Monsanto sa opäť dostalo do svetla reflektorov kvôli kontroverznému herbicídu Roundup. Americká spoločnosť zažalovala štát Kalifornia. Dôvodom je chemická látka glyfosát obsiahnutá v herbicíde, ktorá bola klasifikovaná ako “pravdepodobne karcinogénna” Medzinárodnou agentúrou pre výskum rakoviny IARC. Kalifornia chce dať glyfosát na zoznam známych karcinogénov.
Kalifornský Úrad pre zdravie a životné prostredie (OEHHA) oznámil svoje plány s klasifikovaním gylfosátu za karcinogén koncom septembra. “Pokiaľ je mi známe, je to prvý regulačný úrad v Spojených štátoch, ktorý hovorí, že glyfosát je karcinogénny. To je veľmi veľký problém,” cituje EcoWatch Nathana Donleyho z Centra pre biodiverzitu.
V súlade so zákonom o “nezávadnej pitnej vode” (Proposition 65), ktorý vstúpil do platnosti v Kalifornii v roku 1986, musí byť podporovaná hygiena a nezávadnosť pitnej vody. V dôsledku toho je agentúra ochrany životného prostredia povinná zabrániť prechodu karcinogénnych látok do spotrebiteľských výrobkov a iných škodlivých toxických produktov, ktoré nepriaznivo pôsobia na zdravie.
Monsanto popiera, že glyfosát je karcinogénny, a odkazuje na početné štúdie, ktoré glyfosát klasifikujú za bezpečný. Jednu zo štúdií dokonca v roku 2007 publikoval sám tento orgán – úrad v nej dospel k záveru, že je nepravdepodobné, že glyfosát spôsobuje rakovinu.
Ak by sa chemikália dostala na zoznam karcinogénnych látok, spoločnosť Monsanto by bola nútená jasne a viditeľne varovať spotrebiteľov pred chemickou látkou spôsobujúcou rakovinu, tvrdí agentúra Reuters. Boli by ovplyvnené aj ostatné spoločnosti, ktoré tiež používajú glyfosát.
Aj v Európe rastie odpor voči produktom spoločnosti Monsanto – najmä proti glyfosátu. V rade európskych obchodov už boli glyfosátové produkty odstránené z políc. Prekvapivo, inštitúcie EÚ a úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) látku v minulom roku klasifikovali ako “pravdepodobne nekarcinogénnu”. V reakcii na to stovky vedcov vehementne kritizovali túto klasifikáciu – napísali otvorený list, v ktorom vyjadrovali nesúhlas s metódami inštitúcie EÚ.
Možná karcinogénnosť glyfosátu nie je jeho jediným problémom. Ako sme písali v nedávnom článku, kontaminácia glyfosátom môže spôsobiť, že 50 percent detskej populácie bude v budúcnosti postihnutých autizmom.