Keby Slovensko nebolo v EÚ a NATO, rozhodovalo by sa o nás pragmaticky a bezohľadne, hovorí Šimečka. Čo sa potrebuje ešte dozvedieť, aby precitol?

Bratislava 19. marca 2019 (HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)

 

Michal Šimečka, mladý politik zo strany Progresívne Slovensko, bol pred pár dňami v Moskve a o svojich dojmoch napísal na svojom facebooku. Ibaže… do toho obrazu, ktorý tak pekne opísal, mu ešte pár čriepkov chýba, aby bol kompletný

Na snímke Michal Šimečka

Šimečka napísal: „Rusi berú medzinárodnú politiku dokonale cynicky. Z ich pohľadu ide vždy len o prežitie a dosiahnutie mocenských záujmov. Nehrajú sa na ideológiu, ani na hodnoty … Keď som počúval tých mimoriadne schopných a mimoriadne cynických tvorcov ruskej politiky, naplno som si uvedomil jednu vec: máme neuveriteľné šťastie. Keby Slovensko dnes nebolo členom EÚ a NATO, títo istí muži (lebo sú to všetko muži) by rovnako pragmaticky a bezohľadne rozhodovali aj o našom osude.“

Potom ako Šimečka napísal svoje názory na ruský pohľad na geopolitiku, sa ozvali mnohí kritici, ktorí mu vysvetlili ako sa veci majú. (Píšeme o tom napríklad TU) Niektorí ho zvozili pod čiernu zem. Lenže pre spravodlivosť by bolo namieste sa mladého Šimečku zastať.

Tento mladý a talentovaný politik má totiž v tom, čo píše, pravdu. Nie síce kompletnú, ale v mnohom sa dá s jeho postrehmi súhlasiť. Unikla mu vlastne iba jedna podstatná vec: že medzi demokratickými „hodnotami“ a geopolitikou je principiálny rozdiel nielen v Rusku, ale od samotnej podstaty.

 

Buď geopolitika alebo demokracia – oboje súčasne nie je možné

Keby jestvovala nejaká objektívna vyššia moc, ktorá by strážila jednotlivé krajiny ako deti v škôlke, aby si navzájom nerobili zle, bolo by to krásne a ideálne: potom by sme mohli na nejakú geopolitiku zabudnúť a mohli by sme sa sústrediť iba na to, aby demokracia prekvitala. Ibaže… takýto objektívny sudca tu nie je. Nie je ním skorumpovaná OSN, nie je ním ani medzinárodný súdny dvor v Haagu a už vôbec v žiadnom prípade ním nemôžu byť pažravé a agresívne Spojené štáty americké.

Ak na Zemeguli rozmýšľa geopoliticky (rozumej, imperiálne) čo len jedna krajina, potom majú rovnaké právo a povinnosť rozmýšľať tak aj iné krajiny, ktoré chcú zostať nezávislé. Ak je na tejto planéte jedna krajina, ktorá má lietadlové lode vo všetkých oceánoch, kontroluje všetky strategické prieplavy, z dvesto krajín sveta má v stopäťdesiatich svoje vojenské základne, (spolu ich údajne má byť okolo sedemsto), potom nikto nemá právo hovoriť iným krajinám, že to isté robiť nesmú. Áno, Šimečka má pravdu, že to nie je pekné: ale ak je to súčasť obrannej stratégie voči globálnemu predátorovi, potom je to absolútne pochopiteľné.

Proamerickí nadšenci budú hovoriť, že „Pax Americana“ predsa funguje na základe hodnôt a demokratického súhlasu ľudí v jednotlivých krajinách, čo je prvá a základná lož, na ktorej celý ten podvod stojí. A povedzme si, že dosť primitívna a arogantná lož.

Medzi geopolitikou a demokraciou je totiž priamy rozpor, nezlučiteľnosť: demokracia znamená, že si ľudia zvolia vládu akú chcú, a logicky si zvolia takú, ktorá bude najviac zohľadňovať nie cudzie, ale domáce záujmy a hodnoty, čiže nezávislú od vonkajšieho, diaľkového riadenia krajiny. Nuž a geopolitika nie je nič iné, než práve to vonkajšie, diaľkové riadenie…

 

„Demokratické“ americké doktríny

Aj v socialistickom Československu sa všetko dialo na základe priania ľudí, dokonca aj pozvanie spojeneckých vojsk: veď vo voľbách 99 percent ľudí volilo Komunistickú stranu, ktorá potom iba konala v ich mene, tak čo sa na to kto sťažuje? Že to je demagogické tvrdenie? Nuž áno, ale žiaľ, nie oveľa viac, prípadne vôbec nie viac demagogické ako to, že v „demokratických“ krajinách v americkej sfére vplyvu sa veci dejú na základe priania ľudí, vrátane túžby mať tam cudzích vojakov. Reálna ekonomická, finančná a politická moc v neokoloniálnom systéme funguje síce na trochu inej „infraštruktúre“ ako v niekdajšom tábore socialistických krajín, ale je rovnako prísne hierarchická a previazaná na jedno centrum – to nevidí naozaj iba ten, kto nechce. Ale aj keby sme vynechali tento aspekt, tá vyššie spomínaná lož o „demokratickom súhlase“ ľudí v americkej sfére vplyvu s americkým zasahovaním by ani tak nebola udržateľná. Stačí si prečítať dve základné zahraničnopolitické doktríny USA.

Monroeova doktrína – princíp, ktorým sa už takmer dvesto rokov riadila a stále riadi zahraničná politika USA. Hovorí, že „celá západná pologuľa sa pokladá za výlučnú sféru vplyvu USA. Každý pokus o kolonizáciu alebo ovplyvňovanie západnej hemisféry európskou alebo inou krajinou budú USA pokladať za ohrozenie vlastného mieru a bezpečnosti”. Inými slovami, jedine USA majú právo rozhodovať o osude všetkých krajín severnej, strednej či južnej Ameriky. Vravíte, že táto doktrína predsa už dnes neplatí? Tak si sem dajme citát poradcu prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Johna Boltona zo 4. marca 2019, teda spred niekoľkých dní, ktorý povedal v súvislosti s dianím vo Venezuele: „V tejto administratíve sa nebojíme použiť termín Monroeova doktrína,” vyhlásil Bolton a dodal: „Toto je krajina (Venezuela) v našej hemisfére, pričom cieľom všetkých prezidentov od čias Ronalda Reagana bolo mať kompletne demokratickú (západnú) pologuľu.”

Novšia je potom tzv. Wolfowitzova doktrína (v origináli pôvodne Defense Planning Guidance) z roku 1992, ktorá je takisto dodnes kľúčovým princípom, ktorý tvorí základ politiky USA. Tá hovorí, že „Prvým cieľom zahraničnej politiky USA je zabrániť znovuzrodeniu nového rivala, a to buď na území bývalého Sovietskeho zväzu, alebo kdekoľvek inde. Toto je základná úvaha dominujúca novej regionálnej obrannej stratégii. Je nevyhnutné sa usilovať o zabránenie dominancii nepriateľských síl v regiónoch so zdrojmi, ktoré by mohli stačiť na vytvorenie globálnej moci.“ V preklade to znamená: v záujme zachovania svojej svetovládnej pozície budú USA robiť všetko preto, aby zničili každého, kto sa pokúsi im vzoprieť.

Čo má toto spoločné s „hodnotami” a demokraciou, teda vôľou ľudí v jednotlivých krajinách sveta? Ktorý z Klusov, Šebejov, Cséfalvayových, Šimečkov na túto otázku dokáže zmysluplne odpovedať, bez zavádzania, klamania a demagógie? Šimečka spomína pragmatizmus a bezohľadnosť uvažovania ruských stratégov. Ale akými slovami potom nazvať to, čo robia naši bratskí americkí stratégovia?

 

Praktická realizácia zahraničnej politiky USA

Spojené štáty sú náš najvernejší spojenec vo vojenskom (tzv. „obrannom“) pakte NATO – teda aspoň takto to vyzerá zo zahraničnopolitických krokov a vyjadrení reprezentantov Slovenskej republiky. Tak sa pozrime na to, ako sa tento náš spojenec správa v praxi.

Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo karhá tretie krajiny, ktoré si dovolia kupovať venezuelskú ropu, pretože na to USA uvalili sankcie. Predstavme si, že by Národná rada SR vydala zákon, že od Švajčiarska žiadne krajiny nesmú kupovať švajčiarske nožíky pod trestom sankcií, a ak by si USA dovolili tento zákaz porušiť, tak by nasledovali sankcie, ktoré by zruinovali hospodárstvo USA. Super, či nie? Rozlišovanie medzi vnútroštátnym a medzinárodným právom je pre nich zjavne niečo zvláštne a nepochopiteľné, priam ohrozenie ich hodnôt a záujmov…

Robert Baer, bývalý agent CIA, takmer po troch desaťročiach prezradil, ako USA vyvolali v Juhoslávii krvavú občiansku vojnu a ako ju rozbili. Píšeme o tom TU. Bolo to bez akéhokoľvek mandátu, krištáľovočistý príklad absolútne neodôvodnenej imperiálnej vojny, ktorej výsledkom bolo rozbitie zvrchovanej krajiny OSN a vznik ilegálneho štátu, v ktorom si USA vzápätí postavili druhú najväčšiu vojenskú základňu v Európe (samozrejme, so súhlasom tamojšieho ľudu reprezentovaného demokratickými tamojšími politikmi, všakáno).

A čo národnooslobodzovací boj v Afganistane? Američania ovládajú hlavné mesto, ktoré je obkľúčené vlasteneckými silami – lebo tak treba Taliban chápať (a áno, radikálnymi a islamskými, koľké prekvapenie v zaostalej islamskej krajine) a nebyť tohto ich divadla, už dávno by tam bol iný režim. Že by bol nedemokratický? A čo je Američanov do toho? Divoké kmene v Papui Novej Guinei tiež nevyznávajú demokraciu, možno sú tam dokonca ľudožrúti, ale je to dôvod im ich svet rozvrátiť, vybombardovať a zaviesť tam svoj poriadok? A čo na iných planétach, aj tam má jedného dňa ľudstvo postupovať rovnako agresívne a nepriateľsky? Takéto chápanie šírenia „demokracie“ nie je ničím iným, ako kultúrnou genocídou a predstupňom genocídy skutočnej. USA naň majú presne rovnaké právo ako vymyslení hekeri na ovplyvnenie ich volieb, alebo ako my Slováci, keby sme sa teraz vybrali do USA zmeniť režim, pretože sa nám nepáči, že tú krajinu ovláda plutokracia. Ich reči o „hodnotách“ v tomto kontexte sú iba vrcholom arogancie a otvoreného výsmechu.

A čo Sýria? V uplynulých dňoch Spojené štáty vyhlásili, že si mienia nechať v Sýrii tisíc vojakov aj po úplnej porážke Islamského štátu. Americkí vojaci prišli do zvrchovanej krajiny proti vôli jej (demokraticky zvoleného!) vedenia, založili si tam základne a odmietajú odtiaľ odísť. Čo má toto spoločné s medzinárodným právom a demokraciou, teda vôľou tamojšieho ľudu, ktorý Američanov úprimne nenávidí?

 

Záver

Možno sa za týchto okolností čudovať Rusku alebo Číne, že si v záujme vlastnej bezpečnosti mienia chrániť svoje okolie a svoju sféru vplyvu, aby mali šancu na dlhodobý rozvoj podľa vlastných predstáv a prežitie? A že tak ako v prípade iných veľmocí, aj v ich geopolitickom uvažovaní sú krajiny, národy a politici iba políčkami a figúrkami vo veľkej šachovej partii?

Mladý Šimečka mal pravdu v tom, čo písal – ibaže mu k celkovému obrazu ešte kus chýba. To však nie je dôvod na negatívne emócie voči mladému mužovi. Človek v jeho veku ešte nie je názorovo na konci cesty a je celkom normálne, že pri hľadaní pravdy aj chybuje. Vyzerá byť šikovný, je nesporne bystrý a vie byť možno verný ideálom, tak isto ako jeho otec a dedo. Jeho otec ostal stále oddaný názorom svojho otca, dosiaľ sa mu nepodarilo zmeniť paradigmu a pochopiť, že veci sa majú inak, ako sme si my všetci kedysi mysleli. Čo sa však nepodarilo otcovi Martinovi, môže sa podariť synovi Michalovi. Zdá sa, že má úprimný záujem porozumieť tomu, ako to s globálnou politikou a ideálmi demokracie naozaj je, a ak je to slušný a intelektuálne poctivý človek, tak logickým výsledkom jeho hľadania jedného dňa bude, že aj on objaví chýbajúce čriepky obrazu. Doprajme mu čas…

Tí, ktorí už precitli, by mali mať pre hľadajúcich pochopenie – každému treba dať šancu, to je zákon milosrdenstva, ktorý by mal ctiť každý kresťan a slušný človek. My všetci by sme si mali zvykať podávať ruku tým, ktorí ešte neprekročili barikádu mediálnej neslobody – nijako ináč sa nedá konať dobro a budovať lepší svet.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Smer-SD vyzýva na opatrnosť voči „kategorickým“ vyhláseniam k Rusku

0 icon

Bratislava 19. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Opozičný Smer-SD vyzýva na opatrnosť voči "kategorickým" vyhláseniam k Rusku. Zároveň strana hovorí, že Slovensko musí poskytnúť Českej republike všetku pomoc, aby sa podozrenia súvisiace s výbuchom muničného skladu v roku 2014 v českých Vrběticiach riadne vyšetrili Pokiaľ sa podozrenia potvrdia, ide podľa…

Kandidátkou Zelených na post kancelárky je Annalena Baerbocková

0 icon

Berlín 19. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Bernd von Jutrczenka)   Nemecká strana Zelených nominovala v pondelok za kandidátku na funkciu kancelárky spolupredsedníčku strany Annalenu Baerbockovú. Stala sa historicky prvou kandidátkou zelených na post spolkového kancelára a zároveň doteraz najmladšou uchádzačkou o túto pozíciu. Informovala o tom agentúra DPA Baerbocková (40) bude spoločne…

Kremeľ odsúdil vyhostenie pracovníkov ruského veľvyslanectva v Prahe

0 icon

Moskva 19. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)   Kremeľ v pondelok slovne odsúdil kroky Česka, ktoré v sobotu oznámilo vyhostenie 18 pracovníkov ruského veľvyslanectva v Prahe v spojitosti s obvineniami zo špionáže. Informovala o tom agentúra AFP "Kategoricky nesúhlasíme s týmito závermi," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý kroky Českej republiky…

Atény rušia povinnú karanténu pre cestujúcich z EÚ

0 icon

Atény 19. apríla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Thanassis Stavrakis)   Grécko v pondelok zrušilo povinnú karanténu pre cestujúcich z väčšiny európskych štátov a ďalších krajín. Vláda v Aténach chce na budúci mesiac napriek zložitej pandemickej situácii otvoriť turistickú sezónu Povinnosť absolvovania sedemdňovej karantény odpadá cestujúcim leteckou dopravou zo všetkých členských štátov Európskej únie,…

Ministerstvo dopravy spustí druhú etapu pomoci pre cestovný ruch hneď po doručení peňazí z rezortu financií

0 icon

Bratislava 19. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerstvo dopravy a výstavby spustí druhú etapu schémy finančnej pomoci pre domáci cestovný ruch vrátane gastrosektoru hneď, ako dostane vládou schválených 120 miliónov eur z ministerstva financií. Informoval o tom dnes prostredníctvom sociálnych sietí minister dopravy Andrej Doležal s tým, že schému…

Pripravujú sa na prípadnú vojnu. Technika OS SR, ktorá mala z Nitry smerovať na Ukrajinu, je údajne hoax. „Smerovala na Lešť, slovenskí vojaci musia byť pripravení zabezpečiť bezpečnosť Slovenska“

0 icon

Bratislava 19. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Ministerstvo obrany SR upozorňuje na hoax s fotografiami techniky Ozbrojených síl SR (OS SR) zo železničnej stanice v Nitre, ktorý naznačuje, že technika smeruje na východ, prípadne na Ukrajinu. Falošná správa sa šíri na sociálnych sieťach Ako vysvetlil rezort obrany, v skutočnosti išlo…

Volkswagen Slovakia potvrdil možný dopad nedostatku čipov na výrobu v Bratislave

0 icon

Bratislava 19. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Celosvetový nedostatok čipov sa podľa všetkého dotkne aj výroby automobilov na Slovensku. Volkswagen Slovakia potvrdil možný dopad na výrobu vozidiel v Bratislave Automobilka podľa vyjadrenia jej hovorkyne Lucie Kovarovič Makayovej situáciu pozorne sleduje a na dennej báze nanovo vyhodnocuje. „Vďaka flexibilnému riadeniu výrobného…

Reakcia Ruska na vyhostenie diplomatov z ČR je podľa Hamáčka „silnejšia, než očakávali“. ČR preto chystá ďalší krok

0 icon

Bratislava 19. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Marko Erd)   Český vicepremiér Jan Hamáček naznačil, že na ruskej ambasáde v Česku môžu byť aj ďalšie zmeny. Reakcia ruskej strany na vyhostenie ruských diplomatov z ČR bola podľa neho prekvapujúco silná a preto bude s premiérom rokovať o ďalšom postupe. Informuje o tom spravodajský…

Draxler o rozdiele medzi západnou a slovenskou korupciou: Na Slovensku je aj korupcia trochu primitívnejšia. Ale pozor si treba dať na to, ako s ňou „bojujeme“

0 icon

Bratislava 19. apríla 2021 (HSP/Foto:Screenshot)   Exminister Juraj Draxler na aktuálnom príklade ukazuje, aký rozdiel je medzi "západnou" a "slovenskou" korupciou. V Británii sa v tieto dni totiž začína mediálne riešiť, akým spôsobom ich politici narábajú s vládnymi peniazmi "Miliardové kontrakty firmám, ktoré zhodou okolností patria medzi sponzorov vládnej strany,…

Počet covidových zariadení naďalej klesá

0 icon

Bratislava 19. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Situácia v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) sa zlepšuje, už druhý mesiac klesá počet covidových zariadení. Kým k 19. januáru 2021 evidovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR) 286 zariadení s mimoriadnou udalosťou, 19. apríla ich bolo už iba 89. Pod…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Polák

Naša svetlá budúcnosť. Časť II

0icon

Globálne vojnové napätie    Médiá a administrácia USA sa zameriavajú na zvyšovanie napätia po celom svete. Schválne používam termín administrácia, pretože ten nešťastný starček, trpiaci stareckou demenciou a ktovie, čím ešte dosadený škandalóznym volebným podvodom globálnych elít do kresla najmocnejšej krajiny sveta americkú politiku iste neriadi. Vidíme tu zvyšovanie napätie na hranici…

Slavěna Vorobelová

Progresívne čivavy treba zavrieť

0icon

Slovensko sa cez zapredané progersívno-liberálne postavičky pridáva k eskalácii napätia voči Ruskej federácii a bez dôkazov ju obviňuje a označuje za vrahov. Stávame sa tak postupne rukojemníkmi vo vlastnom štáte proti našej vôli. Naši „múdri“ vládni politici, okupanti prezidentského paláca a extrémistická progresívna sekta so zatemnenými mysľami, ktorých prozápadná, euroatlantická zahranično-politická…

Gustáv Murín

Matovič končí! Sklamal amerických chlebodarcov...

0icon

Je to typický dejinný paradox, ale v okamihu, kedy Matovič, ako sociopat páchajúci celé mesiace toľko zla, urobil jednu jedinú užitočnú vec – získanie vakcíny Sputnik V – práve na tu jednu vec doplatí. A nerozhodlo sa o tom na Slovensku. Nezabúdajme, že tu máme „verných spojencov“. A tí spoza oceánu si nás tak…

Ivan Štubňa

Správa z uniknutého sledovacieho spisu– výber piata časť

0icon

23.05.2017 O 09.49 h. bol manžel Moniky Tódovej,  Mirek Tóda spozorovaný vo vestibule budovy na Jarošovej č. l. (Denník N) Rýchlou chôdzou budovu opustil a pešo pokračoval Hálkovou ulicou takmer až na roh s Riazanskou ulicou, kde vošiel do bistra - "Chlebičkáreň" - caffe. Ide o malú prevádzku, s piatimi stolmi…

Pavol Lazar

Jarné upratovanie v Rajeckej doline

0icon

JARNÉ UPRATOVANIE V RAJECKEJ DOLINE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Oceán zachytený v tých najkrajších farbách

0 icon

Oceán pred nami ukrýva ešte mnoho tajomstiev, ktoré čakajú na objavenie. Pozri sa cez objektívy účastníkov súťaže Ocean Art Underwater Photo na krásy, ktoré sa ukrývajú pod hladinou. Oceán, aj keď sa zdá byť iba modrou nehybnou plochou, ukrýva v sebe toľko farebnosti a rozmanitosti, že nejednému z nás sa…

10 hlúpych každodenných vecí, pri ktorých sa pozastavuje zdravý rozum. Robíš ich aj ty?

0 icon

Zdravý rozum je niečo, čím sa nemôže pýšiť ktorýkoľvek človek. V každej skupine existuje jedna osoba, ktorá robí tak hlúpe veci, že nad nimi ostáva iným rozum stáť. Kýchnutie si bez zakrytia úst dlaňou, zaberanie dvoch miest v prostriedkoch MHD, ... Tu je desať jednoduchých príkladov vecí, ktoré mnohí z nás robia…

Druhá svetová vojna - prológ do jej záhad

0 icon

Druhá svetová vojna patrí k najlepšie zdokumentovaným obdobím ľudstva. Od tej doby sa otvorili tajné archívy a vrhli nové svetlo na doposiaľ neznáme skutočnosti. Testovanie DNA dnes umožňuje spoľahlivo určiť i neúplné pozostatky, a tak neznámych faktov o celosvetovom konflikte vcelku ubudlo. Napriek rozsiahlym vedomostiam o danom období je ešte stále veľa epizód, ktoré ostávajú nejasné. Značné…

Čo o tebe prezradí meno tvojho miláčika?

0 icon

Bella, Cindy, Snowflake, George - existuje toľko mien na výber. Vybrať meno pre svoje malé stvorenie je náročná úloha, ale akonáhle je vybraté, môžeš svojho miláčika hrdo volať jeho menom a rád vyslovuješ každé jeho písmeno. Ver tomu alebo nie, ale meno tvojho domáceho miláčika o tebe môže veľa prezradiť. Názov jedla

Protestant v psom tele ukazuje ľuďom, čo ho najviac vytáča

0 icon

Ak je niečo rozkošnejšie ako samotný pes, je to pes, ktorý ti má čo povedať. Zoznámte sa - tento protestant každý deň nosí v ústach kartónové poslanie s nevinným výrazom. Zabávať sa treba stále. Niekto pozerá televízor, iný zasa číta knihy a niekto pridáva do ohňa svojej závislosti tým, že hľadá…

Vo svete IT

Podarilo sa, 19. apríl sa zapíše do histórie ľudstva! Dron Ingenuity vzlietol v atmosfére Marsu

0 icon

Dron Ingenuity je aktuálne horúcou témou, dôvodom je, že ide o prvý lietajúci objekt, s ktorým sa nám podaril zrealizovať kontrolovaný let v atmosfére inej planéty. Samotný let bol viackrát odložený. Najprv bol naplánovaný na 11. apríla a v dôsledku chyby v časovaní úloh, bol presunutý na neskôr, konkrétne na 13. apríla. Americkej NASA sa však…

Android 12 by mohol dostať funkciu, ktorú ocenia najmä menej zdatní používatelia v cudzích jazykoch

0 icon

Android 12 je v posledných týždňoch široko a často diskutovanou témou. Dôvodom je, že Google oznámil termín udalosti Google I/O 2021, počas ktorej sa očakáva oficiálne predstavenie vývojárskej verzie nového Androidu. Po uvedení nového Androidu, hoci v BETA zostavení, by sme mali poznať viac menej všetky hlavné zmeny vrátane funkcií,…

Populárne nadstavby MIUI a OneUI chýbajú v rebríčku najlepších systémov, čo sa stalo?

0 icon

Technologickí giganti akými sú Samsung a Xiaomi si dávajú veľmi záležať na spokojnosti svojich zákazníkov, či už po hardvérovej, alebo softvérovej stránke. O to viac prekvapilo hodnotenie Master Lu, ktoré štvrťročne oceňuje najlepšie nadstavby pre operačný systém Android, keď vynechalo obľúbené MIUI a OneUI. Nie je však tajomstvom, prečo tomu…

WhatsApp vám môže zablokovať účet v rôznych situáciách, pričom mnohé z nich robíme na dennej báze. Pozor na to!

0 icon

Služba WhatsApp, hoci posledné týždne zažíva masívny odchod používateľov na konkurenčné platformy, tak aj napriek tomu, ide stále o jednu z najpopulárnejších komunikačných platforiem. Nie tak dávno sme upozorňovali na to, že viac menej hocikto je schopným vám zablokovať účet, ak pozná vaše mobilné číslo. Dnes sme sa pozreli na…

Mi Band 6: Xiaomi hovorí o hlavnom dôvode, prečo sa oplatí prechod na tento náramok! Súhlasíte?

0 icon

Koncom marca tohto roka spoločnosť Xiaomi uviedla počas konferencie  Xiaomi Mega Launch na trh fitness náramok Mi Band 6. Ten zožal veľký úspech, hoci mnoho funkcií, o ktorých sa dlhšie špekulovalo, neboli v novom náramku prítomnými. Ale aj napriek tomu, náramok ako taký, priniesol viacero inovácií v porovnaní s Mi Band 5. Xiaomi: Toto…

Armádny Magazín

Senátor Puškov: Biden nechápe moderný svet, ak si myslí, že Západná aliancia predstavuje celý svet

0 icon

Rusko, 18.apríl 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden je presvedčený, že Rusko sa ocitlo „mimo svetového spoločenstva“. Oznámila to tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psaki. „Prezident verí, že Rusko je v mnohých ohľadoch mimo svetového spoločenstva. Teraz máme formát G7, nie G8… Návrh usporiadať samit je mostom späť. Verí, že je…

Biden varuje: USA sú pripravené použiť na ochranu Japonska jadrové zbrane

0 icon

USA, 19.apríl 2021 (AM) – 16. apríla sa vo Washingtone uskutočnili rozhovory medzi americkým prezidentom Joeom Bidenom a japonským premiérom Jošihidom Sugom. Biden počas rozhovoru potvrdil, že USA sú pripravené brániť Japonsko všetkými prostr

Vojenské lietadlá nad Krymom budú zostrelené bez varovania

0 icon

Rusko, 19. apríl 2021 (AM) – Ruské vojenské velenie včera oznámilo, že v prípade narušenia vzdušného priestoru Krymu lietadlami NATO budú použité systémy protivzdušnej obrany. Informuje o tom portál „avia.pro“.   Ukrajina pritom vyhlásila, že umožňuje členom Severoatlantickej aliancie využívať vzdušný priestor Krymu na vojenské operácie vrátane útoku na

Deväť ruských vojnových lodí zablokovalo ukrajinskej flotile vstup do Azovského mora. Británia vysiela dve bojové lode

0 icon

Rusko, 19. apríl 2021 (AM) – Najmenej deväť ruských vojnových lodí vstúpilo do vôd Azovského mora, čím zablokovali prístup ukrajinskej flotily k moru. V skutočnosti obkľúčilo niekoľko významných prístavov, v ktorých kotvia vojnové lode ukrajinského námorníctva. Podľa údajov, ktoré má portál „Avia.pro“ k dispozícii, ide o lode Kaspickej flotily ruského námorn

Hybridná loď. Čo je známe o vyvíjanej ruskej ponorke Straž

0 icon

Rusko, 19. apríl 2021 (AM) – Ruský exotický projekt by mal zvládnuť kontrolu lodí a kontrolu pobrežia, ale v prípade potreby môže spustiť torpédo. Je určený pre zahraničného zákazníka, ale môže byť tiež užitočný pre školenie ruských námorníkov. Čo je to, ponorka alebo hliadkovacia loď? Všetko dohromady!

Svetlo sveta

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali