NAŽIVO

Turecko presadzuje obnovenie rusko-ukrajinských rokovaní. Prezident Erdogan o tejto snahe informoval generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho počas jeho návštevy v Ankare. Cieľom zostáva priame stretnutie najvyšších predstaviteľov bojujúcich strán.

06:59

Biely dom poprel správy médií, že Trump stanovil Teheránu termíny na predloženie mierovej ponuky.

„Prezident nestanovil prísne termíny na predloženie iránskeho návrhu, na rozdiel od niektorých správ, ktoré som dnes videla. Konečné termíny určia veliteľ ozbrojených síl a prezident USA,“ uviedla tlačová tajomníčka Bieleho domu Caroline Livittová.

06:58

Štvrtok 23. apríl patrí Svetovému dňu knihy a autorských práv. Tento sviatok, ktorý v roku 1995 oficiálne ustanovilo UNESCO, nie je len oslavou literatúry, ale aj pripomienkou kultúrneho dedičstva.

Dátum nesie silnú symboliku – v apríli roku 1616 svet opustili tri kľúčové postavy svetovej literatúry: Miguel de Cervantes, William Shakespeare a Inca Garcilaso de la Vega. Ich literárny odkaz dodnes formuje moderný jazyk a naše chápanie európskej kultúry.

06:57

Belgicko v rámci balíka pomoci za jednu miliardu eur kúpi pre Ukrajinu 15 systémov Gepard. Belgickí predstavitelia potvrdili, že tieto protilietadlové vozidlá majú pomôcť Ukrajine čeliť vzdušným útokom.

06:55

Predseda iránskeho parlamentu Mohammad Báker Kálíbáf v stredu vyhlásil, že pretrvávajúca námorná blokáda zo strany Spojených štátov znemožňuje opätovné otvorenie Hormuzského prielivu. Informáciu priniesli agentúry AFP a Reuters, odvolávajúc sa na oficiálne vyjadrenie iránskeho činiteľa.

06:52

Donald Trump spochybnil integritu utorkového referenda vo Virgínii, v ktorom voliči tesným pomerom hlasov schválili nové prerozdelenie volebných obvodov. Na sociálnej sieti Truth označil hlasovanie za zmanipulované, pričom zmena hraníc obvodov môže v blížiacich sa voľbách do Kongresu zvýhodniť demokratických kandidátov.

06:48

Boj proti dronom sa stáva kľúčovou prioritou USA. Armáda žiada v rozpočte na rok 2027 takmer 1 miliardu dolárov na systémy proti malým bezpilotným lietadlám. Podľa odborníkov z Defence Blog ide o výsledok prudkej transformácie stratégie pozemných síl za posledné tri roky.

06:46

Spochybnenie svojej jurisdikcie v prípade bývalého filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho definitívne odmietol Medzinárodný trestný súd (ICC). Ten je obvinený zo zločinov proti ľudskosti počas protidrogových operácií za jeho vlády. TASR o tom informuje podľa agentúry DPA.

06:43

Taliansko je pripravené podieľať sa na odmínovaní Hormuzského prielivu, keď skončení konflikt medzi USA, Izraelom a Iránom. Podľa agentúry ANSA to v stredu potvrdil admirál Giuseppe Berutti Bergotto s tým, že plánujú do oblasti vyslať štyri plavidlá.

06:40

Mexická prezidentka chce sankcionovať vládu štátu Chihuahua, ktorá dovolila agentom CIA podieľať sa na operácii proti drogovým laboratóriám.

Včera 20:10

Portál Axios a televízia Fox News s odvolaním sa na anonymné zdroje informovali, že Trump chce dať iránskemu vedeniu 3-5 dní na predloženie návrhu na ukončenie vojny.

Včera 20:08

Zdroje agentúry Reuters uvádzajú, že armáda USA používa riešenie ukrajinskej spoločnosti Sky Fortress na ochranu leteckej základne princa Sultána v Saudskej Arábii.

Včera 19:55

Vláda Švajčiarska poverila Laurenta Kurtha vedením diskusií súvisiacich s dopadmi požiaru v Crans-Montane s cieľom mimosúdne sa dohodnúť s poškodenými.

Včera 19:41

Agentúra Moody’s zhoršila prognózu rastu indického hospodárstva v terajšom fiškálnom roku.

Včera 19:09

Líder Komunistickej strany Ruska Gennadij Ziuganov varoval pred rizikom revolúcie kvôli upadajúcej ekonomike krajiny.

Včera 18:32

Macron informoval, že na následky zranení, ktoré utrpel cez víkend pri prestrelke zahynul druhý francúzsky vojak pôsobiaci v mierovej misii Dočasné sily OSN v Libanone.

Včera 18:16
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Maďarsko neuspelo v žalobe proti SR pre označenie Vinohradnícka oblasť Tokaj

Brusel/Luxemburg 8. novembra (TASR) – Súdny dvor EÚ dnes oznámil, že Všeobecný súd zamietol žalobu Maďarska podanú proti zápisu označenia "Vinohradnícka oblasť Tokaj" pre Slovensko v databáze E-Bacchus. Tento zápis totiž nemožno napadnúť, pretože sa vykonával automaticky na základe ochrany, ktorú toto označenie požívalo v EÚ ešte pred zavedením databázy.

Vinohradnícky región Tokaj sa nachádza v Maďarsku i na Slovensku.

Na žiadosť Slovenska Európska komisia (EK) zapísala chránené označenie pôvodu "Vinohradnícka oblasť Tokaj" do zoznamov akostných vín vyrobených vo vymedzených regiónoch, ktoré uverejnila v Úradnom vestníku Európskej únie 17. februára 2006 a 10. mája 2007.

Dňa 31. júla 2009, iba deň pred zavedením elektronického registra chránených označení pôvodu a chránených zemepisných označení vín (databáza nazývaná E-Bacchus), bol uverejnený nový zoznam akostných vín vyrobených vo vymedzených regiónoch. Tento zoznam obsahoval zmenu požadovanú Slovenskom v chránenom označení pôvodu uverejnenom v predchádzajúcich zoznamoch. Do tohto nového zoznamu bolo teda zapísané chránené označenie pôvodu "Tokajská/Tokajské/Tokajský vinohradnícka oblasť".

Na základe nového zoznamu bolo chránené označenie pôvodu "Tokajská/Tokajské/Tokajský vinohradnícka oblasť" zapísané v databáze E-Bacchus pre vinohradnícky región Tokaj nachádzajúci sa na Slovensku.

Dňa 30. novembra 2009 Slovensko zaslalo EK list, v ktorom ju žiadalo o nahradenie v databáze E-Bacchus chráneného označenia pôvodu "Tokajská/Tokajské/Tokajský vinohradnícka oblasť" chráneným označením pôvodu "Vinohradnícka oblasť Tokaj". V tejto súvislosti daný členský štát uviedol, že označenie pôvodu "Tokajská/Tokajské/Tokajský vinohradnícka oblasť“ bola zapísaná do zoznamu akostných vín vyrobených vo vymedzených regiónoch omylom a že vo vnútroštátnej právnej úprave, na základe ktorej sa má zápis do zoznamu vykonať, sa v skutočnosti nachádza označenie "Vinohradnícka oblasť Tokaj".

.

Po tom, ako sa EK ubezpečila, že ku dňu zavedenia databázy E-Bacchus sa v predmetnej slovenskej právnej úprave skutočne uvádzalo označenie "Vinohradnícka oblasť Tokaj", zmenila v súlade so žiadosťou Slovenska informácie uvedené v tejto databáze.

Maďarsko túto zmenu napadlo. Maďarsko sa obrátilo na Všeobecný súd, pričom požadovalo zrušenie zápisu vykonaného komisiou v databáze "E-Bacchus" chráneného označenia pôvodu "Vinohradnícka oblasť Tokaj" pre Slovensko.

Všeobecný súd vo svojom rozsudku v prvom rade rozhodol, že označenia vín, ktoré sú už chránené podľa právnej úpravy EÚ platnej pred zavedením databázy E-Bacchus, sú automaticky chránené podľa právnej úpravy platnej po zavedení tejto databázy. Zavedenie uvedenej databázy tak nezmenilo povahu ochrany týchto označení vín, takže ich ochrana vôbec nezávisí od ich zápisu v databáze.

Všeobecný súd ďalej uviedol, že ochrana označení vín poskytovaná právnou úpravou únie v znení platnom pred zavedením databázy E-Bacchus sa zakladala na označeniach vín, ako vyplývali z právnych úprav členských štátov. Všeobecný súd konštatoval, že slovenská právna úprava účinná 1. augusta 2009, v deň zavedenia databázy E-Bacchus, na ktorej sa zakladá ochrana Spoločenstva označení vín, pokiaľ ide o vinohradnícky región Tokaj na Slovensku, obsahovala len označenie "Vinohradnícka oblasť Tokaj", takže jedine toto označenie pôvodu mohlo byť v tom čase chránené v EÚ.

Všeobecný súd spresnil, že nesprávne uverejnenie chráneného označenia pôvodu "Tokajská/Tokajské/Tokajský vinohradnícka oblasť" v úradnom vestníku nič nezmenilo na tom, že podľa slovenskej právnej úpravy, ktorá je ako jediná relevantná, požívalo 1. augusta 2009 ochranu len označenie "Vinohradnícka oblasť Tokaj".

.

Všeobecný súd rozhodol, že tým, že zápis označenia "Vinohradnícka oblasť Tokaj" bolo chránené právom únie už pred jeho zápisom v databáze E-Bacchus, tento zápis nemôže vyvolávať právne účinky. Keďže v súlade so Zmluvou Všeobecný súd preskúmava zákonnosť len tých aktov orgánov EÚ, ktoré zakladajú právne účinky, zamietol žalobu Maďarska ako neprípustnú.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh dem

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok Bekmatov: Naďovcom dal po čuni bumerang hodený Šeligom , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Melicher pre HS k rozhodnutiu o technike darovanej Ukrajine: Pred niekoľkými dňami som podal podnet na generálnu prokuratúru

Štátny tajomník ministerstva obrany Igor Melicher referendum Demokratov s Ficovým menom v otázke označuje za druhý, tentokrát referendový atentát na…

23. 04. 2026 | Rozhovory | 15 min. čítania | 0 komentárov
23. 04. 2026 | Rozhovory | 15 min. čítania | 0 komentárov

Ďalší projekt európskej byrokracie krachuje

Po tom, ako v bulharských parlamentných voľbách so ziskom viac ako 44% hlasov a presvedčivým náskokom pred vládnucou stranou GERB…

23. 04. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
23. 04. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Krásna Hôrka, Spišský hrad, SNG: problém nie je len v peniazoch

Roky sklzov, sporov a predraženia ukazujú, že pri obnove pamiatok nezlyhávala len minulosť, ale samotné riadenie štátu

23. 04. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
23. 04. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Vláda schválila návrh aktualizácie odškodnenia pri vlaňajších nehodách vlakov

Vláda v stredu schválila návrh aktualizácie odškodnenia poškodených pri železničných dopravných nehodách pri Jablonove nad Turňou a Pezinku vlani v…

22. 04. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Grécka vláda schválila mimoriadnu finančnú pomoc pre seniorov, rodiny s deťmi a farmárov na zmiernenie rastúcich životných nákladov

Grécka konzervatívna vláda premiéra Kyriakosa Mitsotákisa v stredu oznámila mimoriadne platby v hodnote stoviek miliónov eur pre seniorov a rodiny…

22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov


.
.

.

Blogy

Gustáv Murín

Miroslav Urban

Michal Durila

Anton Čapkovič

Ján Droppa

Rastislav Vasilišin

.
.

Melicher pre HS k rozhodnutiu o technike darovanej Ukrajine: Pred niekoľkými dňami som podal podnet na generálnu prokuratúru

Štátny tajomník ministerstva obrany Igor Melicher referendum Demokratov s Ficovým menom v otázke označuje za druhý, tentokrát referendový atentát na…

23. 04. 2026 | Rozhovory | 15 min. čítania | 0 komentárov

.

Ďalší projekt európskej byrokracie krachuje

Po tom, ako v bulharských parlamentných voľbách so ziskom viac ako 44% hlasov a presvedčivým náskokom pred vládnucou stranou GERB…

23. 04. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
23. 04. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Krásna Hôrka, Spišský hrad, SNG: problém nie je len v peniazoch

Roky sklzov, sporov a predraženia ukazujú, že pri obnove pamiatok nezlyhávala len minulosť, ale samotné riadenie štátu

23. 04. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
23. 04. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Starý kontinent čelí energetickému šoku, Brusel vyzýva na odklon od fosílnych palív

Energetická kríza vyvolaná konfliktom s Iránom by mala byť podľa Európskej únie impulzom na urýchlenie odklonu od fosílnych palív a…

22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Spojené štáty minuli v konflikte s Iránom veľkú časť rakiet, doplnenie zásob potrvá roky

Americké ozbrojené sily výrazne znížili svoje zásoby moderných raketových systémov počas nedávneho konfliktu s Iránom. Podľa analýzy Centra pre strategické…

22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

„Dobré správy“ o druhom kole rokovaní medzi USA a Iránom by sa mohli objaviť v piatok

„Dobré správy“ o druhom kole rokovaní medzi USA a Iránom by sa mohli objaviť v piatok, uviedol Trump v rozhovore…

22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Premiér potvrdil rozhodnutie podať trestné oznámenie na sudkyňu Záleskú

Predseda vlády SR a SMERu-SSD Robert Fico na stredajšom tlačovom vyhlásení potvrdil rozhodnutie podať trestné oznámenie na sudkyňu Špecializovaného trestného…

22. 04. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina obnovila dodávky ruskej ropy do Maďarska a na Slovensko

Ukrajina po dokončení opráv ropovodu Družba, ktorý bol poškodený pri ruských útokoch v januári, obnovila dodávky ruskej ropy do Maďarska…

22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zdravie z vlastnej záhrady

Leniví záhradníci pozor! Konečne je tu dobrá správa aj pre vás. Znie to neuveriteľne, ale dokážete si predstaviť nádhernú a…

22. 04. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Ozbrojená vzbura v ukrajinskej armáde

Žoldnieri ukrajinskej armády sa vzbúrili po neúspešnom protiútoku pri Charkove

22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Eurokomisia hrozí odobratím licencie PPA, žiada nápravu po škandáloch

Európska komisia zvyšuje tlak na Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA) a nevylučuje zásah do jej fungovania vrátane ohrozenia akreditácie. Reaguje tak…

22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Najmenej 34 tankerov spojených s Iránom sa podarilo prekĺznuť cez americkú blokádu

Podľa denníka Financial Times sa najmenej 34 tankerov spojených s Iránom podarilo prekĺznuť cez americkú blokádu

22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Náhoda? Pár dní po voľbách prichádza vážny zásah. Najvyšší súd Európskej únie vyniesol dôležité rozhodnutie

Najvyšší súd Európskej únie rozhodol, že maďarský zákon o ochrane detí z roku 2021 porušuje právo EÚ, pričom sa toto…

22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ukrajina súhlasí iba s plnohodnotným vstupom do EÚ

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

22. 04. 2026 | Aktualizované 22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Aktualizované 22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Demokrati zneužívajú referendum a pokračujú v špinavých politických útokoch

Referendum ako inštitút priamej demokracie si veľmi vážim. Je to jeden z najsilnejších nástrojov, akým môžu občania vyjadriť svoj názor.…

22. 04. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ropa klesla, trhy reagujú zmiešane po tom, čo Trump predĺžil prímerie s Iránom

Ceny ropy v stredu klesli a akciové trhy sa vyvíjali nejednotne, pričom investori sledujú neistý vývoj rokovaní medzi Spojenými štátmi…

22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Bekmatov: Naďovcom dal po čuni bumerang hodený Šeligom

Veľmi sa smejem. Môžu za to Naďovi a Šeligovi Demokrati. Ráno som si totiž prezrel ich niekoľkodňový nárek o referende.…

22. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.


Je známe meno človeka, ktorý môže nahradiť Zmeka

Novým náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR sa má stať doterajší zástupca náčelníka GŠ Miroslav Lorinc. Nomináciu na post…

22. 04. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Reaguje aj SIS. Premiér: Ódor nikdy nedostal žiadne informácie o navážaní migrantov na hranice

Bývalý premiér Ľudovít Ódor nikdy nedostal žiadne spravodajské informácie, ktoré by hovorili o navážaní migrantov na hranice Slovenska na základe…

22. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

NAŽIVO o dianí na Blízkom východe – Irán neotvorí Hormuzský prieliv, kým nebude zrušená americká blokáda

V tomto článku aj dnes pokrývame vojnový konflikt na Blízkom východe, ktorý vypukol v sobotu útokom Spojených štátov amerických a…

22. 04. 2026 | Aktualizované 22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Aktualizované 22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

„Konzervatívny progresívec“, ktorý môže veriacim vyhodiť poistky

Počul som už všelijaké svojvoľné interpretácie kresťanských dogiem, ale nasledovná ma dostala do kolien…

22. 04. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Prelomové rozhodnutie: Vo Veľkej Británii bol schválený zákaz fajčenia pre osoby narodené po roku 2008

Deti vo veku 17 rokov a mladšie budú mať doživotný zákaz nákupu cigariet, keďže parlament schválil návrh zákona o tabaku…

22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rím si predvolal ruského veľvyslanca pre hanlivé urážky premiérky Meloniovej v ruskej televízii

Taliansko si predvolalo ruského veľvyslanca v Ríme potom, ako ruský televízny moderátor v priamo prenose urážal taliansku premiérku Giorgie Meloniovú,…

22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trump dal Iránu päť dní

Americký prezident Donald Trump dal Iránu päť dní na návrat k mierovým rokovaniam, informuje Axios s odvolaním sa na zdroje

22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Podarilo sa Tampe bitkou vykolajiť Slafkovského?

Obaja v základnej časti NHL prekonali hranicu 70 bodov a patria k najvýraznejším ofenzívnym zbraniam svojich tímov. Útočníci Juraj Slafkovský…

22. 04. 2026 | 0 komentárov

Naď sa znovu vyhráža. Politici iba upozorňujú a nijako nezakročia

Exminister obrany za OĽaNO a dnes šéf mimoparlamentnej strany Demokrati Jaroslav Naď bol počas minulej vlády strojcom škandalózneho vypínaní webov…

22. 04. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prvá webová stránka: Ako vznikol úplný začiatok internetu

Prvá webová stránka predstavuje jeden z najdôležitejších momentov v histórii moderného sveta. Vznikla ako jednoduchý projekt, ktorý mal pomôcť vedcom…

22. 04. 2026 | 0 komentárov

Pod ochranou detí sa chystá tvrdší zásah, než sa dnes priznáva

Štát ešte nemá hotový zákon, ale už otvoril smer k vekovému filtru pre vstup na siete. A práve tam sa…

22. 04. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Najlepšími boli Alcaraz a Sabalenková. Pozornosť pútala i Američanka v odvážnych šatách

Pozornosť športových fanúšikov z celého sveta sa v úvode aktuálneho týždňa upriamila do španielskeho Madridu, kde v prestížnej ankete Laureus…

22. 04. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Turecko presadzuje obnovenie rusko-ukrajinských rokovaní. Prezident Erdogan o tejto snahe informoval generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho počas jeho návštevy v Ankare. Cieľom zostáva priame stretnutie najvyšších predstaviteľov bojujúcich strán.

06:59

Biely dom poprel správy médií, že Trump stanovil Teheránu termíny na predloženie mierovej ponuky.

„Prezident nestanovil prísne termíny na predloženie iránskeho návrhu, na rozdiel od niektorých správ, ktoré som dnes videla. Konečné termíny určia veliteľ ozbrojených síl a prezident USA,“ uviedla tlačová tajomníčka Bieleho domu Caroline Livittová.

06:58

Štvrtok 23. apríl patrí Svetovému dňu knihy a autorských práv. Tento sviatok, ktorý v roku 1995 oficiálne ustanovilo UNESCO, nie je len oslavou literatúry, ale aj pripomienkou kultúrneho dedičstva.

Dátum nesie silnú symboliku – v apríli roku 1616 svet opustili tri kľúčové postavy svetovej literatúry: Miguel de Cervantes, William Shakespeare a Inca Garcilaso de la Vega. Ich literárny odkaz dodnes formuje moderný jazyk a naše chápanie európskej kultúry.

06:57

Belgicko v rámci balíka pomoci za jednu miliardu eur kúpi pre Ukrajinu 15 systémov Gepard. Belgickí predstavitelia potvrdili, že tieto protilietadlové vozidlá majú pomôcť Ukrajine čeliť vzdušným útokom.

06:55

Predseda iránskeho parlamentu Mohammad Báker Kálíbáf v stredu vyhlásil, že pretrvávajúca námorná blokáda zo strany Spojených štátov znemožňuje opätovné otvorenie Hormuzského prielivu. Informáciu priniesli agentúry AFP a Reuters, odvolávajúc sa na oficiálne vyjadrenie iránskeho činiteľa.

06:52

.

Izraelskí vojaci, ktorí zničili sochu Ježiša spoznali trest

Izraelskí vojaci, ktorí zničili sochu Ježiša v Libanone, boli vzatí do 30-dňovej väzby, informuje Deutsche Welle

22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trumpova vojna v Iráne má dôsledky: Rusko zatlačí USA tam kde to nečakal

Rusko, 22. apríl 2026 - Zatiaľ čo sa situácia na Blízkom východe uberá smerom k pokračovaniu bojových operácií a šíreniu…

22. 04. 2026 | 0 komentárov

Ukrajina poskytuje rôzne časové údaje spustenia ropovodu Družba, podľa Blanára tak naďalej pretrváva neistota

Ukrajina poskytuje rôzne časové údaje spustenia ropovodu Družba, naďalej tak pretrváva neistota. Uviedol to minister zahraničných vecí Juraj Blanár po…

22. 04. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kto ustúpi ako prvý?

Maďarsko, 22. apríl 2026 - Kyjev a Budapešť predložili vzájomné požiadavky na obnovenie prevádzky ropovodu.   Orbán prehral voľby a…

22. 04. 2026 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Aféra, alkohol, tlak: americká ministerka práce odstupuje z funkcie

Americká ministerka práce Lori Chavez-DeRemerová podala demisiu. Predtým bola obvinená zo zneužitia úradnej moci v podobe aféry so zamestnancom, ako…

22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Keď BOZP nikto nerieši: 15 nebezpečných a absurdných momentov

BOZP by malo byť základom každej pracovnej činnosti, no realita býva často úplne odlišná. Hoci tieto pravidlá slúžia na ochranu…

22. 04. 2026 | 0 komentárov

Chlapec, ktorého v bratislavskej Petržalke zrazila električka, zraneniam podľahol

Chlapec, ktorého v pondelok ráno v bratislavskej Petržalke zrazila električka, zraneniam podľahol. Pre TASR to potvrdil hovorca bratislavskej krajskej polície…

22. 04. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
22. 04. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Gustáv Murín

Miroslav Urban

Michal Durila

Anton Čapkovič

Ján Droppa

Rastislav Vasilišin

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov