Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Hassan Ammar)
Generálny tajomník OSN António Gutteres sa obáva, že svet smeruje k vojne, ktorá bude mať väčší rozsah ako konflikt na Ukrajine
Na snímke generálny tajomník OSN António Guterres
Vyzval krajiny, aby sa zaoberali medzinárodnou bezpečnostnou situáciou, a pripomenul “hodiny súdneho dňa”, ktorých ručičky sa prvýkrát v histórii priblížili k “minúte a pol pred polnocou”.
“Toto je najbližšie k najtemnejšej hodine ľudstva – bližšie ako na vrchole studenej vojny,” povedal.
Vyjadrenia generálneho tajomníka OSN boli súčasťou jeho správy o OSN a jej prioritách na rok 2023, ktoré zahŕňajú riešenie hlavných existenčných rizík, ktorým čelí medzinárodné spoločenstvo.
Guterres tiež varoval pred “prekrývajúcimi sa výzvami”, od zmeny klímy až po finančné a hospodárske výzvy.
Varovanie
Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.