Gabrižová: V4 môže na súčasný post Mogheriniovej ponúknuť Šefčoviča

Bratislava 31. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP- František Iván)

 

Pri kreovaní nového zloženia Európskej komisie (EK) bude nevyhnutné okrem tradičných regionálnych či rodových kritérií vziať do úvahy aj nové, zrejme omnoho fragmentovanejšie zloženie poslaneckej väčšiny v Európskom parlamente (EP). Podľa šéfredaktorky Euractiv.sk Zuzany Gabrižovej má skupina V4 relatívne obmedzenú množinu mien, ktoré môže do toho procesu ponúknuť, a jedno z perspektívnych je meno aktuálneho podpredsedu Európskej komisie pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča

Na snímke šéfredaktorka portálu o EÚ EurActiv.sk Zuzana Gabrižová

„Tam sa naozaj vyberá z väčšej skupiny ľudí, ak to máte nejako vyskladať. Viem si predstaviť, že tam bola úvaha o tom, že pri určitej konštelácii by mohla prichádzať do úvahy pozícia, ktorú dnes zastáva Federica Mogheriniová, a to vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné otázky a bezpečnostnú politiku. Ako jedna z možností,“ povedala v diskusii na Tablet.TV Gabrižová.
„Je to, samozrejme, veľká ambícia a šance sú obmedzené, lebo záujem je veľký,“ dodala na margo nového obsadenia postu šéfa európskej diplomacie.

„Prvý Šefčovičov mandát ako podpredsedu Európskej komisie (od roku 2010) zahŕňal okrem administratívy medziinštitucionálne vzťahy. Čo je naozaj taká šedá eminencia Európskej komisie, ktorá sa snaží o to, aby získala Európsky parlament pre svoje návrhy. Tento mandát mu dal určitý vhľad do zákulisných spôsobov európskej politiky,“ poznamenala Gabrižová na margo Šefčovičových šancí.

Aktuálne je Maroš Šefčovič podpredsedom EK pre energetickú úniu, čo je mimoriadne vplyvný post. „Bol dvakrát podpredsedom Európskej komisie a logická otázka je, čo v nasledujúcom mandáte, keďže to vyzerá tak, že minimálne od Slovenska nomináciu opäť dostane. Mnohé otázky, okrem iného aj to, ako sa postaviť k obsadzovaniu nových postov, rieši aj V4. Meno Maroša Šefčoviča určite padlo, keď si V4 sadla a zamyslela sa, koho vôbec má možnosť ponúknuť na zváženie do týchto vrcholových postov,“ reaguje Gabrižová.

Ešte ťažšie, ako dohodnúť sa na šéfovi eurodiplomacie, bude hľadanie dohody o obsadení najdôležitejšieho postu, pozície predsedu Európskej komisie .

„V utorok 28. mája bol samit, ktorý ešte nemal riešiť mená, ale minimálne sa tam mali členské štáty dohodnúť na tom, že to bude obsadzované ako súbor. Bude sa to riešiť ako Rubikova kocka, aby sme zohľadnili aj geografické rozloženie postov, niečo dať aj východnej a strednej Európe, niečo dať ľudovcom, niečo socialistom, zachovať rodovú vyváženosť… Sú ambície, že by na vrcholových postoch mali byť dve ženy, doteraz sme mali jednu,“ uviedla Gabrižová.

„Vieme, že mien na zváženie je celkom dosť. Okrem Manfreda Webera z Európskej ľudovej strany, ktorý v tejto chvíli nemá za sebou v europarlamente väčšinu, sú aj ďalšie. Nemá ani podporu medzi členskými štátmi, napríklad Francúzsko má veľký problém s tým, aby to bol Manfred Weber. Sú tam nejaké liberálne mená, napríklad Margrethe Vestagerová, ktorá by spĺňala požiadavku kompetentnosti,“ poznamenala na margo dánskej političky Gabrižová.

Vestagerová však nepatrí ani do jednej z dvoch najväčších frakcií v EP, Európskej ľudovej strany (EĽS) ani Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov. Keďže však tieto dve frakcie po posledných eurovoľbách už nemajú spolu v europarlamente väčšinu, môžu sa dostať do rokovaní aj mená z iných frakcií.

„Mohlo by to fungovať, ak by to bolo súčasťou väčšej dohody, ktorá každému dá niečo,“ odpovedala Gabrižová na otázku, či by predseda Európskej komisie z liberálnej frakcie mohol byť v tejto situácii vhodným kompromisom. „V istom zmysle by to odrážalo aj volebnú dynamiku, kde dominancia dvoch hlavných strán ide dole. Umožnilo by to rozložiť vrcholové posty viac, ako je to teraz, keď máme predsedu EP, ktorý je ľudovec, a predsedu EK tiež ľudovca,“ dodala.

Voľbu nových funkcionárov Európskeho parlamentu a následné kreovanie Európskej komisie komplikuje aj fakt, že v europarlamente aktuálne sedia aj poslanci za Veľkú Britániu, ktorá by však v najbližších mesiacoch mala z EÚ vystúpiť. „Matematika v Európskom parlamente sa (po brexite, pozn. TASR) zmení, klesne celkový počet poslancov zo 751 na 705. Zmení sa inštitúcia. Otvára to aj otázky, do akej miery sa majú britskí poslanci zúčastňovať na niektorých kľúčových hlasovaniach, napríklad hlasovaniach za predsedu Európskej komisie a obsadzovaní vedúcich postov v parlamente. A či môžu na tieto počty kandidovať,“ upozornila Gabrižová.

Hoci eurovoľby vo Veľkej Británii vyhrala radikálna Brexit Party, súčet volebných ziskov všetkých strán podľa nej ukazuje, že britská spoločnosť je vo veci otázky vystúpenia z EÚ stále rozdelená približne na polovicu.

Úspech radikálnej probrexitovej strany Nigela Faragea však vytvára veľký tlak na vládnucu Konzervatívnu stranu, ktorá sa s novým predsedom môže rozhodnúť pre tvrdšiu politickú líniu. „Ak by sa Konzervatívna strana rozhodla ísť týmto smerom, teda rozlomiť to brexitom bez dohody, nebola by to cesta, ktorú si obe strany predstavovali na začiatku, ale možno si to Konzervatívna strana vyhodnotí ako možnosť nejakým spôsobom z tejto situácie vykľučkovať ako-tak čisto,“ uvažuje Gabrižová.

„A potom sa snažiť odkloniť britskú politiku a spoločnosť iným smerom. Problém brexitu paralyzuje celú britskú spoločnosť a krajinu ako takú, nehovoriac už o Írsku, o vzťahoch Severné Írsko – Írsko, o Škótsku. V súčasnej dobe je brexit bez dohody jedna z veľmi realistických možností. Ale aj to opäť otvára otázku možného ďalšieho škótskeho referenda, otázku Severného Írska, pre Britániu to otvára nové fronty,“ dodala.

Migračná kríza, brexit a komplikovaná situácia Únie ako takej mali za následok aj jeden pozitívny sekundárny efekt. Účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu dosiahla najvyššie čísla v tomto storočí, priemerne takmer 51 percent. „Toto prelomenie trendu je zaujímavejšie o to viac, že účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu klesá už od uzákonenia priamych volieb v roku 1979. Je to dlhodobý trend a netýka sa len volieb do Európskeho parlamentu, kopíruje dlhodobo klesajúcu účasť vo voľbách, aj voľbách do národných parlamentov,“ povedala Gabrižová.

„Týmto zvratom sa nám podarilo dostať na úroveň voličskej účasti, aká bola vo voľbách do Európskeho parlamentu približne pred 20 rokmi. Výrazný nárast vypovedá veľa o tom, ako po piatich rokoch, ktoré sú za nami, nahliadame na EÚ,“ uvažuje šéfredaktorka Euractiv.sk.
„Iné čísla zasa hovoria o tom, že podpora Európskej únii je dlhodobo na najvyššej úrovni. Myslím si, že to má veľa čo do činenia s brexitom a chaosom s ním spojeným. Takisto to má veľa spoločné s mobilizáciou, ktorú do Európskej únie priniesla migračná kríza. A to na oboch stranách spektra. Teda aj v tábore, pre ktorý je to až demagogická téma, aj v tábore, ktorý sa snaží túto diskusiu držať v prijateľných rámcoch a hovoriť, že to nie je dôvod odmietať Európsku úniu. Takže tu máme celoeurópsku mobilizáciu, účasť sa zvýšila v 20 z 28 krajín,“ zhrnula.

Témou, ktorá zdvihla účasť na voľbách, boli názory radikálnej pravice na riešenie celoeurópskych otázok. „Mobilizácia nastala na oboch stranách spektra. Nevideli sme až taký veľký nárast extrémnych síl, ako sme sa obávali, ale jednoznačne tu bol. A myslím si, že podobne to zafungovalo aj na Slovensku. Tak ako prebehla mobilizácia na strane ĽSNS, tak aj na strane Progresívne Slovensko (PS) – Spolu, a tieto dva tábory si akoby v niečom navzájom pomohli,“ povedala Gabrižová.

Na Slovensku podľa nej do veľkej miery uspeli strany, ktoré mali čitateľnejšie postoje k Európskej únii. „Voľby sa nehrali na domácich témach, strany sa naozaj snažili niečo povedať k európskym témam,“ uviedla.

Podobne Európsky parlament zaznamenal mierny nárast podpory radikálne pravicových síl, ale ešte evidentnejší nárast sily proeurópsky orientovaných liberálov a Zelených.

„Nový europarlament je fragmentovanejší. Zásadný pohyb je, že ľudovci a socialisti stratili, čo je niečo, čo projekcie ukazovali dlhodobo. Mohli čiastočne stratiť voči extrému, ale dobrá správa týchto volieb je, že ak stratili, stratili v prospech liberálnej strany a v prospech Zelených,“ hodnotí Gabrižová.

„Teda voliči, ktorých ľudovci alebo socialisti sklamali alebo sú z nich už voličsky unavení, sa preklonili týmto smerom. Tento pohyb vidíme napríklad v Nemecku, kde sociálna demokracia zásadne stratila a aj na tejto vlne vyrástli Zelení. Liberáli sú trochu iný prípad, za ich nárastom stojí najmä strana Emmanuela Macrona. Tým, že je to veľká krajina, dodáva do tejto frakcie aj veľké množstvo poslancov. Frakcia prejde aj určitým rebrandingom,“ dodáva.

Na druhej strane, úspech pravicových radikálov Mattea Salviniho v Taliansku alebo Marine Le Penovej vo Francúzsku je evidentný, aj keď francúzske Národné združenie vyhralo voľby pred Republikou v pohybe Emmanuela Macrona len o niekoľko desatín percenta.

„Marine Le Penová bude spolu s Matteom Salvinim dominantnou silou v novej frakcii,“ poznamenala Gabrižová.

Aktuálne sa podľa nej novozvolení poslanci rozdelia do frakcií, už dnes je však jasné, že tradičné dominanty EP, ľudovci a socialisti stratili desiatky poslancov, najmä na úkor Zelených a liberálov. Pred Európskou ľudovou stranou tak vyrástol problém, čo s Fideszom maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorému už dlho hrozí vylúčenie z frakcie pre domácu politiku. Po posledných voľbách však EĽS potrebuje každého poslanca a strata Fideszu by politicky zabolela.

„Európska ľudová strana stojí pred veľkou dilemou, čo urobiť s Fideszom. Ak by sa mal tlak na Fidesz stupňovať a Fidesz sa rozhodne, že je preň strategickejšie ísť niekam, kde bude mať reálny politický výtlak a vplyv, teda do inej frakcie, napríklad Európy národov a slobody, je to z pohľadu Fideszu logické rozhodnutie a zo strany EPP mocenská strata,“ konštatuje Gabrižová.

„Aktuálne signály sú, že Fidesz už jasne povedal, že nepodporí Manfreda Webera na pozíciu šéfa Európskej komisie. Takže dnes je už málo toho, čo spája Európsku ľudovú stranu s Fideszom. Zachytila som len, že Silvio Berlusconi, ktorý sa prebojoval do Európskeho parlamentu v rámci jedného zo svojich politických comebackov, sa štylizuje do pozície toho, kto udrží Fidesz v EĽS. Ale neviem, či toto je to, čo si EĽS želá,“ poznamenala.

Čo sa týka nových slovenských europoslancov, PS a Spolu sa zrejme v EP rozdelia, časť pôjde do EĽS a časť do Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE). Zrejme sa rozdelia aj poslanci za SaS, kde Lucia Ďuriš Nicholsonová zrejme mieri do ALDE a Eugen Jurzyca do frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov.

„Bude zaujímavé sledovať poslancov za SaS, najmä preto, že osud Európskych konzervatívcov a reformistov je po odchode Veľkej Británie otázny. A pani Ďuriš Nicholsonová sa vyjadrila, že by sa necítila komfortne v spoločnosti poľského Práva a spravodlivosti,“ povedala Gabrižová.

Poslanci za Smer-SD smerujú ako tradične všetci do Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov a KDH tradične do EĽS. „Presuny poslancov medzi frakciami sú legitímne. A aj frakcie sa s každými voľbami obmieňajú,“ uzavrela Gabrižová.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

V Česku zaznamenali takmer 13-tisíc prípadov

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   České laboratóriá v stredu potvrdili 12 977 nových prípadov nákazy koronavírusom. V krajine tiež pribudlo 74 nových úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz Celkovo v Česku potvrdili infekciu u viac ako 297-tisíc ľudí, 2 675 nakazených zomrelo a vyše…

Nútiť zamestnancov do plošného testovania je zo strany nadriadených protizákonné, upozorňuje Inštitút ľudských práv

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Vydierať zamestnancov hrozbou prepustenia zo zamestnania v dôsledku neúčasti na blížiacom sa celoplošnom testovaní je zo strany zamestnávateľa protizákonné Trestného činu sa dopúšťajú aj riadiaci pracovníci, ktorí takýto pokyn vykonávajú voči zamestnancom. Vyplýva to z právnej analýzy, ktorú v súvislosti s množiacimi sa…

Výsledok volieb v USA môže mať vplyv na strednú Európu z hľadiska bezpečnosti

0 icon

Washington/Londýn/Bratislava 29. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Patrick Semansky)   Výsledok novembrových prezidentských volieb v USA môže mať vplyv na stredoeurópsky región predovšetkým z hľadiska bezpečnosti. Pre TASR to uviedla analytička Katarína Kertýsová z organizácie European Leadership Network (ELN) v Londýne "V rámci strednej a východnej Európy existuje skupina krajín, ktoré sa najmä…

Dnes bude oblačno až zamračené, popoludní miestami mrholenie alebo dážď

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Dnes bude na Slovensku oblačno až zamračené, lokálne aj hmlisto. Na východe spočiatku zmenšená oblačnosť. Popoludní sa od západu na viacerých miestach vyskytne ojedinele mrholenie alebo dážď. Od nadmorskej výšky 1 600 metrov sneženie. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej stránke…

Advokát Ján Čarnogurský ml. upokojuje: „Nezabúdajte, že celoplošné testovanie na Covid-19 je dobrovoľné. Podľa zákona žiadny policajt a ani žiadny štátny orgán nie je oprávnený požadovať informácie o zdravotnom stave občana“

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (HSP/Foto:Facebook)   Podľa známeho advokáta Jána Čarnogurskehé mladšieho, verejnosť by nemala zabúdať na to, že celoplošné testovanie na covid-19 je dobrovoľné. Ján Čarnogurský ml. v reakcii na vyjadrenia vládnych politikov o tom, že polícia, prípadne ozbrojené sily budú na budúci týždeň kontrolovať certifikáty občanov o negativite…

Vo Francúzsku vyhlásili lockdown, platiť začne v piatok

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Roman Koksarov)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil druhý celoštátny lockdown jeho krajiny v snahe spomaliť šírenie nového koronavírusu. Platiť bude od piatka a najmenej do konca novembra, informuje spravodajský portál BBC "Tak ako na jar, budete môcť opustiť váš dom len pre prácu, návštevu lekára,…

Smer-SD hľadá podporu v opozícii na odvolávanie Matovičovej vlády. Grendel: „Je to kvôli policajným akciám“

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Politici z opozície údajne na budúci týždeň chystajú pokus na vyslovenie nedôvery vláde Igora Matoviča Podľa Denníka N opozičná strana Smer-SD začína zbierať podpisy na odvolávanie vlády. "V pondelok sa strana chystá osloviť aj ostatných opozičných poslancov," píše denník. Dôvodom na vyslovovanie nedôvery…

Biskupi vláde: Aj napriek kritickým hlasom sme verejne podporili a odporučili účasť na plošnom testovaní. Vráťte nám omše!

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (HSP/TK KBS/Foto:TASR-Róbert Fritz)   Biskupi Slovenska žiadajú predstaviteľov vlády SR, aby sa čo najskôr obnovila možnosť verejného slávenia bohoslužieb Uvádza sa to v liste predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského premiérovi Igorovi Matovičovi a všetkým ministrom. Arcibiskup Zvolenský list napísal a poslal z poverenia 97.…

Taliansky protimonopolný úrad vyšetruje spoločnosť Google

0 icon

Rím 29. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Taliansky protimonopolný úrad začal v utorok vyšetrovať spoločnosť Google pre podozrenie zo zneužívania dominantnej pozície na trhu online reklamy. Americká spoločnosť má priamy prístup k osobným údajom používateľov, vďaka čomu dokáže osloviť zákazníkov spôsobom, ktorý je pre inak porovnateľne výkonných konkurentov nedosiahnuteľný, tvrdí úrad…

Víťaz Geoghegan Hart vyjazdil na Giro d’Italia 314 781 eur, Sagan siedmy v zárobkoch so sumou 45 243 eur

0 icon

Bratislava 29. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Gian Mattia D'Alberto,Luca Bruno)   Celkové víťazstvo britského tímu Ineos Grenadiers a jeho cyklistu Taa Geoghegana Harta na Giro d'Italia sa odrazili aj vo výške odmien Víťazný tím zarobil na Gire dokopy 430 693 eur, z toho sám Geoghegan Hart k tomu prispel 314 781 eurami.…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Švec

Prehrávame premiérovi vojnu s vírusom? Vojnu neprehráva vojsko, ale neschopné velenie. Pôsobenie proti prevahe 9. časť

0icon

Ostrieľaný veliteľ preto získava víťazstvo zo situácie a nepožaduje ho od podriadených. Energiu vojsk zo zručným velením v boji možno potom prirovnať k rýchlosti pohybu okrúhlych balvanov,  ktoré sa valia z tisícky metrov vysokej hory (Sun Tzu). V kontexte zápasu s COVIDom môžeme nadpis rozvinúť na nasledujúce konštatovanie: cielene chráňme zraniteľných, plošne…

Andrej Biras

Kto berie dych zvieratám, zasieva to, že mu tiež bude braný dych.

0icon

To, čo človek seje, to bude žať. To, čo človek spôsobuje svojim blížnym, prírode a zvieratám, to sa vráti naspäť na neho presne v tej istej intenzite a vytrvalosti. Platí to pre každého a všetko je zaznamenané vo veľkej knižnici Božej,  teda v súhvedziach  materiálneho a jemnohmotného  Vesmíru. Dokonca každý…

Roman Huťa

Dosť, stačilo.

0icon

V minulom blogu som uviedol príklad, ktorý môže byť rovnako pravdepodobný, ako aj nasledujúce. Dlhé obdobie pracujeme na vytváraní nepriateľa. Nerád sa zaoberám vojnou, dotknem sa jej len letmo. Treba si uvedomiť, že každá vojna mala len porazených, že niekto vyhral, je čistá ilúzia. Tento výrok ľudstvo dodnes nechápe, stále žije…

Peter Bilský

Tak som sa dopočul ...

0icon

Slovač je národ tvorivý a satire sa nevyhýba. Veď máme tú onú – slobodu myslenia i slova. A tak som sa dopočul (neviem či je to blud alebo fakt, možno klamem - no a čo! - ospravedlňujem sa), že nášho pána premiéra začínajú prezývať „premiér Igor Prvý Slnko“. Každému hneď napadne…

Gabriel Dragon

Iniciatíva TRI MORIA a médiami opomenutý samit s vystúpením prezidentky Zuzany Čaputovej

0icon

Pravdepodobne v záplave COVID informácií, možno jednoducho pre zdanie nepodstatnosti a možno účelovo, ostal minulotýždňový samit iniciatívy TRI MORIA v Estónsku pre väčšinu našich médií bez povšimnutia. Kvôli opatreniam sa samit konal prevažne formou videokonferencie a fyzicky sa na ňom zúčastnili len traja prezidenti – z Estónska, Poľska a Bulharska. Nieže by išlo o prevratný samit, ale…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Slávni Američania, ktorí vlastne nie sú Američanmi

0 icon

Keď počuješ niektoré zvučné mená slávnych osobností, automatický si k ním priradíš rodnú krajinu. Nie je to však vždy správne priradenie. V dnešnom príspevku ti ukážeme 10 slávnych Američanov, ktorí vlastne nie sú Američania, aj keď si si to o nich celý život myslel.  10. Henry Kissinger

Naša pravá tvár sa prejaví vtedy, keď sme opití. Je to potvrdené vedcami

0 icon

Opití ľudia sa správajú úplne inak ako ich triezva verzia a štúdie narazili na neuveriteľný objav. Niekoľko drinkov dokáže aj z najrezervovanejšej osoby behom chvíle urobiť kráľovnú parketu! Je ťažké si predstaviť, že tvoj frustrovaný šéf skáče okolo a nacvičuje svoje hlúpe tanečné pohyby, však? Ukazuje sa, že alkohol je…

Tieto každodenné návyky si robil doteraz zle!

0 icon

Naše dni vypĺňajú rituály a návyky, ktoré si pravdepodobne doteraz robil zle. Možno vám tieto návyky uľahčujú život, ale na druhej strane môžu byť aj veľmi škodlivé. Nechávaš kurča rozmraziť pri izbovej teplote celý deň alebo si dopraješ príliš teplú sprchu? Možno práve tieto zlozvyky ti môžu uškodiť na zdraví.…

Smrť Roberta Calviho – Božieho bankára a nové skutočnosti (2. časť)

0 icon

Deň predtým, než Calvi zomrel, spáchala jeho sekretárka Teresa Corrocherová samovraždu skokom z okna v jednom z vyšších poschodí ústredia banky Ambrosiano. Nechala po sebe na lístku napísané, že za všetko môže jej šéf. Vitajte pri pokračovaní článku s názvom Smrť Roberta Calviho – Božieho bankára a nové skutočnosti. Vyzerá…

Čo všetko boli ženy v minulosti schopné urobiť pre krásu?

0 icon

Ľudia urobia takmer všetko, aby vyzerali a cítili sa mladí a atraktívni, a preto sa kozmetickému priemyslu tak darí. A nezáleží na tom, či sú tieto trendy neuveriteľne čudné, pokiaľ ich ostatní nasledujú - je pravdepodobné, že jednoducho naskočíš do rozbehnutého vlaku. Keď sa však pozriete späť do histórie, v minulosti došlo…

Vo svete IT

Vyhľadávač Google sa zrejme už čoskoro vytratí zo zariadení spoločnosti Apple

0 icon

Vyhľadávač Google je bez akýchkoľvek pochýb najpoužívanejším internetovým vyhľadávačom na svete. Konkurenciu by mu človek hľadal naozaj márne, keďže podľa odhadov momentálne stojí za zhruba 90% vyhľadávaniami na internete po celom svete. Vyhľadávač od spoločnosti Google sa momentálne nachádza takmer vo všetkých zariadeniach, či už ide o smartfóny, notebooky, počítače,…

Nad Huaweiom sa „rozťahujú mračná“ a svitá na lepšie časy. Malo by dôjsť k čiastočnému uvoľneniu sankcií

0 icon

Huawei je pod zvýšeným tlakom amerických úradov už takmer 2 roky pričom situácia sa výrazne zhoršila v priebehu tohto roka, kedy spoločnosti bolo obmedzené nakupovanie produktov vyrábaných americkými technológiami. V praxi sa to pretavilo do toho, že spoločnosť má problémy s dodávkami procesorov. Hoci sa opatrenia dotýkajú aj ďalších komponentov,…

Príchod astronautov na Mars bude znamenať obrovskú zmenu: Spoznáme vôbec o 100 rokov červenú planétu?

0 icon

Je viac ako pravdepodobné, že v tomto alebo v tom ďalšom desaťročí uvidíme cestu prvých astronautov na planétu Mars, nášho planetárneho suseda. Tento míľnik v objavovaní vesmíru je nielen snom šéfa spoločnosti SpaceX, Elona Muska, ale aj americkej vesmírnej agentúry, NASA. Tá vidí Mars ako ďalšiu destináciu, v prípade úspechu…

Jeden z mesiacov Saturnu prekvapil: V jeho atmosfére našli astronómovia jedinečnú molekulu

0 icon

Na jednom z mesiacov Saturnu, Titane, astronómovia odhalili molekulu, ktorá sa nenachádza nikde inde v Slnečnej sústave. Ide o molekulu s označením C3H2 a inak sa označuje aj ako cyklopropenylidén, ktorá sa údajne nachádza v atmosfére mesiaca, píše portál Science Alert. Cyklopropenylidén je extrémne vzácna uhlíková molekula, ktorá je navyše mimoriadne…

Tím astronómov prišiel s fascinujúcou metódou, ktorá môže odhaliť Deviatu planétu

0 icon

Planéta 9 je záhadným objektom, ktorý by sa mal podľa istých teórií nachádzať na okraji našej Slnečnej sústavy. Problémom je, že doteraz sa nikomu nepodarilo túto záhadnú planétu zachytiť. Jediný potenciálny dôkaz, ktorý naznačuje jej existenciu, je zvláštne správanie sa objektov na okraji sústavy. Ich obežná dráha naznačuje, že sú…

Armádny Magazín

Ďalšie prázdne sľuby: USA hrozia vylúčením Turecka z NATO po teste ruských systémov S400

0 icon

USA, 29.október 2020 (AM) - Turci boli po nákupe Ruských S-400 vylúčení z programu F-35 (našťastie). Trvalo viac ako týždeň, kým americké úrady oficiálne zareagovali na testy týchto už tureckých protilietadlových systémov. Americká zdržanlivosť môže vychádzať z viacerých faktorov. Jedným z ni

Bude Putin zachraňovať aj Francúzov? Macron požiadal o pomoc v boji proti islamistom

0 icon

Francúzsko, 29. októbra (AM) - Po tom, čo čečenský islamistický fanatik odsekol hlavu francúzskemu učiteľovi, sa Paríž obliekol do smútku. Macron po piatkovom útoku navštívil školu v meste Conflans-Saint-Honorine v severozápadnej časti metropolitnej oblasti Paríža, kde učiteľ pracoval a stretol sa s jej zamestnancami. „Jeden z našich krajanov bol zavra

Ukrajinský historik Jurij Dudkin: Výsadkárom so Pskova potrvá dobytie Kyjeva iba 30 minút

0 icon

Ukrajina, 29.október 2020 (AM) - Ak sa ukrajinská elita rozhodne pre rozsiahlu ozbrojenú provokáciu proti Luhanskej ľudovej republike - Rusko okamžite zavedie svoje jednotky na územie Ukrajiny. A tentoraz je nepravdepodobné, že by sa ruská armáda zastavila 40 kilometrov od hlavného mesta, ako to bolo v Gruzínsku pred 12 rokmi.   S…

Spiaci vojenský potenciál Pentagonu: V čiernomorskom regióne vsádzajú USA na chudobné Rumunsko

0 icon

Rumunsko, 29.október 2020 (AM) - Do Rumunska Američania začínajú s dodávkou protilietadlových raketových systémov  Patriot. V blízkej budúcnosti má Bukurešť dostať sedem raketových batérií. Kontrakt s americkými vojensko-priemyselnými komplexnými spoločnosťami bol uzavretý na konci roka 2017, objem dodávok

IRÁN : Bude stíhačka Kowsar čoskoro vo Venezuele?

0 icon

Irán, 28.október 2020 (AM) - Pred dvoma dňami, 23. októbra, vystúpil venezuelský prezident v štátnej televízii s úmyslom vytvoriť vojenskú radu v partnerstve s Iránom, Ruskom a Čínou, s cieľom dosiahnuť nezávislosť v oblasti obrany. Madurov návrh na vytvorenie vojenskej rady, ktorá by pomohla dosiahnuť nezávislosť venezuelskej armády by tak mala…

Svetlo sveta

Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

0 icon

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. TK KBS o tom informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr, uviedol. “Zomrel náš milovaný otec biskup. Do nemocnice ho prijali cez víkend so zdravotnými problémami, ktoré ho trápili dlhodobo. Trpel vážnou…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

0 icon

Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

0 icon

Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

icon FOTO DŇA