Má Trump šancu zvíťaziť ? Prieskum hovorí za všetko

Bratislava 19. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Charlie Neibergall)

 

Prieskum tiež ukázal, že 53 percent Američanov si myslí, že Joe Biden je skorumpovaný, informuje portál REMIX News

Donald Trump
Na snímke Donald Trump

Podľa nového prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila spoločnosť McLaughlin & Associates v spolupráci s maďarskou nadáciou Századvég, by bývalý prezident Donald Trump s prehľadom porazil súčasného prezidenta Joea Bidena.

Reklama

Prieskum, ktorý pochádza z februára a je zameraný na štáty, v ktorých sa bojuje o priazeň voličov, ukázal, že veľká väčšina – 66 % – Američanov v týchto kľúčových štátoch sa domnieva, že krajina je pod vedením Bidena na zlej ceste. Okrem toho približne 41 % uviedlo, že sú veľmi nespokojní, čo je oveľa viac ako tých, ktorí sú len trochu nespokojní (26 %).

Len 34 percent bolo optimistických, pričom len 9 percent tvrdilo, že USA idú správnym smerom. Medzitým 24 percent uviedlo, že veci idú len “trochu” dobre, uvádza maďarský spravodajský portál Mandiner, ktorý o prieskume informoval.

Reklama
prieskum
Výsledok prieskumu

Republikánsky orientovaní respondenti, samozrejme, dosiahli ešte horšie hodnotenie, keď 87 % z nich uviedlo, že USA sú na zlej ceste. Šesťdesiatpäť percent tvrdí, že je “silne” na zlej ceste, a 22 percent uviedlo, že je to tak trochu. Iba 13 percent republikánov uviedlo, že USA sú na správnej ceste (4 percentá uviedli, že “veľmi dobre”, a 10 percent uviedlo, že skôr dobre).

V prieskume bolo opýtaných 1 600 občanov v tzv. štátoch, v ktorých sa bojuje o priazeň voličov, ako sú Arizona, Georgia, Michigan, Pensylvánia, Wisconsin a ďalšie, pričom všetci respondenti boli označení ako “pravdepodobní voliči”. Tieto štáty, v ktorých sa bojuje o priazeň voličov, sa považujú za mimoriadne dôležité vzhľadom na volebný systém USA.

Podľa nového prieskumu 56 % voličov v týchto štátoch neschvaľuje Bidena, pričom väčšina z nich ho rozhodne neschvaľuje (42 %). Údaje tiež ukázali, že 42 percent respondentov má o Bidenovi priaznivý obraz, ale väčšina z nich nebola veľmi nadšená. Pre 25 percent mal Biden len “trochu” priaznivý obraz, zatiaľ čo len 17 percent uviedlo, že má o prezidentovi veľmi priaznivý obraz. Ďalšie 2 percentá odmietli odpovedať.

prieskum
Výsledok prieskumu

Nesúhlasné hodnotenie bolo medzi republikánmi veľmi vysoké, pomer priaznivých a nepriaznivých odpovedí bol 89:10, pričom 2 percentá respondentov neodpovedali. Z prieskumu vyplýva, že ak sa o Trumpovi hovorí, že “rozdeľuje”, Biden je na tom rovnako.

Pokiaľ ide o Trumpa, jeho nesúhlasné hodnotenie medzi všetkými respondentmi je 57 percent a 41 percent si ho spája s pozitívnym obrazom. Medzi republikánmi má 70 percent priaznivý obraz o bývalom prezidentovi, oproti 29 percentám, ktoré ho vnímajú nepriaznivo.

Reklama
prieskum
Výsledok prieskumu

Napriek tomu, že Trump má o 1 bod vyššie nepriaznivé hodnotenie, pri priamom súboji medzi Bidenom a Trumpom sa zdá, že voliči vo voľbách v roku 2024 uprednostnia Trumpa. Prieskum ukázal, že Donalda Trumpa by v roku 2024 volilo 48 % opýtaných, zatiaľ čo Joea Bidena len 43 %. Ďalších 9 percent nebolo rozhodnutých.

Prieskum tiež ukázal, že Trumpovi priaznivci sú o niečo viac odhodlaní voliť svojho kandidáta, pričom 33 percent uviedlo, že je rozhodnutých, na rozdiel od 31 percent medzi voličmi demokratov.

prieskum
Výsledok prieskumu

Rovnaké preferencie sa prejavili aj pri všeobecnom hlasovaní do Kongresu, keď 48 % voličov uviedlo, že by volilo republikánov, a 43 %, že by volilo demokratov.

Okrem toho sa zdá, že Republikánska strana má viac voličov, ktorí tvrdia, že budú “určite” voliť republikánov v porovnaní s demokratmi (31 percent v porovnaní s 27 percentami). Podiel nerozhodnutých voličov bol 10 percent.

prieskum
Výsledok prieskumu

Zdá sa však, že medzi republikánmi existujú určité rozpory v otázke, kto by mal kandidovať na kandidátke GOP. Medzi republikánmi 51 % tvrdí, že by v primárkach hlasovali za Trumpa, zatiaľ čo DeSantis si zabezpečil 41 % hlasov. Ďalších 7 percent nie je rozhodnutých. Iné prieskumy ukazovali, že Trump má v republikánskom primárnom boji výraznejší náskok, ale prieskum od McLaughlin & Associates a Századvég Foundation zahŕňal len týchto dvoch kandidátov a vynechal z potenciálneho primárneho boja ďalších potenciálnych uchádzačov, napríklad Nikki Haleyovú.

Reklama

DeSantis má medzi republikánmi prevažne pozitívny imidž – 70 percent opýtaných uviedlo, že floridského guvernéra vnímajú priaznivo. Ďalších 14 percent uviedlo, že DeSantisa neschvaľujú, ale 10 percent voličov uviedlo, že na neho nemajú žiadny názor a 6 percent uviedlo, že ani nevedia, kto to je.

prieskum
Výsledok prieskumu

Zdá sa, že voliči si tiež myslia, že Trump je vhodnejší na súboj s Bidenom. Keď sa prieskumníci pýtali, kto je schopný poraziť Joea Bidena v roku 2024, 57 % respondentov uviedlo Trumpa, zatiaľ čo 42 % odpovedalo “niekto iný”.

prieskum
Výsledok prieskumu

Hlboká nespokojnosť v Spojených štátoch

Prieskum sa zameral aj na zisťovanie zmýšľania americkej verejnosti a pýtal sa: “Odkedy bol Biden zvolený za prezidenta, máte sa lepšie alebo horšie?”

Výsledky ukázali, že 48 % všetkých respondentov sa cítilo byť na tom horšie, 32 % uviedlo, že nepociťuje žiadnu zmenu a 20 % má pocit, že sa majú lepšie ako predtým.

Horšie výsledky dosiahli republikáni, keď 79 percent respondentov uviedlo, že sa majú horšie, 15 percent, že rovnako, a necelých 6 percent, že sa majú lepšie.

Ďalšia otázka znela: “Od roku 2020 sa USA posúvajú dopredu alebo dozadu?”

Tu boli výsledky ešte negatívnejšie, keď 65 percent respondentov uviedlo, že USA idú dozadu, nie dopredu, zatiaľ čo len 35 percent si myslí, že idú dopredu. Výsledok republikánov je markantný, 90 percent respondentov tvrdí, že dozadu, a len 11 percent, že dopredu.

prieskum
Výsledok prieskumu

Údaje tiež ukazujú, že mnohí Američania na tom nie sú psychicky najlepšie: 42 percent ľudí pociťuje hnev, frustráciu a zúfalstvo, 39 percent strach a obavy a len 19 percent hrdosť a vlastenectvo.

Republikánski voliči sú nešťastnejší ako demokrati: 53 percent z nich tvrdí, že pociťuje hnev, frustráciu a zúfalstvo; 38 percent pociťuje obavy; a len 9 percent pociťuje hrdosť a vlastenectvo.

Reklama

Inflácia zostáva pre voličov problémom číslo jeden, 22 percent republikánov ju označilo za svoj hlavný problém, zatiaľ čo 19 percent nezávislých voličov ju uviedlo ako svoj hlavný problém.

Američanov menej znepokojujú sociálne otázky, hoci napríklad migrácia bola tretím najväčším problémom, ktorý Američania uviedli – 6 percent. Jedenásť percent republikánov ju označilo za druhú najdôležitejšiu otázku. Rasu a diskrimináciu uviedli ako hlavnú otázku len 4 percentá Američanov a potraty uviedlo len 1 percento.

Prieskum tiež zistil, že 20 percent všetkých Američanov uviedlo Čínu ako hrozbu číslo jeden, čím sa podľa respondentov stala najväčšou hrozbou, ktorej krajina čelí. Ako druhého najhoršieho nepriateľa USA však uviedli Joea Bidena, ktorého uviedlo 7 percent respondentov, spolu so 14 percentami republikánov.

 

Biden má slabé výsledky v konkrétnych otázkach

Keď sa Bidenov výkon hodnotí podľa jednotlivých tém, dosahuje priepastné výsledky vo všetkých kategóriách, vrátane tém ako vládne výdavky, obmedzenie nelegálnej migrácie, boj proti Číne, boj proti korupcii a zníženie inflácie. Schválenie v týchto kategóriách sa pohybovalo od 24 do 32 percent, zatiaľ čo miera nespokojnosti bola od 68 do 76 percent.

Reklama

Z prieskumu vyplýva, že na každého voliča, ktorý bol s Bidenom v týchto otázkach spokojný alebo “skôr” spokojný, pripadali dvaja alebo traja nespokojní voliči. U republikánov bol výsledok skutočne katastrofálny, keď 90 až 92 percent respondentov uviedlo, že sú nespokojní, v porovnaní s 8 až 10 percentami spokojných.

Každý piaty respondent uviedol ako Bidenovu slabinu jeho pokročilý vek (20 percent), zatiaľ čo 15 percent respondentov označilo za jeho najväčšiu slabinu Bidenovo zdravie a psychickú kondíciu.

Vyniká aj to, že 26 percent voličov tvrdí, že prezident nemá žiadne úspechy, zatiaľ čo 44 percent republikánov tvrdí to isté.

Bidenov tábor môže znepokojovať aj jeden konkrétny údaj, a to konkrétne: 53 percent všetkých respondentov uviedlo, že Biden je skorumpovaný, pričom v prípade republikánov tento počet stúpol na 82 percent.

prieskum
Výsledok prieskumu

Pokiaľ ide o hlavné otázky, 90 percent respondentov súhlasilo s tým, že “Amerika by mala patriť americkému ľudu, nie byrokratom vo Washingtone”; 87 percent respondentov uviedlo, že si želá zásadné zmeny, ale očakáva aj zavedenie rozpočtového stropu a očistenie od “čínskeho komunistického vplyvu”; a 78 percent by ukončilo vojnové výdavky. Tri štvrtiny respondentov uviedli, že “Amerika patrí americkému ľudu, nie ilegálnym prisťahovalcom”, a 69 percent respondentov uviedlo, že “nastal čas zmiesť radikálnu ľavicu z Washingtonu”.

Reklama

Ďalších 68 percent respondentov uviedlo: “Už toho bolo dosť. Infláciu Joea Bidena si už nikdy nemôžeme dovoliť”.

prieskum
Výsledok prieskumu

Vojna na Ukrajine

Pokiaľ ide o vojnu na Ukrajine, 57 percent voličov tvrdí, že Trump by priniesol želaný mier, a väčšina Američanov, 77 percent, tvrdí, že USA by mali podporovať mier, zatiaľ čo 23 percent tvrdí, že konflikt by mal pokračovať, kým nebude Putin porazený.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:46

Mimoriadnu bankovú daň uvalenú na slovenské finančné inštitúcie, ktorú na návrh vlády schválili koaliční poslanci parlamentu v závere minulého roka, by mala vláda prehodnotiť. Vyzvalo ju k tomu opozičné KDH s tým, aby si osvojila jeho návrh na alternatívne opatrenie dočasného zdanenia čistej úrokovej marže bánk. Získané prostriedky by sa pritom mali dôsledne využívať na ozdravovanie verejných financií.

15:35

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu vylúčila akúkoľvek spoluprácu s “priateľmi” ruského prezidenta Vladimira Putina v novom Európskom parlamente(EP), ktorý vzíde z júnových eurovolieb.

Ursula von der Leyenová
Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová
15:25

Švédski a indickí vedci popísali metódu, ktorá pri recyklovaní lítiovo-iónových batérií umožňuje využiť drvivú väčšinu použitých vzácnych kovov. Využíva na to rozpúšťadlo vyrobené z moču a octu, respektíve jeho podstatnej zložky – kyseliny octovej.

14:58

Európski vyšetrovatelia spustili rozsiahlu operáciu zameranú proti rusko-euroázijskej zločineckej skupine na pranie špinavých peňazí. Oznámil to v stredu v holandskom Haagu Európsky policajný úrad (Europol).

14:50

Na ceste k legalizácii marihuany v Nemecku bola v stredu odstránená ďalšia prekážka. Vplyvný zdravotnícky výbor nemeckého parlamentu, Spolkového snemu, schválil legislatívny plán koalície s niekoľkými dodatkami, uviedli zdroje z výboru.

14:45

Eiffelova veža v Paríži ostala aj v stredu zatvorená pre predĺženie štrajku zamestnancov. Jedna z najznámejších turistických pamiatok sveta je pre verejnosť zatvorená už tretí deň v poradí.

14:22

V súčasnosti na Slovensku platné výdavkové limity nie sú v súlade s novými európskymi rozpočtovými pravidlami. Ministerstvo financií (MF) SR preto pripravuje legislatívnu zmenu, ktorá to napraví. Presadiť ju chce čo najskôr podľa toho, ako to dovolí rokovanie parlamentu, avizoval po stredajšom rokovaní vlády šéf rezortu financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

14:20

Británia uvalila sankcie na šiestich predstaviteľov trestaneckej kolónie na Sibíri, kde minulý týždeň zomrel ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj. Oznámil to britský minister zahraničných vecí David Cameron.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke farmárka pri zbere melónov na poli v dedine neďaleko kambodžskej metropole Phnom Pénh

Autor: TASR/AP-Heng Sinith

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Gustáv Murín

Pavel Jacz

Peter Lipták

Ladislav Hvižďák

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali