Kandidát na poslanca do EP strany NAJ Vlado Bálint

Bratislava 18. marca 2019 (HSP/Foto:Vlado Bálint)

 

Prinášame vám rozhovor s kandidátom na poslanca do EP strany NAJ Vladom Bálintom

Na snímke Vlado Bálint

Spisovateľ, dramatik, hudobný skladateľ, básnik, fotograf, kulturológ, režisér, pedagóg… Renesančný človek. V čom sa cítite najviac doma?

Najviac doma sa cítim v sebe (úsmev). Tam som doma. Mám tam obrazy, police s knihami, hrá tam hudba. Panuje tam poriadok. V sebe by človek mal mať systém, v ktorom všetko do seba zapadá a kde nevyčnievajú ostré hrany. Žiť so sebou sa človek musí naučiť. A keď sa to jedného dňa naučí, môže napísať knižku, zložiť hudbu, vytvoriť obrazy, divadelné hry a popri tom niekomu, kto o to stojí, odovzdať kúsok z toho, čo sa naučil.

 

Narodili ste sa v Michalovciach, žijete v Košiciach. Je to pravda, že v Košiciach žijú zaujímaví ľudia?

Je tu veľmi veľa zaujímavých ľudí. Podobne ako aj v iných mestách a obciach na Slovensku. V Košiciach je to možno občas viditeľnejšie, pretože keď vidíte ľudí prechádzať okolo dómu, mnohí z nich majú užasnutý výraz. Hútate, čo ich tak prekvapuje. Či výška katedrálnej veže, alebo zistenie, že nebo nad ich hlavami je naozaj modré. Mnohí z nich na to totiž už dávno zabudli…

 

Ste nominovaný ako kandidát do EP. Účasť v predchádzajúcich voľbách bola nízka. Čím chcete osloviť slovenského voliča?

Môj úmysel je jednoduchý. Budem hájiť záujem Slovenska. Našej krajiny, našich lesov, našej vody, nášho vzduchu, našej krásnej reči, našich prekrásnych dievčat, žien, matiek, našich detí, našich rodičov a našich predkov. Stojím na strane tých, čo túžia žiť doma so svojimi rodinami, chcú mať veľa detí, priateľov, prácu, ktorá ich napĺňa, a pocit, že život je krásny a má zmysel, pretože náš domov je pre nás všetkých stredom sveta. Zdá sa, že súčasný život je niekedy zamotaný… Môj úmysel je toto klbko pomôcť rozmotať.

 

Ako by ste využili svoj vplyv ako zvolený poslanec do EP?

Mať vplyv je obrovská zodpovednosť. Jeden človek alebo skupina ľudí musí zvážiť, ako tento vplyv použije… Ako zvolený poslanec by som pokladal za dôležité a užitočné podporovať tvorivé sily nášho národa. Podporoval by som ľudí, ktorí majú chuť tvoriť, sú invenční a vytrvalí. V každej oblasti. A zároveň by som ich chcel inšpirovať a tvorbou viesť k pocitu zodpovednosti za seba a svoje činy.

 

Je to netradičný pohľad. Ako by ste prispeli k zlepšeniu života našej spoločnosti?

Už som to vlastne naznačil. Každý z nás má možnosť voľby. A voľbu, samozrejme, slobodne napĺňa. Rozhodne sa, takpovediac, medzi modrou a červenou pilulkou. Spoločenský zlepšovák vlastne neexistuje, pokiaľ jedinec za seba nenesie zodpovednosť… Ale v skutočnosti je všetko omnoho jednoduchšie a, našťastie, každý deň možno začať odznova. Nič nie je stratené, keď sa nestratíme my. Dynamika života je nám neustále pripomínaná prírodnými cyklami a je načase, aby sme si uvedomili, že nie my sme vytvorili zázrak vôkol seba, ale my sme povinní tento zázrak chrániť.

Skúste si predstaviť, ako stojíte nohami na zemi, vzlietnete, vzďaľujete sa, až vidíte Zem ako guľku… Tam zostali všetci a všetko. Nemáte peniaze, nemáte konexie… Tu sa o vás nikto nepostará, nebudete mať právnika… Ten je na tom podobne ako vy… Zostali ste len vy a vaše skutky. Zodpovednosť za seba v skutočnosti vytvára našu, vašu, moju budúcnosť.

 

„Zabudni na to, čo vieš. Spomeň si na to, čo cítiš.“ Veta z Vašej knižky CIRCUMSPECTATE naznačuje, že v európskom parlamente to nebudete mať jednoduché. Prostredie EP je vraj príliš racionálne, pravidlá určuje takpovediac „eurokalkulačka“. Národné alebo podobné prvky nie sú na bežnom poriadku.

Myslím, že to nie je až také zlé. Eurosvet je plný osobností so zmyslom pre národ, rodinu a zmyslom pre humor, ktorým dokážu príjemne prekvapiť. Je plný cítiacich jedincov, ktorí racionalitu kombinujú s emóciou. Keby to tak jedného dňa nebolo, o čom silne pochybujem, kolorit jednotlivých krajín by sa začal vytrácať. Neboli by holandské veterné mlyny, tulipány, belgická čokoláda, české pivo, slovenská bryndza, maďarské halászlé a podobne, čo Európu, popri iných významných veciach, definuje a robí ju krásnou, originálnou… Jednoducho, nie je možné zmiešať všetko dokopy a, ako ste povedali, len „kalkulovať“. Veď predsa aj ten, čo drží kalkulačku, je len človek so svojím rozumom a emóciami. Zoberme si príklad z človeka sediaceho na konári. Je mu „dobre“. Vezme tú svoju kalkulačku a vypočíta, že haluz, na ktorej sedí, môže parádne predať. Vezme pílku a… ešte parádnejšie si to odnesie. Potom mu dobre nebude. Všetko môže ísť niekedy nabok. Iba zdravý rozum nikdy.

 

Aký je váš názor na takzvané eurohujerstvo?

Pred rokom ´89 to asi bolo podobné. Hujerstvo vtedy malo inú podobu. Zmenili sa však okolnosti, „hujerovia“ sa preformátovali a život ide ďalej. Bolo to tak, zdá sa, vždy. Poukazovať na to je asi vždy módne, hujer ukazuje na hujera, stále dookola… Hra, ktorá je akceptovaná a nemusí predstavovať problém. Oveľa väčší problém však môže nastať, keď podobní jedinci začnú dúchať do pahreby. Obávam sa, že potom by sme boli opálení všetci… A to by bola naša spoločne premárnená šanca dostať sa do neba (úsmev). No a… kto by tam nechcel?

Vlado Bálint

Ste nominovaný stranou NAJ. Strana NAJ je, zatiaľ, malá. Otvorila však veľkú tému. Zaujímavou myšlienkou zdaniť boháčov a odstrániť tak chudobu. Na Slovensku žije na hranici chudoby veľa občanov. V Taliansku vraj 5 miliónov, v celej EÚ až 100 miliónov ľudí.  Pápež Pavol VI. to ale pred desiatkami rokov navrhoval tiež. Ignorovali ho. Trúfali by ste si v europarlamente navrhnúť niečo v podobnom duchu?

Všetci poznajú staré predvolebné prehlásenie: „Nikto vám nemôže sľúbiť viac ako ja!“ Ak všetci ignorovali svätého pápeža Pavla VI., je pomerne vysoký predpoklad, že budú ignorovať aj mňa. Vývoj vo svete však naznačuje, že cesta k odbúraniu chudoby je cestou k nevytváraniu chudoby a konečnému realizovaniu akéhosi všeobecného odpustenia dlhov a uvoľnenia záchranného balíka pre ľudstvo… Takto sa dá nájsť spoločná reč aj s tými, čo majú fabriky, a s tými, ktorí tam môžu pracovať… Pokiaľ však ľudskú pracovnú silu úplne nenahradia roboty…  Potom sa ale pridám k pápežovi (úsmev).

 

Máme, podľa vás, povinnosť prijať imigrantov z chudobnejších štátov? Pápež František sa vyjadril, že iba toľkých, koľkých je krajina schopná integrovať.

Táto téma je, zdá sa, zodpovedaná. To, že nepočuť odpovede, neznamená, že nie sú. Poviem to takto: Kto má oči, nech vidí. Súhlasím s pápežom Františkom… Apropo, integrácia nie je jednoduchá vec… A František to bezpochyby vie veľmi dobre. Charita sa vo svete a konkrétne v Európe poskytuje bežne, avšak pochybujem, aby sa ten, čo má enormne viac, delil so svojím majetkom s tými, čo nemajú nič, aby im dal svoje domy a podobne. Systém integrácie je zložitým socio-ekonomicko-kultúrnym procesom, ktorý musí byť vykonaný zodpovedne a bez precedensov. Tu, ako aj všade inde, zasa rozhodne logika a zdravý rozum. Kto má uši, nech počuje.

 

Práve prebiehajú voľby prezidenta. Ako hodnotíte súčasného, odchádzajúceho prezidenta, a kto a prečo by sa mal stať naším novým prezidentom?

Hodnotiť pána prezidenta mi neprináleží. Ľudia vo svojich životoch obliekajú rôzne kostýmy a hrajú rôzne roly. Ako divadelník však viem, že podstatné je to, či je rola zahratá dobre. Vtedy diváci tlieskajú. Alebo netlieskajú a chcú nazad vstupné (úsmev). Alebo sú aj takí, aj onakí. Uvidíme na konci predstavenia, ako sa hovorí… Naším ďalším prezidentom by sa mala stať osoba, človek, ktorý si ctí zázrak stvorenia, morálku a prijaté právo. Ktorý do „batôžka“ naloží to, čo tu nepatrí, a z batôžka vyberie to, čo tu patrí. Prezident sa stará o svoju krajinu ako dobrý záhradník o sad, miluje svojich ľudí ako dobrý kráľ a za svoj národ dá všetko, čo má. Lebo národ si ho vybral. T. G. Masaryk túto tradíciu začal a za Slovensko, síce nie ako prezident, M. R. Štefánik život položil. Vážim si ich.

 

Vaša tvorivá činnosť  je na: vydavatelstvo-bioba.webnode.sk Na čom teraz pracujete?

V súčasnosti pracujem na hudobnom albume s pracovným názvom Obrázky z Abova a Zemplína. Je to v poradí môj piaty album filmovej epickej hudby. Zároveň mám rozpracovanú novelu a ďalšiu divadelnú hru, v poradí šiestu. Priebežne dopĺňam kolekciu panoramatických fotografických obrazov našej krajiny a hradov. A, čo je najdôležitejšie, teším sa zo života a priazne stvorenia s mojou krásnou, dobrou ženou a našimi deťmi.

 

Prajeme vám veľa úspechov, pevné zdravie a v eurovoľbách v máji Vám držíme palce.

Palce mi držať nemusíte, stačí, keď mi dáte svoj hlas (úsmev). Ďakujem.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Polícia zadržala vyše 60 ľudí na proteste v Londýne proti reštrikciám

0 icon

Londýn 28. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Augstein)   Viac ako 60 ľudí zadržali v sobotu v Londýne na demonštrácii proti epidemiologickým opatreniam. K zatýkaniam došlo v súvislosti s potýčkami, ktoré vypukli, keď sa polícia pokúšala protest rozohnať Informovala o tom agentúra AFP. Metropolitná polícia na Twitteri informovala, že dôvodom zadržaní boli…

Biden si vybral poradcu pre národnú bezpečnosť. Ten vraví že treba podporiť čínsky rast!

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot)   Jacob Jeremiah Sullivan, bývalý hlavný poradca pre kampaň Hillary Clintonovej v roku 2016 a člen Obamovej administratívy, počas rozhovoru pre CBS News minulý rok v podcaste Intelligence Matters, trval na tom, že vzostup Číny ktorému napomáhali USA je úspechom „Pomohli sme vytvoriť podmienky stability…

Pred Matovičovým domom sa konala demonštrácia

0 icon

Trnava 28. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: screenshot videa)   Pred Matovičovom domom v Trnave sa uskutočnila demonštrácia na ktorej sa zúčastnilo niekoľko sto ľudí. Najčastejšie pokriky, ktoré zaznievali z davu boli "Matovič do basy!" "Vlastizradca" a "Slovensko si nedáme" Demonštranti kričali aj, že nemajú čaj, lebo Matovič počas rôznych demonštrácií…

141. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   Anastázius bol veľmi prekvapený tým, ako Solún po dlhej, viac ako päťročnej odluke na neho pôsobil. Mesto v ňom teraz vyvolávalo veľmi protichodné a zvláštne pocity. Na jednej strane mu bolo veľmi blízke, ale na strane druhej na neho zároveň pôsobilo akosi…

Najvyšší súd rozhodne o treste pre Marčeka, ktorý sa priznal k vražde Kuciaka

0 icon

Bratislava 28.novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Najvyšší súd (NS) SR vytýčil na stredu 2. decembra verejné zasadnutie s Miroslavom Marčeka, ktorý sa priznal, že zastrelil novinára Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovú Na zasadnutí by mal odvolací súd konkrétne rozhodovať o treste pre obžalovaného. Špecializovaný trestný súd ho totiž…

Nedovolili mu navštíviť ju: Talianka, ktorej hral 81-ročný manžel na akordeóne pod oknom nemocnice, zomrela

0 icon

Piacenza 28. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Videozábery s 81-ročným Talianom Stefanom Bozzinim, ako hrá na akordeóne na ulici pod nemocničným oknom svojej chorej manželky Carly, chytili za srdce ľudí po celom svete Manželku prepustili z nemocnice neďaleko talianskeho mesta Piazenca o niekoľko dní, ale doma zomrela. V piatok o tom…

Krajniak: Nepretestované deti by mali pokračovať v dištančnom vzdelávaní. Tomáš oponuje: Deti na prvom stupni do školy chodia a ja nejakú zvýšenú nákazu nebadám

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Deti rodičov, ktorí by nesúhlasili s ich otestovaním na prítomnosť nového koronavírusu, by mohli vo vzdelávaní pokračovať naďalej dištančnou formou. V relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) Systém výučby by sa…

Alkohol a baranidlo: Pražskí policajti zasahovali v centre Prahy v tajne otvorenom klube so stovkami hostí

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Pražskí policajti v noci na sobotu obsadili v centre českej metropoly tajne otvorený klub, v ktorom sa napriek pandemickým obmedzeniam zabávali stovky ľudí. Ako uviedol web TV Nova, počas razie zadržali približne 10 ľudí Nelegálna akcia na Anenskej ulici sa začala okolo 22:00, záujemcovia…

Primár Kulkovský: „Napriek proticovidovej atómovke sa situácia začala opätovne zhoršovať.“ Upozornil na podstatné problémy

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Primár a lekár Interného oddelenia NsP v Považskej Bystrici Milan Kulkovský na sociálnej sieti upozornil, že z vyjadrení ministra zdravotníctva Mareka Krajčího vyplýva, že napriek proticovidovej atómovke sa situácia začala opätovne zhoršovať Lekár Milan Kulkovský pripomína, že testovanie antigénovými rýchlotestami pravdaže má svoje…

Vláda sa snaží obrať Ústavný súd o jeho základnú právomoc a úplne poprieť právny štát. Dostali by sme sa na úroveň Indie 80-tých rokov

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-František Iván)   V súčasnosti sa rozhoduje v skrátenom legislatívnom konaní aj o tom, či sa poprie právomoc Ústavného súdu SR rozhodovať o súlade ústavných zákonov s Ústavou SR K uvedenému najskôr poznamenávam, že takýto zásadný návrh mal byť predložený v rámci riadneho pripomienkového konania a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Matovič sa chce očkovať posledný, ako kapitán (potápajúcej sa?) lode.

0icon

Drahí priatelia, v príručkách pre kapitánov lietadiel je napísané, že v prípade ohrozenia výpadkom kyslíka si musí kapitán nasadiť masku ako prvý, aby bol pripravený zvládnuť kritickú situáciu. Až potom druhý pilot, posádka a tak ďalej. V predletovej príprave ukazujú stevardi a letušky cestujúcim postup v prípade nebezpečenstva. Najprv si…

Viktor Pondělík

Konečně je (ne)jasno

0icon

V České republice se můžeme pochlubit nejednou zajímavostí. A kuriozitou, jaká se jinde ve světě zřejmě jenom těžko hledá, je i česká vláda. Je tomu tak dlouhodobě a ani poslední dny nejsou výjimkou. Již před skoro dvěma týdny se tu například vědělo, že je situace stran Covidu natolik příznivá, že mohou…

Pavel Pakoš

Adventné deviácie made in Slovakia

0icon

Hoci nám Pán Ježiš zdôraznil, aby sme strážili jeho prikázanie o vzájomnej láske s oveľa väčším dôrazom než iné jeho rady, my sme to pochopili úplne svojsky. Miesto nenávidenia hriechu a milovania hriešnika ho čakáme tak, že hriešnikov nenávidíme a svoje hriechy  čušania, neriešenia problému, ignorovania, odpisovania a hádzania sa…

Boris Mesár

Ako to Fuhrer Matovič dáva na ,,Hitlera"!

0icon

Od 2SV sa veľa ľudí zamýšľa  nad tým, ako sa dá vysvetliť fenomén nacistického štátu - hitlerovské Nemecko ? Prečo milióny ľudí po nástupe Hitlera k moci vykonávali hrozné, neľudské a trestné príkazy? Pokiaľ však do roku 2020, bolo možné študovať iba historické materiály a zamyslieť sa nad fenoménom nacistického…

Peter Švec

Odstráňme systémovú nespravodlivosť spôsobenú nepripravenosťou vládcov!

0icon

V živote ľudí existujú tri základné túžby. Prvou je túžba po prežití, teda schopnosti postarať sa o základné životné potreby pre seba a svojich blízkych, vrátane potomstva. Druhou je túžba po bezpečnosti vo všetkých aspektoch, vrátane ochranných funkcií, táto zahŕňa aj aspekty prvej túžby: prežitia. Treťou je túžba po spravodlivosti, takisto vo všetkých…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Je Veľký čínsky múr skutočne viditeľný z vesmíru? Pravda alebo lož?

0 icon

Veľký čínsky múr je starý systém opevnenia, ktorý sa ťahá napriek severnou Čínou. Mnoho domácich aj svetových nadšencov sa domnievalo, že stavbu takejto veľkosti je určite vidno aj z vesmíru. Je to pravda, alebo je to len turistická kačka? Už v 3. storočí pred naším letopočtom začal prvý cisár prebudovávať existujúce múry…

Ako môže tvoje oblečenie ovplyvniť tvoj úspech?

0 icon

Štúdia ukázala, že je možné sa dozvedieť veľa o osobnosti človeka, napríklad stav, vek a príjem, len z pohľadu na fotografiu jeho topánok. V tejto súvislosti má fráza „Vždy sa oblečte pre úspech“ ďalší, veľmi praktický význam. Oblečenie totiž môže naozaj zaručiť tvoj úspech! 1. Vďaka neobvyklému oblečeniu vyzeráš kompetentnejšie

900 mŕtvych pri masakre v Jonestowne: 1. časť

0 icon

Niektoré udalosti sú také bizarné a zjavne nevysvetliteľné, že sa okolo nich nevyhnutne musí objaviť nejaká tá konšpiračná teória. Jednou takou udalosťou je aj masaker v Jonestowne, pri ktorom spáchalo samovraždu 900 ľudí, členov sekty žijúcich v Guyane, tým, že vypili ovocný nápoj z prášku v kombinácii s kyanidom. Veľkú časť mŕtvych tvorili aj deti, ktorým…

Dramatické fotografie, ktoré ťa chytia za srdce

0 icon

28Všetci vieme, že život je tvrdý, takže po celý náš život vystavujeme svoju "tvár" a čakáme, či príde tvrdá rana. Občas však príde niečo nečakané a tieto dramatické fotografie, ktoré ťa chytia za srdce, ti ukážu, čo nečakané sa udeje. Jedného dňa však uvidíš predavačku, ako maľuje nechty dievčaťu, ktoré…

Tupac a Biggie: Smrť a konšpirácie 1. časť

0 icon

Na začiatku deväťdesiatych rokov sa stal rap jedným z najpopulárnejších žánrov a jeho predstavitelia sa začali nielen objavovať v tabuľkách najpopulárnejších skladieb, ale aj na titulných stránkach novín. Nová generácia raperov potom gangsterský život nielen opisovala, ale aj žila. Dve z najvýznamnejších mien svetového gangster rapu boli Tupac Shakur a The Notorious B.I.G. (známy tiež…

Vo svete IT

Objav života na Marse by bola pre ľudstvo zlá správa, kvôli teórii veľkého filtra

0 icon

Ak nás čítate, určite ste si všimli sériu článkov, ktoré vysvetľujú Fermiho paradox a jeho možné riešenia. V skratke, Fermiho paradox tvrdí, že vo vesmíre existuje veľká pravdepodobnosť existencie života. Paradox je v tom, že doteraz sme nenašli žiadne dôkazy o jeho existencii. Portál IFLScience píše, že ak by sa nám podarilo objaviť život…

Kuriózna aplikácia MeowTalk od ex-vývojárky Amazonu hovorí, že dokáže preložiť mňaukanie mačiek do ľudskej reči

0 icon

Ak v domácnosti máte zviera, tak bezpochyby ste si už mnohokrát povedali: „Kiež by som vedel, čo mi chceš povedať…“. Nuž, mačkám by sme mohli už čoskoro porozumieť, minimálne to sľubuje aplikácia MeowTalk. Na tému upozorňuje spravodajský kanál bbc.com. Preložte mňaukanie do ľudskej reči Bývalá inžinierka spoločnosti Amazon, Juliette Jones,…

Ako môžete skontrolovať, či váš Android smartfón má aktívne RCS správy? A čo to vlastne je?

0 icon

Spoločnosť Google len niekoľko dní dozadu informovala verejnosť, že sprístupňuje nový štandard SMS správ naprieč celý svetom. Ide o takzvané RCS správe, ktoré sú dostupnými prostredníctvom aplikácie Správy. V našom regióne boli mimochodom dostupnými už aj predtým. Čo sú to RCS správy? RCS je skratkou pre „Rich Communication Services“, teda bohatšie…

Samsung ukazuje, ako by mohli v budúcnosti vyzerať skladateľné smartfóny. Páčia sa vám predstavy spoločnosti?

0 icon

Približne 3 až 4 roky dozadu si mnohí z nás nevedeli poriadne predstaviť, ako budú vyzerať skladateľné smartfóny vrátane toho, aké bude ich využitie v praxi. Dnes sú na trhu dostupné už viaceré modely tohto typu. Ide napríklad o smartfóny ako Galaxy  Z Fold, Galaxy Z Flip a ďalšie. Mnohé…

„Pomocou umelej inteligencie pomôžeme dronom nájsť stratených ľudí v lesoch“ hovoria autori novej štúdie

0 icon

Trojica výskumníkov z Johannes Kepler University prišla so zaujímavým riešením ako je možné využiť umelú inteligenciu na to, aby vylepšili termálnu kameru za účelom, aby bola schopnou identifikovať stratené osoby v lesoch. Ich práca bola publikovaná v známom žurnály Nautre Machine Intelligence. David Schedl, Indrajit Kurmi a Oliver Bimber v rámci…

Armádny Magazín

Video: Rostec úspešne testoval nové samohybné delo Lotos

0 icon

Rusko, 28. november 2020 (AM) - Ruská spoločnosť Rostec informovala o úspešných akceptačných testoch Lotosu, samohybného dela pre potreby výsadkových vojsk. Uvádza sa, že stroj potvrdil svoje technické vlastnosti. Počas testu prekonal Lotos 400 kilometrov a strieľal 14-krát. Trasa zahŕňala celkovo 57 testových bodov, kde sa skúš

Ako poľská jazda víťazila nad Hitlerovými tankami

0 icon

Poľsko, 28. november 2020 (AM) - Dejiny poľského jazdectva, ktoré v roku 1939 neohrozene útočilo na nemecké tanky, majú hlboké spomienky. Pravdu o tom bádal nemecký historik. Keď 1. septembra 1939 Nemci prepadli Poľsko, začala sa písať zvláštna história. Poľskí huláni, čiže ľahká jazda, boli rozhodne naladení na boj pr

Ruský minister obrany Šojgu prehovoril o pôžičkách pre armádu, o tisícoch kusoch novej techniky a manželkách vojakov

0 icon

Rusko, 28. november 2020 (AM) - Ruské jednotky dostanú v budúcom roku viac ako 3,4 tisíc kusov nového a 1,3 tisíc opraveného vybavenia, budú na to použité dve tretiny vojenského rozpočtu, uviedol v piatok minister obrany Sergej Šojgu. „Na dosiahnutie týchto ukazovateľov v budúcom roku pôjdu dve tretin

Odstránia USA jadrové zbrane z Európy? Lavrov objasnil podstatu nezhôd medzi USA a Ruskom v zmluve ŠTART

0 icon

Rusko, 28. november 2020 (AM) - USA ak chcú do rokovaní o obmedzení rakiet zahrnúť taktické jadrové zbrane, predtým však musia tieto rakety odniesť z území krajín NATO. USA nasadili taktické jadrové zbrane v piatich európskych krajinách NATO a pravidelne cvičia nejadrové sily na ich použitie. Toto vyhlásenie urobil ruský minister zahraničia Sergej…

Prezident Zeman podporil Česko - Nemeckú zbrojársku kooperáciu

0 icon

Česko, 28. november 2020 (AM) - Spoločnosti Rheinmetall a Czechoslovak Group a.s. podpísali Memorandum o porozumení v oblasti taktický

Svetlo sveta

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

icon FOTO DŇA