Falošné idoly Ameriky

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:TARS/AP-Jae C. Hong,Pixabay)

 

Dnešní technologickí miliardári veria, že sú najväčší géniovia, ktorí všetko dosiahli sami, a preto si zaslúžia úctu. Ľudia by tomu však nemali veriť, tvrdí The Atlantic v svojom článoku od Scotta Gallowaya

Elon Musk
Na snímke Elon Musk

Svoje prvé zamestnanie som získal po skončení Kalifornskej univerzity v Los Angeles v 80. rokoch v banke Morgan Stanley. Tak ako mnohí iní mladí analytici, ani ja som nemal predstavu o tom, čo je to investičné bankovníctvo. Vedel som len to, že sme na samom vrchole a že sa tu dajú zarobiť obrovské peniaze. Širšej úlohe, ktorú v spoločnosti zohrávajú peňažné vzťahy, sme venovali len malú alebo žiadnu pozornosť. Dostali sme za úlohu vytvoriť “superdravca” kapitalistického typu – verejnú spoločnosť. Povedali nám, že naše ekonomické poslanie je ušľachtilé: zarábame peniaze tým, že pomáhame iným ľuďom získavať finančné prostriedky, aby ich potom mohli investovať a zarobiť ešte viac peňazí.

Vtedy som si to neuvedomoval, ale zvolenie Ronalda Reagana v roku 1980 zakotvilo toto posolstvo v kultúre aj vo verejnej politike. Vo svojom inauguračnom prejave prezident načrtol frontovú líniu: “V súčasnej kríze nie je vláda riešením nášho problému, vláda je problémom sama”. Podľa neho príčinou úpadku Ameriky bolo, že robotnícka trieda a vláda vytvorili spojenectvo s cieľom potlačiť triedu akcionárov, čo viedlo k anemickej ekonomike, ktorá nahradila slobodu byť úspešný. Reagan rýchlo skoncoval s obmedzeniami, ktoré vláda predtým zaviedla pre americkú ekonomickú silu – t. j. s vysokými daňami pre našich najproduktívnejších občanov, nadmernou reguláciou podnikania a hrozivým monštrom sociálnych dávok, ktoré podkopávalo korene kapitalizmu. Reagan vykorenil liberalizmus a nahradil ho hrubým individualizmom a “právom na hrdinské sny”.

Výsledky boli veľkolepé. Keď som o niekoľko rokov neskôr prišiel na Wall Street, ekonomika bola na vzostupe. Hrubý domáci produkt rástol vo všetkých rokoch Reaganovej vlády okrem jedného a inflácia klesla zo 14 % na 4 %. Priemyselný index Dow Jones, ktorý od polovice 60. rokov klesal, sa v ére, keď sa začala vytvárať hodnota pre akcionárov, zdvojnásobil.

Obchodné správy, a najmä burzové spravodajstvo, sa stali mediálnym produktom Main Street a z indexu Dow Jones (a neskôr Nasdaq) urobili náš hlavný ekonomický ukazovateľ. Čiastočne sa to odrazilo v raste záujmu: vďaka dôchodkovým účtom, podielovým fondom a neskôr internetu sa miera účasti na akciovom trhu zvýšila z menej ako tretiny amerických domácností v 80. rokoch na približne polovicu v súčasnosti.

Rozsah, v akom sa účasť na akciovom trhu rozšírila, je však pomerne ľahké preceňovať. V skutočnosti sa ukazuje, že rozdelenie obrovských kapitálových ziskov, ktoré sme zaznamenali, odkedy som prvýkrát prekročil hranice spoločnosti Morgan Stanley, je veľmi nerovnomerné: 1 % najbohatších Američanov vlastní viac ako polovicu akcií a vo vlastníctve domácností, a “dolných 90 %” je len 11 % akcií.

Ako presne sa najbohatší Američania dokázali ochrániť? Prostredníctvom politík, ktoré sa snažia podporovať už bohatých a zároveň zužujú príležitosti pre stredné a nižšie vrstvy.

Vezmime si napríklad daňový zákonník. Príjem z predaja akcií spoločnosti sa zdaňuje nižšou sadzbou ako príjem z práce pre túto spoločnosť. Druhý príklad: majiteľ domu si môže odpočítať úroky z hypotéky na prvý a druhý dom, zatiaľ čo menej majetní ľudia platia nájomné, ktoré sa neodpočítava od zdaniteľného príjmu.

Takéto nuansy sú americkej verejnosti prezentované ako “tipy”, ako zbohatnúť, hoci v skutočnosti ide o mechanizmy, ako zostať bohatý. A tieto indoktrinácie sú propagandou, ktorú vám podsúva 10 % ľudí, ktorí vlastnia 89 % akcií.

Za posledné štvrťstoročie dominoval medzi elitou jeden sektor, a to najväčšie technologické spoločnosti. Keďže tento sektor získaval čoraz väčšiu ekonomickú moc, investoval zisky do nástrojov na ovplyvňovanie politiky. V roku 2000 vynaložili technologické spoločnosti 7 miliónov dolárov na “formovanie” zákonodarcov. O dvadsať rokov neskôr vynaložili takmer 80 miliónov dolárov – viac ako komerčný bankový sektor (62 miliónov dolárov) – a priblížili sa k rozpočtu na lobovanie v ropnom a plynárenskom priemysle (112 miliónov dolárov).

Zatiaľ čo “obyčajný človek” slúžil ako silný politický pilier, príbeh “Reaganovej revolúcie” si vyžadoval hrdinského vodcu. Takže keď vlna globálnej hospodárskej prosperity zdvihla väčšinu lodí, v Amerike sme tento rast nepripisovali pracujúcim masám, ale geniálnym, podnikavým alebo jednoducho šťastným ľuďom, ktorí tieto masy riadili. A pre týchto novodobých “záchrancov” sme vymysleli špeciálne pomenovanie – inovátori.

Zvrhli sme starých bohov a nahradili ich panteónom inovačných modiel. A toto náboženstvo je najhlbšie zakorenené v kultúre technológií. V technologickej sfére sa myšlienka, že úspech je výsledkom individuálneho úspechu, znakom vytrvalosti a geniality, už stala jedným zo symbolov viery.

Väčšinu môjho dospelého života som si o sebe vytváral mýtus, že som sa úspešne vypracoval zo syna pracujúcej slobodnej matky na muža, ktorý si kupuje súkromné lietadlá. Nepochybne som to dokázal sám. Pravdou však je, že som produktom Ameriky. Mal som obrovský prospech z toho, že som sa narodil v dobe a na mieste nevídanej prosperity a získal som mnoho výhod, z ktorých väčšina bola vecou náhody.

To isté sa dá povedať aj o Silicon Valley. Iste, vytvoril sa tam jedinečný ekosystém a ľudský kapitál, ktorý priťahuje, je skutočne inšpirujúci. Málokto však myslí na to, že základy Silicon Valley boli postavené na vládnych projektoch. Počítačový čip, internet, počítačová myš, webový prehliadač a GPS boli zaplatené z peňazí vybraných na daniach, vôbec nie z rizikového kapitálu. Transformácia týchto technológií na súkromný zisk si síce vyžadovala netradičnú individuálnu víziu, ale aj milióny hodín práce tisícov inžinierov a ďalších platených zamestnancov, z ktorých väčšina bola produktom jedného z najväčších vládnych programov, a to bezplatných škôl.

Naša krajina kedysi uctievala astronautov a vodcov v oblasti ľudských práv, ktorí vzbudzovali nádej a učili empatii. Teraz uctieva technologických inovátorov, ktorí generujú miliardy dolárov a hýbu finančnými trhmi. Aby sme ospravedlnili tento náš kult, urobili sme z výnosov pre akcionárov jediné meradlo úspechu, a preto sa akcionári stali mimoriadne úspešnými. Vychvaľovali sme silu technológie, takže technológia sa stala nesmierne silnou. A pochválili sme ľudí na čele týchto technologických organizácií za ich genialitu.

Ilustrácií našej modloslužby je veľa – dokonca aj v suchých právnych dokumentoch verejných spoločností. Keď spoločnosti Apple a Microsoft podali v roku 1980, resp. 1986 Komisii pre cenné papiere a burzu žiadosť o vstup na burzu, ich zakladatelia boli skutočnými vizionármi a skutočne boli kľúčovými postavami spoločností, ktoré vytvorili. Napriek tomu sa meno Steva Jobsa objavuje v dokumentácii spoločnosti Apple len osemkrát, meno Billa Gatesa sa v dokumentácii spoločnosti Microsoft objavuje 23-krát.

apple
Ilustračné foto

Teraz si spomeňte na Adama Neumanna.

Keď jeho spoločnosť WeWork v roku 2019 podala žiadosť o verejnú ponuku akcií, Adamovo meno sa v oznámení o pripravovanej emisii akcií objavilo 169-krát. Mnohé z týchto zmienok sa týkali opisu zložitých interakcií a schém, ktoré vymyslel, aby prilákal čo najviac peňazí investorov. Približne mesiac po podaní S-1 bola prvotná verejná ponuka zrušená a Neumann bol prepustený.

Neumann je extrémny príklad, ale obdiv k inovátorom sa odráža vo všetkých nedávnych podaniach o prvotnej verejnej ponuke. Spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Affirm Max Levchin sa v podaniach S-1 objavuje 131-krát, zatiaľ čo meno spoluzakladateľa a výkonného riaditeľa spoločnosti Robinhood Vladimira Teneva sa v podaniach S-1 objavuje 109-krát.

Nárast počtu zmienok o menách veľkých technologických riaditeľov sa zhoduje s nárastom ich platov: osem z desiatich najbohatších ľudí na svete sú súčasní alebo bývalí riaditelia amerických technologických spoločností a ich majetok sa takmer celý skladá z akcií týchto spoločností. Aktuálny Muž roka časopisu Time, Elon Musk, je najbohatším človekom na tomto zozname. V rokoch 1990 až 2021 sa podiel 1 % najbohatších domácností na národnom bohatstve zvýšil z 24 % na 32 %.

Byť biliónovou spoločnosťou nebolo nikdy jednoduchšie ako dnes. V auguste 2018 sa Apple stala prvou verejnou spoločnosťou, ktorá dosiahla hodnotu 1 bilión dolárov. V októbri 2021 sa Tesla stala šiestou spoločnosťou, ktorá dosiahla hodnotu 1 bilión USD (neskôr sa mierne odrazila, ale v máji 2022 opäť prekročila hodnotu 1 bilión USD). Každá nasledujúca spoločnosť dosiahla túto hranicu s nižšími príjmami ako predchádzajúca. Spoločnosť Tesla vstúpila do tohto klubu “bilionárov” s ročným obratom len 32 miliárd dolárov.

Ak však vyjdeme z pozlátených sídiel elity, súčasná éra prosperity sa zdá byť úplne iná. Rast príjmov domácností strednej a nižšej triedy bol od polovice 70. rokov veľmi pomalý. V rokoch 1975 až 2021 vzrástol príjem dolného kvintilu domácností o 12 % – pre porovnanie, príjem horného kvintilu vzrástol o 95 %. Áno, v niektorých výdavkových oblastiach si teraz za tieto obmedzené sumy môžete kúpiť viac ako kedykoľvek predtým – nikdy predtým nebolo v predaji toľko rôznych druhov tenisiek. To je však slabá útecha, pretože zdravotníctvo, školstvo a bývanie vypaľujú stále väčšie diery v príjmoch, ktoré sotva rastú. A to neberieme do úvahy dôchodkové plány, opätovné hypotéky a celkový finančný tlak, ktorý moje odvetvie – vysokoškolské vzdelávanie – vyvíja na domácnosti s nízkymi a strednými príjmami.

To, čo mení hrozivú situáciu na katastrofálnu, čo ju robí vyslovene protiamerickou, je skutočnosť, že vyššie uvedené výhody sú čoraz viac zakorenené u príslušníkov určitých vrstiev. Elita je zakorenená a chráni svoje rastúce bohatstvo pred rizikami tých trhov, o ktorých tvrdí, že ich skutočne podporuje. Ako nástroje využívajú balíky finančnej pomoci, daňové úľavy a dotácie. Pre tých na vrchole sa náš kapitalizmus stal klanovo-oligarchickým systémom: surový individualizmus na vrchole a socializmus na spodku.

Ekonomická hodnota je v súčasnosti tak silne koncentrovaná v technologickom sektore, že v lete 2021 šesť spoločností – Meta*, Amazon, Apple, Netflix, Google a Microsoft – tvorilo viac ako 20 % indexu S&P 500. Predtým hmotné ocenenie odrážalo základné analytické a technické údaje spoločnosti. Teraz odráža príbehy a mentálne obrazy, ktoré generálny riaditeľ vymýšľa a médiá šíria. Aký je výsledok? V roku 2021 prudko vzrástla hodnota akcií takmer zbankrotovaných spoločností, ako napríklad AMC a Hertz, a hodnota troch spoločností vyrábajúcich elektromobily – Tesla, Lucid a Rivian – bola spolu vyššia ako hodnota všetkých ostatných spoločností v automobilovom a leteckom priemysle spolu.

Donedávna vstup na burzu znamenal premenu spoločnosti z veľkorysej diktatúry na republiku, v ktorej sa rozdeľuje vlastníctvo a rozhodovacie právomoci má volený orgán (správna rada). V technologickom priemysle to platí čoraz menej. Insajderi spoločnosti – zvyčajne zakladatelia a investori rizikového kapitálu – majú bezprecedentnú kontrolu nad verejnými spoločnosťami, v ktorých pracujú.

Kľúčom k zachovaniu tejto kontroly je systém dvoch tried akcií. V bežnej štruktúre akcií spoločnosti sa každá akcia rovná jednému hlasu. V dvojtriednej štruktúre akcií majú niektoré akcie väčšiu váhu ako iné. Tieto “špeciálne” akcie sú vyhradené výlučne pre vyššie uvedené osoby, ktoré majú kontrolu nad všetkými aktivitami spoločnosti a sú oslobodené od tlaku akcionárov.

V roku 2019, keď som obhajoval záujmy Twitteru, dožadujúc sa menovania nového generálneho riaditeľa, spoločnosť Elliott Investment Management podpísala môj list perom za 2 miliardy dolárov a získala za to tri miesta v predstavenstve spoločnosti. O necelé dva roky neskôr Jack Dorsey “rezignoval” (t. j. bol dôstojne prepustený.) Elliott by pravdepodobne nebol schopný urobiť túto zmenu – ktorá by bola prospešná pre akcionárov – keby Twitter mal dve triedy akcií. V súčasnosti 43 % technologických spoločností vstupuje na burzu s dvoma triedami akcií vo svojej štruktúre. Ak si myslíte, že otvorené trhy podporujú autokraciu a s ňou spojenú moc, vaše inštinkty vás neklamú.

***

Keďže sme pripútaní k svojim zariadeniam po celý čas bdenia, stávame sa objektom manipulácie tých, ktorí nás ovládajú, a ich pokroky v osvietenom despotizme neveštia nič dobré. Zmocňuje sa nás úzkosť, sme preťažení, zhrbení nad notebookmi a zatíname zuby. Medzitým hrozí, že naše spoločné a pracovné priestory budú buď chátrať pre nedostatok záujmu o ne, alebo budú sprivatizované, čím sa stanú lénnymi domami najbohatších ľudí.

A títo najbohatší ľudia – miliardári, ktorých inovácie nám poskytujú pracovné miesta, živobytie a možnosti zarábať z domu – budú milióny kilometrov ďaleko. Doslova. Svoje obrovské zisky investujú do základní na Mesiaci a dovoleniek na Marse. Nemyslím si, že sa ich sny niekedy naplnia – veď Mars je ľadový, rádioaktívny blok bez vzduchu. Naša miliardárska trieda je však dostatočne arogantná na to, aby premrhala bohatstvo našej éry v nezmyselnej snahe dobyť ďalšiu.

Je v našich silách, aby sme sa vydali iným smerom. Prezident Bill Clinton vo svojom prvom inauguračnom prejave povedal: “S Amerikou nie je nič také zlé, čo by sa nedalo napraviť jej cnosťami. Tieto slová by sa výborne hodili do Reaganovho prejavu z roku 1981 o “veci nášho národa”. Ak by už na to prišlo, hodili by sa aj k Abrahamovi Lincolnovi a Franklinovi Rooseveltovi počas veľkej hospodárskej krízy. Týmto slovám naozaj verím.

Hoci to už nie je v móde, som naďalej verný myšlienke americkej výnimočnosti. Naša krajina je naozaj iná, a práve to z nej robí “mesto na kopci”, sprievodcu optimistov a inovátorov. Často hovorím, že optimizmus je americkou veľmocou. A tento optimizmus má obrovskú silu: podľa vedeckých údajov môže predĺžiť život človeka o osem rokov. Len si predstavte, čo môže dosiahnuť 330 miliónov optimistov.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Káčer, Naď a Hirman boli v Kyjeve

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer navštívil vo štvrtok s ministrom obrany Jaroslavom Naďom a ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom ukrajinskú metropolu Kyjev. Cieľom pracovnej návštevy bolo potvrdiť pokračujúcu podporu Slovenska pre Ukrajinu, informuje TASR podľa správy komunikačného odboru Ministerstva zahraničných vecí…

Kyjev požaduje, aby sa americká 1. pešia divízia stiahla k bieloruským hraniciam

0 icon

Kyjev 8. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-RU-RTR Russian Television)   Uviedol to bývalý ukrajinský veľvyslanec v Spojených štátoch Valerij Čalyj "Len minulý týždeň 800 kusov techniky 1. pešej divízie (je to divízia, ktorá ako prvá zaútočila, otvorila druhý front v druhej svetovej vojne vo Francúzsku, je to útočná divízia s veľkou históriou)…

La Scala začne sezónu ruskou operou. Ukrajinci protestujú, budovu poliali farbou

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/ANSA/France24/Foto: Twitter)   Taliansky operný dom La Scala v stredu začne novú sezónu ruskou operou Boris Godunov. Uvedenie ruského skladateľa Modesta Petroviča Musorgského kritizovala aj ukrajinská diplomacia. Podľa nich môže predstavenie využiť ruská propaganda. Ekologickí aktivisti v reakcii na rozhodnutie vedenia poliali múr pri vchode do…

Útok jednotiek AFU zo severozápadného smeru na Peski zlyhal

0 icon

Kyjev 8. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Päť britských obrnených vozidiel Mastiff, podporovaných dvoma vozidlami T-64BV, aktívne manévrovalo pozdĺž zalesnenej oblasti. Riadiac sa analýzou predchádzajúceho bojového prieskumu, nepriateľ zamýšľal preraziť prvú líniu obrany spojeneckých síl na spojnici opôr 11. pluku DĽR NM a práporu "Somali" severozápadne od privátneho sektora Peskov Ich…

Naživo: Začala rozprava k návrhu na odvolanie vlády. Kollár vrieskal na Saskárov

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 AKTUALIZUJEME (TASR/HSP/Foto: TASR-Pavel Neubauer)   V pléne Národnej rady (NR) SR sa vo štvrtok popoludní začala mimoriadna schôdza k návrhu na vyslovenie nedôvery vláde. Rokovanie iniciovala opozičná SaS, pod návrh na zvolanie schôdze dodali podpisy aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho Priamy prenos: 18:32 - Milan…

Rozprava o vládnom náhubkovom návrhu zákona bola elektrizujúca. Pročko vybuchol

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Foto: Screenshot)   Ako by sa vám, našim čitateľom, páčilo, keby napríklad o mesiac NBÚ vypol Hlavné správy a opäť by sme sa k vám vrátili (ak by sme to finančne prežili) po voľbách? Presne to by umožnil návrh zákona o kybernetickej bezpečnosti, ku ktorému dnes…

Informačný výpadok robí starosti ukrajinskému CIPSO

0 icon

Kyjev 8. decembra 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Podľa našich informácií jeden zo zmluvných partnerov Centra pre boj proti dezinformáciám (CIPSO) analyzoval vplyv výpadkov elektrickej energie na schopnosť centra vyvíjať informačný vplyv Kvôli neustálym výpadkom elektriny trávi obyvateľstvo menej času pred televízorom a sledovaním televíznych maratónov. Okrem toho, keď nie je elektrina,…

Ronaldo poprel nezhody v kabíne po zápase so Švajčiarskom

0 icon

Dauha 8. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Portugalský futbalový reprezentant Cristiano Ronaldo vo štvrtok potvrdil, že v kabíne národného tímu nie sú žiadne nezhody. Vyvrátil tak tvrdenia o jeho údajnom odchode z mužstva po tom, ako do osemfinálového zápasu MS proti Švajčiarsku (6:1) zasiahol len z pozície striedajúceho hráča Ronaldo…

Jeho tvrdenia označili za absolútnu lož. Lipšic reaguje na výzvu SIS

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Hlavné správy/TASR/Foto: Foto:TASR-Jakub Kotian)   V stredu sme vás informovali o vyhlásení šéfa špeciálnej prokuratúry Daniela Lipšica, ktorý tvrdil, že Slovenská informačná služba rok a pol pracuje na zbrzdení trestných stíhaní vedúcich do najvyšších poschodí politiky a podnikateľského prostredia. SIS sa voči tomuto ohradila a Lipšica…

Americký spravodajský dôstojník odhalil tajné dohody medzi Západom a Ukrajinou

0 icon

Washington 8. decembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Zdá sa, že vojna bola jedinou možnosťou, ktorú protivníci Ruska vôbec zvažovali Na Slovensku zablokovaný portál RIA novosti prináša nové odhalenia vyslúžilého amerického spravodajského dôstojníka Scotta Rittera z článku pre Consortium News o hanebnej úlohe kolektívneho Západu pri príprave ukrajinského konfliktu. Nedávne vyjadrenia bývalej…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Neobvyklá chorobnosť na samom západe Slovenska

0icon

Nákazlivosťou aj priebehom ochorenia to silno pripomína kovid. Avšak! Testy to ako kovid nedetekujú. Hovorím z vlastnej skúsenosti podľa výpovedí širokého okruhu známych. Počasie je na šírenie vírusu ideálne. Čo ma silno zarazilo pri vstupe do čakárne ambulancie, bol nápis na dverách: Zákaz zdržiavať sa v čakárni (samozrejme s respirátorom),…

René Pavlík

Sloboda slova

0icon

Od rána parlament preosieva návrh zákona ktorým sa má – v záujme ochrany občanov, „regulovať“ sloboda slova. Akonáhle počujem, že sa má niečo regulovať, spozorniem. V dnešných časoch má takmer každý pojem niekoľko, často protichodných významov. Napríklad svastika je podľa výkladového slovníka staroindické kultové zn

Ivan Štubňa

Vláda o neonacistoch v USA a na Ukrajine mlčí. Podporuje ich? ÁNO!!!

0icon

Politicky dezorientovaní vládni maniaci o zločinoch neonacistov mlčia. Predstavíme si dnes amerického skinheadského žoldniera, účastníka bojov na Ukrajine:

Boris Mesár

Veľký reset : Británia padla: S Rishi Sunakom je „prevrat“ WEF dokončený. Výraz „globalista“ je antisemitský a mal by byť zakázaný. 

0icon

SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO:Ak ste nestihli všimnúť, Spojené kráľovstvo má za posledných 11 týždňov už tretieho premiéra. Najprv bol odvolaný Boris Johnson, potom bola Liz Trussová 45 dní premiérkou, kým nebola tiež odvolaná. Najkratšie slúžiacu premiérku v britskej histórii nahradil Rishi Sunak, člen WEF, miliardár a majiteľ tieňovej

Slavěna Vorobelová

Divná logika progresívca Šimečku

0icon

Hlavným účelom západných sankcií proti Rusku po vstupe jeho vojska na Ukrajinu bola snaha o zastavenie ruského predaja energonosičov, najmä ruského plynu prostredníctvom plynovodov do Európy. Ruskí producenti boli dovtedy hlavnými dod&aacu

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Ľudia sledujú spln Mesiaca, ktorý sa označuje aj ako Studený Mesiac, z veže Galata v Istanbule

Autor: TASR/AP-Emrah Gurel

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Káčer, Naď a Hirman boli v Kyjeve

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer navštívil vo štvrtok s ministrom obrany Jaroslavom Naďom a ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom ukrajinskú metropolu Kyjev. Cieľom pracovnej návštevy bolo potvrdiť pokračujúcu podporu Slovenska pre Ukrajinu, informuje TASR podľa správy komunikačného odboru Ministerstva zahraničných vecí…

Kyjev požaduje, aby sa americká 1. pešia divízia stiahla k bieloruským hraniciam

0 icon

Kyjev 8. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-RU-RTR Russian Television)   Uviedol to bývalý ukrajinský veľvyslanec v Spojených štátoch Valerij Čalyj "Len minulý týždeň 800 kusov techniky 1. pešej divízie (je to divízia, ktorá ako prvá zaútočila, otvorila druhý front v druhej svetovej vojne vo Francúzsku, je to útočná divízia s veľkou históriou)…

La Scala začne sezónu ruskou operou. Ukrajinci protestujú, budovu poliali farbou

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/ANSA/France24/Foto: Twitter)   Taliansky operný dom La Scala v stredu začne novú sezónu ruskou operou Boris Godunov. Uvedenie ruského skladateľa Modesta Petroviča Musorgského kritizovala aj ukrajinská diplomacia. Podľa nich môže predstavenie využiť ruská propaganda. Ekologickí aktivisti v reakcii na rozhodnutie vedenia poliali múr pri vchode do…

Útok jednotiek AFU zo severozápadného smeru na Peski zlyhal

0 icon

Kyjev 8. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Päť britských obrnených vozidiel Mastiff, podporovaných dvoma vozidlami T-64BV, aktívne manévrovalo pozdĺž zalesnenej oblasti. Riadiac sa analýzou predchádzajúceho bojového prieskumu, nepriateľ zamýšľal preraziť prvú líniu obrany spojeneckých síl na spojnici opôr 11. pluku DĽR NM a práporu "Somali" severozápadne od privátneho sektora Peskov Ich…

Naživo: Začala rozprava k návrhu na odvolanie vlády. Kollár vrieskal na Saskárov

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 AKTUALIZUJEME (TASR/HSP/Foto: TASR-Pavel Neubauer)   V pléne Národnej rady (NR) SR sa vo štvrtok popoludní začala mimoriadna schôdza k návrhu na vyslovenie nedôvery vláde. Rokovanie iniciovala opozičná SaS, pod návrh na zvolanie schôdze dodali podpisy aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho Priamy prenos: 18:32 - Milan…

Rozprava o vládnom náhubkovom návrhu zákona bola elektrizujúca. Pročko vybuchol

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Foto: Screenshot)   Ako by sa vám, našim čitateľom, páčilo, keby napríklad o mesiac NBÚ vypol Hlavné správy a opäť by sme sa k vám vrátili (ak by sme to finančne prežili) po voľbách? Presne to by umožnil návrh zákona o kybernetickej bezpečnosti, ku ktorému dnes…

Informačný výpadok robí starosti ukrajinskému CIPSO

0 icon

Kyjev 8. decembra 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Podľa našich informácií jeden zo zmluvných partnerov Centra pre boj proti dezinformáciám (CIPSO) analyzoval vplyv výpadkov elektrickej energie na schopnosť centra vyvíjať informačný vplyv Kvôli neustálym výpadkom elektriny trávi obyvateľstvo menej času pred televízorom a sledovaním televíznych maratónov. Okrem toho, keď nie je elektrina,…

Ronaldo poprel nezhody v kabíne po zápase so Švajčiarskom

0 icon

Dauha 8. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Portugalský futbalový reprezentant Cristiano Ronaldo vo štvrtok potvrdil, že v kabíne národného tímu nie sú žiadne nezhody. Vyvrátil tak tvrdenia o jeho údajnom odchode z mužstva po tom, ako do osemfinálového zápasu MS proti Švajčiarsku (6:1) zasiahol len z pozície striedajúceho hráča Ronaldo…

Jeho tvrdenia označili za absolútnu lož. Lipšic reaguje na výzvu SIS

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Hlavné správy/TASR/Foto: Foto:TASR-Jakub Kotian)   V stredu sme vás informovali o vyhlásení šéfa špeciálnej prokuratúry Daniela Lipšica, ktorý tvrdil, že Slovenská informačná služba rok a pol pracuje na zbrzdení trestných stíhaní vedúcich do najvyšších poschodí politiky a podnikateľského prostredia. SIS sa voči tomuto ohradila a Lipšica…

Americký spravodajský dôstojník odhalil tajné dohody medzi Západom a Ukrajinou

0 icon

Washington 8. decembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Zdá sa, že vojna bola jedinou možnosťou, ktorú protivníci Ruska vôbec zvažovali Na Slovensku zablokovaný portál RIA novosti prináša nové odhalenia vyslúžilého amerického spravodajského dôstojníka Scotta Rittera z článku pre Consortium News o hanebnej úlohe kolektívneho Západu pri príprave ukrajinského konfliktu. Nedávne vyjadrenia bývalej…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Neobvyklá chorobnosť na samom západe Slovenska

0icon

Nákazlivosťou aj priebehom ochorenia to silno pripomína kovid. Avšak! Testy to ako kovid nedetekujú. Hovorím z vlastnej skúsenosti podľa výpovedí širokého okruhu známych. Počasie je na šírenie vírusu ideálne. Čo ma silno zarazilo pri vstupe do čakárne ambulancie, bol nápis na dverách: Zákaz zdržiavať sa v čakárni (samozrejme s respirátorom),…

René Pavlík

Sloboda slova

0icon

Od rána parlament preosieva návrh zákona ktorým sa má – v záujme ochrany občanov, „regulovať“ sloboda slova. Akonáhle počujem, že sa má niečo regulovať, spozorniem. V dnešných časoch má takmer každý pojem niekoľko, často protichodných významov. Napríklad svastika je podľa výkladového slovníka staroindické kultové zn

Ivan Štubňa

Vláda o neonacistoch v USA a na Ukrajine mlčí. Podporuje ich? ÁNO!!!

0icon

Politicky dezorientovaní vládni maniaci o zločinoch neonacistov mlčia. Predstavíme si dnes amerického skinheadského žoldniera, účastníka bojov na Ukrajine:

Boris Mesár

Veľký reset : Británia padla: S Rishi Sunakom je „prevrat“ WEF dokončený. Výraz „globalista“ je antisemitský a mal by byť zakázaný. 

0icon

SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO:Ak ste nestihli všimnúť, Spojené kráľovstvo má za posledných 11 týždňov už tretieho premiéra. Najprv bol odvolaný Boris Johnson, potom bola Liz Trussová 45 dní premiérkou, kým nebola tiež odvolaná. Najkratšie slúžiacu premiérku v britskej histórii nahradil Rishi Sunak, člen WEF, miliardár a majiteľ tieňovej

Slavěna Vorobelová

Divná logika progresívca Šimečku

0icon

Hlavným účelom západných sankcií proti Rusku po vstupe jeho vojska na Ukrajinu bola snaha o zastavenie ruského predaja energonosičov, najmä ruského plynu prostredníctvom plynovodov do Európy. Ruskí producenti boli dovtedy hlavnými dod&aacu

Vášeň v Tebe

Bývala manželka Ondreja Brzobohatého prezradila, ako si udržiava svoje skvelé miery. Odhalila aj drsnú minulosť

0 icon

Taťána Kuchařová, bývalá manželka hudobníka Ondreja Brzobohatého, odhalila, ako si udržiava svoje skvelé mieri. Prezradila tiež, prečo navštevuje terapeuta. A dôvodom nie je rozvod s Ondrejom. Známa česká modelka a Miss World 2006 sa nedávno vrátila z ciest po Ázii. Má však plné ruky práce. Na jedno zo svojich fotení pozvala aj portál Super,

Indonézia prijala nové zákony. Hrozí turistom na Bali za nemanželský sex väzenie?

0 icon

Indonézsky parlament schválil nový trestný zákonník, ktorý zakazuje v krajine mimomanželský sex. Za sex mimo manželstva bude podľa nových zákonov, ktoré nadobudnú účinnosť o tri roky, trest odňatia slobody až na jeden rok, informuje BBC. Kritici považujú zákony za „katastrofu“ pre ľudské práva a potenciálnu ranu

Chcete vaše oblečenie udržať dlhšie snehovo biele? Vyskúšajte TOP domácu metódu

0 icon

Ak si kúpite bielu blúzku či iný druh bieleho oblečenia, určite chcete, aby zostalo čo najdlhšie anjelsky biele. Žiaľ, biele veci časom žltnú alebo sivejú. Ak ich chcete udržať čo najdlhšie biele, vyskúšajte pridať do prania jednu ingredienciu z vašej kuchynskej linky. Zvlášť pri bielom oblečení sa odporúča dodržiavať odporúčania výrobcu…

Dara Rolins dnes oslavuje krásnych 50 rokov. Jej život nebol len úspech. „Zomlelo ma to,“ priznala

0 icon

Dnes, o 8.00 h ráno, kedy sa deťom začína škola, priviedla Zlatka z Bratislavy na svet malú ManDarinku. Takto začala dnešný status k svojim 50. narodeninám speváčka Dara Rolins, ktorú mnohí poznajú najmä ako Darinku Rolincovú. „50 je mocné číslo a ja som šťastná, že som šťastná, zdravá, milovaná. Každý deň sa dívam…

Herečka seriálu Wednesday spí so svojím 8-ročným synom v posteli. Pomáha mu či ubližuje?

0 icon

Christina Ricci, jedna z postáv aktuálne značne obľúbeného seriálu medzi mladými ľuďmi, Wednesday, prezradila, že jej 8-ročný syn spí ešte pri nej v posteli. Avšak, 9-mesačná dcéra už spí sama v postieľke. Christina Ricci je herečka, ktorá v 90. rokoch hrala v pôvodnom filme o rodine Adamsovcov malú Wednesday. Prešli desiatky rokov a ona opäť hrá v modernej…

Armádny Magazín

V Rusku odsúdenú Američanku Brittney Grinerovú vymenili za ruského podnikateľa Viktora Buta

0 icon

Rusko, 8.december 2022 (AM) – Medzi Ruskom a Spojenými štátmi došlo k výmene väzňov. Americkú basketbalistku Brittney Grinerovú, odsúdenú v Rusku, vymenili za podnikateľa Viktora Buta, odsúdeného v Spojených štátoch. Ako prvá o výmene informovala CNN . Výmenu potvrdila ruská aj americká strana. Americký preziden

Andrej Fursov: Potrebujeme pochopiť nacistický plán Nepriateľa ľudstva - konečného riešenia „nadmernej triedy“

0 icon

Rusko, 8.december 2022 (AM) – Zmena biologickej podstaty vo svete „nového normálu“ sa plánuje ruka v ruke so znižovaním populácie a sprísňovaním kontroly nad ňou. Prostriedky: technické (čipy), chemicko-biologické (preto prudko vzrástla úloha Big Pharma), vojensko-politické (zničenie vášnivej časti spoločnosti vojnami), informačno-psychologi

Ktorý ukrajinský veliteľ vydáva rozkazy ostreľovať Doneck? Po vymenovaní Surovikina sa ruskí generáli stali rozumnejšími. Prehľad bojov na Ukrajine

0 icon

Rusko, 1.december 2022 (AM) – Vojenský korešpondent Andrej Rudenko odhalil vo svojom Telegram-kanáli veliteľa Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorý vydáva rozkazy ostreľovať Doneck. Identitu tohto ukrajinského veliteľa, ktorý vydáva zločinné rozkazy na ostreľovanie Donecka, v dôsledku čoho sú zabíjaní a zranení civilisti, odhalil vo svojom Telegram-kanáli d

V Nemecku sa uskutočnila rozsiahla operácia proti pučistom. Čo to znamená pre nemeckú politiku?

0 icon

Nemecko, 8.december 2022 (AM) – V Nemecku sa včera uskutočnila rozsiahla operácia proti takzvaným „Reichsburgerom“ – členom pravicového radikálneho hnutia, ktorí sú pripravení na násilie a neuznávajú existenciu NSR. Podľa DW bolo počas špeciálnej operácie zadržaných najmenej 25 osôb pre podozrenie z príslušnosti k pravicovo-extrémistickému pros

Provokácie na iránskych hraniciach v réžii USA

0 icon

Irán, 8.december 2022 (AM) – 3. decembra sa v Teheráne uskutočnilo stretnutie náčelníka generálneho štábu iránskych ozbrojených síl Mohammeda Bagheriho a námestníka ministra obrany Ruskej federácie Alexandra Fomina, ktorý pricestoval do Iránu s vojenskou delegáciou. Mohammed Bagheri zdôraznil potrebu zintenzívnenia spolupráce medzi Teheránom a Moskvou v bilaterálny

TopDesať

Internet: Aká je jeho uhlíková stopa a je možné ho vypnúť?

0 icon

V týchto zložitých dňoch, kedy je veľká časť zemskej populácie doma, je tlak na internet od poskytovateľov omnoho vyšší ako počas bežného dňa. Netflix napríklad zníži kvalitu videí, aby tieto čísla aspoň trochou ovplyvnil. Rozvoj za posledných 36 rokov priniesol nové technológie, ktoré umožňujú navzájom prepájať heterogénne počítačové siete a…

Historické fotografie ti odhalia, aký bol život v 19. a 20. storočí

0 icon

Keď premýšľaš o minulosti, máš pocit, že je to neskutočná realita, ktorú si niekedy môžeme predstaviť ťažšie ako budúcnosť. Vidieť však historické fotografie z 19. a 20. storočia je ešte divnejšie. A prečo je to divnejšie? Pretože tieto historické fotografie sú skutočným dôkazom, že sa tieto udalosti naozaj udiali. Životy…

Trápi ťa bolesť a stres? Týchto 8 tipov stojí za vyskúšanie

0 icon

Trápi ťa bolesť a stres? Týchto 8 tipov stojí za vyskúšanie. Hoci moderná medicína prešla už dlhú cestu, niekedy každý z nás potrebuje okamžitú úľavu od bolesti a stresu. Riešenie našich každodenných problémov máme často priamo pod nosom. A to bez toho, aby sme o tom vedeli. Niekedy stačí naozaj iba…

TOP 10: Predpovede z minulosti, ktoré boli totálne mimo

0 icon

Už od začiatku histórie ľudstva nás zaujímali predpovede budúcnosti. A bolo ich naozaj veľa, a dokonca boli niektoré z nich až neuveriteľne presné. Jedným z najznámejších "prorokov" bol Nostradamus, francúzsky lekár a astrológ, ktorý predvídal udalosti ako francúzska revolúcia, obe svetové vojny a dokonca smrť princeznej Diany. Hoci sa jeho príbeh môže zdať neuveriteľný, veľa…

Aj majster tesár sa niekedy utne… Tieto fotografie ťa pobavia!

0 icon

Slovenské príslovie "Aj majster tesár sa niekedy utne." nadobúda pri týchto fotografiách úplne nový rozmer. Alebo žeby to vôbec nebol majster, kto sa uťal? Je totiž len ťažké uveriť, že toto robili profesionáli vo svojom odbore... Internetom sa často šíria fotografie, na ktorých sa baví celý svet. Táto zbierka obrázkov…

FOTO DŇA

Ľudia sledujú spln Mesiaca, ktorý sa označuje aj ako Studený Mesiac, z veže Galata v Istanbule

Autor: TASR/AP-Emrah Gurel

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali