Lang: Palestínske územia by sa mali začleniť pod štát Izrael

Bratislava/Efrat 25. septembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jana Fedáková)

 

Bol hovorcom židovských osád na palestínskom území a po podpise dohôd v Oslo sa ako ich zástupca podieľal na mierovom procese. V 90-tych rokoch pôsobil ako poradca izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Posledných 11 rokov šéfuje náboženskej rade v Efrate (Efrat Religious Council), ktorá je súčasťou židovskej samosprávy na palestínskych územiach a má na starosti praktické otázky, ako je napríklad organizovanie svadieb pre obyvateľov osád.

Na snímke Bob Lang
Na snímke Bob Lang

Newyorčan Bob Lang sa pred 40 rokmi presťahoval do Izraela. Dnes žije so svojou rodinou v Efrate, jednej zo židovských osád na Západnom brehu Jordánu, ktoré medzinárodné spoločenstvo označuje za ilegálne. Lang je však, rovnako ako izraelská vláda, presvedčený, že má plné právo tam byť a predstavuje si, ako budú jedného dňa palestínske územia začlenené pod štát Izrael. Aj to porozprával v rozhovore pre TASR v rámci projektu Osobnosti: tváre, myšlienky.

Do Izraela sa už desaťročia sťahujú Židia z celého sveta. Vlani boli ich počty zvlášť vysoké, koľko Židov teda do krajiny imigrovalo?

Za minulý rok ich prišlo do Izraela z rôznych kútov sveta približne 30.000 až 32.000. Chodia sem za prácou a lepšími životnými podmienkami, podobne, ako keď sa dnes ľudia zo severnej Afriky či Blízkeho Východu snažia dostať do Európy. Vo svete tiež rastie antisemitizmus a islamský fundamentalizmus, ktorý je namierený proti Židom a tisícky imigrantov tak Izrael vnímajú ako bezpečný prístav. Tu máme, my Židia, skutočne tie najlepšie a najbezpečnejšie podmienky na život.

Tomu pomáhajú i rôzne výhody, ktoré krajina imigrantom poskytuje. Povedzme niektoré z nich.

Každý imigrant má počas prvých dvoch rokov pobytu v Izraeli nárok na daňové prázdniny. Rovnako môže získať úľavy, ak si požiada o hypotéku. Samozrejme, aj jednotlivé komunity pomáhajú pri začleňovaní imigrantov do spoločnosti, napríklad pri umiestňovaní detí do škôl alebo škôlok. Pre dospelých tiež ponúkajú kurzy hebrejčiny. Izrael automaticky každému Židovi z akékoľvek kúta sveta udeľuje občianstvo, je však treba dokázať, že aspoň jeden zo štyroch starých rodičov bol Žid. Takých, ktorí prišli do krajiny zo zahraničia, podobne ako ja, je v Izraeli 40 percent. A nikdy som už potom neuvažoval, že by som odtiaľto odišiel, nech by bola situácia akákoľvek. Toto je môj domov.

Môžu sa imigranti usadiť v ktorejkoľvek časti krajiny?

Čo sa týka ich rozmiestnenia, v tom nemáme žiadne obmedzenia. Často o tom rozhodujú kuriózne dôvody. Napríklad väčšina francúzskych imigrantov, ktorí prišli vlani, skončila v meste Netanya. Pred rokmi si tam totiž kúpili prázdninové apartmány a teraz ich zmenili na stále bydlisko. Ďalší sa zase sťahujú tam, kde už majú nejakú rodinu – bratov, sestry, sesternice.

Napríklad aj na palestínske územia. Koľko židovských osadníkov dnes žije na Západnom brehu Jordánu?

Nemáme k dispozícii úplne presné údaje, ale existuje tu asi 150 židovských komunít a celkový počet obyvateľov osád je približne 400.000. Najväčším mestom je Modi’in Illit, ktoré obýva viac ako 60.000 obyvateľov. V Efrate, kde žijem s rodinou ja, býva asi 2000 rodín, čo zodpovedá počtu 10.000 obyvateľov.

To je konečné číslo?

Nie. Efrat sa rozširuje smerom na Givat Hadagan, kde by malo pribudnúť ešte 150 nových domov, zvyšných 350 už je postavených. Počítame s tým, že v budúcnosti by Efrat mohol mať 15.000 až 16.000 obyvateľov.

Ženevské konvencie však zakazujú kolonizovať okupované územia. Budovanie židovských osád je teda porušením medzinárodného práva a krajiny sveta to považujú za nelegálne. Ako je teda možné, že na Západnom brehu Jordánu stále budujete ďalšie nové osídlenia?

Židia na tomto území žijú kontinuálne niekoľko tisíc rokov. Na zem medzi Stredozemným morom a riekou Jordán máme právo. Bola nám sľúbená a je pre nás svätá. Nehovorím, že nie je posvätná aj pre moslimov a kresťanov, no nemôže sa nám uprieť právo tu žiť.
Historické územie Judea sa už podľa názvu vzťahuje k židovskému obyvateľstvu, ktoré sa na tomto území v minulosti vždy nachádzalo. Počas rokov 1948 až 1967, keď bola Judea súčasťou Jordánska, krajina odmietla historický názov používať. Územie vtedy získalo spoločný názov Západný breh Jordánu, ktorý je v medzinárodných vzťahoch zaužívaný doteraz.

Cieľ premenovania bol jediný – ukázať, že na tomto území nie je žiadna židovská história. My sme tu však žili tisícročia a na tom nemôžu nič zmeniť dve desaťročia, počas ktorých sme boli z územia vyhnaní a bola nám vzatá pôda. Európska únia nesúhlasí s našou politikou a tvrdí, že sme okupanti. S tým nesúhlasím. Ak totiž vtedy takmer nikto neuznal jordánsku anexiu Západného brehu, tak ani teraz nemožno hovoriť o tom, že Izrael Západný breh okupuje. Ja to tak odmietam nazývať.

Hovoríte, že Izraelu má patriť územie od mora po rieku Jordán?

Izrael ohraničuje na severe Galilea, na juhu Negev a uprostred sú historické územia Samária a Judea.

Myšlienku, že by na území vznikli dva samostatné štáty, ste tak už týmto zavrhli.

Ja tvrdím, že by sa mali oblasti zjednotiť a aj palestínske územia začleniť pod štát Izrael. Každý, kto si myslí, že demokraciu a bezpečnosť prinesie v tejto oblasti samostatný palestínsky štát, vedený Hamasom či Organizáciou za oslobodenie Palestíny (OOP), len klame sám seba. Európska únia chce nezávislý štát Palestína, no ja som proti. Veď jej predstavitelia tu ani nežijú, sú to „outsideri“. Napokon, ani ja sa nestarám do vnútorných vecí Nemecka alebo Argentíny, som v týchto otázkach outsider, preto sa do nich nestarám.

Ak by to teda bolo na mne, Izrael by sa zjednotil s palestínskymi územiami a asi 70 percent Palestínčanov, ktorí odmietajú OOP a Hamas, by pokojne mohlo mať izraelské občianstvo so všetkými právami a povinnosťami. A to nie je len môj názor, stotožňuje sa s ním aj mnoho Palestínčanov, s ktorými som osobne hovoril. Všade by boli jednotné štandardy vo vzdelávaní, zdravotnej starostlivosti, dodávkach vody a elektrickej energie. Všetci by mohli žiť pohromade a v mieri, ortodoxní a sekulárni Židia, moslimovia aj kresťania.

Na jednej strane rozprávate o mieri a spolunažívaní, no na tej druhej medzi sebou a Palestínou staviate múr, budujete kontrolné stanovištia a bývalí izraelskí vojaci hovoria svetu o násilnostiach, ktoré na Palestínčanoch páchali.

Kontrolné stanovištia sú pre nás otázka bezpečnosti. Umožňujeme Palestínčanom pracovať v Izraeli, ale je potrebné, aby cez kontroly prešli. Je to podobné, ako keď letíte lietadlom. Musíte prísť na letisko v predstihu, aby ste sa podrobili kontrolám a nikto proti tomu neprotestuje. Ak sa to Palestínčanom nepáči, nemusia u nás pracovať. Nikto ich nenúti.

Vďaka múru je zase naša bezpečnostná situácia oveľa lepšia v porovnaní s rokmi 2002 a 2003, keď sme čelili mimoriadnej vlne samovražedných atentátnikov. Hoci nám nezaručí úplné bezpečie, takých prípadov je teraz minimum. Aj izraelská tajná služba funguje veľmi dobre, dokázala to zastaviť.

A násilie voči Palestínčanom? Na území židovských osád je to niečo neakceptovateľné. Ak by sa také niečo stalo, som si istý, že ich starostovia by boli prví, ktorí by to nahlásili polícii. Ak sa pozriete na pomer židovských útokov voči Palestínčanom k celkovej populácii, tak to číslo je zanedbateľné. Palestínskych útokov je, žiaľ, viac.

Podľa správy Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) z júna tohto roku Izrael zabil v roku 2014 najviac Palestínčanov od roku 1967. OSN napočítalo vyše 2300 mŕtvych a viac než 17.000 zranených. Medzi Izraelčanmi bolo mŕtvych 87.

Nevidel som tie štatistiky, ale ja odsudzujem násilie osadníkov voči Palestínčanom. No vojenskú silu potrebujeme, musíme sa chrániť. Bezpečnosť osád je preto zabezpečovaná nepretržitou ochranou izraelských vojenských síl. Vieme presne, prečo to je dôležité. Napokon, pred pár rokmi sme zažili aj v Efrate samovražedný útok. A Izrael je malý, tvorí asi jedno percento z celkovej rozlohy regiónu Blízkeho východu. Aby sme boli schopní brániť sa, musíme kontrolovať vysočiny Judey a Samárie, alebo to, čo nazývate Západný breh Jordánu. Bez toho je Izrael bezbranný.

Osadníci ale majú dobré vzťahy s ich palestínskymi susedmi. Nechceme, aby sa im prihodilo niečo zlé. Poznáme ich, v Efrate napríklad pracujú vedľa Izraelčanov v supermarkete. Myslím si, že bežný Palestínčan chce mier, ale problém je ich vedenie.

-V Hebrone ale Palestínčania o dobrom spolunažívaní so Židmi nič nehovoria. Podľa nich 2000 vojakov tam chráni 500 osadníkov, ktorí sa k nim zle správajú, na čo nabádajú aj svoje deti.

Odkiaľ máte ten počet vojakov? O tom ja nič neviem. Kto ich spočítal? Lebo podľa mňa sú to rádovo stovky. Hebron je po Jeruzaleme pre Židov druhé najsvätejšie mesto. Počas vlády biblického kráľa Davida bol dokonca hlavným mestom Izraelského kráľovstva. Ako by mohlo byť akceptovateľné, že by tam Židia nemohli žiť? Navyše, židovská imigrácia pomáha mnohým mestám sa rozvíjať, vrátane Hebronu. Jeho okolie bolo pred sto rokmi iba pustá púštna oblasť.

Problémom ostávajú deliace čiary medzi Židmi a Palestínčanmi. Pred 30 rokmi boli bežné prípady zmiešaných manželstiev, dnes niečo také možné nie je – Palestínčanov by zlikvidovali ako kolaborantov. To je aj otázka vzdelávania. Školy, ktoré sú pod správou palestínskych inštitúcií, učia deti nenávisti. Sčasti je to financované Európskou úniou, za čo ďakujeme (ironicky – pozn. TASR), a sčasti z fondov iných „nádherných“ demokracií vo svete. Palestínske orgány dávajú peniaze Organizácii za oslobodenie Palestíny, odtiaľ sa financujú rodiny teroristov.

Je teda učenie nenávisti mainstreamovým vzdelávaním?

Áno, presne tak.

Na univerzite v Betleheme sme však zažili niečo úplne iné, katolícku školu tam navštevujú moslimovia aj katolíci a nik z nich nemá voči ostatným náboženstvám predsudky. O všetkých troch sa dokonca učia spolu v rámci jedného predmetu.

Hovorím o oficiálnych učebniciach, ktoré vydáva palestínska samospráva. Nehodnotím a nepaušalizujem všetky vzdelávacie inštitúcie na palestínskom území.

Hovorili ste o jednotných štandardoch vo vzdelávaní, ale aj pri dodávkach vody a elektrickej energie. V utečeneckom tábore Dheisheh pri Betleheme s tým majú problém. Elektrina podľa ľudí často počas dňa nefunguje aj päť hodín, nádrže s vodou im zase vraj Izrael napĺňa len raz za dva týždne. Prečo je to tak?

Palestínske územia dostávajú dodávky elektriny a vody z Izraela zadarmo. V prípade elektriny má účet hodnotu rádovo miliardy dolárov. Aj ja preto platím vyššie účty. Ak by som neplatil, vypli by ma. Ich nie. Pred dvoma rokmi počas vlny raketových útokov zastavil Izrael dodávky elektriny do Pásma Gazy. Palestínčanov nabádal, aby prestali páliť rakety a krajina potom dodávky obnoví. Napokon ich znova pustila, no Palestínčania neprestali.

Okrem toho Arabi majú k dispozícii všetky vodné zdroje Judey a Samárie. Získali peniaze z Európskej únie, od japonskej i americkej vlády na vybudovanie čistiarní odpadových vôd. Nevybudovali žiadnu. Vo viacerých oblastiach, napríklad v okolí Nábulusu, je znečistená povrchová voda, pretože chýbajú čistiarne. Palestínske orgány tie peniaze zrejme spreneverili a skončili na účtoch vo Švajčiarsku.

Izrael mal pred desiatimi rokmi problém s vodou. V súčasnosti je líder v budovaní odsoľovacích zariadení a spracúva tak morskú vodu pre vlastné i palestínske potreby.

Po podpise dohôd v Oslo ste sa ako zástupca židovských osád podieľali na mierovom procese. Ako sa dnes pozeráte na tento, v podstate, neúspešný „projekt“? Priniesli dohody krajine vôbec niečo?

Poviem vám moju osobnú skúsenosť, ktorú mám s aplikovaním mierových dohôd z Osla. Jásir Arafat z nich nesplnil nič, hoci sa zaviazal, že zastaví násilie voči Izraelu a šírenie nenávisti. Navštevoval som v minulosti viaceré palestínske inštitúcie. Navštívil som aj jedno väzenie a nevychádzal som z údivu. Stráže boli vyzbrojené izraelskými a americkými automatickými zbraňami. Väzni nemuseli pracovať, pozerali akurát televízor a nosili tričká a džínsy. Mali dokonca voľný prístup k zbraniam. Ukážte mi niečo také vo vašich krajinách. Zistili sme, že väzenská stráž každý večer odchádza domov a väzni rovnako! Jeden z nich sa dokonca chválil, že cez deň je vo väzení a v noci vo svojej dedine zastrelil zopár kolaborantov.

Oslo nám určite mier neprinieslo. Pred 30 či 40 rokmi ste mohli pokojne žiť v Tel Avive, chodiť do práce do Jeruzalema a nakupovať na trhu v Betleheme. Nikto vám nebránil v cestovaní, neboli žiadne prekážky. Všetci Židia a Palestínčania mali voľný prístup kamkoľvek. Ten takzvaný mierový proces všetko zmenil a priniesol obyvateľom akurát separovanie a izoláciu. Napríklad v Hebrone sa už môžem pohybovať len po štvrtiach, ktoré sú pod izraelskou kontrolou.

To isté však platí pre Palestínčanov…

Áno. Ešte pred 20 rokmi tiež každý turista, ktorý pricestoval do Izraela, navštívil Hebron. V súčasnosti je to takmer úplne vylúčené. Všade vidíme cestné uzávery, múry a Palestínčania, ktorí prichádzajú do Efratu, musia mať špeciálne povolenie od izraelských ozbrojených síl a musia sa pri každom príchode podrobiť kontrole. Aj počas práce, napríklad na stavbe, sú pod kontrolou. Oslo teda nemalo priniesť mierové spolunažívanie, jeho hlavnou myšlienkou bolo oddeliť od seba jednotlivé komunity. Oslo teda iba pripravilo pôdu na obmedzenie slobody ľudí.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Netanjahu podporil návrh zákona umožňujúceho priamu voľbu premiéra

0 icon

Jeruzalem 19. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alex Kolomoisky)   Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podporil v pondelok návrh zákona, ktorý by umožnil priamu voľbu premiéra. Krajinu by to podľa jeho slov mohlo vyviesť z politického patu, ktorý trvá už dva roky. Netanjahuovi by legislatíva mohla zaručiť ďalšie funkčné obdobie v úrade a na…

Pročko odhalil dodávku, ktorá doniesla „kytice od občanov“ riaditeľke ŠÚKLu. Jeho Facebook zaplavili progresívci, ich vysvetlenia vás dostanú do kolien

0 icon

Bratislava 19. apríla 2021 (HSP/Foto:Facebook)   „Kvety pre pani riaditeľku ŠÚKL priviezlo jedno auto, z ktorého ich porozdávali ľuďom, ktorí sa rozhodli darovať kvety pre pani Baťovú. Novinárov nezvážali, tých len niekto dopredu informoval o láske, ktorú idú bežní občania prejaviť štátnej úradníčke,“ napísal poslanec Jožo Pročko na svoj facebookový…

Ministri zahraničných vecí EÚ sú za posilnenie spolupráce v oblasti Stredomoria

0 icon

Brusel 19. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Európska únia je odhodlaná obnoviť a posilniť strategické partnerstvo so svojimi južnými susedmi s cieľom riešiť spoločné výzvy v Stredomorí, využívať spoločné príležitosti a uvoľniť ekonomický potenciál tohto regiónu v prospech jeho obyvateľov. Uvádza sa v spoločnom vyhlásení diplomatov EÚ zverejnenom po skončení pondelňajšieho…

ŽIVOT- Národná strana vyzýva Mičovského, aby prestal ohrozovať normálny chod poľnohospodárstva

0 icon

Bratislava 19. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Strana ŽIVOT – národná strana vyzýva ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jána Mičovského, aby zodpovedne a transparentne pristúpil k výberu generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) a obsadil tento post kvalifikovaným a odborne zdatným kandidátom „Žiadame po dvoch neúspešných výberových konaniach urýchlene ukončiť…

Prezidentka Čaputová pozvala amerického prezidenta na návštevu Slovenska

0 icon

Bratislava 19. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Prezidentka Zuzana Čaputová formou listu pozvala amerického prezidenta Joea Bidena na návštevu Slovenska. TASR o tom v pondelok informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec s tým, že čas odoslania listu bližšie nešpecifikoval "Ak by prezident USA pozvanie prijal a prišiel by na návštevu SR,…

Babiš zaradil spiatočku: Vo Vrběticiach nešlo o akt štátneho terorizmu, Rusko neútočilo na ČR ale na tovar Bulhara. „Agenti operáciu spackali“

0 icon

Praha 19. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet, Pool via AP,Metropolitan Police via AP,Mesto Valašské Klobouky)   Český premiér Andrej Babiš v pondelok povedal, že výbuchy vo Vrběticiach nemožno považovať za akt štátneho terorizmu. Podľa jeho slov išlo o útok na tovar bulharského obchodníka, a nie o akciu namierenú voči Českej republike.…

Takto sa Rusi zbalili a opustili veľvyslanectvo v ČR. Zbalili sa a odišli už aj Česi z veľvyslanectva v RF

0 icon

Moskva 19. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)   Kremeľ v pondelok slovne odsúdil kroky Česka, ktoré v sobotu oznámilo vyhostenie 18 pracovníkov ruského veľvyslanectva v Prahe v spojitosti s obvineniami zo špionáže. Informovala o tom agentúra AFP Vyhostení ruskí diplomati s rodinami odleteli do vlasti Pre diplomatov s rodinami priletel…

Japonských fanúšikov do olympijských hier nestihnú zaočkovať, športovcom to ani nebudú odporúčať

0 icon

Tokio 19. apríla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko)   Nízke percento zaočkovaných Japoncov proti koronavírusu podporuje teóriu, že olympijské hry v Tokiu budú bez veľkej časti domácich fanúšikov. Japonský minister zodpovedný za vakcináciu Taro Kono uviedol, že je takmer isté, že miesta v hľadiskách športovísk zostanú prázdne Do dnešného dňa bolo zaočkované…

Španielsko odštartovalo štúdiu vplyvu kombinácie vakcín

0 icon

Madrid 19. apríla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Alvaro Barrientos)   Španielski zdravotníci začali realizovať štúdiu vplyvu kombinácie rôznych vakcín proti koronavírusu. Zúčastňuje sa na nej 600 ľudí všetkých vekových kategórií, ktorí boli zaočkovaní vakcínou firmy AstraZeneca a ako druhú dávku dostanú očkovaciu látku firiem Pfizer a BioNTech alebo vakcínu spoločnosti Moderna Do štúdie…

Rosatom sa nebude môcť uchádzať o dostavbu českej jadrovej elektrárne Dukovany

0 icon

Bratislava 19. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Aksana Manchuk, BelTa, Pool Photo via AP)   Ruská spoločnosť Rosatom sa nebude môcť uchádzať o tender na dostavbu českej jadrovej elektrárne Dukovany. Ako informuje spravodajský portál Novinky.cz, po rokovaní vlády to oznámil vicepremiér a minister priemyslu Karel Havlíček Česká vláda oficiálne vylúčila Rosatom z tendra…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Slováci proti Rusom?

0icon

Jednou z najväčších chýb Slovenskej republiky z rokov 1939-1945 bol vstup do vojny proti Sovietskemu zväzu. Kto pozná dejiny vie, že vojnu ZSSR vyhlásil predseda vlády Tuka sám, „lebo vedel, že vyhlásenie vojny by snem nebol schválil.“ Tragika veci bola v tom, že túto protiústavne a protiprávne, a proti vôli národa vyhlásenú vojnu…

Radovan Hrádek

Martin Koller a jeho pohľad na Vrbětice

0icon

Stojí za prečítanie. Objektívne a pravdivé. ______________________________________________________________ NOVAREP 19 4 21 Vrbětice 2021 Jako Goebels před Mnichovem K tragické explozi, či explozím ve Vrběticích jsem psal článek krátce, po tragickém výbuchu. Vyšel tehdy ještě na Parlamentních listech, což v současnosti určitě nehrozí. Při pohledu na komedii, kterou prezentují česká média,…

Pavel Polák

Naša svetlá budúcnosť. Časť II

0icon

Globálne vojnové napätie    Médiá a administrácia USA sa zameriavajú na zvyšovanie napätia po celom svete. Schválne používam termín administrácia, pretože ten nešťastný starček, trpiaci stareckou demenciou a ktovie, čím ešte dosadený škandalóznym volebným podvodom globálnych elít do kresla najmocnejšej krajiny sveta americkú politiku iste neriadi. Vidíme tu zvyšovanie napätie na hranici…

Slavěna Vorobelová

Progresívne čivavy treba zavrieť

0icon

Slovensko sa cez zapredané progersívno-liberálne postavičky pridáva k eskalácii napätia voči Ruskej federácii a bez dôkazov ju obviňuje a označuje za vrahov. Stávame sa tak postupne rukojemníkmi vo vlastnom štáte proti našej vôli. Naši „múdri“ vládni politici, okupanti prezidentského paláca a extrémistická progresívna sekta so zatemnenými mysľami, ktorých prozápadná, euroatlantická zahranično-politická…

Gustáv Murín

Matovič končí! Sklamal amerických chlebodarcov...

0icon

Je to typický dejinný paradox, ale v okamihu, kedy Matovič, ako sociopat páchajúci celé mesiace toľko zla, urobil jednu jedinú užitočnú vec – získanie vakcíny Sputnik V – práve na tu jednu vec doplatí. A nerozhodlo sa o tom na Slovensku. Nezabúdajme, že tu máme „verných spojencov“. A tí spoza oceánu si nás tak…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Oceán zachytený v tých najkrajších farbách

0 icon

Oceán pred nami ukrýva ešte mnoho tajomstiev, ktoré čakajú na objavenie. Pozri sa cez objektívy účastníkov súťaže Ocean Art Underwater Photo na krásy, ktoré sa ukrývajú pod hladinou. Oceán, aj keď sa zdá byť iba modrou nehybnou plochou, ukrýva v sebe toľko farebnosti a rozmanitosti, že nejednému z nás sa…

10 hlúpych každodenných vecí, pri ktorých sa pozastavuje zdravý rozum. Robíš ich aj ty?

0 icon

Zdravý rozum je niečo, čím sa nemôže pýšiť ktorýkoľvek človek. V každej skupine existuje jedna osoba, ktorá robí tak hlúpe veci, že nad nimi ostáva iným rozum stáť. Kýchnutie si bez zakrytia úst dlaňou, zaberanie dvoch miest v prostriedkoch MHD, ... Tu je desať jednoduchých príkladov vecí, ktoré mnohí z nás robia…

Druhá svetová vojna - prológ do jej záhad

0 icon

Druhá svetová vojna patrí k najlepšie zdokumentovaným obdobím ľudstva. Od tej doby sa otvorili tajné archívy a vrhli nové svetlo na doposiaľ neznáme skutočnosti. Testovanie DNA dnes umožňuje spoľahlivo určiť i neúplné pozostatky, a tak neznámych faktov o celosvetovom konflikte vcelku ubudlo. Napriek rozsiahlym vedomostiam o danom období je ešte stále veľa epizód, ktoré ostávajú nejasné. Značné…

Čo o tebe prezradí meno tvojho miláčika?

0 icon

Bella, Cindy, Snowflake, George - existuje toľko mien na výber. Vybrať meno pre svoje malé stvorenie je náročná úloha, ale akonáhle je vybraté, môžeš svojho miláčika hrdo volať jeho menom a rád vyslovuješ každé jeho písmeno. Ver tomu alebo nie, ale meno tvojho domáceho miláčika o tebe môže veľa prezradiť. Názov jedla

Protestant v psom tele ukazuje ľuďom, čo ho najviac vytáča

0 icon

Ak je niečo rozkošnejšie ako samotný pes, je to pes, ktorý ti má čo povedať. Zoznámte sa - tento protestant každý deň nosí v ústach kartónové poslanie s nevinným výrazom. Zabávať sa treba stále. Niekto pozerá televízor, iný zasa číta knihy a niekto pridáva do ohňa svojej závislosti tým, že hľadá…

Vo svete IT

Naša planéta je v kritickom stave: Len 3 percent povrchu sa považujú za ekologicky nedotknuté

0 icon

Nový znepokojivý výskum tvrdí, že na Zemi sú len 3% pôdy, ktoré sa považujú za ekologicky nedotknuté. Znamená to, že len v týchto regiónoch môžeme nájsť pôvodné populácie živočíšnych druhov, píše portál Gizmodo. Je to zároveň oveľa pesimistickejšia predpoveď, než hovorili predchádzajúce výskumy. V nich sa uvádzalo, že nedotknutých je od…

Bláznivá teória, alebo možné vysvetlenie fenoménu UFO? Čo si myslíte vy?

0 icon

Pred niekoľkými dňami sme písali o zvláštnych, neidentifikovaných, objektoch, ktoré sa vznášali nad americkou vojnovou loďou. Autenticitu záberov potvrdil aj Pentagon. Stále však ostáva záhadou, čo presne sú záhadné trojuholníkové objekty, zachytené na záberoch. Môže to byť vizuálny efekt? Sú to návštevníci z vesmíru? Zakladateľ The Warzone, Tyler Rogoway tvrdí, že sa…

Podarilo sa, 19. apríl sa zapíše do histórie ľudstva! Dron Ingenuity vzlietol v atmosfére Marsu

0 icon

Dron Ingenuity je aktuálne horúcou témou, dôvodom je, že ide o prvý lietajúci objekt, s ktorým sa nám podaril zrealizovať kontrolovaný let v atmosfére inej planéty. Samotný let bol viackrát odložený. Najprv bol naplánovaný na 11. apríla a v dôsledku chyby v časovaní úloh, bol presunutý na neskôr, konkrétne na 13. apríla. Americkej NASA sa však…

Android 12 by mohol dostať funkciu, ktorú ocenia najmä menej zdatní používatelia v cudzích jazykoch

0 icon

Android 12 je v posledných týždňoch široko a často diskutovanou témou. Dôvodom je, že Google oznámil termín udalosti Google I/O 2021, počas ktorej sa očakáva oficiálne predstavenie vývojárskej verzie nového Androidu. Po uvedení nového Androidu, hoci v BETA zostavení, by sme mali poznať viac menej všetky hlavné zmeny vrátane funkcií,…

Populárne nadstavby MIUI a OneUI chýbajú v rebríčku najlepších systémov, čo sa stalo?

0 icon

Technologickí giganti akými sú Samsung a Xiaomi si dávajú veľmi záležať na spokojnosti svojich zákazníkov, či už po hardvérovej, alebo softvérovej stránke. O to viac prekvapilo hodnotenie Master Lu, ktoré štvrťročne oceňuje najlepšie nadstavby pre operačný systém Android, keď vynechalo obľúbené MIUI a OneUI. Nie je však tajomstvom, prečo tomu…

Armádny Magazín

Senátor Puškov: Biden nechápe moderný svet, ak si myslí, že Západná aliancia predstavuje celý svet

0 icon

Rusko, 18.apríl 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden je presvedčený, že Rusko sa ocitlo „mimo svetového spoločenstva“. Oznámila to tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psaki. „Prezident verí, že Rusko je v mnohých ohľadoch mimo svetového spoločenstva. Teraz máme formát G7, nie G8… Návrh usporiadať samit je mostom späť. Verí, že je…

Biden varuje: USA sú pripravené použiť na ochranu Japonska jadrové zbrane

0 icon

USA, 19.apríl 2021 (AM) – 16. apríla sa vo Washingtone uskutočnili rozhovory medzi americkým prezidentom Joeom Bidenom a japonským premiérom Jošihidom Sugom. Biden počas rozhovoru potvrdil, že USA sú pripravené brániť Japonsko všetkými prostr

Vojenské lietadlá nad Krymom budú zostrelené bez varovania

0 icon

Rusko, 19. apríl 2021 (AM) – Ruské vojenské velenie včera oznámilo, že v prípade narušenia vzdušného priestoru Krymu lietadlami NATO budú použité systémy protivzdušnej obrany. Informuje o tom portál „avia.pro“.   Ukrajina pritom vyhlásila, že umožňuje členom Severoatlantickej aliancie využívať vzdušný priestor Krymu na vojenské operácie vrátane útoku na

Deväť ruských vojnových lodí zablokovalo ukrajinskej flotile vstup do Azovského mora. Británia vysiela dve bojové lode

0 icon

Rusko, 19. apríl 2021 (AM) – Najmenej deväť ruských vojnových lodí vstúpilo do vôd Azovského mora, čím zablokovali prístup ukrajinskej flotily k moru. V skutočnosti obkľúčilo niekoľko významných prístavov, v ktorých kotvia vojnové lode ukrajinského námorníctva. Podľa údajov, ktoré má portál „Avia.pro“ k dispozícii, ide o lode Kaspickej flotily ruského námorn

Hybridná loď. Čo je známe o vyvíjanej ruskej ponorke Straž

0 icon

Rusko, 19. apríl 2021 (AM) – Ruský exotický projekt by mal zvládnuť kontrolu lodí a kontrolu pobrežia, ale v prípade potreby môže spustiť torpédo. Je určený pre zahraničného zákazníka, ale môže byť tiež užitočný pre školenie ruských námorníkov. Čo je to, ponorka alebo hliadkovacia loď? Všetko dohromady!

Svetlo sveta

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali