Góly Gáboríka a Tatara, Jágr najstarší hráč s hetrikom, prekonal Howea

New York 4. januára 2015 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR)

Až trinásť gólov videli diváci v Los Angeles, kde domáci privítali Nashville

V desaťzápasovom programe zámorskej NHL v noci na nedeľu sa strelecky presadili dvaja slovenskí hokejisti. Marián Gáborík z Los Angeles dal svoj dvanásty gól v sezóne, obhajca trofeje však podľahol doma v divokej prestrelke Nashvillu 6:7 po predĺžení. Tomáš Tatar bol autorom jediného gólu Detroitu pri prehre 1:4 vo Vancouveri.

Na snímke Zdeno Chára. Ilustračné foto

Až trinásť gólov videli diváci v LA, kde domáci privítali Nashville. Hostia viedli 122 sekúnd pred koncom tretej tretiny 6:3, ale “králi” dokázali vyrovnať a vynútiť si predĺženie. Na 5:6 znížil v 59. minúte slovenský útočník Marián Gáborík, keď stojac chrbtom k bránke tečoval delovku Aleca Martineza od modrej čiary. O výsledku duelu napokon rozhodol po 18 sekundách nadstaveného času švajčiarsky obranca Nashvillu Roman Josi, ktorý sa presadil po prihrávke od Filipa Forsberga. “Určite to nebol záver, aký sme si naplánovali. Za stavu 6:3, keď zostáva do konca iba pár minút, by sme to mali udržať a vyhrať v riadnom hracom čase. Tím však odviedol dobrú robotu, ani po súperovom vyrovnaní sa nepoložil. Nabudúce musíme ale lepšie pracovať v defenzíve,” povedal pre zámorské médiá autor víťazného zásahu Josi. Brankár “predátorov” Pekka Rinne inkasoval šesť gólov prvýkrát od marca 2014, napriek gólovej nádielke stále patrí medzi štatisticky najlepšie hodnotených brankárov súťaže a s 25 výhrami je lídrom celej ligy. Gáborík sa počas 17-minútového pobytu na ľade prezentoval tromi strelami a pripísal si mínusku.

Tomáš Tatar bol jediným strelcom Detroitu, ktorý sa presadil na ľade Vancouveru. Slovenský krídelník zaznamenal svoj 16. presný zásah v sezóne, “červené krídla” však prehrali 1:4. Tatar skóroval v 57. minúte za stavu 2:0 pre domácich, keď pri power play hostí strelou bez prípravy spoza ľavého kruhu na vhadzovanie prepálil Ryana Millera v bránke Canucks a obral ho tak o čisté konto. “Kosatky” viac ale súperovi nedovolili, naopak Henrik Sedin pridal v závere dve gólové poistky do prázdnej bránky. K 200. a 201. presnému zásahu v kariére pripojil kapitán Vancouveru predtým aj jednu asistenciu. “Mal by som lepšiu náladu, ak by sme vyhrali,” povedal po zápase Tatar. “Súper má lepšie presilovky a oslabenia, čo rozhodlo. Myslím si však, že sme hrali celkom dobre. Ak v takýchto výkonoch budeme počas tripu pokračovať, určite nezbierame nejaké body,” dodal. Brankár Canucks Ryan Miller sa blysol 29 úspešnými zákrokmi a po dlhšom čase sa tešil z víťazstva nad svojím bratom, útočníkom Drewom Millerom. Tatar počas 15 a pol minúty vypálil na Millera celkovo trikrát, jeho krajan a spoluhráč Tomáš Jurčo odohral 11 minút a pripísal si jeden strelecký pokus.

Jaromír Jágr v službách New Jersey sa prezentoval hetrikom v súboji proti Philadelphii

Jaromír Jágr sa stal vo veku 42 rokov a 322 dní najstarším hráčom v histórii súťaže, ktorý strelil tri góly v jednom zápase. Český veterán v službách New Jersey sa prezentoval hetrikom v súboji proti Philadelphii.

Na snímke Jaromír Jágr

“Diabli” najmä jeho zásluhou vyhrali 5:2. Jágr prekonal rekord legendárneho Gordieho Howea, “Mr. Hockey” strelil hetrik vo veku 41 rokov a 216 dní. Pre českého krídelníka to bol 15. hetrik v NHL a prvý po 3209 dňoch. Predtým naposledy dal tri góly v jednom zápase 22. marca 2006 ešte ako hráč Rangers do siete Philadelphie. “Rád strieľam hetriky, ale nepáči sa mi, keď mi hovoríte, že som najstarším hráčom. Tým nechcem byť,” povedal po zápase zámorským novinárom dobre naladený Jágr, ktorý pred súbojom prvýkrát obul zbrusu nový pár korčulí. “V posledných stretnutiach som sa necítil dosť silný. Vedel som, že ich potrebujem. Povedal som si, že nemám čo stratiť a že to nemôže byť horšie,” vysvetlil zásah do vlastných zvyklostí, ktorý sa ukázal byť nakoniec maximálne efektívnym.

Hráči Ottawy triumfovali na ľade Bostonu 3:2 po predĺžení. Senators pritom od 51. minúty doťahovali jednogólový náskok domácich a vyrovnať sa im podarilo necelých päť minút pred koncom zásluhou Erica Grybu. V následnom predĺžení prehral slovenský obranca Zdeno Chára pri mantineli súboj s Bobbym Ryanom, ten si vymenil puk s Erikom Karlssonom a prekonal Raska v bránke Bruins. Chára bol opäť najvyťažovanejším mužom domáceho tímu, ale aj celého zápasu, keď strávil na ľade 25:24 minúty.

Rangers potvrdili kvalitnú formu a v Madison Square Garden rozstrieľali Buffalo 6:1. Derick Brassard, Chris Kreider a Rick Nash sa presadili v presilových hrách v rozpätí dvoch minút a 32 sekúnd prvej tretiny, čo boli tri najrýchlejšie strelené presilovkové góly “jazdcov” od novembra 1995, kedy na to potrebovali len minútu a desať sekúnd. Do zostavy Sabres sa vrátil obranca Andrej Meszároš, ktorý odohral 16 a pol minúty so ziskom plusového bodu, jednej strely a dvoch trestných minút.

Winnipeg zdolal trápiace sa Toronto 5:1, v drese Maple Leafs sa predstavil aj slovenský krídelník Richard Pánik, ktorý počas sedemapolminútového pobytu na ľade vyslal dve strely a zaznamenal mínusku. Jeho tím si zapísal siedmu prehru z ostatných deviatich duelov. Dallas deklasoval Minnesotu 7:1 a po prvý raz od sezóny 1996/97 strelil vo dvoch zápasoch za sebou minimálne po šesť gólov.

Montreal predĺžil svoju víťaznú sériu na šesť duelov, keď triumfoval v Pittsburghu 4:1. “Tučniakom” k bodom nepomohol ani gól novej akvizície Davida Perrona, ktorý prišiel do Pittsburghu z Edmontonu. San Jose vybuchlo doma so St. Louis a prehralo vysoko 2:7. Troma gólmi sa na víťazstve hostí podieľal T.J. Oshie, k druhému hetriku v kariére pridal aj jednu asistenciu.

Sumáre:

BOSTON – OTTAWA 2:3 pp (0:0, 1:1, 1:1 – 0:1)

Góly: 37. Krug (Krejčí, Griffith), 51. Marchand (Krejčí, Eriksson) – 33. Turris (MacArthur), 56. Hoffman (Gryba), 61. Ryan (E. Karlsson). Brankári: Rask – Anderson, strely na bránku: 28:26, 17.565 divákov.

LOS ANGELES – NASHVILLE 6:7 pp (1:3, 2:2, 3:1 – 0:1)

Góly: 1. Greene (Richards), 27. Martinez (Brown, McBain), 36. King (Muzzin, Kopitar), 58. King (Muzzin, Kopitar), 59. GÁBORÍK (Martinez, Doughty), 60. Carter (Kopitar, Martinez) – 5. Fisher (Josi, Weber), 7. Wilson (Stalberg), 10. Ellis (Ribeiro, S. Jones), 23. Ekholm (C. Smith, Ellis), 24. Arcobello (Wilson, Volčenkov), 49. Jokinen (Bourque, Gaustad), 61. Josi (Forsberg, Ribeiro). Brankári: Quick (10. M. Jones) – Rinne, strely na bránku: 30:25, 18.230 divákov

NEW JERSEY – PHILADELPHIA 5:2 (3:0, 2:1, 0:1)

Góly: 14. Jágr (Henrique), 16. Eliáš (Havlát, Zajac), 20. Jágr (Gomez, Greene), 30. Gomez (Henrique, Larsson), 33. Jágr (Gomez, Helgeson) – 37. MacDonald (B. Schenn, Voráček), 46. Lecavalier (MacDonald, Del Zotto). Brankári: Schneider – Emery (21. Mason), strely na bránku: 18:20, 15.066 divákov

NEW YORK RANGERS – BUFFALO 6:1 (4:0, 2:1, 0:0)

Góly: 9. Brassard (St. Louis, Boyle), 10. Kreider (J. Miller, McDonagh), 12. Nash (St. Louis, Brassard), 13. Boyle (Nash, Zuccarello-Aasen), 23. Hagelin (Hunwick, Klein), 35. Fast (Hayes) – 23. Stafford (Benoit). Brankári: Lundqvist – Neuvirth (13. Enroth), strely na bránku: 39:25, 18.006 divákov.

PITTSBURGH – MONTREAL 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Góly: 10. Perron (Crosby, Downie) – 3. Pacioretty (Gilbert, Galchenyuk), 7. Desharnais (Plekanec, Weise), 22. Gilbert (Pacioretty, Subban), 55. Jemelin (Eller, Sekáč). Brankári: Fleury – Price, strely na bránku: 31:33, 18.630 divákov.

WINNIPEG – TORONTO 5:1 (0:0, 3:1, 2:0)

Góly: 24. Galiardi (Byfuglien), 26. Halischuk (Chiarot, Ladd), 31. Byfuglien (Wheeler, Little), 44. Little (Perreault, Ladd), 51. Chiarot (Little) – 23. Santorelli (van Riemsdyk, Phaneuf). Brankári: Hutchinson – Reimer, strely na bránku: 40:21, 15.016 divákov.

ARIZONA – COLUMBUS 6:3 (1:0, 3:2, 2:1)

Góly: 14. Rieder (Korpikoski, Chipchura), 27. Ekman-Larsson (Hanzal, Yandle), 39. Gagner (Hanzal, Ekman-Larsson), 40. Hanzal (Gagner, Erat), 44. Chipchura (Rieder), 46. Gagner (Yandle, Hanzal) – 23. Ťutin (Skille, Collins), 25. Wisniewski (Dubinsky, Foligno), 59. Johansen. Brankári: M. Smith – Bobrovskij (46. McElhinney), strely na bránku: 34:26, 13.159 divákov.

DALLAS – MINNESOTA 7:1 (1:0, 5:1, 1:0)

Góly: 6. Fiddler (Cole, Daley), 26. Sceviour (Seguin), 28. Fiddler (Ritchie, Oleksiak), 29. Seguin (Klingberg, Jordie Benn), 32. Cole (Jamie Benn), 38. Roussel (Garbutt, Oleksiak), 59. Ritchie (Moen, Oleksiak) – 36. Vanek (Koivu, Parise). Brankári: Lehtonen – Kuemper (29. Bäckström), strely na bránku: 35:22, 18.532 divákov.

VANCOUVER – DETROIT 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)

Góly: 22. Edler (H. Sedin, D. Sedin), 51. Vrbata, 59. H. Sedin (D. Sedin, Edler), 60. H. Sedin (D. Sedin) – 57. TATAR (Nyquist, DeKeyser). Brankári: R. Miller – Howard, strely na bránku: 24:30, 18.870 divákov.

SAN JOSE – ST. LOUIS 2:7 (2:2, 0:2, 0:3)

Góly: 18. M. Karlsson (Goodrow, Tennyson), 19. Pavelski (Hertl, Burns) – 12. Oshie (Steen, Shattenkirk), 20. Steen (Šťastný, Oshie), 26. Oshie (Steen, Gunnarsson), 40. Shattenkirk (Schwartz, Tarasenko), 42. Schwartz (Steen, Shattenkirk), 45. Jaškin, 50. Oshie (Shattenkirk, Šťastný). Brankári: Niemi (45. Stalock) – Elliott, strely na bránku: 20:33, 17.562 divákov.

Richard Pánik (Toronto) 7:24 0 0 0 -1 2 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

ml

13:10

“Podporovať Izrael je to, čo nám hovorí Biblia,” povedal predseda Snemovne reprezentantov USA Mike Johnson.

12:56

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v Istanbule stretne s vodcom palestínskeho hnutia Hamas Ismáílom Haníjom. Rokovať budú o prebiehajúcej vojne v Pásme Gazy.

12:41

Ukrajina spustila vlnu útokov dronmi na osem ruských oblastí a zasiahla tri elektrické stanice a sklad paliva.

12:11

Za nočnými výbuchmi na vojenskej základni v Iraku nebola vojenská akcia, informovala v sobotu tamojšia tlačová agentúra INA.

12:10

Poľsko je pripravené zúčastniť sa na programe NATO s názvom Zdieľanie jadrových zbraní, pretože silnejú hrozby z Ruska, vyhlásil poľský prezident Andrzej Duda.

12:09

Vojnový spravodajca ruských novín Izvestija Semion Jeremin zahynul pri ukrajinskom útoku v Záporožskej oblasti, ktorej časť Moskva okupuje, informoval denník na sieti Telegram.

11:53
Čínu čaká najväčšia reforma armády za posledné desaťročie. Na príkaz Si Ťin-pchinga krajina rozpustí Sily strategickej podpory a vytvorí novú jednotku – Sily informačnej podpory. Hlavnou úlohou tejto štruktúry je viesť kybernetickú vojnu.

Predchádzajúci veliteľ Síl strategickej podpory Ju Qiansheng sa v polovici minulého roka prestal objavovať na verejnosti. V roku 2023 čínske orgány uskutočnili rozsiahlu čistku najvyšších veliteľov po odhalení rozsiahlej korupcie v ozbrojených silách.

11:30

Zomrel muž, ktorý sa zapálil v parku oproti súdnej sieni v New Yorku počas prebiehajúceho súdneho procesu s bývalým prezidentom USA Donaldom Trumpom.

11:28

Gruzínska mládež dominovala týždňu pouličných protestov proti plánom schváliť zákon o “zahraničnom vplyve” a čoraz hlasnejšie dáva najavo príklon k Európskej únii a západným hodnotám. Už piatu noc po sebe stovky mladých protestujúcich pochodovali v hlavnom meste Tbilisi, aby bolo ich hlas počuť.

11:08

V Španielsku, druhej najnavštevovanejšej krajine sveta, sa šíri “antituristické” hnutie. To núti úrady, aby sa pokúsili zosúladiť záujmy miestnych obyvateľov s lukratívnym odvetvím ekonomiky.