Jan Schneider: Zákon o financovaní mimovládok by prečistil mediálny luft

Praha 15. júla 2015 (HSP/parlamentnilisty/Foto:parlamentnilisty)

 

Najprv z Východu svetu revolučne nútili komunizmus a teraz zo Západu by chceli ľuďom vnútiť korporativizmus

Jan Schneider je bezpečnostný analytik, pracoval v českej spravodajskej službe BIS a bol aj riaditeľom Kancelárie Rady vlády ČR pre spravodajskú činnosť. Prednovembrový signatár Charty 77, disident v minulom aj súčasnom režime.

 

Situácia Ukrajiny sa naďalej zhoršuje. Všetci dookola hovoria o tom, že Ukrajina stojí nad ekonomickou priepasťou, že sa blíži bankrot a vojna na východe stojí Kyjev denne 5­7 miliónov dolárov. Aby armáda ušetrila, dokonca vraj vojakov na dovolenke označuje oficiálne za dezertérov, aby im nemusela platiť. Ako dlho ešte je toto udržateľné?

Z jedného uhla pohľadu to všetko neradostné dianie dáva zmysel. Opísala to perfektne Naomi Kleinová v knihe Šoková terapia. Je potreba využiť (alebo pomôcť vyvolať, či priamo vygenerovať) nejakú krízu. Obyvatelia potom majú základné existenčné starosti a nemajú kapacitu strážiť demokraciu. Zákonodarný proces ovládnu dosadené zmanipulované figúrky a vykonajú tú požadovanú “legislatívnu smršť”, aby sa všetky tie bezprostredne nasledujúce (najmä pozemkové) zmeny udiali takzvane “podľa zákona”. A až to ľuďom dôjde, bude neskoro. Požadované reformy, ktorými sú a budú rôzne pôžičky a ďalšie formy pomoci podmienené, pochopiteľne nebudú splnené (otázkou je, či sú vôbec splniteľné ­ a ak áno, či nie sú zločinné). Z tohto uhla pohľadu sa teda kauza Ukrajina vyvíja pre tých skúsených globálnych zločincov celkom úspešne. Majú už v tom prax. Na Ukrajine už pre istotu zaviedli aj stanné právo.

K tej finančnej pomoci znovu a znovu je potrebné pripomínať, že finančné toky musia nadobudnúť na transparentnosti. V Spojených štátoch platí od roku 1938 zákon FARA, o povinnej registrácii všetkých neziskových subjektov, či už pôsobia v politike, humanitárnej oblasti alebo inde, ktoré prijímajú financie zo zahraničia. V Rusku nedávno prijali zákon aj pojmovo totožný, ktorý vzbudil náreky pologramotných ľudskoprávnych aktivistov, ako je ten Putin ohavný. A ja znovu a znovu budem navrhovať, aby sme podobný zákon prijali aj u nás. A mali by ho prijať aj na Ukrajine! To by pekne pomohlo vyčistiť vzduch, a ukázalo by sa, za čie peniaze niektorí ­ ako fretky agilní ­ novinári neustále druhých osočujú a dávajú ich do nejakých zoznamov. Veľmi by to prečistilo mediálny luft! Mnoho vecí by sa v budúcnosti mohlo odohrať inak.

 

Gruzínsky exprezident, ktorý nedávno získal ukrajinské občianstvo a prezident Porošenko ho menoval gubernátorom Odeskej oblasti, podľa dostupných správ riadi oblasť dosť autoritatívnym spôsobom. Zhruba päťdesiatka oponentov sedí vo väzení, kritickí novinári sú zatýkaní a vypočúvaní. A to pod vládou človeka, ktorý čelí vo svojej krajine trestnému stíhaniu a je na zozname Interpolu. Je to v poriadku? Prečo sme doteraz nepočuli žiadne výrazné kritické hlasy z Bruselu či od európskych politikov a štátnikov?

Chcelo by sa povedať, že snáď aj za to môže “agresívna ruská propaganda”, a že zrejme nič z toho nie je pravda, a že Saakašvili je bezpochyby rýdzi humanista ­ a ak zatvára ľudí, bude to z humanitárnych dôvodov. A ak sú kritickí novinári ­ humanitárno, ako inak ­ konfrontovaní s iným svetovým názorom, nepochybne to je v prospech ich samých. A nenavádzajte Európu, aby zasahovala do ukrajinskej suverenity!

Ale vážne. Vysvetlenie, ku ktorému dochádzam, spočíva na empirickom fakte, že európski politici sú z veľkej časti zbabelí a chamtiví. Pretože aj my máme doma európskych politikov. Idú vždy v húfe, čúrajú s vetrom a majú takmer masochistické potešenie z toho, ako sú vzájomne voči sebe istení znalosťou kompromitujúcich materiálov na druhých, ich manželky, milenky, úplatky, financovanie ich strán a podobne. Ale aj Veľký brat (NSA) to všetko počúva a zaznamenáva si. Takže celá tá skorumpovaná banda už takmer ani nevie, komu všetkému musí “podržať”. To sú vraj tí reprezentanti európskej kultúry, založenej na kresťanských hodnotách! Isteže ­ česť tým nemnohým výnimkám!

 

Komentátor Martin Fendrych sa rozpísal na tému “klamára” Putina, ktorému by sme vraj nemali veriť vôbec nič. Ani to, že sa nechystá napadnúť pobaltské štáty, teda NATO. Mali by sme geopolitickú realitu vnímať takto?

Fendrych píše do nejakého humoristického časopisu? Na neho ­ na rozdiel od Putina ­ sa totiž hodí definícia, že klame tak, že dokonca ani opak nie je pravdou!

Možno, že by bolo lepšie si vždy dať najskôr studenú sprchu, a potom sa ešte len zaoberať politikou. Aby sa človek neocitol v súradniciach viery. To je koniec rozumu. A tam asi začína Fendrychova humoristická doména. Keď dostanete politické problémy do tejto oblasti, potom je možné všetko ­ argumenty nehrajú rolu, dôležitá je len viera.

Už cársky minister zahraničia povedal, že len nepatrne zväčšené Rusko je mnohonásobne ťažšie ubrániť. V tejto logike vlastne rozpad ZSSR pomohol Rusku nájsť primerané hranice, ľahšie uhájiteľné kapacitami, ktoré má Rusko teraz k dispozícii. To, v kombinácii s pásmom neutrálnych krajín v susedstve, poskytlo Rusku pomerne komfortnú bezpečnosť. Nezabudnime, že Ukrajina je doteraz podľa ústavy neutrálnym štátom ­ a že celá kríza vznikla až po tom, čo sa ukrajinskí politici dopustili vlastizrady (čo iného je vedomé pošliapanie ústavy?) A začali vyjednávať o vstupe do vojenského paktu!

V tejto súvislosti je tiež dobré zrekapitulovať, že Rusko nemá už žiadne vojenské základne po svete (otázkou je len sýrsky Tartus). Všetky zlikvidovalo. To ­ v porovnaní s rozmiestnením amerických vojsk po svete ­ tiež bez akýchkoľvek komentárov charakterizuje spor o tom, kto je agresívny.

 

K tomu všetkému Rusko straší, že by mohlo jadrové zbrane rozmiestniť na Kryme a má na to vraj právo. Čo na to hovoríte?

S tým Krymom to je vecne v poriadku. Súhlasím s kritikou anexie Krymu, ale hovorím o anexii v roku 1954, kedy Chruščov bez akéhokoľvek vecného dôvodu, bez akéhokoľvek referenda, jednoduchou svojvôľou pripojil kus Ruska k Ukrajine. Preto nemám problém s tým považovať Krym za súčasť Ruska ­ na rozdiel od tých, ktorí sa tvária “západne”, pritom však vecne obhajujú stav spôsobený skutočne typickou komunistickou svojvôľou. Tým sa oni “západnici” prezrádzajú: je to v skutočnosti ten istý druh revolucionárov, ktorí najprv z Východu svetu revolučne nútili komunizmus, a teraz zo Západu (zase revolučne ­ podľa toho sú ľahko identifikovateľní!) by chceli ľuďom vnútiť korporativizmus.

 

Finančník, miliardár a filantrop George Soros hovorí, že tretia svetová vojna je naozaj za rohom. “Pokiaľ začne konflikt medzi Čínou a americkým spojencom, ako je napríklad Japonsko, budeme na prahu tretej svetovej vojny. Rozšíri sa to na Blízky východ, a potom do Európy a Afriky, “povedal presne Soros pri svojej nedávnej prednáške vo Washingtone. George Soros pritom nie je žiadny konšpiračný teoretik. Máme to varovanie brať skutočne vážne? A čo všetko by niečo také mohlo spustiť?

Nemám rád to súslovie “konšpiračné teórie”. Nikto nedefinoval, čo sa tým myslí, len sa má za to, že sa vie, čo sa tým myslí, bez toho aby sa tým v skutočnosti mohlo niečo myslieť. Je to len také pejoratívne klišé, ktoré má čosi alebo kohosi akosi znevierohodniť ­ bez toho, aby niekto dokázal vysvetliť prečo.

Mňa zaujíma konšpiračná prax a samozrejme tiež vyšetrovacie (respektíve analytické) hypotézy. Na nich nie je nič smiešneho. A konšpiračná prax v podstate už z princípu musí aspoň trochu predbiehať fantáziu a bežnú životnú skúsenosť nielen priemerného človeka, ale najmä kvalifikovaného protivníka.

To, čo hovorí Soros, je skutočne hranica, ku ktorej sa nebezpečne blížime. Obzvlášť nehorázne však je, že práve Soros je (najmä svojím financovaním) za mnohými aktivitami, ktoré prispeli k súčasnej destabilizácii sveta. K takej destabilizácii, kedy sa zvyšuje napätie tak nepredvídateľne, že k prepuknutiu vážneho konfliktu môže dôjsť skutočne kvôli prkotine.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:43

V blízkosti veľvyslanectva USA v libanonskej metropole Bejrút došlo v stredu večer k streľbe. Incident sa zaobišiel bez obetí na životoch a zranených. Vo štvrtok o tom informoval hovorca veľvyslanectva Jake Nelson. Diplomatická misia USA je v kontakte s miestnymi orgánmi činnými v trestnom konaní.

17:24

Marocká vláda investuje na obnovu oblastí zasiahnutých zemetrasením, pri ktorom začiatkom septembra zahynulo takmer 3000 ľudí, približne 120 miliárd dirhamov (okolo 11 miliárd eur).

17:24

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš vo štvrtok v Modre hostí 9. európsku výročnú konferenciu Mier a poľnohospodárstvo. Konferenciu organizuje a prevzalo nad ňou záštitu Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR spolu s Iniciatívou Chlieb mieru sídliacou v Berlíne.

17:23

České zdravotníctvo je vo svetovom meradle na špičkovej úrovni, vyhlásil vo štvrtok na konferencii Zdravotníctvo 2024 český premiér Petra Fiala. Za jeho najväčšie aktuálne problémy považuje nedostatok liekov a nespokojnosť mladých lekárov. Obidva sa podľa neho vláda snaží riešiť.

17:03

Nákladná loď Resilient Africa preplávala vo štvrtok cez Bosporský prieliv a stala sa prvým plavidlom s obilím z Ukrajiny, ktoré sa dostalo do Čierneho mora cez dočasný koridor. S odvolaním sa na zdroje monitorujúce námornú dopravu v danej oblasti o tom informovala agentúra AFP.

17:03

Britský kráľ Karol III. vo štvrtok vyhlásil, že Británia bude vždy jedným z najbližších spojencov a najlepších priateľov Francúzska. Urobil tak počas príhovoru vo francúzskom Senáte, hornej komore parlamentu.

17:01

Ukrajina vo štvrtok vyhlásila, že zasiahla leteckú základňu Ruska na Kryme.

16:57

Mark Milley odstúpil z funkcie predsedu Zboru náčelníkov štábov USA.

Na jeho miesto Senát potvrdil Charlesa Browna, informuje Hlas Ameriky.

Brown je bývalý vojenský pilot a má skúsenosti s velením jednotkám v tichomorskom regióne. Médiá poznamenávajú, že tieto skúsenosti budú užitočné v konflikte s Čínou.

Bude druhým Afroameričanom vo funkcii.

Generál Charles Q. Brown
Na snímke Charles Q. Brown

16:54

Poslanci parlamentných frakcií vládnych strán Fidesz-KDNP, ktorí rokujú druhý deň v severomaďarskom Ostrihome, v zákonodarnom zbore nepodporia vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Podľa servera atv.hu to vo štvrtok povedal predseda frakcie Fideszu Máté Kocsis.

16:53

Zelensky, ktorého prejav pred Kongresom zrušil predseda Snemovne reprezentantov McCarthy, pravdepodobne vystúpi pred členmi Senátu v uzavretom formáte, uvádza The New York Times.

Podľa novín takéto stretnutie mieni zorganizovať líder demokratickej väčšiny v hornej komore Kongresu Chuck Schumer.

Viacerí zákonodarcovia už účasť na stretnutí odmietli.

16:53

92-ročný mediálny magnát Rupert Murdoch oznámil, že odstupuje z funkcie predsedu predstavenstva spoločností Fox a News Corp, informovala CNN.

Jeho syn Lachlan Murdoch sa stane jediným predsedom oboch spoločností. Murdoch starší ho označil za “vášnivého a zásadového vodcu”.

Spoločnosť Fox News oznámila odchod Ruperta Murdocha už vo svojom štvrtkovom rannom vysielaní.

Rupert Murdoch
Na snímke Rupert Murdoch

16:51

Predseda Snemovne reprezentantov USA McCarthy uviedol, že odmietol povoliť Zelenskému vystúpenie v Kongrese z dôvodu zaneprázdnenosti zákonodarcov.

Samotný Zelenskyj už pricestoval do Kongresu, kde bude mať stretnutia s viacerými kongresmanmi.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Celkovo 995 ľudí sa zúčastnilo pokusu o zápis do Guinnessovej knihy rekordov, keď čo najviac účastníkov hádzalo svoje gumáky počas národných majstrovstiev orby v írskom Rathenisku

Autor: TASR/AP-Niall Carson

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Zemiakové placky získajú novú chuť, ak zmeníte hlavnú ingredienciu. Sú s ňou stokrát lepšie

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zemiakové placky sú klasika nad klasiku. Každý viac či menej skúsený kuchár pozná ich recept naspamäť. My by sme vám však chceli ukázať ich novú verziu, ktorá sa považuje za chutnejšiu. Stačí vymeniť jednu ingredienciu a uvidíte.

Masť z bobkového listu pripravíte z 2 zložiek. Odstraňuje nedokonalosti ako laser

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Mnoho kozmetických perál nájdeme v drogériách. Zvyčajne to nie sú drahé výrobky a dokážu rýchlo zlepšiť vzhľad pleti. Jednou z nich je masť z bobkového listu. Na čo pomáha a ako si ju môžete vyrobiť sami doma?

Prečo sa okná zvonku zahmlievajú? Postupujte podľa týchto rád a vaše okná budú suché ako v pekle

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Prečo sa okná zvonku zahmlievajú? Bohužiaľ, problém zaparených okien je nočnou morou mnohých z nás. Ako tomu zabrániť? Odporúčame osvedčený domáci liek na mokré okná na jeseň a v zime.

Myši sa balia do domov ako šialené. Vezmite si jednu vec z kuchyne a tú vašu vynechajú

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Myši sú pre mnohých ľudí vážnym problémom. Najmä na jeseň vyhľadávajú teplý kútik, a preto sa radi zakrádajú do našich domácností. Pasce nie sú príliš humánnym riešením, no rozhodneme sa ich používať pomerne často. Je to škoda, pretože nám stačí niečo, čo máme v…

Chlpy vášho miláčika zmiznú z gauča behom chvíľky. Vyčistite ho týmto a bude ako nový

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Majitelia domácich zvierat vždy zápasili so špinou, ktorú za sebou ich miláčikovia zanechávajú. Týka sa to nielen nečistôt prenesených zvonku, ale aj chlpov psov či mačiek. Našťastie existuje jeden trik, ktorý pomáha v boji proti otravnej srsti domácich zvierat.

Armádny Magazín

Jevstafajev: Rozdiel medzi Alijevom a Pašinjanom

0 icon

Rusko, 21. september 2023 - "Pri návrate z pozorovacieho stanovišťa ruského mierového kontingentu pri dedine Džanjatag sa 20. septembra vozidlo s ruskými vojakmi dostalo pod paľbu z ručných zbraní. V dôsledku ostreľovania boli ruskí vojaci vo vozidle usmrtení

Wall Street Journal: "globálny Juh" stále nepodporuje svojich kyjevských klientov

0 icon

USA, 21.september 2023 - Denník Wall Street Journal "sa rozčuľuje", 18 mesiacov po začiatku konfliktu na Ukrajine sa západu stále nepodarilo presvedčiť "globálny Juh", aby podporil svojich kyjevských klientov. Hlavné rozvojové krajiny vrátane Indie, Brazílie a Južnej Afriky zostávajú neutrálne a obchodujú s Moskvou. A na nadchádzajúcom Valnom zhromaždení OSN…

Putin varoval pred vývojom silných zbraní

0 icon

Rusko, 21. september 2023 - Putin na stretnutí s Wang Yi povedal, že prijal pozvanie Si Ťin-pchinga na októbrovú návštevu Číny. Vladimir Putin má v úmysle informovať čínskeho ministra zahraničných vecí Wang Yi o situácii na Ukrajine a v Náhornom Karabachu.   "Cvičenia NATO majú čoraz provokatívnejší a agresívnejší charakter a…

Od začiatku dňa prebieha druhá vlna kombinovaných útokov na ukrajinské objekty

0 icon

Rusko, 21. september 2023 - Už druhá vlna kombinovaného útoku na objekty kyjevského režimu nasleduje od začiatku dňa. Zároveň sa na Ukrajine objavujú aktualizované informácie o výsledkoch útokov prvej vlny. Osobitne sa konštatovalo, že vo Ľvove a meste Drohobyč v Ľvovskej oblasti boli zasiahnuté priemyselné podniky a sklady. Podľa najnovších údajov…

Tretia karabašská vojna je už realitou: Prečo sa konflikt obnovil práve teraz

0 icon

Arménsko, 21. september 2023 - Politológ Dmitrij Rodionov o tom, ako sa vyvíja situácia v Náhornom Karabachu, kde Azerbajdžan začal vykonávať "protiteroristické opatrenia" a v podstate čistiť región od arménskych síl.   V utorok 19. septembra sa začalo nové vyostrovanie situácie v Náhornom Ka

TopDesať

Najobľúbenejšie luxusné značky na svete

0 icon

Luxusné značky: V neustále sa vyvíjajúcom svete luxusu je najdôležitejšie udržať si náskok v digitálnej oblasti. Vzhľadom na to, že čoraz viac bohatých spotrebiteľov sa pri svojich nákupoch obracia na internet, luxusné značky a ich prítomnosť online nebola nikdy taká dôležitá ako teraz. Tu je každoročný rebríček najlepších luxusných značiek na…

Brat sa podelil o spôsob, ako si uctiť pamiatku Paula Walkera

0 icon

Od straty Paula Walkera uplynulo desať rokov. Paul by v roku 2023 oslávil svoje 50. narodeniny. Na každé narodeniny, ktoré by Paul oslávil, však jeho rodina pripravuje špeciálnu slávnosť. Jeho brat sa podelil o to, ako si ho každoročne uctievajú. Dňa 30. novembra 2013 sme stratili Paula Walkera. Bola to…

Rodičovstvo môže byť ťažké. Tieto tipy vám pomôžu

0 icon

Rodičovstvo môže byť naozaj ťažké. Vďaka týmto tipom môžete zvíťaziť nad svojimi drobcami. Deti sú prirodzene zvedavé, každé z nich má odlišnú osobnosť a výchova môže byť často náročná, zatiaľ čo drobné spôsoby, ako si uľahčiť život, sú vrelo prijímané. Priamočiare stratégie a techniky navyše dokážu zmeniť náročné okolnosti na…

Ľudská história a jej emotívne okamihy zachytené na fotografiách!

0 icon

Ľudská história je plná fotografických záznamov vyobrazujúcich surové a dojímavé okamihy, ktoré hlboko rezonujú s našimi spoločnými ľudskými skúsenosťami. Od zúfalého pohľadu matky počas Veľkej hospodárskej krízy zachyteného na fotografii "Matka migrantka" až po radostného námorníka bozkávajúceho zdravotnú sestru na Times Square na konci druhej svetovej vojny. Tieto emotívne snímky ponúkajú nefiltrovaný…

Špehuje vás vaše vlastné auto? Odborník vám to vysvetlí

0 icon

Vaše auto vás určite počúva a zaznamenáva vaše pohyby - ale čo s týmito informáciami robí? Ste v bezpečí? Moderné auto potrebuje 1 000 až 3 000 čipov, ktoré sa dostali do našej pozornosti v dôsledku celosvetového nedostatku čipov. Vďaka týmto čipom sa vaše auto podobá skôr na počítač. Ak…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali