Maďarský premiér a chorvátsky prezident varujú Západ

Budapešť 4. februára 2023 (HSP/The American Conservative/Foto:TASR/AP/MTI-Szilard Koszticsak)

 

Politológ Gladden Pappin bol minulý týždeň na stretnutí skupiny s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a ponúka o ňom podrobný analytický prehľad, píše veterán konzervatívnej žurnalistiky Rod Dreher

Orbán
Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

Ukazuje, aký je Orbán sofistikovaný mysliteľ. Úryvky:

“Skutočným problémom,” povedal nám premiér Orbán, “je, že niet nikoho, kto by sa postavil proti hlavnému prúdu” – konkrétne proti hlavnému prúdu, ktorý zastáva názor, že k vojne treba pristupovať tak, aby sme boli na správnej strane dejín. Západ sa ocitol medzi názorom, že materiálna podpora Ukrajiny je potrebná na to, aby sme boli na správnej strane dejín, a skutočnosťou, že takáto podpora so sebou nesie riziká. Táto analýza bola kontextom premiérovho záveru, že “v dôsledku toho sa my” – teda hlavní západní aktéri, ktorých názor načrtol, nie samotné Maďarsko – “čoraz viac zapájame do vojny”.

Premiéra zjavne trápila absencia heuristiky, podľa ktorej by sa rozhodoval medzi, ak chcete, svetonázorovým a rizikovým prístupom k materiálnej podpore Ukrajiny. Je priama podpora Ukrajiny svetonázorovým imperatívom (ak áno, prečo nejsť až do konca?), alebo riziko nekontrolovateľnej eskalácie odporúča opatrnosť? Konkrétny Orbánov záver bol, že keďže sa žiadni západní aktéri nesnažia zhodnotiť celú situáciu alebo vybrať jednu odpoveď, “situácia je čoraz horšia”. Jeho poznámka nebola v žiadnom prípade vyhlásením, že Západ je vo vojne ako takej. Skôr to bolo poľutovanie nad tým, že Západ sa “čoraz viac angažuje” kvôli svojmu postupnému prístupu v poslednom roku, keď veľkolepá rétorika o strete medzi demokratickými a autoritárskymi režimami v skutočnosti prináša len okrajové – ale čoraz nebezpečnejšie – vyčlenenie západných zdrojov.

Môj výklad je len mierne odlišný. Podľa mojich poznámok Orbán síce povedal, že Západ je de facto vo vojne s Ruskom, ale veľmi jasne si myslí, že je to hrozná myšlienka, a podľa mojich spomienok to povedal v kontexte varovania západných spojencov Maďarska, že tu hrá nebezpečnú hru. Inými slovami, pochopil som, že hovorí, že tí, ktorí rozhodujú v iných západných krajinách, klamú sami seba o tom, čo v skutočnosti robia na Ukrajine, a vystavujú nás všetkých nebezpečenstvu oveľa širšieho konfliktu. Viac o tomto bode:

Západ sa tak dostal do akejsi strategickej paralýzy (môj výraz, ktorý sa snaží vystihnúť myšlienku): neusiluje sa o okamžité prímerie, pretože by to nezvládlo test svetovej historickej dôležitosti, ale neusiluje sa ani o okamžité alebo úplné víťazstvo, pretože by to znamenalo riziko jadrovej vojny. Na otázku, aká by bola odpoveď na konflikt, Orbán neváhal odpovedať takmer axiomaticky: “ak by sme chceli dosiahnuť mier, musíme najprv presvedčiť obe strany, aby uzavreli prímerie.”

Zdá sa mi to správne. Naši lídri svojou rétorikou robia ukončenie tohto mimoriadne riskantného konfliktu rokovaním čoraz menej možným. V tom spočíva idiotstvo neustálych odkazov na Mníchov 1938 v americkej tlači a zo strany niektorých amerických politikov. Ak sa mierové rokovania opisujú ako Chamberlainova hlúposť “mier v našej dobe” po stretnutí s Hitlerom, potom sa akýkoľvek pokus ukončiť tento konflikt pred ďalším krviprelievaním, rozšírením vojny alebo, nedajbože, jadrovou výmenou stáva politicky nemožným. Čí je to záujem?

Ďalšia ukážka z Pappinovho článku, pretože je v miernom rozpore s mojou vlastnou správou o tejto udalosti:

V tejto chvíli premiér predstavil svoj dojem z ruského pohľadu: po prvé, že veria, že čas je na ich strane, a po druhé, že sa domnievajú, že potrebujú nárazník medzi sebou a NATO. V kombinácii s postupným prístupom Západu znižuje odlišný názor Ruska aj pravdepodobnosť okamžitého ukončenia konfliktu. Práve v tomto kontexte Orbán opísal svoj dojem z ruského pohľadu na Ukrajinu. Primárnym cieľom Rusov je podľa neho udržať NATO ďaleko od ruských hraníc a “ak to nie je možné, vytvoriť Afganistan medzi Ruskom a ukrajinskou hranicou”. Na rozdiel od niektorých pôvodných dojmov premiér nestotožnil Ukrajinu a Afganistan, ale povedal, že Rusko, žiaľ, vytvára zničenú “bezpečnú zónu”.

Pochopil som, že Orbán povedal, že Rusko premenilo Ukrajinu na Afganistan v tom zmysle, že z veľkej časti krajiny urobilo neovládateľný, chaotický neporiadok v záujme vytvorenia, áno, zničenej “bezpečnej zóny” medzi Ruskom a krajinami NATO. Ak je Pappinov citát správny – a možno je; žiaľ, moje poznámky neponúkajú vysvetlenie -, je to významný rozdiel. Strategický zmysel má, že ak Rusko nemôže dobyť Ukrajinu, pokúsi sa ju zničiť do takej miery, aby bola ako spojenec NATO nepoužiteľná. (Netvrdím, že Orbán mal na mysli práve toto; hovorím o svojom názore.) Keď proukrajinskí západní intelektuáli a politici hovoria o vstupe Ukrajiny do NATO – ako to urobil v roku 2008 vtedajší prezident George W. Bush -, potom odsudzujú túto trpiacu krajinu na to, aby ju zničilo Rusko, ktoré takýto výsledok nemôže tolerovať.

Každopádne si to prečítajte celé. Môžete si tiež prečítať správu Niccola Solda o tom, čo v poslednom čase hovorí o vojne ľavicový chorvátsky prezident Zoran (Zoki) Milanovič. Úryvok:

Od začiatku tohto konfliktu Milanovič presadzuje dve myšlienky: 1) toto nie je naša (chorvátska) vojna a b) Rusko tak či onak zvíťazí, pretože je to preň existenčný konflikt, na rozdiel od Západu. Prezidenstvo v Chorvátsku je takmer úplne ceremoniálne, s výnimkou toho, že držiteľ úradu je vrchným veliteľom chorvátskych ozbrojených síl. Výkonnú moc má premiér, ktorým je v súčasnosti Bruselom obľúbený Andrej Plenkovič zo stredopravého HDZ. Na rozdiel od Milanoviča sa Plenkovič rozhodol, že v otázke vojny na Ukrajine nebude hýbať loďou a bude sa pevne držať prevládajúcej línie, ktorá prichádza z Bruselu.

Na druhej strane Milanovič neustále vystrkuje svoj krk rôznymi vyhláseniami pre médiá, možno preto, že dospel k záveru, že mu to jeho funkcia umožňuje. Viac o tom nižšie.

Zoki tento týždeň rozzúril priaznivcov Ukrajiny nielen tým, že povedal, že Západ (rozumej: USA a Veľká Británia) už roky provokuje Rusko, ale aj tým, že Kosovo bolo ukradnuté Srbsku! Jeho slová teraz preložím z niekoľkých zdrojov v chorvátskych médiách.

Nemôžeme a ani sa nenecháme zatiahnuť do úplného podriadenia sa cudzím záujmom, na ktoré nemáme žiadny vplyv. Vidím, že šéf NATO je v Južnej Kórei a Japonsku. Poznám toho človeka už dvadsať rokov a nezastupuje tam ani mňa, ani moju krajinu. Táto časť sveta nemá nič spoločné s NATO, ale susedí s Čínou. Dejú sa tam veci, do ktorých nemáme čo hovoriť (a aj tak sa nás nikto nepýta), ale ktoré by nás mohli pomerne rýchlo vtiahnuť do hlbokých záväzkov.

Sme úplne závislí od ambícií a plánov iných, a to nielen v súvislosti s Ukrajinou.

Pokračuje:

Niektorí členovia Európskeho parlamentu diskutujú o rozdelení Ruska, čo je veľmi nevhodné. Ani my a Srbi sme sa nikdy tak nenávideli! Je to šialenstvo, od ktorého je najlepšie sa dištancovať, inak sa doňho zapletiete aj vy.

Viac:

Čo je cieľom tejto vojny? Vojna proti jadrovej mocnosti bojujúcej v inej krajine? Existuje vôbec konvenčný spôsob, ako takúto krajinu poraziť? Kto zaplatí cenu za túto vojnu? Európa. USA platia najmenšiu cenu.

Rusi? Toto je ich Mexiko….alebo Kanada, ak chcete. Je to skutočné a nebezpečné.

Od roku 2014 do roku 2022 sme sledovali, ako Západ vyprovokoval Rusko k rozpútaniu tejto vojny. Vojna sa začala. Po takmer roku teraz hovoríme o vyslaní tankov. Tento rok na Ukrajinu nepôjde ani jeden americký tank. Pošleme však všetky nemecké tanky a tie čaká rovnaký osud ako tie, ktoré boli poslané predtým. Poľský poslanec požaduje rozdelenie Ruska, ale Rusko na Poľsko nezaútočilo a ani nezaútočí, pretože na to nie je dosť silné.

To, čo ako Západ robíme, je kolektívne nemorálne. Nemecké tanky len ešte viac zjednotia Rusko a jeho národy…..a to isté platí aj pre Čínu. Mojou úlohou je, aby sme sa tomu vyhli, aby sme neboli cirkusom pudlíkov. Akákoľvek účasť v takomto konflikte by bola smrteľná. Myslíte si, že som ruský agent? Nie som to ja, kto odovzdal Agrokor (najväčšiu chorvátsku spoločnosť) Rusom (podpísal to súčasný premiér a miláčik Bruselu Plenkovič).

Nepozerám žiadne americké elektronické médiá, takže neviem, aký je diskurz o vojne v televízii a rozhlase (okrem klipov Tuckera Carlsona, ktoré som zachytil na internete). Čítam hlavné printové spravodajské médiá na ich webových stránkach, a hoci nevidím všetko, mám dojem, že Američania dostávajú v spravodajstve a komentároch o vojne len veľmi málo z tohto pohľadu. Takisto neviem, koľko takýchto analýz a perspektív dostávajú Európania vo svojich médiách. Je to všetko provojnový jingoizmus? Ak mám čitateľov tohto blogu v kontinentálnej Európe, dajte mi prosím vedieť, aké je hlavné vojnové spravodajstvo a komentáre vo vašich médiách. Je pre mňa neuveriteľné, jednoducho neuveriteľné, že západná aliancia pod vedením USA kráča neustále k čoraz pravdepodobnejšej perspektíve streleckej vojny s jadrovo vyzbrojeným Ruskom a protivojnové úsilie je malé alebo žiadne. Je to pravdepodobne preto, že liberáli a pokrokári konečne našli vojnu, ktorú môžu milovať.

Nemôžem to povedať dosť často: pamätám si rok 2002 a spôsob, akým sme všetci hovorili o nadchádzajúcej vojne v Iraku. Vtedy sa viac diskutovalo a diskutovalo, hoci mnohí z nás – áno, na svoju neskoršiu hanbu a ľútosť som bol na tejto strane – nechceli počúvať nikoho, kto by varoval pred vojnou. A pozrite sa, čo sa stalo. To, čo sa teraz deje medzi Ruskom a Západom v súvislosti s Ukrajinou, má neporovnateľne väčšie dôsledky.

Nerozumiem ani tomu, prečo iné veľké krajiny, ako napríklad India, Čína a Brazília, nevyužijú OSN na začatie rokovaní o prímerí. Je naozaj v záujme Číny, aby táto vec pokračovala? Načo je vlastne Organizácia Spojených národov?

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:50

Izraelský parlament schválil prvý z viacerých zákonov kontroverznej justičnej reformy. Jej podoba vyvolala masové protesty kvôli obavám z obmedzovania demokracie.

10:36

Pokus o zatknutie ruského prezidenta Vladimira Putina v zahraničí na základe zatykača Medzinárodného trestného súdu (ICC) by Moskva považovala za vyhlásenie vojny Rusku. V stredu večer na to upozornil bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev.

10:33

Pracujúcim seniorom zvyšuje Sociálna poisťovňa dôchodky za rok 2022. Dotkne sa to 156.782 ľudí, zvýšené dôchodky dostanú v apríli spolu s doplatkom za obdobie od 1. januára. Vo štvrtok o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

10:14

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka považuje navrhovanú novelu Trestného zákona za kvalitný legislatívny materiál, ktorý má jeho plnú podporu.

10:03

Prezidentka SR Zuzana Čaputová požiadala dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera, aby vláda stiahla nomináciu Martina Klusa na kandidáta za člena Európskeho dvoru audítorov.

09:47

Spojené štáty sa nedomnievajú, že by bezprostredne hrozila invázia Číny na Taiwan. Sú však pripravené samosprávny ostrov brániť, uviedol predstaviteľ amerického ministerstva obrany.

09:39

Workshopy a rôzne experimenty ponúkne podujatie Kúzelná fyzika. Pre deti ho 24. marca popoludní organizuje Krajské osvetové stredisko v Nitre.

09:34

Mimoparlamentný Hlas-SD vyzval vládu, aby stiahla nomináciu M. Klusa za člena Európskeho dvoru audítorov.

09:32

Počet obyvateľov Kanady sa vlani zvýšil o viac než jeden milión, pričom väčšinu z tohto počtu tvorili prisťahovalci. Celkový počet obyvateľov v januári dosiahol 39.566.248.

09:22

Poslanci Národnej rady (NR) SR začali 7. rokovací deň aktuálnej 88. schôdze diskusiou o návrhu zákona o dopravných prostriedkoch a prepravných prostriedkoch používaných na prepravu skaziteľných potravín.

09:19

Požiar, ktorý v historickom centre Banskej Štiavnice zničil sedem budov, poukázal na problém väčšiny Slovenska. A to, že v SR je veľa nehnuteľností, vrátane kultúrnych pamiatok, podpoistených. Uviedla to poradenská spoločnosť Sophistic Pro finance.

08:49

Dnes ráno začali v prístavnom meste Rijeka premiestňovať na likvidáciu leteckú bombu z druhej svetovej vojny.

08:47

V slovenských pohoriach hrozia vo štvrtok lavíny z mokrého snehu. Pretrvávajúce kladné teploty spôsobili, že sa snehová pokrývka premočila, čo znížilo jej súdržnosť. Informoval tom Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

08:45

Situácia v Záporožskej jadrovej elektrárni (ZAES) je aj naďalej nebezpečná. Upozornil na to v stredu generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi po tom, čo bola elektráreň tento mesiac opäť dočasne odpojená od siete v dôsledku raketového útoku.

08:42

Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval vo štvrtok svetové spoločenstvo na zodpovednejší postoj ku klimatickej zmene, ktorá ohrozuje život na Zemi. Urobil tak pri príležitosti štvrtkového Svetového meteorologického dňa.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ruská ofenzíva sa začala: AFU má na výber – buď jeden kotol v Bachmute, alebo tri

0 icon

Kyjev 23. marca 2023 (HSP/Svppressa/Foto:TASR/AP-Libkos)   "Cholodnyj Jar" muži z 93. OMBr sú presvedčení, že Syrskij stiahol pancierovú päsť z Časov Jaru na iný smer a nechal ich napospas istej smrti. Situáciu analyzuje článok v ruských novinách Svobodnaja Pressa Situácia na smere Bachmut/Artemovsk sa rýchlo mení. Plukovník Čerevatyj, hovorca východnej…

Ako to skutočne je? Podľa Blahu Naď dokonal svoj gigantický podvod

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (HSP/Foto: Wikimedia)   Nemáme čím brániť vzdušný priestor, budeme však schopní zahnať každý torpédoborec v okolí Popradu! To je prvé, čo mi napadlo pri čítaní toho, čo dnes napísal Ľuboš Blaha. Tak som sa tomu prizrel bližšie. O čo ide? Jaroslav Naď je asi presvedčený, že…

Žilinka: Návrh veľkej novely Trestného zákona má moju plnú podporu

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka považuje navrhovanú novelu Trestného zákona za kvalitný legislatívny materiál, ktorý má jeho plnú podporu. Uviedol to na sociálnej sieti "Návrh veľkej novely Trestného zákona z dielne rezortu spravodlivosti, ktorý je výsledkom zhody početných odborníkov, považujem za…

Zádrhel Čaputovej tvrdenia

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (HSP/Foto: TASR–Martin Baumann)   "Konečne sa blíži čas , kedy ťa vyhodia s parlamentu a ja už budem len mojim deťom rozprávať že tam bol raz jeden bezvýznamný vysokoškolák, ktorý si urobil kariéru na vražde novinára a potom len útočil na GP Žilinku, aby kryl Špeciálneho…

Načo je kresťanskému voličovi dobré KDH

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (HSP/Foto: Foto:TASR–Jaroslav Novák)   KDH je strana, ktorá sa prezentuje ako vyslovene kresťanská (nie je na Slovensku jediná, ale je najstaršia a aj najväčšia). Preto sa pozrime na to, aké benefity táto strana prináša kresťanskému voličovi Tak v prvom rade a to je pre kresťanského, veriaceho voliča veľmi…

Je Ukrajina na pokraji spustenia protiútoku na Bachmut? Zaujímavé zákulisné informácie

0 icon

Kyjev 23. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Roman Chop)   Od priateľa, ktorý má dobré kontakty s ukrajinskou stranou, som dostal nasledujúce informácie, píše Larry Johnson Jeho informácie považujem za spoľahlivé: Volodomyr Zelenskyj dnes navštívil Časov Jar, aby začal ofenzívu s cieľom uvoľniť Bachmut a zatlačiť Rusov späť. Zo severu sa presúva niekoľko…

Poslanci začínajú štvrtkové rokovanie sériou návrhov ministerstva dopravy

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Poslanci Národnej rady (NR) SR začali 7. rokovací deň aktuálnej 88. schôdze diskusiou o návrhu zákona o dopravných prostriedkoch a prepravných prostriedkoch používaných na prepravu skaziteľných potravín. Prevoz týchto potravín by mal byť podľa neho v budúcnosti možný iba v špecializovaných…

Je u nás možné sfalšovať výsledok volieb? Odpoveď možno niekoho prekvapí

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Milan Drozd)   Článok, v ktorom dlhoročný člen volebných komisií podrobne vysvetľuje ako to vlastne je so spočítavaním hlasov pri voľbách, čo sa nedávno zmenilo a prečo to môže ohrozovať demokraciu Čo sa môže pokaziť, to sa skôr alebo neskôr pokazí, hovorí Murphyho zákon. A lord…

Ako nás vláda opäť oklamala a okradla

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (HSP/Foto:TASR - Ján Krošlák)   Predstavte si, že presvedčíte dôchodcu, aby daroval svoju garsónku, že za ňu dostane trikrát viac peňazí. A keď ho pripravíte o strechu nad hlavou, poviete mu, že ste mu kúpili rogalo, vodné lyže, horolezeckú výstroj a veľa alkoholu, lebo to bolo…

Klus pohorel. Kritika na seba nenechala dlho čakať: “Lúzer roka”. Zakročila prezidentka

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (HSP/Foto: TASR-Pavel Neubauer) Aktualizované 23. marca 2023 o 10:01 "Aká krajina, taký odborník", napísal ktosi pod príspevok Tomáša Zdechovského na Twitteri. Tomáš Zdechovský (od roku 2014 český europoslanec za KDU-ČSL) informoval o tom, že Martin Klus na výbore pre kontrolu rozpočtu EP nezískal ani jediný hlas…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Verejne obviňujem USA a Veľkú Britániu zo štátneho terorizmu proti ľudstvu!!!

0icon

  Veľkú Britániu môžete s čistým svedomím zaradiť medzi neonacistické štáty…Niet pochýb o tom, že Veľká Británia a Nemecko od konca druhej svetovej vojny sú strážni psi americkej neokolonialistickej politiky

Peter Poláček

Ty Si – Ja Som, Inferno

0icon

Tento krát nebudeme nahliadať do zakázanej komnaty, ale prvýkr

Marián Tkáč

Hlavné jedlo na poslednej večeri u Havrana: strach z Orbána

0icon

Na obrazovkách quasi-verejnoprávnej RTVS naposledy večerali s Havranom traja muži a jedna žena „rovnakej chute“, pričom počas večerania odznela aj kritika maďarskej verejnoprávnej televízie, že neumožňuje žiaden dialóg. Aj hľa, Havran ako pravzor dialógu: akoby zakaždým všetkých jeho diskutérov jedna mater mala! Ba predsa len. Podľa kníh, ktoré mu na

Miroslav Urban

Zabudnuté zločiny USA a Veľkej Británie v Iraku sa vracajú späť ...na Ukrajinu

0icon

Briti i američania plánujú dodať na Ukrajinu strely s ochudobneným uránom. Uvedené strely s ochudobneným uránom vo veľkom použili "naši spojenci" (🇺🇲, 🇬🇧) vo vojne v Iraku 🇮🇶. Od vojny v Iraku evidujú v mieste konfliktov extrémny nárast výskytu rakoviny (hlavne rakoviny pľúc, leukémie...) ako i závažných malformácii (poškodenia) novoro

Gustáv Murín

Slovensko – raj kajúcnikov

0icon

Žijeme šialenú dobu. Šialenec ovládol túto krajinu. Mal šialený plán. A prvou obeťou tohto plánu sa stal nevinný generál Milan Lučanský. Nemohlo by sa to stať, keby šialenec nemal bezcharakterných pomocníkov – v prvom rade brutálneho vyšetrovateľa Čurillu a jeho Apačov, sudkyňu Záleskú, doposiaľ neznámych vykonávateľov vo väzobnej v&au

Armádny Magazín

Pred 88 rokmi nemeckí nacisti tajne zrušili Versailleskú zmluvu

0 icon

Nemecko, 23. marec 2023 (AM) – Konkrétne ňou 16. marca 1935 zrušili ustanovenia, ktoré zakazovali zavedenie všeobecnej brannej povinnosti v Nemecku, ako aj označenie ríšska obrana (Reichswehr) a zaviedli označenie branná moc (Wehrmacht). Zároveň armádu rozšírili o

Stretnutie v Moskve. Keď geopolitický protivník nemá žiadne tromfy nielen v rukáve, ale dokonca ani v balíčku

0 icon

Rusko, 23. marec 2023 (AM) – "Väčšina záhad histórie podlieha rekonštrukcii. Aby ste mohli vytvoriť novú krajinu, musíte vytvoriť jej občanov. A občania sa nemôžu objaviť vo vlastnom štáte bez vlastnej histórie. A to je kľúč k veľkému množstvu rozporov v našom svete. Je možné sa týmto rozporom vyhnúť? Som presvedčený, že to…

Deti z Chersonu, Krymu a špinavé hry Západu

0 icon

Rusko, 23. marec 2023 (AM) – Podľa Al Mayadeen: Rusko hostí viac ako 4 milióny utečencov z Ukrajiny. "Podľa Vysokého komisára OSN pre utečencov prišli do Ruska približne tri milióny Ukrajincov z ôsmich miliónov utečencov, ktorí hľadajú azyl v susedných krajinách. Podľa ministerstva zahraničných vecí však Rusko prijalo viac ako štyri milióny…

Spojené štáty ponúkli Slovensku vrtuľníky ako náhradu za presun stíhačiek MiG-29 do Kyjeva

0 icon

Slovensko, 23. marec 2023 (AM) – Spojené štáty americké ponúkli Slovensku 12 nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s dvojtretinovou zľavou ako náhradu za MiG-29 presúvané do Kyjeva. Na svojej stránke na sociálnej sieti to oznámil šéf Ministerstva obrany SR.  

Francúzsko a neokolonializmus v Afrike. Vojenské základne na čiernom kontinente

0 icon

Francúzsko, 23. marec 2023(AM) –Rastúci záujem o Afriku a snaha niekoľkých popredných krajín rozšíriť svoj vplyv na tomto kontinente nemohli neprilákať pozornosť francúzskych orgánov. Koniec koncov, viac ako polovica afrických krajín má francúzštinu ako svoj úradný jazyk, čo je priame dedičstvo ich koloniálnej minulosti.   Paríž

TopDesať

Otestuj si svoj zrak: Nájdi skryté predmety na obrázkoch

0 icon

Otestuj si svoj zrak a zisti tak, či patríš medzi tých pozornejších ľudí, ktorí sa zameriavajú na detaily, alebo si naopak roztržitejší človek a menšie detaily ti dokážu uniknúť. Nie každý z nás sa dokáže opísať ako "pozorný" človek. Niektorí z nás sa dokonca môžu považovať za trocha roztržitejších a…

Pred a po: Takto sa v priebehu rokov zmenili slávne mestá

0 icon

Dnešné fotografie ti ukážu, ako sa niektoré slávne mestá zmenili v priebehu zopár rokov. Rozdiely sú obrovské! Ver tomu alebo nie, ale najstaršie nepretržite obývané mesto na svete má k dnešnému dňu viac ako 11 000 rokov. Mesto Damask je sýrskym hlavným mestom a prekvapivo sa toho veľa za hradbami…

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

0 icon

 Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali