Jevgenij Satanovskij: Prognózy pre Sýriu po Aleppe

Aleppe 14. decembra 2016 (HSP/Foto:Facebook)

 

Jevgenij Satanovskij publikoval svoje úvahy o situácii v Sýrii na portáli warfiles

Podľa Satanovského je obsadenie Palmýry jednoznačne negatívom pre Sýriu i pre Rusko. Mesto, ktoré je dôležitou kultúrnou pamiatkou svetovej histórie nemá až tak veľký strategický význam, ako letisko T-4 nachádzajúce v blízkosti mesta, či strategická križovatka ciest, ktorá vedie k Deir ez Zor či do Rakky. Záujemcovia o plné znenie článku si ho môžu prečítať tu.

Ruský analytik a expert pre Blízky východ Jevgenij Satanovskij
Ruský analytik a expert pre Blízky východ Jevgenij Satanovskij

Útok 5000 teroristov z ISIS, ktorí na tankoch, pickupoch či BMP museli pri presune prekonať takmer 200 km od Rakky je svedectvom nekompetentnosti sýrskej rozviedky, najmä jej veliacich kádrov.

Satanovskij sa potom podrobnejšie venuje úvahám či v prípade prekvapivej ofenzívy členov ISIS išlo ozlyhanie niektorých vyšších dôstojníkov sýrskej rozviedky, alebo o prejav lajdáctva a ľahkomyselnosti.

Členovia ISIS, ktorí zaútočili na Palmýru prišli z Mosula a Rakky, veľkú časť jednotiek, ktoré zaútočili na Palmýru tvoria sýrski bojovníci organizácie. Teroristi mohli svoje sily uvoľniť, pretože USA vedená koalícia po problémoch Kurdov odložila útok na Rakku o dva mesiace a tlak americkej koalície na iracký Mosul sa takisto oslabil.

Je zaujímavé, ako sa dokázali jednotky teroristov ISIS odpútať z bojovej línie, kde proti ním stáli Turci, Iračania, Kurdi, Američania, bez najmenších problémov sa sformovať a v kolónach odísť z frontovej línie smerom na Palmýru, pričom ich americké a ani turecké letectvo nebombardovalo.

Podľa Satanovského americký spôsob boja proti teroristom z ISIS je veľmi zvláštny, Američania to evidentne so svojím bojom proti ISIS nemyslia vážne. Dôkazom je aj fakt, že pokiaľ Rusko nezačalo operovať v Sýrii, Islamský štát napriek bombardovaniu letectvom USA a Západu získaval neustále nové územia.

Satanovskij navyše tvrdí, že výpad voči Palmýre predpokladal dlhšie plánovanie skutočne skúseného štábu, ktorý podľa Satanovského ISIS chýba a naznačuje, že plán útoku na Palmýru vypracovali cudzí odborníci.

Prvú vlnu útočiacich teroristov z ISIS do nedeľňajšieho rána rozbili pri Palmýre ruské lietadlá a vrtuľníky, takže si s útokom sýrske vládne jednotky dislokované v Palmýre poradili. Krátko na to však nasledovala druhá vlna, pričom samovražední atentnátnici na nákladných autách plných výbušnín prervali na strategických miestach obranu sýrskych vládnych jednotiek. Na tieto miesta potom zaútočili teroristi a využili pauzu, kedy ruské lietadlá a najmä vrtuľníky odleteli na základňu doplniť si pohonné hmoty a muníciu, takže nad Palmýrou chýbali.

Strata Palmýry, ktorú pre Asada vybojovali Rusi propagandistický oslabila význam oslobodenia Aleppa. USA alebo otvorene využili ISIS ako svoju zástupnú armádu v tlaku na Damask, alebo umožnili svojím spojencom Quataru, Saudskej Arábii a pravdepodobne aj Turecku túto akciu uskutočniť. Jedno je ale isté, USA a ani jeho spojenci nebudú vážne proti ISIS bojovať, pokiaľ ISIS sústredí svoju pozornosť na boj proti Asadovi a bude robiť Damasku a Rusom problémy.

Tu si môžete pozrieť video teroristov z bojov pri Palmýre:

 

 

USA sa snažia politicky vrátiť do hry a prinútiť Rusov i Asada rokovať. Západ si jednoducho neželá likvidáciu teroristických zoskupení, ktoré využíva ako svoju zástupnú armádu. V politických rokovaniach, ktoré chcú obnoviť budú sledovať cieľ čo najviac znemožniť ruskej armáde pomáhať režimu Bašára Asada, budú sa snažiť zapojiť do hry čoraz viac OSN a pretláčať svoje predstavy cez medzinárodné organizácie.

Súčasná situácia v Palmýre je odpoveďou USA a ich spojencov na víťazstvo Ruska a Asada v Aleppe. Aleppo sa už jednoznačne nestane hlavným mestom džihádistov ako plánovali Američania, ktorí z neho chceli vytvoriť “druhé Benghází” (dôležité centrum Lýbie, ktorého sa teroristi v Lýbii zmocnili). Pád Palmýry však ukazuje, že mier v Sýrii je ešte ďaleko.

V ďalších krokoch bude musieť sýrska vládna armáda s pomocou svojích spojencov oslobodiť Idlib, Palmýru, Deir ez Zor a takisto musí prísť k zničeniu ISIS v Iraku. Kým tieto strategické ciele nebudú splnené, mier v Sýrii a Iraku proste nebude.

Rozbitie teroristov v Aleppe prinieslo so sebou rozkol v radoch teroristov. Časť z nich zložila zbrane a súhlasila s odchodom do Idlibu. Oslabili tak bojovú silu tých, ktorí mienili v Aleppe bojovať. Proti kapitulácii najrozhodnejšie vystupovali lídri skupín Dzebchat Fatch ash Sham (bývalá an-Nusra) a Kataib Abu Ammar. Členovia týchto skupín nezabudnú na zradu tých, ktorí odišli do Idlibu a podľa Satanovského v Idlibe vypuknú čoskoro medzi jednotlivými džihádistickými zoskupeniami trenice.

Zlú pozíciu v Idlibe majú najmä džihádistické zoskupenia Dzeish al-Islam a Feilak al-Islam, ktoré rokovali so sýrskymi vyjednávačmi a nakoniec opustili svoje bojové pozície. V obkľúčenom Aleppe dokonca vypukli boje medzi radikálmi a príslušníkmi organizácii, ktoré nechceli v Aleppe bojovať. Radikáli dokonca zajali niekoľko poľných veliteľov, najznámejší z nich bol Abu Abdo ash-Seich. Členovia Fatch ash Sham a Kataib Abu Ammar dokonca viacerých “zradcov” aj postrieľali, na druhej strane im však “zradcovia” neostali nič dlžní a radikáli stratili vo vzájomných potýčkach takisto niekoľko desiatok mužov.

V Idlibe sa tak nachádzajú džihádisti z Aleppa, ktorí netvoria jednotliaty celok. Existujú medzi nimi rozpory, ktoré momentálne riešia turecká tajná služba MIT, quatarská Služba štátnej bezpečnosti i saudskí agenti. Je zrejmé že snahy vytvoriť z členov viacerých organizácii jednotnú organizáciu budú náročné, teroristi si po Aleppe navzájom nedôverujú. Idlib sa ale musí čo najskôr stať centrom sunnitskej opozície proti Damasku, ktorý pripravuje po uvoľnení síl v Aleppe a vo východnej Gute novú ofenzívu proti teroristom.

Tu si môžete pozrieť video z Aleppa:

 

Celá koalícia existujúcej Dzeish al Fatch sa rozpadla na niekoľko autonómnych skupín, Dzebchat Fatch ash Sham sa rozdelil na prívržencov al Kaidy a jej oponentov, oponentov skupiny vedie agent jordánskej tajnej služby Abu Hadidz al Urduni. Achrar ash Sham sa rozpadol na prívržencov salafitov a prívžencov Muslimského bratstva – túto skupinu podporuje Saudská Arábia. Samostatnou skupinou sú muži z krajín Spoločenstva Nezávislých Štátov.

Turecko a Quatar sa snažia za každú cenu zachrániť sunitský odboj voči Asadovi v Sýrii. Podporujú organizácie na báze Muslimského bratstva a majú predstavu že s Muslimským bratstvom dokážu úspešne viesť boj voči legitímnemu sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi aj v budúcnosti.

Momentálne sa však zatiaľ odborníci z tajných služieb stavajú k možnostiam uplatnenia zachránených džihádistov z Aleppa, sústredených v Idlibe skepticky. Rozpory medzi jednotlivými frakciami sú súčasne veľmi hlboké a riešiť ich v tomto štádiu predstavuje podľa odborníkov stratu času. Navyše poukazujú na skutočnosť, že viacero poľných veliteľov a džihádistov dezertovalo, alebo sa vzdali sýrskym štátnym orgánom. Existujú vážne rozpory aj medzi Saudami a Turkami, saudskú koncepciu zjednotenia džihádistov pod jednotným velením kritizujú dokonca už aj spravodajskí dôstojníci Quataru.

Washington a Západ momentálne vykazujú známky nervozity a paniky s tým, ako sa situácia v Aleppe vyvinula a za každú cenu sa snažia vyrvať iniciatívu z ruských rúk a z rúk Bašára Asada. Nevyšlo im “humanitárne prímerie” a tak sa snažia destabilizovať situáciu cez Palmýru. Predstava, že sa totálne rozbije sýrska sunnitská opozícia voči Asadovi, USA a Západ jednoznačne desí, Idlib s momentálne rozhádanými džihádistami chápu ako vážny problém. Momentálne Washington nevie presne ako túto situáciu riešiť, na eventualitu, že Aleppo padne tak rýchlo nebol Washington pripravený.

Dezorientovaný je aj Brusel. Oslobodenie Aleppa zhatilo ich plány a momentálne Brusel zastáva pozíciu “My nemôžeme poskytovať humanitárnu pomoc Aleppu cez Moskvu a Damask, pretože by sme s tým priznali skutočnosť ruskej a Asadovej dominancie v Sýrii”. Na druhej strane je však už len otázkou času, kedy budú politici v Bruseli obvinení z faktu, že kvôli svojím politickým hrám a ambíciam odmietajú pomáhať civilistom v Aleppe. Kým boli títo civilisti pod kontrolou džihádistov, problém s posielaním humanitárnej pomoci Brusel samozrejme nemal.

Joshua Earnest, tlačový sekretár Bieleho Domu odpovedal v posledných dňoch na otázky žurnalistov, ktorí sa pýtali ako môže USA prinútiť Rusko zmeniť svoju politiku v Sýrii. Joshua Earnest hovoril o sankciách, no novinári ho upozornili že nefungovali ani sankcie voči Iránu. Podľa Ernetových slov koalícia 67 štátov v čele s USA, ktorá bojuje proti teroristom je dostatočne silná, aby Rusko prinútila brať do úvahy požiadavky USA a Západu.

Joshua Earnest, tlačový sekretár Bieleho Domu
Joshua Earnest, tlačový sekretár Bieleho Domu

Jevgenij Satanovskij na margo týchto slov tlačového hovorcu bieleho domu uviedol, že tieto slová po zastavení bojov v Mosule a Rakke vyznievajú cynicky, rovnako ako americké bombardovanie nemocnice v Mosule, ktoré USA odôvodnili ničím nepodloženým tvrdením, že v nemocnici sa nachádza štáb teroristov.

Aj v prípade, že by to bola pravda a teroristi naozaj svoj štáb ukryli v podzemí nemocnice, podľa medzinárodného práva je útok na nemocnicu vojnovým zločinom. Na rozdiel od fiktívnych útokov ruských lietadiel, ktoré podľa západných mainstreamových médií museli v Aleppe zničiť desiatky nemocníc, útok na Mosulskú nemocnicu bol skutočný a mainstreamové média na tento útok absolútne nereagovali. To podľa neho svedčí o dvojitých štandardoch v práci mainstreamových západných žurnalistov.

Jevgenij Satanovskij potom venoval pozornosť slovám Marka Tonnera, hovorcu Ministerstva zahraničných vecí USA. Tonner prehlásil, že Rusko sa nesústredí prioritne na boj voči an-Nusre a ISIS (ktoré aj USA považujú za teroristické organizácie), ale na podporu Bašára Asada, pričom Asadovi pomáhala likvidovať členov protiasadovskej opozície.

Satanovskij však poukázal že an-Nusra sa netajila svojou prítomnosťou v Aleppe a takisto sa netají svojou prítomnosťou v Idlibe. Je zaujímavé, že USA ani raz v Aleppe a ani v Idlibe členov an Nusry nebombardovali, pričom nikto im v tom nebránil. Sýria je podľa Satanovského prelomom v medzinárodnej politike, na scéne sa objavila schéma mnohopolárneho sveta a to samozrejme ani Washingtonu a ani Bruselu nevyhovuje.

Jevgenij Satanovskij je presvedčený, že by bolo veľkou chybou prepustiť iniciatívu v Sýrii Washingtonu a Západu. Ako pozitívum vidí aj čoraz silnejšiu podporu Asadovi zo strany Číny, pretože Čína vníma veľmi citlivo americký tlak a ambície v Ázii. Vojna v Sýrii sa však ani po víťazstve v Aleppe neskončí a pred legitímnym prezidentom Bašárom Asadom a Sýriou je ešte dlhá cesta ku konečnému víťazstvu.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Portugalský parlament odmietol rozpočet na rok 2022, hrozia predčasné voľby

0 icon

Lisabon 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Portugalský parlament v stredu hlasoval proti návrhu rozpočtu na rok 2022 z dielne menšinovej socialistickej vlády, čím pripravil pôdu pre možné predčasné voľby. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters “To posledné, čo krajina za týchto okolností potrebuje, je politická kríza,“ povedal tesne…

Schválenie odpočtu výdavkov na investície je dôležité, podľa ZAP je však stále nedostatočná podpora výskumu a inovácií

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Zväz automobilového priemyslu SR (ZAP) považuje schválenie odpočtu výdavkov na investície za dôležité, no podľa zväzu je stále nedostatočná podpora výskumu a inovácií. Zväz v stanovisku privítal schválenie návrhu skupiny poslancov pod vedením predsedu parlamentného hospodárskeho výboru Petra Kremského, ktorým sa upravili podmienky…

Poslanci schválili novelu zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. O zrýchlení a zefektívnení výstavby diaľnic nebudú rokovať v skrátenom konaní

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Michal Svítok)   Povinná certifikácia autorizovaných opravovní a nezávislých opravovní bude v rámci zníženia administratívnej záťaže zrušená. Vládna novela zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, ktorú schválil parlament, zároveň umožňuje rozšíriť sieť staníc technickej kontroly Pri ťažkých dopravných nehodách, ktoré mali vplyv na…

V Slovenskom pohári idú ďalej Trenčín aj Slovan Bratislava

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Po hráčoch Trnavy a Žiaru nad Hronom sa do osemfinále Slovenského pohára vo futbale 2021/2022 (Slovnaft Cup) prebojovali za najvyššej domácej súťaže aj Trenčania a majstrovský Slovan Bratislava. Pohronie si postup zabezpečilo už počas minulého týždňa, Trnava v utorok na pôde Podbrezovej uspela…

Leteckí dopravcovia môžu získať pomoc od štátu na zmiernenie následkov prepadu objemu prepravy

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Leteckí dopravcovia môžu získať od štátu pomoc na zmiernenie negatívnych následkov pandémie koronavírusu a zachovanie svojej činnosti po výraznom prepade objemu civilnej leteckej dopravy. Umožní to návrh novely zákona o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve, ktorý schválili poslanci v skrátenom konaní.…

Na poľovníckej chate sa hovorilo aj o zrazení Lipšica na prechode bez ponožiek či paragrafe 363

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot- YouTube DenníkN)   Média v stredu zverejnili ďalšiu časť nahrávok z poľovníckej chaty. Tentokrát ide o rozhovor medzi Pavlom Gašparom a Marekom Parom v prítomnosti Miroslava Bödöra. Video zverejnil Denník N na YouTube Ide opäť o krátky asi minútový úsek rozhovoru, kde Para hovorí zrejme…

Počet prípadov a úmrtí na COVID-19 v Európe minulý týždeň stúpol

0 icon

Ženeva 27. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)   Európa ako jediný veľký región na svete minulý týždeň zaznamenala nárast počtu prípadov nákazy a úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19. Informovala o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) WHO v stredu uviedla, že za minulý týždeň v európskom regióne eviduje nárast infekcií koronavírusom o…

Školskí odborári podporia protest KOZ, kritizujú reformu a chcú vyššie platy

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, SITA-Branislav Bibel)   Školskí odborári kritizujú reformu základného školstva, ktorú považujú za nepripravenú a zle načasovanú. Žiadajú zvýšenie platov a lepšie podmienky pre zamestnancov "Preto sa pripájame k protestnému zhromaždeniu, ktoré organizuje Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR," vyhlásil predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a…

Fico sa opäť vyjadril k nahrávkam: “Lipšic s Matovičom zaviedli štbácky štát. Neschopnosť vládnuť nahrádzajú špinavými nezákonnými metódami a likvidáciou opozície”

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Predseda strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico sa vo videu na sociálnej sieti vyjadril k problematike odpočúvania na poľovníckej chate a jeho úniku do médií. Vo svojom komentári vysvetlil ako to vidí on. Redakciu informoval Ján Mažgút, vedúci tlačového oddelenia SMER –…

Ministerstvo školstva SR neplánuje stiahnuť novelu zákona o vysokých školách z legislatívneho procesu

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia, TASR-Jaroslav Novák)   Rezort školstva neplánuje stiahnuť novelu zákona o vysokých školách (VŠ) z legislatívneho procesu. Vyplýva to z reakcie ministerstva na výzvu Rady vysokých škôl (RVŠ) SR, aby bola novela stiahnutá z medzirezortného pripomienkového konania (MPK) "Ministerstvo je otvorené konkrétnym návrhom a pripomienkam na…

Podkasty

krajniak

icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Polák

Čo nemáme vedieť

0icon

Cesta k NWO od doktora filozofie Henryho Makowa :   Fáza 1 : Imitujte nebezpečenstvo a vyrábajte strach. ( december 2019-marec 2020)   Vyrobiť celoplanetárny strach   Zabiíjať desaťtisíce starých ľudí.   Zväčšenie počtu nakazených a mŕtych.   Od samého začiatku predkladajte vakcináciu ako j

René Pavlík

Blcha a slon

0icon

Blcha a rakovina Napadlo mi - čo môže vedieť blcha o objekte ak lezie po nohe slona. Čo skok, to nová záhada. Podobne sa cíti aj medicínska veda pri skúmaní rakoviny. Stále nové objavy, stále nové postupy, stále nové lieky. Ak by hľadali príčinu, možno by ochorenie nezabíjalo stále viacej ľudí. Istú…

Andrej Biras

Únia sa môže rozpadnúť veľmi rýchlo! Dúfam, že už máte plán B pán Matovič, Heger, Sulík a spol. a ste pripravení aj na možný blackout el. prúdu.

0icon

To ako sa vyvíja situácia v EÚ okolo Poľska a Maďarska je nanajvýš znepokojujúce.  Ukazuje sa viac a viac, že EÚ nie je vybudovaná na skutočných hodnotách, ktoré by ju dokázali preniesť cez nastávajúce obdobie a jej možný rozpad je už na obzore? Keď som počul hrozby od Ursuly Leynovej…

Pavel Jacz

Už dlhšie nezažil redaktor Markízy Serebriakov taký mohutný novinársky orgazmus ako včera.

0icon

A zámienku mu dala včerajšia tlačovka Smeru na čele s pre neho nenávideným Ficom. Jeho orgazmická predohra sa začala po vypočutí argumentácie Fica o sledovaní opozície kladením otázok. Musím povedať, že tvrdohlavo sa opýtal niekoľko krát i napriek tomu, že vedel, že z úst Fica nebude počuť nasledujúce: - Áno,…

Gabriel Dragon

Vstup Srbska do EÚ bude katom jeho suverenity

0icon

Suverenita. Pojem, ktorý sa zo slovníka našej zahraničnej politiky takmer vytratil a ťažko sa za posledné roky hľadajú momenty keď náš štát o sebe rozhodoval suverénne. Vplyvom historických udalostí a jeho takmer neustále začlenenie do silnejších a vplyvnejších celkov nám ponechali len ilúziu, že v rozhodovacích procesoch zahraničnej politiky konáme suverénne. Aj v prípade Srbska…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Na svete existujú len dva typy ľudí. Tu sú dôkazy!

0 icon

V psychológii existuje veľa teórií, ktoré vysvetľujú rôzne typy ľudí, s ktorými sa môžeme stretnúť v práci alebo v každodennom živote. Niet divu, že pri porovnaní zvykov a spôsobov života 2 rôznych ľudí si nakoniec všimneme, že existuje veľa rôznych spôsobov riešenia každodenných výziev, ako aj spôsoby, ako si užívať život. Zatiaľ čo niekto…

Môže byť Sahara ešte niekedy zelená? Kedysi bola domovom hrochov

0 icon

Niekedy pred 11 000 až 5 000 rokmi, po skončení poslednej doby ľadovej, sa Sahara, respektíve Saharská púšť úplne transformovala. Bude ešte niekedy porastená trávou? Na piesočných dunách rástla zelená vegetácia a veľké množstvo zrážok robilo z tejto vyprahnutej jaskyne obrovské jazero. Asi 9 miliónov štvorcových kilometrov severnej Afriky sa zmenilo po dobe ľadovej…

Vo vesmíre je zlato bežným kovom, no nikto nevie, odkiaľ sa vzalo

0 icon

Zlato je ušľachtilý žltý, stály a veľmi kujný kov známy už od staroveku. Ide ale o chemický prvok, takže to znamená, že ho nemôžeme vyrobiť bežnými chemickými reakciami – hoci sa o to alchymisti pokúšali celé stáročia. Ak by si sa zaradil medzi vedcov s pokusom vyrobiť zlato, potreboval by si spojiť dohromady…

Noemova archa v ľadovci hory Ararat: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou a zároveň záverečnou časťou článku s názvom Noemova archa v ľadovci hory Ararat. Noemovu archu asi nikomu predstavovať nemusíme. Čo je však zaujímavé, niekoľko očitých svedkov tvrdilo, že ju zazrelo v ľadovci v hore Ararat. Niet sa čo čudovať, keďže disponujeme presným popisom archy, aj dokonalou lokalizáciou miesta…

10 fascinujúcich faktov o prírode, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel

0 icon

Príroda je skutočne zaujímavá. Niektoré veci, ktoré pre nás pripravila, nám doslova vyrážajú dych. Preto sme sa rozhodli poskladať rebríček desiatich fascinujúcich prírodných faktov, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul. Je skutočne z čoho vyberať, preto môžeš v budúcnosti očakávať pokračovanie tohto seriálu. 1. Nechty na rukách rastú štyrikrát rýchlejšie ako…

Armádny Magazín

Slovenský Stribog za 800 dolárov versus B&T APC9K za 3000 dolárov. Video

0 icon

USA, 27. október 2021 (AM) – Strelecký kanál Texas Plinking s miliónom odberateľov porovnal dve zbrane. Slovenský Stribog verzie SP9A1 a SP9A3 a švajčiarský  Brügger & Thomet APC 9K. Stribog sa v závislosti od doplnkov predáva od 800 do 1500 dolárov. B&T APC9K od 2300 do 3000 dolárov. Je teda B&T APC9K aj…

Gustáv Wendrinský prezývaný „Krutý pes z Prešporku” – protitankové eso Waffen SS

0 icon

Slovensko, 27. októbra 2021 (AM) – Gustáv Wendrinský (*24. január 1923, Bratislava – † 11. až 13. február 1945, Csobánka, Maďarsko) pochádzal z Bratislavy zo zmiešanej, nemecko-slovenskej rodiny. V čase II. svetovej vojny vstúpil do Waffen SS a ako príslušník 8. Waffen SS divízie „Florian Geyer“ získal v hodnosti poddôstojníka Rytiersky

Stalinove citáty o Anglicku a jeho politike ktorá je stále aktuálna

0 icon

Rusko, 27. október 2021 (AM) –  Josif Vissarionovič Stalin sa dobre orientoval v medzinárodnej politike. Zozbierali sme niekoľko jeho citátov o Spojenom kráľovstve, ktoré dodnes nestrácajú na aktuálnosti.   1. V podstate pán Churchill a jeho priatelia v Anglicku a Spojených štátoch predkladajú národom, ktoré nehovor

Čiernomorská flotila vykonala raketové streľby so systémami Bal a Utes. Video

0 icon

Rusko, 27. október 2021 (AM) – Posádka fregaty Admirál Grigorovič ruskej Čiernomorskej flotily vykonala spoločné raketové streľby s jednotkami pobrežných protilodných raketových komplexov Bal a Utes.  

Video: Piráti utiekli z unesenej kontajnerovej lode keď sa objavil vrtuľník s ruskou námornou pechotou

0 icon

Guinea, 26. október 2021 (AM) – Posádka protiponorkovej lode  Viceadmirál Kulakov potlačila pirátsku činnosť v Guinejskom zálive. Pirátska skupina pri západnom pobreží Afriky sa pokúsila uniesť loď plaviacu sa v tejto oblasti pod vlajkou Panamy.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali