Gabrižová: V4 môže na súčasný post Mogheriniovej ponúknuť Šefčoviča

Bratislava 31. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP- František Iván)

 

Pri kreovaní nového zloženia Európskej komisie (EK) bude nevyhnutné okrem tradičných regionálnych či rodových kritérií vziať do úvahy aj nové, zrejme omnoho fragmentovanejšie zloženie poslaneckej väčšiny v Európskom parlamente (EP). Podľa šéfredaktorky Euractiv.sk Zuzany Gabrižovej má skupina V4 relatívne obmedzenú množinu mien, ktoré môže do toho procesu ponúknuť, a jedno z perspektívnych je meno aktuálneho podpredsedu Európskej komisie pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča

Na snímke šéfredaktorka portálu o EÚ EurActiv.sk Zuzana Gabrižová

„Tam sa naozaj vyberá z väčšej skupiny ľudí, ak to máte nejako vyskladať. Viem si predstaviť, že tam bola úvaha o tom, že pri určitej konštelácii by mohla prichádzať do úvahy pozícia, ktorú dnes zastáva Federica Mogheriniová, a to vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné otázky a bezpečnostnú politiku. Ako jedna z možností,“ povedala v diskusii na Tablet.TV Gabrižová.
„Je to, samozrejme, veľká ambícia a šance sú obmedzené, lebo záujem je veľký,“ dodala na margo nového obsadenia postu šéfa európskej diplomacie.

„Prvý Šefčovičov mandát ako podpredsedu Európskej komisie (od roku 2010) zahŕňal okrem administratívy medziinštitucionálne vzťahy. Čo je naozaj taká šedá eminencia Európskej komisie, ktorá sa snaží o to, aby získala Európsky parlament pre svoje návrhy. Tento mandát mu dal určitý vhľad do zákulisných spôsobov európskej politiky,“ poznamenala Gabrižová na margo Šefčovičových šancí.

Aktuálne je Maroš Šefčovič podpredsedom EK pre energetickú úniu, čo je mimoriadne vplyvný post. „Bol dvakrát podpredsedom Európskej komisie a logická otázka je, čo v nasledujúcom mandáte, keďže to vyzerá tak, že minimálne od Slovenska nomináciu opäť dostane. Mnohé otázky, okrem iného aj to, ako sa postaviť k obsadzovaniu nových postov, rieši aj V4. Meno Maroša Šefčoviča určite padlo, keď si V4 sadla a zamyslela sa, koho vôbec má možnosť ponúknuť na zváženie do týchto vrcholových postov,“ reaguje Gabrižová.

Ešte ťažšie, ako dohodnúť sa na šéfovi eurodiplomacie, bude hľadanie dohody o obsadení najdôležitejšieho postu, pozície predsedu Európskej komisie .

„V utorok 28. mája bol samit, ktorý ešte nemal riešiť mená, ale minimálne sa tam mali členské štáty dohodnúť na tom, že to bude obsadzované ako súbor. Bude sa to riešiť ako Rubikova kocka, aby sme zohľadnili aj geografické rozloženie postov, niečo dať aj východnej a strednej Európe, niečo dať ľudovcom, niečo socialistom, zachovať rodovú vyváženosť… Sú ambície, že by na vrcholových postoch mali byť dve ženy, doteraz sme mali jednu,“ uviedla Gabrižová.

„Vieme, že mien na zváženie je celkom dosť. Okrem Manfreda Webera z Európskej ľudovej strany, ktorý v tejto chvíli nemá za sebou v europarlamente väčšinu, sú aj ďalšie. Nemá ani podporu medzi členskými štátmi, napríklad Francúzsko má veľký problém s tým, aby to bol Manfred Weber. Sú tam nejaké liberálne mená, napríklad Margrethe Vestagerová, ktorá by spĺňala požiadavku kompetentnosti,“ poznamenala na margo dánskej političky Gabrižová.

Vestagerová však nepatrí ani do jednej z dvoch najväčších frakcií v EP, Európskej ľudovej strany (EĽS) ani Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov. Keďže však tieto dve frakcie po posledných eurovoľbách už nemajú spolu v europarlamente väčšinu, môžu sa dostať do rokovaní aj mená z iných frakcií.

„Mohlo by to fungovať, ak by to bolo súčasťou väčšej dohody, ktorá každému dá niečo,“ odpovedala Gabrižová na otázku, či by predseda Európskej komisie z liberálnej frakcie mohol byť v tejto situácii vhodným kompromisom. „V istom zmysle by to odrážalo aj volebnú dynamiku, kde dominancia dvoch hlavných strán ide dole. Umožnilo by to rozložiť vrcholové posty viac, ako je to teraz, keď máme predsedu EP, ktorý je ľudovec, a predsedu EK tiež ľudovca,“ dodala.

Voľbu nových funkcionárov Európskeho parlamentu a následné kreovanie Európskej komisie komplikuje aj fakt, že v europarlamente aktuálne sedia aj poslanci za Veľkú Britániu, ktorá by však v najbližších mesiacoch mala z EÚ vystúpiť. „Matematika v Európskom parlamente sa (po brexite, pozn. TASR) zmení, klesne celkový počet poslancov zo 751 na 705. Zmení sa inštitúcia. Otvára to aj otázky, do akej miery sa majú britskí poslanci zúčastňovať na niektorých kľúčových hlasovaniach, napríklad hlasovaniach za predsedu Európskej komisie a obsadzovaní vedúcich postov v parlamente. A či môžu na tieto počty kandidovať,“ upozornila Gabrižová.

Hoci eurovoľby vo Veľkej Británii vyhrala radikálna Brexit Party, súčet volebných ziskov všetkých strán podľa nej ukazuje, že britská spoločnosť je vo veci otázky vystúpenia z EÚ stále rozdelená približne na polovicu.

Úspech radikálnej probrexitovej strany Nigela Faragea však vytvára veľký tlak na vládnucu Konzervatívnu stranu, ktorá sa s novým predsedom môže rozhodnúť pre tvrdšiu politickú líniu. „Ak by sa Konzervatívna strana rozhodla ísť týmto smerom, teda rozlomiť to brexitom bez dohody, nebola by to cesta, ktorú si obe strany predstavovali na začiatku, ale možno si to Konzervatívna strana vyhodnotí ako možnosť nejakým spôsobom z tejto situácie vykľučkovať ako-tak čisto,“ uvažuje Gabrižová.

„A potom sa snažiť odkloniť britskú politiku a spoločnosť iným smerom. Problém brexitu paralyzuje celú britskú spoločnosť a krajinu ako takú, nehovoriac už o Írsku, o vzťahoch Severné Írsko – Írsko, o Škótsku. V súčasnej dobe je brexit bez dohody jedna z veľmi realistických možností. Ale aj to opäť otvára otázku možného ďalšieho škótskeho referenda, otázku Severného Írska, pre Britániu to otvára nové fronty,“ dodala.

Migračná kríza, brexit a komplikovaná situácia Únie ako takej mali za následok aj jeden pozitívny sekundárny efekt. Účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu dosiahla najvyššie čísla v tomto storočí, priemerne takmer 51 percent. „Toto prelomenie trendu je zaujímavejšie o to viac, že účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu klesá už od uzákonenia priamych volieb v roku 1979. Je to dlhodobý trend a netýka sa len volieb do Európskeho parlamentu, kopíruje dlhodobo klesajúcu účasť vo voľbách, aj voľbách do národných parlamentov,“ povedala Gabrižová.

„Týmto zvratom sa nám podarilo dostať na úroveň voličskej účasti, aká bola vo voľbách do Európskeho parlamentu približne pred 20 rokmi. Výrazný nárast vypovedá veľa o tom, ako po piatich rokoch, ktoré sú za nami, nahliadame na EÚ,“ uvažuje šéfredaktorka Euractiv.sk.
„Iné čísla zasa hovoria o tom, že podpora Európskej únii je dlhodobo na najvyššej úrovni. Myslím si, že to má veľa čo do činenia s brexitom a chaosom s ním spojeným. Takisto to má veľa spoločné s mobilizáciou, ktorú do Európskej únie priniesla migračná kríza. A to na oboch stranách spektra. Teda aj v tábore, pre ktorý je to až demagogická téma, aj v tábore, ktorý sa snaží túto diskusiu držať v prijateľných rámcoch a hovoriť, že to nie je dôvod odmietať Európsku úniu. Takže tu máme celoeurópsku mobilizáciu, účasť sa zvýšila v 20 z 28 krajín,“ zhrnula.

Témou, ktorá zdvihla účasť na voľbách, boli názory radikálnej pravice na riešenie celoeurópskych otázok. „Mobilizácia nastala na oboch stranách spektra. Nevideli sme až taký veľký nárast extrémnych síl, ako sme sa obávali, ale jednoznačne tu bol. A myslím si, že podobne to zafungovalo aj na Slovensku. Tak ako prebehla mobilizácia na strane ĽSNS, tak aj na strane Progresívne Slovensko (PS) – Spolu, a tieto dva tábory si akoby v niečom navzájom pomohli,“ povedala Gabrižová.

Na Slovensku podľa nej do veľkej miery uspeli strany, ktoré mali čitateľnejšie postoje k Európskej únii. „Voľby sa nehrali na domácich témach, strany sa naozaj snažili niečo povedať k európskym témam,“ uviedla.

Podobne Európsky parlament zaznamenal mierny nárast podpory radikálne pravicových síl, ale ešte evidentnejší nárast sily proeurópsky orientovaných liberálov a Zelených.

„Nový europarlament je fragmentovanejší. Zásadný pohyb je, že ľudovci a socialisti stratili, čo je niečo, čo projekcie ukazovali dlhodobo. Mohli čiastočne stratiť voči extrému, ale dobrá správa týchto volieb je, že ak stratili, stratili v prospech liberálnej strany a v prospech Zelených,“ hodnotí Gabrižová.

„Teda voliči, ktorých ľudovci alebo socialisti sklamali alebo sú z nich už voličsky unavení, sa preklonili týmto smerom. Tento pohyb vidíme napríklad v Nemecku, kde sociálna demokracia zásadne stratila a aj na tejto vlne vyrástli Zelení. Liberáli sú trochu iný prípad, za ich nárastom stojí najmä strana Emmanuela Macrona. Tým, že je to veľká krajina, dodáva do tejto frakcie aj veľké množstvo poslancov. Frakcia prejde aj určitým rebrandingom,“ dodáva.

Na druhej strane, úspech pravicových radikálov Mattea Salviniho v Taliansku alebo Marine Le Penovej vo Francúzsku je evidentný, aj keď francúzske Národné združenie vyhralo voľby pred Republikou v pohybe Emmanuela Macrona len o niekoľko desatín percenta.

„Marine Le Penová bude spolu s Matteom Salvinim dominantnou silou v novej frakcii,“ poznamenala Gabrižová.

Aktuálne sa podľa nej novozvolení poslanci rozdelia do frakcií, už dnes je však jasné, že tradičné dominanty EP, ľudovci a socialisti stratili desiatky poslancov, najmä na úkor Zelených a liberálov. Pred Európskou ľudovou stranou tak vyrástol problém, čo s Fideszom maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorému už dlho hrozí vylúčenie z frakcie pre domácu politiku. Po posledných voľbách však EĽS potrebuje každého poslanca a strata Fideszu by politicky zabolela.

„Európska ľudová strana stojí pred veľkou dilemou, čo urobiť s Fideszom. Ak by sa mal tlak na Fidesz stupňovať a Fidesz sa rozhodne, že je preň strategickejšie ísť niekam, kde bude mať reálny politický výtlak a vplyv, teda do inej frakcie, napríklad Európy národov a slobody, je to z pohľadu Fideszu logické rozhodnutie a zo strany EPP mocenská strata,“ konštatuje Gabrižová.

„Aktuálne signály sú, že Fidesz už jasne povedal, že nepodporí Manfreda Webera na pozíciu šéfa Európskej komisie. Takže dnes je už málo toho, čo spája Európsku ľudovú stranu s Fideszom. Zachytila som len, že Silvio Berlusconi, ktorý sa prebojoval do Európskeho parlamentu v rámci jedného zo svojich politických comebackov, sa štylizuje do pozície toho, kto udrží Fidesz v EĽS. Ale neviem, či toto je to, čo si EĽS želá,“ poznamenala.

Čo sa týka nových slovenských europoslancov, PS a Spolu sa zrejme v EP rozdelia, časť pôjde do EĽS a časť do Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE). Zrejme sa rozdelia aj poslanci za SaS, kde Lucia Ďuriš Nicholsonová zrejme mieri do ALDE a Eugen Jurzyca do frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov.

„Bude zaujímavé sledovať poslancov za SaS, najmä preto, že osud Európskych konzervatívcov a reformistov je po odchode Veľkej Británie otázny. A pani Ďuriš Nicholsonová sa vyjadrila, že by sa necítila komfortne v spoločnosti poľského Práva a spravodlivosti,“ povedala Gabrižová.

Poslanci za Smer-SD smerujú ako tradične všetci do Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov a KDH tradične do EĽS. „Presuny poslancov medzi frakciami sú legitímne. A aj frakcie sa s každými voľbami obmieňajú,“ uzavrela Gabrižová.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Horolezec, ktorý na Mont Blancu našiel drahokamy, dostal polovicu nálezu

0 icon

Bratislava 5. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP - Fernando Vergara)   Horolezec, ktorý našiel krabicu plnú smaragdov, rubínov a zafírov, dostal polovicu tohto nálezu. Ako uviedol spravodajský web BBC, poklad desaťročia ležal pod snehom na vrchu Mont Blanc na francúzsko-talianskej hranici Nemenovaný horolezec objavil vzácne drahokamy v roku 2013 a odovzdal krabicu…

Vo veku 98 rokov zomrel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

0 icon

Washington 5. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Carolyn Kaster)   Vo veku 98 rokov zomrel v nedeľu Bob Dole, bývalý senátor za americký štát Kansas a prezidentský kandidát za Republikánsku stranu v roku 1996. Informovala o tom na svojej webovej stránke stanica CNN "Senátor Robert Joseph Dole zomrel dnes skoro ráno…

Sopka na ostrove La Palma spôsobila škody za vyše 800 miliónov eur

0 icon

La Palma 5. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Emilio Morenatti)   Po jedenástich týždňoch erupcie sopky na Španielsku patriacom kanárskom ostrove La Palma odhadla regionálna vláda doterajšie škody na viac ako 842 miliónov eur, informovala v nedeľu štátna televízia RTVE Od "prebudenia" sopky Cumbre Vieja na juhu ostrova z 19. septembra…

Ruské ministerstvo zahraničia sa vyjadrilo k incidentu s lietadlom NATO nad Čiernym morom

0 icon

Moskva 5. decembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik / Sergey Mamontov)   USA a ich spojenci v NATO nemôžu beztrestne riskovať životy ľudí, uviedla hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí RF Maria Zacharovová k incidentu s lietadlom nad Čiernym morom „Jednanie amerického letectva vytvorilo hrozbu pre civilné letectvo. A keď sa teraz podarilo zabrániť katastrofe…

Pápež v Aténach celebroval svätú omšu; žiadal rešpekt pre malých a prostých

0 icon

Atény 5. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Alessandra Tarantino)   Pápež František v nedeľu počas svätej omše v Aténach žiadal rešpekt pre "malých a prostých". Informovala o tom agentúra AFP "Náš Pán má najradšej to, čo je malé a prosté. Vykúpenie sa nezačalo v Jeruzaleme, Aténach, či v Ríme, ale na…

„Vážne znepokojenie“ až zdesenie vyvolal Kolíkovej absurdný a totalitný návrh. A tiež negatívnu reakciu Žilinku, ale aj Remišovej

0 icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková v uplynulých dňoch predstavila hlavné body návrhu novely Trestného zákona, ktorú do medzirezortného pripomienkového konania predkladá jej rezort. Návrh novely prináša zmeny, ktoré sa týkajú drogovej trestnej činnosti, sexuálnej trestnej činnosti, ale aj šírenia tzv. dezinformácií Remišovej návrh pripomína…

Pápež na Lesbose označil zanedbávanie migrantov za “zlyhanie civilizácie”

0 icon

Mytilini 5. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Louisa Gouliamaki)   Pápež František v nedeľu navštívil tábor migrantov na gréckom ostrove Lesbos, na ktorý cestoval už v roku 2016. Zanedbávanie migrantov označil za "zlyhanie civilizácie". Informovala o tom tlačová agentúra AFP Pápež chcel návštevou upozorniť na ťažkosti utečencov a vyzval na ich začlenenie do…

Heger: “Cestou z pandémie je povinné očkovanie pre osoby 60+”

0 icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Predseda vlády Eduard Heger dnes na sociálnej sieti zverejnil výzvu občanom, aby neprepadávali hnevu. "Kľúčom k zmene nie je búchanie do stola, ale preukazovanie úcty a rozhodnosť," uviedol Heger. Eduard Heger hovorí, že si uvedomil, že ak chceme na Slovensku zvládnuť pandémiu a ak…

Konzílium odborníkov navrhuje predĺžiť lockdown do 16. decembra. Liberáli zo SaS ho podporia, len ak prinesie výhody pre zaočkovaných

0 icon

Bratislava 5. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Sebastian Gollnow, SITA-Ľudovít Vaniher)   Konzílium odborníkov navrhuje predĺžiť tzv. lockdown do 16. decembra. Odporúča zvýšiť intenzitu kontrol zákazu vychádzania a home officu. Odborníci navrhli aj nové opatrenie, ktorým je zavedenie režimu OTP vo vlakoch a na diaľkových autobusových linkách. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva…

Polícia obvinila 57-ročného muža z okresu Žilina zo zločinu vraždy

0 icon

Žilina 5. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR - Banskobystrický kraj)   Vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline obvinil 57-ročného muža z okresu Žilina z obzvlášť závažného zločinu vraždy Podľa hovorkyne KR PZ v Žiline Gabriely Kremeňovej mal obvinený muž vo štvrtok (2. 12.) v rodinnom dome v Lietavskej…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Referendum treba hlavne o vystúpení z EÚ

0icon

Už dávno presakujú kuloárne informácie, že pravdepodobne celý Brusel fičí na kokaíne. Po informáciách, že EÚ plánuje členským štátom nariadiť povinné očkovanie, sa v plnej nahote ukazuje, že to je ozaj diablov spolok. Tak v najzaočkovanejších krajinách už dlhšie zreteľne stúpajú počty infikovaných a úmrtí, čo jasne dokazuje, že

Jozef Slávik

Slovo k všetkým ľuďom dobrej vôle ...

0icon

Ľudstvo žije v súčasnosti vo veľmi hektickej dobe. Nie sú to len lokálne vojnové konfliky, násilné činy  radikálov, ale aj rôzne iné hrozby akou je preľudnateľnosť a obsencia dostatku potravín hlavne v krajinách tretieho sveta, nedostatok vody v niektorých tropických krajinách, radikálne zmeny klímy spôsobené ľudskou nenásitnosťou po pohodlnom živote,…

Marek Bičík

Zásterka pred vojnou, COVID – 19.

0icon

Už v predchádzajúcom blogu som predpokladal, že covid je vlastne tretia svetová vojna. Rád by som to možno poopravil. Covid sám nieje vojna, je to príprava na vojnu.   Zhromažďovanie vojsk na ruských hraniciach nemôže nevidieť len slepec alebo naivný človek. Nemôže to byť nič iné ako príprav

Marián Moravčík

Farebná revolúcia je pomaly minulosťou

0icon

Text kanadského politického analytika o tom, ako sa dá poraziť zvonku riadená a cez mimovládne organizácie režírovaná „farebná revolúcia“. Text, ktorý by počas „kuciakiády“ mohol pomôcť Robertovi Ficovi, ale verím, že e&sca

Boris Mesár

Admin Polície SR , prieskumník mužských ritných otvorov Púchovský ,klame až sa mu z huby práši ! 

0icon

A nie je to prvý krát !Toto nedávno uverejnil .     A toto je stanovisko M

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Advent z inej strany

Autor: Sophia Klissenbauerová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Horolezec, ktorý na Mont Blancu našiel drahokamy, dostal polovicu nálezu

0 icon

Bratislava 5. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP - Fernando Vergara)   Horolezec, ktorý našiel krabicu plnú smaragdov, rubínov a zafírov, dostal polovicu tohto nálezu. Ako uviedol spravodajský web BBC, poklad desaťročia ležal pod snehom na vrchu Mont Blanc na francúzsko-talianskej hranici Nemenovaný horolezec objavil vzácne drahokamy v roku 2013 a odovzdal krabicu…

Vo veku 98 rokov zomrel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

0 icon

Washington 5. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Carolyn Kaster)   Vo veku 98 rokov zomrel v nedeľu Bob Dole, bývalý senátor za americký štát Kansas a prezidentský kandidát za Republikánsku stranu v roku 1996. Informovala o tom na svojej webovej stránke stanica CNN "Senátor Robert Joseph Dole zomrel dnes skoro ráno…

Sopka na ostrove La Palma spôsobila škody za vyše 800 miliónov eur

0 icon

La Palma 5. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Emilio Morenatti)   Po jedenástich týždňoch erupcie sopky na Španielsku patriacom kanárskom ostrove La Palma odhadla regionálna vláda doterajšie škody na viac ako 842 miliónov eur, informovala v nedeľu štátna televízia RTVE Od "prebudenia" sopky Cumbre Vieja na juhu ostrova z 19. septembra…

Ruské ministerstvo zahraničia sa vyjadrilo k incidentu s lietadlom NATO nad Čiernym morom

0 icon

Moskva 5. decembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik / Sergey Mamontov)   USA a ich spojenci v NATO nemôžu beztrestne riskovať životy ľudí, uviedla hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí RF Maria Zacharovová k incidentu s lietadlom nad Čiernym morom „Jednanie amerického letectva vytvorilo hrozbu pre civilné letectvo. A keď sa teraz podarilo zabrániť katastrofe…

Pápež v Aténach celebroval svätú omšu; žiadal rešpekt pre malých a prostých

0 icon

Atény 5. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Alessandra Tarantino)   Pápež František v nedeľu počas svätej omše v Aténach žiadal rešpekt pre "malých a prostých". Informovala o tom agentúra AFP "Náš Pán má najradšej to, čo je malé a prosté. Vykúpenie sa nezačalo v Jeruzaleme, Aténach, či v Ríme, ale na…

„Vážne znepokojenie“ až zdesenie vyvolal Kolíkovej absurdný a totalitný návrh. A tiež negatívnu reakciu Žilinku, ale aj Remišovej

0 icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková v uplynulých dňoch predstavila hlavné body návrhu novely Trestného zákona, ktorú do medzirezortného pripomienkového konania predkladá jej rezort. Návrh novely prináša zmeny, ktoré sa týkajú drogovej trestnej činnosti, sexuálnej trestnej činnosti, ale aj šírenia tzv. dezinformácií Remišovej návrh pripomína…

Pápež na Lesbose označil zanedbávanie migrantov za “zlyhanie civilizácie”

0 icon

Mytilini 5. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Louisa Gouliamaki)   Pápež František v nedeľu navštívil tábor migrantov na gréckom ostrove Lesbos, na ktorý cestoval už v roku 2016. Zanedbávanie migrantov označil za "zlyhanie civilizácie". Informovala o tom tlačová agentúra AFP Pápež chcel návštevou upozorniť na ťažkosti utečencov a vyzval na ich začlenenie do…

Heger: “Cestou z pandémie je povinné očkovanie pre osoby 60+”

0 icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Predseda vlády Eduard Heger dnes na sociálnej sieti zverejnil výzvu občanom, aby neprepadávali hnevu. "Kľúčom k zmene nie je búchanie do stola, ale preukazovanie úcty a rozhodnosť," uviedol Heger. Eduard Heger hovorí, že si uvedomil, že ak chceme na Slovensku zvládnuť pandémiu a ak…

Konzílium odborníkov navrhuje predĺžiť lockdown do 16. decembra. Liberáli zo SaS ho podporia, len ak prinesie výhody pre zaočkovaných

0 icon

Bratislava 5. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Sebastian Gollnow, SITA-Ľudovít Vaniher)   Konzílium odborníkov navrhuje predĺžiť tzv. lockdown do 16. decembra. Odporúča zvýšiť intenzitu kontrol zákazu vychádzania a home officu. Odborníci navrhli aj nové opatrenie, ktorým je zavedenie režimu OTP vo vlakoch a na diaľkových autobusových linkách. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva…

Polícia obvinila 57-ročného muža z okresu Žilina zo zločinu vraždy

0 icon

Žilina 5. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR - Banskobystrický kraj)   Vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline obvinil 57-ročného muža z okresu Žilina z obzvlášť závažného zločinu vraždy Podľa hovorkyne KR PZ v Žiline Gabriely Kremeňovej mal obvinený muž vo štvrtok (2. 12.) v rodinnom dome v Lietavskej…

Podkasty

„V tejto republike médiá vládnu, majú obrovské kompetencie a žiadnu zodpovednosť.“ Ktoré médiá má na mysli člen výboru NR SR pre kultúru Dušan Jarjabek?

icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:) Na žiadosť Európskej komisie vypracoval rezort Natálie Milanovej súbor zákonov týkajúcich sa mediálneho prostredia, všetkých druhov médií aj autorského zákona. Dva z balíka zákonov sú už v parlamente. Podľa šéfky ministerstva kultúry vyvolá tento balík zákonov v praxi doslova „kultúrnu revolúciu“. Zvuk: Milanová Bývalá ministerka kultúry Jana Laššáková, dnes pod krídlami Hlasu-SD, si...

Liečiť covid vakcínami alebo tradične? Stret záujmov medicíny a biznisu?

icon

Bratislava 4. decembra 2021 (HSP/Foto:) Šéf Pfizeru Albert Bourla otvorene priznal, že očkovanie proti Covidu sa treťou dávkou nekončí. Ľudia ho budú musieť podstúpiť každoročne „po mnoho nasledujúcich rokov.” Snaží sa nás tiež presvedčiť, že 35-miliardový zisk firmy s tým nemá nič spoločné, motiváciou je láska. Na výčitku svetových zdravotných charitatívnych organizácií, že farmaceutickým spoločnostiam...

Zákon o smrti slobody a demokracie najviac ublíži alternatívnym médiám

icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Pred niekoľkými dňami, 27. novembra, sme povedali, že ministerky Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá. Odozva bola veľmi veľká. Vybrali sme aspoň jeden z názorov „podčiarnikov“: „Sloboda, demokracia, ľudské práva, ľudská dôstojnosť a bezpečnosť vraj nemôžu byť rukojemníkmi nadnárodných korporácií. Asi v tom kláštore (poznámka: myslí sa na ubytovanie...

Výzva na generálny štrajk apeluje na všetkýh Rakúšanov, Nemcov, Čechov aj Slovákov

icon

Bratislava 1. decembra (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Už od leta sa najmä na sociálnych sieťach objavujú výzvy na generálny štrajk. A tak si povedzme, čo to ten generálny štrajk vlastne je. Je to štrajk zasahujúci všetky odvetvia alebo ich rozhodujúcu väčšinu. Jeho motívy sú politické, úsilie o odstúpenie vlády alebo o stiahnutie návrhu zákona, o ktorom sa...

Vydieranie v priamom prenose: veľká skúška charakteru našich seniorov

icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Ľudovít Vaniher) Keď Remišová povedala, že očkovanie za každú cenu treba stimulovať, nečakali sme, že jej minister financií Igor Matovič vyhovie takmer v priamom prenose. Napriek vetu kolegov zo SaS-ky štát ústami Matoviča chce poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam, ktoré utrpeli škody počas pandémie, ale nie priamo. Peniaze sa k nim majú...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Referendum treba hlavne o vystúpení z EÚ

0icon

Už dávno presakujú kuloárne informácie, že pravdepodobne celý Brusel fičí na kokaíne. Po informáciách, že EÚ plánuje členským štátom nariadiť povinné očkovanie, sa v plnej nahote ukazuje, že to je ozaj diablov spolok. Tak v najzaočkovanejších krajinách už dlhšie zreteľne stúpajú počty infikovaných a úmrtí, čo jasne dokazuje, že

Jozef Slávik

Slovo k všetkým ľuďom dobrej vôle ...

0icon

Ľudstvo žije v súčasnosti vo veľmi hektickej dobe. Nie sú to len lokálne vojnové konfliky, násilné činy  radikálov, ale aj rôzne iné hrozby akou je preľudnateľnosť a obsencia dostatku potravín hlavne v krajinách tretieho sveta, nedostatok vody v niektorých tropických krajinách, radikálne zmeny klímy spôsobené ľudskou nenásitnosťou po pohodlnom živote,…

Marek Bičík

Zásterka pred vojnou, COVID – 19.

0icon

Už v predchádzajúcom blogu som predpokladal, že covid je vlastne tretia svetová vojna. Rád by som to možno poopravil. Covid sám nieje vojna, je to príprava na vojnu.   Zhromažďovanie vojsk na ruských hraniciach nemôže nevidieť len slepec alebo naivný človek. Nemôže to byť nič iné ako príprav

Marián Moravčík

Farebná revolúcia je pomaly minulosťou

0icon

Text kanadského politického analytika o tom, ako sa dá poraziť zvonku riadená a cez mimovládne organizácie režírovaná „farebná revolúcia“. Text, ktorý by počas „kuciakiády“ mohol pomôcť Robertovi Ficovi, ale verím, že e&sca

Boris Mesár

Admin Polície SR , prieskumník mužských ritných otvorov Púchovský ,klame až sa mu z huby práši ! 

0icon

A nie je to prvý krát !Toto nedávno uverejnil .     A toto je stanovisko M

TopDesať

Čo ste nevedeli o jedle? Tepelná úprava jedál na 6 spôsobov

0 icon

Teplo vyvoláva v jedlách chemické a fyzikálne zmeny, vďaka ktorým sa stávajú mäkšími a stráviteľnejšími a zároveň sa z nich ľahšie uvoľňujú živiny. Pri tepelnej úprave potravín sa však niektoré živiny rozkladajú. Viete prečo a akým spôsobom sa jedlá tepelne upravujú? Pozrite sa na na prvý pohľad samozrejmé veci trošku…

Mikuláš, Mikolaj či Télapó: Kto nosí darčeky vo svete?

0 icon

Ježiška a svätého Mikuláša pozná každý. Vieme, čo sú zač a že sa na nich môžeme spoľahnúť. V čižmičkách a pod stromčekom nám stále nechajú milé prekvapenia. Rozmýšľali ste už niekedy o tom, či to takto funguje všade vo svete? Kto nosí darčeky v Grécku, Anglicku či Rusku?

10 faktov o Mikulášovi, ktorý nám prináša sladkosti, ale aj zemiaky

0 icon

Tak a je to tu. Opäť ubehol skoro celý rok a ty si si to uvedomil práve teraz, keď si vošiel do obchodných centier, prešiel si sa po námestí alebo máš zapnutú televíziu. December. Vianočné piesne dopĺňajú atmosféru hemživých ľudí, ktorí sa snažia vykúpiť všetky zásoby majonézy, vajec a zemiakov. Zasa nastal ten…

Santa Claus: Je len výmyslom obchodníkov? 1. časť

0 icon

V západnej Európe je Santa Claus všeobecne známy ako milá postavička, ktorá rozdáva na Vianoce darčeky. Skutočne existoval alebo sa jedná len o marketingový ťah obchodníkov? V rámci dvojdielneho článku sa spoločne pozrieme, kým zrejme postava Mikuláša v skutočnom živote bola, a čo bolo pravdepodobne spúšťačom vzniku legendy o Santa Clausovi. Väčšina historikov a odborníkov na túto…

Čo sa stane s tvojím telom, ak budeš chodiť spať o 22:00?

0 icon

Kim Kardashian , Anna Wintour a Oprah Winfrey majú jednu spoločnú vec: všetky idú spať okolo 22:00. Zdá sa, že tieto ženy vedia, prečo to robia, pretože chodiť tak skoro spať môže mať veľa pozitívnych účinkov na telo a myseľ. Možno potom nie je prekvapením, že niektoré z najúspešnejších žien súčasnosti končia svoj deň tak skoro,…

Armádny Magazín

Americká rozviedka zistila termíny ruského „vpádu“ na Ukrajinu

0 icon

Rusko, 5.december 2021 (AM, Sputnik) – Americké výzvedné služby tvrdia, že Rusko plánuje vpád na územie Ukrajiny začiatkom roku 2022. Oznámila to agentúr

Recenzia na ruský bojový film Turista (2021)

0 icon

Rusko, 5.december 2021 (AM) – Tento rok som si v júli na dovolenke pozrel ruský bojový film Turista (2021). Film vo mne zanechal veľmi dobrý dojem a odporúčam ho všetkým, ktorí majú radi ruské bojové filmy.   Film natočila spoločnosť Paritet film, režisérom je Andrej Ščerbinin, scenár napísal Vladimir Izmailov. Premié

Francúzsko dodalo Saudom zbrane s vedomím, že sa použijú v Jemene. Vojna si vyžiadala takmer 377 000 obetí

0 icon

Francúzsko, 5. december 2021 (AM) – Podľa webovej stránky Disclose Francúzsko, ktorému v tom čase predsedal Francois Hollande, dodalo

Rusko podniklo rozsiahly útok na americké vojenské satelity

0 icon

USA, 5. december 2021 (AM) – Velenie americkej armády oznámilo, že ruská armáda podnikla bezprecedentný útok na americké vojenské vesmírne satelity. Útoky boli vykonané pomocou systémov rádio-elektronického boja neznámeho typu, trvali veľmi dlho a takéto útoky majú vážny dopad na prevádzku amerických kozmických objektov. Vo vyhlásení amerického vojenského veleni

Die Welt: „Kým sa nemecké tanky prebíjali k Moskve, Stalin organizoval luxusnú hostinu“

0 icon

Nemecko, 5.december 2021 (AM) – „Na jeseň 1941 bola situácia na východnom fronte čoraz kritickejšia: sovietske vojská trpeli porážky, nemecké hitlerovské vojská sebavedome postupovali k Moskve. V meste vládol chaos, zlodeji vykrádali opustené byty a obchody, no Stalin organizoval v Kremli skutočnú hostinu s ikrami, grilovanými prasiatkami a riek

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Advent z inej strany

Autor: Sophia Klissenbauerová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali