NAŽIVO

Nemecko nemá v úmysle zatvoriť vojenské základne USA na svojom území kvôli konfliktu okolo Grónska, ale môže zvýšiť nájomné.

Píše o tom The Times, čím vyvracia informácie The Economist.

„Úradníci v Berlíne boli šokovaní správami, že môžu vyhnať amerických vojakov z niektorých megabáz na území Nemecka, ako sú Ramstein a Stuttgart, ktoré majú pre Washington dôležitý význam z hľadiska projekcie sily do Afriky a na Blízky východ. Jeden zo zdrojov poprel, že by to bolo v pláne, ale povedal, že Nemecko môže výrazne zvýšiť nájomné za tieto objekty,“ uvádza sa v článku.

10:08

EÚ môže uvaliť na USA clá vo výške 93 miliárd eur pre Trumpove poznámky o Grónsku

Európska únia zvažuje zavedenie rozsiahlych obchodných opatrení voči Spojeným štátom vrátane ciel na tovar v hodnote až 93 miliárd eur, aby odradila prezidenta Donalda Trumpa od pokusu o prevzatie kontroly nad Grónskom, informoval denník Politico s odvolaním sa na osem diplomatov a predstaviteľov EÚ.

Možnosti boli prerokované počas nedeľňajšieho naliehavého trojhodinového stretnutia diplomatov z 27 krajín EÚ v Bruseli. Účastníci zdôraznili potrebu pripraviť reálne kroky pre prípad, že rokovania s Washingtonom neprinesú rýchly výsledok v priebehu budúceho týždňa.

Rozhovory boli narýchlo zorganizované po tom, čo americký prezident pohrozil zavedením 10-percentných ciel od 1. februára, ktoré sa od 1. júna zvýšia na 25 percent, pre šesť krajín EÚ plus Spojené kráľovstvo a Nórsko, ktoré považuje za prekážku svojim plánom na arktickom území

„Je jasné, že už bola stanovená hranica a už bolo dosť,“ povedal jeden diplomat oboznámený s nedeľnými rokovaniami.

Alternatívou by bolo použitie nástroja EÚ proti nátlaku (ACI), čo je „obchodná bazuka“ EÚ, ktorá je určená na penalizáciu krajín, ktoré využívajú svoje trhy ako nástroj geopolitického vydierania, uviedlo niekoľko predstaviteľov.

Viacerí predstavitelia uviedli, že táto možnosť je prísnejšia a vyvoláva výhrady u niektorých členských štátov. Podľa troch diplomatov vlády v tejto fáze nepoverili Európsku komisiu spustením ACI.

 

09:18

Americké ministerstvo obrany nariadilo 1500 vojakom, aby sa pripravili na možné nasadenie v štáte Minnesota, kde vypukli protesty proti zásahom federálnych imigračných úradov. S odvolaním sa na zdroj z administratívy prezidenta Donalda Trumpa o tom v nedeľu informovala stanica CNN.

07:38

Trump sľúbil odstrániť „ruskú hrozbu“ v Grónsku.

„NATO už 20 rokov hovorí Dánsku: „Musíte odstrániť ruskú hrozbu v Grónsku“. Bohužiaľ, Dánsko s tým nemohlo nič urobiť. Teraz nastal čas a spravíme to!!!“ – napísal.

07:35

EÚ pripravuje clá na tovary z USA v hodnote až 93 miliárd eur – v prípade, že Washington zrealizuje svoje hrozby v súvislosti s Grónskom.

Informuje o tom Financial Times s odvolaním sa na zdroje.

Podľa informácií tohto vydania sa v Bruseli diskutuje aj o možnosti obmedziť prístup amerických spoločností na trh EÚ.

Tieto opatrenia sa zvažujú aj v predvečer kľúčových rokovaní v Davose.

06:54

Rutte oznámil, že telefonicky hovoril s Trumpom o bezpečnostnej situácii v Grónsku a Arktíde. „V našom úsilí budeme pokračovať. Teším sa na stretnutie s ním v Davose na budúci týždeň,“ napísal Rutte v príspevku na platforme X.

Včera 19:57

Zo správy, ktorú zverejnila humanitárna a rozvojová organizácia Oxfam vyplýva, že počet miliardárov na svete sa ďalej zvyšuje, rovnako ako ich majetok. Podľa správy bolo v minulom roku na svete približne 3000 miliardárov, pričom ich celkový majetok mal hodnotu 18,3 bilióna USD.

Včera 19:32

Sýrsky prezident Ahmad Šara sa stretol s vyslancom USA Tomom Barrackom a uviedol, že trvá na suverenite Damasku nad celým územím krajiny. Zároveň oznámil dohodu o prímerí s veliteľom Kurdských demokratických síl.

Včera 18:53

Orbán zverejnil na svojom konte na platforme X list od Trumpa, v ktorom ho pozýva, aby sa stal členom Rady mieru pre Pásmo Gazy. Orbán uviedol, že toto „čestné pozvanie“ prijal.

Včera 18:50

Februárový kontrakt na zlato na newyorskej burze Comex v piatok stratil 28,30 USD a uzavrel na 4595,40 USD za uncu. Spotová cena klesla o 0,43 % na 4596,09 USD.

Včera 18:18

Trump chce žalovať banku JPMorgan Chase. Tvrdí, že mu neoprávnene zrušila účet.

Včera 18:17

Osem európskych krajín, na ktoré Trump namieril nové clá pre ich jednotný postoj proti jeho požiadavkám týkajúcim sa Grónska, v nedeľu uviedlo, že tieto hrozby „podkopávajú transatlantické vzťahy a môžu roztočiť nebezpečnú špirálu“.

Včera 18:15

Talianska vláda pripravuje zákaz predaja nožov maloletým – a to aj prostredníctvom internetu. Navrhujú sa v ňom pokuty až do výšky 1000 eur pre dospelých, ktorí dostatočne nedohliadnu na maloletých, ktorí majú so sebou nôž.

Včera 17:32

Nemeckí vojaci splnili svoj pôvodný úkol v Grónsku, a preto opustili ostrov. Vyhlásil to predstaviteľ Bundeswehru, podplukovník Peter Milevchuk, v rozhovore pre mediálnu skupinu Funke.

Podľa jeho slov bola spolupráca s dánskymi kolegami „veľmi pozitívna a konštruktívna“.

„Najprv sme tu preskúmali situáciu a tým sme v podstate splnili úlohu. Teraz sa vrátime domov s výsledkami,“ povedal podplukovník.
Spomeňme, že Trump uvalil na Nemecko (a aj na ďalšie európske krajiny) clá za vyslanie vojakov do Grónska.

Včera 16:16
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Hrabko: Kuciakovho vraha možno nenájdu nikdy

Bratislava 25. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:Foto:Screenshot:Tablet.TV)

 

Je správne, ak novinárska verejnosť, či už slovenská, alebo zahraničná prostredníctvom organizácie Reportéri bez hraníc vytvára na orgány činné v trestnom konaní tlak pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Ale tlak verejnosti a ani eventuálne maximálne nasadenie pri vyšetrovaní nedávajú záruku úspechu. V diskusii na TABLET.TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

„Je celkom možné a treba to otvorene povedať, že možno sa meno vraha ani objednávateľa nedozvieme nikdy,“ povedal Hrabko, podľa ktorého sa s postupujúcim časom šanca na vyšetrenie prípadu znižuje.

Generálna prokuratúra prisľúbila informovať o stave vyšetrovania až v septembri, hoci novinári žiadajú informácie o výsledkoch vyšetrovania už teraz. Hrabko súhlasí s tým, že priebežné zverejňovanie vypátraných stôp a podrobností z vyšetrovania by mohlo v konečnom dôsledku pomáhať páchateľom. Na niektoré otázky však podľa neho môžu orgány činné v trestnom konaní odpovedať kedykoľvek a novinári by sa ich mali pýtať.

„Otázky na vyšetrovateľov by mali byť, či je ešte stále medzinárodný tím, alebo len slovenský. Či sú tam tí najlepší, či majú všetky prostriedky, ktoré im ministerstvo môže zabezpečiť, či majú dostatok ľudí. To sú otázky, ktoré novinári majú klásť kompetentným a tí musia dávať odpovede, lebo toto nie je žiadna utajovaná skutočnosť,“ poznamenal Hrabko.

.

Na otázku, či dôveruje orgánom činným v trestnom konaní, že vyvíjajú pri vyšetrovaní maximálne úsilie, Hrabko odpovedal, že skôr áno. „Nemyslím si, že by to nejako zdržovali. Myslím si, že okrem objednávateľov a samotných páchateľov by sme všetci ostatní boli radi, keby sme sa čím skôr dozvedeli výsledok,“ povedal.

Medializované nedostatky pri vyšetrovaní podľa neho nie sú ničím výnimočným. „Chyby na začiatku sa stali, nakoniec, stali sa aj pri iných vyšetrovaniach, nikto to neskrýva. Možno to trochu spomalilo postup, keby sa neboli stali, možno by sme boli v inej situácii,“ uzavrel Hrabko.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár v TABLET.TV uviedol, že ak sa preukáže vedomá a aktívna účasť rezortu vnútra na únose vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha, jeho strana vystúpi z koalície. Ale ak sa nepreukáže, bude požadovať od prezidenta Andreja Kisku, opozičných politikov aj od všetkých novinárov, ktorí neoverené informácie šírili, ospravedlnenie za poškodzovanie záujmov Slovenska.

Hrabko však považuje za reálne, že ak sa aj nepreukáže naša vedomá účasť, nikto zo subjektov, ktoré menoval predseda Mosta–Híd, sa aj tak neospravedlní. „Čo urobí, keď sa pán prezident a ostatní, od ktorých to žiada, neospravedlnia?,“ opýtal sa Hrabko.

Rovnako podľa neho dnes nepoznáme úmysly Mosta–Híd v prípade, že sa síce nepreukáže naša vedomá spoluúčasť na únose, ale preukáže sa zneužitie nášho vládneho špeciálu. „To už má mať naplánované,“ upozornil Hrabko.

.

Ale stále si myslí, že je dôležité vyšetrovať aj druhý variant, teda, že sa náš rezort vnútra mohol zapojiť do únosu vedome. Indíciou v prospech tejto možnosti je podľa neho ochota samotného vietnamského ministra vnútra To Lama vycestovať na návštevu Slovenska. Hrabko súhlasí s tým, že vládne návštevy sa realizujú za predpokladu vzájomnej dôvery a prehliadky cestujúcich sú skôr formálne. Napriek tomu, ak by vietnamský minister odchádzal zo Slovenska a vo svojom tíme tajne prevážal uneseného, podľa Hrabka by mimoriadne riskoval. „Aké riziko by niesol vietnamský minister a celá delegácia?,“ pýta sa Hrabko.

Oslavy 50. výročia Pražskej jari a jej násilného ukončenia inváziou vojsk Varšavskej zmluvy podľa Hrabka prebehli úplne štandardne. „Na Slovensku, na rozdiel od Česka, si udalosti z roku 1968 pripomenuli všetci najvyšší ústavní činitelia, vrátane prezidenta,“ pripomenul, že český prezident Miloš Zeman prejav nemal.

Vystúpenie nášho prezidenta Andreja Kisku hodnotí z obsahového hľadiska kladne. „Čo sa týka prejavu, podľa môjho názoru bol dobrý. Ale chýbala mi úprimnosť v tom, že to bolo prednahrané, že bol na dovolenke namiesto toho, aby bol na Slovensku. Päťdesiate výročie je iba jedno, mohol si nájsť čas,“ poznamenal Hrabko.

Pripomenul, že spoločné oslavy roka slovensko–českej a česko–slovenskej vzájomnosti vyvrcholia 28. v Prahe a 30. októbra v Martine spomienkou na založenie Československa. „Má to byť veľká paráda, stretnutie prezidentov, spoločné rokovanie vlád. Má to byť veľké vyvrcholenie roku 2018 a všetkých tých osláv osmičkových výročí. Kto nechce, ten si to aj tak pripomínať nebude, ale kto chce, bude mať príležitostí viac ako dosť,“ zhrnul Hrabko.

Posledný týždeň priniesol dve zmeny na postoch štátnych tajomníkov. Ivan Korčok, ktorý v čase, keď Miroslav Lajčák predsedal Valnému zhromaždeniu OSN, de facto viedol rezort zahraničných vecí, odchádza na post slovenského veľvyslanca v USA. Z postu štátnej tajomníčky na Ministerstve spravodlivosti odchádza pre názorové nezhody s ministrom Gáborom Gálom štátna tajomníčka Mária Kolíková a nahradí ju Edita Pfundtner.

.

„Obidve zmeny považujem za dobré. Nemám žiadne pochybnosti o tom, že Ivan Korčok je v tomto čase tým správnym mužom na slovenskom veľvyslanectve v USA. Narážam na všetky tie aféry, ktoré má americký prezident. Situácia je tam dosť výbušná a rozvášnená. Myslím si, že Ivan Korčok bude dobre reprezentovať SR, považujem ho za jedného z najrozumnejších diplomatov,“ reagoval Hrabko.

„Výmenu na poste štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti tiež hodnotím pozitívne. Na ministerstve spravodlivosti nereprezentujú minister a štátny tajomník dve rôzne strany, ale tú istú. A ak za takýchto okolností štátny tajomník nechce spolupracovať s ministrom, je veľmi správne, že odíde z funkcie,“ dodal. „Minister určuje pracovnú náplň štátneho tajomníka. Ak mu dôveruje, ide im to na tom ministerstve, v ich ponímaní, rýchlejšie. Ak nie, má štátny tajomník k dispozícii kanceláriu, sekretárku a auto so šoférom, a to je celá jeho náplň práce,“ uzavrel Hrabko.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

.
.
.

Skúšajú ho udupať. Za veľa si však môže aj sám

Andrej Danko si cez víkend mohol vypočuť niekoľko ostrých odkazov. Opozícia ho vyzýva k prehodnoteniu jeho politického života…

19. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Uhrík: „Európsku samovraždu musíme zastaviť!“

Europoslanec Milan Uhrík vo svojom príspevku na sociálnej sieti hovorí, že v hnutí Republika chcú Európu zachrániť a na to,…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Je to oficiálne! Najmenej osem európskych štátov sa teraz stavia proti Trumpovi, aj jeho blízky spojenec

V priebehu nedele 18. januára osem európskych štátov kritizovalo možné použitie amerických ciel na zabezpečenie vplyvu Washingtonu nad arktický ostrov…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kto bude rozdávať karty po voľbách? (Samo) destabilizácia vládnej koalície

Pričom to SAMO na začiatku je namieste čím ďalej tým viac, píše Anna Belousovová. Jej komentár prinášame v plnom znení 

19. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Mám zásadnú obavu, sledujúc reakcie európskych ‘lídrov’, že pitka už začala, reaguje generál

Len nedávno som sa zmienil o “úžasnom” nápade komisie vytvoriť 100 000 európsku armádu A ako vyzerá realita? To, že…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

„Toto je pre svet zlá správa,“ vyhlásila šéfka nemeckej pobočky Oxfam

Jedno percento najbohatších ľudí zarába takmer polovicu všetkých svetových príjmov. Takmer polovica ľudstva žije v chudobe a disponuje len 0,52…

19. 01. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

V kinách dominuje film Štúr. Vznikol podľa tejto knihy

V kinách sa v súčasnosti premieta jeden z najočakávanejších slovenských filmov roka 2026. Film Štúr vznikol podľa knihy Milenec Adely…

19. 01. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trump vyhlásil, že keďže nezískal Nobelovu cenu za mier, „už viac necíti povinnosť myslieť len na mier“ a chce získať Grónsko

Píše o tom americký prezident v liste nórskemu premiérovi Jonasovi Gahrovi Støreovi, ktorý zverejnil novinár PBS News Nick Schifrin

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Falošná hystéria ohľadom extrémizmu

Žijeme v chorých časoch. Gumové paragrafy v trestných kódexoch umožňujú trestne, ba dokonca väzobne stíhať takmer každého, konštatuje poslanec Roman…

19. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

USA tajne operovali v Grónsku ešte pred Trumpovými ambíciami

USA sa v roku 2025 pokúsili tajne zhromaždiť informácie o vojenských objektoch, prístavoch a leteckých základniach v Grónsku, píše Berlingske…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pri zrážke dvoch rýchlovlakov na juhu Španielska zahynulo najmenej 39 ľudí, desiatky ďalších osôb utrpeli zranenia

Najmenej 39 ľudí zahynulo a viac ako 70 ďalších utrpelo zranenia pri zrážke dvoch vysokorýchlostných vlakov, ku ktorej došlo na…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Sesterská strana Republiky atakuje Fidesz sprava

Na základe nedávnych prieskumov verejnej mienky majú v parlamentných voľbách v Maďarsku, ohlásených na 12. apríla, šancu dostať sa do…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

19. 01. 2026 | Aktualizované 19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Aktualizované 19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

O vlhkých íránských (i evropských) snech…

Přátelé, znáte nějakou zemi, kdy by zvítězil islámský fundamentalismus a následně si tamní lidé uvědomili, že nic takového nechtějí a…

19. 01. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Nikolaj Starikov: Ako Západ vytvára zdanie zákonnosti svojho pirátstva

Švédsko, 18. januára 2026 - V dôsledku amerického pirátstva sú ruské tankery pod ochranou. Švédske námorníctvo zaznamenalo prítomnosť ozbrojených osôb…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

Svätec dňa: Svätý Germanicus

Príbeh svätého Germanicusa nás prenáša do polovice druhého storočia, do starobylého mesta Smyrna, kde kresťanská viera čelila jednej zo svojich…

19. 01. 2026 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Havana sa pripravuje na vojnový stav, v sobotu zasadal kubánsky obranný výbor

V Havane sa v sobotu uskutočnilo zasadnutie kľúčového národno-bezpečnostného orgánu, aby kubánska vláda preverila pripravenosť krajiny a vládnych a vojenských…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Matematický hlavolam: Túto hádanku dokážu vyriešiť iba géniovia

Matematický hlavolam dokáže rýchlo preveriť vaše logické myslenie a schopnosť vidieť skryté vzory. Tvrdí sa, že jeho riešenie zvládnu len…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

Medzinárodné koaličné sily vedené USA dokončili sťahovanie z Iraku

Iracké úrady v nedeľu oznámili, že medzinárodné sily vedené Spojenými štátmi dokončili sťahovanie z vojenských základní na území federálneho Iraku…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Takmer 50% Nemcov podporuje bojkot MS pre situáciu okolo Grónska

Včera sme priniesli správu, že Nemecko je jednoznačne proti snahám amerického prezidenta Donalda Trumpa o pripojenie Grónska k Spojeným štátom.…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

Dánsko a jeho spojenci vydali spoločné vyhlásenie o Grónsku

Dánsko a jeho spojenci vydali spoločné vyhlásenie o Grónsku, ktoré chce získať americký prezident Donald Trump. Vyhlásenie podpísali aj Fínsko,…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Murpyho zákony: Ak sa niečo môže pokaziť, určite sa to pokazí

Murpyho zákony dokazujú, že ak sa niečo môže pokaziť, pokazí sa to v ten najnevhodnejší moment. Tieto fotografie zachytávajú presnú…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

Macron chce použiť „obchodnú zbraň“ na boj proti Trumpovi a USA

Francúzsky prezident Emmanuel Macron plánuje vytasiť „obchodnú zbraň“ a bojovať proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a Spojeným štátom

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Najväčší vodopád sa nenachádza na pevnine, ale hlboko pod oceánom

Najväčší vodopád na svete sa nenachádza na pevnine, ale ukrýva sa pod hladinou oceánu. Tento ohromujúci prírodný úkaz je väčší,…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

Korčok si neodpustil komentár k Ficovej návšteve v USA

Predseda vlády Robert Fico svojou návštevou v USA zradil záujmy Slovenska, pretože neotvoril témy, ktoré sa bytostne dotýkajú Slovenska. V…

18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.
Hrnko pre HS

16. 01. 2026


Senegal po veľkej dráme vyhral Africký pohár národov. Maroko doplatilo na neúspešný penaltový pokus v štýle Panenku

Senegal vyhral Africký pohár národov 2025 po blamáži Maroka, keď stredopoliar Realu Madrid Brahim Diaz nezvládol penaltu, ktorú chcel zakončiť…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

Trumpove nároky na Grónsko rozvírili debatu na sociálnych sieťach

Známy britský liberálny novinár a moderátor Piers Morgan sa rozhodol urobiť si žart z Trumpových nárokov na Grónsko. Príspevok získal…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trumpove „grónske clá“ budú mať dopad na obchod s EÚ

EÚ sa chystá zastaviť proces uzatvárania obchodnej dohody s USA kvôli zavedeniu nových „grónskych“ ciel zo strany Trumpa

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump chce vytvoriť svoj vlastný ekvivalent OSN

Americký prezident Donald Trump vyslovil zámer vytvoriť „Radu mieru“ , teda ekvivalent Organizácie spojených národov (OSN), so vstupným poplatkom vo…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Nemecko nemá v úmysle zatvoriť vojenské základne USA na svojom území kvôli konfliktu okolo Grónska, ale môže zvýšiť nájomné.

Píše o tom The Times, čím vyvracia informácie The Economist.

„Úradníci v Berlíne boli šokovaní správami, že môžu vyhnať amerických vojakov z niektorých megabáz na území Nemecka, ako sú Ramstein a Stuttgart, ktoré majú pre Washington dôležitý význam z hľadiska projekcie sily do Afriky a na Blízky východ. Jeden zo zdrojov poprel, že by to bolo v pláne, ale povedal, že Nemecko môže výrazne zvýšiť nájomné za tieto objekty,“ uvádza sa v článku.

10:08

EÚ môže uvaliť na USA clá vo výške 93 miliárd eur pre Trumpove poznámky o Grónsku

Európska únia zvažuje zavedenie rozsiahlych obchodných opatrení voči Spojeným štátom vrátane ciel na tovar v hodnote až 93 miliárd eur, aby odradila prezidenta Donalda Trumpa od pokusu o prevzatie kontroly nad Grónskom, informoval denník Politico s odvolaním sa na osem diplomatov a predstaviteľov EÚ.

Možnosti boli prerokované počas nedeľňajšieho naliehavého trojhodinového stretnutia diplomatov z 27 krajín EÚ v Bruseli. Účastníci zdôraznili potrebu pripraviť reálne kroky pre prípad, že rokovania s Washingtonom neprinesú rýchly výsledok v priebehu budúceho týždňa.

Rozhovory boli narýchlo zorganizované po tom, čo americký prezident pohrozil zavedením 10-percentných ciel od 1. februára, ktoré sa od 1. júna zvýšia na 25 percent, pre šesť krajín EÚ plus Spojené kráľovstvo a Nórsko, ktoré považuje za prekážku svojim plánom na arktickom území

„Je jasné, že už bola stanovená hranica a už bolo dosť,“ povedal jeden diplomat oboznámený s nedeľnými rokovaniami.

Alternatívou by bolo použitie nástroja EÚ proti nátlaku (ACI), čo je „obchodná bazuka“ EÚ, ktorá je určená na penalizáciu krajín, ktoré využívajú svoje trhy ako nástroj geopolitického vydierania, uviedlo niekoľko predstaviteľov.

Viacerí predstavitelia uviedli, že táto možnosť je prísnejšia a vyvoláva výhrady u niektorých členských štátov. Podľa troch diplomatov vlády v tejto fáze nepoverili Európsku komisiu spustením ACI.

 

09:18

Americké ministerstvo obrany nariadilo 1500 vojakom, aby sa pripravili na možné nasadenie v štáte Minnesota, kde vypukli protesty proti zásahom federálnych imigračných úradov. S odvolaním sa na zdroj z administratívy prezidenta Donalda Trumpa o tom v nedeľu informovala stanica CNN.

07:38

Trump sľúbil odstrániť „ruskú hrozbu“ v Grónsku.

„NATO už 20 rokov hovorí Dánsku: „Musíte odstrániť ruskú hrozbu v Grónsku“. Bohužiaľ, Dánsko s tým nemohlo nič urobiť. Teraz nastal čas a spravíme to!!!“ – napísal.

07:35

.

Budanovovo mlčanie. Prečo nie sú žiadne správy zo stretnutí o mierovom pláne v USA?

V sobotu popoludní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že do Spojených štátov pricestovala ukrajinská delegácia na rokovania so Steveom Witkoffom…

18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Diabol sa ukrýva v detailoch

Bývalý správca policajných sociálnych sietí David Púchovský (Hoaxy & podvody) sa nevzdáva boja o pozornosť. Tentoraz zverejnil svoju „prednášku pre…

18. 01. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

„Kaskádový efekt“ a úplný výpadok? Čo sa deje s ukrajinským energetickým sektorom

Podľa údajov spoločnosti „Ukrenergo“ je situácia najzložitejšia v Kyjeve a okolí , lenže situácia v energetickom sektore sa naďalej zhoršuje

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Brusel reagoval na Trumpovu hrozbu clami

„Európska únia pevne stojí za ochranou medzinárodného práva,“ povedal António Costa, predseda Európskej rady, v reakcii na najnovšiu hrozbu Donalda…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Trumpove ambície v Grónsku: Rusko a Čína určite „pustili do gatí“

Reakcia Európy na Trumpove ambície v oblasti Grónska je žalostne smiešna, konštatuje generál Jozef Viktorín

18. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov