Ivan Špánik: Človek i národ potrebuje matku, aby sa vedel zorientovať

Žilina 15. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jana Vodnáková)

 

Z dejín slovenského národa je známe, že veriaci katolíci sa často utiekali k Sedembolestnej Panne Márii v čase pohrôm, v období národného útlaku a vojnových nepokojov. Sedembolestná Matka sa ako Patrónka nášho národa stáva oporou pre veriacich Slovákov a Slovenky, aby sa pri nej cítili byť spätí a naozaj doma ako bratia a sestry jednej Matky. A aby napriek pokušeniam doby nestrácali dedičstvo kresťanskej viery, nádeje a lásky, hovorí pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie duchovný správca žilinskej nemocnice Ivan Špánik, ktorý je odborníkom v oblasti mariológie.

Ilustračné foto

 

Sedembolestnú Pannu Máriu vyhlásil Vatikán za patrónku Slovenska pred 90 rokmi. Z čoho vzišla táto iniciatíva a aký význam má pre veriacich na Slovensku?

Slovo mama je jediné slovo rovnaké vo všetkých rečiach kmeňov a národov, ktorému rozumejú všetci. Zostalo takpovediac uchované ako jediné spoločné všetkým ľuďom, aj napriek pomäteniu jazykov po stavaní babylonskej veže, ako to spomína Biblia.

Človek i národ potrebuje matku, aby sa vedel zorientovať, kde sa nachádza jeho domov. Lebo kde je mama, tam je domov. Kde sa vytratí povedomie matky, tam sa ľud v národe stáva osirelý a je ľahko dezorientovaný v návale vplyvov zo strany iných národov.

Z dejín slovenského národa je známe, že veriaci katolíci sa často utiekali k Panne Márii a osobitne k Sedembolestnej v čase pohrôm, najmä v období vpádov Turkov a Tatárov, ale i v období národného útlaku a vojnových nepokojov. Napríklad ostrihomský arcibiskup slovenského pôvodu Juraj Selepčéni pred rozhodujúcou bitkou pri Viedni, ktorá bola 12. septembra 1683, dal pripnúť kresťanským vojakom medaily s vyobrazením Sedembolestnej a na druhej strane s menom Mária. Vojaci vtedy zvíťazili v boji proti dvojnásobnej presile Turkov…

Celý kontext dejín mariánskej úcty, keď sa slovenský ľud držal za ruku Sedembolestnej Panny Márie, si uvedomovali aj naši prví slovenskí biskupi Ján Vojtaššák, Karol Kmeťko a Marián Blaha, vysvätení za biskupov v roku 1921, keď v roku 1927 podali žiadosť do Ríma, aby bola do Loteránskych litánií vložená aj invokácia k Sedembolestnej Matke. Pápež Pius XI. dovolil modliť sa ju po litániách a vyhlásil Pannu Máriu za Patrónku Slovenska.

Biskupi zaiste vycítili, že ak nás nebude zjednocovať Matka Sedembolestná, ľahšie sa staneme obeťou tendencií, ktoré nás chcú odtrhnúť od národného povedomia. Bolo to veľmi aktuálne po vzniku Československej republiky, lebo len po nedávnej maďarizácii bol na Slovensku značný vplyv čechizmu a presadzovanie myšlienky o tzv. československom národe. Práve obnovenie vzťahu k Sedembolestnej malo byť posilou i liekom pre slovenský národ, aby nezabúdal na svoju národnú identitu, ktorú v rámci Rakúsko – Uhorska potvrdil už pápež Benedikt XII., keď vyhlásil v roku 1727 Sedembolestnú za Patrónku Slovákov žijúcich v Uhorsku.

Sedembolestná Matka sa ako Patrónka nášho národa stáva oporou pre veriacich Slovákov a Slovenky, aby sa pri nej cítili byť spätí a naozaj doma ako bratia a sestry jednej Matky a aby napriek pokušeniam doby nestrácali dedičstvo kresťanskej viery, nádeje a lásky.

 

Ako by ste zhodnotili vzťah dnešných veriacich na Slovensku k Sedembolestnej Panne Márii?

Osobne sa sporadicky stretávam s hlbokou úctou k Sedembolestnej, najmä u starších ľudí. Tí neraz v živote zažili ťažšie životné skúšky a pociťujú akosi hmatateľnejšie blízkosť Tej, ktorá sa nebála spolutrpieť so svojím trpiacim Synom a nebojí sa spolutrpieť ani s každým z nás.

Teší ma, keď stretnem veriace osoby, ktoré poznajú sedembolestný ruženec a sa ho aj modlievajú. Sám sa rád tento ruženec niekedy modlievam, zvlášť v pôstnom období.

Náš národ má síce za Patrónku Sedembolestnú, ale ťažko hovoriť o nejakej hlbšej úcte k nej zo strany nás, Slovákov. Zrejme aj to je spolupríčinou toho, prečo nie sme typickí národnou hrdosťou. Niečo ako deti, ktoré sa cítia byť sirotami. O tom svedčí aj veľká zriedkavosť výskytu sošky alebo obrazu Sedembolestnej Piety v domácich príbytkoch. Chýba tam Matka – Patrónka národa, niet tam Pani domu. Potom niet divu, že rodiny bez pohľadu na Matku a bez komunikácie s ňou sa často rozpadajú…

Tiež možno badať určitú nesúdržnosť v národe ako výraz, že nie sme celkom súdržní aj vo vzťahu k Matke Márii.

Inak tomu bolo počas rokov totality, keď Sedembolestná bola silným pojmom, a púte v Šaštíne, ale aj inde, boli mocným impulzom pre nevzdávanie sa v boji o zachovanie kresťanského dedičstva.

 

Majú podobný vzťah k Sedembolestnej Panne Márii aj veriaci v okolitých štátoch?

V Poľskom omšovom misáli majú na 15. september formulár o Bolestnej Matke Márii. Aj v okolitých krajinách je Mária titulovaná z hľadiska jej spoluutrpenia s Kristom ako Bolestná, Dolorosa. Úcta k Bolestnej Matke je pozoruhodne rozvinutá napríklad v Taliansku a to aj vďaka reholi Služobníkov Panny Márie (ľudovo servíti), ktorí od 13. storočia rozširovali úctu k Sedembolestnej, zaviedli sedembolestný ruženec a zaslúžili sa o ustanovenie sviatku Sedembolestnej.

Treba však povedať, že ak v iných národoch sa oslovuje Panna Mária ako Bolestná, iba u nás na Slovensku je typická pod titulom Sedembolestná, čiže „sedembolestnosť“ je špecifickým atribútom Patrónky nášho národa.

 

Koľko máme na Slovensku pútnických miest Sedembolestnej Panny Márie a vznikajú aj v súčasnosti?

V súčasnosti je na Slovensku takmer 60 pútnických miest. Jediným pútnickým chrámom vyslovene k Sedembolestnej Panne Márii je národná svätyňa v Šaštíne. Ľudia však prichádzajú na bohoslužby aj do chrámov, kostolov a kaplniek, ktoré sú na území ich farnosti alebo v ich okolí zasvätené Sedembolestnej, aby spolu s ňou slávením sv. omše a pobožnosťami ďakovali za dar vykúpenia, za vyslyšané prosby a prosili o ďalšie potrebné milosti.

Na Slovensku je Sedembolestnej Panne Márii zasvätených okolo 320 chrámov. Panne Márii ako takej alebo jej tajomstvám je zasvätených okolo 1770 slovenských kostolov a kaplniek.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ukrajinci sa snažili prejsť cez rozum cudzineckej polícii v Bratislave

0 icon

Bratislava 6. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia Slovenskej republiky)   Niekoľko Ukrajincov sa snažilo prejsť cez rozum cudzineckej polícii v Bratislave. O rôzne „finty“ sa snažili pri podávaní žiadostí o udelenie prechodného pobytu s cieľom podnikania. Skončilo sa to vydaním rozhodnutí o administratívnom vyhostení a uložením zákazu vstupu na územie Slovenska a…

Ministri G7 vyzvali Bielorusko na opakovanie volieb pod dohľadom pozorovateľov

0 icon

Londýn 6. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ben Stansall)   Ministri zahraničných vecí skupiny G7 v Londýne vyzvali v stredu Bielorusko na uskutočnenie nových prezidentských volieb pod dohľadom medzinárodných pozorovateľov. Vo vyhlásení zverejnenom po skončení londýnskych rokovaní tiež apelovali na bieloruské úrady, aby ukončili represie a prepustili všetky nespravodlivo väznené osoby Režim bieloruského…

Ministri G7 kritizujú Čínu i Rusko; zaviazali sa podporiť iniciatívu COVAX

0 icon

Londýn 6. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Skupina G7 odsúdila v stredu Čínu za porušovanie ľudských práv a vyjadrila znepokojenie z najonvších agresívnych krokov Ruska. Vyplýva to podľa agentúry AFP zo spoločného vyhlásenia ministrov zahraničných vecí skupiny G7 zverejneného v stredu po trojdňových rokovaniach v britskej metropole Londýn Ministri kritizovali Rusko…

WHO víta, že USA sú za pozastavenie platnosti patentov na vakcíny proti covidu

0 icon

Ženeva 6. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/WHO-Christopher Black)   Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v stredu privítal, že Spojené štáty podporili návrh na celosvetové pozastavenie platnosti patentov farmaceutických firiem na vakcíny proti infekčnej chorobe COVID-19. Tento krok USA označil ako "historické rozhodnutie", píše agentúra AFP Šéf WHO na…

Vplyv korona-vakcíny na tehotné ženy a na menštruáciu žien

0 icon

Bratislava 6. mája 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-TASR/AP-Vadim Ghirda)   Až teraz priznávajú experti virológovia, čo už dlhšie vedia niektorí gynekológovia, že vplyv očkovacích látok na tehotné ženy a na menštruáciu nie je vôbec preskúmaný! A o to menej sa vie o možnom negatívnom vplyve týchto vakcín na plod v maternici –…

Le Penová nemala nikdy takú šancu stať sa prezidentkou Francúzska ako teraz

0 icon

Paríž 6. mája 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Takmer všetky francúzske inštitúty výskumu verejnej mienky to tvrdia. Rok pred francúzskymi prezidentskými voľbami sa hnutie Rassemblement National, ktoré vedie Marina Le Penová teší čoraz väčšej priazni Francúzov a preferencie Le Penovej stúpajú a preferencie prezidenta Macrona sú takmer vo voľnom páde…

Nemecká lekárka založila očkovacie centrum na parkovisku pred supermarketom

0 icon

Pforzheim 5. mája 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Michael Probst)   Nemecká lekárka Nicola Buhlinger-Göpfarth sa rozhodla zužitkovať nadmerné množstvo vakcín proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, ktoré jej pacienti nechcú Keďže je jej ľúto vyhodiť nespotrebované vakcíny iba tak do koša, založila očkovacie centrum priamo na parkovisku pred supermarketom a ponúka vakcináciu v zmysle…

Veľvyslanec EÚ v Británii bude mať plný diplomatický štatút

0 icon

Brusel/Londýn 5. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Frank Augstein, pool)   Veľvyslanec Európskej únie v pobrexitovej Británii bude mať plný diplomatický štatút. Obe strany dospeli k dohode o tejto otázke po niekoľkých mesiacov sporov. Dosiahnutie dohody v stredu spoločne oznámili britský minister zahraničných vecí Dominic Raab a šéf európskej diplomacie Josep Borrell Status…

Českí poslanci rokovali o kauze Vrbětice za zatvorenými dverami

0 icon

Praha 5. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Česká Poslanecká snemovňa prijala počas stredajšieho rokovania za zatvorenými dverami uznesenie vyzývajúce vládu, aby uložila tajným službám preveriť únik informácií v kauze výbuchov v muničnom sklade vo Vrběticiach. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz, podľa ktorého bolo stredajšie rokovanie pokojnejšie, vecnejšie a…

„Kde sú záruky, že Korčok nezatiahne SR do financovania teroristických činov?“ Poslanec Blaha šokuje

0 icon

Bratislava 5. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA-MZV,TASR-Jakub Kotian)   Poslanec Národnej rady Ľuboš Blaha sa vo svojom novom príspevku pýta, či slovenská vláda podporuje štátny terorizmus "Všimnite si, ako slovenské médiá dôkladne ignorujú atentát na bieloruského prezidenta Lukašenka, ktorý sa podarilo prekaziť," poznamenal autor komentára. Blaha dodal, že z prípravy tejto politickej…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Matovič v parlamente: „Ak by som zostal premiérom, naďalej som bol len symbol utrpenia pandémie!?!?“ To fáááKT, iba toto Igorééé?

0icon

Tak s takouto sebacharakteristikou odôvodňoval svoje odstúpenie z funkcie predsedu vlády. Každý, kto počul tieto slová z úst „geniálneho“ trnavského hulváta sa musel zasmiať a hneď na to skamenieť. Určite sa každý zamyslel a začal spomínať na všetky výstrelky tohto psychopubertálneho indivídiua, ktorý vysedával v premiérskom kresle. Všetky svoje výčiny…

Gustáv Murín

Nie medveďom, ale zdravému rozumu tu hrozí vyhynutie!

0icon

Mantinelizmus našich štátnych ochrancov prírody ma opakovane privádza do úžasu. Na jednej strane významne prispeli k premnoženiu medveďov u nás (ale toto slovo zakazujú?!!) a na druhej ich strieľajú tak bezhlavo, až nad tým ostáva rozum stáť. Exemplárnym príkladom je, že sa týmto ochranárom u nás podarilo obštrukciami proti samospráve, štátnej správe i…

Peter Kohút

Za zločiny proti ľudskosti sa budete zodpovedať! Vaša prehra sa blíži!

0icon

Je najvyšší čas naliať si čistého vína, vyložiť karty na stôl a jasne pomenovať, kto je úhlavným nepriateľom nielen Slovenska, ale aj ostatných európskych národov a civilizácie, kto vedie proti nám hybridnú vojnu na všetkých frontoch a usiluje o naše totálne zotročenie s následnou genocídou. Nie je to nik iný, ako globálny parazit – úzka…

Ivan Štubňa

Bomba z jasného neba do radov Matovičovej a Hegerovej covidovej vlády...

0icon

Francúzski odborníci bijú na poplach: Je potrebné zastaviť všetky očkovania proti korone! Francúzske centrum pre hodnotenie liekov CTIAP (Centre Territorial d’Information Pharmaceutique d’Avis) dospelo k záveru, že všetky štyri vakcíny proti COVIDu používané vo Francúzsku by mali byť okamžite zastavené. Žiadna

Rene Molnaru

Motto pirátskej domobrany, nie hlavou proti múru, ale rozumom proti hlúposti

0icon

Predčasné voľby nič nevyriešia - len sa vymenia "ha.zlíci", tu pomôžu len prenasledovaní občania, ktorí sa ovšem nemôžu zúčastniť politickej súťaže lebo sú všade blokovaní, ignorovaní a týmto trikom odsúdení do zabudnutia. Priatelia, my nesmieme zabudnúť, uverte už konečne prenasledovaným občanom, však posledné politické udalosti sú len divadielko pre „ovce“,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ľudia, ktorí zmenili naše životy 2. časť

0 icon

Ľudia ako Thomas Edison a Dr. Martin Luther King sú pamätaní po celom svete pre ich úžasné počiny. Ich činy zmenili spôsob, akým myslíme a vidíme náš svet a spôsob, akým žijeme svoje životy. Existujú však ľudia, ktorých činy a životy nie sú dostatočne spomenuté, aj keď boli ohromne priekopnícke. Jedným z príkladov…

TOP10+: Hračky, ktoré mali potešiť deti, ale vystrašili rodičov

0 icon

Barbie, Ken a plyšové medvede sú už zjavne nuda. Preto výrobcovia vymysleli hračky, ktoré skôr vyzerajú ako z hororu. Výrobcovia detských hračiek vytvorili kreatívne hračky, alebo skôr kreatúry. Koľko ľudí je ochotných reálne zaplatiť za príšeru poníka z mužskou hlavou alebo dovoliť dieťaťu hrať sa s pištoľou Batmana, ktorá má umiestnený…

TOP10: Fakty o ľudskom tele, ktoré ťa nadchnú viac ako akčný film

0 icon

V ľudskom tele ukrývame viac tajomstiev, ako má detektív konšpiračných teórií. Tu sú ale fakty, ktoré ťa nadchnú viac ako akčný film. Každý rok vedci prichádzajú s ďalšími senzačnými objavmi, o ktorých sa nám ani nesnívalo. Spravidla sa ale väčšina z nás nezaoberá vedeckými teóriami a zisteniami, ale skôr riešime fakty o…

Bitka o Los Angeles - Čo sa vlastne stalo? 5. časť

0 icon

V poradí v piatom článku z minisérie Bitka o Los Angeles, sa pozrieme na to, čo sa vlastne stalo. Totiž podľa oficiálneho povojnového vysvetlenia si ľudia splietli s nepriateľskými lietadlami meteorologické balóny vypustené nad Los Angeles. Ciele, na ktoré protilietadlové jednotky strieľali, boli v porovnaní s japonskými lietadlami nesporne príliš pomalé. Akonáhle paľba začala, kúdeľ dymu ešte…

TOP10: Ako to vyzerá, keď zabudneš, čo do práčky nepatrí?

0 icon

Nie všetky momenty v živote sú veselé. Predstav si, že do práčky vložíš obľúbenú mikinu a po hodine začneš hľadať peňaženku. Ako veľmi ti stiahne žalúdok? Určite si spomínaš na tie chvíle, keď si doma prevracal očami, ak ti mama hovorila, že si treba pred praním starostlivo všetko vybrať z…

Vo svete IT

Sovietska misia Mars 3 bola prvou misiou, ktorá pristála na povrchu Marsu: Ako sa jej to podarilo?

0 icon

Pred každým pristátím na Marse existuje úsek, ktorý sa označuje ako 7 minút strachu. Úsek začne keď sonda vstúpi do atmosféry a končí sa pristátím sondy na povrchu. Sonda spomalí z niekoľkých kilometrov za sekundu až na úplnú nulu, a to bez pomoci ľudí na Zemi, hovorí YouTube kanál SciShow Space. Dnes už…

Xiaomi Viomi SE – jeden z najdostupnejších robotických vysávačov od Xiaomi teraz za ešte nižšiu cenu!

0 icon

Značka Viomi spadajúca pod krídla čínskej spoločnosti Xiaomi je už roky známa svojimi kvalitnými, no zároveň dostupnými vysávačmi. V posledných rokoch si značku Viomi obľúbili vo svete tisíce spokojných zákazníkov, ktorí hľadajú dostupnú alternatívu ku overeným, často západným výrobcom. Špičkové modely prináša značka v každej kategórii a nie je tomu inak ani v…

V pasci a samé: Nová teória naznačuje, prečo nás mimozemské civilizácie doposiaľ nekontaktovali

0 icon

Existuje množstvo teórií, ktoré sa pokúšajú vysvetliť, prečo sme ešte neobjavili vo vesmíre mimozemský život. Možno je život vzácnosťou a naša Zem je jedinou planétou, ktorá ho je schopná podporovať. Ďalšie vysvetlenie zase tvrdí, že sme prvou inteligentnou civilizáciou vo vesmíre. Objavili sa aj bláznivejšie teórie, ktoré hovorili o smrtiacich…

Hubblov vesmírny ďalekohľad sa opäť predvádza: Pozrite sa na krásu skupiny galaxií Abell 3827

0 icon

Hubblov vesmírny ďalekohľad nám prináša ďalší dychberúci záber vesmíru okolo nás. Tentokrát ide o zoskupenie galaxií s názvom Abell 3827, píše portál Science Alert. Keď sa pozriete na fotografiu, vidieť môžete stovky galaxií rôznych veľkostí, či tvarov, ktoré sa nachádzajú vo vzdialenosti 1.4-miliardy svetelných rokov od Zeme. V strede leží…

Facebook chce hlbšie prepojiť miestne komunity. Vytvoril novú nástenku „Susedstvá“. U nás zatiaľ nie je dostupná

0 icon

Sociálna sieť Facebook si dala za cieľ posilniť miestne komunity. Najnovšie oznámila, že spúšťa novú funkciu „Neighborhoods“, čo v preklade znamená Susedstvá. Na Facebooku pribudla nová nástenka „Susedstvá“ Facebook túto funkciu popisuje ako dedikované miesto, ktoré má za cieľ dopomôcť k hlbšiemu prepojeniu ľudí medzi sebou zo svojho okolia, či…

Armádny Magazín

Izraelský analytik Solomon Mann: Všetci ľudia zo Západu musia pochopiť - nikto ich nezachráni

0 icon

Izrael, 5.máj 2021 (AM) – Európsky parlament odporúča Európskej komisii, aby v prípade zmocnenia sa Ukrajiny Ruskom upustila od ruského plynu, odpojila Rusko od spoločnosti SWIFT, zmrazila ruské aktíva v Európe a účty ruských oligarchov a ich rodín.   Uznesenie Európskeho parlamentu, ktoré má odporúčací charakter a nie

Analytik Chmelár: Prezidentka Čaputová zneuctila medailu za statočnosť

0 icon

Slovensko, 5.máj 2021 (AM) – Udeľovať medaily za statočnosť vojakom slovenskej armády za boj s novým koronavírusom je veľmi prehnané, myslí si analytik Eduard Chmelár. Prináša vysvetlenie. "Prezidentka republiky Zuzana Čaputová dnes zneuctila n

Hypersonické zbrane: základné informácie pre Kongres Spojených štátov

0 icon

USA, 5.máj 2021 (AM) –  Kelly M. Sayler, globálny analytik bezpečnostných technológií priniesol fragmenty správy výskumnej skupiny Kongresu USA o aktuálnej otázke vývoja hypersonických zbraní v USA, Rusku

Čínsky odborník sa domnieva, že USA dokážu vytvoriť "ázijské NATO"

0 icon

Čína, 5.máj 2021 (AM) – USA môžu určite vytvoriť ázijskú verziu NATO, keby nemohli, neurobil by Biden nepremyslene podobné vyhlásenie, povedal v rozhovore pre Sputnik vedúci ústavu pre výskum globálnych kompetencií Šan-tungské univerzity Ťia Wen-šan. Biden predtým prehovoril o plánoch na zvýšenie vojenskej prítomnosti USA v indicko-tichomorskom regióne, podobné

Rusko vytlačilo Spojené štáty z trhu zbraní na Blízkom východe a v Afrike

0 icon

Rusko, 5.máj 2021 (AM) – Al Jazeera uverejnila článok vojenského komentátora Johna Psaropoulosa. Píše, že Ruská federácia „vytlačila“ USA z trhu zbraní na Blízkom východe a Moskva zvyšuje predaj svojim stálym zákazníkom. John Psaropoulos poznamenáva, že trh so zbraňami na Blízkom východe je v súčasnost

Svetlo sveta

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali