“Kiska je mementom, čo sa môže stať, ak vložíme slepú dôveru do neznámeho boháča,” tvrdí Eduard Chmelár. “Ale ja som mu tú pózu nikdy neveril”

Bratislava 14. júna 2019 (HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)

 

Politický analytik Eduard Chmelár deň pred koncom mandátu prezidenta Kisku tvrdí, že od začiatku mu neveril jeho pózu filantropa

Na snímke prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska

“Keď pred piatimi rokmi Andrej Kiska zvíťazil v prezidentských voľbách, slovenské médiá reagovali s podobnou eufóriou ako dnes. Titulky hlásali, že: Dobro zvíťazilo nad zlom – Slovensko urobilo veľký skok k vyspelej Európe – Slovenská demokracia ukázala obrovskú silu. Tá hŕstka z nás, ktorá sa skepticky pýtala, prečo, bola prehlušená oslavným huriavkom novodobých žabiek-demokratiek, ktoré medzitým začali kŕkať na inom rybníku.”

Chmelár pripomína, že kým naše médiá považovali za „občianskeho kandidáta“ niekoho, kto sa nevyšvihol do svojej pozície vzopätím občianskej spoločnosti, ale kumuláciou finančných prostriedkov, svetové médiá reagovali na vzniknutú situáciu oveľa presnejšie: vyhral „obchodný magnát“ (BBC), milionár (ORF), bohatý podnikateľ (Le Monde)…

“Nie, občianska spoločnosť naozaj nezvíťazila, verejnosť na ňu v skutočnosti rezignovala. Už nežiadala demokratické riešenia, ale spasiteľa, netúžila po pravde, ale po ilúzii, ktorá oslňuje. Slovenská spoločnosť sa odvrátila od skutočnosti a vyčerpaná z vnútorných zápasov sa poddala príťažlivému klamu – kto v nej vzbudí ilúzie, ovládne ju. Pred piatimi rokmi som upozornil, že nič nás do týchto temných hlbín nestrháva rýchlejšie ako morálny gýč – pojem, ktorý do svetovej literatúry a filozofie vniesol český spisovateľ Milan Kundera.”

Tento autor v v slávnom románe Neznesiteľná ľahkosť bytia definuje morálny gýč ako „kategorickú negáciu hovna“ – postoj, ktorý vyraďuje zo života všetko, čo narúša monopol nad ľudským svedomím – každý prejav individualizmu, každé pochybovanie či iróniu. “V ríši morálneho gýča vládne dojatie, ktoré vytláča z vedomia ľudí zmysel pre rozdielnosť, konečnosť a neprehľadnosť životných situácií jednotlivcov. Vládne tu diktatúra srdca. Tam, kde hovorí srdce, je neslušné, aby rozum niečo namietal. Prívrženec morálneho gýča nechce poznať otázku, na ktorú svojím postojom odpovedá. Odpovedá kategoricky a nepripúšťa historickú obmedzenosť, zakrýva nejednoznačnosť situácie, v ktorej musíme aplikovať naše hodnoty. Dnes sme svedkami renesancie tohto druhu politiky. Počúvame frázy o politike pre ľudí (akoby ju doteraz robili pre akváriové rybičky), počúvame nič nehovoriace marketingové heslá vydávajúce sa za sľuby. Nepochádzajú z vnútorného presvedčenia, nie sú odrazom štátnickej vízie a hodnotovej zrelosti ich nositeľa, ale produktom a výsledkom presne vypočítanej stratégie skúmajúcej ľudské túžby – ako to priznal aj vtedajší šéf volebného štábu Andreja Kisku.”

Takýmto spôsobom sa však podľa Eduarda Chmelára nemení spoločnosť, ale zneužívajú sa jej slabosti. “Môže tento morálny gýč nahradiť reálnu politiku? Nemôže. Tak ako nemôže moralizovanie nahradiť všeobecne záväzné pravidlá, ktoré v demokratickej spoločnosti umožňujú ľuďom racionálne riešiť vzniknuté situácie. Tak ako nemôžu deklarované hodnoty nahradiť efektívne inštitúcie, ktoré sú užitočné občanom pri riešení ich nepredvídaných situácií. Preto je morálny gýč veľkou hrozbou pre demokraciu, lebo paralyzuje schopnosť občanov budovať tieto inštitúcie a riešiť situácie, v ktorých sa ocitajú.”

Na Facebooku ďalej napísal, že dnes už veľa ľudí vie, v čom a prečo Kiska zlyhal, ale pred tými piatimi rokmi, v tej atmosfére masovej eufórie, mi pripadla mimoriadne nepopulárna a nevďačná úloha, na ktorú rezignovali inak hyperkritické médiá. Ja som totiž prezidentovi tú pózu filantropa nikdy neuveril, pretože moc peňazí nikdy nemôže suplovať poctivú občiansku angažovanosť, pretože žiadne skratky neexistujú, pretože morálny gýč nemôže nahradiť pravidlá demokratickej politiky. “Nádej totiž nespočíva v nových spasiteľoch, ale v tých nedokonalých ľuďoch, ktorí napokon vždy musia sami prejaviť vôľu ku konkrétnym zmenám. Keď nám totiž politik sľúbi, že tu bude pre ľudí, len tí vnímavejší z nás sa dovtípia, pre ktorých.”

Chmelár pripúšťa, že Kiska má stále veľa prívržencov, no z hľadiska výkonu jeho právomocí a konkrétnych výsledkov jeho politiky ho považuje za najslabšieho prezidenta v doterajšej histórii Slovenskej republiky. “Svojím spôsobom je mementom. Mementom, čo sa môže stať, ak vložíme slepú dôveru do neznámeho boháča, ktorý odštartoval drahú kampaň s lacným programom prvej dámy a nenaučil sa vystupovať na verejnosti lepšie ako treťotriedny ochotnícky herec, ktorý sa len málokedy vie intonačne trafiť do prejavu, ktorý mu napísali.”

“Bol neobyčajne lenivý, takmer polovicu týždňa trávil s rodinou, kvôli tomu neraz prijímal štátne návštevy doma na Spiši a napriek jeho okázalému rozdávaniu platu boli premrštené výdavky jeho kancelárie najvyššie spomedzi všetkých prezidentov. Ich veľkú časť zhltli platy funkcionárov (ktoré odmietol zverejniť) a lety do Popradu za manželkou (tie obhajoval tvrdením, že nie je súkromná osoba a prezidentom je stále, hoci keď prijal dalajlámu, hovoril zasa, že sa s ním stretol ako súkromná osoba). Mal jednoznačne najslabšiu bilanciu zahraničných ciest a kontaktov spomedzi všetkých prezidentov. Jeho aktivity na tomto poli sú neporovnateľné nielen s českým či rakúskym prezidentom, ale vysoko ho prevyšuje aj prezident dvojmiliónového Slovinska Borut Pahor, ktorého prijala britská kráľovná, španielsky kráľ či nemecká kancelárka, čo sa Andrejovi Kiskovi nepodarilo. Je jediným slovenským prezidentom, ktorého neprijali v Bielom dome, ale ani v Kremli či Pekingu. Kým prezidenti okolitých štátov robili v zahraničí veľké obchody, Andrej Kiska ekonomickú diplomaciu úplne zanedbal a jeho cesty sa ponášali skôr na výlety.”

Pripomína aj to, že hoci neustále tvrdí, že vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej boli jeho najťažším dňom vo funkcii, pravdou je, že tento „najťažší deň“ prežíval na lyžovačke v rakúskych Alpách, ktorú vôbec neprerušil. A hoci jeho úlohou ako hlavy štátu bolo moderovať vzniknutý politický konflikt, Andrej Kiska sa okamžite stal hlavou opozície a od tej chvíle sa prestal hrať na to, že je prezidentom pre všetkých. Sklamaná z jeho konania však zostala napokon aj opozícia, pretože vo chvíli, keď mohol vyvolať predčasné voľby, zaradil spiatočku – už vtedy totiž plánoval založiť politickú stranu a urýchlenie pádu vlády Smeru nevyhovovalo jeho plánom.

“Štátne vyznamenania udeľoval svojim kamarátom a prívržencom a kedy sa mu zachcelo (nie v deň štátneho sviatku), tureckého diktátora Erdogana nazval priateľom, Turecko „ostrovom stability“ a Rusko „nepriateľom, počas prejavu ruského veľvyslanca pri výročí Karpatsko-duklianskej operácie demonštratívne odišiel a odvtedy ho vypískali na každých oslavách SNP. Azda najviac sa vo svojej funkcii vložil do agresívnej podpory zbrojenia, čím dovŕšil premenu Slovenskej republiky na militaristickú spoločnosť.”

Posledný rok vo funkcii prezidenta bol podľa Chmelára pre spoločnosť čistým trápením. Andrej Kiska rozoštval slovenskú spoločnosť tak ako žiaden z doterajších prezidentov. “Spôsobil obrovskú medzinárodnú blamáž, keď nazval Slovensko mafiánskym štátom – čo si nedovolil ani Michal Kováč v čase jeho najtuhšieho zápasu s mečiarizmom. Kiskovo správanie počas jeho daňových a pozemkových káuz bolo obzvlášť hanebné, lebo za takéto veci v zahraničí hlavy štátu odstupujú, on však ukázal, že sľuby o novej politickej kultúre boli prázdne reči. No a napokon začal ešte počas funkčného obdobia prezidenta budovať svoju vlastnú politickú stranu, čím pošpinil majestát tohto úradu. A v neposlednom rade je až nevkusné, ako tancuje na hrobe novinára a zneužíva jeho vraždu na vlastnú politickú kampaň. Už by s tým mal naozaj prestať.”

“Keď Andrej Kiska kandidoval za prezidenta republiky, len málo ľudí rozumelo tomu, prečo to robí. Po rozpačitom výkone jeho úradu opäť mnohí nerozumejú tomu, prečo zakladá politickú stranu, keď je jasné, že opozíciu neobohacuje, ale rozbíja. Navyše svojou aktívnou straníckou politikou dehonestuje úrad hlavy štátu. Každý je sám strojcom svojho šťastia, ale v tomto prípade je Andrej Kiska strojcom jediného fenoménu – vzostupu digitálnej oligarchie na Slovensku.”

Chmelár na záver dodal: “Zajtra sa ujme svojho úradu prvá prezidentka Slovenskej republiky. Hoci Andrej Kiska nezanechal nijaký odkaz, nijaký hmatateľný výsledok jeho činnosti, jeho duch z Prezidentského paláca neodchádza. Kontinuita je zreteľná predovšetkým v zahraničnej politike a súdnictve – dvoch najsilnejších právomociach hlavy štátu. Otvorene poviem, že ma to neteší. Zahraničná politika štátu by mala byť menej proamerickou a viac proeurópskou, menej dogmatickou a viac tvorivou. Činnosť prezidentky Čaputovej však v najbližších mesiacoch nebudem hodnotiť. Jednak si zaslúži tak ako každý ústavný činiteľ svojich tradičných 100 dní na to, aby ukázala svoje kvality a jednak nepotrebujem, aby si každý pologramotný chumaj vysvetľoval moje slová, že sa neviem zmieriť s porážkou. Na rozdiel od Štefana Harabina opakovane potvrdzujem, že rešpektujem jej voľbu a myslím, že aj on by sa mal ako sudca Najvyššieho súdu SR správať dôstojnejšie. Ak je, samozrejme, jeho cieľom ústavnosť, a nie rozvrat právneho systému.”

 

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Vedenie svetovej banky vraj nútilo svojich zamestnancov vylepšovať údaje o Číne

0 icon

Washington 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Wikimedia)   Svetová banka prerušila prácu na správe o podnikateľských podmienkach vo svete po tom, ako vyšetrovatelia dospeli k záveru, že vedenie banky nútilo jej pracovníkov, aby zmenili údaje o Číne a niektorých iných krajinách. Banka vo štvrtok uviedla, že preruší prácu na správe Doing Business…

Polícia zadržala deväťčlennú skupinu Afgancov a prevádzača z Ukrajiny

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Na slovensko-ukrajinských hraniciach zastavila polícia vo štvrtok (16. 9.) pokus o nelegálny prechod deviatich Afgancov. Cez tzv. zelenú hranicu sa ich snažil dostať z Ukrajiny na územie Slovenska 51-ročný Ukrajinec "Muž už čelí obvineniu zo zločinu prevádzačstva, v prípade dokázania viny mu hrozí väzenie…

Rezort obrany upozorňuje na plánované presuny vojenskej techniky cez územie SR

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/MO SR)   Ministerstvo obrany (MO) SR upozorňuje obyvateľov Slovenska na 39 plánovaných cestných presunov zahraničných spojeneckých ozbrojených síl cez územie SR. Uskutočnia sa v období od 20. do 26. septembra. TASR o tom informovala hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková "Rezort obrany zdôrazňuje, že tranzity…

Českí poslanci budú rokovať o uznávaní protilátok proti covidu-19

0 icon

Praha 17. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook-Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, SITA/AP-Petr David Josek)   Českí poslanci na dnešnom rokovaní budú diskutovať aj o uznávaní protilátok proti covidu-19 ako možnosti preukázania bezinfekčnosti. Debatu presadila Tereza Hyťhová z trikolóry. Ministerstvo zdravotníctva je zatiaľ proti, hoci uznávanie protilátok žiada opozícia aj premiér Andrej Babiš…

Putin sa nezúčastní na Bidenom zvolanom summite o klíme a možno ani na VZ OSN

0 icon

Moskva 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Ramil Sitdikov, Sputnik, Kremlin)   Ruský prezident Vladimir Putin nemá v pláne zúčastniť sa na schôdzke lídrov štátov najviac zodpovedných za zmeny klímy, ktorú na 17. septembra v online formáte organizuje americký prezident Joe Biden. Informoval o tom v piatok Putinov hovorca Dmitrij Peskov, ktorý podľa…

Holandská ministerka zahraničia rezignovala pre evakuácie z Afganistanu

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Peter Dejong)   Holandská ministerka zahraničia Sigrid Kaag rezignovala na svoju funkciu pre augustovú krízu pri evakuáciách z Afganistanu. Je prvá predstaviteľka vlády zo Západu, čo tak urobila pre chaos, ktorý vznikol po prevzatí moci v Afganistane hnutím Taliban. Informuje o tom spravodajský portál BBC Holandskí…

Prokurátor navrhuje Dušanovi Kováčikovi minimálne 13-ročný nepodmienečný trest, obhajoba navrhuje oslobodenie

0 icon

Pezinok 17. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Jaroslav Novák)   Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michal Šúrek navrhuje uložiť bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi K. najmenej 13-ročný nepodmienečný trest s minimálnym stupňom stráženia a trest prepadnutia majetku. Šúrek to uviedol v piatok v rámci záverečnej reči pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS)…

Apple a Google v prvý deň parlamentných volieb zo svojich obchodov odstránili Navaľného aplikáciu

0 icon

Moskva 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Babuskinsky District Court Press Service)   Technologické spoločnosti Apple a Google v piatok odstránili zo svojich obchodov aplikáciu, ktorú vytvorili spojenci ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Stalo sa tak v prvý deň parlamentných volieb, ktoré budú v krajine trvať tri dni Aplikácia Smart Voting (rozumné hlasovanie)…

Dušan Kováčik tvrdí, že 11 mesiacov nemal možnosť brániť sa voči nezmyslom. „Na hlavnom pojednávaní nám nebolo umožnené absolútne nič,” povedal

0 icon

Pezinok 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je v kolúznej väzbe už takmer 11 mesiacov a za ten čas sa podľa vlastných slov nemal možnosť brániť proti nezmyslom. Uviedol to dnes na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v rámci svojej záverečnej reči. Zároveň kritizoval prílišnú…

Litovská premiérka s poľským partnerom prerokuje problém migrantov prichádzajúcich z Bieloruska

0 icon

Varšava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Mindaugas Kulbis)   Litovská premiérka Ingrida Simonyteová bude v Poľsku v piatok rokovať o regionálnej bezpečnosti vzhľadom na tlak migrantov na litovské a poľské hranice z bieloruského územia. Simonyteová a jej poľský partner Mateusz Morawiecki spoločne s členmi ich vlád majú prediskutovať spôsoby predchádzania ilegálnej migrácii…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Otvorený list p. Marte a spoločnosti!

0icon

P. Marta mi zaželala ŠŤASTLIVÝ NOVÝ ROK 7530 , vysvetlila o čom to je, ale zároveň sa ma spýtala či jej r

Gustáv Murín

Trestné oznámenie na Matoviča, Hegera, Mikulca a Naďa

0icon

Priatelia, sme svedkami takého rozkladu právneho štátu, aký sme ešte nezažili. A neverte, že sa vás to osobne netýka, lebo infekcia svojvoľných obvinení na základe manipulovaných „svedectiev“ tu už bola za vlády komunistov a doplatili na to státisíce nevinných. Nezabúdajme, že ako v prípade komunistov, aj táto „koalícia zmeny k…

Marián Moravčík

V USA sa veci zbierajú na aféru, oproti ktorej je naša slovenská „vojna policajtov“ len búrka v šerbli

0icon

Ide o záležitosť, o ktorej už dávnejšie písali Lidovky. V stručnosti - gen. Milley, ktorý bol pod Trumpom ako náčelník spojených generálnych štábov najvyšším veliteľom armády, v čase preberania moci novým prezidentom Bidenom úplne odstavil bývaléh

Boris Mesár

1. ČÍM VIAC OČKOVANÝCH, TÝM VIAC INFIKOVANÝCH. SLOVENSKÉ ZARIADENIE PRE SENIOROV RIEŠI "ZÁHADU" 2.  Hlavný nemecký patológ bije na poplach v súvislosti so smrteľnými zraneniami spôsobenými vakcínou proti ochoreniu Covid: "Vakcína je príčinou smrti u 30-40% pitvy nedávno zaočkovaných ľudí.

0icon

SLOVENSKO: Čím viac zaočkovaných, tým viac nakazených. Presne takto by sa mohla vhodne charakterizovať situácia na Slovensku. Náš pravidelný čitateľ zo Slovenska nás priviedol do redakcie s neuveriteľnou tlačovou správou, ktorú priniesol slovenský denník Pravda. V Kosmatci, špecializovanom zariadení pre seniorov s duševným ochorením a demenciou v obci Ubľa v okrese…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy - 1. časť: Čísla sú veľmi dôležité

0icon

O návšteve 266. Petrovho nástupcu dá sa a bude sa písať veľa. Možno len treba, aby trochu opadlo nadšenie bratislavského arcipastiera Stanislava či hovorcu KBS. Ale aj liberálnych médií. A najmä ateistov typu Samuela Marca, ktorý napísal oslavný text na jezuitu Františka, keď ako neveriaci číta a sleduje pápežove vyjadrenia,…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 10 tajomstiev najznámejších značiek. Čo skrývajú vo svojich logách?

0 icon

Všade kam sa pohneme, nás prenasledujú známe logá značiek. Môžeme ich vidieť v televíznych reklamách, na ceste do práce, na tričkách a na internete. V 90% prípadoch však nemáme ani len tušenie, aký skrytý význam sa v týchto zdanlivo abstraktných obrázkoch nachádza. Dnes ti preto ukážeme, význam týchto desiatich známych…

Ďalších 18 obrázkov, ktoré sú dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Pred nedávnom sme ti priniesli 18 obrázkov, ktoré boli jednoducho dokonalé. Jednalo sa o momenty v ktorom si svoje našli aj tí najväčší perfekcionisti. Dnes sa opäť vrátime k tejto téme. Znova ti ukážeme 18 obrázkov. Na každom z nich uvidíš perfekcionizmus v praxi. Nasledujúce fotky sú naozaj dokonalé. Tak…

Týchto 10 ilustrácií je dôkazom toho, aká je kreativita v živote človeka dôležitá

0 icon

V tomto náročnom a rýchlom svete, musíme jednoducho snívať. Preto nie je v živote nič krajšie, ako mať obrovskú predstavivosť. Ľudia, ktorí majú to šťastie, že majú dar kreativity, môžu snívať neustále bez ohľadu na situáciu. Môžu tak jednoducho vidieť svet v celej svojej zložitosti a zároveň aj kráse. Aj pre…

Prečo Spojenci nechali obsadenie Československa Sovietom?

0 icon

Prinášame ďalší zaujímavý článok z obdobia druhej svetovej vojny. Tentokrát sa nás bude týkať bytostne ešte bližšie ako obvykle. Spoločne sa pozrieme na to, prečo Spojenci nedobyli Československo, hoci na to mali možnosť a prostriedky, a to skôr, ako Sovieti. Západným Spojencom bol taktiež znemožnený ďalší prípadný postup. Patton na…

Dunkerque a 2. svetová vojna: 1. časť

0 icon

V máji 1940 nastal v druhej svetovej vojne rozhodujúci okamih. Nemecké vojská postupovali naprieč Belgickom a napadli Francúzsko. Do tejto oblasti boli vyslané francúzske a britské jednotky, aby tie nemecké vytlačili. Prinášame ďalší minimálne z nášho pohľadu zaujímavý článok z obdobia druhej svetovej vojny. Ešte pred Mechelenským prípadom (o ktorom…

Armádny Magazín

Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme ...

0 icon

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojný

Rheinmetall predstavili vôbec prvý obrnený Boxer s mínometným modulom

0 icon

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Na veľtrhu DSEI predstavil nemecký technologický koncern Rheinmetall so spoločným podnikom Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) demonštrátor Boxer s 81 mm mínometom. Cieľom je predviesť širšie schopnosti a možnosti rozšírenia obrnených vozidiel Boxer 8x8.  

Moderný tank pre NATO – novinky v programe Challenger 3

0 icon

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Dlho očakávaný demonštrátor tanku Challenger 3 je vystavený v stánku spoločností Rheinmetall a Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) na veľtrhu DSEI 2021. Je to najmodernejšie digitálne vozidlo so sieťovou podporou, vysokou bojovou účinnosťou, zvýšenou schopnosťou prežitia a prvotriednymi schopnosťami sledovania a vyhľ

Francúzom horí pod zadkom: Mali vyjednáva podporu s ruskou bojovou skupinou WAGNER

0 icon

Mali, 17.september 2021 (AM) –Francúzsko zachvátila panika z perspektívy zmluvy medzi Mali a súkromnou ruskou spoločnosťou.   Francúzska vláda vyjadrila znepokojenie nad možnou dohodou medzi Bamakom a ruskou súkr

Vrtuľník AH-1Z: Bell dodal už sto týchto strojov Námornej pechote Spojených štátov

0 icon

Amarillo, Texas (17. septembra 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska spoločnosť Textron Inc (NYSE: TXT), úspešne realizovala 100. za sebou nasledujúcu včasnú dodávku stroja AH-1Z pre americkú námornú pechotu. Tá je súčasťou sériového programu, ktorý beží už štvrtý rok. Spoločnosti Bell sa podarilo dosiahnuť tento míľnik predovšetkým vďaka úzke

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali