Po skončení vyšetrovania Službou bezpečnosti Ukrajiny (SBU) majú byť prijaté opatrenia podľa ukrajinských zákonov.
Poslanec Marček mal pôvodne spolu s viacerými vládnymi poslancami odletieť cez Moskvu na Krym. Marček však bol jediný poslanec parlamentu, ktorý napokon letel na Krym, sprevádzali ho však viacerí slovenskí podnikatelia.
Marček sa na Kryme dohodol na vytvorení Európsko-Krymskej obchodnej komory, ktorá má sídliť v Bratislave a pomaly začína so svojou činnosťou. Cieľom inštitúcie má byť nadviazanie obchodných stykov medzi slovenskými a krymskými podnikateľmi, ako to nedávno vo svojom článku uviedol advokát Roman Bušo. “Chceme pomôcť európskym firmám, ktoré majú záujem robiť biznis na Kryme,” doplnil pre Sputnik poslanec Marček.
“Ako tú cestu hodnotím? Ako veľmi úspešnú. Na rozdiel od našich mainstreamových médií a nášho Ministerstva zahraničných vecí, aj oficiálnej politiky Európskej Únie. Mne sa presne potvrdilo to, čo som hovoril aj predtým, že tí ľudia sú tam veľmi spokojní. S kameramanom sme urobili rozhovory s obyčajnými ľuďmi, rozprávali sme sa aj s politikmi, pozreli sme si pamiatky, dokonca sme sa aj dvakrát ráno v skorých hodinách okúpali. To, čo sme sa potrebovali dozvedieť, sme sa dozvedeli,” povedal Marček pred návratom z Krymu.
Rovnako tak to ale nevideli viacerí opoziční politici. Tejto téme sa venovalo aj zasadnutie Zahraničného výboru NR SR, ktoré vydalo stanovisko, že Slovenská republika podporuje postoj Ukrajiny a jej územnú celistvosť vrátane Krymu.