Harvardský profesor, ktorý si myslí, že mimozemšťania existujú

Londýn 28. marca 2023 (HSP/unherd/Foto:Pixabay)

 

Avi Loeb predkladá argumenty pre mimozemský život

UFO
Ilustračné foto

Rok špionážnych balónov a UFO v Severnej Amerike vyvolal nový záujem o možnosť mimozemského života – a to nielen medzi konšpiračnými teoretikmi. Niektorí z popredných svetových kozmológov sú presvedčení, že mimozemská technológia už dosiahla planétu Zem. Harvardský profesor Avi Loeb strávil roky sledovaním záhadných objektov v našej slnečnej sústave a verí, že by mohlo ísť o fragmenty mimozemskej civilizácie.

V rozhovore s Florence Readovou vysvetľuje svoju teóriu o pôvode objektov, prečo sem boli vyslané a ako by sme mali s mimozemšťanmi komunikovať, ak ich nájdeme.

 

Florence Readová: Kedy bol v našej slnečnej sústave objavený prvý neidentifikovaný medzihviezdny objekt?

Profesor Avi Loeb: Bol spozorovaný v októbri 2017 teleskopom na Havaji. Dostal meno ‘Oumuamua, čo znamená “prieskumník”. A spočiatku si, samozrejme, všetci mysleli, že je to skala z inej hviezdy, ktorá len náhodou preletela okolo.

Čím viac sme sa o nej dozvedali, tým viac vyzerala čudne. Padala každých osem hodín a množstvo slnečného svetla, ktoré sa od nej odrážalo, sa pri jej padaní menilo desaťnásobne. Znamenalo to teda, že mala veľmi extrémny tvar. Najlepšie sa na zmenu odrazeného slnečného svetla hodil plochý objekt, podobný palacinke, čo je dosť nezvyčajné.

A potom, tento objekt nevykazoval žiadny kometárny chvost – nebolo z neho vidieť žiadne vyparovanie -, napriek tomu vykazoval nadmerné odtláčanie od Slnka, pôsobením nejakej záhadnej sily. Navrhol som, že keďže táto sila nie je raketovým efektom vyparujúcich sa plynov, mohol by ho tlačiť odraz slnečného svetla. Ale aby to tak bolo, objekt by musel byť veľmi tenký, niečo ako plachta, ktorú tlačí svetlo. A, samozrejme, ak to tak náhodou je, potom by mohol mať umelý pôvod.

Príroda nevyrába plachty, ktoré sú poháňané odrážaním svetla. V skutočnosti ten istý teleskop na Havaji objavil iný objekt, ktorý vykazoval rovnaké vlastnosti ako ‘Oumuamua: bol tlačený od Slnka odrazom slnečného svetla a nemal kometárny chvost. A v priebehu niekoľkých týždňov astronómovia zistili, že v skutočnosti ide o raketový nosič, ktorý v roku 1966 vypustila NASA ako súčasť misie lunárneho modulu. Bol vyrobený z nehrdzavejúcej ocele, takže sa nevyparil. Mal tenké steny, a preto ho odrážajúce sa slnečné svetlo odtláčalo preč. Tu je príklad objektu, o ktorom vieme, že je umelý, pretože sme ho vyrobili. Otázka znie: kto vyrobil ‘Oumuamua?

 

FR: A vaša odpoveď bola: potenciálne mimozemský život?

AL: Je to možné. Nemáme presvedčivé dôkazy. Moja kniha Mimozemšťan opisuje anomálie ‘Oumuamua. Neprišla však dostatočne blízko k Zemi, aby ju naše teleskopy a dokonca ani radary dokázali rozlíšiť. Nevieme, ako presne vyzerá.

Asi pred rokom a pol som založil projekt Galileo. Jedným z cieľov je navrhnúť vesmírnu misiu, ktorá sa priblíži k ďalšiemu ‘Oumuamua. Máme “zoznamku” – observatórium Vera Rubin v Čile -, ktoré začne fungovať do roka. Má fotoaparát s 3,2 miliardy pixelov, čo je 1 000-krát viac pixelov, ako máte vo svojom mobilnom telefóne. Bude skúmať južnú oblohu každé štyri dni a má veľkú šancu nájsť ďalšie objekty ako ‘Oumuamua. V tejto “zoznamovacej aplikácii” si ich môžeme prezrieť a väčšinu z nich posunúť doľava – ak sa však rozhodneme, že niektorý z nich vyzerá ako ‘Oumuamua, môžeme sa k nemu priblížiť a odfotografovať ho zblízka. A ak uvidíme, že je to skala, nech sa páči – ale na jej povrchu by sa mohli objaviť aj nejaké skrutky a skrutky, a dokonca aj štítok, vyrobený na exoplanéte.

Mal by som povedať, že takmer štyri roky pred objavením ‘Oumuamua bol objavený úplne prvý medzihviezdny objekt v podobe meteoru. ‘Oumuamua mal veľkosť futbalového ihriska, ale v roku 2014 explodoval v spodných vrstvách atmosféry Zeme objekt s veľkosťou približne pol metra. Americké vesmírne veliteľstvo potvrdilo, že tento objekt je medzihviezdny. Údaje naznačujú, že tento objekt prežil až v spodnej atmosfére Zeme, kde bol vystavený veľmi extrémnemu namáhaniu – bol tvrdší ako železné meteority. V skutočnosti je 10-krát tvrdší ako všetky meteory, ktoré boli kedy identifikované v rovnakom katalógu.

Otázka teda znie: pochádzal z nejakého neobvyklého zdroja veľmi odlišného od slnečnej sústavy? Alebo bol umelého pôvodu? Možno bol vyrobený z nehrdzavejúcej ocele a išlo o vesmírnu loď inej civilizácie. Zistíme zloženie – toto leto sa chystáme do Tichého oceánu hľadať úlomky, ktoré zostali po tomto meteorite. Dúfame, že ich zozbieraním z dna oceánu zistíme ich zloženie a povieme, či to bol len kameň alebo časť vesmírnej lode.

 

FR: Ak je umelý, odkiaľ môže pochádzať?

AL: Freeman Dyson – vedec britského pôvodu, veľmi známy asi pred 60 rokmi – navrhol, že veľmi vyspelá vedecká civilizácia by sa nespoliehala len na množstvo energie prichádzajúcej z jej hviezdy na povrch jej planéty, ale obklopila by hviezdu megastruktúrou, ktorá by zbierala energiu hviezdy. Nazýva sa to “Dysonova sféra”: je to obrovský inžiniersky projekt, ktorý si treba predstaviť. Mohla by sa skladať z dlaždíc, ktoré by sa vznášali nad hviezdou, podobne ako veľmi tenké plachty. Na konštrukciu by však pôsobilo veľmi vysoké namáhanie, a preto by bola vyrobená z veľmi pevného materiálu. Keď civilizácia stratí o Dysonovu sféru záujem, nemusela by ju udržiavať a potom by do nej pomerne často narážali asteroidy, ktoré by ju mohli zničiť v priebehu miliardy rokov. Kusy rozbitej Dysonovej sféry by sa teda mohli vznášať v medzihviezdnom priestore a mohli by predstavovať materiály, ktoré sme našli v medzihviezdnom meteorite.

 

FR: Ale vaša teória o ‘Oumuamua je iná – vo svojej správe tvrdíte: “Umelý medzihviezdny objekt by potenciálne mohol byť materskou loďou, ktorá počas svojho blízkeho preletu k Zemi uvoľní množstvo malých sond.”

AL: Veľmi dobrým prístupom na skúmanie veľkej oblasti vesmíru je vypustenie mnohých malých sond – ako keď púpava osieva svoje prostredie. Ak máte sondu, ktorá navštívi obývateľnú zónu hviezdy, ako je Slnko, samotná sonda môže byť príliš veľká a pohybovať sa príliš rýchlo na to, aby pristála na konkrétnej planéte. Ak chcete sondovať veľa oblastí a veľa planét, môžete jednoducho rozsypať semená púpavy. V skutočnosti sme práve tento rok s mojím kolegom doktorom Frankom Laukienom založili novú vesmírnu spoločnosť, ktorej cieľom je použiť tento prístup pre Mesiac a Mars namiesto tradičného prístupu, keď sa použije len jedna veľká sonda a navštívi sa jedno miesto.

 

FR: Ako sa poháňajú?

AL: To závisí od povahy motora. Jediným typom motora, ktorý zatiaľ používame pre medzihviezdne sondy, sú chemické rakety, ktoré dokážu sondu poháňať približne do tisíciny rýchlosti svetla. Ale mohli by existovať oveľa lepšie systémy. Napríklad veľmi významný britský kozmológ Hermann Bondi napísal v roku 1957 článok, v ktorom navrhol, že ak máte zápornú hmotnosť – my sme zvyknutí na kladné hmotnosti, ale zápornú hmotnosť je v princípe možné skonštruovať -, tak záporná hmotnosť sa bude odtláčať, ak vedľa nej postavíte kladnú hmotnosť. A kladná hmota bude ťahať zápornú hmotu so sebou. Spolu by sa teda zrýchľovali donekonečna až na rýchlosť svetla. To je typ motora, ktorý sme nikdy neskonštruovali a ktorý by sme potenciálne mohli zostrojiť, ak by sme vyvinuli fyziku, ktorá za ním stojí.

 

FR: Takže by sme mali predpokladať, že mimozemský druh by mohol mať oveľa sofistikovanejšiu technológiu ako my?

AL: Áno, a podľa toho, ako o tom uvažujem, je to ako ísť na rande. Môžete sa učiť od druhej osoby. Mali by sme sa na to pozerať ako na príležitosť, nemali by sme sa toho báť. Pravdepodobne nie sme dostatočne sofistikovaní na to, aby sme boli hrozbou pre všetko, čo nás príde navštíviť. Ale môžeme na tom zarobiť – ak sa naučíme, ako replikovať [technológiu] tu na Zemi. Môžeme získať skok do našej budúcnosti.

Pokiaľ ide o to, čo by mohli dúfať, že dosiahnu – ak zostanete na svojej planéte, potom vás môžu vyhladiť alebo zničiť jednobodovou katastrofou -, nedozvieme sa to, kým ich nebudeme pozorovať. Nemyslím si, že má zmysel zriadiť komisiu odborníkov a rozhodnúť, aký je protokol reakcie na návštevníkov. Mali by sme sa len pokúsiť zistiť, čo hľadajú. Práve minulý rok som hovoril s Henrym Kissingerom a spýtal som sa ho – pretože rokoval s inými národmi, kde je kultúra veľmi odlišná -, aká je reálna politika medzihviezdnej komunikácie? A on povedal, že najprv sa chcete dozvedieť, o čo sa druhá strana usiluje, a až potom s ňou rozvíjať dialóg.

 

FR: Existujú nejaké dôkazy z observatórií alebo teleskopov, že tieto sondy skutočne vstupujú do našej slnečnej sústavy?

AL: Vláda zhromažďuje údaje v dôsledku záujmov národnej bezpečnosti a senzory, ktoré vláda používa, sú tajné. Ak existujú kvalitné údaje, nie sú zverejňované. Mimozemský technologický objekt však nemá nič spoločné s národnou bezpečnosťou. Nedrží sa štátnych hraníc, a preto by všetky poznatky o ňom mali byť zdieľané všetkými ľuďmi. Nemali by byť výsadou prezidenta Spojených štátov. Vieme, že nie sme v strede vesmíru; vieme, že len v galaxii Mliečna dráha existujú miliardy ďalších sústav Zem-Slnko. Nie sme v strede javiska a do vesmírnej hry sme sa dostali až na jej konci ,za posledných niekoľko miliónov rokov. Táto hra nie je o nás.

 

FR: Povedzte mi, aké je to byť odborníkom na mimozemšťanov. Musí to byť dosť zvláštna oblasť, ktorú si vyberiete ako svoju špecializáciu.

AL: Môžeme si ma predstaviť ako chlapca z farmy. Som viac spojený s prírodou ako s ľuďmi. Nemám žiadne sociálne siete. Je mi jedno, koľko mám lajkov. Snažím sa len robiť to, čo znie ako zdravý rozum – niečo, čo dnes nie je až také bežné (najmä v akademickom prostredí). Je veľa mojich kolegov, ktorí pracujú na extra dimenziách multiverza, ktorí robia fantastickú matematiku – a je to ich spôsob, ako sa pochváliť, že sú inteligentní. Ale ak existuje objekt z inej civilizácie, ktorý by mohol zmeniť budúcnosť ľudstva, nemusíme mať fantazijnú matematiku, aby sme si uvedomili, že to nie je kameň. Keď existujú údaje o niečom nezvyčajnom, máme byť zvedaví. Existuje neistota. Môžete sa mýliť. Je to súčasť opisu práce.

 

FR: Čo ak ste mladý mladý profesor na univerzite, ako je Harvard, keď vykročiť za hranice toho, čo sa považuje za prijateľnú vedu, je príliš riskantné?

AL: Ak sa pozriete na kariéru Pabla Picassa, zistíte, že na začiatku bol realistom. Snažil sa kresliť v štýle tradičného maliarstva. Keď to zvládol, vymyslel kubizmus, ktorý bol rušivý. Takže ako mladý vedec nechcete narúšať systém. Chcete sa najprv naučiť základné princípy fyziky a aplikovať ich podľa tém, ktoré definujú starší ľudia v akademickom prostredí, aby ste po doktoráte mohli získať postdoktorandské miesto. Nakoniec vás povýšia do funkcie tenure.

Ale to, čo sa deje po získaní tenure, je, že ľudia sú ešte viac posadnutí svojím egom. Chcú získať vyznamenania, ocenenia – byť uznávaní svojimi kolegami – a prispôsobujú sa vyšliapaným cestičkám. Ja hovorím, že cesta, ktorou sa nepôjde, je najzaujímavejšia, pretože na nej môže byť nízko visiace ovocie. Preto radím mladým vedcom: ak vás zaujímajú inovácie, keď získate titul, začnite byť kreatívni: inovujte, pretože to je celý účel akademickej obce. Zraďte heslo Strany z románu 1984 od Georgea Orwella “v nevedomosti je sila”. O tom by mala byť akademická obec.

Ale bohužiaľ to tak nie je. Pred niekoľkými dňami som počul veľmi významného vedca, ktorý povedal: “Naozaj nechcem vedieť, či Covid-19 pochádza z úniku z laboratória alebo z mokrého trhu vo Wuhane.” Prečo to povedal? Pretože nechce, aby sa pošpinil obraz vedy, ak pochádza z úniku z laboratória. Je to podobné ako tvrdenie, že “v nevedomosti je sila”. Vedomosti sú sila, a to isté platí o povahe neidentifikovaných leteckých javov, o povahe tmavej hmoty. Všetko by malo byť poháňané našou ambíciou byť znalý, pretože potom sa môžeme prispôsobiť, aj keď realita nevyzerá tak pekne, ako by mala. Pozrime sa na to.

 

FR: Existuje skutočná kohorta vašich kolegov, ktorí by povedali, že pravdepodobnosť existencie mimozemšťanov je 0 %. Aká je podľa vás pravdepodobnosť existencie života mimo Zeme?

AL: Galileo bol v domácom väzení len za to, že naznačil, že sa možno Zem pohybuje okolo Slnka, a dnes by ho na sociálnych sieťach zrušili. Keby ste sa spýtali tých teológov, povedali by, že je nulová pravdepodobnosť, že Zem nie je v strede vesmíru. Prečo by to teraz hovorili? Pretože cirkev chcela kontrolovať ľudí. Vždy existujú skryté motívy. Stavím sa s vami, že ak nájdeme kus technologického zariadenia z inej civilizácie, ľudia povedia: “Samozrejme, hovorilo sa o tom celé desaťročia. V skutočnosti nejde o nič nové – vedeli sme to od začiatku.”

Keby som však mal hádať, povedal by som, že nielenže nie sme sami, ale že pred nami existovalo mnoho technologických civilizácií, ktoré dosiahli väčšie výšky. My sa pravdepodobne ani zďaleka nepribližujeme k hornej polovici ich pokrokov. Mali technológie, ktoré nám pripadajú ako mágia – ako zázraky v náboženských textoch. Je možné, že tá civilizácia dokázala vytvoriť život vo svojich laboratóriách. Priniesla by do reality koncept Boha alebo niečoho veľmi schopného – v istom zmysle by zjednotila vedu a náboženstvo. Myslím si, že je veľmi pravdepodobné, že tam boli pred miliardami rokov, možno nie práve teraz. Ale existovali a jedinou otázkou je, kedy nájdeme presvedčivý dôkaz, o ktorom nebude pochýb? A po tom musíme pátrať. Ak existujú objekty technologického pôvodu, nájdeme ich.

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:17

Bývalý americký prezident Donald Trump je obvinený z 37 trestných činov týkajúcich sa zaobchádzania s utajovanými informáciami, marenia spravodlivosti a nepravdivých vyhlásení. Vyplýva to z dokumentov podaných na federálny súd, ktoré v piatok zverejnili.

 

Trump opäť tvrdil, že nepozná novinárku, ktorú podľa súdu sexuálne napadol
Na snímke americký exprezident Donald Trump

Včera 19:03

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že si predvolalo japonského veľvyslanca v Moskve na protest proti rozhodnutiu Tokia poskytnúť Kyjevu vojenské vybavenie.

Včera 18:54

Estónsko vydalo zákaz vstupu pre najvyššieho predstaviteľa ruskej pravoslávnej cirkvi, patriarchu Kirilla.

Včera 18:20

Spojené štáty v piatok oznámili novú dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote 2,1 miliardy dolárov. Zahŕňa ďalšie strely pre protivzdušný systém Patriot, systémy protivzdušnej obrany Hawk s raketami a menšie drony Puma.

Včera 18:10

Život ťažko zraneného holandského dievčatka je “mimo ohrozenia”, oznámil v piatok holandský minister zahraničných vecí Wopke Hoekstra. Vo štvrtok sa vo francúzskom meste Annecy stalo obeťou útočníka s nožom.

Včera 17:34

V meste Litvínov v Úsťanskom kraji havaroval v piatok popoludní autobus. Pri nehode sa vážne zranilo dieťa, ďalších sedem ľudí je zranených ľahko. O nehode informovala polícia na sociálnej sieti Twitter.

Včera 17:33

Americké špionážne satelity zaznamenali výbuch na priehrade Kachovka tesne pred jej zrútením, ale analytici stále nevedia, čo spôsobilo zrútenie vodnej stavby, uviedol denník The New York Times.

Včera 17:32

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok uviedol, že očakávaná ukrajinská protiofenzíva proti ruským silám sa už začala, zatiaľ je však bez úspechu.

Včera 17:32

Ruský prezident Vladimir Putin a arménsky premiér Nikol Pašinjan spolu práve rokujú.

Včera 17:09

Rusko dostáva od Iránu materiál na výstavbu továrne na drony. Do plnej prevádzky by sa mohla dostať v prvej časti budúceho roka, uviedol v piatok hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby.

Včera 16:46

Bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho v piatok znovu hospitalizovali v milánskej nemocnici San Raffaele.

Včera 16:35

Nórsky seizmologický ústav NORSAR v piatok oznámil, že zaznamenal “explóziu” na mieste Kachovskej priehrady na Ukrajine v čase, keď došlo k jej pretrhnutiu.

Včera 16:32

Belgicko dodá Ukrajine delostreleckú muníciu za 32,4 milióna eur, uviedlo v piatok belgické ministerstvo obrany.

Včera 16:28

Ruské sily ostreľovali v piatok nemocnicu v malom meste Huljajpole v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny a zabili dvoch ľudí, oznámil vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak.

Včera 16:06

Väčšina lokalít s vodou na kúpanie v Európe spĺňala v roku 2022 najprísnejšie normy Európskej únie o kvalite vody. Označenie “vynikajúce” dostalo aj 19 z 32 kúpacích lokalít na Slovensku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Kadyrov obvinil Prigožinových spolupracovníkov z porušovania dohôd

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (HSP/Foto:Telegram)   Čečenský vodca Ramzan Kadyrov po jeho slovách o Achmate hovoril o svojom rozhovore so zakladateľom spoločnosti Wagner Jevgenijom Prigožinom a obvinil jeho spolupracovníkov z porušovania dohôd, ktoré medzi sebou uzavreli Prigožin 31. mája v odpovedi na otázku, "do akej miery sú špeciálne jednotky Achmatu…

WHO: SR nedostatočne využíva možnosti, ktoré ponúkajú zdravotnícke dáta

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Zber zdravotníckych dát a informácií na Slovenskú je dostatočný, ich využitie je však nedostatočné a často chaotické. Skonštatovali to odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí tento týždeň navštívili Slovensko a zamerali sa na hodnotenie informačných systémov vo vzťahu k zdravotníckym dátam a…

SHMÚ: Výstraha pred búrkami platí aj pre sobotu

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Výstraha pred búrkami na celom území Slovenska naďalej trvá, do sobotňajšieho (10. 6.) večera je vyhlásený jej najnižší stupeň. Na juhu stredného Slovenska pretrváva výstraha pred povodňami. Vyplýva to z aktualizovaných údajov, ktoré zverejnil na webe Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) "Búrky môžu sprevádzať lejaky,…

Migračná politika opäť na stole: Pozrite si, ako dopadlo hlasovanie a aký postoj zaujalo Slovensko

0 icon

Bratislava/Luxemburg 9. júna 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák) Aktualizované 9. júna 2023 o 13:08 Slovenský minister vnútra Ivan Šimko sa na štvrtkovom zasadnutí Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti v Luxemburgu zdržal hlasovania pri návrhu smerovania azylovej reformy Únie. Ministri návrhy napokon schválili. Šimko sa podľa vlastného vyjadrenia zdržal…

Djokovič zdolal Alcaraza, postúpil do finále

0 icon

Paríž 9. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)   Srbský tenista Novak Djokovič sa siedmykrát v kariére prebojoval do finále mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. V piatkovom semifinále zdolal v pozícii turnajovej trojky najvyššie nasadeného Španiela Carlosa Alcaraza za tri hodiny a 15 minút 6:3, 5:7, 6:1 a 6:1. V…

Čaká nás regulácia cien potravín? Minister prezradil, že uvažujú nad týmto opatrením

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (HSP/Teraz/Foto:TASR-Martin Baumann)   Súčasná vláda odborníkov nemá dostatok času na reguláciu cien potravín. Musela by vstúpiť do zákona o cenách a nemá na to podmienky. Riešením by bola pomoc konkrétnej, sociálne slabšej skupine. V piatok to na tlačovej konferencii po rokovaniach so stavovskými a štátnymi organizáciami…

Obvinený Adam Puškár z kauzy vraždy Tupého zostáva stíhaný vo väzbe

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Obvinený Adam P., ktorý je podozrivý z vraždy študenta Daniela Tupého, zostáva vo vyšetrovacej väzbe. Mestský súd Bratislava I v piatok zamietol žiadosť obvineného o prepustenie z väzby. Rozhodnutie nie je právoplatné. TASR to potvrdil obhajca Adama P. Michal Ellinger Súd pri rozhodovaní…

Putin sa oficiálne vyjadril k ukrajinskej protiofenzíve

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Vladimir Astapkovich, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)   Vladimir Putin oznámil začiatok ukrajinskej ofenzívy. "S určitosťou môžeme povedať, že ukrajinská ofenzíva sa začala, o čom svedčí aj použitie strategických rezerv," povedal ruský prezident Tvrdí, že ukrajinské ozbrojené sily "nedosiahli svoje ciele v žiadnej časti" frontu…

Ministerka kultúry rokovala s predstaviteľkou OBSE pre slobodu médií Teresou Ribeiro

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerka kultúry SR Silvia Hroncová sa stretla vo štvrtok 8. júna na pôde rezortu kultúry s Teresou Ribeiro, predstaviteľkou OBSE pre slobodu médií. Témou rokovania boli aktuálne otázky súvisiace s oblasťou nezávislosti médií a slobody a bezpečnosti novinárov a novinárok OBSE ocenilo a…

Fica kritizujú za účasť na akcii ambasády USA. Jasná reakcia šéfa Smeru

0 icon

Bratislava 9. júna 2023 (HSP/Foto:Facebook R.F.)   Viacero komentárov kritizovalo lídra Smeru-SSD Roberta Fica za jeho nedávnu účasť na podujatí Veľvyslanectva USA na Slovensku pri príležitosti amerického Dňa nezávislosti. Samotný expremiér zverejnil reakciu na svojej stránke na Facebooku "Žiadna izolácia, ale rešpekt a suverenita," odkázal svojim kritikom Robert Fico s…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Čaputovej zvodky pre vojenské rozviedky

0icon

Sami sa usvedčili z podvodu na občanoch Slovenska a z ohrozenia bezpečnosti štátu!! Hlavná veliteľka ozbrojen&

Viktória Hellenbart

Ako uvažuje Orbánove Maďarsko o vojne - II. časť

0icon

Prezidentka varuje pred hrozbou maďarskej cesty na Slovensku, k hystérii sa poslušne pridávajú západné médiá. Poľsko s pobaltskými štátmi už iniciatívne vyhlasuje, že je ochotné namiesto NATO vstúpiť po boku Ukrajiny do vojny s Ruskom. Či to myslia naozaj tak, to sa uvidí. Iný názor na vec majú Maďari. V…

Ladislav Hvižďák

Otvorený list predstaviteľom strany Smer

0icon

Tento článok vyšiel na stránke belobog.   Ja niktoš, dezolát a konšpirátor som si dovolil osloviť čelných predstaviteľov strany smer aby mi odpovedali

Pavel Jacz

Voľte prosím prvú, jednu a jedinečnú Remišovú – zakladateľku politikárskej humoriády!

0icon

Pri našej turbulentnej politickej scéne dobre padnú argumentácie „najúžasnejšieho mozgového trustu Slovenska a asi aj Európy“ našej Verči Remosky, prepáčte Remisky, či Remišky? Už presne neviem, ako ju zo zmätenosti volať. Jej politikárske gagy však dokážu zabaviť všetkých, čo pozerajú politick

Vášeň v Tebe

Brazílska influencerka je mŕtva. Zabil ju vlastný zadok. Bol jej vstreknutý podomácky vyrobený silikón

0 icon

9.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Instagram @lygiafazio). Médiami obletela mimoriadne smutná informácia o smrti brazílskej influencerky. Predtým podstúpila zdvihnutie zadku, ktoré mohlo viesť k mozgovej príhode.

Máte ich v chladničke. Pridajte ich do vody a zalejte kvety, orchidea rozkvitne ako nikdy predtým!

0 icon

9.06.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Instagram.com/orchids.heaven). Táto krásna črepníková kvetina sa líši nielen svojím orientálnym vzhľadom, ale aj potrebami starostlivosti. Kobieta Gazeta tvrdí, že aby bujne kvitla, stačí jej trochu pomôcť hnojivom s prísadou bežne používanou v kuchyni. Máloktorá črepn

Biologické rytmy ovplyvnené svetlom vypovedajú veľa o zdraví

0 icon

9.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:pixabay.com/sasint). Niekoľko dní po každom novembrovom splne sa na Veľkom bariérovom útese v Austrálii odohráva úžasné divadlo: koraly vypúšťajú do vody miliardy vajíčok a spermií, ktoré sa spájajú a vytvárajú voľne plávajúce larvy. Tie sa nakoniec usadia a založia nové kolónie koralov. Podľa časopisu EÚ…

Najbohatšia speváčka má na účte miliardu. Vedľa nej je Madonna "chudobnou príbuznou"

0 icon

9.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/OSSA). Magazín Forbes zverejnil rebríček najbohatších Američaniek, ktoré si svoj majetok zarobili samy. V zozname nechýbali hviezdy šoubiznisu. Najbohatšia z nich sa ukázala byť Oprah Winfrey - s majetkom odhadovaným na 2,5 miliardy dolárov obsadila 13. miesto. Najbohatšia speváčka s miliardovým kontom sa umiestnila na 20. mieste…

Uchopte niekoľko listov a vložte ich do ryže. Potravinové mole v okamihu zmiznú

0 icon

9.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Instagram.com/wzdrowymdomu). Mnohí z nás majú v kuchyni radi zásoby suchých produktov, ako je múka, ryža alebo cestoviny. Ich skladovanie v skrini však predstavuje riziko zahniezdenia potravinových molí. Zbaviť sa ich nie je jednoduchá úloha. Ako zabrániť tomu, aby sa potravinové mole usadili vo vašich…

Armádny Magazín

Rusko končí so zmluvou o konvenčných silách v Európe

0 icon

Rusko, 9.jún 2023 (AM) – To, že Rusko zo zmluvy s konečnou platnosťou vystupuje 7. novembra, čo je zhodou okolností na výročie VOSR, oznámilo MZV RF. Zároveň uviedlo, že o tom už informovalo účastnícke štáty.   „Udeje sa to o 00.00 hod. 7. novembra, ... 150 dní po odoslaní upovedomenia,“ hovorí sa…

"Prenikne pancierovaním akéhokoľvek západného tanku": zahraničná tlač ocenila rakety Vichr

0 icon

Rusko, 9.jún 2023 (AM) – Armádne letectvo ozbrojených síl Ruskej federácie sa aktívne podieľa na odstrašovaní útočných operácií Ozbrojených síl Ukrajiny, ničení útočných bojových formácií, zastavovaní prielomov a dokončovaní ustupujúcich síl. Početné videá zachytávajú efektívnu prevádzku ruských bojových vrtuľníkov v posledných dňoch. Jednou z hlavnýc

"Arktická výzva": konfrontácia Ruska a NATO v ľadových zemepisných šírkach narastá

0 icon

USA, 9.jún 2023 (AM) – USS Gerald R. Ford 24. mája priplávala do prístavu v Osle, kde sa zdržala niekoľko dní pred odchodom na cvičenie Arctic Challenge. Očakáva sa, že bude vykonávať cvičenia s nórskymi ozbrojenými silami pozdĺž arktického pobrežia krajiny. "Táto návšteva je dôležitým signálom úzkych bilaterálnych vzťahov medzi USA a…

Londýn a Kyjev pracujú na pláne "ukončenia ruskej agresie"

0 icon

Ukrajina, 9.jún 2023 (AM) – Nie, nie je náhoda, že britské a ukrajinské médiá 4. júna zhodne informovali o úspechu OS Ukrajiny. Začnime senzačnou správou námestníčky ukrajinského ministra obrany Anny Malyarovej, ktorá to oznámila svetu: "V niektorých oblastiach vedieme útočné operácie. Najmä Bachmut zostáva epicentrom bojov. Postupujeme pozdĺž veľmi rozsiahlej frontovej…

Cudzinci, nie bratia. O Galícii ako nositeľke "ukrajinskej identity"

0 icon

Ukrajina, 9.jún 2023 (AM) – Ako je možné, že ľudia, ktorí žijú na rôznych brehoch Zbruču (rieky, ktorá rozdeľuje Halič a zvyšok Ukrajiny), majú spoločné etnonymum "Ukrajinci" a žijú (zatiaľ) v jednom štáte?   Podľa historických prameňov v prvom tisícročí nášho letopočtu tieto krajiny obýval slovanský kmeň tzv. bielych Chorvátov. Po…

TopDesať

Deti, ktoré poriadne prekvapili ich rodičov

0 icon

Deti sa v priemere opýtajú okolo 73 otázok denne. Bohužiaľ neexistuje presný záznam o tom, koľko "faciek na čelo" musia rodičia kvôli vyvádzaniu ich detí zniesť, no môžeme s istotou predpokladať že to bude veľa. Nie sú to len dôkazy, ktoré vedú k týmto reakciám. Každú chvíľu vyvedú niečo, pri čom ste…

Čo sa stane s tvojim telom, ak budeš piť len čistú vodu?

0 icon

Všetci dobre vieme, aké zdravotné ťažkosti nám môžu spôsobiť rôzne sladené nápoje - od obezity až po cukrovku a srdcovo-cievne problémy. Avšak ako bude naše telo reagovať, ak tieto nápoje kompletne vyradíme z nášho "jedálnička" a začneme piť výhradne čistú vodu? V dnešnej dobe, keď sme obklopení rôznymi druhmi nápojov…

Tieto fotografie vám jednoznačne vyrazia dych

0 icon

Pohľad na niektoré veci je natoľko fascinujúci, že stojí za to ho zaznamenať. Týmto heslom sa asi riadili autori fotografií, ktoré vám ukážeme v tomto článku. Aj keď sa vám možno nasledujúce obrázky zdajú spočiatku obyčajné, každý z nich je zaujímavý a fascinujúci. Ukážu vám veci, o ktorých ste netušili, že sú vôbec možné.…

Kvôli požiaru v Kanade je New York oranžový

0 icon

Vidieť oranžovú oblohu je nádherný zážitok, za predpokladu ak je výsledkom úžasného východu alebo západu slnka. Pre obyvateľov mesta New York ale aj rôznych iných miest na východnom pobreží Spojených štátov sa však oranžová obloha, žiaľ, zmenila na absolútnu nočnú moru. V posledných 6 týždňoch Kanada bojuje s ničivými lesnými…

Máte dobrý zrak? Tieto fotografie vám dokážu opak

0 icon

Myslíte si, že máte dobrá zrak? Máme fotografie, ktoré vám zrejme dokážu opak. Nasledujúce fotografie ovplyvňujú skutočnú realitu. Tú si všimnete, až keď sa poriadne a dôkladne zadívate z tej správnej strany. Vravieva sa, že každý robí chyby, pretože je to súčasť ľudského žitia. Vyzerá to tak, že je to…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali