Keby Slovensko nebolo v EÚ a NATO, rozhodovalo by sa o nás pragmaticky a bezohľadne, hovorí Šimečka. Čo sa potrebuje ešte dozvedieť, aby precitol?

Bratislava 19. marca 2019 (HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)

 

Michal Šimečka, mladý politik zo strany Progresívne Slovensko, bol pred pár dňami v Moskve a o svojich dojmoch napísal na svojom facebooku. Ibaže… do toho obrazu, ktorý tak pekne opísal, mu ešte pár čriepkov chýba, aby bol kompletný

Na snímke Michal Šimečka

Šimečka napísal: „Rusi berú medzinárodnú politiku dokonale cynicky. Z ich pohľadu ide vždy len o prežitie a dosiahnutie mocenských záujmov. Nehrajú sa na ideológiu, ani na hodnoty … Keď som počúval tých mimoriadne schopných a mimoriadne cynických tvorcov ruskej politiky, naplno som si uvedomil jednu vec: máme neuveriteľné šťastie. Keby Slovensko dnes nebolo členom EÚ a NATO, títo istí muži (lebo sú to všetko muži) by rovnako pragmaticky a bezohľadne rozhodovali aj o našom osude.“

Potom ako Šimečka napísal svoje názory na ruský pohľad na geopolitiku, sa ozvali mnohí kritici, ktorí mu vysvetlili ako sa veci majú. (Píšeme o tom napríklad TU) Niektorí ho zvozili pod čiernu zem. Lenže pre spravodlivosť by bolo namieste sa mladého Šimečku zastať.

Tento mladý a talentovaný politik má totiž v tom, čo píše, pravdu. Nie síce kompletnú, ale v mnohom sa dá s jeho postrehmi súhlasiť. Unikla mu vlastne iba jedna podstatná vec: že medzi demokratickými „hodnotami“ a geopolitikou je principiálny rozdiel nielen v Rusku, ale od samotnej podstaty.

 

Buď geopolitika alebo demokracia – oboje súčasne nie je možné

Keby jestvovala nejaká objektívna vyššia moc, ktorá by strážila jednotlivé krajiny ako deti v škôlke, aby si navzájom nerobili zle, bolo by to krásne a ideálne: potom by sme mohli na nejakú geopolitiku zabudnúť a mohli by sme sa sústrediť iba na to, aby demokracia prekvitala. Ibaže… takýto objektívny sudca tu nie je. Nie je ním skorumpovaná OSN, nie je ním ani medzinárodný súdny dvor v Haagu a už vôbec v žiadnom prípade ním nemôžu byť pažravé a agresívne Spojené štáty americké.

Ak na Zemeguli rozmýšľa geopoliticky (rozumej, imperiálne) čo len jedna krajina, potom majú rovnaké právo a povinnosť rozmýšľať tak aj iné krajiny, ktoré chcú zostať nezávislé. Ak je na tejto planéte jedna krajina, ktorá má lietadlové lode vo všetkých oceánoch, kontroluje všetky strategické prieplavy, z dvesto krajín sveta má v stopäťdesiatich svoje vojenské základne, (spolu ich údajne má byť okolo sedemsto), potom nikto nemá právo hovoriť iným krajinám, že to isté robiť nesmú. Áno, Šimečka má pravdu, že to nie je pekné: ale ak je to súčasť obrannej stratégie voči globálnemu predátorovi, potom je to absolútne pochopiteľné.

Proamerickí nadšenci budú hovoriť, že „Pax Americana“ predsa funguje na základe hodnôt a demokratického súhlasu ľudí v jednotlivých krajinách, čo je prvá a základná lož, na ktorej celý ten podvod stojí. A povedzme si, že dosť primitívna a arogantná lož.

Medzi geopolitikou a demokraciou je totiž priamy rozpor, nezlučiteľnosť: demokracia znamená, že si ľudia zvolia vládu akú chcú, a logicky si zvolia takú, ktorá bude najviac zohľadňovať nie cudzie, ale domáce záujmy a hodnoty, čiže nezávislú od vonkajšieho, diaľkového riadenia krajiny. Nuž a geopolitika nie je nič iné, než práve to vonkajšie, diaľkové riadenie…

 

„Demokratické“ americké doktríny

Aj v socialistickom Československu sa všetko dialo na základe priania ľudí, dokonca aj pozvanie spojeneckých vojsk: veď vo voľbách 99 percent ľudí volilo Komunistickú stranu, ktorá potom iba konala v ich mene, tak čo sa na to kto sťažuje? Že to je demagogické tvrdenie? Nuž áno, ale žiaľ, nie oveľa viac, prípadne vôbec nie viac demagogické ako to, že v „demokratických“ krajinách v americkej sfére vplyvu sa veci dejú na základe priania ľudí, vrátane túžby mať tam cudzích vojakov. Reálna ekonomická, finančná a politická moc v neokoloniálnom systéme funguje síce na trochu inej „infraštruktúre“ ako v niekdajšom tábore socialistických krajín, ale je rovnako prísne hierarchická a previazaná na jedno centrum – to nevidí naozaj iba ten, kto nechce. Ale aj keby sme vynechali tento aspekt, tá vyššie spomínaná lož o „demokratickom súhlase“ ľudí v americkej sfére vplyvu s americkým zasahovaním by ani tak nebola udržateľná. Stačí si prečítať dve základné zahraničnopolitické doktríny USA.

Monroeova doktrína – princíp, ktorým sa už takmer dvesto rokov riadila a stále riadi zahraničná politika USA. Hovorí, že „celá západná pologuľa sa pokladá za výlučnú sféru vplyvu USA. Každý pokus o kolonizáciu alebo ovplyvňovanie západnej hemisféry európskou alebo inou krajinou budú USA pokladať za ohrozenie vlastného mieru a bezpečnosti”. Inými slovami, jedine USA majú právo rozhodovať o osude všetkých krajín severnej, strednej či južnej Ameriky. Vravíte, že táto doktrína predsa už dnes neplatí? Tak si sem dajme citát poradcu prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Johna Boltona zo 4. marca 2019, teda spred niekoľkých dní, ktorý povedal v súvislosti s dianím vo Venezuele: „V tejto administratíve sa nebojíme použiť termín Monroeova doktrína,” vyhlásil Bolton a dodal: „Toto je krajina (Venezuela) v našej hemisfére, pričom cieľom všetkých prezidentov od čias Ronalda Reagana bolo mať kompletne demokratickú (západnú) pologuľu.”

Novšia je potom tzv. Wolfowitzova doktrína (v origináli pôvodne Defense Planning Guidance) z roku 1992, ktorá je takisto dodnes kľúčovým princípom, ktorý tvorí základ politiky USA. Tá hovorí, že „Prvým cieľom zahraničnej politiky USA je zabrániť znovuzrodeniu nového rivala, a to buď na území bývalého Sovietskeho zväzu, alebo kdekoľvek inde. Toto je základná úvaha dominujúca novej regionálnej obrannej stratégii. Je nevyhnutné sa usilovať o zabránenie dominancii nepriateľských síl v regiónoch so zdrojmi, ktoré by mohli stačiť na vytvorenie globálnej moci.“ V preklade to znamená: v záujme zachovania svojej svetovládnej pozície budú USA robiť všetko preto, aby zničili každého, kto sa pokúsi im vzoprieť.

Čo má toto spoločné s „hodnotami” a demokraciou, teda vôľou ľudí v jednotlivých krajinách sveta? Ktorý z Klusov, Šebejov, Cséfalvayových, Šimečkov na túto otázku dokáže zmysluplne odpovedať, bez zavádzania, klamania a demagógie? Šimečka spomína pragmatizmus a bezohľadnosť uvažovania ruských stratégov. Ale akými slovami potom nazvať to, čo robia naši bratskí americkí stratégovia?

 

Praktická realizácia zahraničnej politiky USA

Spojené štáty sú náš najvernejší spojenec vo vojenskom (tzv. „obrannom“) pakte NATO – teda aspoň takto to vyzerá zo zahraničnopolitických krokov a vyjadrení reprezentantov Slovenskej republiky. Tak sa pozrime na to, ako sa tento náš spojenec správa v praxi.

Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo karhá tretie krajiny, ktoré si dovolia kupovať venezuelskú ropu, pretože na to USA uvalili sankcie. Predstavme si, že by Národná rada SR vydala zákon, že od Švajčiarska žiadne krajiny nesmú kupovať švajčiarske nožíky pod trestom sankcií, a ak by si USA dovolili tento zákaz porušiť, tak by nasledovali sankcie, ktoré by zruinovali hospodárstvo USA. Super, či nie? Rozlišovanie medzi vnútroštátnym a medzinárodným právom je pre nich zjavne niečo zvláštne a nepochopiteľné, priam ohrozenie ich hodnôt a záujmov…

Robert Baer, bývalý agent CIA, takmer po troch desaťročiach prezradil, ako USA vyvolali v Juhoslávii krvavú občiansku vojnu a ako ju rozbili. Píšeme o tom TU. Bolo to bez akéhokoľvek mandátu, krištáľovočistý príklad absolútne neodôvodnenej imperiálnej vojny, ktorej výsledkom bolo rozbitie zvrchovanej krajiny OSN a vznik ilegálneho štátu, v ktorom si USA vzápätí postavili druhú najväčšiu vojenskú základňu v Európe (samozrejme, so súhlasom tamojšieho ľudu reprezentovaného demokratickými tamojšími politikmi, všakáno).

A čo národnooslobodzovací boj v Afganistane? Američania ovládajú hlavné mesto, ktoré je obkľúčené vlasteneckými silami – lebo tak treba Taliban chápať (a áno, radikálnymi a islamskými, koľké prekvapenie v zaostalej islamskej krajine) a nebyť tohto ich divadla, už dávno by tam bol iný režim. Že by bol nedemokratický? A čo je Američanov do toho? Divoké kmene v Papui Novej Guinei tiež nevyznávajú demokraciu, možno sú tam dokonca ľudožrúti, ale je to dôvod im ich svet rozvrátiť, vybombardovať a zaviesť tam svoj poriadok? A čo na iných planétach, aj tam má jedného dňa ľudstvo postupovať rovnako agresívne a nepriateľsky? Takéto chápanie šírenia „demokracie“ nie je ničím iným, ako kultúrnou genocídou a predstupňom genocídy skutočnej. USA naň majú presne rovnaké právo ako vymyslení hekeri na ovplyvnenie ich volieb, alebo ako my Slováci, keby sme sa teraz vybrali do USA zmeniť režim, pretože sa nám nepáči, že tú krajinu ovláda plutokracia. Ich reči o „hodnotách“ v tomto kontexte sú iba vrcholom arogancie a otvoreného výsmechu.

A čo Sýria? V uplynulých dňoch Spojené štáty vyhlásili, že si mienia nechať v Sýrii tisíc vojakov aj po úplnej porážke Islamského štátu. Americkí vojaci prišli do zvrchovanej krajiny proti vôli jej (demokraticky zvoleného!) vedenia, založili si tam základne a odmietajú odtiaľ odísť. Čo má toto spoločné s medzinárodným právom a demokraciou, teda vôľou tamojšieho ľudu, ktorý Američanov úprimne nenávidí?

 

Záver

Možno sa za týchto okolností čudovať Rusku alebo Číne, že si v záujme vlastnej bezpečnosti mienia chrániť svoje okolie a svoju sféru vplyvu, aby mali šancu na dlhodobý rozvoj podľa vlastných predstáv a prežitie? A že tak ako v prípade iných veľmocí, aj v ich geopolitickom uvažovaní sú krajiny, národy a politici iba políčkami a figúrkami vo veľkej šachovej partii?

Mladý Šimečka mal pravdu v tom, čo písal – ibaže mu k celkovému obrazu ešte kus chýba. To však nie je dôvod na negatívne emócie voči mladému mužovi. Človek v jeho veku ešte nie je názorovo na konci cesty a je celkom normálne, že pri hľadaní pravdy aj chybuje. Vyzerá byť šikovný, je nesporne bystrý a vie byť možno verný ideálom, tak isto ako jeho otec a dedo. Jeho otec ostal stále oddaný názorom svojho otca, dosiaľ sa mu nepodarilo zmeniť paradigmu a pochopiť, že veci sa majú inak, ako sme si my všetci kedysi mysleli. Čo sa však nepodarilo otcovi Martinovi, môže sa podariť synovi Michalovi. Zdá sa, že má úprimný záujem porozumieť tomu, ako to s globálnou politikou a ideálmi demokracie naozaj je, a ak je to slušný a intelektuálne poctivý človek, tak logickým výsledkom jeho hľadania jedného dňa bude, že aj on objaví chýbajúce čriepky obrazu. Doprajme mu čas…

Tí, ktorí už precitli, by mali mať pre hľadajúcich pochopenie – každému treba dať šancu, to je zákon milosrdenstva, ktorý by mal ctiť každý kresťan a slušný človek. My všetci by sme si mali zvykať podávať ruku tým, ktorí ešte neprekročili barikádu mediálnej neslobody – nijako ináč sa nedá konať dobro a budovať lepší svet.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Začali sa komunálne voľby a voľby do parlamentov Škótska a Walesu

0 icon

Londýn 6. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham,PA-Jeff J Mitchell)   V Spojenom kráľovstve sa vo štvrtok konajú komunálne voľby a voľby 39 policajných komisárov a starostov v 13 obciach, ktoré boli o rok posunuté z dôvodu pandémie. Obyvatelia Škótska a Walesu si volia zástupcov do regionálnych parlamentov Voliť bude môcť približne…

Parlament sa má dnes venovať hospodáreniu NBS či výsledkom kontrolnej činnosti NKÚ

0 icon

Bratislava 6. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Parlament sa má dnes okrem iného venovať aj Správe o výsledku hospodárenia Národnej banky Slovenska (NBS) za rok 2020. Píše sa v nej, že pandémia koronavírusu, ktorá zachvátila svet v roku 2020, prinútila centrálne banky reagovať na túto situáciu opatreniami ochraňujúcimi ekonomiky eurozóny…

Čistý zisk automobilky General Motors vzrástol dvanásťnásobne

0 icon

Detroit 6. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook / General Motors)   Čistý zisk americkej automobilky General Motors v prvom kvartáli stúpol na úroveň 2,98 miliardy dolárov. Silný dopyt zo strany spotrebiteľov v USA a vyššie ceny pomohli vykompenzovať redukciu výroby spôsobenú globálnym nedostatkom počítačových čipov Zisk automobilky za január až marec bol…

Predseda KBS Mons. Zvolenský: Je to Boží dar, že máme televíziu

0 icon

Bratislava 6. mája 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TASR-Dano Veselský)   Katolícka Televízia LUX oslavuje 13 rokov od začiatku svojho vysielania. Pri tejto príležitosti slávil v televíznej Kaplnke Sedembolestnej Panny Márie ďakovnú svätú omšu predseda Konferencie biskupov Slovenska, bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. „Je to Boží dar, že máme televíziu,“ povedal v homílii. Dodal, že…

Dnes bude premenlivá oblačnosť a chladno

0 icon

Bratislava 6. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Dnes bude na Slovensku premenlivá, zrána lokálne aj zmenšená oblačnosť. Ojedinele, najmä v horských oblastiach, sa vyskytnú prehánky, vo vyšších polohách snehové. Bude chladno. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 12 do 17…

OSN: Vlani trpelo kritickým hladom najmenej 155 miliónov ľudí

0 icon

New York 6. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/UNTV)   Minimálne 155 miliónov ľudí čelilo v roku 2020 kritickému hladu. Uviedla to v stredu správa 16 organizácií, ktorá skonštatovala, že výhľad pre tento rok je rovnako pochmúrny alebo dokonca horší Správa sa zameriava na 55 štátov sveta, ktoré prijímajú dovedna 97 % svetovej…

Zdá sa, že vakcína nie je sloboda, ako nám to sľubovali naši politici. Seychely, najviac zaočkovaný národ na svete, sa opäť zatvárajú. 30 % plne zaočkovaných znova ochorelo

0 icon

Viktória 6. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Seychelské ostrovy majú najväčšie percento zaočkovaných ľudí na svete. Plne zaočkovali už viac ako 60 percent populácie alebo 85 percent dospelých. Aj napriek tomu sprísňujú opatrenia a zatvárajú školy, vírus sa tam totiž rýchlo šíri Obmedzenia, ktoré kompetentní tento týždeň prijali budú podobné…

Fond SK-NIC pripravuje výzvu pre malé inovatívne projekty

0 icon

Bratislava 6. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook SK-NIC, správca domény .sk)   Fond SK-NIC pripravuje výzvu pre malé inovatívne projekty, v ktorej bude možné pre jeden projekt získať finančnú podporu od 2 500 do 10 000 eur. Výzva bude otvorená od 1. júna do 15. júla tohto roka a celkovo má fond…

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesol počet konkurzov v apríli o 56 %

0 icon

Bratislava 6. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook/PATRIOT GROUP s.r.o. Správa, riadenie a vymáhanie pohľadávok)   V apríli 2021 bolo na Slovensku vyhlásených 11 konkurzov na majetok dlžníkov podnikateľských subjektov a boli povolené tri reštrukturalizácie. Vyplýva to z analýzy spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau, s. r. o. (CRIF SK) V porovnaní s…

Známy moderátor politiky na TA3 skončil za mrežami

0 icon

Bratislava 6. mája 2021 (HSP/Foto:Screenshot TA3)   O moderátorovi spravodajskej televízie TA3 Norbertovi Dolinskom, ktorý má na starosti politické diskusie, nedávno médiá písali v súvislosti s tým, že mu prišlo nevoľno kvôli respirátoru (viac v článku). Teraz čelí skúsený novinár ešte vážnejšiemu problému, keď mal za volantom nafúkať. Údajne u…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Matovič v parlamente: „Ak by som zostal premiérom, naďalej som bol len symbol utrpenia pandémie!?!?“ To fáááKT, iba toto Igorééé?

0icon

Tak s takouto sebacharakteristikou odôvodňoval svoje odstúpenie z funkcie predsedu vlády. Každý, kto počul tieto slová z úst „geniálneho“ trnavského hulváta sa musel zasmiať a hneď na to skamenieť. Určite sa každý zamyslel a začal spomínať na všetky výstrelky tohto psychopubertálneho indivídiua, ktorý vysedával v premiérskom kresle. Všetky svoje výčiny…

Gustáv Murín

Nie medveďom, ale zdravému rozumu tu hrozí vyhynutie!

0icon

Mantinelizmus našich štátnych ochrancov prírody ma opakovane privádza do úžasu. Na jednej strane významne prispeli k premnoženiu medveďov u nás (ale toto slovo zakazujú?!!) a na druhej ich strieľajú tak bezhlavo, až nad tým ostáva rozum stáť. Exemplárnym príkladom je, že sa týmto ochranárom u nás podarilo obštrukciami proti samospráve, štátnej správe i…

Peter Kohút

Za zločiny proti ľudskosti sa budete zodpovedať! Vaša prehra sa blíži!

0icon

Je najvyšší čas naliať si čistého vína, vyložiť karty na stôl a jasne pomenovať, kto je úhlavným nepriateľom nielen Slovenska, ale aj ostatných európskych národov a civilizácie, kto vedie proti nám hybridnú vojnu na všetkých frontoch a usiluje o naše totálne zotročenie s následnou genocídou. Nie je to nik iný, ako globálny parazit – úzka…

Ivan Štubňa

Bomba z jasného neba do radov Matovičovej a Hegerovej covidovej vlády...

0icon

Francúzski odborníci bijú na poplach: Je potrebné zastaviť všetky očkovania proti korone! Francúzske centrum pre hodnotenie liekov CTIAP (Centre Territorial d’Information Pharmaceutique d’Avis) dospelo k záveru, že všetky štyri vakcíny proti COVIDu používané vo Francúzsku by mali byť okamžite zastavené. Žiadna

Rene Molnaru

Motto pirátskej domobrany, nie hlavou proti múru, ale rozumom proti hlúposti

0icon

Predčasné voľby nič nevyriešia - len sa vymenia "ha.zlíci", tu pomôžu len prenasledovaní občania, ktorí sa ovšem nemôžu zúčastniť politickej súťaže lebo sú všade blokovaní, ignorovaní a týmto trikom odsúdení do zabudnutia. Priatelia, my nesmieme zabudnúť, uverte už konečne prenasledovaným občanom, však posledné politické udalosti sú len divadielko pre „ovce“,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ľudia, ktorí zmenili naše životy 2. časť

0 icon

Ľudia ako Thomas Edison a Dr. Martin Luther King sú pamätaní po celom svete pre ich úžasné počiny. Ich činy zmenili spôsob, akým myslíme a vidíme náš svet a spôsob, akým žijeme svoje životy. Existujú však ľudia, ktorých činy a životy nie sú dostatočne spomenuté, aj keď boli ohromne priekopnícke. Jedným z príkladov…

TOP10+: Hračky, ktoré mali potešiť deti, ale vystrašili rodičov

0 icon

Barbie, Ken a plyšové medvede sú už zjavne nuda. Preto výrobcovia vymysleli hračky, ktoré skôr vyzerajú ako z hororu. Výrobcovia detských hračiek vytvorili kreatívne hračky, alebo skôr kreatúry. Koľko ľudí je ochotných reálne zaplatiť za príšeru poníka z mužskou hlavou alebo dovoliť dieťaťu hrať sa s pištoľou Batmana, ktorá má umiestnený…

TOP10: Fakty o ľudskom tele, ktoré ťa nadchnú viac ako akčný film

0 icon

V ľudskom tele ukrývame viac tajomstiev, ako má detektív konšpiračných teórií. Tu sú ale fakty, ktoré ťa nadchnú viac ako akčný film. Každý rok vedci prichádzajú s ďalšími senzačnými objavmi, o ktorých sa nám ani nesnívalo. Spravidla sa ale väčšina z nás nezaoberá vedeckými teóriami a zisteniami, ale skôr riešime fakty o…

Bitka o Los Angeles - Čo sa vlastne stalo? 5. časť

0 icon

V poradí v piatom článku z minisérie Bitka o Los Angeles, sa pozrieme na to, čo sa vlastne stalo. Totiž podľa oficiálneho povojnového vysvetlenia si ľudia splietli s nepriateľskými lietadlami meteorologické balóny vypustené nad Los Angeles. Ciele, na ktoré protilietadlové jednotky strieľali, boli v porovnaní s japonskými lietadlami nesporne príliš pomalé. Akonáhle paľba začala, kúdeľ dymu ešte…

TOP10: Ako to vyzerá, keď zabudneš, čo do práčky nepatrí?

0 icon

Nie všetky momenty v živote sú veselé. Predstav si, že do práčky vložíš obľúbenú mikinu a po hodine začneš hľadať peňaženku. Ako veľmi ti stiahne žalúdok? Určite si spomínaš na tie chvíle, keď si doma prevracal očami, ak ti mama hovorila, že si treba pred praním starostlivo všetko vybrať z…

Vo svete IT

Sovietska misia Mars 3 bola prvou misiou, ktorá pristála na povrchu Marsu: Ako sa jej to podarilo?

0 icon

Pred každým pristátím na Marse existuje úsek, ktorý sa označuje ako 7 minút strachu. Úsek začne keď sonda vstúpi do atmosféry a končí sa pristátím sondy na povrchu. Sonda spomalí z niekoľkých kilometrov za sekundu až na úplnú nulu, a to bez pomoci ľudí na Zemi, hovorí YouTube kanál SciShow Space. Dnes už…

Xiaomi Viomi SE – jeden z najdostupnejších robotických vysávačov od Xiaomi teraz za ešte nižšiu cenu!

0 icon

Značka Viomi spadajúca pod krídla čínskej spoločnosti Xiaomi je už roky známa svojimi kvalitnými, no zároveň dostupnými vysávačmi. V posledných rokoch si značku Viomi obľúbili vo svete tisíce spokojných zákazníkov, ktorí hľadajú dostupnú alternatívu ku overeným, často západným výrobcom. Špičkové modely prináša značka v každej kategórii a nie je tomu inak ani v…

V pasci a samé: Nová teória naznačuje, prečo nás mimozemské civilizácie doposiaľ nekontaktovali

0 icon

Existuje množstvo teórií, ktoré sa pokúšajú vysvetliť, prečo sme ešte neobjavili vo vesmíre mimozemský život. Možno je život vzácnosťou a naša Zem je jedinou planétou, ktorá ho je schopná podporovať. Ďalšie vysvetlenie zase tvrdí, že sme prvou inteligentnou civilizáciou vo vesmíre. Objavili sa aj bláznivejšie teórie, ktoré hovorili o smrtiacich…

Hubblov vesmírny ďalekohľad sa opäť predvádza: Pozrite sa na krásu skupiny galaxií Abell 3827

0 icon

Hubblov vesmírny ďalekohľad nám prináša ďalší dychberúci záber vesmíru okolo nás. Tentokrát ide o zoskupenie galaxií s názvom Abell 3827, píše portál Science Alert. Keď sa pozriete na fotografiu, vidieť môžete stovky galaxií rôznych veľkostí, či tvarov, ktoré sa nachádzajú vo vzdialenosti 1.4-miliardy svetelných rokov od Zeme. V strede leží…

Facebook chce hlbšie prepojiť miestne komunity. Vytvoril novú nástenku „Susedstvá“. U nás zatiaľ nie je dostupná

0 icon

Sociálna sieť Facebook si dala za cieľ posilniť miestne komunity. Najnovšie oznámila, že spúšťa novú funkciu „Neighborhoods“, čo v preklade znamená Susedstvá. Na Facebooku pribudla nová nástenka „Susedstvá“ Facebook túto funkciu popisuje ako dedikované miesto, ktoré má za cieľ dopomôcť k hlbšiemu prepojeniu ľudí medzi sebou zo svojho okolia, či…

Armádny Magazín

Nebenzya v OSN jedným faktom ukázal, že západné krajiny opäť nechcú počuť o neonacizme na Ukrajine

0 icon

OSN, 6.máj 2021 (AM) – Vasilij Nebenzya, stály predstaviteľ Ruska pri OSN, vysvetlil reakciu Západu na príbehy obyvateľov východnej Ukrajiny o tom, čo sa v krajine po euromajdane vlastne stalo. Diplomat lamentoval, že európske krajiny opäť nechcú počuť „nepríjemné informácie“.   Účastníci udalostí z roku 2014 vystúpili na

Šéf ruskej rozviedky: "V Rusku si ľudia pamätajú na hrdinstvo slovenských vlastencov."

0 icon

Rusko, 6.máj 2021 (AM) – "Pamiatka na spoločný boj s fašizmom je spoločným mravným orientačným bodom pre Rusko a Slovensko, upevňuje priateľstvo a spoluprácu medzi oboma krajinami," vyhlásil predseda Ruskej historickej spoločnosti a riaditeľ Služby vonkajšej rozviedky RF Sergej Naryškin. &n

Ruger MAX-9 - nová, malá pištoľ na skryté nosenie

0 icon

USA, 6.máj 2021 (AM) – Poloautomatické pištole MAX-9 a MAX-9 Pro 9 mm rozširujú rad špecializovaných ručných zbraní určených na skryté nosenie zameraných na čoraz rozsiahlejší a vnímavejší americký trh, ktorý sa chystá čeliť priamym kontaktom s rešpektovanými konkurentmi, ako je Springfield Arm

Izrael zaútočil raketami na sýrske skladisko v Latakii. Video

0 icon

Sýria, 6.máj 2021 (AM) – Lietadlá Izraelského vojenského letectva zaútočili na skladisko plastových výrobkov v provincii Latakia, oznámila sýrska štátna agentúra SANA. Podľa informácií agentúry boli sýrske prostriedky protivzdušnej obrany nasadené pri odrazení izraelských r

Nepilotovaný komplex „Molnija“: zachytiť ho je zložité

0 icon

Rusko, 6.máj 2021 (AM) - V marci sa dostala do médií informácia o univerzálnom nepilotovanom komplexe ruských vojensko-kozmických síl (VKS) „Molnija“ (Blesk), zostavu ktorého budú tvoriť roje dronov. O jeho možnostiach hovoril vojenský komentátor plk. v.v. Alexandr Žilin.   Nepilotovaný komplex „Molnija“ konštruuje spoločnosť „Kronš

Svetlo sveta

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali