Kubánci si uctili pamiatku revolucionára Ernesta Che Guevaru

Kubánci si uctili pamiatku revolucionára Ernesta Che Guevaru

Havana 9. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Maxim Marmur)

 

Tisíce ľudí sa v nedeľu zhromaždili v kubánskom meste Santa Clara, aby si pripomenuli 50. výročie smrti revolučného vodcu Ernesta “Che” Guevaru, ktorý patrí k najznámejším postavám marxistickej revolúcie v Latinskej Amerike.

Ilustračné foto: Portrét kubánskeho revolucionára Che Guevaru na teplovzdušnom balóne

Jeho pamiatku si k mauzóleu prišiel uctiť aj jeho bojový druh a priateľ, kubánsky prezident Raúl Castro, informovala v noci nadnes britská stanica BBC. Podľa nej ďalšie tisíce Kubáncov sledovali obrad kladenia vencov k mauzóleu prostredníctvom televízie.

Reklama

Prejav k zhromaždeným predniesol 57-ročný Miguel Díaz-Canel, ktorý je politickými analytikmi považovaný za veľmi pravdepodobného nástupcu Castra vo funkcii hlavy štátu. Vo svojom prejave Díaz-Canel kritizoval americký imperializmus a vzdal hold legendárnemu Che Guevarovi.

Mesto Santa Clara sa do kubánskych dejín zapísalo ako miesto, kde v decembri 1958 došlo k zvratu, keď tam ľavicoví revolucionári zaznamenali rozhodujúce víťazstvo nad jednotkami vtedajšieho prezidenta Fulgencia Batistu.

Reklama

BBC vo svojej správe konštatuje, že kult Che Guevaru na Kube – ale aj v iných krajinách Latinskej Ameriky – žije aj 50 rokov po jeho smrti. Jeho portrét je na bankovkách, bilbordoch i na nástenných maľbách, tzv. murales. BBC pripomenula, že veta “Buďte ako Che” z prejavu, ktorým Fidel Castro v roku 1967 oznamoval smrť Che Guevaru, je tiež stále živým posolstvom.

BBC tiež poznamenala, že – súdiac podľa počtu školopovinných detí v dave zhromaždených v Santa Clare – život Che Guevaru je aj naďalej dôležitou súčasťou výchovy mládeže.

Kým jeho sympatizanti ho považujú za príklad oddanosti a sebaobetovania, jeho kritici mu vyčítajú brutalitu a krutosť voči svojim oponentom. Bez ohľadu na to, či je vnímaný ako hrdina alebo krvilačný radikál, isté je, že bol súčasťou generácie, ktorá na Kube pomaly vymiera. Jeho najbližší druh, Fidel Castro, zomrel vlani. Fidelov brat Raúl by mal na budúci rok odstúpiť a jeho miesto by po takmer 60 rokoch mohol zaujať aj niekto iný ako člen rodiny Castrovcov, uviedla BBC.

Ernesto Che Guevara sa narodil 14. júna 1928 v Rosariu do argentínskej buržoáznej rodiny. Vyštudoval medicínu, ale od roku 1956 bojoval na Kube po boku Fidela Castra proti tamojšej diktatúre. Po víťazstve revolúcie zastával na Kube významné štátne funkcie, potom sa zúčastnil partizánskych bojov v Kongu a Bolívii. Inkognito pobudol i v ČSSR.

Popravený bol 9. októbra 1967 v Bolívii, kde spolu s ďalšími partizánmi bojoval proti vládnym silám. Jeho telo bolo v júli 1997 prepravené z Bolívie na Kubu a pochované v meste Santa Clara.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:36

Rusko uviedlo, že v noci na nedeľu nad viacerými západnými oblasťami krajiny zostrelilo dovedna 17 ukrajinských dronov. S odvolaním sa na vyhlásenie ruského ministerstva obrany o tom informovala agentúra AFP.

08:35

Bývalého hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina hospitalizovali v sobotu po jeho návrate do väznice v New Yorku – krátko po tom, čo tamojší najvyšší súd zrušil rozsudok z roku 2020, v ktorom ho uznali za vinného zo sexuálnych trestných činov.

08:34

Ekonomické prínosy členstva Slovenska v Európskej únii (EÚ) sú významné. Integrácia do EÚ prináša priemernému občanovi SR dodatočný blahobyt v objeme 4000 eur a štvorčlennej domácnosti približne 16.000 eur za obdobie piatich rokov. Jedna tretina tohto príspevku k blahobytu však závisí od toho, ako efektívne sa dostupné prostriedky v ekonomike využívajú. Poukázali na to analytici Národnej banky Slovenska (NBS) v štúdii venovanej nadchádzajúcemu 20. výročiu členstva v EÚ. Slovensko do únie vstúpilo 1. mája 2004.

08:00

Polícia v sobotu zadržala takmer 200 ľudí na troch amerických univerzitách, kde sa konali protesty proti vojenskej operácii Izraela proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamasu v Pásme Gazy.

08:00

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odsúdil v sobotu neskoro večer ruské útoky na plynárenskú infraštruktúru krajiny.

07:59

Múzeum Louvre v Paríži začalo s francúzskym ministerstvom kultúry diskusiu o zlepšení podmienok vystavovania slávneho portrétu Mony Lisy od Leonarda da Vinciho. Ako jedna z možností sa uvádza aj vystavenie tohto obrazu v samostatnej miestnosti. Ako podľa agentúry AFP to v sobotu uviedla riaditeľka múzea Louvre Laurence des Cars, takáto zmena by návštevníkom poskytla lepší umelecký zážitok.

07:52

07:31

Päť ľudí prišlo v sobotu o život a ďalších 33 osôb utrpelo zranenia pri vyčíňaní tornáda v juhočínskom meste Kuang-čou (Kanton). Okolo 15.00 h miestneho času (09.00 h SELČ) tornádo zasiahlo štvrť Paj-jün. Predbežné zistenia ukázali, že malo intenzitu tretieho stupňa na päťstupňovej škále.

07:30

Iracký parlament schválil v sobotu zákon o boji proti prostitúcii a homosexualite, ktorý ukladá tresty odňatia slobody za vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia v trvaní až do 15 rokov.

07:14

Za 1,175 milióna libier (približne 1,4 milióna eur) vydražili v sobotu na aukcii vo Veľkej Británii zlaté vreckové hodinky, ktoré patrili milionárovi Johnovi Jacobovi Astorovi, najbohatšiemu pasažierovi potopeného zaoceánskeho parníka Titanic. Ich novým majiteľom sa stal súkromný zberateľ z USA.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali