Zatkli iránskeho exprezidenta Mahmúda Ahmadínežáda

Zatkli iránskeho exprezidenta Mahmúda Ahmadínežáda

Teherán 7. januára 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Amr Nabil))

 

Irán a jeho bezpečnostné zložky ukončili vlnu nepokojov spojených s protivládnymi protestami, ktoré sa začali minulý mesiac. Oznámili to v nedeľu Iránske revolučné gardy. Zatknutý bol exprezident Mahmúd Ahmadínedžád

Na archívnej snímke Mahmúd Ahmadínežád

Vo vyhlásení na svojej webovej stránke obvinili z nepokojov Spojené štáty, Izrael a Saudskú Arábiu, ako aj exilovú opozičnú skupinu Ľudoví mudžahedíni (Modžáhedíne Chalk) a podporovateľov monarchie, ktorú zvrhla islamská revolúcia v roku 1979. USA a Izrael síce vyjadrili podporu protestom, ale popierajú obvinenia z toho, že by ich podnecovali.

Reklama

Podľa informácií z rusvesny, zatknutý bol bývalý iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád počas cesty do mesta Šíráz, pretože pred obyvateľmi Búšehru kritizoval súčasného iránskeho prezidenta Hasana Rúháního a jeho vládu a  obvinil ich, že sú vzdialení od problémov ľudu, „zle vládnu” a privlastnili si „monopol na spoločné bohatstvo”.

Podozrivý je teda z podnecovania a podpory protivládnych protestov. Podľa denníka Al-Quds Al-Arabi, iránske úrady na Ahmadínežáda chcú uvaliť domáce väzenie. Denník Times of Israel vo svojom internetovom vydaní napísal, že informáciu o Ahmadínežádovom zadržaní sa mu zatiaľ z nezávislých zdrojov nepodarilo potvrdiť. O exprezidentovom zatknutí informovala aj panarabská televízia al-Arabíja.

Reklama

Príčinou pre tento postup iránskych úradov bolo údajne Ahmadínežádovo vystúpenie z 28. decembra, v ktorom kritizoval súčasné vedenie Iránu za to, že vzdialilo národu a realite a nevie nič o problémoch iránskej spoločnosti. Obvinil ho tiež zo zlého spravovania štátu a z uzurpovania si monopolu na bohatstvo krajiny.

Ahmadínežádov prejav vedenie krajiny vyhodnotilo ako podnecovanie k nepokojom. K exprezidentovmu zadržaniu došlo údajne so súhlasom duchovného vodcu, ajatolláha Alího Chameneího.

Iránske revolučné gardy vyhlásili víťazstvo nad protivládnymi protestami

Iránske revolučné gardy sú mocnou polovojenskou zložkou lojálnou najvyššiemu duchovnému lídrovi ajatolláhovi Alímu Chameneímu. Mnohí z demonštrantov protestovali proti vysokému rozpočtu Revolučných gárd ako aj proti samotnému Chameneímu.

Práve 28. decembra sa v Iráne spustila vlna protivládnych protestov, ktorých účastníci žiadali zlepšiť ekonomickú situáciu krajiny. Vypukli v meste Mašhad a rozšírili sa aj do mnohých ďalších miest. Poukazovali na nárast cien za potraviny a vysokú mieru nezamestnanosti v Iráne. Časť z protestujúcich žiadala aj demisiu vlády.

Reklama

V reakcii na to iránska vláda vyzvala svojich priaznivcov na protidemonštrácie a deklarovala, že protivládne protesty sú dôsledkom zasahovania cudzích štátov do vnútorných záležitostí Iránu. Paralelne s týmito protestmi sa teda konali aj zhromaždenia na podporu súčasnej iránskej vlády. Iránske revolučné gardy v nedeľu oznámili, že ukončili vlnu nepokojov spojených s protivládnymi protestmi.

Od začiatku protestov prišlo o život najmenej 21 ľudí a stovky ďalších boli zatknuté. Je medzi nimi približne 90 univerzitných študentov, uviedla polooficiálna agentúra ISNA s odvolaním sa na reformného poslanca Mahmúda Sádekího.

Iránski poslanci mali v nedeľu zasadanie za zatvorenými dverami, na ktorom ich bezpečnostní predstavitelia informovali o protestoch a podmienkach zatknutých. “Bolo zdôraznené, že zahraničné prvky, a obzvlášť Spojené štáty, hrali hlavnú úlohu pri vytváraní a manipulovaní nedávnych protestov,” citovala štátna agentúra IRNA poslanca Džalála Mirzáího.

 

Iránske úrady musia predložiť správy o príčinách protivládnych protestov

Reklama

Všetky relevantné iránske úrady musia predložiť kompletné správy o príčinách protivládnych protestov po celej krajine, ako aj o počtoch zatknutých. Uviedol to v nedeľu pre iránske médiá hovorca predsedu iránskeho parlamentu Alího Larídžáního.

“Vláda musí doplniť agendu o argumenty protestujúcich a starostlivo ich musí preskúmať,” povedal hovorca po osobitnom zasadnutí parlamentu, na ktorom bezpečnostní predstavitelia štátu informovali poslancov o protestoch a podmienkach zatknutých.

“Nechceme, aby sa porušovali práva ľudí, lebo vyslovujú kritiku,” uviedol Larídžáního hovorca s tým, že akékoľvek “chyby” pri zatýkaní musia byť okamžite napravené. Dodal však, že s výtržníkmi netreba mať žiadne porozumenie a treba ich predviesť pred súd.

O počtoch zatknutých neboli oficiálne informácie. Väčšina odhadov sa podľa agentúry DPA pohybovala od 1000 do 1800 osôb po celej krajine, vrátane 100 študentov. Teheránsky prokurátor Abbás Džafarí Dolatabádí v nedeľu uviedol, že za ostatných 48 hodín prepustili na kauciu 70 zadržaných protestujúcich. Dodal, že dôjde aj k ďalším prepusteniam, avšak s hlavnými podnecovateľmi nepokojov sa budú “vážne zaoberať”.

Agentúra DPA pripomenula, že v noci na nedeľu sa neobjavili žiadne správy o nových protivládnych protestoch okrem štátom organizovaných demonštrácií. Štátna televízia ukazovala státisíce ľudí odsudzujúcich “zahraničných sprisahancov” a preukazujúcich solidaritu s iránskym islamským vedením.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali