NAŽIVO

Zelenskyj uviedol, že Trumpovi je vďačný za jeho pomoc Ukrajine. Vďaku vyjadril aj európskym spojencom a krajinám zo skupín G7 a G20.

20:15

Starmer a Trump sa v telefonickom rozhovore zhodli, že musia všetci „v tejto kritickej chvíli spolupracovať“, oznámil v nedeľu Starmerov úrad.

18:48

V dokumente, do ktorého v nedeľu nahliadla agentúra Reuters sa uvádza, že Európania predložili upravenú verziu mierového plánu USA pre Ukrajinu, ktorá pozmeňuje navrhované obmedzenia ozbrojených síl Kyjeva a územných ústupkov.

18:24

Libanonské ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že pri izraelskom útoku na južné predmestia Bejrútu zahynulo najmenej päť ľudí a 28 ďalších utrpelo zranenia.

17:32

Rustem Umerov uviedol, že najnovšia verzia amerického návrhu plánu na ukončenie vojny na Ukrajine teraz zahŕňa väčšinu „kľúčových priorít Kyjeva“.

17:21

Zníženie ciel na dovoz do USA zo Švajčiarska na 15 % by mohlo vstúpiť do platnosti začiatkom decembra. Švajčiarsky minister hospodárstva Guy Parmelin uviedol, že všeobecné clo USA vo výške 39 % na dovoz zo Švajčiarska by sa mohlo na začiatku decembra znížiť na 15 %.

17:11

Alexander Stubb uviedol, že spolu s Giorgiou Meloniovou telefonovali v nedeľu s Trumpom ohľadne USA navrhovanom pláne na ukončenie vojny na Ukrajine.

17:08

Zelenskyj uviedol, že kontroverzný americký plán na ukončenie vojny s Ruskom by mohol zahŕňať aj prvky založené na „ukrajinských perspektívach“.

16:01

Armáda Izraela oznámila, že v Bejrúte podnikla útok na vysokopostaveného člena Hizballáhu.

16:00

Merz uviedol, že je „skeptický“ ohľadne otázky, či sa podarí dosiahnuť dohodu na Trumpovom 28-bodovom pláne na ukončenie vojny na Ukrajine do štvrtka 27. novembra. Takúto lehotu totiž Trump stanovil Kyjevu.

15:00
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Hamšík po prehre: “Škoda našich nevyužitých šancí”

Zverenci trénera Jána Kozáka nepridali šiesty kvalifikačný triumf v rade

❚❚
.

Skóre vo Wembley otvoril už v 3. minúte premiérovým zásahom v najcennejšom drese hosťujúci stredopoliar Stanislav Lobotka, Albiónu sa podarilo vyrovnať zásluhou presného zásahu Erica Diera z 37. minúty. V 59. minúte zariadil triumf herne lepších domácich Marcus Rashford. Angličania majú na čele tabuľky už päťbodový náskok pred Slovákmi a výrazne sa priblížili k prvenstvu v skupine a k priamemu postupu na šampionát v Rusku.

Zverenci trénera Jána Kozáka nepridali šiesty kvalifikačný triumf v rade, napriek prehre sa však udržali na druhom mieste tabuľky. S 15 bodmi na konte sa najbližšie predstavia v Škótsku (štvrtok 5. októbra o 20.45 h, Glasgow), ktoré na nich stráca jeden bod. V nedeľu 8. októbra o 18.00 h v Trnave uzavrú Slováci zápolenia v skupine proti Malte.

.

Na finálový turnaj MS 2018 postúpia okrem domáceho Ruska (automatická účasť) a Belgicka (víťaz H-skupiny) aj víťazi ďalších ôsmich kvalifikačných skupín. Osem tímov z druhých miest odohrá v novembri dvojzápasovú baráž o zvyšné štyri miestenky.

 

Kvalifikácia MS 2018, F-skupina:

Londýn

Anglicko – SR 2:1 (1:1)

.

Góly: 37. Dier, 59. Rashford – 3. Lobotka. Rozhodovali: Turpin – Danos, Gringore (všetci Fr.), ŽK: Dier – Škriniar, 67.823 divákov.

zostavy a striedania:

Anglicko: Hart – Walker, Cahill, Jones, Bertrand – Henderson, Dier – Oxlade-Chamberlain (83. Sterling), Alli (90.+2 Livermore), Rashford (84. Welbeck) – Kane

SR: Dúbravka – Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan – Škriniar, Lobotka – Weiss (68. Rusnák), Hamšík (79. Duda), Mak – Nemec (69. Ďuriš)

 

.

Tréner Kozák urobil oproti duelu so Slovinskom dve zmeny v základnej zostave, na stopérske posty sa po vypršaní trestov za žlté karty vrátili kapitán mužstva Škrtel s Ďuricom a Škriniar sa posunul pred nich. Slováci vstúpili do šlágra F-skupiny a zároveň súboja o prvé miesto v skupine báječne. Nemec v 3. minúte oblúčikom prihral do tutovky Lobotkovi, ktorý po jemnocitnom spracovaní lopty prekonal Harta a zaznamenal svoj prvý reprezentačný gól – 0:1. Angličania mohli kontrovať už o pár desiatok sekúnd, pokus Rashforda však Dúbravka skryl do rukavíc. V 15. minúte pokus Kanea v poslednej chvíli obetavo zblokoval Škrtel a Angličania kopali roh, po ktorom opäť slovenský kapitán hasil nepríjemný závar razantným odkopom. Domáci favorit sa snažil stupňovať tlak, pomáhali mu k nemu aj zbytočné straty lôpt Slovákov, po jednej z nich však Oxlade-Chamberlain mieril vysoko nad bránu. V 33. minúte Rashfordovi nesadla dobre lopta, ktorá minula Dúbravkovu bránu. V 37. minúte však po rohu Nemec neustrážil Diera a ten sa pri bližšej žrdi postaral o vyrovnanie – 1:1. Angličanom vlial gól novú energiu. V 42. minúte Bertrandova delovka preverila Dúbravku, ale na skóre nič nezmenila a rovnako dopadol aj pokus Rashforda. V nadstavenom čase prvého dejstva sa Weiss šikovným obtočením zbavil brániaceho hráča, ale pri šprinte smerom na Harta nemal dostatočnú rýchlosť a nádejnú akciu pokazil snahou o zbytočnú zasekávačku, hoci mohol servírovať nabiehajúcemu Makovi.

V 47. minúte sa neskončila gólom vtipná kombinácia Albiónu, ktorá mala hneď dvoch zakončovateľov – Alliho pokus zblokoval Škrtel a Henderson mal vychýlenú mušku. Aj po zmene strán sa však hra odvíjala v réžii domáceho tímu, ktorému síce nie vždy všetko vyšlo, ale šiel priamočiaro za dosiahnutím vedúceho zásahu. Zmariť favoritove plány mohol znenazdajky Nemec, ktorý sa po peknej akcii dostal k tvrdej strele zblízka, ale Hart bol pripravený. V 57. minúte sa Kane pohral s hráčmi v modrých dresoch, jeho pokus Dúbravka vyrazil len pred seba, ale zaskočený Alli nestihol loptu usmerniť medzi žrde. V 59. minúte však Rashford využil luxus v podobe dostatku priestoru pred šestnástkou hostí a presnou strelou k pravej žrdi sa postaral o obrat skóre – 2:1. Oživenie do hry slovenského tímu neprinieslo ani dvojité striedanie a príchod Rusnáka s Ďurišom na trávnik. Prehra ich pred októbrovou derniérou kvalifikácie odsunula s najväčšou pravdepodobnosťou len do boja o baráž.

 

Reakcie po zápase (zdroj: RTVS)

Ján Kozák, tréner SR: “Každá prehra mrzí. Vedeli sme, že hráme proti silnému Anglicku. Úvod sme mali fantastický a aj kus prvého polčasu. Škoda štandardky, z ktorej sme inkasovali pred polčasom. V druhom polčase súper pritlačil a dal gól. Môžem povedať, že o jeden gól bol súper lepší. Chlapci vydali zo seba všetky sily, ale nestačilo to. Dnes sme hrali oveľa odvážnejšie ako v predchádzajúcich dvoch zápasoch s Anglickom. Mali sme držanie lopty aj pekné kombinácie. Mali sme aj dosť gólových príležitostí. Podarilo sa nám rozdať si to futbalovo so súperom, prehra ale mrzí. Ešte máme náskok a máme to pod kontrolou my.”

Marek Hamšík, stredopoliar SR: “Škoda, myslím si, že dnes sa tu dal uhrať dobrý výsledok. Začali sme dobre, ale potom prebrali Angličania iniciatívu. Myslím, že sa ale nemáme začo hanbiť. Pri prvom góle sme sa nechali preskočiť, pri tom druhom tam bola strata lopty. Mohli sme dnes aspoň remizovať. Dalo sa čakať, že Slovinci aj Škóti vyhrajú. Bude sa rozhodovať v Škótsku, myslím, že máme na to, aby sme to zvládli.”

Stanislav Lobotka, autor gólu SR: “Krásny pocit dať gól, ale pocity sú zmiešané, keďže sme prehrali. Škoda, mali sme ešte šance, Adam Nemec aj Hubko (Hubočan – pozn.). Nemáme sa ale prečo hanbiť. Je ťažké držať s Angličanmi krok. V druhom polčase nás zatlačili. Škoda, aspoň remízu sme mohli uhrať.”

Martin Škrtel, kapitán SR: “Mrzí to, lebo sme odohrali dobrý zápas. Strelili sme rýchly gól, bohužiaľ potom sme do šatne dostali gól, trochu zbytočný. V druhom polčase nás zatlačili viac do obrany. Prehra mrzí. Hrali sme proti silnému súperovi a vedeli sme, že to nemôžeme nejako veľmi otvoriť. Kým sme mali sily, držali sme loptu a snažili sme sa ísť dopredu. Stále máme dva zápasy a vieme, čo potrebujeme. Proti Slovinsku aj dnes sme ukázali, že toto mužstvo má svoju kvalitu.”

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Gustáv Murín

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Martin Kovac

Matej Michalička

.
.
.

Úplné vyhlásenie Rubia po prvom kole rokovaní s ukrajinskou delegáciou

„Podľa môjho osobného názoru sme mali pravdepodobne najproduktívnejšie a najzmysluplnejšie stretnutie za celý čas trvania tohto procesu, do ktorého sme…

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Turecký prezident bude telefonovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že v pondelok bude telefonovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. To sa stane len…

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Európania, znepokojení operáciou USA vo Venezuele, obmedzujú zdieľanie spravodajských informácií

Americká vojenská operácia proti údajne drogovým pašerákom vo Venezuele spolu s hrozbami Donalda Trumpa o pozemnej invázii proti prezidentovi Nicolásovi…

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump: „Vedenie“ Ukrajiny nevyjadrilo žiadnu vďačnosť za naše úsilie

Trump kritizoval vedenie Ukrajiny a Európy – podľa všetkého za odpor voči jeho mierovému plánu

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nezober loptu, radšej kriedu: Deti v Bratislave mali byť nabádané k aktivizmu

November, Bratislava, školstvo. Trojkombinácia, ktorá neveští nič dobré

23. 11. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Bloomberg uvádza svoju verziu úprav mierového plánu Trumpa

Bloomberg uvádza svoju verziu úprav plánu Trumpa, ktoré budú dnes presadzovať Kyjev a európske krajiny na rokovaniach vo Švajčiarsku

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Gašpar politický zásah v zmene Úradu na ochranu oznamovateľov nevidí, Majerský si ním je istý

Ak niekto poukazuje na to, že zmena v prípade Úradu na ochranu oznamovateľov je politickým zásahom, treba povedať, že táto…

23. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

23. 11. 2025 | Aktualizované 23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Aktualizované 23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Erik Tomáš: O predčasných voľbách hovorí v krízových situáciach Smer, nie Hlas

V čase krízových situácií vo vládnej koalícii hovorí o predčasných voľbách strana SMER-SSD, no nie Hlas-SD. V diskusnej relácii Politika…

23. 11. 2025 | Aktualizované 23. 11. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Aktualizované 23. 11. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Trumpov plán je „najlepšou nádejou“ Ukrajiny v súčasnej situácii

Trumpov plán je „najlepšou nádejou“ Ukrajiny v súčasnej situácii, píše The Times s odvolaním sa na britského diplomata

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Európa už vypracovala svoje protinávrhy k Trumpovmu plánu

Európa už vypracovala svoje protinávrhy k Trumpovmu plánu, píše The Washington Post

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Tusk vyjadril pochybnosti o autorstve „Trumpovho plánu“

Poľský premiér Tusk vyjadril pochybnosti o autorstve „Trumpovho plánu“

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Lož západného mýtu o zaostalosti Rusov

„Ukrajina síce naozaj vytvorila množstvo kreatívnych nástrojov a západné médiá tieto inovácie vo veľkom oslavujú, no popritom zamlčiavajú podstatu: z…

23. 11. 2025 | 0 komentárov

Chodia medzi nami a ohlupujú národ

Do regiónov sa tento týždeň opäť vydali nielen opoziční politici, ale aj aktivisti a novinári. Už sa ani nesnažia predstierať…

23. 11. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Americký minister zahraničia pricestoval na diskusie na ukončenie vojny na Ukrajine

Americký minister zahraničia Marco Rubio pricestoval do Ženevy na diskusie o americkom pláne na ukončenie vojny na Ukrajine. Príchod ministra…

23. 11. 2025 | Aktualizované 23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Aktualizované 23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kríza spoločnosti Nexperia skončila ponížením Haagu

V súčasnej situácii žiaľ nie je výnimkou, ale už skôr pravidlom, že obchod sa využíva ako nástroj politického nátlaku a…

23. 11. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Bývalý britský premiér označil Trumpov plán týkajúci sa Ukrajiny za „úplnú zradu“ a „vojenskú kastráciu“

Bývalý britský premiér Johnson označil Trumpov plán týkajúci sa Ukrajiny za „úplnú zradu“ a „vojenskú kastráciu“, píše Daily Mail

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Nie je žiadna koaličná kríza, zdôraznil minister Takáč

Na Slovensku momentálne nie je žiadna koaličná kríza. Skonštatoval to v diskusnej relácii Na telo televízie Markíza minister pôdohospodárstva Richard…

23. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Takmer 200 tisíc Ukrajincov v USA sa ocitlo v právnej neistote kvôli sprísneniu imigračnej politiky Trumpa

Takmer 200 tisíc Ukrajincov v USA sa ocitlo v právnej neistote kvôli sprísneniu imigračnej politiky Trumpa, píše Reuters

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kellogg vyhlásil, že Washington je „veľmi blízko“ k vyriešeniu vojny na Ukrajine

Trumpov osobitný vyslanec Keith Kellogg povedal pre Fox News, že Washington je „veľmi blízko“ k vyriešeniu vojny na Ukrajine

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Na Ukrajine došlo k tektonickým posunom verejnej mienky

Korupčný škandál vyvolal na Ukrajine pocity sklamania a zvyšuje vnútorný tlak na Zelenského, píše The Washington Post

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Zvláštne záhadné predmety, ktoré ľudia zdieľali na internete

Záhadné predmety sprevádzajú ľudskú históriu od nepamäti a práve tieto zvláštne, anonymné či zabudnuté diela nám pripomínajú, aká tvorivá, nevyspytateľná…

23. 11. 2025 | 0 komentárov

Amerika investuje miliardy do „neviditeľných“ jadrových ponoriek

Americké námorníctvo nahradí ponorky triedy „Ohio“ najmodernejšími ponorkami triedy „Columbia“. Sú pre nepriateľa prakticky neviditeľné, poháňané jadrovou energiou a predstavujú…

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zaspali dobu: Ukrajinská armáda kritizuje zaostalosť výcviku inštruktorov NATO

Nemecko, 23. novembra 2025 -  Ukrajinskí vojaci, ktorí prechádzajú výcvikom v Poľsku, sa sťažujú na nekompetentnosť poľských inštruktorov. Poliaci nerozumejú…

23. 11. 2025 | 0 komentárov

USA plánujú v najbližšej dobe zorganizovať stretnutie s Rusmi o Trumpovom mierovom pláne

Informuje o tom CNN s odvolaním sa na zdroj

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Vlhovej expartner si našiel novú lásku

Zatiaľ čo elitná slovenská slalomárka Petra Vlhová sa po vážnom zranení kolena pripravuje na veľký návrat možno aj na februárových…

23. 11. 2025 | 0 komentárov

Grizzly zaútočil v Kanade na skupinu školákov a učiteľov

Grizzly zaútočil na skupinu školákov a učiteľov na turistickom chodníku v Bella Coola v kanadskej provincii Britská Kolumbia. Zranil 11…

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

"Je ako Šťastný." Tréner St. Louis zložil veľkú poklonu Dvorskému

St. Louis Blues včera zvíťazili na ľade New Yorku Islanders tesne 2:1 a mladý slovenský center Dalibor Dvorský pri tom…

23. 11. 2025 | 0 komentárov

Hamas informoval USA o pripravenosti vrátiť sa k bojovým operáciám v sektore Gazy

Podľa televíznej stanice Al Hadath zástupcovia hnutia oznámili Trumpovmu osobitnému vyslancovi Witkoffovi, že dohoda o prímerí je v podstate zrušená,…

23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.


.

Zdieľame lietadlá, ale nie kľúče od hangárov: Paradox údržby medzi USA a Európou v rámci NATO

Slovensko, 23. novembra 2025 - Transatlantická obranná spolupráca medzi Spojenými štátmi a Európou sa opiera o desiatky rokov starú myšlienku…

23. 11. 2025 | 0 komentárov

Premiér odcestoval do Afriky na samit EÚ a Africkej únie

Predseda vlády Robert Fico odcestoval do africkej Angoly, kde sa v pondelok 24. a utorok 25. novembra koná Samit Európskej…

23. 11. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Títo ľudia prerobili svoje domovy na krajšie miesta

Keď ľudia prerobili svoje domovy s maximálnou dávkou kreativity a osobitosti, výsledky boli také pôsobivé, že ich jednoducho museli ukázať…

23. 11. 2025 | 0 komentárov

Málokdy to končí stabilitou…

Pamatujete na ukrajinský výpad do Kurské oblasti v létě 2024? Chtěli dojít ke kurské jaderné elektrárně, což se jim nepodařilo,…

23. 11. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Svätec dňa: Svätá Cecília

Zomrieť pre vieru v Krista, neznamená stratiť mladosť

23. 11. 2025 | Svetonázor | 5 min. čítania | 0 komentárov
23. 11. 2025 | Svetonázor | 5 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Gustáv Murín

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Martin Kovac

Matej Michalička

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov