NAŽIVO

Dmitrij Peskov vyhlásil, že pozastavenie dodávok zbraní z USA pre ukrajinskú armádu „približuje koniec špeciálnej vojenskej operácie“.

13:39

Dmitrij Peskov uviedol, že o telefonát s Putinom požiadal Macron.

13:38

Francúzsky vyšetrovací výbor zverejnil správu o vyšetrovaní prípadov fyzického a sexuálneho násilia v jednej z cirkevných škôl. Výbor konštatoval, že takýto stav pretrvával roky bez akejkoľvek reakcie súčasného premiéra Francoisa Bayroua.

13:37

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo chargé d’affaires veľvyslanectva USA na Ukrajine Johna Ginkela, aby získalo informácie o najnovšom zastavení dodávok niektorých zbraní na Ukrajinu.

13:36

Teresa Riberová uviedla, že snahám EÚ riešiť dôsledky klimatickej krízy bráni politická zbabelosť.

13:35

Austrália zrušila víza Kanyemu Westovi – za jeho pieseň s názvom Heil Hitler, ktorá propaguje nacizmus a jeho vodcu Adolfa Hitlera.

13:32

Európska komisia (EK) si stanovila cieľ znížiť do roku 2040 emisie skleníkových plynov v Európskej únii (EÚ) o 90 % v porovnaní s úrovňou z roku 1990. Návrh predstavili v stredu v Bruseli európsky komisár pre oblasť klímy Wopke Hoekstra a podpredsedníčka Komisie Teresa Riberová.

13:12

Spoločnosť Intermodal Technologies by mala dostať investičnú pomoc vo výške 500.000 eur vo forme úľavy na dani z príjmov. Cieľom je podpora hospodárskeho rozvoja, konkurencieschopnosti a vytvárania pracovných miest. Vzniknúť by malo pritom 270 nových miest v rokoch 2025 až 2029. Vyplýva to z materiálu, ktorý v stredu schválila vláda.

12:52

Novým predsedom Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo (ÚNMS) SR bude od 1. augusta Peter Kadlec. Ten na tomto poste nahradí doterajšieho predsedu Pavla Pavlisa. Rozhodol o tom na stredajšom výjazdovom rokovaní v Púchove vládny kabinet.

12:51

Švajčiarska jadrová elektráreň Beznau odstavila jeden zo svojich reaktorov z dôvodu ohriatia vody v rieke. Druhý reaktor pracuje na polovičný výkon, oznámil v stredu prevádzkovateľ elektrárne, spoločnosť Axpo. Informovala o tom agentúra DPA.

12:50

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko udelil milosť 16 ľuďom odsúdeným za rôzne trestné činy vrátane extrémizmu. Agentúra Reuters informuje, že Lukašenko tak urobil pred blížiacim sa dňom nezávislosti Bieloruskej republiky, ktorý pripadá na 3. júla.

Alexander Lukašenko
Na snímke Alexander Lukašenko / Foto: TASR/AP-Alexander Zemlianichenko
12:48

Austrálska letecká spoločnosť Qantas v stredu uviedla, že vyšetruje rozsiahly kybernetický útok po tom, ako hackeri prenikli do systému obsahujúceho osobné údaje šiestich miliónov zákazníkov. Informovala o tom správa agentúry AFP.

Hackeri sa podľa spoločnosti zamerali na jedno z jej zákazníckych kontaktných centier a narušili počítačový systém používaný treťou stranou.

12:46
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

I. ŠRAMKO: Slovensko je zodpovedným členom eurozóny, patrí do jej jadra

Bratislava 17. februára (TASR) – Aj keď sa slovenská koruna počas svojej existencie osvedčila, rozhodnutie o vstupe SR do eurozóny bolo správne. Riešením súčasnej krízy je prijatie takých opatrení, ktoré vrátia dôveru finančných trhov pri financovaní dlhov niektorých jej členských štátov. Slovensko je považované za zodpovedného člena eurozóny a takýto prístup nás zaraďuje k jadru eurozóny, hovorí v rozhovore pre TASR v rámci projektu Osobnosti: tváre, myšlienky bývalý guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) a súčasný predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Ivan Šramko.

-V týchto dňoch si pripomíname 20 rokov od menovej odluky a vzniku samostatnej slovenskej koruny. Vy ste v tom čase pôsobili v komerčnom bankovom sektore, ako si spomínate na toto obdobie?-

V tom čase som sa venoval predovšetkým založeniu Istrobanky, ktorá vznikla ako dcéra Slovenskej poisťovne a podstatnú časť svojej kapacity som venoval tomuto projektu. Istrobanka tým, že to bola novovzniknutá banka, sa príliš do samotného vzniku slovenskej koruny nezapájala, popri NBS z komerčných bánk to bola skôr vec VÚB, Slovenskej sporiteľne, ktoré vtedy jednak disponovali technickými prostriedkami, ale mali aj obeživo. Bolo to obdobie, ktoré bolo veľmi zaujímavé, mali sme mnoho kontaktov so vznikajúcou NBS a sledovali sme, akým spôsobom táto inštitúcia vznikne, či dokáže riešiť úlohy s ktorými sme nemali žiadne skúsenosti, vybudovať si reputáciu, čo sa jej aj vo veľmi krátkom čase podarilo.

.

-Pôvodným zámerom pri delení Československa bolo, že sa aspoň na prechodné obdobie zachová používanie spoločnej meny. Aké boli z Vášho pohľadu hlavné dôvody, prečo tento projekt skončil už po pár týždňoch?-

Česká strana, ako sa ukazuje teraz z výpovedí rôznych ľudí, ktorí sa toho procesu zúčastňovali, sa pripravovala na to oddelenie už skôr. Ukázalo sa, že obava a neistota z ďalšieho vývoja československej koruny bola príliš veľká a otázka zodpovednosti za vývoj hodnoty devízových rezerv si vynútili rýchlejší postup. Takéto obavy aj mohli byť opodstatnené, lebo ešte niekoľko mesiacov mohla byť československá koruna predmetom devízových špekulácii s ťažko predvídateľným vývojom. Nebolo to celkom fér voči nám, pretože pôvodná dohoda nám dávala viac času na prípravu na vznik novej meny.

-Boli za tým z Vášho pohľadu viac ekonomické alebo politické dôvody?-

.

Politicky sa najprv dohodlo, že to prechodné obdobie bude dlhšie, takže si myslím, že to boli predovšetkým ekonomické dôvody, ktoré nútili najmä českú stranu, aby sa snažila celý proces rozdelenia československej meny urýchliť a zmeniť pôvodnú politickú dohodu.

-Aké praktické dôsledky a problémy sprevádzali takéto rýchle zavádzanie novej meny?-

.

Bolo to samozrejme veľmi hektické obdobie, vzhľadom na krátky čas na zavedenie novej meny. Príprava vlastného nového obeživa, bankoviek a mincí potrebuje ďaleko dlhšiu dobu, ako bola k dispozícii, a preto sa rozhodlo o kolkovaní. Ale aj samotné kolkovanie je veľmi náročná operácia. Bolo treba zabezpečiť dostatočné množstvo kolkov a najmä pripraviť personálne kapacity na ich nalepenie, ktoré sa realizovalo manuálne. Z tohto pohľadu to rozhodnutie o skrátení obdobia spoločnej meny prinieslo mimoriadne veľké nároky najmä na pracovníkov NBS, ale aj komerčných bánk, ktorí sa do tohto procesu zapájali. Vyžadovalo si to samozrejme aj urýchliť práce na fungovaní samostatnej centrálnej banky, začať riadiť menovú politiku, robiť prvé transakcie, aby si mena vzniknutá v tom skrátenom čase začala získavať svoju pozíciu na medzinárodnej finančných trhoch, čo bolo veľmi dôležité.

-Podaril sa z Vášho pohľadu ten prechod na samostatnú menu bez väčších problémov?-

Myslím, že sa podaril, napriek nedostatku skúseností sa proces hlavne vďaka entuziazmu ľudí, ktorí sa do toho zapájali, podarilo veľmi dobre zvládnuť. Centrálna banka, ktorá začínala v podstate s nulovými devízovými rezervami, dokázala robiť prvé operácie, ktoré jej zabezpečili isté rezervy a začala si postupne budovať dobré predpoklady na to, aby mohla reálne vykonávať menovú politiku. Neboli dramatické otrasy ani v mene samotnej, ani vo výkone menovej politiky. Proces sa podarilo zvládnuť, napriek tomu, že čas na prípravu novej meny bol oveľa kratší, ako sa pôvodne uvažovalo.

-Ako sa podľa Vás osvedčila slovenská koruna v ďalších rokoch svojho fungovania?-

Dá sa povedať, že slovenská koruna sa osvedčila aj napriek tomu, že pri jej vzniku boli veľké obavy. Zažili sme aj obdobie vysokej inflácie, aj veľmi vysokých úrokových sadzieb, ale za to nebola zodpovedná mena, ale hospodárska politika vlády a problémy v bankovom sektore. Napriek predpovediam veľkej devalvácie sa slovenská koruna ukázala ako relatívne stabilná mena. Národná banka sa ju snažila menovou politikou stabilizovať a mať jej vývoj pod kontrolou. Myslím si, že vývoj slovenskej meny zodpovedal vývoju slovenskej ekonomiky a v tom čase centrálna banka robila naozaj zodpovednú menovú politiku. Slovenská ekonomika sa v 90. rokoch nevyvíjala dobre a mnoho problémov, či už boli v bankovom sektore alebo v reálnej ekonomike, vytváralo samozrejme aj tlaky na menu a jej devalváciu. Po reštrukturalizácii bankového sektora a jeho privatizácii a makroekonomickej stabilizácii sa však situácia stabilizovala.

.

-Z pohľadu Vás ako externého pozorovateľa a neskôr aj z vlastných skúseností, keď už ste pôsobili v NBS, nakoľko bola zabezpečená jej nezávislosť od politických zásahov?-

Myslím si, že od vzniku centrálnej banky sa nezávislosť tejto inštitúcie v zásade rešpektovala de jure aj de facto. Napriek tomu, že sme za tých 20 rokov zažili množstvo veľmi zložitých politických aj ekonomických období, národná banka vždy dokázala plniť svoje úlohy nezávisle. Počas môjho pôsobenia v NBS, ale myslím si že ani v predchádzajúcom období, sme nezažili snahu politikov ovplyvňovať rozhodnutia bankovej rady. Minister financií sa ani raz nezúčastnil rokovania bankovej rady, napriek tomu, že sa ho zúčastniť mohol. Som presvedčený, že rešpektovanie nezávislosti a neovplyvňovanie rozhodnutí bankovej rady má od vzniku NBS svoju tradíciu a politici tento štatút akceptovali.

-V čase, keď ste stáli na čele NBS, už bolo politicky rozhodnuté o prechode na euro a naplno prebiehali prípravné práce. Keď sa na to spätne pozeráte, bolo rozhodnutie o nahradení koruny eurom dobrým rozhodnutím?-

.

Určite to bolo správne rozhodnutie, v súlade so záväzkami SR pri vstupe do Európskej únie. Bolo to jedno z mála konsenzuálnych rozhodnutí všetkých relevantných politických strán platné počas dlhého obdobia. Prvé materiály na túto tému schválila vláda už v roku 2003 a zavedenie eura malo podporu aj po voľbách v roku 2006. Jasne sme poukazovali na pozitíva, ale aj riziká tohto rozhodnutia. Aj keď sme sa po zavedení eura dostali do mimoriadneho obdobia, pretože nastala globálna kríza, ktorá odhalila aj to, že aj samotné fungovanie eurozóny má svoje nedostatky, myslím si, že tie pozitíva, ktoré sme očakávali, sa napĺňajú. Ak sledujeme napríklad vývoj výmenných kurzov okolitých krajín, zisťujeme, že ich vlastné meny im skôr robia problémy, že výmenný kurz sa nevyvíja v súlade s tým, čo by potrebovalo hospodárstvo tej-ktorej krajiny. My sme sa vyhli možným turbulenciám domácej meny. To, že u nás máme euro, pozitívne hodnotia aj zahraniční investori pri svojom rozhodovaní o investíciách. Samotný prechod na euro sa zvládol veľmi dobre a Slovensko je krajinou so stále najväčšou podporou obyvateľstva k zavedeniu novej meny. Takže to rozhodnutie bolo správne a myslím si, že sa postupne napĺňajú tie pozitíva, ktoré euro malo priniesť a takýto trend bude ďalej pokračovať.

-Myslíte si, že aj samotné načasovanie vstupu do eurozóny bolo správne?-

.

Ak sa v roku 2003 konsenzuálne rozhodlo o vstupe do eurozóny, tak sa už o načasovaní nedalo príliš špekulovať. Zmena rozhodnutia alebo jeho posúvanie by znížilo dôveryhodnosť Slovenska. Všetko bolo treba podriadiť tomu, aby sme splnili maastrichtské kritéria. Analýzy ukazovali, že splnenie podmienok na prijatie eura je reálne. Vyžadovalo si to ale urobiť významné opatrenia pre makroekonomickú stabilitu, najmä disciplínu vo verejných financiách – nízke deficity, stabilizovať výmenný kurz a mať pod kontrolou infláciu. Národná banka jasne definovala nový cieľ menovej politiky, v roku 2005 prešla na cielenie inflácie. To všetko bolo, bez ohľadu na ambíciu prijatia eura, pozitívne pre náš hospodársky vývoj. Aj naša účasť v mechanizme výmenných kurzov ERM 2 vytvárala silný tlak na vládu, aby robila zodpovednú hospodársku politiku, aj na centrálnu banku, aby v oblasti inflácie a výmenného kurzu prispela k tomu, aby sa podmienky splnili.

-Keď sa pozrieme širšie na eurozónu, v čom vidíte príčiny súčasnej krízy a aké sú jej riešenia? Myslíte si, že opatrenia prijímané v súčasnosti na európskej úrovni sú krokom správnym smerom?-

Svetová ekonomika je veľmi prepojená a ak sa vyskytnú problémy v jednom významom regióne, tak to samozrejme ovplyvní aj iné krajiny. Problém, ktorý nastal najskôr v USA v roku 2008 v bankovej oblasti, ale aj v reálnej ekonomike, znamenal stratu dôvery investorov nielen voči privátnemu sektoru, ale aj voči štátnemu sektoru. Táto nedôvera sa rýchlo presunula aj na iné regióny, samozrejme aj do Európy. Niektoré krajiny kvôli vysokej zadlženosti a nízkej konkurenčnej schopnosti stratili schopnosť financovať svoje dlhy za prijateľných podmienok. To ich núti výrazne znižovať verejné výdavky a zvyšovať príjmy cez vyššie dane, čo však zároveň spôsobuje hospodársky pokles. Samotná príčina dnešných problémov niektorých krajín eurozóny je predovšetkým v tom, že sa dlhodobo nedodržiavali pravidlá Paktu rastu a stability, ktoré boli platné a záväzné. Je to predovšetkým zodpovednosť tých krajín, ktoré sa príliš zadlžili a ich ekonomika stratila konkurenčnú schopnosť a vykonávali v zásade nezodpovednú hospodársku politiku. Na druhej strane je zodpovednosť za tento vývoj aj na európskych štruktúrach, ktoré mali na dodržiavanie dohodnutých pravidiel dohliadať. Problém nastal už od začiatku, kedy aj veľké krajiny ako Nemecko a Francúzsko nedodržiavali tieto pravidlá. Prípadné sankcie z neplnenia podmienok Paktu stability a rastu boli v rukách politikov a tí ich dosiaľ nikdy neuplatnili, čím v podstate podporili nezodpovedné správanie sa niektorých krajín. Riešenie krízy je v prijatí takých opatrení, ktoré vrátia dôveru finančných trhov pri financovaní dlhov niektorých štátov. Tieto musia dostať vývoj verejných financií a zadlženie na udržateľnú hodnotu. Konsolidačné úsilie by malo byť nastavené tak, aby nezadusilo hospodársky rast, čo nie je, aj vzhľadom na celosvetovú krízu, jednoduchá úloha.

Opatrenia ktoré sa prijímajú v súčasnosti, idú správnym smerom. Je to jednak skupina opatrení sprísňujúca pravidlá Paktu stability a rastu (tzv. 6-Pack), Zmluva o stabilite, koordinácii a správe v HMÚ (tzv. fiškálny kompakt), ale aj pripravované nariadenia posilňujúce hospodársky dohľad v eurozóne (tzv. 2-Pack). Zavádzajú sa aj poloautomatické sankcie, ktoré bude navrhovať EK a odmietnutie sankcii by musela schváliť kvalifikovaná väčšina štátov. Druhá skupina opatrení je zameraná na stabilizáciu finančného sektora EÚ – dohliadacie kompetencie získala ECB a pripravuje sa vznik bankovej únie. Dôležité je aj to, že sa vytvorili mechanizmy finančnej pomoci členským štátom eurozóny na obdobie, počas ktorého členské štáty implementujú ozdravný program a získajú opätovne prístup k trhovému financovaniu.

Odstraňovanie problémov zlepšovaním existujúcich, ale aj vytváraním nových pravidiel považujem za veľmi dôležité. Tak, aby EÚ ďalej pokračovala v svojom rozvoji, čo je dôležité aj pre našu ekonomiku, ktorá je existenčne závislá na ďalšej integrácii a spolupráci s ostatnými členskými krajinami.

.

-Je podľa Vás ešte potrebné doplniť prijímané opatrenia nejakými ďalšími krokmi?-

Myslím si, že tých nových opatrení je veľa a zmeny sa uskutočňujú rýchlo, vynucuje si ich predovšetkým kríza. Problémom je, že mnohokrát sa diskutuje, či rozhodnutia nie sú v rozpore s platnými dohodami, či sa dodržiavajú základné demokratické princípy pri ich prijímaní a či nie sú občania z tohto procesu vynechaní. To samozrejme nezvyšuje dôveryhodnosť a obľúbenosť EÚ medzi občanmi. Rozhodne by som ale podporil prijímanie ďalších opatrení, ktoré by podporili obchodnú výmenu, pohyb tovarov, kapitálu a ľudí v rámci únie.

-Aká je podľa Vás budúcnosť eurozóny? Udrží sa podľa Vás v súčasnom zložení, alebo by sa mala vytvoriť možnosť, aby z nej problémové krajiny vystúpili?-

.

Môj názor je, že pokiaľ by sa eurozóna rozpadla, tak by to spôsobilo obrovské problémy všetkých členským krajinám. S eurozónou by zanikla aj Európska únia. Spôsobilo by to vážne problémy a konflikty, na začiatku hlavne ekonomické, ale mohlo by to vyústiť aj do rôznych medzinárodných politických problémov. Verím, že politici sú si toho vedomí, a preto sa snažia riešiť problémy a prijímajú opatrenia, aby mala EÚ jasnú perspektívu. Preto si myslím, že eurozóna sa bude postupne rozširovať o ďalšie krajiny podľa podpísaných prístupových zmlúv.

-Malo by aspoň v teoretickej úrovni existovať pravidlo o možnosti vystúpenia individuálneho člena z eurozóny?-

Takéto pravidlo by teoreticky mohlo existovať. Dohodnúť však dodatočne pravidlo na vystúpenie z eurozóny by bolo mimoriadne komplikované a otázne je, v koho záujme by bolo prijať tieto pravidlá. Nemám pocit, že by aj v problémových krajinách bola snaha o vystúpenie z eurozóny. Ak má krajina nekonkurenčnú ekonomiku s nízkou produktivitou a makroekonomické nerovnováhy, tak by tieto problémy vystúpením z eurozóny nevyriešila. Naopak, vlastná mena by predstavovala ďalšie významné riziko.

-Často sa hovorí o zdravých a problémových krajinách v eurozóne. Patrí podľa Vás Slovensko do jadra eurozóny?-

.

Slovensko je určite považované za zodpovedného člena eurozóny s konštruktívnym a kooperatívnym prístupom k spoločným témam. Takýto prístup nás zaraďuje k jadru eurozóny. Prirodzene že lídrami v rozhodovacích procesoch sú najväčšie krajiny a my ako malá krajina nemôžeme mať ambíciu mať hlavné slovo. Na druhej strane, moja skúsenosť z pôsobenia v ECB je taká, že v diskusiách zavážilo viac to, kto a čo hovorí ako to, z akej veľkej krajiny pochádza. Mnohokrát sa dokázali presadiť aj návrhy a názory zástupcov z malých krajín.

-Slovensko by sa teda malo vždy držať väčších krajín, alebo občas presadzovať aj nejaké svoje špeciálne požiadavky?-

Myslím si, že ak máme svoje špeciálne požiadavky, tak by sme sa mali snažiť ich presadiť. Vhodnou formou a primeraným spôsobom. Napríklad v prípade bankovej únie a spoločného dohľadu nad bankami presadzovať čo najviac kompetencií pre NBS ako dohliadaciu autoritu na Slovensku, lebo dokázala, že je to kompetentná inštitúcia, o čom svedčí dobrý stav nášho bankového sektora.

.

Rozhovor s Ivanom Šramkom je súčasťou multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, športového a kultúrneho života.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Tibor Danáč

.
.
.

Generála zaskočili slová Korčoka: Toto myslíte naozaj?! To povie človek, ktorý chcel byť prezidentom

Tak a dočkali sme sa – keď sa Korčok pomýli povie aj to čo nechce, čiže povie pravdu. A tá…

02. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Belgicko dováža viac ruského plynu ako pred vojnou na Ukrajine

Belgicko doviezlo v roku 2024 viac ruského plynu ako pred začiatkom konfliktu na Ukrajine. Informuje o tom Brussels Signal s odvolaním…

02. 07. 2025 | | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | | 4 min. čítania | 0 komentárov

Najavo vyšiel ďalší dôvod konfliktu medzi Ruskom a Azerbajdžanom

V ruských verejných diskusiách sa rozoberá nová verzia príčin konfliktu medzi Ruskom a Azerbajdžanom

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

„Naď pustil do gatí a utiekol do Kanady, teraz sa tvári ako martýr“

Jaroslav Naď, bývalý minister obrany a líder mimoparlamentnej strany Demokrati, keď zacítil, že mu horí pôda pod nohami, zutekal „na dovolenku“…

02. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Misionár, ktorý pôsobí v Rusku pre HS: Ľudia, ktorí tam žijú, sú jednoduchí, prostí a veľmi srdeční. Majú radosť zo života a milujú ho

Keď naplníte dušu šťastím, emóciami a zjednotením s Bohom, telo toho už tak veľa nepotrebuje. Stačí mu málo, pretože nasýtená…

02. 07. 2025 | Rozhovory | 9 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Rozhovory | 9 min. čítania | 0 komentárov
.

V Kyjeve sa konali medzivládne konzultácie medzi SR a Ukrajinou

V Kyjeve sa v utorok konali medzivládne konzultácie medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou. Stretli sa tam predstavitelia ministerstiev zahraničných vecí…

02. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Emotívna diskusia o umelom počatí. Matky a deti spochybňujú etiku tejto metódy a hovoria o svojom strachu a utrpení

V emotívnej diskusii „Face to Face“ portálu Live Action vystupujú deti počaté prostredníctvom umelého oplodnenia a matky,  ktoré túto reprodukčnú technológiu využili…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Uhríka zaskočila pozvánka na zostavenie futbalového tímu “Podmienka pre tímy – 5 chlapov + 2 iné pohlavia”

Milan Uhrík informuje, že v Európskom parlamente dostali „pozvánku na zostavenie futbalového tímu“ za ich frakciu „v rámci amatérskej parlamentnej…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Taliansky europoslanec otvorene spochybnil zmysel zbrojenia: „A koho pošleme bojovať? Účastníkov Gay Pride?“

Roberto Vannacci, generál vo výslužbe a europoslanec Patriotov za pravicovú stranu Liga, vyvolal rozruch, keď spochybnil zmysel nákupu nových zbraní…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Protimonopolný úrad udelil historicky prvú pokutu za kartelovú dohodu na trhu práce

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky vydal svoje prvé rozhodnutie týkajúce sa kartelových dohôd na trhu práce. Slovenská asociácia palivového priemyslu a…

02. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kaliňák: Keď dôjde na robotu, tam kecy nepomôžu, rozhodujú výsledky!

Richard Takáč je vraj najhorší minister, ktorý musí okamžite podať demisiu a byť vidlami zhodený do Dunaja,  lebo pripravil Slovensko…

02. 07. 2025 | Z domova | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Z domova | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

V Španielsku zomrelo dieťa v rozpálenom aute, v ktorom ho nechal otec

Dvojročné dieťa zomrelo v utorok na severovýchode Španielska po tom, ako zostalo niekoľko hodín v rozhorúčenom zamknutom aute. Záchranárov v…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – USA pozastavili dodávky rakiet a munície na Ukrajinu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

02. 07. 2025 | Aktualizované 02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Aktualizované 02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Takto ožobračuje naše rodiny bruselská liberálna elita

Katastrofa - jedným slovom presne takto by sme mohli charakterizovať energetické regulácie, ktoré nám vnucuje vrcholné vedenie Európskej únie a…

02. 07. 2025 | 0 komentárov

Dobrá správa pre slovenské domácnosti a firmy, ceny elektriny klesnú. Regulačný úrad zakročil proti špekulantom

Slovenské domácnosti a firmy sa môžu tešiť na lacnejšiu elektrinu. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví sa rozhodol zasiahnuť proti špekuláciám…

02. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dokonca dodávky Patriotov. Biely dom pozastavil dodávky niektorých zbraní Ukrajine

Biely dom oznámil, že pozastavuje dodávky niektorých kľúčových zbraní Ukrajine, ktoré Kyjevu sľúbila Bidenova administratíva

02. 07. 2025 | Aktualizované 02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Aktualizované 02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

„Progresívci proti ľuďom“

Progresívci a ich médiá klamú a zavádzajú deň čo deň. Inak tomu nie je ani keď dôjde na tému ruského…

02. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Musk začal odvetu? Miliardár oznámil, že by založil novú politickú stranu

Elon Musk  oznámil, že by založil novú politickú stranu, ktorá by reprezentovala alternatívu Republikánom a Demokratom. Všetko kvôli príliš vysokému…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prvý by so slovom Prepáčte mal prísť Západ

K jadrovej vojne bolo vraj ľudstvo najbližšie počas kubánskej raketovej krízy. Či, a koľkokrát to tak bolo napríklad počas aktuálneho…

02. 07. 2025 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov

Putin hovoril po troch rokoch s Macronom. Zverejnili rozhovor

Ukrajina a Blízky východ: Kremľ zverejnil podrobnosti telefonického rozhovoru Putina s francúzskym prezidentom Macronom, ktorý bol prvý za tri roky

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Pít už musí sám…

Takhle to v devadesátkách začalo, ne? Daní za svobodu, protože svoboda není zadarmo a demokracie je úplně něco jiného než…

02. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Naď má strach a hrá vabank

Predseda Demokratov sa po návrate z Kanady ponáhľal, aby verejnosti vysvetlil okolnosti vyšetrovania nákupu munície pre Ukrajinu, o ktorú sa…

01. 07. 2025 | Komentáre | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Komentáre | 2 min. čítania | 0 komentárov

Najosamelejšia skupina ľudí na svete

Muži a ženy približne rovnako uvádzali, že sa cítia osamelí, ale tínedžerky uvádzajú vyššiu mieru osamelosti ako iné skupiny, uvádza…

02. 07. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

“Vybrali si Krista” – mama bl. Carla Acutisa o kanonizácii s bl. Piotrom Jerzym Frassatim

Antonia Acutisová, mama bl. Carla Acutisa, prijala s radosťou správu o blížiacej sa kanonizácii svojho syna spolu s bl. Piotrom…

02. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinské drony zasiahli ruský vojenský závod pri Urale

Ruský vojenský závod produkujúci drony a systémy protivzdušnej obrany v meste Iževsk zasiahli ukrajinské drony. Uviedol to v utorok zdroj…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Optická ilúzia: Ak nájdete jaštericu v kivi do 11 sekúnd, máte IQ nad 140!

Optická ilúzia: Ak nájdete jaštericu v kivi do 7 sekúnd, máte IQ nad 140! Hlavolam je ako malá

02. 07. 2025 | 0 komentárov

Zomrel známy český šéfkuchár, ktorý varil aj pre Schwarzeneggera

Českú gastronomickú scénu zasiahla cez víkend veľmi smutná správa. Vo veku 50 rokov zomrel po boji so zákernou chorobou ostravský…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Póza, klamstvo a virálny trapas: Keď si ľudia vymýšľali pre lajky a dopadlo to vtipne

Póza, klamstvo a virálny trapas: Keď si ľudia vymýšľali pre lajky a dopadlo to vtipne. Nikdy nedovoľte, aby fakty stáli…

02. 07. 2025 | 0 komentárov

Proeurópsky portál vyzýva na „vojnu“ proti Maďarsku a Slovensku: „Zaútočte na nich všetkým, čím môžete“

Proti-suverénna hystéria v Bruseli dosiahla v poslednej dobe takmer neuveriteľnú úroveň. Jedna proeurópska spravodajská stránka zašla až tak ďaleko, že…

01. 07. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Dmitrij Peskov vyhlásil, že pozastavenie dodávok zbraní z USA pre ukrajinskú armádu „približuje koniec špeciálnej vojenskej operácie“.

13:39

Dmitrij Peskov uviedol, že o telefonát s Putinom požiadal Macron.

13:38

Francúzsky vyšetrovací výbor zverejnil správu o vyšetrovaní prípadov fyzického a sexuálneho násilia v jednej z cirkevných škôl. Výbor konštatoval, že takýto stav pretrvával roky bez akejkoľvek reakcie súčasného premiéra Francoisa Bayroua.

13:37

.

Američanov strašil, že ak ho vymenia, zrúti sa ním vybudovaná mocenská vertikála. Koniec ukrajinského „sivého kardinála“ sa blíži

Ukrajina, 1. júla 2025 - Vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrej Jermak, ktorý cíti stratu svojho politického vplyvu, sa snaží oslabiť…

02. 07. 2025 | 0 komentárov

Slabšia ekonomika, menej vybraných daní. Opozícia hovorí o pekle

Analytici rezortu financií upravili makroekonomickú aj daňovú prognózu. Očakávajú horší vývoj daňových príjmov. Vo februári prognózovali na daniach oveľa vyšší…

01. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Jednoduchý nápad mení tieto škaredé svietidlá na elegantný luster

Ste hrdým majiteľom zapusteného svietidlá? Poznáte ho: Štandardné, okrúhle svetlo, ktoré sa dodáva do každého domu a ktoré nepridáva vášmu…

02. 07. 2025 | 0 komentárov

V Ruskej federácii začali zatýkať vedúcich predstaviteľov azerbajdžanskej diaspory

Ruské médiá informujú o zadržaní spoluvlastníka najväčšieho trhu v regióne Alexejevského trhu Jusifa Chalilova vo Voroneži

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Oplatí sa kúpiť plug-in hybrid, ak ho nebudete nabíjať?

2. júla 2025 Redakcia Auto trendy Oplatí sa kúpiť plug-in hybrid, ak sa mi nechce alebo nemám kde ho nabíjať?…

02. 07. 2025 | 0 komentárov

Abramsy horia: ako Ukrajina stratila nezraniteľné tanky

Ukrajina, 1. júla 2025 - Ukrajinská armáda stratila 87 % svojich hlavných bojových tankov M1A1 Abrams, informujú novinári z amerického…

02. 07. 2025 | 0 komentárov

Šialená zbrojárska propaganda: Ďalší útok Ruska je vraj na spadnutie

Vojnoví štváči nespia. Prostredníctvom politických influencerov a médií pretláčajú svoju agendu o údajnom blížiacom sa útoku Ruskej federácie na krajiny…

01. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Tibor Danáč

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov