiny jednoznačne so západnými bezpečnostnými zárukami. Čo vážne oslabilo súčasného prezidenta Volodymyra Zelenského. Zdá sa, že Washington sa pokúsi Moskvu „zaujať“ nejakým kompromisom na úkor Kyjeva. Článok vznikol na základe materiálov…

Američania protestujú proti očkovaniu. Ľudom sa prihovorí aj vedec Robert Malone, ktorý sa podieľal na vývoji mRNA

0 icon

Washington 23. januára 2022 (HSP/Foto:Screenshot Twitter)   Vo Washingtone DC sa dnes uskutočňuje protest proti očkovaniu proti Covidu-19. Protestu sa majú zúčastniť aj hasiči, učitelia, záchranári a ďalšie skupiny. Pochod je naplánovaný od Washingtonovho pamätníka k Lincolnovmu pamätníku, informuje Independent Počas pochodu sa uskutočnia hudobné vystúpenia, vystúpia aj známi kritici…

Je dôvodom napätia na Ukrajine prianie USA odstaviť Európu od ruského plynu? Spojené štáty rokujú s Katarom o dodávkach skvapalneného zemného plynu LNG do EÚ

0 icon

Bratislava 23. januára 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Americkí predstavitelia rokujú s Katarom o zásobovaní európskych krajín skvapalneným zemným plynom (LNG) v prípade, že ruská invázia na Ukrajinu povedie k nedostatku na kontinente Podľa zdrojov z novín Bloomberg plánuje prezident Joe Biden požiadať emíra Katáru, šejka Tamima bin Hamada Al Thaniho, aby…

Signatári Nitrianskej deklarácie: vlastizradu za hlasovanie v parlamente dnes nie je možné stíhať, ale trest jedného dňa príde

0 icon

Bratislava 23. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian,Sputnik-Aleksei Druzhinin)   Hanebná vlastizradná vazalská zmluva o otvorení Slovenska americkej armáde, a najmä postoj k nej zo strany predstaviteľov dnešnej vlády, to vzbudilo hnev veľkej časti verejnosti. Ostro ju kritizujú aj signatári Nitrianskej deklarácie suverenity SR, ktorých vyjadrenie prinášame v plnom znení Stanovisko signatárov…

Podkasty

Ôsmi z desiatich Slovákov žijú v strese, ostatní v zahraničí – pokus o vtip či realita?

icon

Bratislava 22. januára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Už druhý rok nám obmedzujú život, deti nechodia do škôl a divočejú – viď Malinovo! Deti nesmú športovať a športovci v piatich najsledovanejších športoch môžu hrať pred prázdnymi hľadiskami, ostatní vôbec nie. Do sveta odchádza nielen veľké množstvo lekárov i zdravotných sestier, ale aj mladé športové talenty, lebo tu sa...

Oplatí sa byť kajúcnikom? Čo na to Fico, krstný otec knihy o ľuďoch zapredaných súčasnému režimu?

icon

Bratislava 21. januára 2022 (HSP/Foto:Michaela Kolimárová) V Bratislave uviedli do života knihu novinára, publicistu a literáta Ľudovíta Števka s názvom príznačným pre dobu, v ktorej žijeme. „Byť kajúcnikom sa oplatí“. Autor knihy, Ľudovít Števko, píše otvorene o veciach, pred ktorými si mnohí zakrývame oči. Kniha nie je o vine či nevine obvinených a zatknutých ľudí, žijúcich v podmienkach mnohomesačnej kolúznej či preventívnej väzby....

Šokujúce: Američania priznali, budú u nás cvičiť ukrajinských žoldnierov a budú ich „preklzávať“ cez hranice. Smutné: naši vládcovia to neberú vážne

icon

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP) Predtým, ako vláda v stredu 12. januára odsúhlasila prijatie dohody o spolupráci so Spojenými štátmi v oblasti obrany, bola dohoda schválená Bezpečnostnou radou. Teraz ju ešte musí schváliť Národná rada a ratifikovať Grasalkovičov palác. A bude. Vypočuli sme si v poslednom čase veľa názorov. Na jednej strane takých, že o nič nejde, nič...

Je odsúdený biskup Vojtaššák kontroverznou osobou? Uplynulo 71 rokov od monsterprocesu s tromi slovenskými biskupmi

icon

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš) Pravda je taká, že katolícka cirkev bola jedným z hlavných terčov represií počas bývalého režimu, opierajúceho sa o marxizmus. Zdá sa však, že aj v súčasnosti vidia liberáli jeden zo svojich hlavných terčov v kresťanstve vôbec. O čom inom svedčia útoky dvoch vychýrených „demokratov“ z denníka SME na speváčku Simu a momentálne na biskupa Haľka...

Zasmejme sa, aby sme sa nezbláznili

icon

Bratislava 17. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Má pravdu Dušan Jarjabek? Zvuk: Jarjabek (zbláznime sa…) Poslanec Jarjabek má asi pravdu, hrozí, že táto republika sa zblázni. Ale aby ju nemal, aby sme nehovorili len o covide, pozrime sa na dnešný svet a dnešných politikov z nadhľadu. Humoristicko-satirický Roháč už dávno zanikol, a ani Kocúrkovo už v stánkoch nevidieť, a tak sme sa pozreli...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Biras

Kde je národ? Prečo nebolo včera v BA na proteste 50 tis. ľudí?

0icon

Dobrá otázka, ktorá zaznela včera na proteste od jedného z policajtov.  Odpoveď je veľmi jednoduchá.  Národ sa to nedozvedel a Bratislava je ďaleko. Naviac sa ľudia boja a nie sú si istí,  či sa v tejto situácii môže protestovať. Tu si môžete pozrieť dojmy zo včera a spomínanú otázku cca.…

Marek Bičík

Vojna za humnom.

0icon

  Ako som už písal aj vo svojich predchádzajúcich blogoch, vojna prichádza. Nie je otázka či bude, ale kedy bude. Európa sa od druhej svetovej vojny užívala dlhých 77 rokov bez vojny. Tomuto bude už čoskoro koniec. Väčšina európskych štátov vstúpila do NATO a pod vedením USA obkolesili zo všetkých…

René Pavlík

Za mier

0icon

To, že hrozí vojna medzi západom (USA , NATO) a východom (Rusko, +?) je takmer isté. Všetky rokovania medzi americkou a ruskou stranou končia patom. Teraz je loptička na americkej strane. Rusi čakajú odpoveď na niekoľko, z ich strany, bezpečnostných krokov zo strany USA . Okrem iného, Rusi žiadajú vrátiť…

Martin Bago

RODÍ SA NOVÝ TROJSPOLOK A DOHODA?

0icon

USA dodali v piatok večer ukrajinskej chunte prvú časť vojenskej "pomoci" vo forme 100 ton útočných zbraní a munície! Jedná sa o prvú z niekoľkých častí balíka, ktorý nedávno schv

Boris Mesár

Francúzsky dôstojník, bojujúci proti Ukrofašistom na Donbase, povedal ako NATO začne vojnu na Ukrajine

0icon

Osobitný spravodajca KP.ru sa stretol s francúzskym armádnym dôstojníkom vo výslužbe Erwanom Castelom, aby zistil, prečo vymenil amazonskú džungľu za zákopovú vojnu v doneckých stepiach. RODENÝ SEPARATISTAPri pohľade na Erwana ( E)začínate chápať, ako vyzerali Francúzi, keď pred stovkami rokov postavili v pieskoch Sý

TopDesať

Hrdinovia, ktorí boli v ten správny čas na tom správnom mieste

0 icon

Málo kto ráno vstane s pocitom, že dnes sa stane hrdinom, pretože niekomu zachráni život. Samozrejme sa nebavíme o hasičoch, záchranároch, policajtoch alebo vojakoch. Bavíme sa o obyčajných priemerných ľudí, ktorí urobia správnu vec v ten najvhodnejší čas. Sú to hrdinovia vo všetkých tvaroch, veľkostiach, veku a dokonca aj druhu. Áno,…

10 koláčov inšpirovaných popkultúrou, ktoré by bol hriech nakrájať

0 icon

V týchto dňoch je snáď dôležitejší vzhľad jedla ako jeho samotná chuť. Najmä ak ide o koláče. Jessica Leigh Clark-Bojinová je cukrárska umelkyňa, ktorá je zodpovedná za nasledujúcich 10 výtvorov dokazujúcich, že popkultúra a kuchyňa dokážu fungovať bok po boku. Jessica začala svoje koláčové dobrodružstvá s názvom "Koláče sú skvelé" v roku 2016…

Najdlhšie mosty na svete ťa prekvapia svojou dĺžkou

0 icon

Určiť presne najdlhší most na svete nie je až taká jednoduchá úloha. V posledných rokoch sa vyskytli početné "vojny", ktoré vznikli pri meraní tých najdlhších mostov. Hlavným dôvodom je to, že je ťažké definovať, čo je to presne most. Musí byť nad vodou? Sú vyvýšené cesty mostami? Čo ak sa…

Potála: Perla hlavného mesta Tibetu. 1. časť

0 icon

Potála, kedysi palác, pevnosť a cieľ zbožných pútnikov, sa vynára z tibetského oparu ako obrovský hrad. Jeho zlaté strechy, ktoré sa matne lesknú, pripomínajú vo svetle korunu z plameňov. Nazrite s nami do tejto ťažko dostupnej krajiny a rozšírte si svoj všeobecný prehľad vo svete. Lhasa, hlavné mesto Tibetu, ktoré…

Fascinujúce mesto Jeruzalem: 3. časť

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku o Jeruzaleme a jeho najimpozantnejších stavieb v nadväznosti na tri najväčšie vierovyznania. Jeruzalem má už stáročia veľký význam pre národy rôznych kultúr a náboženstiev. Na nemeckej rytine zo 16. storočia je mesto znázornené ako stred sveta, kde sa stretávajú tri kontinenty. Vráťme sa však naspät do…

Armádny Magazín

Českí ministri veria v mierové zakončenie krízy na Ukrajine. Chcú jej darovať delostrelecké granáty

0 icon

[caption id="attachment_42644" align="alignnone" width="680"] "Snímka urobená v prednej línii neďaleko Jasynuvata, Donecká ľudová republika. Západné médiá by vás presvedčili, že ide o vojakov ruskej armády. Nie sú. Všetci títo bojovníci sú miestni (z Donecka), ale odmietajú sa riadiť tým, čo rozhodnú „fašisti v Kyjeve“" - Dean O'Bri

Španielsko vysiela vojnovú loď do Čierneho mora na obranu Ukrajiny

0 icon

Španielsko, 23. januára 2022 (AM) - Ministerstvo obrany Španielska oznámilo vyslanie svojej vojnovej lode na pomoc Ukrajine.   Španielska ministerka obrany Margarita Roblesová oznámila, že v priebehu niekoľkých dní bude španielska vojnová loď ESPS Blas de Lezo vyslaná do Čierneho mora na podporu Ukrajiny. Bude to už druhá vojnová loď, ktorú…

Na Ukrajine rozbaľujú darčeky. Ďalšie zbrane od USA dorazili

0 icon

Ukrajina, 23. januára 2022 (AM, Sputnik) - Prvá zásielka novej vojenske

V Litve sa vytvára široký protiruský kybernetický front

0 icon

Litva, 23. januára 2022 (AM) - V roku 2022 sa kybernetická bezpečnosť stane jednou z hlavných priorít Litvy. Litovské ministerstvo obrany zriaďuje Národné koordinačné centrum (NCC), ktoré bude podporovať rozvoj kybernetickej bezpečnosti a posilňovať spoluprácu s EÚ v oblasti kybernetických aktivít. Vilnius verí, že toto je kľúčom k posilneniu interakcie v i

Nemci o tom, prečo nemali síl zvíťaziť nad Rusmi

0 icon

Nemecko, 22. januára 2022 (AM) - „Krach nemeckého plánu obkľúčenia a dobytia Moskvy.“ Takúto správu Sovinformbyra vyslal 13. 12. 1941 do sveta svetoznámy rozhlasový hlásateľ a podľa nemeckých zdrojov osobný nepriateľ Adolfa Hitlera Jurij B. Levitan. Čiže týždeň po začiatku protiútoku Červenej armády.   Pravdou je, že dátum

Svetlo sveta

Kde sa nachádzajú Traja králi dnes?

0 icon

Po narodení Ježiša nám Sväté písmo predkladá príbeh, ako králi alebo inak nazývaní aj mudrci z východu, prišli do Betlehema, aby sa Kristovi poklonili. Nový zákon kladie dôraz na skutočnosť, že na základe hviezdy na oblohe muži prišli až do Betlehema. Biblia nehovorí koľko týchto kráľov bolo ani z akej…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

Prečo si Cirkev na Vianoce pripomína sv. Štefana a evanjelistu Jána?

0 icon

Pre veriaci ľud je častokrát ťažko pochopiteľné, prečo počas oktávy na Vianoce hneď po oslávení Narodenia Pána, Cirkev predkladá na oslavu martýra sv. Štefana a evanjelistu sv. Jána. Ako prišlo k tomu, že najveselšie sviatky roku sa veľmi rýchlo menia na pripomienku umučenia človeka? Je opodstatnené, aby sv. Štefan ako…

26.12. Svätý Štefan, mučeník pri obhajobe pravého učenia Cirkvi

0 icon

Svätý Štefan je považovaný v Katolíckej Cirkvi sa prvého mučeníka, ktorého sviatok sa slávi 26.12. Tento deň boli totiž nájdene relikvie svätého Štefana. Stalo sa tak na základe videnia, ktoré mal v roku 415 kňaz menom Lucian. V roku 439 relikvi boli prenesené do nového kostola postaveného pri Damašskej bráne v Jeruzaleme. Krížiaci volali…

Narodenie Ježiša Krista – vianočné sviatky a okruh ich slávenia

0 icon

Na Vianoce kresťania slávia narodenie Ježiša Krista. Sú to sviatky Božieho vtelenia, sviatky vykúpenia, pokoja a lásky. Vianoce oslávia na celom svete dve miliardy veriacich. Presný dátum narodenia Pána známy nie je. Slávenie 25. decembra ako narodenie Ježiša je doložené po prvý raz z roku 336 v Ríme. Na základe…

FOTO DŇA

Na snímke príroda počas trasy na vrch Babky v Západných Tatrách

Autor: TASR - Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali