Kostolný z Denníka N chcel vyškoliť Kaliňáka, ibaže…

Kostolný z Denníka N chcel vyškoliť Kaliňáka, ibaže…

Bratislava 29. mája 2024 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)

 

Matúš Kostolný, šéfredaktor Denníka N, pri všetkej úcte k jeho pozícii a menu, nepochopil, o čo vlastne Kaliňák požiadal novinárov vo svojom videu (TU)…

Robert Kaliňák
Na snímke Robert Kaliňák

Kostolný nás, hneď na úvod svojho článku o „desiatich krokoch na skvalitnenie slovenskej žurnalistiky“, stavia pred falošnú dilemu: vraj teraz ide v Markíze o to, či budú novinári do budúcna kontrolovať vládu, alebo „iba držať mikrofón a súhlasne pohmkávať, že vláda je dokonalá.“

Reklama

Toto je, prosím, ukážkový príklad argumentačného klamu zvaného „false dilemma“.

Pretože autor výroku nás stavia pred výber medzi štandardnou odpoveďou („kontrola“ vlády médiami) a medzi jej extrémnym protipólom (súhlasné pohmkávanie, že vláda je „dokonalá“). Ide o veľmi lacný komunikačný trik, na aký hádam nenaletí ani priemerný stredoškolák a člen debatného krúžku.

Reklama

Pretože nikto, nikto z celej koalície ani raz nevyzval novinárov k servilnosti. Sám Kaliňák spomína, ako odpovedá na otázky novinárov až „do posledného mikrofónu“.

A kritické otázky sú prirodzene na mieste! Ide však o to, či sú formulované so zreteľom na objektívnu realitu, alebo v snahe dotlačiť politika do pozície, kde to vyžaduje aktuálny spoločenský naratív, úzkostlivo budovaný médiami hlavného prúdu.

To je ten naratív o anjeloch a démonoch, o ktorom tiež hovoril Kaliňák. Alebo Peter Schutz (SME), keď napísal, že optimizmus nám bráni vo výhľade na „démonov zla“…

Kostolný ďalej vyjadruje obavu, že odklon Markízy od „nezávislej žurnalistiky by ovplyvnil celú mediálnu scénu. Môže sa na nej zlomiť všeobecný pocit, že na Slovensku majú slobodné médiá vplyv a chránia demokraciu.“

Tu stavia svoj názor na tekutých pieskoch. Sú to len dohady, nič iné. „Môže sa…“ stať totiž všeličo, záleží od predstavivosti. Áno, je možné, že zmeny v Markíze udajú nový trend v rámci vedenia diskusných relácií…

Reklama

Veď už by aj bolo načase!

Pán Kovačič totiž, na rozdiel od toho, čo si myslí Kostolný, nikdy nebol vzorovým predstaviteľom nezávislého novinára. K objektívnemu prístupu k hosťom majú z televíznych moderátorov najbližšie Bielik či Král, ale práve Kovačič stojí ďaleko od zdravej miery kritickosti. Veď si len znovu pustite ľubovoľné relácie, kde sú zastúpení politici koalície aj opozície.

A sledujte, koho nechá rozprávať, komu skáče do reči, alebo koho si dovolí „opraviť“…

Pretože jedine on má výlučný patent na „správne“ interpretácie udalostí doma aj vo svete.

Pán Kovačič dávno stratil pojem o základných princípoch svojho povolania. Sama etymológia slova moderátor nám odhalí niekoľko jeho významov; tým podstatným pre naše potreby v televíznom kontexte je regulácia.

Reklama

Slúžil Kovačič v relácii Na telo ako regulačný element, ktorý držal diskutujúcich v rámci férových časových rámcov a podmienok?

Alebo svoju rolu výrazne „obohatil“ o osobný vklad, keď prezentoval vlastný pohľad na svet, kde ako jedinú ružovú budúcnosť vníma vládu liberálnej ideológie?

Podľa Kostolného bol pirátsky úskok Kovačiča, keď si ukradol minútu z vysielania (mimochodom, koľko taká minúta v Markíze asi môže stáť…?), vo verejnom záujme. Nuž, podľa jeho kolegyne Tódovej bolo vo verejnom záujme aj prenasledovanie údajnej priateľky Roberta Fica, keď ju – súkromnú osobu – s ďalšími loveckými psami slovenskej žurnalistiky naháňala po nákupnom stredisku…

 

 

Kostolný oplakáva Na telo, že vraj ho zničili koaliční politici svojou neúčasťou. Vraj to oni označili vybrané médiá za nepriateľské…

Áno označili – za nepriateľské voči vláde. A nie je to azda pravda? Nie sú novinári ako Kovačič, Hanzelová, Bárdy a spol. zaujatí a apriórne nastavení proti vláde? Nemajú vari jednoznačnú predstavu o tom, ako má fungovať demokracia?

Teda výlučne liberálne a nikdy inak, v súlade s popperovskou tézou otvorenej spoločnosti, kde už pomaly ovplyvňuje vládnutie namiesto legitímne zvolených politikov každý druhý „aktivista“?

Prosím vás, vygooglite si, kedy sa u nás začala oficiálne, ideovo, na úrovni vládnucich síl riešiť otázka tretieho sektora – v roku 2012. Vtedy bola aspoň vypracovaná koncepcia vzťahu vlády k mimovládkam a následne schválená uznesením vlády.

Kto mohol vtedy tušiť, kam sa až dopracujeme…

Reklama

K Šimečkovi mladšiemu a jeho manuálom na farebné revolúcie.

A ešte: k atentátu na premiéra.

Koalícia, vážený pán Kostolný, nechodila do Na telo iba a len preto, že Kovačič stratil mieru, zabudol na základný význam slova „moderátor“, a namiesto riadenej debaty jeho hostí ponúkol divákom pohľad do svojho vlastného, osobného sveta.

A to nikoho nezaujíma – pokiaľ by chcel viesť debatnú one-man-show s výrazným osobnostným vkladom moderátora, nech si urobí reláciu ako Jan Kraus. Na Youtube.

Kostolnému „je jasné“, že koalícia chce médiá „bez naozajstných novinárov“. Jemu je jasné asi všetko, vrátane decembrovej oblohy.

Reklama

Nič v zlom, ale ako by pán Kostolný definoval „naozajstného“ novinára? Pretože jedna vec je pýtať sa náročné otázky na úrovni, a vec druhá naháňať človeka po poliach a strkať mu do úst mikrofón, ako to urobil ten elév, na ktorého meno si nespomínam, keď bol premiér Fico pred dávnymi rokmi na žatve.

To nie je naozajstný novinár – to je foxteriér slovenskej žurnalistiky. A takých dnes máme X. A oni úprimne veria tomu, že konajú „vo verejnom záujme“. Pretože „otvorená spoločnosť“.

Na akých myšlienkových, filozofických, akademických základoch stavajú svoje presvedčenie?

Nie, títo ľudia nikdy svoju novinársku prax nekončili pri ťažkých otázkach a bystrých analýzach: oni to posunuli ďalej, in extremis, keď vytvárali veľký slovenský príbeh o anjeloch a démonoch.

Ale pozrime sa aj na konštruktívnu časť Kostolného príspevku. Áno, prijal výzvu Kaliňáka na vypracovanie vlastného návrhu, ako skvalitniť mediálne prostredie na Slovensku. Spísal totiž desaťbodový návrh. Pre úplnosť ho odcitujme v celom znení:

Reklama

 

Politici budú odpovedať novinárom na otázky.

Politici budú chodiť do relevantných politických diskusií, aby s názorovými oponentmi debatovali a hľadali lepšie riešenia pre štát, ktorý riadia.

Politici nebudú na novinárov útočiť a obviňovať ich za svoje zlyhania.

Politici aj novinári sa zdržia vulgárností a osobných útokov.

Politici nebudú utajovať informácie, ktoré nie sú tajné zo zákona.

Polícia sa začne konečne zaoberať útokmi vo verejnom priestore a nebude vyšetrovať iba útoky na politikov, ale aj na novinárov.

Reklama

Politici nebudú podporovať dezinformačné stránky, ktoré šíria lži a konšpirácie.

Novinári sa budú držať zásad novinárskej etiky.

Novinári budú pri každom príbehu oslovovať všetky strany.

Politici aj novinári budú postupovať vo verejnom záujme.

 

Neviem, ako vy, ale ja tam vidím drvivú väčšinu požiadaviek smerom k politikom… Mimochodom, vraj podporujú „dezinfoscénu“. Ako ju presne podporujú? Posiela azda niekto z vlády alternatívnym médiám peniaze? Rekreačné poukazy? Pozvánky na spoločné wellness-víkendy? Pýtam sa, lebo ja som teda nič nedostal, a cítim sa neprávom opomenutý!

Po ďalšie: kto dal mandát ľuďom ako Kostolný – teda pojmov mediálnej vedy neznalým elévom, používajúcim argumentačné klamy – aby oni určovali, čo je a čo nie je „dezinfostránka“?

Reklama

A takto by sme si mohli rozobrať aj ďalšie body až do kostnej drene. Ale k čomu by to bolo dobré? Veď obraz ste si hádam už stihli utvoriť.

Dodajme len, že keď Kostolný straší, že v prípade, že Markíza „padne“, budeme „jednou nohou v neslobode“, tak nehorázne zavádza. V akej neslobode, prosím vás? Každá firma má právo určiť svojim zamestnancom pravidlá, a Markíza je firma, ktorej prvoradý záujem je generovať zisk. Ak tento záujem narúšajú aktivity niektorých zamestnancov, musí byť logicky vykonaná náprava – toto sú predsa základné postuláty trhovej ekonomiky, o ktorej tak niektorí snívali! Všetko je to otázka dopytu a ponuky, bodka!

Tak čo plačete, modré očká?

Iba zažívate reálny kapitalizmus v praxi. Takto sa prejavuje sloboda vlastníka kapitálu určovať pravidlá hry. Podobne, ako keď prišiel o spoluprácu Attila Végh, lebo prejavil pred voľbami svoj osobný názor.

Hádam ste čakali niečo iné?

PS: Keď musela z redakcie TA3 odísť Anka Žitná, ktorá sa „previnila“ len tým, že spravila rozhovor so svetoznámym ekonómom Jeffrey Sachsom, prezentujúcim „nepohodlný“ názor na vojnu na Ukrajine, vtedy ste boli kde?

 

Reklama

Prečítajte si tiež

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:33

Kandidátom poľskej centristickej aliancie Tretia cesta bude v budúcoročných prezidentských voľbách v Poľsku súčasný predseda Sejmu Szymon Holownia. Oznámil to v pondelok vysokopostavený člen Tretej cesty a bývalý poľský premiér Waldemar Pawlak.

13:32

Predseda francúzskej strany Národné združenie (RN) Jordan Bardella v pondelok oznámil, že Francúzsko nepošle na Ukrajinu vojakov a ani strely dlhého doletu, ak sa jeho strana v predčasných parlamentných voľbách dostane k moci.

13:13

Diplomati členských krajín EÚ na pracovnom stretnutí v Luxemburgu schválili dodatočné sankcie voči šiestim osobám zapojeným do kybernetických útokov na kritickú infraštruktúru v členských štátoch EÚ.

13:02

Bitcoin, ako aj ďalšie kryptomeny, pokračuje v poklese po výraznom oslabení v minulom týždni, ktorý bol pre digitálne meny jedným z najhorších v tomto roku.

13:01

Kybernetickí útočníci neustále hľadajú spôsoby, ako sa vyhnúť detekcii bezpečnostných softvérov. Jedným z nich je ukrytie malvéru v obrázkoch na webových stránkach či v dokumentoch. 

13:00

Americký technologický gigant Apple riskuje pokuty vo výške miliárd eur. Európska únia totiž zistila, že pravidlá jeho obchodu App Store sú v rozpore so zákonom o digitálnych trhoch, pretože bránia vývojárom aplikácií voľne nasmerovať spotrebiteľov na alternatívne kanály pre ponuky a obsah. 

12:59

Raziace práce v tuneli Okruhliak, ktorý je súčasťou stavby R4 Prešov – severný obchvat, II. etapa, napredujú. Národná diaľničná spoločnosť zahájila razenie 1,8 kilometra dlhého tunela zo západného portálu koncom apríla. Aktuálne je v ľavej tunelovej rúre vyrazených viac ako 95 metrov a v pravej tunelovej rúre už takmer 50 metrov. Začiatok razenia tunela z východného portálu sa predpokladá začiatkom septembra. 

12:57

Členstvo Slovenska v EÚ prinieslo pre slovenské firmy mnoho prínosov, ako napríklad prístup k jednotnému trhu EÚ dnes už 27 krajín, dostupnosť k zdrojom financovania EÚ, zjednodušenie administratívy či posilnenie konkurencieschopnosti. Na druhej strane prinieslo aj niektoré výzvy, ako nárast konkurencie, tlak na vyrovnávanie miezd či stratu kontroly nad niektorými trhmi.

12:55

Národná implementačná a koordinačná autorita odporúča po technických rokovaniach s Európskou komisiou oddialiť revíziu plánu obnovy. Vyplýva to z aktualizovanej Správy o pokroku v implementácii plánu obnovy, ktorú na rokovanie vlády predložil podpredseda vlády Peter Kmec (Hlas-SD).

12:53

V máji tohto roka ceny tovarov a služieb na Slovensku medziročne vzrástli o 2,2 %. Oproti aprílu sa inflácia mierne zrýchlila, avšak naďalej ide o jednu z jej najnižších úrovní za posledné tri roky. Tempo zdražovania v krajine by sa malo na obdobne nízkych úrovniach držať aj počas nasledujúcich letných mesiacov.

12:52

Ukrajina by mohla dostať prvú splátku z výnosov zo zmrazených ruských fondov v hodnote 1,4 miliardy eur už na budúci týždeň. Uviedol to vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell, podľa ktorého Európska únia našla spôsob, ako využiť výnosy z ruských aktív na pomoc Ukrajine napriek blokáde Maďarska. 

12:51

Európska únia má riešenie, ako využiť zmrazené ruské fondy pre Ukrajinu. Uviedol to vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.

12:50

Rusko začalo prehodnocovať svoju jadrovú doktrínu s cieľom dať ju do súladu so súčasnou realitou, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s odvolaním sa na vyjadrenia ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke invazívny a obzvlášť nebezpečný druh rastliny Boľševník obrovský (Heracleum mantegazzianum) pri meste Sobrance

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Andrej Sablič

Erik Majercak

Milan Šupa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali