Generál Vestenický: „Vnútorne politicky nejednotné Rusko sa v tichosti pozviechalo“

Bratislava/Moskva 17. septembra 2018 (HSP/Foto:Jana Birošová,TASR/AP-Sergei Grits)

 

Moskva uskutočnila najväčšie manévre od konca studenej vojny, na ktorých sa zúčastnilo 300-tisíc vojakov, s použitím 36-tisíc tankov a iných bojových vozidiel, s 80-timi vojnovými loďami a tisíckou ruských lietadiel

Emil Vestenický

Podivný je pohľad ľudstva na obsah slov mier a kultúra. Čie hlavy určujú ich obsah? Keď v Amerike zločinci vyvezení z Európy vyvražďovali domorodé obyvateľstvo, nazvalo sa to osídľovaním Divokého západu a dodnes sa tvoria filmy o „hrdinoch“ tých čias. Keď sa Napoleon Bonaparte podporovaný vojskami celej Európy vrhol na Rusko a vypálil Moskvu, stal sa z neho uznávaný génius a jeho maršali majú svetové renomé. Keď ruské vojská na čele s cárom Francúzom neskôr návštevu oplatili, Paríž nevypálili. Priniesli nárast výroby, obchodu, pre ženy zábavu a hádam nejaký nový genetický fond. Na Západe ich však vytrvalo nazývajú barbari a zosmiešňujú ruskú kultúru. Ruský vstup do Paríža sa nezvykne spomínať. Rovnako ani fakt, že v prvej svetovej vojne si Západ na pomoc proti Nemecku na francúzskom fronte vymodlikal ruský expedičný zbor. Keď Západ zradne postúpil pohraničie Československa Hitlerovi a znemožnil mu brániť sa, nadšene tlieskali Chamberleinovi, lebo vraj priniesol mier. Ten istý Západ nebol ochotný uzavrieť dohodu so ZSSR proti fašistickému Nemecku a donútil Stalina, v záujme ochrany a bezpečnosti vlastného štátu, uzavrieť Dohodu o neútočení s hitlerovským Nemeckom, dnes nazývanú Pakt Ribbentrop-Molotov. Keď Nemecko napadlo Poľsko vojensky, začali sa politici Západu slovne spamätávať, ale nekonali.

 

Krátkosť pamäti

Konať začali, až keď nemecké vojská ohrozovali Francúzsko. Neskoro. Povestná bohorovnosť ich už neochránila pred skúsenosťou, ako smrdí výbuch bomby a páchnu masové požiare po mestách Británie. Odrazu im boli dobrí aj československí vojaci, ktorých nedávno zradili. Aj z krvavého Stalina sa v ich tlači stáva strýko Džou. O zraneniach amerických vojakov vo vietnamskej vojne a ich všestrannom zabezpečení sa popísali kilá vedeckých prác a nakrútili stovky filmov. O miliónoch ton bômb a bojových chemických látkach zhodených na Vietnam, miliónoch zabitých a dokaličených Vietnamcov i devastácii miestnej prírody sa mlčí. Pritom mainstreamové médiá sú plné fráz o ochrane životného prostredia a ľudomilnosti k obetiam konfliktov. Len zamlčiavajú, kto ich spôsobil. V ktorom konflikte vo svete, v ktorej deštrukcii dobre fungujúcich štátov nemajú dnes prsty politici a finančníci USA a ich podarení vazali, šíriaci „demokraciu, slobodu a ľudské práva“? Všetko podľa kritérií výhodných pre nich, samozrejme, s primeranou propagandou. Kto im ide po ruke, je mierotvorca a kto sa im sprotiví, je spiatočník, neznášanlivec, antidemokrat, extrémista, rasista, xenofób, zločinec, terorista… Vždy rátajú s krátkosťou ľudskej pamäti a vychádza im to. Kto už si dnes spomenie, ako bol do vojny vlákaný Saddám Husajn, ako harmonicky bola časovo rozpočítaná Arabská jar, ako skončil Kaddáfí s jeho poukazovaním na hrozbu imigrantskej invázie, ako unikol atentátu turecký Erdogan? Koľko rodinných tragédií a deštrukcie, akú mieru znečistenia životného prostredia, koľko ruín, bezdomovcov, dokaličených a mŕtvych prinieslo americké šírenie ľudských práv a nastoľovanie demokracie prostredníctvom „mierového“ bombardovania?

 

Štátodeštrukčná jeľciniáda

A to nechcem ani pripomínať stále aktuálnejšiu hrozbu vypuknutia jadrovej vojny. Aktuálnejšiu napríklad aj preto, lebo USA v roku 2002 jednostranne opustili Dohodu o obmedzení systémov protiraketovej obrany. Predpokladali, že po štátodeštrukčnej jeľciniáde Rusko už nebude technologicky schopné svojimi strelami prekonať nový americký protiraketový štít. Naproti tomu sa stane bezbranné voči americkým raketám. Keďže nebude spôsobilé postaviť protiváhu novej hrozbe, zostane mu jediné východisko. Podvoliť sa požiadavkám USA. Tým bude definitívne vylúčené zo svetovej politiky a jeho surovinové zdroje budú drancovateľné strojcami nového svetového poriadku. Nádherný mierotvorný ťah, len čo je pravda. Prerátali sa. Rusko, aj keď vnútorne politicky nejednotné, s veľkým vplyvom prozápadnej oligarchie, sa technologicky, v tichosti pozviechalo. Odrážanie svetom sa valiacej vlny skutočného zla, pokrytectva a prekrucovania pravdy sa verejne prejavilo Putinovým prejavom na 70. valnom zhromaždení OSN v roku 2015, s následným legálnym zásahom ruských vojsk v Sýrii a inauguráciou nového amerického prezidenta v januári 2017.

 

Kontroverzné počiny

Počiny, ktoré to so sebou prináša, sú často chápané ako kontroverzné. Sú však nevyhnutné, ak má ľudstvo vymanévrovať z nastavených pascí na zotročenie v globálnom planetárnom štáte budovanom na biblický spôsob, ako aj predísť zničeniu civilizácie v jadrovej vojne a jej následkoch. Konflikty a sporné udalosti, ktoré nám očistný proces nastoľuje, možno prirovnať k postupom hasičov umelo zakladajúcich kontrolované požiare, aby vytvorili ochranné pásmo zabraňujúce ďalšiemu šíreniu ohňa.

Medzi také akcie možno zaradiť aj medzinárodné vojenské cvičenie ohlásené Ruskom začiatkom septembra a vykonané v jeho druhej dekáde – Vostok. Pozrime sa najprv na pár podmienok, v akých vzniká rozhodnutie o jeho vykonaní: USA si revíziou doktríny použitia jadrových zbraní vytvorili podmienky použiť ich aj proti štátom, ktoré ich nevlastnia. Moskva, ako protiváhu, prejavila odhodlanie ubrániť v takej situácii svojich spojencov a oznámila, že použije atómové zbrane aj v prípade ohrozenie existencie Ruska v konvenčnej vojne. V záujme povzbudzovacej diplomacie USA rozšírili o Rusku predstavu, že je neschopné riešiť konfliktné stavy prostredníctvom konvenčných zbraní. Vraj Rusi síce disponujú druhým najväčším atómovým potenciálom na svete, ale použiť ho proti postupnému osekávaniu ich vplyvu nemôžu. Časom tak stratia spojencov a ich význam vo svetovom dianí klesne na úroveň pasívneho diváka odsúdeného stať sa, s prispením domácich oligarchov, korisťou „mierotvorcov“.

 

Výsmech Amerike

Rusi si následky takto prezentovanej povesti o nich uvedomovali a prvý raz v novom tisícročí ukázali zuby v roku 2008, keď vojensky rýchlo spacifikovali gruzínsku sondáž rozhodnosti a možností ruských predstaviteľov v abcházskom konflikte. Saakašvilimu nepomohla nijaká pomoc ani podpora, ktorú dostával. Ako celosvetová zábava a výsmech Amerike vyznela elektronicky zabezpečená exhibícia starého ruského frontového bombardéra Su-24 nad torpédoborcom Donald Cook vybaveným najmodernejším americkým systémom protivzdušnej obrany Aegis v apríli 2014 v Čiernom mori. Nasledovali ďalšie a ďalšie upozornenia a ukážky možností ruských ozbrojených síl od kozmickej navigácie, prieskumu a velenia až po súčinnosť a koordinovanosť úderov druhov vojsk. Veď aj laikovi je jasné, že na zničenie moci ISIS neboli potrebné nijaké lety strategických bombardérov Tu-160 ponad tretinu planéty, zavŕšené presnosťou úderov hodnou perfektného ostreľovača a bezchybným návratom na testované letiská. Ani precízne údery plochodrážnych rakiet Kalibr, odpálených z hladiny Kaspického mora, nepostihnutých nijakou protivzdušnou obranou, potrebné neboli. Rovnako neboli potrebné podhladinové odpaly rakiet z ponoriek na ciele v Sýrii. Isteže, mnohé sa testovalo, ale predovšetkým to bola demonštrácia, nie všetkých a nie špičkových, ale bežných vojenských spôsobilostí Ruska. Nestačilo. Tak prišiel 1. marec 2018 a Putinov prejav v štátnej dume s hrozivým výrazom: Nepočúvali ste nás doteraz, tak čujte teraz. Bol si vedomý slov filozofa: „Chamtivosť a nenávisť sa nedá láskou poraziť, preto poctivec žobre a nadúva sa pýchou parazit.“ Začal s iným liekom na choroby medzinárodných vzťahov.

 

Vyvolávanie chaosu

Udalosti sa potom rýchlo valili jedna za druhou a v prvej etape boli zavŕšené stretnutím Putina s Trumpom v Helsinkách. Ale tým sa nič nekončí, práve naopak, začína.

Pred cvičením sa udiali ďalšie, v rozmere času dosť nahustené udalosti. Prebehlo napríklad stretnutie prezidentov Iránu, Ruska a Turecka, ktorí potvrdili úspešnosť normalizácie stavu v Sýrii a prediskutovali ďalšie spoločné kroky ohľadom sýrskeho konfliktu. Ich spoločné, teda nie americké rozhodnutia sa stali určujúce na dosiahnutie optimálneho riešenia konfliktu v Sýrskej arabskej republike.

Vo Vladivostoku sa rozbehlo Ekonomické fórum východných štátov s účasťou jeho čelných predstaviteľov vrátane Japonska aj Južnej Kórey, čo vytvára protiváhu americkej politike sankcií. Aj cena ropy, ktorej tlačenie dolu je súčasťou protiruských trendov, rastie a vyšplhala sa k osemdesiatim USD za barel.

Iste nie náhodou sa s nástupom cvičenia rozbehlo v Moskve medzinárodné stretnutie expertov posudzujúcich využívanie kozmického priestoru na vojenské účely a NATO, čiže USA budú nútené predložiť svoju predstavu o právnych normách zabezpečenia tejto medzinárodnej otázky.

Napriek americkej dominancii v masmédiách ovládajúcich svetovú verejnú mienku verejnosť stále ostrejšie nastoľuje otázku, prečo má byť mierový život, a to nielen v Európe, preplnený pouličnými hliadkami ozbrojených vojakov a policajtov. Komu je výhodné vyvolať chaos cestou právnych noriem a potom nastoľovať poriadok obmedzovaním občianskych slobôd a demonštráciou štátnych ozbrojencov po uliciach?

 

Boj o svetovládu

Cvičenie bolo načasované do obdobia zložitej vnútropolitickej situácie nielen v USA, ale aj v Rusku. Prebehlo za účasti Číny, zvýraznenej prítomnosťou jej najvyšších predstaviteľov a v blízkosti ostatných predstaviteľov štátov Východného ekonomického fóra. Také cvičenie, nech by bolo akokoľvek nákladné, svojimi výsledkami šetrí prostriedky i čas, pretože prezentuje nielen mimoriadny vojensko-politický vplyv a možnosti organizátora, ale vo vlastnom štáte zracionálni ďalší výskum, uľahčí vývoj, zefektívni využitie možností existujúceho stavu výbavy a odstráni mnohé hrozby domácich i zahraničných avanturistov.

Žiaľ, do bezohľadného boja o celosvetový vplyv a nadvládu nad svetom sa isté sily nerozpakujú proti národným vodcom vnášať nielen hrozbu vraždou, ale aj samotnú vraždu, predpokladajúc ich demoralizáciu alebo zlomenie vôle. Na podivenie laikov aj teraz sa objavili, takmer v jeden deň, tragické dopravné nehody abcházskeho premiéra a moldavského prezidenta. Vlnu nehôd zavŕšila zbabelá vražda šéfa Doneckej republiky Alexandra Zacharčenka. Kto ich nazve náhoda? Možno niekto skonštatuje, že žijeme v dobe internetu, kde sa informovanosť šíri rýchlosťou svetla a presahuje staré možnosti kaviarenského trkotania. Keď si navyše pripomenieme spôsob, akým sa nepriatelia porátali napríklad s Kaddáfím a nezabudneme na návrh riešení, ako zatlačiť na predstaviteľa KĽDR z úst prezidenta Zemana, možno sa nám tvrdenie, že všetok terorizmus zo sveta zmizne, ak sa prestanú tajné služby určitých štátov v ňom organizačne angažovať, nebude zdať až také absurdné.

Vlajka Ruska, Číny a Mongolska je pripevnená na vozidlách počas vojenského cvičenia Vostok 2018

Koncentrácia moci

Príkladom uvedené udalosti naznačujú aktuálny stav sveta a zároveň poodhaľujú pohnútky, kvôli ktorým sa také veľké cvičenia môžu konať. Vývoj v prostredí rýchlo sa množiacich novôt, akým dnešné vojenstvo nesporne je, prináša aj mnohé neodbytné teórie, ktoré treba overiť aspoň akou-takou praxou. Veľké vojenské cvičenia celoštátneho alebo koaličného charakteru odpovedajú na nahromadené otázky a na pretláčané vojensko-politické teórie pôsobia ako šťuka medzi kaprami v rybníku.

Ak sa pozrieme na vec aspoň z ruskej strany, postrehneme, že v zahraničnopolitickej situácii sa nahromadilo priveľa nedoriešených problémov, čo neúmerne spomaľuje žiaduce riešenia a čo je ešte horšie, láka mnohých politických dobrodruhov do vývojovo slepých uličiek. Takéto lákadlá nikdy nezostanú bez negatívneho následku ani v takom štáte, ako je Rusko. Masový prechod na novátorské zbraňové, informačné i podporné systémy a možnosti, ktoré sa ponúkajú ich využitím v druhoch vojsk, si vyžaduje zmenu postojov v celej vertikále riadiacich úrovní. Do rozhodovacieho procesu najvyššieho vedenia štátu preniká hrozba z omeškania a neodstrániteľnosti zdrvujúcich následkov malých rozhodovacích chýb, ktoré boli ešte nedávno bagatelizované. V princípe dostávajú technologické možnosti predstaviteľov jadrových veľmocí do pozície stredovekých kráľov. Ich osobné schopnosti môžu rozhodnúť o výsledku celej vojny hneď v úvodnej bitke. Čo je horšie, dnešný predstaviteľ jadrovej veľmoci má na rozhodovanie o celej vojne menej času než stredoveký kráľ o bitke. Pričom následky, ktoré sa prejavia v prvých hodinách vojny, rozhodnú o definitívnom osude nielen jeho štátu, ale môžu dostať celú planétu do hrozivej situácie. Zvyšuje sa aj významnosť následkov z konania nižších stupňov velenia. Aj ich zlyhanie môže mať tragické následky pre celý štát. Zdalo by sa, že riešenie spočíva v zvyšovaní koncentrácie moci. Hrozbu však predstavuje aj nadmerná centralizácia moci v najvyšších kruhoch riadenia štátu, lebo vyvolávaním strachu v podstate ochromuje iniciatívu nižších stupňov a robí z podriadených len trpných vykonávateľov. Dejiny už dali množstvo príkladov, ako sa vyvinie situácia v systémoch riadenia s nerovnovážnym usporiadaním politickej, ekonomickej a vojenskej moci. Éra obchodníkov, ohrievajúcich si polievočku na oboch stranách ohňa vojny, sa končí.

 

Protihra nepriateľa

Keď sa takéto problémy politikov, úlohy riadenia štátu, záujmy funkčnosti a životaschopnosti zabezpečujúcich štruktúr, výskumných a vývojových inštitúcií spoja s požiadavkami vojakov, objaví sa potreba takého cvičenia, aké vykonalo Rusko pod názvom Vostok 2018. V prípravnom období sa potreby sformujú do požadovaných cieľov a tie do konkrétnych úloh pre pozorovacie, rozhodcovské a výkonné zložky cvičenia. Napokon sa spracovatelia dostanú k súhrnným počtom zúčastnených osôb, techniky a prostriedkov jednotlivých prvkov a nákladov. Určí sa priestor, zváži únosné riziko, ako aj prínos vykonania, tiež straty a hrozby z nevykonania cvičenia. Ak je zámer vo vzťahu k svetu dobromyseľný, vydá sa verejné oznámenie o akcii. Pravda, propagačné prostriedky protivníka, a teda potenciálneho nepriateľa, sa už zo zvyku pustia s plnou vervou do práce a nahádžu na organizátorov čo najviacej blata všemožnej konzistencie. Je samozrejmé, že potenciálny nepriateľ sprevádza konanie cvičenia čulou aktivitou svojich prieskumných prostriedkov a pohotovosťou prvkov predurčených na činnosť v protihre. Za pohodlnosť by sa platilo viac než len premárnením príležitosti. Samozrejme, že necvičí len armáda. Hoci sa pozornosť redaktorov médií sústreďuje do pútavejších, akčných udalostí na polygónoch, pre organizátorov majú význam skôr propagandistický. Podstatne významnejšie sú následky, ktoré spôsobujú racionálnejší postoj k ťažisku rovnováhy vo svete. Zistené poznatky na dlhší čas ovplyvnia nielen vojsko, ale všetky zabezpečujúce zložky spoločnosti.

Emil Vestenický

 

(Autor je podpredseda politickej strany Práca slovenského národa, www.psn.sk)

 

Článok pôvodne vyšiel na www.extraplus.sk

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Tampa Bay druhým finalistom. Sekera si zahrá o Stanley Cup proti Černákovi

0 icon

Edmonton 18. septembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Jason Franson/The Canadian Press via AP)   Najdlhšia sezóna Národnej hokejovej ligy už pozná oboch finalistov bojov o Stanleyho pohár. Súperom tímu Dallas Stars v boji o posvätný hokejový grál bude Tampa Bay Lightning. V šiestom zápase finále Východnej konferencie si Tampa Bay poradila s New…

Počet nových prípadov v Česku prekročil tritisíc

0 icon

Bratislava 18. septembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   V Českej republike za štvrtok potvrdili 3130 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najvyšší denný nárast za celú epidémiu. Informuje o tom spravodajský portál tn.cz, podľa ktorého v Česku s nákazou momentálne bojuje 20 289 pacientov. Celkovo v Českej republike už potvrdili nákazu u…

Korporátny portál „aktuality.sk“ šíri hoax o tom, kto je na vine za blokádu chasidských židov na ukrajinskej hranici

0 icon

Bratislava 18. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-TUT.by via AP)   V médiách už niekoľko dní rezonuje informácia o zúfalej situácii približne tisícky chasidských židovských pútnikov z Izraela, ktorí uviazli v lokalite bielorusko-ukrajinského hraničného prechodu Novaja Huta (BY) – Novi Jariloviči (UA) Cez tento prechod sa chasidskí židia z Izraela chceli tranzitom cez Bielorusko…

Lenivosť či obštrukcie? Rokovanie Národnej rady SR sa posúva o hodinu, plénum nie je uznášaniaschopné

0 icon

Bratislava 18. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Rokovanie Národnej rady SR (NR SR) sa posúva na 10:30. V parlamente sa totiž prezentovalo 71 poslancov, takže plénum nie je uznášaniaschopné. Na to, aby mohli poslanci rokovať, sa vyžaduje prítomnosť nadpolovičnej väčšiny všetkých členov zákonodarného orgánu, teda minimálne 76 Poslanci NR SR…

Pročko odmieta, aby sa exposlanec Hrnko stal poradcom predsedu parlamentu: „Nepatríš do NR SR,“ zhodli sa obaja zoči-voči

0 icon

Bratislava 18. septembra 2020 (HSP/Foto:Facebook)   Médiá tento týždeň informovali, že bývalý poslanec a šéf Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS) bude novým poradcom predsedu Národnej rady Borisa Kollára z hnutia Sme rodina. To sa nepozdáva Kollárovmu koaličnému poslancovi - bývalému televíznemu zabávačovi Jozefovi Pročkovi z…

Čínska firma zbierala informácie aj o Slovákoch. Pozrite si, kto sa dostal do ich hľadáčika

0 icon

Bratislava 18. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, František Iván)   V databáze spoločnosti Zhenhua Data, ktorá vytvára databázy s informáciami o jednotlivcoch a inštitúciách, boli aj stovky slovenských mien. Ako ďalej informuje Denník N, okrem politikov, akými sú ministerka spravodlivosti Mária Kolíková zo strany Za ľudí, poslanec Smeru Juraj Blanár či…

Slovan nestačil na Kuopio, Milanič: „Je to veľmi frustrujúce“

0 icon

Kuopio 18. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Futbalisti Slovana Bratislava nepostúpili do 3. predkola Európskej ligy 2020/2021. Vo štvrtkovom zápase 2. predkola prehrali vo Fínsku s tímom Kups Kuopio. Domáci rozhodli o postupe v 11 m rozstrele, v ktorom triumfovali 4:3 V zápase po 90 minútach gól nepadol, Slovan mal…

Dnes bude jasno až polojasno, s teplotami do 23 stupňov

0 icon

Bratislava 18. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Dominic Lipinski)   Dnes bude jasno až polojasno. Spočiatku ojedinele, najmä na juhu stredného Slovenska, sa môže vyskytnúť nízka oblačnosť. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej stránke Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 18 do 23 stupňov Celzia, v Žilinskom kraji, na…

Národné sily sú rozbité. Čia je to práca? A ako sa to dá napraviť? Recept je vlastne jednoduchý

0 icon

Bratislava 18. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Pavol Ďurčo)   Aký zmysel má snaženie vlasteneckých politikov, ktorí vo voľbách dosiahnu tri percentá, ktoré zoberú iným vlasteneckým stranám? A čo s tým môžu robiť voliči? „Vlastenec musí byť vždy pripravený brániť svoju vlasť pred svojou vládou,“ hovorí starý americký citát. A my dodajme, že nielen…

Nekonečná sága Novichok – Novičok pokračuje

0 icon

Bratislava 18. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Dmitry Serebryakov)   Navaľny sa prebral z kómy a hovorí že nechce vyšetrovanie za ruskej účasti, ale chce sa vrátiť do Ruska aby pokračoval vo svojej práci. Čo vie Navaľný, že sa nebojí vrátiť sa do Ruska? Je Novičok taký neškodný bojový otravný plyn, že nezabije…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Švec

Ako sme zachránili leteckú školu a zabránili plánovanej likvidácii? 8. časť seriálu.

0icon

Pokračujem v publikovaní série blogov, ktorých zámerom je prispieť do eliminácie nepodloženého a nemúdreho sebapodceňovania malých národov a odstránenia šírenia klamstiev, neraz manipulácie. V procese preformátovania systému formovania dôstojníkov pred spustením profesionalizácie, bolo nutné doriešiť a často vymyslieť spôsob výcviku a prípravy niektorých skupín úzkych špecialistov, ktorí boli dovtedy pripravovaní „zdedeným“ spôsobom. Celý balík problémov…

Peter Lipták

Obráťte sa na svojho praktického lekára so žiadosťou o pomoc

0icon

Ak trpíte Vy, Vaše deti, rodičia, starí rodičia zdravotnými následkami z nosenia rúška obráťte sa na svojho praktického lekára a požiadajte ho o vystavenie potvrdenia.

Gabriel Dragon

Monopoly pre dospelých - Srbsko III - Slovenský preklad Washingtonskej dohody Srbska a Kosova

0icon

Po nedávnych rokovaniach srbského prezidenta Alexandra Vučiča, kosovského Hotiho a amerického prezidenta Donalda Trumpa vo Washingtone, sa situácia vo vzťahoch Srbsko-Kosovo dostáva do inej roviny. Dohoda, ktorá bola srbskej a kosovskej strane predložená prináša posun skôr v hospodárskych otázkach a po podrobnejšom preštudovaní je výhodnejšia pre Srbsko /ak neberieme do úvahy, že toto…

Boris Mesár

Obrovský podvod: Svetová banka už v roku 2018 evidovala testy na COVID-19

0icon

Je súčasná pandémia výsledkom náhodného objavenia sa nového koronavírusu alebo ide o riadenú akciu, ktorá bola naplánovaná už dlho vopred a terajšie udalosti sa už len odvíjajú od tohto plánu? Táto otázka sa mnohým môže zdať ako pravá nefalšovaná konšpiračná teória. No namiesto dohadov a hypotéz sa poďme teraz pozrieť…

Ivan Holek

Najdôležitejšia vec pri koronavírusových opatreniach chýba!

0icon

Keď v minulých dobách čelili naši predkovia pandémiám veľkého rozsahu, pristupovali k ním úplne iným spôsobom, než my dnes. Videli v nich totiž v prvom rade podnet k pokániu. Videli v nich výstražne zdvihnutý prst Boží, upozorňujúci ich na to, že robia niečo zle. Že žijú nesprávne a že to…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Zdravotné triky, ktoré neuveriteľne zlepšia tvoj život!

0 icon

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, pitie kávy spôsobuje spavosť. Aj napriek tomu, že existuje veľa známych zdravotných trikov, mnohé triky sú stále relatívne neznáme a na prvý pohľad sa zdajú neúčinné. Aby bol tvoj život úžasný, zozbierali sme pre vás tieto menej známe triky v dnešnom príspevku. Niektoré sa môžu zdať neuveriteľné,…

Disponujú vašim telefónnym číslom: Donald Trump (1. časť)

0 icon

Ako sme medzičasom sľúbili, začíname novú kapitolu našej éry – a to články súvisiace s konšpiráciami. To, že vám hovoria, že ste paranoidní, ešte neznamená, že po vás nejdú. Komu dnes môžete vôbec veriť? Je dokázané, že dnešné štáty míňajú miliardy za to, že o svojich občanoch zhromažďujú nekonečné kvantá informácií, väčšinou pod…

9 faktov o planéte Zem, ktoré nás v škole nenaučili

0 icon

Pokiaľ ide o našu domovskú planétu Zem, považujeme ju za relatívne preskúmanú a zdá sa, že nás nič nedokáže prekvapiť. No opak je pravdou.  Tak napríklad Zem často voláme "modrá planéta", no vedci v skutočnosti tvrdia, že nie vždy bola naša planéta modrá. Navyše, mesiac nie je jediným satelitom Zeme. Existuje…

Vysokí ľudia, ktorí si Japonsko takpovediac neužili kvôli výške tamojšieho národa

0 icon

Japonsko je plné úchvatných miest na návštevu. Od zasnených záhrad až po historické chrámy a veľkolepé hrady. Niet sa čo čudovať, že túto krajinu každý rok navštívi okolo 30 miliónov turistov. Japonsko má navyše jednu z najnižších kriminalít na svete, čo z neho robí ideálne bezpečné miesto pre návštevníkov. Okrem…

Triky, ktoré porazia tvoje každodenné starosti

0 icon

Život je komplikovaná, ale skutočne zaujímavá vec. Niekedy si myslíme, že keby sme len mohli odstrániť niektoré ťažké situácie, bolo by to perfektné. Napríklad náhla bolesť hlavy, nutkanie jesť veľa zmrzliny alebo ospalosť, ktorá prichádza na konci pracovného dňa. Tieto triky ti môžu pomôcť vyhnúť sa aspoň časti týchto nepríjemných problémov a zabudnúť…

Vo svete IT

Bill Gates kritizoval určité typy elektrifikácie dopravy. Elon Musk si myslí, že Gates „Nemá o tom páru“ 

0 icon

Gates ešte v auguste vo svojom blogu písal, že e elektrifikácia dopravy je vhodnou len pre určitý typ dopravy pričom vyjadril názor, že niektoré spôsoby, ktorými smerujú viaceré spoločnosti, sú vo svojej podstate nezmyselnými.  Konkrétne vo svojom blogu napísal: „EV (pozn. redakcie: elektrické vozidlá) vynikajú pri cestovaní na krátke vzdialenosti.…

Dokážu solárne búrky ohroziť našu civilizáciu?

0 icon

Slnko, naša domovská hviezda, je relatívne pokojná a tichá. Dáva nám svetlo a teplo, ktoré potrebujeme k životu. Má však svoje obdobia vysokej aktivity, počas ktorých vrhá do vesmíru okolo prúdu plazmy a radiácie. Môžu slnečné erupcie a výrony ohroziť život na Zemi? Na túto otázku odpovedá YouTube kanál Kurzgesagt – In a Nutshell. Solárne erupcie,…

Vedci objavili sústavu, v ktorej je planéta oveľa väčšia, ako hviezda

0 icon

Astronómom sa podarilo odhaliť novú vesmírnu kuriozitu. Ide o planétu veľkosti Jupitera, ktorá obieha okolo oveľa menšej hviezdy. Hviezda je bielym trpaslíkom, pozostatkami predchádzajúcej hviezdy, ktorej sa minulo palivo. Vedci pomenovali planétu WD 1586 b a tvrdia, že ponúka pohľad na našu vlastnú Slnečnú sústavu, ktorá by mohla za 5…

USA má čoraz väčší záujem rozšíriť svoje pôsobenie do vesmíru medzi Zemou a Mesiacom. Čo sa za tým schováva?

0 icon

Americká vláda má čoraz väčšie ambície presadzovať svoje záujmy vo vesmírnom priestore medzi Zemou a Mesiacom. Ciele spojených štátov by mohli zahŕňať aj mesačný povrch, najmä s príchodom misie americkej vesmírnej agentúry NASA, Artemis. Píše o tom portál Space. Záujem USA o Mesiac sa spomínal v nedávnej správe State of…

Do aplikácie Waze zavíta rada nových funkcií. Ide o jednu z väčších aktualizácií za posledné obdobie!

0 icon

Waze je aktuálne jednou z najpopulárnejších navigácií naprieč viacerými regiónmi sveta. Celosvetovo má viac ako 140 miliónov aktívnych používateľov, ktorí mesačne najazdia viac ako 36 miliárd kilometrov, či ohlásia viac ako 70 miliárd udalosti. Portál techcrunch.com poukazuje na jednu z väčších aktualizácií aplikácie, ktorá bude v priebehu budúceho mesiaca postupne…

Armádny Magazín

Rusko zvyšuje počet vojsk na dôležitých východných smeroch - nacvičujú aj mobilizáciu ako vo vojnovej dobe

0 icon

Rusko, 18. september 2020 (AM) - Rusko zvyšuje počet vojakov na obzvlášť dôležitých smeroch na východe krajiny, vyhlásil minister obrany RF, armádny generál Sergej Šojgu na zasadnutí ministerského kolégia.   Rokovanie kolégia sa začalo prerokovaním splnenia

Spojené úsilie NATO proti ruskému cvičeniu Kaukaz 2020 - chcú nacvičovať vpád do Ruska?

0 icon

Česko, 18. september 2020 (AM, Sputnik) - 950 vojakov z Česka, Estónska, Talianska, USA, Lotyšska, Poľska, Francúzska, Slovenska a Maďarska dorazilo na vojenské cvičenie NATO Tobruq Legacy 2020, na ktorom budú vykonávať bojové akcie pod spoločným velením systémov protivzdušnej obrany Patriot, SAMP / T, Avenger, Mistral,

"Počúval som, ako chodia v starých roztrhaných uniformách" - armáda nakupuje výstroj za 17 mil. eur

0 icon

Slovensko, 18. september 2020 (AM, MO SR) - Ministerstvo obrany SR doposiaľ zazmluvnilo pre príslušníkov Ozbrojených síl SR výstrojné súčiastky v hodnote viac ako 12 miliónov eur, pričom do konca tohto roka plánuje zazmluvniť a dodať ďalšie v sume viac ako 5 miliónov eur. Súčasné vedenie rezortu obrany tak reagovalo na nevyhnutnú potrebu zabezpečiť…

Bude elektromagnetizmus pušným prachom 21. storočia?

0 icon

Slovensko, 18. september 2020 (AM) - Príchod pušného prachu, vysoko výbušnej zmesi, ktorý používali Mongoli v 13. storočí a v Číne už od 7. storočia, vyústil do rýchleho a hlbokého prevratu vo vojenskej technike, ako aj v vo vojenskej taktike a stratégiách. Aj v dnešnej dobe je strelný prach naďalej stredobodom…

Zasadí nový Americký koncept výroby smrteľný úder ich vlastnému F-35 ?

0 icon

USA, 18. september 2020 (AM) - Ak to má byť výnimočné, nech je to výnimočné ! Will Roper, ktorý vedie akvizičné programy amerických vzdušných síl už 2 roky, 15/09/2020 oznámil, že USAF-u sa podarilo vyrobiť v režime najvyššieho utajenia predvádzací model vychádzajúci z najnovšieho programu bojových lietadiel

Svetlo sveta

Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

0 icon

Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

0 icon

Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

Arcibiskup Fulton Sheen: Pád a návrat Šimona Petra

0 icon

Šimon Peter je najmilovanejšou postavou Nového zákona. V charaktere svätého Petra sa stretajú dve podstaty. Jedná je tá svätá, ktorú dostal od Boha a druhá je tá ľudská, ktorú dostal od svojich rodičov. Poznáme príbeh, ako Ježiš Kristus pri stretnutí so Šimonom mení jeho identitu tým, že mu zmení meno…

Prečo mal Páter Pio stigmy?

0 icon

Jeden z najväčších svätcov modernej doby, páter Pio, je známy nielen ako muž modlitby, zázrakov a hlbokej nábožnosti, ale vonkajší znak jeho svätosti sa prejavil viditeľnými stigmami na tých častiach tela, ktoré človek spôsobil pri ukrižovaní Ježišovi. Vo víziach svätej Kataríny Emmerichovej sme našli opis, že okrem známych piatich rán…

Po kázni Kuffu bude musieť vystúpiť vždy Havran

0 icon

Licenčná rady udelila televízii TV Lux sankciu za to, že na Trnavskej novéne pri kázni otca Mariána Kuffu „nezabezpečila informačnú všestrannosť a názorovú pluralitu v primeranom rozsahu a v relevantnej časovej nadväznosti.“ Toto rozhodnutie je najväčším útokom na náboženské slobody na Slovensku od roku 1989 a som presvedčený, že pošliapava ústavné…

icon FOTO DŇA