Konflikt v Sýrii – Akerbat, Deir ez Zor a čo ďalej?

Damask 03. septembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Hussein Malla)

 

Včera publikoval zaujímavú analýzu o vývoji v Sýrii ruský vojenský analytik Jurij Podoljak, známy pod prezývkou Yureasumy. Materiál publikoval na portáli warfiles

Ilustračné foto

Likvidácia teroristov v Akerbatskom kotli

Sýrske vládne jednotky úspešne pokračujú v likvidácii teroristických skupín ISIS v oblasti mesta Akerbat. Ak všetko pôjde rovnakým tempom ako doteraz, tak v najbližších dňoch budú teroristi v akerbatskom kotli zlikvidovaní. V čistení akerbatského kotla sa angažujú najmä obávaní členovia ISIS Hunters, ktorí rozhodným spôsobom likvidujú obkľúčených teroristov.

Sýrska armáda úspešne pokračuje v ofenzíve, na rozdiel od proamerických jednotiek, ktoré narážajú na východnom brehu Eufratu na množstvo problémov.

Bandy ISIS, nachádzajúce sa v akerbatskom kotli, už začínajú pociťovať problémy s muníciou, ISIS Hunters sa v posledných hodinách činili a „včelí roj ISIS“ začína rapídne ochabovať. Teroristi sú však odhodlaní bojovať do konca, obávajú sa sýrskeho zajatia.

Zaujímavá je arabská mentalita. V beznádejnej situácii miestne arabské sunnitské obyvateľstvo, ktoré členov ISIS doteraz podporovalo vo vzťahu k jednotkám ISIS, znateľne ochladlo. Bojujú najmä zahraniční žoldnieri v radoch ISIS, bojovníci z radov miestnych Arabov sú ochotní vzdať sa.

Podľa informácii ISIS Hunters je vidieť rozdiel medzi jednotkami tvorenými miestnymi Arabmi a žoldnierskymi zoskupeniami.

Žoldnieri sú na podstatne vyššej vojenskej úrovni a sú aj viac motivovaní ako miestni Arabi. Arabskí kmeňoví vodcovia už nadviazali kontakty s predstaviteľmi sýrskych vládnych jednotiek a sú ochotní aj ku kompromisom. Velenie ISIS Hunters oznámilo, že do týždňa bandy, ktoré sa nevzdajú v akerbatskom kotli, zlikviduje.

 

Prípravy k oslobodeniu Deir ez-Zor

Mesto Deir ez-Zor sa drží v obkľúčení ISIS a protivládnych síl už viac ako tri roky. Likvidácia akerbatského kotla umožňuje nasadiť v smere na Deir ez-Zor nové vládne jednotky. Krídla vládnych síl sú zabezpečené, rovnako ako logistické cesty a je zrejmé, že bandy ISIS pod údermi sýrskych vládnych jednotiek a ich vojsk dožívajú svoje posledné dni.

Dňa 29.8.2017 zaútočili vládne sily na silnú skupinu ISIS v doline Eufratu. Tigri a 5. Zbor, v ktorom bojujú aj ruskí dobrovoľníci, túto bandu rozbili a v priebehu štyroch dní oslobodili územie o rozlohe niekoľko desiatok km štvorcových. Sýrske vládne sili útočia z oblasti As-Suhna, teroristi ISIS zúfalo vrhajú proti Tigrom a 5. Zboru všetko, čo majú k dispozícii, vrátane slabo vycvičených chlapcov. Teroristi utrpeli už 2x ťažké straty v oblasti dediny Al Sabkah, ktorá má strategicky dôležitý význam.

Útočne naladení Tigri postupujú k Deir ez Zor, k mestu im chýba približne 40 km. Čaká ich ešte úloha rozbiť bandu teroristov ISIS pri meste As-Shula, ktoré sa nachádza približne vo vzdialenosti 20 km od mesta Deir ez-Zor. Ak Tigri zmetú bandy ISIS z povrchu zemského aj v tomto meste, takmer 3-ročná blokáda Deir ez-Zor sa skončí.

Skupiny teroristov, ktoré ostanú južne od Deir ez Zor a južne od Eufratu, tak stratia spojenie so svojimi druhmi na východnom brehu Eufratu a utiecť budú môcť jedine do Jordánska, alebo Iraku. Američania však už svoju zástupnú armádu hodili cez palubu a čo potrebovali, už zachránili, takže osudy členov ISIS sú spečatené.

 

Provincia Aleppo a Idlib

Situácia v Aleppe je zložitá. Bandy Haiyyat Tahrir as Sham sa zaktivizovali na hraniciach provincií Idlib a Aleppo. Včera teroristi vykonali prieskum bojom a pokúšali sa preraziť vládne pozície v oblasti Nového Aleppa. Aktivizácia bandy vyhovuje najmä Američanom, ktorí zúfalo potrebujú spomaliť postup sýrskych vládnych vojsk v oblasti Deir ez Zor.

Po likvidácii teroristov ISIS budú môcť byť členovia ISIS Hunters nasadení aj v Aleppe, spoločne s časťou podporných tankových a mechanizovaných delostreleckých jednotiek, ktoré bojové operácie ISIS Hunters podporujú.

Teroristi nemôžu útočiť na hraniciach provincie Idlib a Aleppo v otvorenom priestore, bola by to ich samovražda, prevaha sýrskych vládnych síl v ťažkých zbraniach a nasadenie ruského letectva by utopilo útok teroristov v krvi. Sýrske vládne jednotky útok teroristov v mestskej aglomerácii Nového Aleppa odrazili, na to, aby viedli aktívnejšie bojové operácie, budú však potrebovať zvýšenie svojích stavov na hraniciach provincie Aleppo a Idlib.

Po vyčistení aleppského kotla sa členovia ISIS Hunters spoločne s iránskymi jednotkami, Hizballáhom a Turkami zúčastnia spoločného postupu v provincii Idlib s cieľom rozbiť proamerické zoskupenia. Američania už vykazujú známky nervozity, pretože pred niekoľkými dňami na skutočné americké jednotky zaútočili „protureckí bojovníci, alebo členovia tureckých špeciálnych jednotiek maskovaní ako protitureckí bojovníci“. Tento útok prinútil Američanov utiecť do bezpečia, americká špeciálna jednotka odkaz pochopila a prestala v cudzom priestore v Idlibe okamžite operovať .

 

Problémy Washingtonu

Problémy Washingtonu sú čoraz väčšie. Turecko sa čoraz aktívnejšie angažuje na severe Sýrie, turecký útok na členov amerického špeciálneho týmu bol pre Washington a Pentagon fackou do tváre.

Tento útok je markerom budúcich problémov USA v Sýrii. Američania, ktorí po porážke sýrskych proamerických zoskupení a ISIS vsadili na Kurdov sú nervózni, pretože kurdský postup na východnom brehu Eufratu je veľmi pomalý. Kurdom sa doteraz nepodarilo obsadiť územia na východnom brehu Eufratu a snažia sa preraziť pozície teroristov v blízkosti mesta Rakka.

Ešte pred dvoma mesiacami vyzerala situácia úplne inak. Kurdi mali obrovskú možnosť obsadiť aj územie na západnom brehu Eufratu, čo by bolo pre Damask a Moskvu problémom. Vtedy však Rusi pustili Turkov z reťaze a Turci začali valcovať kurdské pozície v oblasti mesta Manbidj na hranici s Tureckom.

Kurdi odkaz správne pochopili a keďže vedia, ako Američania pracujú so spojencami, ktorých už viac nepotrebujú (videli príklad sýrskej protiasadovskej opozície), nepovedali americkým plánom a predstavám rozhodné nie (od Američanov získavajú materiálnu podporu, výcvik, zbrane), ale kurdský postup sa zrazu výrazne spomalil. Keďže už Američania nie sú na Blízkom východe „alfa samcom“ a ich vplyv zreteľne upadá, nemajú Američania inú možnosť ako prijať kurdské rozhodnutie. Kurdi by však nemali zabúdať na pomstychtivosť Amerčianov, ktorí nezabúdajú, keď niekto neplní ich rozkazy.

Upokojil sa aj Izrael. Ešte pred niekoľkými týždňami Izraelci drzo bombardovali pozície sýrskych jednotiek a Hizballáhu na území Sýrie. Moskva však Netanjahua rýchlo umravnila, keď sa Hizballáh objavil priamo na izraelsko-libanonských hraniciach, čečenskí výsadkári a vojenskí policajti obsadili súčasnú sýrsko-izraelskú hranicu a zaktivizovali sa systémy protivzdušnej obrany, do oblasti prileteli 4 ruské A-50, ktoré dokážu zachytiť štart Izraelcov okamžite a okamžite aj naviesť protilietadlové rakety na izraelské ciele.

Dnes Netanjahu už len slovne hysterizuje protestuje proti rastúcemu vplyvu Iránu v Sýrii (trapné vyhrážky o bombardovaní Damasku zo strany izraelského letectva). Arabské obyvateľstvo na okupovaných územiach v Izraeli predstavuje časovanú bombu a izraelská armáda, ktorá utrpela nepríjemnú porážku v boji proti Hizballáhu (jún – august 2006) dokázala zlikvidovať približne 1500 civilistov, nezabránila však ostreľovaniu severného Izraela raketami Hizballáhu (dnes má Hizballáh modernejšie rakety).

Izrael počas vojny stratil 120 vojakov, 1200 izraelských vojakov bolo zranených. Hizballáh stratil v konflikte cca 700 mužov. Izraelci nedokázali Hizballáh poraziť napriek tomu, že Hizballáh nemal vo svojej výzbroje tanky,vrtuľníky a ani lietadlá. Irán usilovne pracuje na zvýšení bojovej úrovne Hizballáhu, dodáva Hizballáhu, moderné zbrane. Členovia Hizballáhu získali cenné bojové skúsenosti v sýrskom konflikte a dnes majú viac bojových skúseností ako členovia izraelskej armády, ktorí momentálne bojujú len proti neozbrojeným Palestíncom, najmä na okupovaných územiach Gazy

Netanjahu dnes chápe, že novú blízkovýchodnú architektúru stavia Rusko, Irán a čiastočne aj Čína. Američania majú množstvo vlastných problémov a je otázne, či by boli ochotní plniť izraelské predstavy tak, ako tomu bolo v minulosti. Pozície izraelskej lobby v USA totiž zoslabli.

 

Čo možno očakávať v najbližšej budúcnosti

Akerbatský kotol dožíva svoje posledné dni. Oslobodenie Deir ez-Zor a vyčistenie celého západného brehu Eufratu je otázkou týždňov. Američania sa snažia destabilizovať situáciu na hraniciach Idlibu a Aleppa, veľmi sa im však nedarí. Kurdi prešľapujú na mieste, majú strach z Turkov a Američanom veľmi nedôverujú.

Sýrska vládna armáda uvažuje, že sa presunie aj na východný breh Eufratu a obsadí územia, ktoré nie sú pod kurdskou kontrolou. Sýrčania tak môžu oslabiť myšlienku vytvorenia sýrskeho Kurdistanu, v týchto „protikurdských aktivitách“ ich budu nadšene podporovať aj Turci a Iračania. Obsadenie území východne od Eufratu prinúti aj Američanov správať sa slušnejšie, pretože Američania strácajú svoju aroganciu, keď sa im prestáva dariť.

Damask bude musieť ešte riešiť otázku Idlibu, problémy v Latakii, kde sa uhniezdila Ankara. Pravdepodobne veľmi dôležitými budú rozhovory medzi Damaskom a Ankarou, ktoré však bude moderovať Moskva a Teherán, nie Washington. Washington veľa možností nemá, naopak pozícia Bašára Asada sa zlepšuje každý deň.

Zo západných lídrov, ktorí participovali na útoku voči Sýrii v roku 2011 a arogantne požadovali odstúpenie Bašára Asada, už dnes nie je vo vrcholnej politike nikto. Naopak, Bašár Asad sa s ruskou pomocou udržal a o jeho ďalšom budúcom politickom osude rozhodne sýrsky národ a nie Západ so svojími poskokmi.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Bojovníčka Kučová vo finále v Gdyni odvrátila päť mečbalov, ale titul nezískala

0 icon

Bratislava 25 júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Slovenská tenistka Kristína Kučová sa nedočkala najväčšieho úspechu kariéry v podobe triumfu na turnaji hlavného ženského okruhu WTA. Vo finále dvojhry na antuke v poľskej Gdyni prehrala s belgickou reprezentantkou Marynou Zanevskou za 1:53 h 4:6, 6:7 (4) Oba sety mali podobný priebeh,…

Analytik Smatana predpovedá hororový scenár: „Pri šírení delta variantu hrozí na Slovensku trojnásobok obetí oproti druhej vlne pandémie. Nezaočkovaní nestíhajú začiatok jesene, ak sa nezaočkujú tento týždeň!“

0 icon

Bratislava 25. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Pri šírení delta variantu koronavírusu hrozí na Slovensku trojnásobok obetí oproti druhej vlne pandémie. Nezaočkovaných je totiž približne 800-tisíc ľudí v skupine nad 50 rokov. Ak by umierali chorí na COVID-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň pri…

Pre požiare na Sardínii evakuovali stovky ľudí

0 icon

Miláno 25. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandro Tocco)   Taliansky ostrov Sardínia sužujú požiare, ktoré si cez noc vyžiadali evakuáciu takmer 400 ľudí. Z oblasti nehlásia mŕtvych ani zranených Hasiči informovali, že oheň zničil vo vnútrozemí ostrova niekoľko domov. Predbežný prieskum podľa civilnej ochrany naznačuje, že plamene spálili v okolí Montiferru viac…

Britskí daňoví poplatníci budú platiť za pandémiu desaťročia

0 icon

Bratislava 25. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-David Rose)   Britskí daňoví poplatníci budú znášať náklady pandémie ochorenia COVID-19 po desaťročia. Vyplýva to z dvoch správ Výboru britského parlamentu pre verejné účty, podľa ktorých reakcia britskej vlády na koronakrízu vystavila daňových poplatníkov v Spojenom kráľovstve „značným finančným rizikám“. Poslanci vo výbore tiež skritizovali…

Kauza korupcie príslušníkov bezpečnostných zložiek pokračuje v stredu a vo štvrtok ďalším dokazovaním

0 icon

Bratislava 25. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian)   V stredu 28. a vo štvrtok 29. júla by na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku mal pokračovať súdny proces s bývalým šéfom kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Petrom G. a expolicajtom Ladislavom V. Podľa obžaloby dvojica žiadala úplatok 400-tisíc eur od podnikateľa…

Mária Kolíková: V novele o COVID preukazoch ústavnoprávny problém nevidím. Každý sa môže slobodne rozhodnúť, či sa dá zaočkovať

0 icon

Bratislava 25. júla (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) nevidí žiadny potenciálny ústavnoprávny problém v novele o COVID preukazoch. Ak by sa ňou zaoberal Ústavný súd (ÚS) SR, neobáva sa, že by to skončilo "fiaskom" "Som presvedčená, že je tu absolútna proporcionalita medzi všetkými právami," uviedla ministerka…

Europoslanci: Plynovod Nord Stream 2 sa nikdy nemal dostavať

0 icon

Bratislava 25. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Sputnik-Axel Schmidt, TASR-Martin Baumann)   Plynovod Nord Stream 2, ktorý spája Rusko s Nemeckom na dne Baltského mora, sa podľa niektorých europoslancov nikdy nemal dostavať. Jeho projekt sa ale najnovšie aj s požehnaním zo strany Spojených štátov amerických dostáva do finále. Europoslanci to uviedli pre agentúru…

Saleziáni: Pápež hľadá ľudí, ktorí žijú na konci sveta

0 icon

Bratislava/Košice 25. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Archiv PMD)   Pápež František hľadá počas svojho pontifikátu tie konce sveta a ľudí, ktorí žijú na konci sveta. Uviedol to direktor štvorčlennej saleziánskej komunity na Luníku IX v Košiciach don Peter Veselský, kde zavíta Svätý Otec 14. septembra "Keď som sa dozvedel, že Svätý Otec…

Je to definitívne. Parlament schválil normálny život pre očkovaných a špeciálne opatrenia pre neočkovaných. Čakajú nás digitálne Covid pasy

0 icon

Bratislava 25. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: Martin Baumann, Martina Kriková)  Parlament schválil diskrimináciu neočkovaných, ktorí sa nevyhnú špeciálnym opatreniam v prípade "zhoršenia situácie" Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR bude môcť pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. Ten informuje, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná…

Peter Kovařík vysvetľuje, prečo prerušil zásah jednotiek zo Sobraniec, kvôli čomu došlo k zmareniu zatknutia dvoch kajúcnikov

0 icon

Bratislava 25. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ak by vyšetrovateľka špeciálneho tímu Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) postupovala tak, ako jej to ukladajú interné predpisy, k danej situácii nemuselo vôbec dôjsť. Vyhlásil to policajný prezident Peter Kovařík Reagoval tak na tohtotýždňové úkony ÚIS v súvislosti s kauzami Očistec a Judáš a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Časť III.

0icon

V tejto časti si dovolím uviesť jednu z rôznych možných hypotéz, prečo môže byť „pandémia“ koronavírusu globálnym podvodom. Zároveň naznačím, že podľa politického liberalizmu sa politické konanie globálnej a národnej moci úplne vzdialilo od konania klasického obdobia kapitalizmu. Boj proti „pandémii“ koronavírusu je dostatočným príkladom toho, ako sa spoločnosť nemá…

Marián Tkáč

Komu slúži cirkev rímska i grécka? Kristovi či štátu, riadenému vakcínatormi?

0icon

Aj dnes – je nedeľa 25. júla – odzneli spoza ambón (to sú tie „kecpulty“ v kostoloch) výzvy, aby sa veriace ovečky ešte stihli zavakcínovať, aby neprepásli šancu byť blízko Františka. (Už dlhšie som nebol v bratislavskej Katedrále sv. Martina, a tak neviem, či na tamojšej ambone ešte stále svieti niečo na spôsob…

Boris Mesár

Tieto fašistické curvy hlasovali za APARTHEID

0icon

Mgr. Anna Andrejuvová Ing. Martin Fecko Ján Kerekréti Mgr. Peter

Andrej Sablič

Analýza ekonómie pokračovanie I.

0icon

Makroekonómia a jej peniaze sú rakovinou spoločnosti Peniaze sú virtuálnou realitou, ktorá sa rozprestiera po celej zemeguli a používa sa tak ako iné virtuálne reality, akou sú meter, volt, wat, °C a podobne. Na rozdiel od peňazí sú však tieto reality nemenné a verne zodpovedajú určitej realite vo fyzike. Pomocou…

Štefan Harabin

Pellegrini a Fico mohli prijatie zákona o zvýhodnení očkovaných zastaviť, keby sedeli v parlamente a hlasoval proti. Miesto toho robili tlačovky, kde ubezpečovali ľudí, že oni sú proti.

0icon

V Piatok sa malo hlasovať o tzv. zákone o zvýhodňovaní očkovaných. Hlasovaniu o samotnom zákone predchádzalo hlasovanie o návrhu na skrátenie legislatívneho konania pre prijatie tohto zákona. Proti návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie, bola nakoniec Sme rodina, takže koalícia dokázala na podporu zrýchleného hlasovania o Lengvarského návrhu zozbierať len 61 hlasov. Ak by  opozícia…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Cap Arcona: Veľká ľudská tragédia 2. sv. vojny: 2. časť

0 icon

Prinášame pokračovanie druhej časti o veľkej ľudskej tragédii 2. svetovej vojny s názvom Cap Arcona. Cap Arcona bol názov jednej z nemeckých lodí, ktoré tesne pred kapituláciou Nemecka potopili spojenecké bombardéry v domnení, že posádku tvoria nemeckí vojaci. Opak bol však pravdou. Posádku tvorili zajatci z koncentračných táborov v počte asi 4 500. Poďme sa spoločne pozrieť…

Účesy, ktoré ti spôsobujú bolesti hlavy

0 icon

Bolesť hlavy môže byť spôsobená rôznymi príčinami : stres, vysoký krvný tlak, zranenie alebo dokonca počasie. Spôsob, akým sa rozhodneš nosiť učesané vlasy, môže byť tiež hlavným faktorom, ktorý spôsobuje bolesti hlavy. Niektoré účesy, ktoré vyvíjajú tlak na pokožku hlavy, môžu mať za následok pocit bolesti. 1. Vrkoč

Umelec vytvára šialene realistické balónové sochy!

0 icon

Možno si už zažil oslavu či párty, na ktorej sa klaun pokúšal z dlhých balónov vytvárať rôzne sochy a nakoniec výsledok vyzeral, ako pes krížený s mačkou. Masayoshi Matsumoto je umelec, ktorý žije v Japonsku a ktorý pomocou bežných balónikov a vytvára neuveriteľné realistické sochy. Ich skutočnosť je taká prekvapivá, že budeš…

TOP10: Nepremyslené projekty, ktoré mali byť spravené oveľa dôslednejšie

0 icon

Niektoré projekty nevyjdú na jedničku. Spôsob, akým sú spravené nasledujúce veci, určite niektorých rozosmeje alebo naštve. Tieto projekty však majú jeden spoločný znak - vopred sa pri nich neuvažovalo. Buď sú nefunkčné, nelogické alebo naozaj hlúpe. Je jedno, či je to chyba projektanta alebo inštalatéra, dalo sa to urobiť oveľa…

Ako ovplyvňuje meno tvoj život? Je jeho výber dôležitý?

0 icon

Vybrať meno dieťaťa je jedným z prvých veľkých rozhodnutí, ktoré musia rodičia urobiť. A ukázalo sa, že výber tejto „životnej“ značky pre dieťa si vyžaduje hlboké zamyslenie, pretože podľa jednej štúdie môžu mená určovať, ako bude človek vyzerať v dospelosti. Respondenti dokázali správne odhadnúť meno cudzinca na základe fotografie tváre

Armádny Magazín

"Pás nestability" Lavrov vysvetlil ako sa západ snaží poraziť Rusko

0 icon

Rusko, 25.júl 2021 (AM) – Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov poznamenal, že západné krajiny sa snažia vytvoriť okolo Ruska „pás nestability“. Lavrov poznamenal, že podnikajú pokusy o destabilizáciu situácie na hraniciach Ruska a susedných krajín, vrátane Bieloruska a Moldav

8 faktov falšovania zásluh Ruska v 2. svetovej vojne

0 icon

Rusko, 25.júl 2021 (AM) – V materiáloch na výučbu dejín vo Veľkej Británii niet rozdiel medzi nacistickým Nemeckom pod vládou Adolfa Hitlera a ZSSR pod vládou Josifa V. Stalina. Akoby si Briti nechceli uvedomiť rozdiel, že jeden koncentračné tábory rozkuroval a druhý ich hasil.   Oba štáty sú označené za agresorov, ktoré rozpútali 2.…

Irak potvrdzuje želanie zbaviť sa amerických jednotiek

0 icon

Irak, 25.júl 2021 (AM) – Na rokovaniach vo Washingtone iracká delegácia potvrdila, že Irak nepotrebuje prítomnosť zahraničného vojenského personálu, uviedol poradca krajiny pre národnú bezpečnosť Qassem al-Aaraj. Podľa neho „bude dátum 31. decembra zvláštny,“ uvádza agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na INA.   Vedúci tlačovej služby minis

"Lode nikdy nespúšťajú vlajku pred nepriateľom" Putin zaviedol nové nariadenia pre námorníkov

0 icon

Rusko, 25.júl 2021 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o námornej vlajke krajiny. Zakázal všetkým ruským námorníkom spustiť vlajku pred nepriateľom. „Za žiadnych okolností,“ píše sa v dokumente.   Dekrét prezidenta zavádza nové nariadenie o námornej vlajke. Naznačuje tradí

Ktorá hypersonická raketa ako prvá vstúpi do služby americkej armáde

0 icon

USA, 24.júl 2021 (AM) – Americké ministerstvo obrany vydalo vyhlásenie týkajúce sa prvých hypersonických rakiet, ktoré sa môžu objaviť v službe americkej armáde. Podľa riaditeľa programu pre hypersonické zbrane v Pentagóne Mika Whitea bol stanovený

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali